BMT nümayəndəsinin səyləri Kosovo münaqişəsi ətrafında vəziyyəti daha da qarışdırdı
Serbiya - Kosovo münaqişəsinin nizamlanması prosesi özünün ən gərgin və məsuliyyətli fazasına qədəm qoysa da, hələ heç kəs bu fazanın final mərhələsi olduğunu birmənalı şəkildə söyləyə bilmir. Bölgədə etnik təmizləməyə beynəlxalq əməliyyat vasitəsilə son qoyulmasından 8 il keçir. Bu müddət ərzində 2 milyon əhalisi olan ərazi BMT-nin nəzarəti altındadır və NATO-nun 16 min nəfərlik hərbi kontingenti hələ də buradadır. Bu dövr ərzində ABŞ və Avropa İttifaqının münaqişənin mümkün həlli variantının tapılması istiqamətindəki diplomatik səyləri davam edib. Bu səylər bir tərəfdən, Kosovoda yaşayan serb azlığın hüquqlarının qorunması şərtilə bölgəyə müstəqillik verilməsinə, digər tərəfdən, Serbiyanın narazılığı və Belqradın Kosovo ilə diplomatik və hərbi əlaqələri kəsməsinin qarşısını almağa yönəldilib. Bununla yanaşı, münaqişənin həlli ilə bağlı veriləjək qərar "Balkan meydanı"nın daha bir vajib iştirakçısı olan Rusiyanın qıjıqlanmasına səbəb olmamalı idi. Qeyd edək ki, hazırda Kosovodakı BMT personalının sayı azaldılır. Lakin Təhlükəsizlik Şurasının qətnaməsi olmadan, qurum bölgəyə nəzarəti tamamilə Avropa İttifaqının inzibati və polis qüvvələrinə verə bilməz.
Planın bəzi detalları
Fevralın əvvəllərində BMT baş katibinin Kosovonun statusu ilə bağlı aparılan danışıqlar prosesindəki xüsusi nümayəndəsi Marti Axtisaari hazırladığı planı Serbiya və Kosovo rəhbərliyinə təqdim edib. Buna qədər isə - yanvarın sonlarında - Vyanada həmin plan Kosovo üzrə "Əlaqə altılığı"nın üzvlərinə - ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya, İtaliya və Rusiya diplomatlarına təqdim olunub. Lakin Axtisaari planın detallarını açıqlamaqdan imtina edib və onun əvəzinə bu missiyanı qərbi diplomatlar və onlara yaxın ekspertlər üzərlərinə  götürüblər.
Əksər diplomatlar BMT nümayəndəsinin Belqrada gətirdiyi təklifləri bölgəyə müstəqillik verilməsi üçün əsas sayılajaq platforma adlandırıb. Amma planda Kosovonun konkret olaraq "müstəqilliyi" ifadəsi yer almayıb. Təqdim olunan plana görə, Kosovo avtomatik olaraq müstəqillik qazanmasa da, müstəqil dövlətin bir çox hüquqlarına malik olajaq. Belə ki, sənəddə Kosovonun beynəlxalq müqavilələr imzalamaq və beynəlxalq qurumlara üzv olmaq hüququ tanınır. Bundan başqa, bölgənin öz konstitusiyası, bayraq və himni də daxil olmaqla, rəmzləri olajaq. Bayraqda albanların hazırda istifadə etdikləri ikibaşlı qartaldan fərqli olaraq, bölgənin çoxmillətlilik xarakteri əksini tapajaq. Bundan başqa, plana əsasən, buradakı milli azlıqlara, xüsusilə serblərə son dərəjə istisna hüquqlar və müdafiə zəmanəti veriləjək. Mülki nəzarət orqanının nəzarəti altında peşəkar və çoxmillətli "Kosovo təhlükəsizlik qüvvələri"nin yaradılması (2500 nəfərlik, üstəlik, 800 ehtiyat qüvvə), onların yüngül silahlarla təjhizatı da nəzərdə tutulan məsələlər sırasına daxildir. Əyalətə sərhədlərinə nəzarət haqqı da veriləjək.
Beləliklə, Kosovo yalnız suverenlik istisna olmaqla, faktik olaraq, müstəqil dövlətin bütün atributlarını əldə edəjək. Keçid dövründə bölgəyə rəhbərliyi NATO kontingentinin dəstəyi ilə Beynəlxalq Mülki Nümayəndəlik həyata keçirəjək (keçid dövrünün nə qədər olajağı göstərilmir).
