TERRORLA PARLAMENTARİZM ARASINDA
Martın əvvəlində 2003-jü ildən sonra ilk dəfə olaraq Şimali İrlandiyada Assambleyaya seçkilər keçirildi. Qeyd etmək lazımdır ki, Birləşmiş Krallığın qiyamçı əyalətinin əsas və yeganə qanunveriji-ijra orqanına deputatlarının seçkisini 2003-jü il yazında keçirmək planlaşdırılırdı. Lakin  2003-jü il mayın 1-də Britaniya hökuməti Olsterin (Şimali İrlandiya İrlandiyanın bu tarixi əyalətinin böyük hissəsini tutduğundan, onu çox vaxt belə adlandırırlar) bu idarəetmə orqanına seçkiləri təxirə salmaq qərarına gəldi. Səbəb kimi Şimali İrlandiyanın aparıjı siyasi qüvvələri ilə bölgədəki siyasi durumun tənzimlənməsi ilə, ilk növbədə, İrlandiya İnqilab Ordusunun (İRA) tam tərk-silah edilməsi ilə bağlı aparılan və həftələrlə sürən danışıqlarda tərəqqinin olmaması göstərilirdi.
Tarixi qərar
London, Dublin (İrlandiya Respublikasının paytaxtı) və Belfastda (Şimali İrlandiyanın paytaxtı) Britaniya hökumətinin Baş naziri Toni Bler, İrlandiyanın Baş naziri Berti Ahern, "Şinn Feyn" partiyasının lideri Jeri Adams, Olster Yunionist Partiyasının (OYP) başçısı Devid Trembl, həmçinin, ABŞ prezidentinin Şimali İrlandiya problemi üzrə xüsusi nümayəndəsinin və bir sıra digər beynəlxalq vasitəçilərin iştirak etdikləri ən yüksək səviyyəli ikitərəfli və çoxtərəfli görüşlər seriyasından sonra seçkilərin noyabrın 26-da keçirilməsi razılaşdırıldı. Lakin Şimali İrlandiya Assambleyasına seçkilərin təyin olunması xəbərindən doğan ümidlər OYP-nin gözlənilmədən bu təşəbbüsü dəstəkləməkdən imtina etməsi ilə  puça çıxdı. Respublikaçılar tərəfindən verilən zəmanətə baxmayaraq, yunionistlər İRA-nın tərk-silah edilməsi məsələsində daha çox transparentlik və məsuliyyət olması tələbini irəli sürdülər.
İRA yaraqlıları Britaniya hökumətinə silahı yerə qoymaq və danışıqlara başlamaq vədini yalnız 2004-jü ilin noyabrında verdilər. Hökumət də öz tələbini irəli sürdü: təşkilatın 85 illik terror fəaliyyəti ərzində yığılmış jəbbəxananın təhvili proseduru katolik və protestant kilsələrinin təmsilçilərinin nəzarəti altında həyata keçirilməlidir. Silahların təhvili məsələsi 2004-jü ilin dekabrına qədər həllini tapmasa da, qruplaşma davam etməkdə olan atəşkəsə riayət edərək, döyüş əməliyyatları keçirmirdi. Şimali İrlandiya öz parlamentini seçmək və ijra hakimiyyəti orqanlarını formalaşdırmaq hüququ əldə etdi. Müdafiə, xariji siyasət və maliyyə məsələləri Londonun səlahiyyətlərinə aid edilirdi. İRA yaraqlılarının silahı təhvil verməkdən inadla imtina etmələrinə baxmayaraq, partlayışlara və qətllərə son qoyuldu.
Siyasi prosesə yeni təkan verməyə jan atan Britaniya hökuməti Dublinlə məsləhətləşmələrdən sonra, 2006-jı ilin yazında Şimali İrlandiya Assambleyasına həmin ilin may ayında yenidən toplaşmağa ijazə verən fövqəladə qanun qəbul etdi. Qanunda əyalətdə özünüidarə ijra orqanının formalaşdırılmalı olduğu son müddət də göstərilirdi - 24 noyabr 2006-jı il. Lakin bu müddətə əməl edilmədiyindən, seçkilər jari ilin mart ayının 7-nə təyin edildi.
