Moskva öz mövqeyini dəyişə biləcəyinə işarə edir
İranın nüvə böhranı özünün yeni fazasına qədəm qoyub. MAQATE-nin baş katibi BMT Təhlükəsizlik Şurasında yeni məruzə ilə çıxış edərək bildirib ki, "İran yenə də dünya ictimaiyyətinin uranın zənginləşdirilməsinin dayandırılması ilə bağlı tələblərinə məhəl qoymur". Artıq Londonda "altılıq" (BMT Təhlükəsizlik Şurasının beş üzvü və Almaniya) üzvləri arasında danışıqlar başlanıb və onlar İrana qarşı yeni və daha sərt sanksiyaları nəzərdə tutan qətnamə layihəsinin hazırlanması üzərində işləyir.
Qeyd edək ki, BMT TŞ-nin dekabrda İrana qarşı tətbiq etdiyi və kifayət qədər "yumşaq" sanksiyaların nəzərdə tutulduğu qətnamənin hazırlanmasına xeyli vaxt sərf edildiyi halda, bu dəfə "altılıq"ın" Londonda apardığı məsləhətləşmələr xeyli sürətlə gedir. Hətta artıq qətnamənin ilkin layihəsi də hazırdır.
Məlum olub ki, bu dəfə də əvvəlki ssenari təkrarlanır: Tehrana qarşı daha sərt sanksiyaların tətbiqini tələb edən ABŞ və onun avropalı həmkarlarının aqressivliyi fonunda, Rusiya ilə Çin, bu sanksiyaları yumşaltmağa çalışır. Odur ki İrana qarşı qüvvədə olan sanksiyaların yaxın zamanlarda sərtləşdiriləcəyini gözləmək lazım deyil. Diplomatik mənbələrdən "The Financial Times" qəzetinə məlum olub ki, ilk hədəf İranın Sepah dövlət bankı ola bilər. Qəzetin yazdığına görə, bu qocaman banka qarşı addımlar İranın maliyyə baxımından təcrid olunması siyasətinin tərkib hissəsi olardı. Xatırladaq ki, ABŞ-ın Maliyyə Nazirliyi artıq yanvarın 9-da yerli banklara Sepah və onun filialları ilə hər hansı əməliyyatı qadağan edib. Vaşinqton bu addımını sözügedən bankın ballistik raketlərin istehsalını maliyyələşdirməsi ilə əsaslandırıb və bu qərardan sonra Sepahın dollarla həyata keçirdiyi əməliyyatlara son qoyulub.
Sepahın orqanı olan Bank Sepah International isə bəyan edib ki, onun dünyanın 45-dən artıq ölkəsi ilə əlaqələri var və London, Paris, Frankfurt, Roma kimi şəhərlərdə yerləşən müəssisələrlə əməkdaşlıq edir. Bu isə o deməkdir ki, Avropa ölkələrinin birgə siyasəti İranın maliyyə blokadasının effektini artıra bilər. Məqalədə Avropa ölkələrinin hələ də Sepahın blokadasına dair tərəddüd etdiyi bildirilsə də, artıq avropalı diplomatların müzakirə etdiyi BMT-nin yeni qətnaməsində bu banka qarşı tədbirlər öz əksini tapıb.
BMT hələ yeni qətnamə layihəsinin müzakirəsini davam etdirdiyi bir vaxtda, müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar Tehrana qarşı öz sanksiyalarını tətbiq edir. Bir sıra KİV-in məlumatına görə, Avropa İttifaqının Nazirlər Şurası artıq İrana qarşı "məhdudlaşdırıcı tədbirlər" haqda yekun qərar qəbul edib. Qurumun mətbuat xidmətindən verilən məlumatda bildirilir ki, həmin tədbirlərə İrana nüvə silahı və raketlərin istehsalında istifadə edilə biləcək texnologiya və ya materialların satışına, həmçinin, maddi yardımın göstərilməsinə qoyulan qadağalar aiddir. Bundan başqa, Nazirlər Şurası bu regional təşkilatın üzvü olan dövlətlərə İran rəsmilərinin gəlişini qadağan edib, nüvə silahının istehsalına bu və ya digər dərəcədə aidiyyatı olan şəxslərin xarici bank hesablarının dondurulmasına qərar verib. Avropa İttifaqı ölkələrinə İran vətəndaşlarına nüvə silahının əldə edilməsi üçün lazım olan təlimlərin, dərslərin keçirilməsi qadağan olunub.
