Əlcəzair və Mərakeşdə törədilən partlayışlar qərbin xüsusi xidmət orqanlarını narahat edib
Son iki həftə ərzində partlayışlar seriyası Mərakeşin Kasablanka şəhərini və Əlcəzair paytaxtını əməlli-başlı silkələyib. Aprelin 11-də Əlcəzairin baş nazirinin dəftərxanası və üç polis məntəqəsi qarşısında işə salınan partlayıcılar ciddi təlaşa səbəb olub. Bundan cəmi bir gün sonra daha bir terror aksiyasının qarşısı alınıb. Aprelin 14-də isə partlayış səsləri artıq Kasablankanın mərkəzində, diplomatik missiyalar və sinaqoqun yerləşdiyi ərazidə eşidilib. Əlcəzairdə törədilən partlayışlara görə məsuliyyəti "İslam Məqribində Əl-Qaidə" (İMƏ) qruplaşması öz üzərinə götürüb. Xatırladaq ki, bu qruplaşma 10 ildən artıqdır fəaliyyətdədir və bu müddətin böyük hissəsində onlar "Salafitin təbliğat və cihad qruplaşması" (STCQ) adı ilə tanınıb.
Qeyd edək ki, bu təşkilat Əlcəzairdə 1992-ci ildə keçirilmiş parlament seçkisində "İslam Xilas Cəbhəsi"nin qələbəsindən sonra fəaliyyətə başlamış "Silahlı İslam Qruplaşması"ndan (SİQ) 90-cı illərin sonlarında qoparaq yaranıb. O vaxt ölkənin hərbi komandanlığının islamçılara qarşı sərt müxalifətdə dayanması onların hakimiyyətə gəlməsinə imkan vermədi və bununla da ölkədə vətəndaş müharibəsinin əsası qoyuldu. Rəsmi statistikaya əsasən, tərəflər arasında qarşıdurmanın yaşandığı illər ərzində ölkədə, ən azı, 200 min insan bu nifaqın qurbanına çevrilib. Radikallara qarşı mübarizədə böyük təcrübə qazanmış, sonradan hətta Müqavimətçilərə Qarşı Mübarizənin Koordinasiya Komandanlığını yaradan Əlcəzair hökuməti hələ də, bu mənada, qarşıya qoyulan vəzifənin öhdəsindən gələ bilməyib. Radikal müxalifət isə öz növbəsində parçalanıb və nəticədə, "Silahlı İslam Qruplaşması" "doğulub". Onlar ötən əsrin 90-cı illərində, hətta Avropa ərazisinə də (xüsusilə Fransa) gəlib çıxa bilmişdilər. Xatırladaq ki, 90-cı illərin ortalarında Fransada törədilmiş səs-küylü terror aksiyalarına görə məsuliyyət məhz SİQ-in üzərindədir. Həmin vaxt Əlcəzairdə Air France təyyarəsini qaçıran və onu Eyfel qülləsinə çırpmağı planlaşdıranlar da (tanış ssenari deyilmi?) məhz bu qruplaşmanın terrorçuları olub.
Ötən illər ərzində Fransanın xüsusi xidmət orqanları təşkilatın ayrı-ayrılıqda bir neçə qruplaşmasını zərərsizləşdirə bilib.
Bir qədər sonra SİQ-in parçalanması nəticəsində STCQ meydana gəlib və Əlcəzairdə islamçıların şüarı məhz bu qruplaşmaya keçib. Onun əsas "uğuru" kimi ölkədə 2005-ci ildə Milli Birlik Xartiyasının qəbulu ilə milli barışığın əldə edilməsi prosesinin pozulmasını göstərmək olar. Həmin vaxt qruplaşma sifarişli qətllər, hərbi patrulllara hücumlar və polis məntəqələrinin hədəfə götürülməsi kimi əməlləri mütəmadi olaraq həyata keçirib. STCQ eyni zamanda Əfqanıstanda, Somalidə, Sudanda, Livanda və Çeçenistanda baş verən proseslərdən də kənarda qalmamağa çalışıb. Bütün bu dövr ərzində həm Əlcəzair, həm də xarici ölkə mətbuatında qruplaşmanın "Əl-Qaidə" ilə tədricən yaxınlaşdığına dair məlumatlar yer alıb.