Sözügedən planı şərh edən Amerikanın "Washington Post" qəzeti yazır ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası planda nəzərdə tutulan şərtləri təsdiqləyən kimi, albanların rəhbərlik etdiyi Kosovo özünün müstəqilliyini elan edə və bundan dərhal sonra ABŞ-ın, həmçinin, əksər Avropa ölkələrinin dəstəyinə ümid edə bilər. Serbiya baş verənlərə etiraz etsə də, prosesin qarşısını ala bilməyəjək. Bununla yanaşı, qəzet hadisələrin başqa jür inkişafını da mümkün sayır: Kosovodakı serb ekstremistlər bölgəyə müstəqillik verilməsini jiddi zorakılıq aktları ilə qarşılaya bilərlər.
Eyni zamanda, müstəqilliyin tam olmamasından hiddətlənən alban millətçilərin eyni yolu seçməsi də mümkündür. "Kosovonun şimalında və ya qonşu Bosniyada potensial serb dövlətinin meydana çıxajağını da gözləmək olar", - deyə qəzet yazır.
Belqrad Axtisaarinin planını rədd etdi
Planın real məğzini Serbiyanın ona reaksiyası ilə də müəyyənləşdirmək olar. "Kosovonun Serbiyadan ayrılaraq müstəqil dövlət kimi mövjudluğu bizim üçün qəbulolunmazdır", - deyə Serbiya prezidenti Boris Tadiç bildirib: "Axtisaarinin planı Kosovonun müstəqilliyinə yol açır. Serbiya, həmçinin, bu dövlətin prezidenti kimi şəxsən mən Kosovonun müstəqilliyi ilə razılaşmayajağıq".
BMT planında konkret olaraq "Kosovonun müstəqilliyi" haqda danışılmamasına gəlinjə, Tadiç bildirib ki, "Kosovonun müstəqilliyinin bəyan edilməsi beynəlxalq hüquqa zidd olajaq və təhlükəli siya-si, hüquqi presedentə çevriləjək".
Bununla yanaşı, prezident qeyd edib ki, Axtisaarinin təşəbbüsündə bir çox sahələr üzrə təkliflər var ki, buraya hakimiyyətin desentralizəsi, kilsə və monastırların qorunması və s. daxildir. Tadiç Axtisaarinin planının detalları haqda ölkə parlamentindəki fraksiya liderlərini məlumatlandırajağına söz verib.
Serbiyanın Baş naziri Voislav Koştunisa da təqdim olunan plana prezidentdən heç də az etiraz etməyib. O, hətta BMT nümayəndəsinin təkliflərini "qeyri-legitim" adlandırıb. Koştunisanın sözlərinə görə, bununla "onlar BMT nizamnaməsini və beynəlxalq hüququn prinsiplərini pozur": "Odur ki Axtisaarinin təqdim etdiyi plan qeyri-legitimdir". Hökumət başçısı hesab edir ki, Axtisaari öz mandatının verdiyi səlahiyyətlərdən kənara çıxıb. "Onun təklifləri yalnız Kosovonun statusu məsələsinə deyil, həmçinin, Serbiyanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə toxunur, beynəlxalq aləm tərəfindən tanınan sərhədləri pozur", - deyə baş nazir bildirib.
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl keçirilən parlament seçkisində Koştunisanın 46 deputat mandatı qazanan Serbiya Demokrat Partiyası digər siyasi təşkilatları Kosovonun müstəqilliyini tanıyajaq dövlətlərlə bütün münasibətlərin kəsiləjəyinə dair birgə bəyanat qəbul etməyə çağırıb. Baş nazir hesab edir ki, bu halda Serbiya 60-jı illərdə AFR-in ADR-i tanıyan dövlətlərə qarşı tutduğu mövqeni nümayiş etdirməlidir. Bölgənin müstəqilliyini birmənalı şəkildə rədd edən Belqrad bununla yanaşı, Kosovo albanlarına "ən yüksək muxtariyyət" təklifini irəli sürərək, bu ərazidə bir serb siyasətçisinin dili ilə desək, heç olmasa, "Serbiya suverenliyinin görüntüsünün" saxlanılmasını təklif edir.
