Moskva öz mövqeyini dəyişə biləcəyinə işarə edir
İranın nüvə böhranı özünün yeni fazasına qədəm qoyub. MAQATE-nin baş katibi BMT Təhlükəsizlik Şurasında yeni məruzə ilə çıxış edərək bildirib ki, "İran yenə də dünya ictimaiyyətinin uranın zənginləşdirilməsinin dayandırılması ilə bağlı tələblərinə məhəl qoymur". Artıq Londonda "altılıq" (BMT Təhlükəsizlik Şurasının beş üzvü və Almaniya) üzvləri arasında danışıqlar başlanıb və onlar İrana qarşı yeni və daha sərt sanksiyaları nəzərdə tutan qətnamə layihəsinin hazırlanması üzərində işləyir.
Qeyd edək ki, BMT TŞ-nin dekabrda İrana qarşı tətbiq etdiyi və kifayət qədər "yumşaq" sanksiyaların nəzərdə tutulduğu qətnamənin hazırlanmasına xeyli vaxt sərf edildiyi halda, bu dəfə "altılıq"ın" Londonda apardığı məsləhətləşmələr xeyli sürətlə gedir. Hətta artıq qətnamənin ilkin layihəsi də hazırdır.
Məlum olub ki, bu dəfə də əvvəlki ssenari təkrarlanır: Tehrana qarşı daha sərt sanksiyaların tətbiqini tələb edən ABŞ və onun avropalı həmkarlarının aqressivliyi fonunda, Rusiya ilə Çin, bu sanksiyaları yumşaltmağa çalışır. Odur ki İrana qarşı qüvvədə olan sanksiyaların yaxın zamanlarda sərtləşdiriləcəyini gözləmək lazım deyil. Diplomatik mənbələrdən "The Financial Times" qəzetinə məlum olub ki, ilk hədəf İranın Sepah dövlət bankı ola bilər. Qəzetin yazdığına görə, bu qocaman banka qarşı addımlar İranın maliyyə baxımından təcrid olunması siyasətinin tərkib hissəsi olardı. Xatırladaq ki, ABŞ-ın Maliyyə Nazirliyi artıq yanvarın 9-da yerli banklara Sepah və onun filialları ilə hər hansı əməliyyatı qadağan edib. Vaşinqton bu addımını sözügedən bankın ballistik raketlərin istehsalını maliyyələşdirməsi ilə əsaslandırıb və bu qərardan sonra Sepahın dollarla həyata keçirdiyi əməliyyatlara son qoyulub.
Sepahın orqanı olan Bank Sepah International isə bəyan edib ki, onun dünyanın 45-dən artıq ölkəsi ilə əlaqələri var və London, Paris, Frankfurt, Roma kimi şəhərlərdə yerləşən müəssisələrlə əməkdaşlıq edir. Bu isə o deməkdir ki, Avropa ölkələrinin birgə siyasəti İranın maliyyə blokadasının effektini artıra bilər. Məqalədə Avropa ölkələrinin hələ də Sepahın blokadasına dair tərəddüd etdiyi bildirilsə də, artıq avropalı diplomatların müzakirə etdiyi BMT-nin yeni qətnaməsində bu banka qarşı tədbirlər öz əksini tapıb.
BMT hələ yeni qətnamə layihəsinin müzakirəsini davam etdirdiyi bir vaxtda, müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar Tehrana qarşı öz sanksiyalarını tətbiq edir. Bir sıra KİV-in məlumatına görə, Avropa İttifaqının Nazirlər Şurası artıq İrana qarşı "məhdudlaşdırıcı tədbirlər" haqda yekun qərar qəbul edib. Qurumun mətbuat xidmətindən verilən məlumatda bildirilir ki, həmin tədbirlərə İrana nüvə silahı və raketlərin istehsalında istifadə edilə biləcək texnologiya və ya materialların satışına, həmçinin, maddi yardımın göstərilməsinə qoyulan qadağalar aiddir. Bundan başqa, Nazirlər Şurası bu regional təşkilatın üzvü olan dövlətlərə İran rəsmilərinin gəlişini qadağan edib, nüvə silahının istehsalına bu və ya digər dərəcədə aidiyyatı olan şəxslərin xarici bank hesablarının dondurulmasına qərar verib. Avropa İttifaqı ölkələrinə İran vətəndaşlarına nüvə silahının əldə edilməsi üçün lazım olan təlimlərin, dərslərin keçirilməsi qadağan olunub.
