"MÖHKƏM ÖZÜL" ÜZƏRİNDƏ DURĞUNLUQ
Yuxarı səviyyədə keçirilən Azərbaycan-Rusiya danışıqları ölkəmizin siyasi həyatında həmişə vacib hadisə sayılıb. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Bakıya mayın 21-22-də baş tutan səfəri də istisna olmadı. Qeyd edək ki, bu səfər iki yubileyin arasında baş tutdu: diplomatik əlaqələrin qurulmasının 15 illiyi (4 aprel 1992-ci il) və Dostluq, Əməkdaşlıq və Qarşılıqlı Təhlükəsizliyə dair Dövlətlərarası Razılaşmanın imzalanmasının 10 illiyi (3 iyul 1997-ci il).
Səfər ərəfəsində Rusiya rəsmiləri Azərbaycana yaxın və uzaq perspektiv üçün Moskvanın strateji və vacib tərəfdaşı kimi baxdıqlarını bildirir, qarşılıqlı münasibətlərin hörmət, etibar və bərabər hüquqlar əsasında qurulduğunu bəyan edirdilər. Bu atmosfer qonağın Azərbaycan prezidenti, baş nazir və xarici işlər naziri ilə görüşlərində də qorunub. Qeyd edək ki, həmin görüşlərdə ikitərəfli iqtisadi və siyasi münasibətlərin, həmçinin regional və beynəlxalq situasiyanın vacib məqamları müzakirə olunub. Amma artıq bu gün ikitərəfli münasibətlər üçün yalnız hansısa atmosferin mövcudluğu kifayət etmir.
İki ölkə rəsmiləri arasında keçirilən görüşlərdə əsas müzakirə obyektinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi olduğu heç kəsə sirr deyil. Bu baxımdan, tərəflər arasında aparılan danışıqlar prosesinə ciddi təsir imkanlarına malik ölkənin xarici işlər nazirinin dilindən hansı yeni bəyanatların səsləndiriləcəyi maraqla gözlənilirdi. Onu da xatırladaq ki, S.Lavrovun Bakı səfəri ərəfəsində Rusiyanın Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) nümayəndəsi Andrey Kamınin Moskvanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı mövqeyində dəyişikliyin olmadığını bildirdi. "Bizim mövqeyimiz ondan ibarətdir ki, münaqişənin həllində əsas məsuliyyət Azərbaycan və Ermənistan tərəflərinin üzərinə düşür. Rusiya isə münaqişə tərəflərini qane edən həll variantını dəstəkləməyə, kompromis variantın əldə olunacağı təqdirdə tənzimləmənin qarantı kimi çıxış etməyə hazırdır", - deyə Rusiya XİN-in Mətbuat və İnformasiya Departamentinin rəhbəri qeyd etdi.
Bu mövqedə, əlbəttə ki, təzə fikir yoxdur. Maraqlıdır ki, S.Lavrovun səfərinin yekunlarına dair Azərbaycan XİN-də keçirilən mətbuat konfransında Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk Qrupunun rusiyalı həmsədrinin fəaliyyətinə müsbət qiymət verib. Bu mövqe Sergey Lavrovu qane edib və o bildirib ki, "siyasi iradənin olacağı halda hər iki tərəf qəbulolunan razılıq əldə edə bilər". Qonaq bildirib ki, Moskva Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin növbəti görüşünün iyunda Sankt-Peterburqda keçiriləcək iqtisadi forum çərçivəsində baş tutmasında çox maraqlıdır. Amma bu məqamda ortaya belə bir sual çıxır: Moskvanın bu dərəcədə "balanslaşdırılmış" mövqeyi danışıqlar prosesində irəliləyişə nail olmağa imkan verəcəkmi? Hər halda, Rusiyanın Ermənistan və Azərbaycanın bərabər məsuliyyəti haqda tezisi Yerevanın xeyrinə oynanılan oyundur. Çünki məhz Ermənistan tərəfində münaqişənin həlli, sülh prorsesinin irəliləməsi üçün siyasi iradə yoxdur.
Bakıda aparılan danışıqlarda iqtisadi-ticari münasibətlərin inkişafına da böyük diqqət ayrılıb. İkitərəfli münasibətlərdə iqtisadi əlaqələrin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini Lavrovun Azərbaycan səfəri ərəfəsində Rusiya XİN-nin rəsmisi də dilə gətirib. O bildirib ki, iki ölkə arasında ənənəvi sahə olan yanacaq-enerji deyil, digər sahələrdə də əməkdaşlıq üçün yaxşı perspektivlər var.
