ABXAZİYADAKI "SEÇKİ"DƏN KİM QAZANDI?
Martın 4-də tanınmamış Abxaziya Respublikasında "parlament seçkiləri" keçirilib. "Parlament"dəki 35 yerin sahiblərini bir dəfəyə müəyyənləşdirmək mümkün olmadığından, ikinji tura ehtiyaj yaranıb. Buna baxmayaraq, Suxumi seçkinin Abxaziyanın "müstəqilliyini bir daha təsdiq etdiyi" haqda tələm-tələsik bəyanatlar səsləndirməyə başlayıb.
Əksər müşahidəçilərin rəyi belədir ki, separatçı recimlərdə seçkilər ijtimaiyyətin hakimiyyət üzərində nəzarətinin təşkili deyil, daha çox bölgənin "müstəqil dövlət" imijinin yaradılmasına hesablanır. Özü də bu zaman həmin "seçkilər"in ssenariləri də oxşar olur: hər "seçki"də onu izləməyə özlərindən başqa heç bir qurumu təmsil etməyən "müstəqil müşahidəçilər" dəvət olunur. Hərçənd, çox vaxt həmin "müşahidəçilər"in təmsil etdikləri təşkilat və ölkələr təəjjüb doğurmaya bilmir. Məsələn, Abxaziyaya təşrif buyuranlar arasında, hətta Qərbi Səhra nümayəndələri də olub və onlar "seçki"nin bütün standartlar və normalara javab verdiyini tələm-tələsik bəyan ediblər. Yeri gəlmişkən, həmin müşahidəçilər arasında Kosovo təmsilçiləri yox idi. Görünür, hər halda dünya siyasətində beynəlxalq hüquq deyil, "komanda oyunu" prioritet təşkil edir…
"Təmizləmə"dən sonrakı "seçkilər"
Abxaziya separatçılarının keçirdiyi seçki haqda Gürjüstanın mövqeyi tamam fərqlidir. Rəsmi Tbilisi, ilk növbədə, bölgədən onun əvvəlki əhalisinin böyük bir hissəsinin qovulduğunu xatırladır.
Prezident Mixail Saakaşvili Qoridəki hərbi bazaya baş çəkən zaman Abxaziyada keçirilən "seçki"ni məzhəkə adlandıraraq, ona kifayət qədər sərt münasibət bildirib: "Abxaziyada baş verən növbəti qanunsuzluq heç zaman heç kəs tərəfindən tanınmayajaq. Unutmayaq ki, oradan xariji elementlərin köməyi ilə 400-500 min insan qovulub və hazırda Abxaziyada əhalinin sayı 100 mindən də azdır". Prezidentin fikrinjə, "separatçılar və onların himayədarları Abxaziyadan yüz minlərlə insanı qovan zaman onların bir daha oraya qayıtmaq istəməyəjəklərinə ümid ediblər". Saakaşvilinin sözlərinə görə, hazırda Gürjüstanda qanunsuzluq və ədalətsizliklə heç zaman barışmayajaq yeni gənj nəsil formalaşıb. "Biz qisas almaq haqda deyil, birgə fəaliyyət və gələjək haqda düşünürük", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Gürjüstanın baş naziri Zurab Noqaideli isə bəyan edib ki, rəsmi Tbilisi Abxaziya tərəfinə "Heç bir ilkin şərt irəli sürmədən münaqişənin siyasi həllinə nail olunması məqsədilə danışıqlara başlamağı təklif edir". Separatçı recimin keçirdiyi "seçki"yə gəlinjə, baş nazir bildirib ki, "Bu nəinki qanunsuzluq, həm də mənəviyyatsızlıqdır". Z.Noqaideli də bu fikrini 1992-1993-jü illərdə silahlı qarşıdurma nətijəsində Abxaziyadan yerli əhalinin 80%-nin qovulması ilə əsaslandırıb.