Nəhayət, İranın nüvə böhranın getdikcə dərinləşməsi, Tehranın isə dünya ictimaiyyətinin tələblərinə ciddi müqavimət göstərməsi fonunda MAQATE də bu ölkəyə qarşı sanksiyaların tətbiqinə qərar verib. Qurumun 35 ölkədən olan üzvləri Tehrana göstərilən texniki yardımların dondurulmasına yekdilliklə səs verib. Burada söhbət xüsusilə 2006-cı ilin noyabrından Tehrana göstərilən 55 texniki yardım layihəsindən 22-nin dayandırılmasından gedir. Qeyd edək ki, bu qərar MAQATE-nin baş katibi Məhəmməd əl-Baradeyinin təşəbbüsü ilə qəbul olunub və buna səbəb təbii ki, İranın uranın zənginləşdirilməsindən imtina etməməsidir. AP-nin məlumatına görə, həmin qərarın qəbuluna, hətta daim İrana qarşı sərt tədbirlərin əleyhadır kimi tanınan ölkələrin nümayəndələri də səs verib.
İran isə həmişə olduğu kimi, yenə də geri çəkilməyəcəyini, məqsəddən imtina olunmayacağını bildirir. Tehranın MAQATE-dəki nümayəndəsi Əli Əsgər Soltaniyə bu haqda deyib: "Tarix ərzində ilk dəfə olaraq MAQATE-nin nüfuzuna zərbə dəydi. Bu qurumun peşəkarlığı və qərəzsizliyi BMT Təhlükəsizlik Şurasının siyasi motivasiyasının təsiri ilə pozulmamalıdır. Məsələ ondadır ki, BMT öz şərtlərini MAQATE-yə diqtə etmək istəyir". İranlı diplomat bir daha qeyd edib ki, onun ölkəsini seçdiyi yoldan döndərə biləcək qüvvə yoxdur və İranın nüvə proqramının məqsədi atom sənayesinin inkişaf etdirilməsidir: "İran digər ölkələrdən heç nə ilə fərqlənmir və bu haqq bizə də verilib".
İlk baxışdan, problemlə bağlı hər iki tərəfin açıqlamalarında hər hansı dəyişiklik yoxdur: dünya ölkələri İranı uranın zənginləşdirilməsini dayandırmağa çağırır, Tehran isə hadisələrin istənilən formada inkişafına hazır olduğunu və tutduğu yoldan çəkinmədiyini bəyan edir. Bununla yanaşı, prosesin bütün iştirakçıları böhranın birmənalı olaraq sülh yolu ilə həllinin vacibliyini də vurğulamağı unutmur.
Bütün bunların fonunda İran ətrafında gedən proseslərdə dəyişikliyin olduğunu görməmək mümkün deyil. Hər şeyə rəğmən belə məlum olur ki, Rusiya Tehranla əlaqələrinin səviyyəsini aşağı sala və beynəlxalq arenada ona verdiyi dəstəyi dayandıra bilər. Əlbəttə, Rusiya və Çin hələ də İranın əsas müdafiəçisi olaraq qalır. Amma Moskvanın gələcəkdə fərqli addım ata biləcəyini söyləmək üçün ciddi əsaslar yaranıb. Belə ki, İsrailin baş nazirinin müavini və strateji planlaşdırma naziri Aviqdor Liberman Rusiyadan səfərdən qayıdarkən bildirib ki, Moskva BMT Təhlükəsizlik Şurasının Tehrana qarşı sanksiyaları kəskinləşdirməsinin əleyhinə deyil. "Rusiya ilə İsrail barrikadanın eyni tərəfindədir. Düşünürəm ki, Moskva İrana qarşı sərt sanksiyaların tətbiqini dəstəkləyəcək", - deyə Liberman "Kommersant" qəzetinə müsahibəsində bildirib. Onun sözlərinə görə, son zamanlar Rusiyanın İranla bağlı mövqeyində dəyişikliklər var: "Hər şey dəyişir. Rusiya artıq İranın Buşəhr Atom Elektrik Stansiyasına nüvə yanacağı nəql etməli idi. Amma göründüyü kimi, bu, baş verməyib".