Lakin problem ondadır ki, bu gün iki ölkə arasındakı münasibətlərin nə "ənənəvi", nə "qeyri- ənənəvi" sahələrində real nailiyyətlər və "çox şey vəd edən perspektivlər" yoxdur. Bu ilin ilk rübünün yekunlarına görə, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 340 milyon dollar təşkil edib (Azərbaycanın Statistika Komitəsinin məlumatına görə) ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə daha azdır. Bu tendensiya qorunub saxlanarsa (hələlik alternativ ssenari üçün şərait yoxdur), 2007-ci ildə ticarət dövriyyəsi bir il əvvəlkindən az olacaq (2006-cı ildə bu rəqəm 1,5 milyard dollar olub).
Göründüyü kimi, Azərbaycanın Rusiya qazını almaqdan imtinası iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin məhz bu məsələdən asılılığını üzə çıxarıb - Rusiya qazı daha ucuz olarkən iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi daha yüksək idi.
Mayın 22-də Bakı Dövlət Universtitetindəki çıxışı zamanı S.Lavrov bu prosesə başqa don geyindirməyə çalışaraq qeyd edib ki, "biz xammal ticarətinin üstünlüyünü azaldaraq diqqəti iqtisadi əməkdaşlığın, həmçinin yüksək texnologiyalar sahəsində əlaqələrin effektivliyinin artırılmasına yönəltmişik".
Bu yerdə cənab Lavrovun fikirlərinə düzəliş etməli oluruq - xammal ticarətindən Rusiya yox, Azərbaycan "uzaqlaşıb". Belə ki, qaz idxalından imtina edən Bakı bununla öz ticarət strukturlarının Rusiyanınkılarla nəzərəçarpacaq dərəcədə bərabərləşməsinə nail olub. "İqtisadi əməkdaşlığın effektviliyi" tezisinə gəlincə, bu, Rusiya hökuməti və biznesmenlərinin Azərbaycanla əməkdaşlığa belə passiv yanaşdığı bir şəraitdə sadəcə mümkün deyil.
Bu yerdə Rusiya hökumətinin 1999-cu ildən etibarən tətbiq etdiyi məhdudiyyətləri də unutmaq olmaz (söhbət dövlətlərarası sərhədin Dağıstan ərazisində Azərbaycan məhsullarına 100 faizlik nəzarətdən gedir). Bu məqam Azərbaycan məhsullarının Rusiyaya ixracını kifayət qədər azaldır.
Sözügedən sahəyə aid daha bir neqativ məqam Rusiyanın Azərbaycan iqtisadiyyatına investisiya qoyan ölkələrin siyahısında 12-ci yeri tutmasıdır. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2007-ci ilin ilk rübündə bu rəqəm 480 min AZN olub ki, bu da həmin dövrdə ölkə iqtisadiyyatına qoyulan ümumi investisiyanın 0,1%-dən bir qədər artıq edir. Bu rəqəmlər Rusiya hökuməti və şirkətlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatına investisiya qoymaq istəyində olmadığını açıq şəkildə göstərir. Həm də bu, hər iki ölkə iqtisadiyyatının sürətlə inkişaf etdiyi bir dövrə təsadüf edir. Bütün bunların fonunda iki ölkə arasında iqtisadi-ticari əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının 11-ci toplantısının bir ildən artıqdır ki, toplana bilməməsi tam xarakterik görünür. Həqiqətən də, əməkdaşlıqla bağlı danışıqlar predmeti yoxdursa, toplantı keçirməyin nə mənası var?
Bir maraqlı məqamı da qeyd edək ki, S.Lavrov Bakıdan Vyanaya uçub ki, orada rusiyalı biznesmenlər bir gün ərzində avstriyalı həmkarları ilə ümumi dəyəri 3 milyard dollardan artıq olan 32 müqavilə imzalayıblar.
