YARIMÇIQ MÜSTƏQİLLİYİN 100 GÜNÜ
Kosovonun Serbiyadan birtərəfli qaydada ayrılması ilə həm müstəqilliyini elan etmiş bu dövlət, həm Seribiya, həm də ümumilikdə dünya birliyi iki əks düşərgəyə bölünüb.
Kosovoda bunlar yerli albanlar və burada qalmış serblərdir.
Serbiyada əhalinin yarısı hesab edir ki, ölkənin gələcəyi mütləq Avropa Birliyində olmalıdır, digər hissə isə ölkə ərazisinin 15%-ini təşkil edən Kosovonun itirilməsində məhz Avropanı günahlandırır.
Nəhayət, qlobal miqyasda bir sıra dövlətlər Kosovonun Serbiyadan ayrılmasına qanunauyğunluq və münaqişənin ədalətli həlli yolu kimi baxdığı halda, yerdə qalanları bunu beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulması və təhlükəli presedent hesab edir.
Bütün bu mübahisələr fonunda isə Kosovonun yarımçıq müstəqilli-yinin 100 günü bitdi və digər önəmli hadisənin baş verəcəyi gün yetişdi - iyunun 15-də Priştinanın Avropa İttifaqı ilə birlikdə hazırladığı və aprelin ortalarında yerli parlament tərəfindən təsdiqlənmiş Konstitusiya qüvvəyə minir. "Kosovo Respublikası"nı "müstəqil, suveren, demokratik, vahid və bölünməz dövlət" elan edən sənəd Brüssel tərəfindən dəstəklənib və bu, təəccüblü deyil - Brüssel onu "insan haqları və milli azlıqların hüquqlarına zəmanət baxımından dünyanın ən proqressiv konstitusiyalarından biri" hesab edir.
Amma iyunun 15-i Konstitusiyanın qüvvəyə minməsi ilə yanaşı, Kosovo rəhbərliyi üçün daha bir səbəbdən də vacib tarixdir: həmin gün BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1244 saylı Qətnaməsinin müddəti bitir. Xatırladaq ki, həmin sənəddə Serbiyanın ərazi bütövlüyü və Kosovonun BMT-nin yurisdiksiyasında olduğu (1999-cu ildən) öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, BMT-nin Kosovodakı vətəndaş missiyasının əsas məqsədlərindən biri bölgədə təhlükəsizliyin təmin edilməsi və dövlət institutularının fəaliyyətinə nəzarətdir. Priştina isə BMT missiyasının səlahiyyətlərinin tamamilə yerli institutlara verilməsini və bunun BMT baş katibinin xüsusi nümayəndəsi Marti Axtisaarinin 2007-ci ildə hazırladığı plan əsasında həyata keçirilməsini tələb edir.
Bununla yanaşı, bölgədə asayişin qorunması üçün BMT missiyasının əvəzinə oraya Avropanın mülki-polis missiyasının göndərilməsi nəzərdə tutulub. Avropa İttifaqı Şurası bu missiyanın göndərilməsi və tərkibi haqda qərarı hələ fevralda qəbul edib. Lakin Serbiya və onu dəstəkləyən dövlətlər, xüsusilə BMT Təhlükəsizlik Şurasında veto hüququna malik olan Rusiya və Çin hesab edirlər ki, Təhlükəsizlik Şurasının sanksiyası olmadan, bu missiya qeyri-legitim sayılacaq.
Nəticədə bu məsələ ilə əlaqədar müxtəlif fikir və gümanlar səsləndirilməyə başlanıb. Bəzi fikirlərə görə, ilkin mərhələdə BMT və Aİ-nin missiyaları birgə işləyəcək, sonradan isə onların fəaliyyət sahələri ayrılacaq. BMT-nin baş katibi Pan Qi Mun da təxminən eyni təkliflə çıxış edib. Baş katib tərəfləri razı sala biləcək qərarın qəbulu üçün əlindən gələni edir. Çünki Təhlükəsizlik Şurasının mövqeyi bu dəfə də nəzərə alınmasa, bu, son zamanlar onsuz da adı müxtəlif qalmaqallarda hallandırılan qurumun imicinə güclü zərbə vura bilər.