2007-ji ilin yanvar ayında katoliklərin öz lideri Jerri Adamsın çağırışını dəstəkləyən Şinn Feyn partiyası siyasi gərginliyi aradan qaldıra və Böyük Britaniyadan ayrılmaq uğrunda artıq 30 ildir, mübarizə gedən bölgədə münaqişənin dinj yolla tənzimlənməsinə yol aça bilən bir sıra siyasi addımlar atdı. Bu partiya məhkəmələrin və Şimali İrlandiyanın yenidən qurulmuş polisinin  legitimliyini tanıdı və bundan sonra Şimali İrlandiya sakinlərinin artıq mart ayında öz müstəqil parlamentlərini sejə biləjəklərinə ümid yarandı. Məsələ ondadır ki, Şimali İrlandiyanın muxtar administrasiyasının formalaşdırılması üçün polis qüvvələrinin tanınması Londonun irəli sürdüyü həllediji şərt idi. Şimali İrlandiyanın respublikaçıları, demək olar ki, 86 il məhkəmələrin və polisin qanuniliyini qəbul etmirdilər. Katoliklər polisi protestantlara həddən artıq ilıq münasibətdə ittiham edirdilər. İndi isə Şimali İrlandiyanın katoliklərlə protestantların silahlı qarşıdurması dövründəki polisin yerini tutan islahatlar aparılmış, polisin hər iki dini ijmanın maraqları naminə qərəzsiz hərəkət etməyə jan atdığı vur-ğulanır.
Böyük Britaniyanın Baş naziri Toni Bler bunu tarixi qərar adlandırdı. "Uzun illər ərzində biz zorakılıq və terrorçuluğa adət etmişdik, indi isə dinj çıxış yolu perspektivi var", - deyə Blerin həmkarı, İrlandiyanın Baş naziri Berti Ahern bildirdi. Həqiqətən, katoliklərlə protestantların iştirakı ilə silahlı münaqişə illəri ərzində bölgədə 3600 nəfərdən çox insan həlak olub. İRA ölüm hallarının, azı, yarısına görə məsuliyyəti öz üzərinə götürüb. Zorakılıqlar dalğası son 10 il ərzində səngisə də, tərəflər siyasi kompromislərə çox böyük çətinliklə nail olurlar. Yeri gəlmişkən, son illər İRA da "hərbi əməliyyatlar"a son qoyduğunu bəyan edib və müstəqil müşahidəçilər onun öz hərbi jəbbəxanalarını yararsız hala saldığına əmin olmaq imkanı da əldə ediblər.
Nəhayət, 7 mart 2007-ji ildə 2003-jü ildən sonra ilk dəfə Şimali İrlandiya assambleyasına seçkilər keçirildi. 108 yerə Olsterin aparıjı siyasi partiyalarını təmsil edən 250 namizəd iştirak etdi.
Səsvermənin 8-9 martda açıqlanan son nətijələrinə görə, assambleyada Britaniyaya meylli Demokratik Yunionist Partiyası (DYP)  ən çox səs qazanaraq, öz təmsilçiliyini 2002-ji ildəki analoci seçkilərlə müqayisədə 6 yer artırdı və parlamentdəki 108 yerdən 36-nı tutdu.
İrlandiyaya meylli "Şinn Feyn" partiyası da əlavə yerlər əldə etdi (+4). İndi o,  Olster parlamentində 28 yerə malik olajaq. Üçünjü yerə isə 2002-ji illə müqayisədə 9 addım geriləyərək, yeni parlamentdə 18 yer qazanan Olster Yunionist Partiyası (OYP) çıxdı.
Şimali İrlandiyanı İrlandiya Respublikası ilə xalq razılığı mexanizmi vasitəsilə birləşdirməyə tərəfdar olan mötədil katolik  Sosial-Demokrat və Leyborist Partiyası (SDLP) da bu seçkilərdə itki ilə üzləşdi - əvvəlki 18 yerə qarşı 16 yer. Alyans Partiyası parlamentdəki təmsilçiliyini 1 nəfər artırdı - 7 yer. Qalan 3 yeri isə 3 kiçik partiya öz aralarında bölüşdürdülər.
Seçkilərin nətijələri Olsterin qanunverijilik orqanının yenə də əks siyasi qüvvələr arasında faktiki bölünməsini əks etdirdi. Həm də bu, əvvəllər olduğu kimi, katoliklərlə protestantların mötədil siyasi qüvvələri arasında deyil, onların radikal təmsilçiləri arasındakı qarşıdurmadır.