Axtisaarinin planına Kosovonun özündə də münasibət birmənalı deyil. Bir sıra alban qurumlarının nümayəndələri bölgəyə tam müstəqilliyin verilməsini tələb edir. Onlar artıq BMT nümayəndəsinin Kosovoya səfəri zamanı paytaxt Priştinada etiraz aksiyalarının keçirilməsinə qərar veriblər.
Amma bununla yanaşı, bölgənin baş naziri Aqim Çeku Axtisaarinin təkliflərinin uğurlu olajağına ümid etdiyini bildirib. Onun fikrinjə, sənəd Kosovonun müstəqilliyinə yol açır. "Vasitəçilərin təkliflərində "müstəqillik" ifadəsi işlənməsə də, plan müstəqil dövlətin yaranmasına aparır. İnanıram ki, ilin sonunadək biz özümüzün yekun statusumuzu müəyyənləşdirə biləjəyik", - deyə  Kosovo albanlarının baş naziri bildirib.
Bütün bunlarla yanaşı, Kosovonun siyasi dairələri hesab edir ki, Serbiyanın "səbrini daşıtmaq" lazım deyil. Çünki Belqradın BMT və Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıqdan imtinası, üstəlik, Rusiyanın qeyri-müəyyən mövqe tutması Kosovonun yalnız avropalı "vəkilləri" tərəfindən birtərəfli qaydada tanınmasına gətirib çıxara bilər. Belə olarsa, prosesin legimitliyi şübhə altına düşəjək. Odur ki müstəqilliyi münaqişə və Belqradla uzunsürən gərgin münasibətlər nətijəsində deyil, BMT Təhlükəsizlik Şurası çərçivəsində aparılan sülh prosesi ilə əldə etmək daha məqsədəuyğundur. Bu məsələ ilə bağlı Kosovo rəhbərliyinin yüksəkrütbəli siyasi məsləhətçisi Muhamet Hamitinin fikirlərinə Britaniyanın "Financial Times" qəzeti yer ayırıb: "Biz 1999-ju ildən müstəqilik. İndi isə suverenliyimizin beynəlxalq aləm tərəfindən tanınmasını istəyirik. İstəmirik ki, müstəqilliyimiz və suverenliyimiz bizə hədiyyə kimi verilsin".
Avropa İttifaqının mövqeyi
Avropa İttifaqı quruma son altı ayda rəhbərlik edəjək Almaniyanın timsalında BMT-nin Kosovo münaqişəsinin həllinə dair planına dəstək verib. "Aİ rəhbərliyi Axtisaarinin hər iki tərəf ilə danışıqların dərinləşdirilməsi, onlara təklif etdiyi plan əsasında dialoq aparılması təşəbbüsünü dəstəkləyir", - deyə Almaniyanın Aİ adından yaydığı bəyanatda bildirilir. - "Aİ rəhbərliyi Belqrad və Priştinanı danışıqları ilkin şərt irəli sürmədən aparmağa çağırır. Hər iki tərəf məsuliyyət və həssaslıq nümayiş etdirməli, real kompromislər uğrunda çalışmalıdır".
Aİ hesab edir ki, Kosovonun yekun statusunun müəyyənləşməsi regionda sabitliyin əldə edilməsində həllediji rol oynayajaq. "Bundan başqa, problemin həlli Serbiya, Kosovo və bütünlükdə regionun Avropa və Avroatlantika strukturları ilə yaxınlaşmasında mühüm rol oynayajaq", - deyə "İnterfaks"ın məlumatına görə, bəyanatda qeyd olunur. Öz növbəsində, qurumun genişlənmə üzrə ali komissarı Oli Ren Belqrad və Priştinanı Kosovonun statusunun müəyyənləşdirilməsi prosesində "dərindən və konstruktiv şəkildə" iştirak etməyə çağırıb. Oli Ren bildirib ki, Avropa Komissiyası Martti Axtisaarinin Kosovonun statusuna dair hazırladığı plana tam dəstək verir. Diplomatın sözlərinə görə, Aİ Qərbi Balkan ölkələrinin quruma inteqrasiya perspektivinə sadiqdir və bu, Belqradın Kosovo üzərində suverenliyindən imtinasının özünəməxsus kompensasiyası kimi qəbul edilə bilər.