Avropa İttifaqının xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali komissarı Havyer Soloana isə öz növbəsində gözlənilmədən bəyan edib ki, Kosovoda beynəlxalq qüvvələrin forması ilə bağlı qərar vermək səlahiyyəti yalnız BMT Təhlükəsizlik Şurasına aiddir. Bu bəyanat, faktiki olaraq, Serbiyanın dəstəklənməsi deməkdir. Solananın açıqlamasından dərhal sonra KİV-də belə bir məlumat yayılıb ki, bütün məsələlər ya payıza, ya da Moskva ilə Belqradın razı salınmasınadək təxirə düşəcək.
Xatırladaq ki, vaxtilə Axtisaari planı da BMT TŞ tərəfindən dəstəklənməmişdi.
Bütün bunlar, əlbəttə ki, Aİ daxilində Kosovonun müstəqilliyi ilə əlaqədar parçalanmanın olduğunu bir daha nümayiş etdirir. Xatırladaq ki, İspaniya, Rumıniya, Yunanıstan, Kipr, Portuqaliya, Slovakiya və Malta qəti şəkildə bölgənin birtərəfli qaydada müstəqilliyini elan etməsinə qarşı çıxıb. Bu ölkələr mayın sonlarında Aİ və Kosovonun parlamentlərarası görüşü zamanı Avropa Parlamentinin Brüsseldəki binasında "müstəqil Kosovo"nun bayrağının asılmasından son dərəcə narazı qalıblar. Yunanıstanın Aİ-dəki nüma-yəndə heyəti isə bu insidentin sadəcə araşdırılmasını deyil, hətta onun təşkilatçılarının cəzalandırılması tələbini də irəli sürüb.
Amma bütün bunlarla yanaşı, Kosovonun müstəqilliyinin əsas əleyhdarı, əlbəttə ki, Rusiyadır. Doğrudur, Moskvanı tez-tez "Kosovo presedenti"ndən öz maraqlarına uyğun (xüsusilə Gürcüstanın separatçı Abxaziya və Cənubi Osetiya regionları ilə bağlı siyasətdə) istifadə etməkdə günahlandırırlar. Məlum olduğu kimi, Moskvanın Tbilisiyə görə "zəncir çeynəməsi"nin bir neçə səbəbi var və bunlardan ən əsası Gürcüstanın NATO-ya can atmasıdır. Abxazlar və cənubi osetiyalılardan fərqli olaraq, digər separatçıların hələ ki Moskvanın diqqətindən kənarda qalması da baş verənlərin bilavasitə Tbilisiyə qarşı yönəldiyini sübut edir. Yəni, Rusiyanın dönə-dönə xəbərdarlıq etdiyi "suverenlik paradları", hələlik xoşbəxtlikdən başlamayıb. Hər halda, yarımdövlət olan Kosovonun nümunəsi hələlik o qədər də təsirli görünmür.
Hazırda Priştinanın yeni statusunu 41 dövlət tanıyıb. ABŞ Dövlət Departamentinin planı BMT Baş Assambleyasının sentyabrda keçiriləcək sessiyasına qədər Kosovonun müstəqilliyinin təxminən 100 dövlət tərəfindən tanınmasını nəzərdə tuturdu. Lakin çətin ki, qarşıdakı iki ay ərzində müstəqil Kosovonu tanıyan dövlətlərin sayında belə artım olsun. Kosovonun albandilli mətbuatının məlumatına görə, ABŞ dövlət katibinin müavininin köməkçisi Roz-Mari di Karlo, tanınma prosesinin zəif getməsinə görə, yeni dövlətin rəhbərliyini "lobbiçilik işini zəif aparmaqda" günahlandırıb.
Düzdür, ABŞ-ın Priştinadakı səfirliyi deyilənləri təkzib edir, amma necə deyərlər, "od olmayan yerdən tüstü çıxmaz".