Ekspertlərin fikrincə, bir müddət əvvəl Vaşinqton və Tehrana səfərlər edən Rusiyanın Federasiya Şurasının beynəlxalq məsələlər komitəsinin rəhbəri Mixail Margelovun səsləndirdiyi fikirlər də ciddi şəkildə düşünməyə əsas verir. ABŞ-ın İrana zərbə endirə biləcəyini istisna etməyən senator bununla yanaşı bildirib ki, "Vaşinqtonun Tehrana hərbi müdaxiləsi Corc Buş administrasiyasının siyasi intiharı olacaq". Federasiya Şurasının komitə sədri eyni zamanda İranın nüvə proqramının gələcəkdə hərbi xarakter ala biləcəyini də istisna etməyib. Margelovun sözlərinə görə, o, İranın nüvə proqramı ilə bağlı qoyduğu birbaşa sualların heç birinə qarşı tərəfdən birbaşa cavab ala bilməyib. "Cavablar rəngbərəng və Ömər Xəyyam üslubunda qəliz idi", - deyə senator bildirib: "Məndə belə bir qənaət yarandı ki, iranlılar suallara birbaşa cavab verməkdən yayınmaqla nüvə proqramlarının istənilən istiqamətdə inkişaf edə biləcəyinin istisna olunmadığını nümayiş etdirirlər".
Margelov "hardan barıt qoxusunun gəldiyini" deyərək, İranın siyasi elitasında gərginliyin hiss olunduğunu bildirib: "Bu gərginlik, praktik olaraq, bütün söhbətlərimizdə hiss olunurdu".
Federasiya Şurası nümayəndəsinin növbəti fikirləri isə Moskvanın İranla bağlı mövqeyində dəyişikliyin mümkünlüyünü açıq şəkildə ortaya qoyub: "Bizim üçün bu məsələdə "qırmızı xətt"in harada olduğu dəqiqliklə məlumdur. MAQATE tərəfindən qoyulan oyun qaydaları və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müəyyənləşdirdiyi müddət var".
Tehrana qarşı tətbiq olunan beynəlxalq sanksiyalara isə Margelovun münasibəti kifayət qədər spesifik olub: "Yuqoslaviya və İraq təcrübəsi göstərdi ki, istənilən beynəlxalq sanksiyanı aşmaq mümkündür".
Nəhayət, İranın Buşəhr şəhərində inşa olunan AES-in tikintisi də təhlükə ilə üz-üzə qalıb. Moskvada bu məsələ "Atomstroyeksport" ilə İranın nümayəndə heyəti arasında müzakirə olunub və Rusiyanın açıqladığı rəsmi məlumata görə, problemin yaranmasında əsas səbəb Tehranın bu işə görə ödənişi yerinə yetirməməsidir. Şirkətin maliyyə məsələləri üzrə vitse-prezidenti Yevgeni Neymorevesin sözlərinə görə, Rusiyanın milli agenti və Buşəhr AES-in inşasının baş podratçısı olan "Atomstroyeksport"a yanvarın 17-dən etibarən enerji blokunun inşansına görə, heç bir məbləğ ödənilməyib". Danışıqlarda Rusiya tərəfindən iştirak edən digər şəxs, "Atomstroyeksport"un Buşəhr idarəsinin rəisi Vladimir Pavlov isə qeyd edib ki, "Maliyyə məsələsində yaranmış ciddi çətinliklərə baxmayaraq, şirkət tikinti işlərini davam etdirir".
İran tərəfi isə tamam başqa fikirdədir. Bu ölkənin Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Əli Laricaninin sözlərinə görə, Rusiya tikinti işlərinə görə, ödənişlərin müqavilədə nəzərdə tutulan vaxtdan əvvəl həyata keçirilməsini istəyir. "Maliyyələşdirmə ilə bağlı heç bir problem yoxdur. Sadəcə, Rusiya tərəfi bizə ödəmənin müqavilədə nəzərdə tutulan vaxtdan tez həyata keçirilməsini təklif edib və hazırda bununla bağlı Moskvada danışıqlar aparılır", - deyə Laricani qeyd edib.
Amma MAQATE-nin sanksiyalarının peyda olmasından dərhal sonra İran nümayəndələri "tonunu dəyişib". Məlum olub ki, Tehran Buşəhr AES-in inşasına görə, əlavə ödənişləri həyata keçirməyə hazırdır. İranın Atom Enerjisi Təşkilatının rəhbəri Məhəmməd Səidi qeyd olunan müddətdə onların lazımi vəsaiti Rusiya tərəfinə ödəyə biləcəklərini bildirib.