Bir qədər sonra Abxaziyada keçirilən "parlament seçkiləri"lə bağlı Gürjüstan Xariji İşlər Nazirliyinin bəyanatı yayılıb: "Martın 4-də Abxaziyanın separatçı rəhbərliyi "parlament seçkisi" adı altında növbəti qanunsuz əmələ yol verib. Qanunsuzluq bütünlüklə Abxaziya regionu ərazisində, xüsusilə də Qalsk rayonunda separatçı recimin güj strukturlarının əhaliyə analoqu olmayan təzyiqləri fonunda keçirilib". XİN-in bəyanatında da qeyd olunur ki, "Seçki 1992-1993-jü illərdə silahlı etnik təmizləmə siyasəti nətijəsində müxtəlif millətlərdən ibarət yerli əhalinin əksər hissəsinin qovulduğu bölgədə" keçirilib.
Qeyd edək ki, baş verənlərə etiraz edən yalnız Gürjüstan rəhbərliyi deyil. Abxaziyanı ölkənin digər hissəsindən ayıran İnquri çayının sahilində gürjü gənjlərdən ibarət qrup etiraz aksiyası keçirib. Bundan istifadə edən abxaz separatçıları həmin ərazidəki körpünü atəşə tutublar. "Abxaziya prezidenti"nin Qalsk rayonundakı "səlahiyyətli nümayəndəsi" hətta belə bir bəyanat da səsləndirib: "Mən Gürjüstanın Zuqidski rayonunun rəhbərliyini xəbərdar etmişdim ki, etiraz aksiyası iştirakçılarının İnquri körpüsünə tərəf hərəkətə başlayajağı halda, Abxaziya tərəfi ilk olaraq havaya xəbərdarlıq atəşi açajaq. Bundan sonra da hərəkətin dayandırılmayajağı halda, nümayişçilərin atəşə tutulajağına dair də xəbərdarlıq etmişdim".
Beləliklə, gözlənildiyi kimi, separatçılar seçki farsı vasitəsilə gərginliyin son dərəjə artmasına nail ola biliblər.
Eyni zamanda, burada başqa bir məqam da var. "Parlament seçkisi" əvvəljədən Abxaziyanın guya "müstəqil dövlət" olması görüntüsünün yaradılmasına hesablansa da, əslində, bundan daha çox Gürjüstan qazandı. Belə ki, baş verənlərə dünya ijtimaiyyətinin reaksiyası birmənalı və təsirli olub. ABŞ Abxaziyada keçirilən "seçki"ni tanımadığını açıq şəkildə bəyan edib. Dövlət Departamentinin mətbuat katibi Şon Makkrmakın sözlərinə görə, Vaşinqton Gürjüstanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləyir, Abxaziya münaqişəsinin sülh yolu ilə həllini istəyir. Makkormakın fikrinjə, bölgədə keçirilən "seçki" "beynəlxalq aləmin münaqişənin ədalətli və uzunmüddətli həlli istiqamətində göstərdiyi səylərə maneədir". O, uzun müddətdir ki, Abxaziyadan qovumuş iki yüz mindən artıq qaçqının ev-eşiklərinə dönə bilmədiklərini də xatırladıb: "Geri dönməyə nail olanlar isə orada insan haqlarının pozulması halları ilə üzləşirlər. Biz bölgənin rəhbərliyindən geri dönən insanların haqlarının qorunmasını və digər qaçqınların da evlərinə qayıtması üçün şəraitin yaradılmasını tələb edirik".
Qeyd edək ki, Vaşinqtondan əvvəl sərtliyinə görə heç də ondan geri qalmayan bəyanatlarla NATO və Avropa İttifaqı da çıxış edib. Hazırda Aİ-yə sədrlik edən Almaniyanın adından Berlində açıqlanan kommünikedə qeyd olunur ki, "Gürjüstanın bu rayonunda seçkilər yalnız bütün qaçqınlar və daxili miqrantların öz evlərinə qayıtmasına şərait yaradıldıqdan sonra keçirilə bilər".