Nəhayət, İranın nüvə böhranın getdikcə dərinləşməsi, Tehranın isə dünya ictimaiyyətinin tələblərinə ciddi müqavimət göstərməsi fonunda MAQATE də bu ölkəyə qarşı sanksiyaların tətbiqinə qərar verib. Qurumun 35 ölkədən olan üzvləri Tehrana göstərilən texniki yardımların dondurulmasına yekdilliklə səs verib. Burada söhbət xüsusilə 2006-cı ilin noyabrından Tehrana göstərilən 55 texniki yardım layihəsindən 22-nin dayandırılmasından gedir. Qeyd edək ki, bu qərar MAQATE-nin baş katibi Məhəmməd əl-Baradeyinin təşəbbüsü ilə qəbul olunub və buna səbəb təbii ki, İranın uranın zənginləşdirilməsindən imtina etməməsidir. AP-nin məlumatına görə, həmin qərarın qəbuluna, hətta daim İrana qarşı sərt tədbirlərin əleyhadır kimi tanınan ölkələrin nümayəndələri də səs verib.
İran isə həmişə olduğu kimi, yenə də geri çəkilməyəcəyini, məqsəddən imtina olunmayacağını bildirir. Tehranın MAQATE-dəki nümayəndəsi Əli Əsgər Soltaniyə bu haqda deyib: "Tarix ərzində ilk dəfə olaraq MAQATE-nin nüfuzuna zərbə dəydi. Bu qurumun peşəkarlığı və qərəzsizliyi BMT Təhlükəsizlik Şurasının siyasi motivasiyasının təsiri ilə pozulmamalıdır. Məsələ ondadır ki, BMT öz şərtlərini MAQATE-yə diqtə etmək istəyir". İranlı diplomat bir daha qeyd edib ki, onun ölkəsini seçdiyi yoldan döndərə biləcək qüvvə yoxdur və İranın nüvə proqramının məqsədi atom sənayesinin inkişaf etdirilməsidir: "İran digər ölkələrdən heç nə ilə fərqlənmir və bu haqq bizə də verilib".
İlk baxışdan, problemlə bağlı hər iki tərəfin açıqlamalarında hər hansı dəyişiklik yoxdur: dünya ölkələri İranı uranın zənginləşdirilməsini dayandırmağa çağırır, Tehran isə hadisələrin istənilən formada inkişafına hazır olduğunu və tutduğu yoldan çəkinmədiyini bəyan edir. Bununla yanaşı, prosesin bütün iştirakçıları böhranın birmənalı olaraq sülh yolu ilə həllinin vacibliyini də vurğulamağı unutmur.
Bütün bunların fonunda İran ətrafında gedən proseslərdə dəyişikliyin olduğunu görməmək mümkün deyil. Hər şeyə rəğmən belə məlum olur ki, Rusiya Tehranla əlaqələrinin səviyyəsini aşağı sala və beynəlxalq arenada ona verdiyi dəstəyi dayandıra bilər. Əlbəttə, Rusiya və Çin hələ də İranın əsas müdafiəçisi olaraq qalır. Amma Moskvanın gələcəkdə fərqli addım ata biləcəyini söyləmək üçün ciddi əsaslar yaranıb. Belə ki, İsrailin baş nazirinin müavini və strateji planlaşdırma naziri Aviqdor Liberman Rusiyadan səfərdən qayıdarkən bildirib ki, Moskva BMT Təhlükəsizlik Şurasının Tehrana qarşı sanksiyaları kəskinləşdirməsinin əleyhinə deyil. "Rusiya ilə İsrail barrikadanın eyni tərəfindədir. Düşünürəm ki, Moskva İrana qarşı sərt sanksiyaların tətbiqini dəstəkləyəcək", - deyə Liberman "Kommersant" qəzetinə müsahibəsində bildirib. Onun sözlərinə görə, son zamanlar Rusiyanın İranla bağlı mövqeyində dəyişikliklər var: "Hər şey dəyişir. Rusiya artıq İranın Buşəhr Atom Elektrik Stansiyasına nüvə yanacağı nəql etməli idi. Amma göründüyü kimi, bu, baş verməyib".