S.Lavrovun Bakı səfəri zamanı beynəlxalq və regional təhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlıq məsələləri də diqqət mərkəzində saxlanılıb. Lakin burada da vəziyyət idealdan uzaqdır. Məsələ ondadır ki, Bakı ilə Moskva regional energetika sahəsində əməkdaşlığa, Cənubi Qafqazda və Xəzərdə təhlükəsizliyə müxtəlif cür yanaşırlar. MDB, GUAM və NATO kimi qurumların rolu və əhəmiyyəti haqda da iki ölkənin fikirləri üst-üstə düşmür. Rusiyanın "Kommersant" qəzetinin məlumatına görə, Lavrov Bakıya səfəri zamanı Azərbaycanı Xəzərdə "Kasfor" hərbi-dəniz qrupunun operativ əməkdaşlıq proqramına aktiv şəkildə qoşulmağa çağırıb. Lakin ideya Azərbaycan tərəfindən rədd edilib. Belə ki, Bakı bu məsələyə Xəzərin hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələr kontekstində baxır.
Moskva Vaşinqtonun Cənubi Qafqazda Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) elementləri yerləşdirmək haqda açıqlamasından da narahatdır. "Kommersant"ın yazdığına görə, ABŞ-ın bu ideyasını rəsmən qəbul etməsə də, onu təkzib də eləməyib. Bu məqamda Rusiya ilə Azərbaycanın hərbi-texniki əməkdaşlığına dair hökumətlərarası komissiyanın da praktiki olaraq fəaliyyət göstərmədiyini əlavə edək ki, bu da öz növbəsində Bakının "strateji tərəfdaşına" etibar etmədiyini göstərir.
Qəzet Bakının qərbpərəst mövqeyindən əl çəkəcəyi halda Rusiyanın Azərbaycana ucuz qiymətlərlə silah satmağa hazır olduğunu da bildirir. Amma bu məqamda ortaya sual çıxır - Azərbaycan keyfiyyəti şübhə doğuran silah (Rusiyanın Ermənistana satdığı silahlardan bizə verməyəcəyi aydındır) əldə etmək üçün niyə Qərblə əməkdaşlıqdan imtina etməlidir? Hər halda, ABŞ, NATO və Qərb ilə yaxınlaşmaqla həm onların siyasi dəstəyini, həm müasir silahları, həm də yüksək texnologiyaları əldə etmək mümkündür.
Bir çoxları hesab edir ki, bu gün Azərbaycanla Rusiya yalnız humanitar sahədəki əməkdaşlığın səviyyəsi ilə öyünə bilər. S.Lavrovun Bakıda bildirdiyi kimi, Rusiya ölkənin ali məktəblərinin Azərbaycandakı filiallarını artırmağı, Rusiyada Azərbaycan dilini tədris etməyi planlaşdırır. XİN başçısının sözlərinə görə, Moskva bir müddət əvvəl yaradılmış MDB-nin Humanitar Əməkdaşlıq Şurası çərçivəsində də Bakı ilə əməkdaşlıq etməyi nəzərdə tutur. Amma məhz humanitar sahədə Rusiya Azərbaycan üçün vacib əhəmiyyət kəsb edən məsələlərə hörmətsiz, hətta etinasız yanaşır. Buna misal kimi, aprelin 22-də Rusiyanın RTR telekanalının "Vesti" proqramında qondarma "Dağlıq Qarabağ Respublikası"na həsr olunmuş reportajı xatırlamaq kifayətdir. Xatırladaq ki, həmin proqramda bir sıra digər saxtakarlıq və yalanlarla yanaşı, Naxçıvanın Azərbaycana məxsusluğu da şübhə altına alınıb. Kremlin ölkə telekanalları üzərində ciddi nəzarətinin olduğunu nəzərə alsaq, belə "səhv"in təsadüfi olduğu inandırıcı görünmür.
Yeri gəlmişkən, elə həmin humanitar sahədə artıq xeyli vaxtdır ki, digər bir problem də hiss olunmaqdadır. Azərbycan çoxlu sayda orta məktəb və universtitetlərdə rus dilinin tədrisi haqda daim ağız dolusu danışır. Bu fakt həqiqətən də Azərbaycan xalqı və rəhbərliyinin rus dili və mədəniyyətinə nə dərəcədə hörmətlə yanaşdığının göstəricisidir. Amma artıq Moskvanın da cavab addımları atmasının zamanıdır. Belə ki, Moskvada yarım milyon azərbaycanlının yaşamasına baxmayaraq, paytaxtda cəmi bir (!) Azərbaycan məktəbi fəaliyyət göstərir.
