"MÖHKƏM ÖZÜL" ÜZƏRİNDƏ DURĞUNLUQ
Yuxarı səviyyədə keçirilən Azərbaycan-Rusiya danışıqları ölkəmizin siyasi həyatında həmişə vacib hadisə sayılıb. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Bakıya mayın 21-22-də baş tutan səfəri də istisna olmadı. Qeyd edək ki, bu səfər iki yubileyin arasında baş tutdu: diplomatik əlaqələrin qurulmasının 15 illiyi (4 aprel 1992-ci il) və Dostluq, Əməkdaşlıq və Qarşılıqlı Təhlükəsizliyə dair Dövlətlərarası Razılaşmanın imzalanmasının 10 illiyi (3 iyul 1997-ci il).
Səfər ərəfəsində Rusiya rəsmiləri Azərbaycana yaxın və uzaq perspektiv üçün Moskvanın strateji və vacib tərəfdaşı kimi baxdıqlarını bildirir, qarşılıqlı münasibətlərin hörmət, etibar və bərabər hüquqlar əsasında qurulduğunu bəyan edirdilər. Bu atmosfer qonağın Azərbaycan prezidenti, baş nazir və xarici işlər naziri ilə görüşlərində də qorunub. Qeyd edək ki, həmin görüşlərdə ikitərəfli iqtisadi və siyasi münasibətlərin, həmçinin regional və beynəlxalq situasiyanın vacib məqamları müzakirə olunub. Amma artıq bu gün ikitərəfli münasibətlər üçün yalnız hansısa atmosferin mövcudluğu kifayət etmir.
İki ölkə rəsmiləri arasında keçirilən görüşlərdə əsas müzakirə obyektinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi olduğu heç kəsə sirr deyil. Bu baxımdan, tərəflər arasında aparılan danışıqlar prosesinə ciddi təsir imkanlarına malik ölkənin xarici işlər nazirinin dilindən hansı yeni bəyanatların səsləndiriləcəyi maraqla gözlənilirdi. Onu da xatırladaq ki, S.Lavrovun Bakı səfəri ərəfəsində Rusiyanın Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) nümayəndəsi Andrey Kamınin Moskvanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı mövqeyində dəyişikliyin olmadığını bildirdi. "Bizim mövqeyimiz ondan ibarətdir ki, münaqişənin həllində əsas məsuliyyət Azərbaycan və Ermənistan tərəflərinin üzərinə düşür. Rusiya isə münaqişə tərəflərini qane edən həll variantını dəstəkləməyə, kompromis variantın əldə olunacağı təqdirdə tənzimləmənin qarantı kimi çıxış etməyə hazırdır", - deyə Rusiya XİN-in Mətbuat və İnformasiya Departamentinin rəhbəri qeyd etdi.
Bu mövqedə, əlbəttə ki, təzə fikir yoxdur. Maraqlıdır ki, S.Lavrovun səfərinin yekunlarına dair Azərbaycan XİN-də keçirilən mətbuat konfransında Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk Qrupunun rusiyalı həmsədrinin fəaliyyətinə müsbət qiymət verib. Bu mövqe Sergey Lavrovu qane edib və o bildirib ki, "siyasi iradənin olacağı halda hər iki tərəf qəbulolunan razılıq əldə edə bilər". Qonaq bildirib ki, Moskva Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin növbəti görüşünün iyunda Sankt-Peterburqda keçiriləcək iqtisadi forum çərçivəsində baş tutmasında çox maraqlıdır. Amma bu məqamda ortaya belə bir sual çıxır: Moskvanın bu dərəcədə "balanslaşdırılmış" mövqeyi danışıqlar prosesində irəliləyişə nail olmağa imkan verəcəkmi? Hər halda, Rusiyanın Ermənistan və Azərbaycanın bərabər məsuliyyəti haqda tezisi Yerevanın xeyrinə oynanılan oyundur. Çünki məhz Ermənistan tərəfində münaqişənin həlli, sülh prorsesinin irəliləməsi üçün siyasi iradə yoxdur.