Qeyd edək ki, Səidi "Atomstroyeksport"la aparılan danışıqlarda iştirak edən nümayəndə heyətinin üzvlərindən biridir. Onun sözlərinə görə, Rusiya tərəfinin "müəyyən maliyyə problemləri yaranıb" və İran onların həlli üçün tədbirlər görməyə hazırdır. "Ümid edirik ki, "Atomstroyeksport" və Rosatom nüvə yanacağı təchizatı ilə bağlı öhdəliklərini martın sonlarınadək yerinə yetirəcək və sentyabrda reaktorun fiziki işə salınması təmin olunacaq. Müqavilədə də məhz belə nəzərdə tutulub", - deyə M.Səidi qeyd edib.
Bununla yanaşı, məlumdur ki, İran üçün əsas məsələ özünün nüvə obyektlərində Rusiyanın birbaşa və dolayısı mövcudluğunu qorumaqdır.
Amma Moskva artıq bu prosesdə iştirakın, həmçinin, İranla əməkdaşlığın risqinin dərəcəsi haqda düşünməyə başlayıb. Xatırladaq ki, Rusiya hələ 2006-cı ilin dekabrında BMT Təhlükəsizlik Şurasının İrana qarşı sanksiyalarına veto qoymamışdı. "Onlar (iranlılar - red.) əmin idilər ki, Rusiya BMT-nin qərarının qarşısını alacaq və ona veto qoyacaq. Bu baş vermədikdə, onlar dəhşətə gəlmişdilər", - deyə Moskvadakı Rusiya-İran İşgüzar Şurasının direktoru Rəcəb Səfərov "Wall Street Journal"ın müxbiri ilə söhbətində bildirib.
İtaliyanın "La Reppublica" qəzeti isə ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Şon Makkormakın maraqlı fikirlərinə yer ayırıb. Onun fikrincə, dekabrda BMT TŞ-də İrana qarşı tətbiq olunan sanksiyalar "İranın dünya ictimaiyyətinə qarşı aparılan siyasətinin əsaslandırılması haqda genişmiqyaslı diskussiyaların başlamasına səbəb olub".
Əksər ekspertlər hesab edir ki, hazırkı sanksiyalar "mollakratlar"ın geri çəkilməsi ilə nəticələnəcək qədər sərt deyil. Amma bununla yanaşı, İranda artıq daxili "laxlamalar" başlayıb.
İstənilən halda, İranın sabiq müdafiə naziri Əli Rza Əskərinin Qərbə tərəf qaçması açıq şəkildə göstərir ki, gərginliyin getdikcə artması fonunda iranlıların bir çoxu başlarına bombaların tökülməyəcəyi yerlərə üz tutmağa üstünlük verir.

ИРАН ТЕРЯЕТ "ПОСЛЕДНИЙ БАСТИОН"
Кризис вокруг иранской ядерной программы продолжает набирать обороты. Недавно гендиректор Международной организации по атомной энергии (МАГАТЭ) выступил в Совете Безопасности ООН с очередным докладом, в котором вновь констатировал: Тегеран по-прежнему игнорирует призывы мирового сообщества и вводить мораторий на обогащение урана не собирается.
В Лондоне уже начались переговоры "шестерки" (пять постоянных членов СБ ООН плюс Германия), в ходе которых планируется выработать проект резолюции о новых, более расширенных санкциях в отношении Ирана.
"Метод кнута" в действии
В отличие от долгих и малопонятных дискуссий, предшествовавших декабрьской резолюции Совбеза о достаточно "мягких" мерах воздействия на ИРИ, нынешние переговоры стран "шестерки" в Лондоне, если судить по официальным сообщениям, продвигаются куда быстрее. Уже существует первоначальный проект резолюции, и хотя США и их европейские союзники опять требуют жестких мер, а Россия и Китай стремятся их смягчить, вряд ли стоит сомневаться, что список действующих против Ирана санкций в ближайшее время будет пополнен. Так, согласно "утечкам" из дипломатических кругов, которые приводит The Financial Times, под ударом может оказаться старейший иранский государственный банк - Sepah. Добиваясь финансовой изоляции Исламской Республики, министерство финансов США еще 9 января запретило американским банкам обслуживать операции банка Sepah и его филиалов, обвинив исламское учреждение в финансировании программы по разработке баллистических ракет. Это решение остановило долларовые операции банка.