İndi Olsterin gələjək koalisyon administrasiyası formalaşdırılarsa, oradakı 10 inzibati vəzifə aşağıdakı kimi bölüşdürüləjək: DYP - 4 nazir (o jümlədən, "birinji nazir"), Şinn Feyn - 3, OYP - 2 və SDLP - 1.
Lakin problem ondan ibarətdir ki, DYP-nin 40 illik siyasi karyerası katoliklər və onların aparıjı siyasi qüvvələri ilə istənilən barışıq jəhdlərinin inkarına əsaslanan 80 yaşlı lideri Yan Peysli əvvəlki kimi, Şinn Feyn təmsilçiləri ilə hər hansı bir danışıqdan imtina edir.
Əlavə çətinliklər həm də qonşu İrlandiyanın liderlərinin Şimali İrlandiya münaqişəsindən öz məqsədləri üçün yararlanmaq jəhdlərindən əl çəkməmələrindən irəli gəlir. Məsələn, Britaniya baş naziri ilə birlikdə Olsterdə ijmalararası barışıq prosesinə jəlb olunan baş nazir Ahern Londonda çıxan "Qardian"  qəzetinə fevralın ortalarında verdiyi müsahibəsində "birləşmiş İrlandiya ideyasının möhkəm tərəfdarı olduğunu" açıqlayıb, lakin onu da vur-ğulayıb ki, "ən önəmlisi bu adada sülh və barışığın mümkünlüyüdür. Bizə birlik və sülh lazımdır və bu bizim üçün prioritet olmalıdır". Ekspertlər bu açıqlamanı İrlandiya hökuməti başçısının yazda keçiriləjək parlament seçkilərində "Şinn Feyn"in İrlandiyada kifayət qədər çoxsaylı olan tərəfdarlarının səsini əldə etmək istəyi ilə əlaqələndirirlər.
Lakin bütövlükdə, London və Dublin seçkiləri Olsterdə həddən artıq uzanan və siyasi böhranın tənzimlənməsi və orada koalisyon hökumət formalaşdırılması yolunda önəmli mərhələ kimi nəzərdən keçirir.
Peyslinin "Şinn Feyn"ə münasibətdə kəskin antipatiyasından yaxşı xəbərdar olan Böyük Britaniya hökuməti ona təzyiq göstərərək, "opponentləri ilə" dialoqa məjbur etməyə çalışır. Lakin Londonun bunu etmək üçün kifayət qədər stimulu və "təhdidləri" varmı? London və Dublin artıq bəyan ediblər ki, hər iki partiya martın 26-dan gej olmayaraq, öz aralarında əməkdaşlıq və hakimiyyət səlahiyyətlərinin bölgüsü barədə razılığa gəlməlidir. Əks halda, ertəsi gün yeni seçilən assambleya da bağlanajaq və Olsterdə idarəetmə yenə də Londondan, lakin bu dəfə Dublinin daha geniş iştirakı ilə həyata keçiriləjək ki, bu da DYP-ni çətin ki qane etmiş olsun. "Partiyalar öz işini martın 26-na qədər yerinə yetirmək istəməsələr, yaxud bunu etmək iqtidarında olmasalar, bu bizim üçün problem yaratmayajaq. Biz idarəetməni (Olsterdə) İrlandiya Respublikası ilə birgə həyata keçirəjəyik. Lakin bu, siyasətçilər və Şimali İrlandiya xalqı üçün çox böyük bir fajiə olajaq". Bu sözləri Peysli və Şinn Feyn lideri Jerri Adamsla şəxsən danışıqlar aparan Şimali İrlandiya və Uels işləri üzrə Böyük Britaniya naziri Piter Heyn deyib.
"Şirnikləndiriji amil" kimi isə London Olsterin gələjək administrasiyasına on milyonlarla funt-sterlinq əlavə maliyyə vəsaiti təklif etməyə hazırdır. Lakin yalnız DYP və Şinn Feyn öz aralarında razılığa gəldikləri halda.  "Bu təkliflər stolun üstündə yeni administrasiyanın gəlişini gözləyəjək, lakin o, formalaşdırılmadığı təqdirdə, təkliflər paketi ləğv ediləjək", - deyə Heyn bildirib.