Bunun fonunda Priştina iyunun 15-dən sonra Avropa İttifaqı və NATO istiqamətində fəaliyyətini gücləndirəcəyini bildirir. Özü də bu cür uzun sürən inteqrasiya prosesinə Kosovo rəhbərliyi cəmi 3 ilə nail olmağı düşünür. Yəni, Kosovo artıq 2010-cu ildə Avropa İttifaqının bir hissəsi olmaqda qərarlıdır.
İyulun 11-də Brüsseldə Kosovoya dair beynəlxalq donor konfransının keçirilməsi nəzərdə tutulub və orada 2011-ci ilədək yeni dövlətin güclü iqtisadiyyata malik ölkəyə çevrilməsi planı müzakirə olunacaq. Bu isə kifayət qədər iddialı plandır. Çünki hazırda Kosovo iqtisadiyyatı ciddi böhran yaşayır. Bu, xüsusilə enerji sahəsinə aiddir. Hazırda Kosovo Avropanın ən yoxsul regionlarından biridir və burada insanların bir hissəsi az qala natural təsərrüfatla yaşayır.
Bununla yanaşı, ekspertlərin bildirdiyi kimi, bölgədə cinayətkarlığın səviyyəsi çox yüksəkdir. Bəzi hesablamalara görə, Avropaya daşınan heroinin, təxminən, 60%-i məhz Kosovo ərazisindən aparılır.
Üstəlik, yuxarıda qeyd edildiyi kimi, bölgə faktiki olaraq, iki düşərgəyə parçalanıb. Serblərin əksəriyyət təşkil etdiyi şimal hissəsi (başda Mitrovitsa olmaqla) hazırda nə Priştinaya, nə də beynəlxalq missiyaya tabe olur. Bu ərazinin sakinləri xüsusilə Avropa İttifaqına qarşı neqativ münasibətdədirlər.
Mitrovitsa serblərinin liderlərindən olan Milan İvanoviç artıq bəyan edib ki, serb anklavı Serbiyadakı parlament seçkilərilə eyni vaxtda baş tutmuş bələdiyyə seçkilərinin nəticələrinə əsasən, özünün yerli idarəetmə orqanlarını formalaşdıracaq.
Kosovo rəhbərliyi isə bildirir ki, iyunun 15-dən sonra bu problemin həlli növbəsi də çatacaq.
Odur ki iyunun ikinci yarısı böl-gədə xoşagəlməz sürprizlərlə "zəngin" ola bilər.
İyunun 6-da naməlum silahlı qrupun Kosovonun baş naziri Haşim Taçinin evinə basqın etməsi yaşana biləcək "sürprizlərin" ilk işartısı sayıla bilər. Qeyd edək ki, hücum zamanı hökumət başçısının həyat yoldaşı və oğlu evdə olsa da, Taçinin özü evdə olmayıb. Evin mühafizəçiləri ilə qrup arasındakı atışmada hücum edənlərdən biri yaralansa da, onlar hadisə yerini tərk edə biliblər. Taçinin ailəsindən isə xəsarət alan olmayıb.
Baş nazirin müavini Xayredin Kuki baş verənləri "yeni Konstitusiyasının qüvvəyə minəcəyi Kosovonun hüquq normasına hücum" adlandırıb.
Cəmi bir gün sonra isə Serbiyanın cənubunda - Belqraddan 200 km cənubda partlayış baş verib. Terror aksiyası nəticəsində xəsarət alan olmayıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, Taçinin evinə hücumdan sonra baş verən hadisə ilə bağlı müxtəlif versiyalar irəli sürülür. Versiyalardan birinə görə, bu silahlı basqın baş nazirin əvvəllər "Kosovo Azadlıq Ordusu" sıralarından olan tərəfdarlarının işidir. KİV isə dərhal belə bir fikirə yer verib ki, Kosovo siyasətçiləri bir-birləri ilə o qədər də mehriban deyillər və böl-gənin hakim koalisiyasının özülü çox zəifdir. Məsələn, koalisiyada prezident İbrahim Ruqovanın partiyası da təmsil olunur, onun baş nazirin siyasi opponenti olduğu isə hamıya yaxşı məlumdur.