Nəhayət, Nyu-Yorkda törədilmiş məşhur 11 Sentyabr terrorunun altıncı ildönümündə - 2006-cı il sentyabrın 11-də STCQ rəsmən "Əl-Qaidə"nin tərkibinə daxil olduğunu və bundan sonra "İslam Məqribində Əl-Qaidə" adlanacağını bəyan edib. Qeyd edək ki, bu məlumatı dünyanın "bir nömrəli terrorçu"su Üsəma ben Ladenin "sağ əli" Ayman əl-Zəvaxiri şəxsən açıqlayıb. STCQ-nin başçısı Əbu Musab əl-Vadud isə ona göstərilən bu "ehtiram"ı yüksək qiymətləndirərək, "Əl-Qaidə" rəhbərliyinə sədaqətini nümayiş etdirməyə çalışıb. "Əsas odur ki, biz inanclı insanlarıq, dinə, doktrinaya, üzvlərimizin üsul və fəaliyyət formalarına, rəhbərlərimizə və dini liderlərimizə inanırıq", - deyə əl-Vadudun ekstremistlərə məxsus bir neçə saytda yerləşdirilən müraciətində bildirlir.
Hazırda İMƏ-nin əsas məqsədi Əlcəzairin klerikal dövlətə çevrilməsinə nail olmaqdır. Qeyd edək ki, "Əl-Qaidə" ilə yanaşı qruplaşmaya Afrikanın digər ölkələrindən (Əlcəzair hökuməti bu işdə əsasən Sudanı günahlandırır), həmçinin, Avropa və Yaxın Şərqdən olan "dostları" köməklik göstərir.
Beləliklə, İMƏ "Mərakeşin Silahlı İslam Qruplaşması" ilə yanaşı, Şimali Afrika ekstremizminin özünəməxsus mərkəzi sayılır. İndi isə bu terrorçuların "böyük oyunlar oynamaq" qərarına gəlməsi ilə bağlı narahatlıq yaranıb. Əlcəzairdə mayın 17-də keçirilməsi nəzərdə tutulan parlament seçkisi ərəfəsində onların fəallaşdıqları göz qarşısındadır. Aprelin 11-də terror aksiyalarının hədəflərindən biri olan Əlcəzairin baş naziri Əbdüləziz Belhadəm də buna əmindir.
Qeyd edək ki, sentyabrda Mərakeşdə də parlamentin yeni tərkibi müəyyənləşəcək. İslamçıların çox güclü mövqeyə malik olduğu Misirin də bu ölkəyə qonşu olduğunu unutmaq olmaz. Xatırladaq ki, Misirdə keçirilən son seçkidə müxalifətçi "Müsəlman qardaşlar" qruplaşması ciddi uğur əldə edib. İyunda Məsləhət Şurasına (parlamentin yuxarı palatası) keçiriləcək seçkidə də hərəkat öz namizədləri ilə mübarizəyə qatılmaq fikrindədir.
Daha bir vacib məqam ben Ladenin köməkçisi Ayman əl-Zəvaxirinin 2001-ci ildə "Müsəlman qardaşlar"dan ayrılaraq "Əl-Qaidə"yə qoşulan "Misir İslam Cihadı" qruplaşmasının lideri olmasıdır.
Somali və Sudanda da vəziyyət ürəkaçan deyil. Görünür, radikalların ilkin hədəfi Məqrib dövlətlərinin ən zəif yerlərinə zərbələr endirilməsi, situasiyanın gərginləşdirilməsi və bundan sonra hakimiyyətin ələ keçirilməsi üçün təşkil edilmiş və məqsədyönlü fəaliyyətə başlanılmasıdır. Diqqətçəkən məqam ondan ibarətdir ki, islam fundamentalizminin radikal qüvvələri bu və ya digər ölkədə parlament seçkisində qələbə qazanmaq iqtidarındadırsa, demək, onlar əhali arasında böyük rəğbətə malikdirlər. Belə olan halda, həmin ölkələrdə hazırda hakimiyyətdə olan qüvvələr silahlı mübarizə ilə yanaşı, insanların nə üçün radikalların tərəfini tutması ətrafında  da   düşünməlidirlər. Amma bu, başqa bir söhbətin mövzusudur.
Unutmaq olmaz ki, ərəb Məqribinə daxil olan ölkələrdə kübar hakimiyyətlərin devrilməsi imkanları Şimali Afrika radikallarının yarada biləcəyi yeganə təhlükə deyil. Belə ki, İMƏ-nin mütəmadi olaraq əcnəbilərə qarşı terror aksiyaları həyata keçirdiyini xatırlatmağa xüsusi ehtiyac yoxdur. Bu qruplaşmanın yaraqlıları indiyədək Saxarada turistlərdən ibarət qrupu girov götürüb, 2006-cı ildə Əlcəzair yaxınlığında amerikalılara məxsus yük maşınını, bu ilin martında isə Rusiyanın "Stroytransqaz" şirkətinin mütəxəssislərini aparan avtobusu partladıb. Bundan başqa, əl-Zəvaxiri "Əl-Qaidə"nin məqribli "həmkarlarının" təşkilata Qərbə qarşı fəaliyyətdə də köməklik göstərəcəyini bəyan edib.