NATO-nun baş katibi Yap de Hoop Sxeffer isə öz növbəsində bəyan edib ki, alyans Abxaziyada keçirilən "seçki"ni tanımır və Gürjüstanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir. "Mən artıq bir dəfə Abxaziyada keçirilmiş "referendum" haqda fikirlərimi bildirmişdim və hazırda bir daha həmin mövqeyimi təkrar edirəm. NATO Gürjüstanın ərazi bütövlüyünü birmənalı və qəti şəkildə dəstəkləyir və bu səbəbdən də sözügedən seçkini tanımır", - deyə o qeyd edib.
Qeyd edək ki, Rusiyanın maraqları baxımından da Abxaziyadakı "seçki" birmənalı qiymətləndirilməyib.
"Qara dəniz xülyası"
Suxumidə baş verən gərginlikdə Moskvanın rolunun olmamasına bu gün artıq ən sadəlövh insanlar da inanmır. Abxaziya separatçılarının Rusiya tərəfdən dəstək almasına dair indiyədək kifayət qədər gizli və açıq faktlar ortaya çıxıb. Gürjüstandan portağal idxalını qadağan edən Rusiyanın bu meyvə növünün Abxaziyadan gətirilməsinə ijazə verməsindən tutmuş, Soçi ilə Suxumi arasında elektrik qatarının işləməsinə, Abxaziya vətəndaşlarının jiblərində Rusiya pasportu gəzdirməsinədək bütün hallar deyilənlərə sübutdur.
Digər tərəfdən, Rusiyanın dəstəyi abxaz separatçılarının siyasi mövjudluğu üçün yeganə vasitədir.
Aydındır ki, bu məsələdə Rusiyanın öz maraqları var. Bir tərəfdən, Jənubi Osetiya kimi, Abxaziya da Moskvanın nüfuzu qarşısında itaətsizlik göstərən Gürjüstana təzyiq rıçaqıdır. Digər tərəfdən, Qara dəniz regionunda situasiyanın arzuolunmaz şəkildə dəyişdiyi, yəni, Türkiyədən başqa, Bolqarıstan və Rumıniyanın da NATO-ya qəbul olunduğu, Ukrayna ilə Gürjüstanın isə bu istiqamətdə addımladığı bir vaxtda, görünür, Rusiya istənilən avantüraya əl atmağa hazırdır. Bunda məqsəd isə təbii ki, Moskvanın Qara dəniz sahillərində nəzarətində saxladığı ərazilərin genişləndirilməsi və rahat buxtaların əldə edilməsidir. Bu mənada, Suxumi limanına sahib olan Abxaziya daha "ləzzətli tikə"dir və bu üzdən, Moskva yerli separatçıların "Rusiya ilə birləşmək" istəyini var güjü ilə dəstəkləyir. Separatçılar isə öz növbəsində Gürjüstan rəhbərliyinin Abxaziyanın nə vaxtsa Krasnodar vilayətinin nüfuzsuz bir rayonuna çevrilə biləjəyi ilə bağlı xəbərdarlıqlarına məhəl qoymur.
Amma aydındır ki, bu gün artıq ötən əsrin 90-jı illərinin əvvəllərindəki medodlarla siyasət yürütmək mümkün deyil. Həqiqətən də hazırda Moskvanın Tbilisiyə təzyiqləri artıq beynəlxalq aləmin diqqət mərkəzindədir və Abxaziyadakı "seçki"yə dünya ölkələrinin reaksiyası bunu bir daha təsdiqlədi.
Yeri gəlmişkən, ATƏT Daimi Şurasının Vyanada keçirilən toplantısında Gürjüstan, Moldova və ABŞ-ın nümayəndə heyətləri Rusiyadan separatçı recimlərə dəstəyə son qoyulmasını tələb edib. Onlar Moskvadan "separatçı recimlərin maliyyə dəstəyinin dayandırılmasını" tələb edib və Moskvanı beynəlxalq ijtimaiyyətin nəzarəti altındakı regionların iqtisadi inkişaf layihələrinə qoşulmağa çağırıb.