Ekspertlərin fikrincə, bir müddət əvvəl Vaşinqton və Tehrana səfərlər edən Rusiyanın Federasiya Şurasının beynəlxalq məsələlər komitəsinin rəhbəri Mixail Margelovun səsləndirdiyi fikirlər də ciddi şəkildə düşünməyə əsas verir. ABŞ-ın İrana zərbə endirə biləcəyini istisna etməyən senator bununla yanaşı bildirib ki, "Vaşinqtonun Tehrana hərbi müdaxiləsi Corc Buş administrasiyasının siyasi intiharı olacaq". Federasiya Şurasının komitə sədri eyni zamanda İranın nüvə proqramının gələcəkdə hərbi xarakter ala biləcəyini də istisna etməyib. Margelovun sözlərinə görə, o, İranın nüvə proqramı ilə bağlı qoyduğu birbaşa sualların heç birinə qarşı tərəfdən birbaşa cavab ala bilməyib. "Cavablar rəngbərəng və Ömər Xəyyam üslubunda qəliz idi", - deyə senator bildirib: "Məndə belə bir qənaət yarandı ki, iranlılar suallara birbaşa cavab verməkdən yayınmaqla nüvə proqramlarının istənilən istiqamətdə inkişaf edə biləcəyinin istisna olunmadığını nümayiş etdirirlər".
Margelov "hardan barıt qoxusunun gəldiyini" deyərək, İranın siyasi elitasında gərginliyin hiss olunduğunu bildirib: "Bu gərginlik, praktik olaraq, bütün söhbətlərimizdə hiss olunurdu".
Federasiya Şurası nümayəndəsinin növbəti fikirləri isə Moskvanın İranla bağlı mövqeyində dəyişikliyin mümkünlüyünü açıq şəkildə ortaya qoyub: "Bizim üçün bu məsələdə "qırmızı xətt"in harada olduğu dəqiqliklə məlumdur. MAQATE tərəfindən qoyulan oyun qaydaları və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müəyyənləşdirdiyi müddət var".
Tehrana qarşı tətbiq olunan beynəlxalq sanksiyalara isə Margelovun münasibəti kifayət qədər spesifik olub: "Yuqoslaviya və İraq təcrübəsi göstərdi ki, istənilən beynəlxalq sanksiyanı aşmaq mümkündür".
Nəhayət, İranın Buşəhr şəhərində inşa olunan AES-in tikintisi də təhlükə ilə üz-üzə qalıb. Moskvada bu məsələ "Atomstroyeksport" ilə İranın nümayəndə heyəti arasında müzakirə olunub və Rusiyanın açıqladığı rəsmi məlumata görə, problemin yaranmasında əsas səbəb Tehranın bu işə görə ödənişi yerinə yetirməməsidir. Şirkətin maliyyə məsələləri üzrə vitse-prezidenti Yevgeni Neymorevesin sözlərinə görə, Rusiyanın milli agenti və Buşəhr AES-in inşasının baş podratçısı olan "Atomstroyeksport"a yanvarın 17-dən etibarən enerji blokunun inşansına görə, heç bir məbləğ ödənilməyib". Danışıqlarda Rusiya tərəfindən iştirak edən digər şəxs, "Atomstroyeksport"un Buşəhr idarəsinin rəisi Vladimir Pavlov isə qeyd edib ki, "Maliyyə məsələsində yaranmış ciddi çətinliklərə baxmayaraq, şirkət tikinti işlərini davam etdirir".