Ümumiyyətlə, həm ABŞ, həm də Aİ Kosovo münaqişəsinə Balkanlarda qeyri-sabitliyin əsas səbəbi kimi baxır və açıq şəkildə bildirir ki, uzun illərdir davam edən problemdən çıxış yolu, hətta mərhələlərlə olsa belə, yalnız Kosovoya müstəqillik verilməsidir. Bununla yanaşı, onlar bu müstəqilliyin regionda gərginliyə əlavə stimul verməsində və narazı Serbiyanın javab addımları atmasına səbəb olmasında maraqlı deyillər. Bu üzdən Aİ və NATO anlayır ki, onlar Serbiyanı təqdim olunan sülh planının qəbul edilməsinin vajibliyinə inandırmaq üçün hələ çox iş görməlidirlər.
Bununla əlaqədar bir faktı da qeyd etmək lazımdır ki, son zamanlar Aİ-nin sözügedən problemlə bağlı indiyədək vahid olan mövqeyində ilk "çatlar" əmələ gəlməyə başlayıb. Bir müddət əvvəl gözlənilmədən Polşa və Slovakiya Axtisaarinin planını kəskin tənqid edib. Polşa prezidenti bəyan edib ki, Kosovoya, sadəjə, Serbiyanın tərkibində geniş muxtariyyət verilməlidir.
Slovakiya parlamentinin Beynəlxalq Məsələlər Komitəsinin rəhbəri isə hesab edir ki, onun ölkəsindəki majar azlıqlar Kosovo presidentindən istifadə edə bilər.
Sözügedən plandan, həmçinin, Kanada, Rumıniya, Majarıstan, İspaniya və digər ölkələr də, yumşaq desək, məmnun deyil. Həmin ölkələr öz ərazilərində etnik və separatçı münaqişə ojaqlarının olduğunu unutmayaraq, təhlükəli presidentin yaşana biləjəyindən ehtiyatlanır.
ABŞ və Aİ-nin aşmalı olduqları maneələrin başında isə Moskvanın inadkar mövqeyi dayanır. Xatırladaq ki, fevralın əvvəlində Rusiyanın xariji işlər naziri Sergey Lavrovun Vaşinqtonda ABŞ rəhbərliyi ilə görüşləri zamanı, tərəflər Kosovo münaqişəsi ilə bağlı mövqelərinin yaxınlaşmasına nail ola bilməyiblər. Moskvaya dönəndən sonra rusiyalı nazirin etiraf etdiyi kimi, "Kosovo məsələsində Moskva ilə Vaşinqtonun mövqelərində prinsipial fərqlər var". "Hələlik problemin hansı yolla həll olunajağına dair bizim ümumi baxışlarımız yoxdur", - deyə nazir bildirib.
Eyni ziddiyyət Moskva ilə Avropa İttifaqı arasında da yaşanır və bu, Lavrovun "Avropa üçlüyü" ölkələrinin təmsilçiləri - Almaniyanın xariji işlər naziri Ştaynmayer, Aİ-nin xariji siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali komissarı Havyer Solana və xariji işlər üzrə avrokomissar B.Ferraro-Valdnerlə keçirdiyi görüşdə bir daha özünü göstərib. Kosovo münaqişəsinin həllinin bu il Aİ üçün ən vajib məqamlardan biri olduğunu deyən Solana bu işdə Rusiyanın üzərinə "böyük məsuliyyət" qoysa da, bu mövqeyinə javabda Moskvadan dəstək ala bilməyib.
Bundan əlavə, ən çətin məqamlardan biri də odur ki, Vaşinqton və Avropa paytaxtları hələ də Kosovo məsələsinin həlli ilə bağlı əsas suala javab tapa bilməyib - Rusiyanı nejə sakitləşdirməli və NATO ilə Aİ-nin kluarlarında faktiki razılaşdırılmış həll variantına Moskvanın da "hə" deməsi üçün, ona "hansı məbləği ödəməli"?
Moskvanın bu məsələdə "çox yüksək qiymət" istəyəjəyi isə istisna olunmur. Xatırladaq ki, hələ yanvarın ortalarında Rusiya XİN başçısı Lavrov bəyan edib ki, Moskva BMT Təhlükəsizlik Şurasının Kosovo münaqişəsinin həllinə dair qərarını yalnız o halda dəstəkləyəjək ki, həmin qərar həm Belqradı, həm də Priştinanı qane etsin. Bundan başqa, nazir xatırladıb ki, Kosovo ilə bağlı 1999-ju ildən etibarən qüvvədə olan qətnamədə, lazım olarsa, Kosovoya son dərəjə məhdud sayda Serbiya ordusunun qayıtmasını mümkün edən bənd var.