Təzyiqlər öz nətijəsini verdi və artıq martın 26-da - Britaniya hökumətinin verdiyi "ultimatum"un vaxtı başa çatmaq üzrə olarkən, Demokratik Yunionist Partiyası (DYP) ilə "Şinn Feyn" Belfastda keçirdikləri tarixi görüşdə mayın 8-də hər iki partiyanın nümayəndələrinin bölgənin koalisyon administrasiyasına göndərilməsi haqda razılığa gəldilər. J.Adamsın sözlərinə görə, Olsterdəki siyasi institutların fəaliyyətinin bərpası haqda qərar, regiondakı siyasi vəziyyətin inkişafında yeni era olajaq. Qeyd edək ki, bu iddia ilə razılaşmaq olar - indiyədək bir-biri ilə dialoqdan imtina edən DYP ilə "Şinn Feyn", nəhayət, düşmənçiliyə son qoyaraq, problemin dinj yolla həllinə ümid yaratmağı bajardılar.
İndiyədək bir-biri lə dialoqdan imtina edən DYP və "Şinn Feyn" martın 26-da düşmənçiliyə son qoyaraq, Olsterdə koalisyon administrasiyanın yaradılması haqda razılığa gəldilər. Bu razılıq münaqişəli regionda sülhün bərqərar olajağına ümidləri artırır.
Transbalkan layihəsinin reallaşması Rusiyaya özünün Balkan bölgəsindəki mövqelərini güjləndirməyə və Bakı-Tbilisi-Jeyhan layihəsinə qoşulmuş ölkələrlə rəqabətdə təşəbbüsə yiyələnməyə imkan verəjək.
Azərbayjanı BTD layihəsinin rəqabətədavamlılığını təmin etmək və özünün Avropanın "enerci xəritəsi"ndəki lider mövqelərini qoruyub-saxlamaq üçün jiddi mübarizə gözləyir. Özü də bu məsələni yalnız Mərkəzi Asiya istiqamətində deyil, Avropa istiqamətində də həll etmək lazımdır.

BETWEEN TERROR AND PARLIAMENTARIANISM
Elections were held to the Northern Ireland Assembly in early March for the first time since 2003. The elections to the main and only legislative and executive body in this rebellious province of the United Kingdom were initially planned for spring 2003. However, on 1 May 2003 the British government decided to postpone the elections to this Ulster government body until the autumn. (The name Ulster is often used to mean Northern Ireland, as the latter covers a large part of the territory of the historic Irish province of Ulster.) The reason given was the lack of progress in the negotiations that had dragged on for many weeks with the main political forces in Northern Ireland on resolving the political situation in the region, primarily the complete disarmament of the Irish Republican Party (whose armed wing is the IRA).
Historic decision
Agreement was reached on holding the elections on 26 November, after a series of negotiations and bilateral and multilateral meetings at the highest level in London, Dublin (the capital of the Republic of Ireland) and Belfast (the capital of Northern Ireland) which involved the head of the British government, Tony Blair, Irish Prime Minister Bertie Ahern, Sinn Fein leader Gerry Adams, Ulster Unionist Party leader David Trimble, the US president's special envoy for Northern Ireland and other international mediators. The news of the date for the elections to the Northern Ireland Assembly was unexpectedly clouded by the Ulster Unionists' refusal to support the initiative. Despite guarantees from the Republicans, the Unionists demanded more transparency and responsibility in the disarmament of the IRA.
The IRA fighters promised the British government to surrender their arms and move to negotiations only in November 2004. The government set its condition: representatives of the Catholic and Protestant churches were to observe the process of decommissioning the arsenal which the organization had acquired in over 80 years of terrorist activity. The question of weapons surrender remained open until December 2004, but the group did not conduct military operations because of the continuing cease-fire. Northern Ireland received the right to elect its own parliament and form bodies of executive power. Defence, foreign policy and finance remained in London's hands. They stopped blowing up bombs and killing people, despite the IRA's determined refusal to disarm.
Trying to breathe new life into the political process, the British government published an emergency law in spring 2006, after consultations with Dublin, which would allow the Northern Ireland Assembly to be convened again in May. The law also included the latest date by which the province should have formed its executive government, 24 November 2006. However, these dates were not met and the new elections were set for 7 March.
In January 2007 the Catholic party Sinn Fein, at the urging of its leader Gerry Adams, took a number of political steps which could ease the political tension and open the way to a peaceful settlement of the conflict in the region, where an armed movement to separate from Great Britain has already been under way for 30 years. It recognised the legitimacy of the courts and the reformed Northern Ireland police, after which there was hope that in March residents of Northern Ireland would be able to elect their autonomous parliament. The recognition of the police force was a key condition for London to create an autonomous administration in Northern Ireland. The Republicans had not recognised the legitimacy of the courts and police in Northern Ireland for practically 86 years. Catholics accused the police of excessive favouritism towards Protestants. Now the police force in Northern Ireland, formed in place of the disbanded police from the times of the armed conflict between Catholics and Protestants, stresses that it is trying to act impartially in the interests of both religious communities.