İran tərəfi isə tamam başqa fikirdədir. Bu ölkənin Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Əli Laricaninin sözlərinə görə, Rusiya tikinti işlərinə görə, ödənişlərin müqavilədə nəzərdə tutulan vaxtdan əvvəl həyata keçirilməsini istəyir. "Maliyyələşdirmə ilə bağlı heç bir problem yoxdur. Sadəcə, Rusiya tərəfi bizə ödəmənin müqavilədə nəzərdə tutulan vaxtdan tez həyata keçirilməsini təklif edib və hazırda bununla bağlı Moskvada danışıqlar aparılır", - deyə Laricani qeyd edib.
Amma MAQATE-nin sanksiyalarının peyda olmasından dərhal sonra İran nümayəndələri "tonunu dəyişib". Məlum olub ki, Tehran Buşəhr AES-in inşasına görə, əlavə ödənişləri həyata keçirməyə hazırdır. İranın Atom Enerjisi Təşkilatının rəhbəri Məhəmməd Səidi qeyd olunan müddətdə onların lazımi vəsaiti Rusiya tərəfinə ödəyə biləcəklərini bildirib.
Qeyd edək ki, Səidi "Atomstroyeksport"la aparılan danışıqlarda iştirak edən nümayəndə heyətinin üzvlərindən biridir. Onun sözlərinə görə, Rusiya tərəfinin "müəyyən maliyyə problemləri yaranıb" və İran onların həlli üçün tədbirlər görməyə hazırdır. "Ümid edirik ki, "Atomstroyeksport" və Rosatom nüvə yanacağı təchizatı ilə bağlı öhdəliklərini martın sonlarınadək yerinə yetirəcək və sentyabrda reaktorun fiziki işə salınması təmin olunacaq. Müqavilədə də məhz belə nəzərdə tutulub", - deyə M.Səidi qeyd edib.
Bununla yanaşı, məlumdur ki, İran üçün əsas məsələ özünün nüvə obyektlərində Rusiyanın birbaşa və dolayısı mövcudluğunu qorumaqdır.
Amma Moskva artıq bu prosesdə iştirakın, həmçinin, İranla əməkdaşlığın risqinin dərəcəsi haqda düşünməyə başlayıb. Xatırladaq ki, Rusiya hələ 2006-cı ilin dekabrında BMT Təhlükəsizlik Şurasının İrana qarşı sanksiyalarına veto qoymamışdı. "Onlar (iranlılar - red.) əmin idilər ki, Rusiya BMT-nin qərarının qarşısını alacaq və ona veto qoyacaq. Bu baş vermədikdə, onlar dəhşətə gəlmişdilər", - deyə Moskvadakı Rusiya-İran İşgüzar Şurasının direktoru Rəcəb Səfərov "Wall Street Journal"ın müxbiri ilə söhbətində bildirib.
İtaliyanın "La Reppublica" qəzeti isə ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Şon Makkormakın maraqlı fikirlərinə yer ayırıb. Onun fikrincə, dekabrda BMT TŞ-də İrana qarşı tətbiq olunan sanksiyalar "İranın dünya ictimaiyyətinə qarşı aparılan siyasətinin əsaslandırılması haqda genişmiqyaslı diskussiyaların başlamasına səbəb olub".
Əksər ekspertlər hesab edir ki, hazırkı sanksiyalar "mollakratlar"ın geri çəkilməsi ilə nəticələnəcək qədər sərt deyil. Amma bununla yanaşı, İranda artıq daxili "laxlamalar" başlayıb.
İstənilən halda, İranın sabiq müdafiə naziri Əli Rza Əskərinin Qərbə tərəf qaçması açıq şəkildə göstərir ki, gərginliyin getdikcə artması fonunda iranlıların bir çoxu başlarına bombaların tökülməyəcəyi yerlərə üz tutmağa üstünlük verir.