Məlum olduğu kimi, əlcəzairli və mərakeşli terrorçular öz fəaliyyətlərində, əsasən, Fransa və İspaniyanın ərəb icmasının üzvlərinə arxalanırlar (2004-cü ildə İspaniyadakı dəhşətli partlayışların "Mərakeşin Silahlı İslam Qruplaşması" tərəfindən törədildiyini xatırlatmaq kifayətdir).
Beləliklə, Şimali Afrika ölkələrinin ərazisində Avropa, hətta ABŞ-da hədəfləri müəyyənləşdirmiş terrorçuların bazalarının (üzvlərin cəlb edildiyi, öyrədildiyi və koordinasiya edildiyi yerlər) yerləşdiyi tamamilə inandırıcıdır.
Nəhayət, Məqribdə törədilən terror silsiləsi ekstremistlərin yeni regional birliyindən xəbər verir. Beynəlxalq koalisiyanın İraqda təhlükəsizliyin təmin edilməsi və nəhayət, Əfqanıstanda "Taliban" hərəkatına son qoyulması istiqamətində səmərəsiz fəaliyyətlə məşğul olduğu bir vaxtda, Avropa ölkələrinə asanlıqla gəlib çıxa biləcək yeni gərginlik ocağı yarana bilər. Terrorçuluq üzrə fransalı mütəxəssis Jan-Lui Bryuqer hesab edir ki, "Şimali Afrikanın terrorçu qruplaşmaları "Əl-Qaidə" bayrağı altında birləşir".
Europol isə öz növbəsində bildirir ki, onun ideoloji təbliğatı son zamanlar nəzərəçarpacaq dərəcədə güclənib və kəskinləşib. Lokal silahlı qruplaşmalar belə bir nəticəyə gəlirlər ki, bir-birləri ilə ittifaq yaratmaqla onlar qarşıya qoyulan məqsədə daha tez, həmçinin, az xərclə çata bilərlər. Bu isə son dərəcə təhlükəli tendensiyadır və qlobal terrorizmin xarakterini bir daha üzə çıxarır.

Взрывы в Алжире и Марокко серьезно обеспокоили западные спецслужбы
За последние два месяца серия терактов потрясла марокканский город Касабланка и столицу Алжира, где 11 апреля бомбы были приведены в действие около здания канцелярии премьер-министра и у трех полицейских участков. Буквально на следующий день там был предотвращен еще один теракт. А 14 апреля взрывы снова были слышны в центральном квартале Касабланки, где расположены дипмиссии и синагога. В Алжире ответственность за теракты взяла на себя группировка "Аль-Каида в исламском Магрибе" (АИМ), которая действует в стране уже более 10 лет. Правда, большую часть времени боевики именовали себя по-другому - "Салафитская группа проповеди и джихада" (СГПД).
Группировка оформилась к концу 90-х годов, отколовшись от "Вооруженной исламской группы" (ВИГ), появление которой берет начало в 1992 году, когда на парламентских выборах в Алжире победил "Исламский фронт спасения". Прийти к власти у этого движения не получилось, поскольку военное командование страны встало в резкую оппозицию к исламистам, что и явилось началом гражданской войны. Согласно официальной статистике, годы противостояния унесли жизни как минимум 200 тысяч человек. Алжирское правительство, приобретя бесценный опыт борьбы с радикалами и создав Командование по координации борьбы против повстанцев, победой похвастаться, тем не менее, так и не смогло. В свою очередь радикальная оппозиция раскололась, и на свет появилась "Вооруженная исламская группа", которая в середине 90-х годов прошлого века сумела "перекинуть" свою деятельность и на территорию Европы (особенно Франции), где исламисты начали "выходить" на своих бывших соотечественников. Именно ВИГ несет ответственность за серию терактов на территории Франции в середине 90-х, самым громким из которых стал захват в 1994 году в Алжире аэробуса Air France, который планировалось потом направить на Эйфелеву башню (не правда ли знакомый сценарий?). За прошедшие годы французским спецслужбам удалось обезвредить несколько ячеек группировки.