Bakıda aparılan danışıqlarda iqtisadi-ticari münasibətlərin inkişafına da böyük diqqət ayrılıb. İkitərəfli münasibətlərdə iqtisadi əlaqələrin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini Lavrovun Azərbaycan səfəri ərəfəsində Rusiya XİN-nin rəsmisi də dilə gətirib. O bildirib ki, iki ölkə arasında ənənəvi sahə olan yanacaq-enerji deyil, digər sahələrdə də əməkdaşlıq üçün yaxşı perspektivlər var.
Lakin problem ondadır ki, bu gün iki ölkə arasındakı münasibətlərin nə "ənənəvi", nə "qeyri- ənənəvi" sahələrində real nailiyyətlər və "çox şey vəd edən perspektivlər" yoxdur. Bu ilin ilk rübünün yekunlarına görə, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 340 milyon dollar təşkil edib (Azərbaycanın Statistika Komitəsinin məlumatına görə) ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə daha azdır. Bu tendensiya qorunub saxlanarsa (hələlik alternativ ssenari üçün şərait yoxdur), 2007-ci ildə ticarət dövriyyəsi bir il əvvəlkindən az olacaq (2006-cı ildə bu rəqəm 1,5 milyard dollar olub).
Göründüyü kimi, Azərbaycanın Rusiya qazını almaqdan imtinası iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin məhz bu məsələdən asılılığını üzə çıxarıb - Rusiya qazı daha ucuz olarkən iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi daha yüksək idi.
Mayın 22-də Bakı Dövlət Universtitetindəki çıxışı zamanı S.Lavrov bu prosesə başqa don geyindirməyə çalışaraq qeyd edib ki, "biz xammal ticarətinin üstünlüyünü azaldaraq diqqəti iqtisadi əməkdaşlığın, həmçinin yüksək texnologiyalar sahəsində əlaqələrin effektivliyinin artırılmasına yönəltmişik".
Bu yerdə cənab Lavrovun fikirlərinə düzəliş etməli oluruq - xammal ticarətindən Rusiya yox, Azərbaycan "uzaqlaşıb". Belə ki, qaz idxalından imtina edən Bakı bununla öz ticarət strukturlarının Rusiyanınkılarla nəzərəçarpacaq dərəcədə bərabərləşməsinə nail olub. "İqtisadi əməkdaşlığın effektviliyi" tezisinə gəlincə, bu, Rusiya hökuməti və biznesmenlərinin Azərbaycanla əməkdaşlığa belə passiv yanaşdığı bir şəraitdə sadəcə mümkün deyil.
Bu yerdə Rusiya hökumətinin 1999-cu ildən etibarən tətbiq etdiyi məhdudiyyətləri də unutmaq olmaz (söhbət dövlətlərarası sərhədin Dağıstan ərazisində Azərbaycan məhsullarına 100 faizlik nəzarətdən gedir). Bu məqam Azərbaycan məhsullarının Rusiyaya ixracını kifayət qədər azaldır.
Sözügedən sahəyə aid daha bir neqativ məqam Rusiyanın Azərbaycan iqtisadiyyatına investisiya qoyan ölkələrin siyahısında 12-ci yeri tutmasıdır. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2007-ci ilin ilk rübündə bu rəqəm 480 min AZN olub ki, bu da həmin dövrdə ölkə iqtisadiyyatına qoyulan ümumi investisiyanın 0,1%-dən bir qədər artıq edir. Bu rəqəmlər Rusiya hökuməti və şirkətlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatına investisiya qoymaq istəyində olmadığını açıq şəkildə göstərir. Həm də bu, hər iki ölkə iqtisadiyyatının sürətlə inkişaf etdiyi bir dövrə təsadüf edir. Bütün bunların fonunda iki ölkə arasında iqtisadi-ticari əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının 11-ci toplantısının bir ildən artıqdır ki, toplana bilməməsi tam xarakterik görünür. Həqiqətən də, əməkdaşlıqla bağlı danışıqlar predmeti yoxdursa, toplantı keçirməyin nə mənası var?