IRAN LOSES "LAST BASTION"
The crisis of the Iranian nuclear programme is taking momentum. The IAEA director-general recently made yet another report to the UN Security Council, which said: Tehran continues to ignore the calls of the international community and does not intend to impose a moratorium on uranium enrichment. The group of six (five standing members of the UN Security Council and Germany) has already launch negotiations in London, which are expected to prepare a draft resolution on new and wider sanctions against Iran.
"Stick" in action
Unlike protracted and vague debates that preceded the December resolution of the Security Council on fairly "soft" measures of influence on the Islamic Republic of Iran, the current negotiations of the six in London, judging by official reports, are moving ahead rather fast. There is already a preliminary draft resolution, and although
the USA and its European allies are again insisting on tough measures, while Russia and China are trying to soften them, one should hardly doubt that the list of sanctions imposed on Iran will be extended soon. In accordance with "leaks" from diplomatic sources quoted by The Financial Times, the oldest Iranian state bank Sepah may become the target. In its effort to isolate financially this Islamic republic, the US Department of Finance banned US banks from serving operations of the Sepah bank and its branches back on 9 January and accused the Islamic bank of funding a ballistic missile development programme. This decision halted the bank's dollar operations.
For its part, a Sepah subsidiary, the Bank Sepah International, has contacts "with over 45 countries of the world", including enterprises in London, Paris, Frankfurt and Rome. In view of this, agreement among European countries could have been more effective in the financial blockade of Iran. Europe has abstained from boycotting Sepah up until now. However, the Financial Times notes that European diplomats have already acknowledged that they are considering the possibility of including sanctions against the bank in the new version of the UN document.
In the meantime, while the draft of the new resolution is under discussion, many international organizations are imposing their own sanctions on Iran. The EU Council of Ministers is reported to have finally approved "restriction measures" against Iran, which include ban on delivering to this country technologies and materials that can be used in the development of a nuclear weapon and missiles. Moreover, a decision has been adopted to bar some Iranian nationals from member countries of this regional organization. The foreign accounts of individuals and organizations named by the Security Council and the UN sanctions committee will be "frozen". Among them are individuals and organizations that are directly connected with or supporting Iran's nuclear programme or the development of nuclear weapon delivery systems. In addition, Iranian nationals cannot be educated in the EU in the fields that can promote nuclear weapons developments. Finally, the IAEA itself is imposing sanctions on Iran against the backdrop of the escalating Iranian nuclear crisis and Tehran's reluctance to take heed of the international community. IAEA delegates from 35 countries at the initiative of Mohammad al-Baradi'i unanimously decided to suspend technical assistance to Iran. In particular, at issue is 22 out of 55 projects approved in November 2006. This step was backed even by those countries that usually insist on the inadmissibility of tough measures against Iran, AP reported.
However, Iran's response is the same as ever - the country will not give up its goal. Iran's representative in the IAEA Ali Asghar Soltaniyeh said: "The reputation of this international organization has been damaged for the first time in history. The IAEA's professionalism and impartiality should not be affected under the influence of the political motivation of the UN Security Council that is trying to dictate its own terms to the agency." The diplomat recalled that nothing could make Tehran to deviate from its path that aims at creating its own nuclear industry independent of other countries.
At first sight, neither side has changed its rhetoric: the world capitals are urging Iran to introduce a moratorium on uranium enrichment, and Iran is continuing to ignore the message, while at the same time making it clear that it is ready for any developments. Practically all participants in the process acknowledge that the crisis should be resolved peacefully.
"Ice begins to break"?
Nevertheless, considerable progress can be seen in the Iran issue even with a naked eye. Apparently, Russia may significantly cut on its contacts with Iran and support in the international arena. Moscow and Beijing will certainly remain consistent defenders of Tehran at negotiations; however future changes in Moscow's position may lead to virtually anything. The Israeli deputy prime minister and minister of strategic affairs, Avigdor Liberman, said on his return from Russia that Moscow was not averse to toughening UN Security Council sanctions on Iran. "Russia and Israel are on the same side of the fence. I think Russia will back tough sanctions on Iran," Liberman said in an interview with Kommersant newspaper, adding that "Russia was to have already started delivering nuclear fuel to Iran's nuclear power plant in Bushehr, but this never happened".