Moldovanın Xariji İşlər və Avrointeqrasiya Nazirliyinin məlumatına görə, GUAM və ABŞ Rusiyanın Dnestryanı bölgə, Jənubi Osetiya və Abxaziyadakı fəaliyyətindən narahatlığını ifadə edib: "Tanınmamış respublikaların liderlərinin Moskvada rəsmi şəkildə qəbul edilməsi, onlarla prezident statusunda danışıqların aparılması bu münaqişələrlə bağlı neytral mövqe tutmalı olan Rusiyanın vasitəçilik missiyasına ziddir". Bir sözlə, Moskvanın var güjü ilə dəstəklədiyi və maliyyələşdirdiyi separatçı recimlər bu gün "atılmasına heyfi gəlinən, daşınması isə çətin olan tutajaqsız çemodan"a bənzəyir.
"Basayevin kölgəsi"
Bütün bunlarla yanaşı, digər vajib məqam da var. Separatçı recimlərin keçirdiyi "seçki"nin nətijələrini şərh və analiz edən analitiklərin əksəriyyəti ilk önjə bir suala javab axtarır: əsas qarşıdurma xəttində - Suxumi ilə Tbilisi arasında qüvvələr nisbəti nejə dəyişib? Ənənəyə uyğun olaraq, "parlament"də qüvvələr nisbətinə diqqət yetirilmir. Amma bu məsələdə Abxaziyanın özunəməxsus xüsusiyyəti var. Bir çox analitiklərin fikrinjə, orada keçirilən son "seçki" bir müddət əvvəl baş tutmuş "prezident seçkisi"ndə Moskvanın açıq narazılığı üzündən məğlub olmuş Raul Xajimbanın revanşa jəhdi ola bilər.
Hazırkı "prezident" Sergey Baqapşla qarşıdurma fonunda Xajimba hələ 2004-jü ildə kömək üçün Qafqaz Xalqları Konfederasiyasına mürajiət etmişdi. Xatırladaq ki, 1993-jü ildə Abxaziyaya jiddi hərbi dəstək verən əsas qüvvə məhz bu konfederasiya idi. Moskvanın separatçılara hərbi yardımı məhz bu qurumun kanalları vasitəsilə həyata keçirilirdi. Nəhayət, sonradan silahını Moskvaya qarşı çevirmiş bir çox çeçen komandirlərinin, xüsusilə də Şamil Basayevin ilk təjrübəsini məhz abxaz müharibəsində qazandığı sirr deyil. Həmin vaxt Rusiya Çeçenistanın öz ordusunu yaratmasına barmaqarası baxaraq, onların "müstəqil Abxaziya uğrunda" Gürjüstana qarşı vuruşajağını düşünürdü.
Odur ki prezident seçkisindən sonra Xajimbanın Baqapşın siyasi mövqelərinə hüjuma keçəjəyi halda, yenə də Qafqaz Xalqları Konfederasiyasının dəstəyindən yararlanajağı istisna deyil. Bu isə o deməkdir ki, birinji abxaz müharibəsi sonradan "Çeçenistan əks-sədası" verdisə, budəfəki qarşıdurmanın nətijəsi daha dramatik ola bilər.
Bundan başqa, Abxaziya Rusiyanın Şimali Qafqazdakı respublikaları üçün həm də dənizə çıxışdır və Moskvanın bu çıxışı nəzarətdə saxlaması elə də asan olmayajaq.
İstənilən halda, görünən odur ki, "abxaz kartı"ndan Gürjüstana qarşı istifadə etməyə jəhd göstərən Moskvanın özü üçün kifayət qədər jiddi təhlükə ilə üzləşə bilər.