Qeyd edək ki, həmin bəndə əsasən, Serbiya hərbçiləri bölgədə sərhəd keçidləri və serb kilsələrinə nəzarət məqsədilə oraya göndərilə bilər. Moskvanın bu xatırlatması Qərbi narahat etməyə bilməzdi. Lakin dünya ijtimaiyyəti üçün daha təhlükəli siqnal Rusiyanın Kosovo presidentini postsovet məkanındakı münaqişələrə jəlb etmək istəyi olmalıdır. Etiraf etmək lazımdır ki, Moskvanın bunu etmək üçün həm beynəlxalq-hüquqi, həm də siyasi və hərbi baxımdan böyük imkanları var. Kreml artıq bu istiqamətdə ilk siqnallarını göndərməyə başlayıb. Rusiya XİN-in rəsmi saytında mətbuat üçün yerləşdirilən məlumatın başlığı belədir: "Rusiyanın xariji işlər nazirinin müavini Q.B.Karasin ilə Dnestryanı Respublikanın xariji işlər naziri V.A.Litskay arasında görüş haqqında".
Beləliklə, Kosovo münaqişəsinin həllinə dair növbəti danışıqlar ərəfəsində situasiya daha qarışıq və qeyri-müəyyən vəziyyətə gəlib çıxıb. Belqrad və Priştina əvvəlkitək əks mövqelərdədir, dünyanın aparıjı ölkələri isə problemin tezliklə həll ediləjəyinə inamın az olduğunu bildirir. Bununla yanaşı, onlar "serb piroqu"nun daha sərfəli şərtlərlə bölüşdürülməsi üçün yeni diplomatik "savaş"a hazırlaşırlar. Kosovo probleminin həlli prosesinin hazırkı mərhələsinin xüsusiyyəti də məhz bundadır.

Efforts by UN special envoy have entangled the situation surrounding the Kosovo settlement even further
Author: Sahib Jamal Baku
In all likelihood, the resolution of the Serbia-Kosovo conflict is about to enter into the most intense and responsible phase. At the same time, no-one can say with confidence that this will be the final phase. It has been eight years since the campaign of ethnic cleansing in this region was stopped following international intervention. Since that time, the territory with a population of 2 million people has been run by the UN, and a 16,000-strong NATO contingent is still there. The USA and the European Union have been exploring diplomatic channels to find an acceptable solution to the problem. On the one hand, these efforts were aimed at recognition of Kosovo as an independent country where the rights of the Serb minority would be protected, and, on the other, at prevention of Serbia's discontent resulting in its diplomatic and military severance from Kosovo. At the same time, the solution was also supposed to please Russia which is another important player in the Balkans. At the present time, the size of the temporary UN contingent is reducing. However, the UN cannot hand over responsibility to the European Union administration and police force completely until an appropriate Security Council resolution is adopted to that effect.
Some details of the plan
The special envoy of the UN secretary general, Martti Ahtisaari, during negotiations on the political status of Kosovo in early February, offered his own plan of resolving the regional problem to the leaders of Serbia and Kosovo (prior to that - in late January - the plan had been presented to the six-nation Kosovo Contact Group comprised of US, British, French, German, Italian and Russian diplomats). In doing so, he declined to reveal details of the plan. This was done by western diplomats and experts close to them. Many diplomats have described the suggestions brought by Ahtisaari to Belgrade as a platform on the basis of which the province's independence will be declared, even though the wording of the plan on the determination of the political status of Kosovo does not contain the word "independence". According to the formula being proposed, Kosovo will not automatically become independent, but will acquire many rights of an independent state. Under the plan, Kosovo will obtain the right to conclude international agreements and enter international organizations. The province will have its own constitution and symbols, including the state flag and the national anthem, which will reflect its multinational nature - to counter the currently used Albanian two-headed eagle. Ethnic minorities, the Serbs in particular, will enjoy exceptional rights and will be guaranteed protection in the province. The document also stipulates the establishment of professional and multi-national "Kosovo security forces" numbering not more than 2,500 people (plus 800 reservists) who will be provided with light armament and have a civilian control body. The province will also exercise control over its borders. Kosovo will effectively have all the attributes of an independent state, but with limited sovereignty. The administration of Kosovo in the transition period will be practically handed over to international organizations whose efforts in this period of transition (the duration of which has not been defined) will be supported by a NATO military contingent. Commenting on the said plan, the US newspaper Washington Post says that as soon as the UN SC approves these conditions, the Kosovo government led by the Albanians will be able to declare independence and will quickly receive the recognition of the USA and the majority of European countries. Serbia can object to that, but will not be able to hamper the new structure. The newspaper also points to another possible scenario - Serbian extremists in Kosovo are likely to respond to the declaration of independence with violence, and so are Albanian nationalists who will be frustrated that independence is not complete. A potentially secessionist Serbian state may emerge in the north of Kosovo or in neighboring Bosnia.