Bir maraqlı məqamı da qeyd edək ki, S.Lavrov Bakıdan Vyanaya uçub ki, orada rusiyalı biznesmenlər bir gün ərzində avstriyalı həmkarları ilə ümumi dəyəri 3 milyard dollardan artıq olan 32 müqavilə imzalayıblar.
S.Lavrovun Bakı səfəri zamanı beynəlxalq və regional təhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlıq məsələləri də diqqət mərkəzində saxlanılıb. Lakin burada da vəziyyət idealdan uzaqdır. Məsələ ondadır ki, Bakı ilə Moskva regional energetika sahəsində əməkdaşlığa, Cənubi Qafqazda və Xəzərdə təhlükəsizliyə müxtəlif cür yanaşırlar. MDB, GUAM və NATO kimi qurumların rolu və əhəmiyyəti haqda da iki ölkənin fikirləri üst-üstə düşmür. Rusiyanın "Kommersant" qəzetinin məlumatına görə, Lavrov Bakıya səfəri zamanı Azərbaycanı Xəzərdə "Kasfor" hərbi-dəniz qrupunun operativ əməkdaşlıq proqramına aktiv şəkildə qoşulmağa çağırıb. Lakin ideya Azərbaycan tərəfindən rədd edilib. Belə ki, Bakı bu məsələyə Xəzərin hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələr kontekstində baxır.
Moskva Vaşinqtonun Cənubi Qafqazda Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) elementləri yerləşdirmək haqda açıqlamasından da narahatdır. "Kommersant"ın yazdığına görə, ABŞ-ın bu ideyasını rəsmən qəbul etməsə də, onu təkzib də eləməyib. Bu məqamda Rusiya ilə Azərbaycanın hərbi-texniki əməkdaşlığına dair hökumətlərarası komissiyanın da praktiki olaraq fəaliyyət göstərmədiyini əlavə edək ki, bu da öz növbəsində Bakının "strateji tərəfdaşına" etibar etmədiyini göstərir.
Qəzet Bakının qərbpərəst mövqeyindən əl çəkəcəyi halda Rusiyanın Azərbaycana ucuz qiymətlərlə silah satmağa hazır olduğunu da bildirir. Amma bu məqamda ortaya sual çıxır - Azərbaycan keyfiyyəti şübhə doğuran silah (Rusiyanın Ermənistana satdığı silahlardan bizə verməyəcəyi aydındır) əldə etmək üçün niyə Qərblə əməkdaşlıqdan imtina etməlidir? Hər halda, ABŞ, NATO və Qərb ilə yaxınlaşmaqla həm onların siyasi dəstəyini, həm müasir silahları, həm də yüksək texnologiyaları əldə etmək mümkündür.
Bir çoxları hesab edir ki, bu gün Azərbaycanla Rusiya yalnız humanitar sahədəki əməkdaşlığın səviyyəsi ilə öyünə bilər. S.Lavrovun Bakıda bildirdiyi kimi, Rusiya ölkənin ali məktəblərinin Azərbaycandakı filiallarını artırmağı, Rusiyada Azərbaycan dilini tədris etməyi planlaşdırır. XİN başçısının sözlərinə görə, Moskva bir müddət əvvəl yaradılmış MDB-nin Humanitar Əməkdaşlıq Şurası çərçivəsində də Bakı ilə əməkdaşlıq etməyi nəzərdə tutur. Amma məhz humanitar sahədə Rusiya Azərbaycan üçün vacib əhəmiyyət kəsb edən məsələlərə hörmətsiz, hətta etinasız yanaşır. Buna misal kimi, aprelin 22-də Rusiyanın RTR telekanalının "Vesti" proqramında qondarma "Dağlıq Qarabağ Respublikası"na həsr olunmuş reportajı xatırlamaq kifayətdir. Xatırladaq ki, həmin proqramda bir sıra digər saxtakarlıq və yalanlarla yanaşı, Naxçıvanın Azərbaycana məxsusluğu da şübhə altına alınıb. Kremlin ölkə telekanalları üzərində ciddi nəzarətinin olduğunu nəzərə alsaq, belə "səhv"in təsadüfi olduğu inandırıcı görünmür.