Позже в результате распада ВИГ появилась "Салафитская группа проповеди и джихада", которая подхватила знамя исламистов в Алжире. Особым ее "успехом" можно считать срыв процесса национального примирения, намечавшегося в связи с принятием в 2005 году Хартии о национальном единстве. Группировка продолжала совершать заказные убийства, нападения на военные патрули и полицейские участки. Также по мере возможности СГПД старалась не отставать от событий в Афганистане, Сомали, Судане, Ливане и Чечне. В то же время в алжирские и зарубежные СМИ постоянно просачивалась информация о постепенном сближении "Салафитской группы" с "Аль-Каидой" и, наконец, в день пятой годовщины терактов в Нью-Йорке - 11 сентября 2006 года СГПД официально объявила о своем присоединении к "Аль-Каиде" и переименовании в "Аль-Каиду в исламском Магрибе". Об этом сообщил сам Айман аль-Завахири - правая рука Усамы бен Ладена. Руководитель СГПД Абу Мусаб Абд аль-Вадуд по достоинству оценил столь высокую "честь" и поспешил заверить руководство "Аль-Каиды" в своей преданности. "Главное, мы полностью доверяем вере, доктрине, методу и образу действий ее членов, руководителей и духовных наставников", - написал аль-Вадуд в своем послании, размещенном на ряде экстремистских сайтов. Сейчас главной целью АИМ является превращение Алжира в клерикальное государство. Помимо тесных связей с "Аль-Каидой" группировке также помогают "товарищи" из других стран Африки (в частности, официальные власти Алжира обвиняли в этом Судан), а также из Европы и Ближнего Востока.
Таким образом, АИМ совместно с "Боевой исламской марокканской группой" является своеобразным центром североафриканского экстремизма. Существуют опасения, что террористы решили "играть" по-крупному. Ведь активизировались они как раз перед парламентскими выборами в Алжире, которые должны состояться 17 мая. В этом же уверен и премьер-министр страны Абдельазиз Бельхадем, против которого был направлен один из взрывов 11 апреля. В сентябре новый состав законодательного собрания будет  определяться и в Марокко. При этом не стоит забывать, что рядом находится Египет, где позиции исламистов, рвущихся во власть, также очень сильны. На последних выборах в этой стране оппозиционные "Братья-мусульмане" добились серьезных успехов, а на предстоящем в июне избрании состава Консультативного совета (по сути высшей палаты парламента) движение опять собирается выдвинуть своих кандидатов. Также не стоит забывать, что помощник бен Ладена - Айман аль-Завахири  является лидером группировки "Египетский исламский джихад", которая откололась от "Братьев-мусульман" и в 2001 году слилась с "Аль-Каидой". Ситуацию же в Сомали и Судане даже не стоит  комментировать. Видимо, первоочередными задачами радикалов являются удар по самым слабым местам стран Магриба, дестабилизация обстановки и уже потом организованные и целенаправленные действия по захвату власти. Между тем привлекает внимание тот факт, что если радикальные силы исламского фундаментализма способны выигрывать парламентские выборы в той или иной стране, значит, они пользуются там поддержкой достаточно большого количества населения. Так почему бы тамошним правительствам, сейчас находящимся у власти, параллельно с вооруженным противостоянием радикалам не задуматься еще и о том, почему люди все-таки выбирают их сторону? Но это, как говорится, уже тема для совершенно другой статьи.
Тем более что возможность свержения светских правительств стран арабского Магриба далеко не единственная угроза, исходящая от североафриканских радикалов. Ведь АИМ регулярно совершает теракты и против иностранцев. На счету ее боевиков уже значатся похищение группы туристов в Сахаре, а также взрывы американского грузовика недалеко от Алжира в 2006 году и автомашин со специалистами российского "Стройтрансгаза" в марте этого года. Согласно словам аль-Завахири, магрибские "коллеги" "Аль-Каиды" также будут помогать группировке и в ее действиях против Запада. Как известно, в своих действиях алжирские и марокканские боевики опираются на членов арабских общин во Франции и Испании (как тут не вспомнить печально известные мадридские взрывы 2004 года, которые были организованы "Боевой исламской марокканской группой"). Таким образом, на территории североафриканских стран вполне могут находиться базы (где происходят вербовка, обучение и координация) террористов, имеющих намеченные цели в Европе и даже США.
И, наконец, серия терактов в Магрибе, помимо всего прочего, свидетельствует также о новом региональном объединении экстремистов, которое, в отличие от ближневосточного, можно назвать средиземноморским. Пока международная коалиция тщетно пытается наладить ситуацию с безопасностью в Ираке и, наконец, покончить с движением "Талибан" в Афганистане, может появиться новый очаг напряженности, от которого рукой подать до стран Европы. Как считает французский специалист по терроризму Жан-Луи Брюгер, "террористические группировки Северной Африки объединяются под знаменем "Аль-Каиды". В свою очередь Europol отмечает, что ее идеологическая пропаганда в последнее время заметно возросла и стала изощреннее. Локальные вооруженные движения приходят к выводу, что в союзе друг с другом они смогут достичь своих целей гораздо быстрее и с наименьшими затратами. И это очень тревожная тенденция, которая лишь еще раз подтверждает глобальный характер терроризма.