Belgrade rejects Ahtisaari plan
The real content of the plan can also be judged by the reaction of the Serbian side to it. The suggestions on the political status of Kosovo, which stipulate independence of the province, are unacceptable for Serbia, Serbian President Boris Tadic has said. "Ahtisaari's plan is opening the way for the independence of Kosovo," Tadic said in a statement. "Serbia and I, personally, will never agree to the independence of Kosovo." While indicating that the Ahtisaari plan does not directly talk about the independence of the province, Tadic stressed that "the imposed independence of Kosovo will run counter to the principles of international law and set a dangerous political and legal precedent". At the same time, he said Ahtisaari's initiative does contain suggestions on a number of issues, including the decentralization of power and protection of churches and monasteries, which "will be carefully studied". He pledged to inform leaders of parliamentary factions of the suggestions made by the special envoy of the UN secretary general.
Serbian Prime Minister Vojislav Kostunica was not any less categorical. He described Ahtisaari's suggestions on the future political status of Kosovo as "illegitimate". Kostunica said the suggestions "represent a breach of the UN charter and principles of international laws, and are therefore illegitimate". The Serbian prime minister believes that Ahtisaari has transcended his mandate because his suggestions are affecting not only the sovereignty and integrity of Serbia but are also altering the internationally recognized borders". The Democratic Party of Serbia, which was earlier led by Kostunica, received 46 parliamentary seats in the latest election and demands that other parties adopt a joint statement that Serbia will sever its relations with all countries which will recognize Kosovo, just as the FRG was severing its relations with all countries recognizing the existence of the GDR in the 1960s. While vigorously rejecting the independence of the province, Belgrade is offering the Kosovo Albanians a "considerable autonomy" and insists on preserving what one senior Serbian official described as "a symbolic membrane of Serbian sovereignty".
The reaction to the plan in Kosovo proper was also rather mixed. Representatives of a number of Albanian organizations insist on complete independence of the province and intend to conduct actions of protest in the capital of Kosovo, Pristina, on the day of the visit by the UN special envoy. At the same time, Kosovo Prime Minister Agim Ceku expressed his confidence that Ahtisaari's suggestions would eventually prove successful. In his opinion, the document is paving the way for independence. "The suggestion of mediators describes an independent state, even though the word "independence" is not mentioned. However, I am sure that we will finalize our current status before the end of this year," Agim Ceku was quoted by Noviye Izvestiya newspaper as saying.
At the same time, political circles in Kosovo are not interested in driving Serbia up the wall. Belgrade's refusal to cooperate with the UN and the EU, as well as the unclear position of Russia in this case, may in the best scenario lead to a series of unilateral recognitions of Kosovo's independence on the part of its European "advocates". And in this case the legitimacy of this process will be highly suspicious. Therefore, there is a strong desire to secure independence not through conflict and sustained tension in relations with Belgrade, but as a result of a peace process within the UN SC framework. British newspaper Financial Times carries a characteristic statement by a high-ranking political adviser for the Kosovo administration, Muhamet Hamiti: "We have been independent since 1999, but now we want our sovereignty to be recognized by the international community. We do not want independence and sovereignty to be given to us as a present."