Yeri gəlmişkən, elə həmin humanitar sahədə artıq xeyli vaxtdır ki, digər bir problem də hiss olunmaqdadır. Azərbycan çoxlu sayda orta məktəb və universtitetlərdə rus dilinin tədrisi haqda daim ağız dolusu danışır. Bu fakt həqiqətən də Azərbaycan xalqı və rəhbərliyinin rus dili və mədəniyyətinə nə dərəcədə hörmətlə yanaşdığının göstəricisidir. Amma artıq Moskvanın da cavab addımları atmasının zamanıdır. Belə ki, Moskvada yarım milyon azərbaycanlının yaşamasına baxmayaraq, paytaxtda cəmi bir (!) Azərbaycan məktəbi fəaliyyət göstərir.
Beləliklə, hazırda Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığı ,bir tərəfdən, S.Lavrovun "möhkəm özül" və "kamil strateji tərəfdaşlıq" haqda major bəyanatı, digər tərəfdən isə, Rusiyanın Azərbaycana inamsız və hörmətsiz münasibəti arasındakı uyğunsuzluq arasında qalıb. Çıxışlarından birində Rusiya XİN-in başçısı məşhur amerikalı politoloq Riçard Haasın "ABŞ-ın fəaliyyət göstərməsi üçün digər böyük dövlətlərin razılığına ehtiyacı yoxdur. Amma onun uğur qazanması üçün həmin dövlətlərin dəstəyi lazımdır" fikrinə istinad edib. Bu gün həmin fikirləri Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinə də aid etmək olar. Rusiyanın bizim regionumuzda istədiyi kimi fəaliyyət göstərməsi üçün onun Azərbaycanın razılığına ehtiyacı yoxdur. Amma Moskvanın bu bölgədə uğur qazanması üçün Bakının dəstəyi vacibdir.

ЗАСТОЙ НА "ПРОЧНОМ ФУНДАМЕНТЕ"
Несмотря на мажорные заявления, азербайджано-российские отношения сталкиваются сегодня с серьезными проблемами
Азербайджано-российские встречи на высоком уровне всегда были важным событием в политической жизни нашей страны. Не стал исключением и состоявшийся 21-22 мая официальный визит в Баку главы МИД России Сергея Лаврова, который проходил между двумя юбилейными датами в двусторонних отношениях - 15-й годовщиной установления дипломатических отношений (4 апреля 1992 г.) и 10-й годовщиной подписания межгосударственного Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной безопасности (3 июля 1997 г.).
Накануне визита официальные российские лица отмечали, что Москва рассматривает Азербайджан как стратегически важного партнера на ближайшую и долгосрочную перспективу, и указывали на установившиеся в двусторонних отношениях уважительный тон, атмосферу доверия и равноправия. Эта атмосфера доминировала и на бакинских встречах российского гостя с президентом, премьер-министром и главой МИД Азербайджана, в рамках которых были рассмотрены актуальные вопросы двусторонних экономических и политических отношений, а также региональной и международной ситуации. Между тем сегодня одной атмосферы для развития двусторонних отношений уже недостаточно.