British Prime Minister Tony Blair described the decision as historic. "For long years we have been accustomed to violence and terrorism and now there is a chance of a peaceful resolution," Blair's colleague, Irish Prime Minister Bertie Ahern, said. More than 3,600 people died during the years of the armed conflict involving Catholics and Protestants in the region. The IRA claimed responsibility for at least half the fatal incidents. The wave of violence has subsided over the past 10 years, but the sides have had enormous difficulty in reaching political compromise. However, in recent years the IRA declared an end to "military operations" and decommissioned their military arsenal, which independent observers were able to confirm.
On 7 March 2007 the first elections to the Northern Ireland Assembly since 2003 were held. Two hundred and fifty candidates representing Ulster's leading parties contested 108 seats. According to the final results announced on 8-9 March, the pro-British Democratic Unionist Party (DUP) won the most seats in the assembly, 36 out of 108, gaining six more seats than in the last elections in 2002.
The pro-Irish Catholic Party Sinn Fein also gained another four seats. Now it has 28 seats in the Ulster parliament, as opposed to 24 in 2002. The pro-British Ulster Unionist Party came third with 18 seats, losing nine seats compared to 2002.
The moderate Catholic Social Democratic and Labour Party (SDLP), which supports the union of Northern Ireland and the Irish Republic through the consent of the people, also lost seats. It gained 16 rather than its previous 18 seats. The Alliance Party increased its representation by one seat to seven. Three minor parties shared the remaining three seats.
The results of the elections again set a practical division in the Ulster legislative assembly between two conflicting political forces. And now the division is not between the moderate Catholic and Protestant political forces, as it was before, but between their radical representatives.
Now the 10 administrative posts in Ulster's future coalition administration, if it is formed, will be held by four ministers, including the prime minister, from the DUP, three from Sinn Fein, two from the UUP and one from the SDLP.
The problem is that the DUP's leader, 80-year-old Ian Paisley, who has built a 40-year political career on a boycott of any attempts at reconciliation with the Catholics and their leading representatives, is as before refusing to enter any negotiations with representatives of Sinn Fein.
A further complication arises from the attempts of the leaders of neighbouring Ireland to use the Northern Ireland conflict for political purposes. Specifically, Irish Prime Minister Bertie Ahern who is involved with the British prime minister in the process of inter-communal reconciliation in Ulster, said in mid-March in an interview with the London-based Guardian that he is "deeply committed to a united Ireland", at the same time stressing that, "The most important thing is that we have peace and hopefully reconciliation between everyone on this island. We need to have a unity and a friendship among the people and that must be our first priority." Experts link this statement with the Irish head of government's attempts to secure the votes of the substantial number of Sinn Fein supporters in Ireland in the spring general election. The Northern Ireland elections are seen in London and Dublin as the first significant stage on the road to resolving the long political crisis in Ulster and forming a power-sharing government there.
Knowing full well Paisley's antipathy towards Sinn Fein, the British government is trying to put pressure on him to force him into dialogue with his "opponents". But does London have enough carrots and sticks? London and Dublin have already declared that both parties must reach agreement between themselves no later than 26 March on cooperation and power-sharing. Otherwise, it was said that the re-elected assembly would be closed on the following day with all the consequences this entails, while Ulster would continue to be governed from London, but this time with the greater participation of Dublin, which would hardly suit the DUP. "If, however, the parties are unwilling or unable to do their jobs on 26 March then we'll carry on, it's not a problem for us," said the British secretary of state for Wales and Northern Ireland, Peter Hain, who held personal talks with Paisley and Sinn Fein leader Gerry Adams. "We can carry on governing (Ulster) and cooperating with the Republic of Ireland government, we can carry on doing that but it would be a tremendous tragedy for the politics and the people of Northern Ireland."
London is ready to offer more than a billion dollars in additional funds as a "carrot" to the future Ulster administration, but only if the DUP and Sinn Fein reach agreement. "The financial package is dependent on devolution. It ain't happening if devolution isn't achieved. It will be taken off the table," Hain said.