В свою очередь дочернее предприятие банка Sepah - Bank Sepah International поддерживает контакты "более чем с 45 странами мира", в том числе с предприятиями в Лондоне, Париже, Франкфурте и Риме. Поэтому совместная договоренность стран Европы могла бы привести к большему эффекту в смысле финансовой блокады ИРИ. До сих пор Европа воздерживалась от "бойкота" банка Sepah, однако, как отмечает The Financial Times, европейские дипломаты уже признали, что рассматривают возможность включения мер против банка в новый вариант документа ООН.
Между тем пока проект новой резолюции находится на стадии обсуждения, многие международные организации вводят против ИРИ собственные санкции. Так, по сообщению ряда СМИ, Совет министров ЕС окончательно одобрил "ограничительные меры" в отношении Ирана, которые включают в себя запрет на поставку в эту страну технологий и материалов, которые могут содействовать разработкам ядерного оружия и ракет. Кроме того, принято решение запретить некоторым гражданам ИРИ въезд на территорию стран-членов этой региональной организации. Также будут "заморожены" зарубежные счета физических лиц и организаций, названных Совбезом и комитетом по санкциям ООН. В их числе лица и организации, напрямую связанные или оказывающие поддержку Ирану в его ядерной программе или разработке систем доставки атомного оружия. Также в ЕС запрещено обучать граждан Ирана по дисциплинам, которые могут содействовать разработкам ядерного оружия. Наконец, на фоне углубляющегося ядерного кризиса вокруг Ирана и на фоне упорного нежелания Тегерана внять призывам мирового сообщества свои санкции против ИРИ вводит и само МАГАТЭ. Делегаты атомного агентства из 35 стран по инициативе Мохаммеда аль-Барадеи единогласно приняли решение о замораживании технической помощи Ирану. В частности, речь идет о 22 из 55 проектов, одобренных в ноябре 2006 года. Как отмечает AP, данный шаг поддержали даже те страны, которые обычно настаивают на недопустимости жестких мер в отношении Ирана.
Из Ирана же, как и прежде, звучит один ответ - от своей цели страна не отступит. Так, иранский представитель в МАГАТЭ Али Асгар Солтание заявил: "Впервые в истории авторитет этой международной организации пострадал. Профессионализм и беспристрастность МАГАТЭ не должны подвергаться ущербу под влиянием политической мотивации Совета Безопасности ООН, который стремится диктовать свои условия агентству". Дипломат еще раз напомнил, что ничто не сдвинет Тегеран с выбранного пути, целью которого является создание собственной атомной промышленности, ни в чем не зависящей от других государств.
На первый взгляд риторика с обеих сторон не изменилась: в мировых столицах призывают ИРИ ввести мораторий на обогащение урана, в самом Иране продолжают эти требования игнорировать, одновременно давая понять, что готовы к любому повороту событий. При этом практически все участники процесса подтверждают, что кризис должен быть решен исключительно мирным путем.
"Лед тронулся"?
Тем не менее даже невооруженным глазом видно, что в ситуации вокруг Ирана наметился серьезный сдвиг. Судя по всему, в России могут существенно снизить уровень контактов с Ираном и его поддержки на международной арене. Конечно, Москва и Пекин остаются последовательными защитниками Тегерана на переговорах, однако будущие сдвиги в позиции Москвы предрекают буквально все. Так, вице-премьер и министр стратегического планирования Израиля Авигдор Либерман, вернувшийся из России, заявил, что Москва не против ужесточения санкций Совета Безопасности ООН в отношении Ирана. "Россия и Израиль находятся по одну сторону баррикад. Думаю, Россия поддержит введение жестких санкций против Ирана", - сказал Либерман в интервью газете "КоммерсантЪ", попутно заметив, что "Россия уже должна была начать поставки ядерного топлива на Иранскую АЭС в Бушере, однако этого не случилось".