Общеизвестно, что безусловным приоритетом повестки всех встреч между официальными представителями двух стран является проблематика армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского урегулирования. В связи с этим было интересно, какие новые заявления прозвучат из уст Сергея Лаврова, который представляет - по всеобщему убеждению - страну, имеющую ключевое влияние на ход переговорного процесса. В интервью официального представителя МИД РФ Андрея Камынина накануне визита главы российского МИД была подчеркнута неизменность позиции России по Карабаху. "Мы исходим из того, - отметил глава Департамента информации и печати МИД, - что главная ответственность за окончательный выбор формулы урегулирования лежит на самих азербайджанцах и армянах и что Россия поддержит тот вариант решения проблемы, который устроит вовлеченные в конфликт стороны, а в случае достижения компромиссной договоренности выступит гарантом урегулирования". В этой позиции нет ничего нового, но обращает на себя внимание тот факт, что на итоговой пресс-конференции в МИД министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров дал позитивную оценку деятельности российского сопредседателя в Минской группе ОБСЕ. Такая оценка вызвала удовлетворение Сергея Лаврова, который заявил в Баку, что "при наличии политической воли с обеих сторон можно будет выйти на договоренности, которые были бы общеприемлемыми". Москва в настоящее время сильно заинтересована в том, чтобы очередная встреча президентов Армении и Азербайджана, посвященная вопросам урегулирования, прошла в июне на очередном Санкт-Петербургском экономическом форуме. Но возникает закономерный вопрос - возможен ли прорыв в переговорах при столь "сбалансированной" позиции Москвы? Ведь российский тезис о равной ответственности Армении и Азербайджана - это, по сути, игра в пользу наших оппонентов. Ведь именно у армянской стороны нет ни политической воли, ни желания продвигаться к мирному урегулированию.
Большое внимание в ходе переговоров в Баку было уделено вопросам развития торгово-экономических отношений. На важное значение экономических компонентов в структуре двустороннего сотрудничества указывал накануне визита Сергея Лаврова и официальный представитель МИД РФ. Он, в частности, отметил, что имеются весьма многообещающие перспективы расширения двустороннего взаимодействия не только в "естественном" для России и Азербайджана топливно-энергетическом комплексе, но и в не сопряженных с нефтью отраслях, связанных с освоением производства современной конкурентоспособной продукции, а также в области наукоемких технологий и инновационной деятельности.
Проблема, однако, в том, что на сегодняшний день ни в "естественном", ни в "неестественном" секторах двусторонних отношений нет ни реальных достижений, ни "многообещающих перспектив". По итогам первого квартала текущего года объем товарооборота между двумя странами составил $340 млн. (данные Госкомстата Азербайджана), что меньше показателя за тот же период минувшего года. Если нынешняя тенденция сохранится (а предпосылок для альтернативного сценария пока нет), то объем товарооборота в 2007 году будет меньше цифры за 2006 год ($1,5 млрд.). Отказ Азербайджана от закупок российского газа обнажил очевидную теперь уже для всех "газовую зависимость" торговых отношений между нашими странами - чем выше были цены на российский газ, тем больше были показатели товарооборота. В своем выступлении в БГУ 22 мая С.Лавров попытался, правда, дать другое объяснение этому процессу, отметив, что "мы поставили задачу уйти от преимущественно сырьевой торговли, сконцентрировать усилия на повышении эффективности экономического сотрудничества, в том числе в высокотехнологичных сферах". Вынуждены поправить уважаемого господина Лаврова - это не Россия "ушла от сырьевой торговли", а Азербайджан, отказавшись от газового импорта, добился заметного выравнивания структуры своей торговли с Россией. Что же касается тезиса об "эффективности экономического сотрудничества", то оно сегодня объективно невозможно при пассивном отношении российского правительства и бизнесменов к вопросам сотрудничества с Азербайджаном. Не говоря уже о наличии ограничений, вытекающих из постановления правительства РФ от 1999 года (они предусматривают 100-процентный досмотр азербайджанских товаров на дагестанском участке межгосударственной границы) и существенно ограничивающих экспорт азербайджанских товаров в Россию.
Другой негативной и тесно связанной с предыдущим тенденцией в данной сфере является то, что, по данным Госкомстата Азербайджана, Россия занимает 12-е место по показателю вложенных инвестиций в экономику нашей страны (480 тыс. AZN за первый квартал 2007 года, что составляет чуть больше 0,1% всех прямых инвестиций в экономику Азербайджана). Эти цифры являются объективным отражением незаинтересованного, безучастного отношения российского правительства и российских компаний к инвестированию в азербайджанскую экономику - и это на фоне бурного развития экономик двух наших стран. Вспомним в связи с этим выход "ЛУКойла" из "Контракта века", мотивированный лишь политическими факторами. На фоне этого достаточно характерно выглядит тот факт, что уже более года не может собраться на свое очередное, 11-е заседание Межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству между двумя странами. В самом деле, если нет предмета для разговора и сотрудничества, то зачем собираться. Любопытно в связи с этим отметить, что из Баку С.Лавров вылетел в Вену, где российские бизнесмены в один день подписали 32 контракта со своими австрийскими коллегами на сумму более $3 млрд.