Beləliklə, hazırda Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığı ,bir tərəfdən, S.Lavrovun "möhkəm özül" və "kamil strateji tərəfdaşlıq" haqda major bəyanatı, digər tərəfdən isə, Rusiyanın Azərbaycana inamsız və hörmətsiz münasibəti arasındakı uyğunsuzluq arasında qalıb. Çıxışlarından birində Rusiya XİN-in başçısı məşhur amerikalı politoloq Riçard Haasın "ABŞ-ın fəaliyyət göstərməsi üçün digər böyük dövlətlərin razılığına ehtiyacı yoxdur. Amma onun uğur qazanması üçün həmin dövlətlərin dəstəyi lazımdır" fikrinə istinad edib. Bu gün həmin fikirləri Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinə də aid etmək olar. Rusiyanın bizim regionumuzda istədiyi kimi fəaliyyət göstərməsi üçün onun Azərbaycanın razılığına ehtiyacı yoxdur. Amma Moskvanın bu bölgədə uğur qazanması üçün Bakının dəstəyi vacibdir.

STAGNATION ON "A FIRM FOUNDATION"
Azerbaijani-Russian high-level meetings have always been an important event in the political life of our country. The official visit to Baku by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov on 21-22 May was no exception. Lavrov was visiting between two important dates in the history of bilateral relations - the 15th anniversary of the establishment of diplomatic relations (4 April 1992) and the 10th anniversary of the signing of the interstate agreement on friendship, cooperation and mutual security (3 July 1997). In the run-up to the visit, Russian officials pointed out that Moscow sees Azerbaijan as a partner of strategic importance in the short and long term, and said that a respectful tone and an atmosphere of trust and equality have been established in bilateral relations. This atmosphere also prevailed in the meetings in Baku of the Russian guest with the Azerbaijani president, prime minister and foreign minister which examined important issues of bilateral economic and political relations, as well as the regional and international situation. However, this atmosphere is not sufficient for the further development of bilateral relations.
It is well-known that the problem of the Armenian-Azerbaijani conflict settlement is a priority for the agenda of all meetings between the two countries' officials. In this regard, there was interest in what new statements Sergey Lavrov would make, as he represents a country that has a key influence on the course of the negotiating process. An official spokesman for the Russian Foreign Ministry, Andrey Kamynin, said in an interview before Lavrov's visit that Russia's position on Karabakh was unchangeable: "We proceed from the fact that the main responsibility for the final choice of the settlement formula lies with the Azerbaijanis and Armenians themselves and that Russia will support any settlement option that suits the sides to the conflict and will act as a guarantor if a compromise agreement is reached," the head of the information and press department of the Foreign Ministry said. There is nothing new in this statement, but what attracts our attention is that during the final news conference at the Foreign Ministry, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov assessed positively the work of the Russian co-chair of the OSCE Minsk Group. This evaluation pleased Sergey Lavrov who said in Baku that, "if the two sides show political will, it will be possible to reach an agreement acceptable to everyone". Moscow is currently very interested in holding another meeting on settlement of the conflict between the presidents of Azerbaijan and Armenia at the St Petersburg economic forum in June. But there is a natural question - will a breakthrough in the negotiations be possible with such a "balanced" position from Moscow? The Russian thesis about the equal responsibility of Armenia and Azerbaijan in essence plays into the hands of our opponents. It is precisely the Armenian side that has no political will or desire to move towards a peaceful settlement.
The negotiations in Baku focussed strongly upon the development of trade-economic relations. In the run-up to Lavrov's visit, the official spokesman for the Russian Foreign Ministry also noted the special importance of economic components in the structure of bilateral cooperation. Specifically, he pointed out that there are quite promising prospects for expanding bilateral cooperation not only in the fuel and energy complex, which is "natural" for Russia and Azerbaijan, but also in non-oil spheres such as the production of modern, competitive products, as well as in high technology and innovative activities.
However, the problem is that there are neither real achievements nor "long-term prospects" in either the "natural" or "unnatural" sectors of bilateral relations. According to the results of the first quarter of this year, the volume of trade turnover between the two countries totalled 340m dollars (according to the State Statistics Committee of Azerbaijan), which is lower than in the same period last year. If this tendency continues (as there is no prospect of an alternative scenario) the volume of commodity turnover in 2007 will be lower than in 2006 (1.5bn dollars). Azerbaijan's refusal to buy Russian gas demonstrated the "gas dependency" of trade relations between our countries, which is now clear to all - the higher the gas price, the higher the commodity turnover. In his speech at Baku State University on 22 May, Lavrov tried to give a different explanation to this process, saying that "we have set ourselves the task of abandoning trade based on raw materials and are concentrating our efforts on increasing the effectiveness of economic cooperation, including in spheres of high technology". We have to correct Mr. Lavrov here - it was not Russia that abandoned "trade in raw materials", it was Azerbaijan that refused to import gas and significantly levelled its trade with Russia. As for the thesis on "the effectiveness of economic cooperation", it is objectively impossible with the passive attitude of the Russian government and its businessmen towards cooperation with Azerbaijan; not to mention the Russian government resolution of 1999 (which says that Azerbaijani goods should undergo full screening on the Dagestani section of the border between the two countries) which considerably restricts the export of Azerbaijani goods to Russia.