Немалую пищу для размышлений, по мнению экспертов, дает и пресс-конференция главы комитета Совета Федерации по международным делам Михаила Маргелова, который недавно посетил Вашингтон и Тегеран. Сенатор не исключает точечного военного удара США по Ирану. Отметив, что "военное вторжение в Иран автоматически станет политической кончиной нынешнего президента США Джорджа Буша", глава международного комитета Совета Федерации в то же время не стал исключать, что иранская ядерная программа в будущем может приобрести военный характер. По словам Маргелова, он не получил ни одного прямого ответа на прямо поставленные вопросы о характере ядерной программы Ирана. "Ответы были цветистые, витиеватые, в стиле Омара Хайяма. У меня складывалось впечатление, что, уходя от ответов, иранцы как бы резервировали за собой право и давали понять, что они не исключают для себя никаких вариантов развития своей ядерной программы. В воздухе пахнет порохом, чувствуется напряженность в политической элите Ирана, что проявлялось практически во всех беседах", - заявил Маргелов, попутно весьма четко отметив "красную черту", за которой позиция РФ по Ирану претерпит существенные изменения: "Для нас эта "красная черта" вполне очевидна - есть правила игры, установленные МАГАТЭ, а также есть сроки, которые устанавливает Совет Безопасности ООН". Что касается эффекта от международных санкций против Ирана, то сенатор оценил их весьма скептически: "Опыт Югославии и Ирака показывает: любые международные санкции достаточно легко обходятся".
Наконец, под угрозой оказалось и строительство АЭС в иранском городе Бушере. В Москве прошли переговоры между "Атомстройэкспортом" и делегацией из Ирана. Основной проблемой, по официальной российской версии, является то, что до сегодняшнего дня иранская сторона не возобновила платежи за сооружение АЭС. По словам вице-президента по финансам компании Евгении Неймеровец, "с 17 января на счета компании "Атомстройэкспорт" - национального агента РФ и генподрядчика по сооружению АЭС "Бушер" - не поступило ни одного платежа за строительство энергоблока". Вместе с тем другой участник переговоров с российской стороны, начальник Бушерского управления "Атомстройэкспорта" Владимир Павлов отметил, что, "несмотря на значительные трудности с финансированием, компания продолжает работы на площадке".
В то же время секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани заявил, что Россия, оказывается, требует осуществить финансирование АЭС "Бушер" раньше установленных соглашением сроков. "Проблем с финансированием нет, российская сторона предложила нам осуществить платежи ранее установленных договором сроков, - отметил он. - В этой связи в настоящее время с русскими (в Москве) ведутся переговоры.
Но как только появились санкции МАГАТЭ, иранские представители тут же "изменили тон". Иран готов предоставить дополнительные средства для завершения строительства АЭС "Бушер" в намеченные сроки, поторопился заверить заместитель главы Организации по атомной энергии Ирана Мохаммад Саиди, который возглавлял иранскую делегацию на переговорах с руководством компании "Атомстройэкспорт". По его словам, у российской стороны "возникли небольшие финансовые проблемы", и теперь Иран готов принять меры для их решения. "Мы надеемся на то, что "Атомстройэкспорт" и Росатом выполнят свои обязательства по поставкам ядерного топлива до конца марта и обеспечат физический пуск реактора в сентябре, как предусмотрено контрактом", - заявил М.Саиди. И при этом понятно, что для Ирана главное - сохранить, и в прямом, и в переносном смысле, российское присутствие на своих ядерных объектах.
Однако теперь уже в России задумываются о степени риска, в том числе и политического, который таит в себе сотрудничество с Ираном. Так, еще в декабре 2006 года Москва не стала накладывать вето на резолюцию СБ ООН о санкциях против Ирана. "Они (иранцы. - Ред.) до конца надеялись, что Россия блокирует решение или наложит вето, - сказал в беседе с корреспондентами Wall Street Journal Раджаб Сафаров, директор Российско-иранского делового совета в Москве. - Они были в ужасе".
Итальянская La Reppublica приводит любопытное высказывание спецпредставителя Госдепартамента США Шона Маккормака. По его мнению, санкции, принятые в декабре, "способствовали началу широкой дискуссии в Иране об обоснованности нынешнего курса на противостояние с международной системой". И хотя многие эксперты полагают, что нынешние санкции слишком мягкие, чтобы заставить "муллократов" отступить, очевидно, что процесс "внутренних шатаний" в Иране уже начался. Во всяком случае бегство на Запад бывшего заместителя министра обороны Ирана Али Реза Аскари - весьма красноречивый сигнал, что на фоне роста напряженности многие иранцы просто пытаются перебраться туда, где им на голову не будут сыпаться бомбы.