ABKHAZ "ELECTION": WHO WON?
A parliamentary election was held in the unrecognized "Republic of Abkhazia" on Sunday 4 March. No one managed to win all 35 seats and a second round needs to be held. However, Sukhumi rushed out numerous statements saying that the election once again confirmed the "independence" of Abkhazia.
As many experts believe, elections for the majority of separatist regimes are not so much a means of establishing rule in society, but constitute an effort to prove themselves to be "properly instituted" and a "proper" state. Scenarios are usually very similar - they invite numerous "independent international observers", who usually represent only themselves, although the geography of their countries can be quite unexpected. Even representatives of Western Sahara turned up in Abkhazia and rushed to recognize the local "election" and describe it as in compliance with all necessary standards. However, there were no representatives from Kosovo. This naturally makes one think that they gave their priority to a "team game" rather than to international law.
"Election" after ethnic cleansing
In the meantime, Georgia takes a different view. During his visit to the military base in Gori, President Mikheil Saakashvili, commenting on the Abkhaz election farce, made quite a harsh statement: "Another unlawful act being held in Abkhazia will never be recognized by anyone, as up to 400,000-500,000 people were evicted from Abkhazia with the help of foreign elements. Now there are only 100,000 people living there."
He believes that "the separatists and their supporters hoped that they would expel hundreds of thousands of people from Abkhazia and that none of the refugees would want to return to their homes," "However, there is a new generation of people in Georgia, who will never put up with illegality and injustice. In fact we do not want revenge, but we want reconciliation and cooperation for the future," Saakashvili said, explaining that the reconciliation process will taking place on the basis of a "strong state".
Georgian Prime Minister Zurab Nogaideli said that the Georgian authorities "have offered to start negotiations with Abkhazia without any preconditions, to achieve a political solution to the conflict." As for the election, it is "not only an unlawful act but also an immoral one, since 80 per cent of the local population was evicted from Abkhazia in 1992-93 during the armed conflict.
The Georgian Foreign Ministry also issued a statement concerning the Abkhaz election.
"On 4 March, the Abkhaz separatist leadership held another unlawful act - the so-called parliamentary election, which was held throughout Abkhazia, including Gali. There is pressure on the population from Abkhaz military and security bodies," the document said. As Tbilisi said, "the election was held in the region after the ethnic cleansing by the separatists in 1992-93, when the majority of local residents - people of various ethnic groups - were expelled.
It is not only the authorities on the Inguri River, separating Abkhazia from the other part of Georgia, that protested, but also Georgian youth who staged a protest during which the Abkhaz separatists provoked shooting on the bridge. Moreover, an "aide to the Abkhaz president" in Gali, Kishmariya dared to say: "I warned the heads of Georgia's Zugdidi District that if a movement began on the Inguri bridge, there would be shooting to the air to stop them. But if the movement continued, then fire would be opened on them."
It is clear that events on the Inguri River proved that the Abkhaz separatists created serious tension with the farce of an election. This actually could have been predicted.
There is something else that could have been predicted. The election in Abkhazia had been planned as evidence of "proper statehood"; however, it is evident that Georgia that came out on top because the reaction of the international community was both clear and impressive.
"The US administration does not recognize the Abkhaz parliamentary election," Sean McCormak, US State Department Spokesman said.
McCormack said that the USA supports the territorial integrity and sovereignty of Georgia and is in favour of a peaceful solution to the conflict. Thus, as he said, the election is interference in the international efforts to achieve a just and long-lasting solution to the conflict". The majority of the more than 200,000 refugees still can not return to their homes and those who have returned have become the victims of various violations of human rights." "We demand that the authorities observe the rights of those who returned and take steps to enable the other displaced people to return," Sean McCormack said.