Bundan başqa, hökumət başçısı Taçinin keçmiş səhra komandiri və baş nazir Ramuş Xaradinayla da münasibətləri yaxşı deyil. Xatırladaq ki, sonuncu bir müddət əvvəl Haaqa tribunalının bəraət qərarından sonra Kosovonun müxalifət partiyalarından birinə rəhbərlik etməyə başlayıb.
Maraqlıdır ki, Serbiyada da siyasi situasiya ideal deyil. Ölkə əhalisinin yarısı ərazilərinin bir hissəsinin itirilməsi ilə barışmırlar, amma eyni zamanda, qonşularına ac canavar kimi baxan radikallar kimi qəbul olunmaq da istəmirlər.
Cəmiyyətin digər hissə isə istənilən yolla Kosovonun geri qaytarılmasını istəyir və bu bölgəni Serbiya dövlətçiliyinin "beşiyi" hesab edir.
Odur ki mayın 11-də keçirilmiş parlament seçkisi nə avropapərəst siyasətçilərə, nə də ultramillətçilərə qələbə gətirdi.
Bununla yanaşı, Belqrad onu da anlayır ki, Rusiya tərəfindən nə qədər dəstək alsa da, o, Avropadan təcrid durumunda yaşaya bilməyəcək. Öz növbəsində Avropa da incik Serbiya ilə dil tapmasa, sözün əsl mənasında vahid sayıla bilməz. Bunun isə yalnız bir yolu var - Serbiyanın ərazi bütövlüyünün bərpası...

100 DAYS OF DIVIDED INDEPENDENCE
As a result of Kosovo's unilateral secession from Serbia, this self-proclaimed state, Serbia itself and, we can say without exaggeration, the whole world have been split into two opposing camps. In Kosovo, these consist of the Kosovan Albanians and the Serbs who still live in the province. In Serbia, half of the population believes that the future of the country lies within the EU, while the other half blames Europe for the loss of 15 per cent of the country's territory. And finally, on a global scale, a number of states saw Kosovo's secession as a natural process and a fair solution to the conflict, while all others regarded it as a gross violation of international law and as setting a dangerous precedent.
Meanwhile, against the backdrop of all these disputes, the divided independence of the Serbian province of Kosovo marked its first 100 days and the region is gradually approaching another remarkable event - 15 June, when the region's constitution, drawn up by Pristina in association with the European Union and approved by the local parliament in the middle of April, will take effect. The document which declares the "Republic of Kosovo" "an independent, sovereign, democratic, united and indivisible state", has been praised highly by Brussels as "one of the most progressive constitutions in the world in terms of guarantees of human rights and protection of minorities". However, apart from the constitution itself, 15 June is also important to the Kosovo authorities because they link this day to the cancellation of UN Security Resolution 1244 on the territorial integrity of Serbia and UN jurisdiction over Kosovo (from 1999). One of the main tasks of the UN civil mission in Kosovo is to ensure security in the region and supervise the work of state institutions. Pristina insists on a full handover of power from the UN mission to local authorities on the basis of the plan drawn up in 2007 by the then special envoy of the UN secretary-general, Martti Ahtisaari. In order to maintain law and order, the UN presence in the province should be replaced by a European civilian police force. The EU made a decision in February on the composition and start-date of the EU civil mission to Kosovo. However, Serbia and the countries which support it, mainly those countries that have the right of veto in the UN Security Council - Russia and China, maintain that the mission will be illegitimate without Security Council sanction.
As a result, various opinions and assumptions are being voiced on this issue. For example, it is planned that, at first, the UN and EU missions will work together and then they will divide spheres of influence between them. UN Secretary-General Ban Ki-moon has suggested the same, trying his best to devise an acceptable solution. If the Security Council is ignored again, this may greatly damage the image of an organization which has already been tarnished by a number of unpleasant scandals of late. In turn, the top EU representative on foreign and defence policy, Javier Solana, suddenly announced that only the UN Security Council can make a decision on the form of any international presence in Kosovo, which actually implies support for Serbia's position. The media immediately reported that everything is being put on hold until either autumn or until it is possible to convince Belgrade and Moscow. Incidentally, it must be remembered that the Antisaari plan was not approved by the UN Security Council either.