Another negative tendency in this sphere, which is closely related to the previous one, is that according to the State Statistics Committee of Azerbaijan, Russia takes 12th place in investments made in our country's economy (480,000 AZN in the first quarter of 2007, which is slightly more than 0.1 per cent of all direct investments in the Azerbaijani economy). These figures are an impartial reflection of the indifferent attitude of the Russian government and companies to investments in the Azerbaijani economy, which is happening at a time of rapid development in the two countries' economies. Against this background, it is quite typical that the intergovernmental commission on trade-economic cooperation between the two countries has not managed to hold its 11th session for more than a year. Indeed, if there is no subject for discussion and cooperation, why should they meet? In this regard, we would like to point out that Lavrov left Baku for Vienna where Russian businessmen signed in one day 32 contracts worth more that 3bn dollars with their Austrian colleagues.
Considerable attention in Baku was paid to cooperation on international and regional security. However, things are not so good here either. Baku and Moscow have different approaches to issues of regional energy cooperation, security in the South Caucasus and the Caspian, as well as the role and importance of such organizations as the CIS, GUAM and NATO. According to the Russian newspaper Kommersant, in Baku Lavrov persistently suggested that our country join the military group of operational interaction in the Caspian, Casfor. However, this idea was rightly rejected by the Azerbaijani side, which prefers to examine it in the context of discussions on the legal status of the Caspian Sea. Moscow is also concerned about Washington's plans, announced in March, to deploy elements of a missile defence system in the South Caucasus. Baku did not officially support this idea, but it did not reject it either, the newspaper pointed out. We should add that the intergovernmental commission on military-technical cooperation is almost inactive, which proves once again Baku's natural distrust of its "strategic" partner. However, the same Kommersant writes that Moscow is ready to supply weapons to Azerbaijan at cheaper prices if it gives up its pro-Western orientation. But there is a question here - why should we give up our pro-Western orientation and receive weapons of doubtful quality (Russia will not sell us what it supplies to Armenia), if we can cooperate with the USA, NATO and the West and get political support, modern weapons and modern technologies?
Meanwhile, one of the few fields where many think the sides have something to boast about is in humanitarian cooperation. Lavrov pointed out in Baku that Russia plans to expand the network of branches of Russian universities in Azerbaijan, the teaching of the Azerbaijani language in the Russian Federation, as well as interaction within the framework of the newly-set up CIS council on humanitarian cooperation. However, it is exactly in the humanitarian sphere that Russia can be disrespectful and even neglectful of issues that are of special importance to Azerbaijan. Let us remember the report about the so-called "Nagornyy Karabakh republic" which was shown in the evening news bulletin "Vesti" on RTR TV on 22 April. Apart from many other falsifications, the report also questioned Naxcivan's belonging to Azerbaijan. Such "blunders" are unlikely to be accidental since the Kremlin totally controls Russian television.
Incidentally, another problem is "brewing" in the same humanitarian sphere. We often talk with a feeling of pride about the great number of schools and universities in Azerbaijan in which the teaching is in Russian. This fact actually demonstrates the respectful attitude of the Azerbaijani people and leadership to the Russian language and culture. But it is time for Russia to take measures in this sphere since Moscow has only one (!) Azerbaijani school although its Azerbaijani population is half a million.
Thus, bilateral relations encounter a divide between the optimistic statements of the Russian foreign minister about "firm foundations" and "mature strategic partnership" on the one hand, and, on the other, a deficit of trust and respect from the Russian side towards Azerbaijan. In one of his articles, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov quoted a well-known phrase by American political expert Richard Haass that, "the USA does not need the consent of other powers to act, but it needs their support to be successful". This formula is also relevant to Russian-Azerbaijani relations today. Russia does not need Azerbaijan's consent to act in our region, but it needs Azerbaijan's support to be successful.