Prior to this, statements by NATO and EU members had been no less stern. A communiqu? issued in Berlin by Germany, the EU presidency, said that "an election in Georgia's region can be held after all refugees and displaced migrants are granted the right to return to their homes,"
For his part, NATO Secretary-General Jaap de Hoop Scheffer said that the Alliance does not recognize the election in Abkhazia either and continues to support Georgia's territorial integrity. "I have already expressed my opinion on the so-called referendum in Abkhazia and I am saying this again. NATO supports Georgia's territorial integrity and does not recognize the results of this election," he said. However, from the Russians'point of view, the results of the Abkhaz election were clear.
"Black Sea illusion"
Even the most na?ve people would not doubt that Moscow was no mere bystander in the Sukhumi crisis. There is too much evidence of Russia's overt and covert support for Abkhaz separatists. When Russia banned the transport of oranges from Georgia, the Russian authorities allowed Abkhazia to bring in their oranges. There is a rail link between Sochi and Sukhumi and Abkhaz residents have Russian passports. Moreover, Russia's support is the only means of survival for Abkhaz separatists.
Of course, Russia also has an interest. On the one hand, Abkhazia, just like North Ossetia, is a lever of pressure on the disobedient Georgia, whose authorities do not want to follow Russia. On the other hand, facing unfavourable changes in the situation in the Black Sea, where Bulgaria, Romania and Turkey are preparing to enter NATO, as are Georgia and Ukraine, Russia is ready for any adventure to expand its zone of influence in the Black Sea region and to get useful footholds. Abkhazia with its Sukhumi port looks very attractive and Moscow is supporting the local separatists' efforts to "reunite with Russia" at any cost. And they ignore Georgia's warnings that Abkhazia may find itself becoming a region of the Krasnodar Territory.
Today it is impossible to pursue a policy with the means that were used in the first half of the 1990s. In reality, Moscow's pressure on Tbilisi is a focus of international attention and the reaction to the Abkhaz election has confirmed this. At a session of the OSCE permanent council in Vienna, delegations from Georgia, Moldova and the USA issued a proposal to Russia to stop providing financial assistance to the separatist regimes and to join projects for the economic development of the regions under the supervision of the international community."
Moldova's Ministry for Foreign Affairs and European Integration reported that GUAM and the USA expressed their concern about Russia's activities in the Dniester Region, North Ossetia and Abkhazia. "The official reception of the leaders of the unrecognized states in Moscow and the holding of negotiations with their leaders are contrary to Russia's role as a mediator, in which it should remain neutral to the conflicts."
In other words, the separatist regimes that Moscow is carefully supporting and sponsoring are reminiscent of a suitcase without a handle that is hard to carry but a pity to leave.
"Basayev's shadow"
Analyzing and commenting on the results of the "election" in the separatist bodies, the majority of analysts try to answer one question as to how the distribution of power has changed in the main line of the confrontation, that is, between Sukhumi and Tbilisi. The distribution of power in "parliament" itself is not usually the focus of attention. However, Abkhazia has its own peculiarities.
Many experts say that the current "election" could be a means of revenge by the "family clan" of Raul Khadzhimba, who lost the recent "presidential" election, against Moscow's plan. As a result of his conflict with the current "president", Sergey Bagapsh, Khadzhimba, back in 2004, appealed to the notorious Confederation of the Caucasus Peoples for assistance. This Confederation gave quite effective military support to Abkhazia in 1993 and through its channels Moscow rendered military support to Abkhazia. It should also be noted that many Chechen "field commanders", including Shamil Basayev, gained their military experience in the Abkhaz war. Moscow, however, turned a blind eye to the campaign of army building in Chechnya, thinking that this army would be fighting against Georgia for an "independent" Abkhazia.
The first Abkhaz war was "plotted" by Chechnya. The consequences of a fresh war could be more dramatic. Moreover, Abkhazia is an access point to the sea for the Russian North Caucasus autonomies, which it will be difficult for Moscow to keep under control. In the meantime, it is clear that efforts to play "The Abkhaz card" against Georgia are becoming very dangerous for Moscow.