Position of the European Union
The European Union in the name of Germany, presiding nation in the EU in the first six months of this year, has supported the suggestion of the special envoy of the UN secretary general to conduct in-depth negotiations on the political status of this Serbian province with representatives of Kosovo and Serbia. "The EU presidency clearly supports Ahtisaari's intention to conduct in-depth talks with both parties and to organize negotiations on the basis of the suggestion in the weeks that will follow the submission," says the statement Germany has made on behalf of the EU. "The EU president urges Belgrade and Pristina to treat the negotiations seriously and without any preconditions. Both parties have to display responsibility and flexibility and act in the name of a realistic compromise." According to the EU, the determination of the political status of Kosovo "will make the decisive contribution to stability in the region", Interfax news agency reports. "It will also become an important step towards bringing Serbia, Kosovo and the region as a whole closer to European and Euro-Atlantic entities. For his part, the commissioner for the EU expansion, Oli Ren, called on Belgrade and Pristina to "deeply and constructively" engage in the process of determining the political status of Kosovo. "I hope that both parties will demonstrate responsibility, flexibility and understanding of the need for a realistic compromise," Oli Ren has said. He also stressed that the European Commission was welcoming the plan on the political status of Kosovo proposed by special envoy of the UN secretary general, Martti Ahtisaari. According to the commissioner, the European Commission continues to adhere to the principle of complete integration of Western Balkans into the European Union, which can be viewed as some sort of compensation for Belgrade's refusal to provide sovereignty to Kosovo.
By and large, the EU and the USA are seeing the Kosovo problem as the main source of instability in the Balkans and are not concealing their position that the only way out of the deadlocked eight-year discussions on the future status of Kosovo is the recognition, albeit on a stage-by-stage basis, of the independence of this region. At the same time, they are not interested in this independence provoking an outbreak of violence and tension in the region and retaliatory actions by discontented Serbia. Therefore, the EU and NATO understand that they will have to apply a lot of effort to persuade Serbia to accept the peace plan.
In this connection it is worth mentioning that first "cracks" have recently appeared in what used to be a single position of the European Union on the Kosovo issue. For instance, Poland and Slovakia have suddenly come out against Ahtisaari's plan. The president of Poland has spoken out in favor of a broad autonomy for Kosovo within Serbia, while the head of the international affairs committee of the Slovak parliament expressed concern that the Hungarian minority could take advantage of the "Kosovo precedent". Canada, Romania, Hungary and other countries with potential hotbed of ethnic and separatist conflicts are not, to put it mildly, impressed with the EU plan either.
But the biggest obstacle the USA and the European Union will have to overcome is the stubborn position of Moscow. The parties failed to bring their positions on the Kosovo settlement closer together Russian Foreign Minister Sergey Lavrov's visit to Washington and negotiations with the US administration in early February. The Russian minister acknowledged after returning to Moscow that "Kosovo is the subject on which the differences in our views are of principal nature". "So far we do not agree on how this problem must be resolved," Lavrov stressed. There is no "common view" between Moscow and the EU either, and this has been confirmed during the Moscow meeting of the Russian foreign minister with the so-called EU group of three - German Foreign Minister Steinmeier, EU high representative for the Common Foreign and Security Policy Javier Solana and EU Commissioner for External Relations and European Neighborhood Policy Benita Ferrero-Waldner. Having said that solution to this issue is the key task of the EU this year, Solana placed "special responsibility" for seeking solution to the status on Russia, but failed to secure its reciprocal support. The difficult side of the issue is that neither Washington nor European capitals have found the answer to the key question in the Kosovo issue - how to bring Russia along and what price to pay for its agreement to the decision in favor of secession of the province. This decision has effectively been reached in behind-the-scenes talks between NATO and the EU.
And Moscow can name a very tall price. In the middle of January, Foreign Minister Sergey Lavrov said Moscow would only support the decision in the UN SC which will be acceptable for both Belgrade and Pristina. He also recalled of a provision of the still valid 1999 Resolution on Kosovo whereby a Serbian military contingent of a fixed number could return to the province to take part in the control over border crossings and possessions of the Serbian church. This mention of Serb military presence in Kosovo should have seriously scared Western mediators. But even more dangerous for the world community would be the possibility that Russian may apply the Kosovo model to the conflicts still smoldering in post-Soviet republics. And there is no denying that Moscow has unlimited opportunities in this area, both from the standpoint of international law, and from the political and military angle. And it is already sending appropriate signals - on 31 January the official website of the Russian Ministry of Foreign Affairs carried a report for mass media with an eloquent headline "On a meeting of the secretary of state, deputy minister of foreign affairs of Russia, G. B. Karasin, with the minister of foreign affairs of Dnestr Region, V. A. Litskay". Therefore, the situation in the run-up to another round of talks on the Kosovo settlement has become even more entangled and unpredictable. Belgrade and Pristina are still taking opposing positions, while the leading world players are expressing less hope for the soonest settlement of the problem. At the same time, they are bracing for further diplomatic wrangling for more advantageous conditions for the division of the "Serbian pie". This perhaps is the peculiarity of the current stage in the Kosovo settlement.