Значительное внимание в Баку было уделено вопросам сотрудничества по вопросам международной и региональной безопасности. Однако и здесь все далеко от гармонии. Баку и Москва придерживаются разных подходов к вопросам регионального энергетического сотрудничества, безопасности на Южном Кавказе и Каспии, а также роли и значимости таких организаций, как СНГ, ГУАМ и НАТО. По информации российской газеты "Коммерсант", в Баку Лавров активно предлагал нашей стране включиться в работу военно-морской группы оперативного взаимодействия на Каспии КасФОР. Однако эта идея была обоснованно отвергнута азербайджанской стороной, которая предпочитает рассматривать ее в контексте обсуждения правового статуса Каспия. Москву беспокоят также обнародованные в марте планы Вашингтона по размещению на Южном Кавказе элементов ПРО. Баку, как отмечает газета, официально не поддержал эту идею, но и не отверг ее. Добавим к этому, что практически бездействует межправительственная комиссия по военно-техническому сотрудничеству, что является еще одним свидетельством отсутствия - закономерного - доверия Баку к своему "стратегическому" партнеру. Правда, тот же "Коммерсант" пишет, что Москва готова поставлять Азербайджану оружие по дешевым ценам при его отказе от прозападной ориентации. Но здесь возникает вопрос - зачем нам отказываться от прозападного курса и получать оружие сомнительного качества (то, что Россия поставляет в Армению, она нам все равно не продаст), если можно сближаться с США, НАТО и Западом и получать и политическую поддержку, и современное оружие, и современные технологии.
Одним из немногих направлений, где, как многие считают, сторонам есть чем похвастаться, является гуманитарное сотрудничество. Как отметил в Баку С.Лавров, у России имеются планы расширения сети филиалов российских вузов в Азербайджане, преподавания азербайджанского языка в РФ, а также взаимодействия в рамках недавно созданного Совета СНГ по гуманитарному сотрудничеству. Однако именно в этой - гуманитарной - сфере Россия позволяет себе неуважительно и даже пренебрежительно относиться к вопросам, представляющим для Азербайджана особую значимость. Вспомним в связи с этим показанный 22 апреля в вечернем выпуске программы "Вести" по телеканалу РТР репортаж про выборы в Армении, в котором, помимо многих других фальсификаций, была поставлена под сомнение принадлежность Нахчывана Азербайджану. При ощутимом контроле Кремля над российским телевидением такие "проколы" вряд ли являются случайными.
Кстати, в той же гуманитарной сфере давно "зреет" и другая проблема. Мы часто с гордостью говорим о большом числе школ и высших учебных заведений в Азербайджане, в которых обучение происходит на русском языке. Этот факт действительно является показателем уважительного отношения азербайджанского народа и руководства к русскому языку и русской культуре. Но пора и России начинать встречное движение, ведь в Москве с ее почти полумиллионным азербайджанским населением функционирует всего одна (!) азербайджанская школа.
Таким образом, двусторонние отношения сегодня сталкиваются с разрывом между мажорными декларациями главы российского МИД о "прочном фундаменте" и "зрелом стратегическом партнерстве", с одной стороны, и дефицитом доверия и уважения с российской стороны по отношению к Азербайджану - с другой. В одной из своих статей глава МИД России С.Лавров ссылается на известную фразу американского политолога Ричарда Хааса о том, что "США не нужно согласие других держав, чтобы действовать, но им нужна их поддержка, чтобы добиться успеха". Эта формула сегодня актуальна и для российско-азербайджанских отношений. России не нужно согласие Азербайджана, чтобы действовать в нашем регионе так, как ей удобно, но ей нужна его поддержка, чтобы добиться успеха.