Experts believe that the news conference of the head of the Federation Council committee for international affairs, Mikhail Margelov, who recently visited Washington and Tehran, gave enough food for thought. The senator does not rule out that the USA may launch a targeted military strike on Iran. He noted that "military intervention of Iran will automatically mean the end of incumbent US President George Bush". However, the head of the Federation Council committee for international affairs said that Iran's nuclear programme might become a military one in the future. Margelov said that he had not received a clear-cut answer to direct questions on the nature of Iran's nuclear programme. "The answers were colourful, flowery and Omar Khayyam style. I had an impression that by avoiding answers, the Iranians tried to reserve a right and made it clear that they did not rule out any version of development of their nuclear programme. It smells of powder in the air, one can feel tension among Iran's political elite, which showed itself in almost all conversations," Margelov said, noting quite clearly  at the same time the "red line" beyond which Russia's position on Iran could undergo serious changes. "For us this 'red line' is quite obvious - there are rules of the game set by the IAEA, and there are deadlines set by the UN Security Council." The senator was fairly sceptical about the effect of international sanctions against Iran: "The experience of Yugoslavia and Iraq shows that any international sanctions are easily evaded."
Finally, the construction of a nuclear power plant in the Iranian town of Bushehr is under threat. The Atomstroyeksport (Nuclear construction and export) company and an Iranian delegation held talks in Iran. The major problem, according to the official Russian version, is that fact that Iran has not yet resumed payment for the construction of the nuclear plant. The company's deputy president for financial issues, Yevgeniya Neymerovets, said that "since 17 January the  Atomstroyeksport company, a Russian national agency and major contractor in the construction of the Bushehr nuclear plant, has received no payment for the construction of the power unit". On the other hand, another participant in the talks from the Russian side, the chief of Atomstroyeksport's Bushehr operations, Vladimir Pavlov, said that "despite major problems with financing, the company is continuing work on the site".
In the meantime, the secretary of Iran's Supreme National Security Council, Ali Larijani, said that Russia insists on the financing of the Bushehr nuclear plant before the date set in the agreement. "There are no problems with financing. Russia suggested that we pay ahead of the dates fixed in the agreement," he said. "Talks are under way in this regard with Russia (in Moscow)."
But as soon as IAEA sanctions emerged, Iran's representatives immediately "changed tack". Iran is ready to provide additional funds to complete the construction of the Bushehr nuclear plant in accordance with the schedule, the deputy president of the Atomic Energy Organization of Iran, Mohammad Saidi, who led the Iranian delegation in the talks with the Atomstroyeksport management, was prompt to state. He said that Russia "had minor financial problems" and that Iran was now ready to take steps to resolve them. "We hope that Atomstroyeksport and Rosatom will fulfill their obligations, deliver nuclear fuel by the end of March and ensure the launch of the reactor by September, as stipulated in the contract," Saidi said. What is important for Iran is to preserve - both literally and figuratively - the Russian presence at its nuclear facilities.
Now it is Russia's turn to think of the amount of risk, including political risk, of cooperation with Iran. Back in December 2006 Moscow did not veto the UN Security Council resolution on sanctions on Iran. "They (Iranians - editor) hoped to the end that Russia would block the decision or veto it," Radzhab Safarov, director of the Russian-Iranian business council in Moscow, told the Wall Street Journal. "They were horrified."
Italian La Reppublica quotes an interesting statement by the special representative of the US Department of State, Sean McCormack. He believes that the sanctions imposed in December "prompted wide discussions in Iran on the validity of the current policy confronting the international system". Although many experts believe that the current sanctions are too mild to make the "mullahcrats" to retreat, the process of "internal wavering" has obviously started in Iran. In any case, the escape of the former Iranian deputy defence minister, Ali Reza Asgari, to the west clearly signals that against the backdrop of growing tension, many Iranians are simply trying to flee wherever bombs will not be falling on their heads.