All this shows once again that the EU is divided over the independence of Kosovo. Spain, Romania, Greece, Cyprus, Portugal, Slovakia and Malta are flatly against the unilateral secession of the Serbian province. At the end of May, these countries expressed their dissatisfaction that Kosovo's flag was hoisted during an inter-parliamentary meeting of delegations from the European Parliament and Kosovo at the European Parliament building in Brussels. Members of the Greek delegation in the European Parliament proposed not just investigating the circumstances of this action, but also condemning its organizers.
Meanwhile, Russia remains the main opponent of Kosovo's independence. It is often accused of using the so-called "Kosovo precedent" for its own purpose - to support the separatist regions of Georgia - Abkhazia and South Ossetia. Moscow "bears a grudge" against Tbilisi for a number of reasons, the main one being Georgia's strong desire to join NATO. This opinion is further confirmed by the fact that, apart from the activity of the Abkhaz and South Ossetians, other "recognized and not so recognized" separatists do not really attract attention, i.e. luckily, "the sovereignty parade" which Russia was talking about has not happened. It is possible, of course, that the example of the half-state of Kosovo does not look very impressive at the moment. Pristina's new status is currently recognized by 41 states. However, the US Department of State allegedly envisages that about 100 countries will recognize Kosovo's independence by the September session of the UN General Assembly. But such a significant upsurge is unlikely during the summer. As a result, US Deputy Assistant Secretary of State Rosemary Di Carlo has criticized the authorities of the self-proclaimed republic for "insufficient effort in lobbying for recognition of their independence", report the Albanian-speaking media of Kosovo. The US embassy in Pristina denied these allegations but, as they say, there is no smoke without fire.
Against this background, Pristina continues to talk about its plans to accelerate progress towards the EU and NATO on 15 June. What is more, the whole process of European integration has been given no more and no less than three years. That is to say that, by 2010, Kosovo is going to become part of the European Union. On 11 June, an international donor conference will be held in Brussels to examine the plan for Kosovo's transformation into a country with a viable economy by 2011.
These plans are quite ambitious since the economy of the self-proclaimed state is in deep crisis right now. This especially applies to the energy sector. Kosovo is currently one of the poorest regions of Europe; some people survive by subsistence farming. Experts say that the crime rate is very high in the province. According to some estimates, about 60 per cent of the heroin coming to Europe is supplied through Kosovo. And, as we have said, the region has in fact been divided into two parts. The predominantly Serbian-populated north, led by Mitrovica is not obeying either Pristina or the international mission at the moment. Local residents have an especially negative attitude towards the EU mission. One of the Serb leaders in north Kosovska Mitrovica, Milan Ivanovic, has already said that the Serbian enclaves will form their own local government bodies on the basis of the results of municipal elections. They were held at the same time as the parliamentary elections in Serbia.
In any case, this problem will be tackled after 15 June, says the Kosovo government. So the second half of June may be quite "rich" in unpleasant surprises.
The first signs appeared on 6 June, when a group of unknown and armed people attacked the house of Kosovo Prime Minister Hashim Thaci. His wife and son were at home at the time. The prime minister himself was not at home. During a shoot-out with the guard, one of the assailants was wounded, but no-one was caught. Kosovo Deputy Prime Minister Hajredin Kuki described the incident as "a crime that goes beyond the pale of any manifestation of political tolerance" and "an attack on the rule of law in Kosovo where a new constitution will take effect in eight days' time". Literally two days later, a powerful explosion rocked southern Serbia - 200 km south of Belgrade. Unknown people tried to blow up a police jeep. No-one was injured in the terrorist attack.
It must be noted that, after the attack on Thaci's house, various theories were put forward, including one about the involvement in the night-time raid of the prime minister's former companions from the so-called "Kosovo Liberation Army". The media immediately remembered that Kosovo politicians are not getting on well with each other and that the ruling coalition is far from a solid entity. It includes, for example, the party of Ibrahim Rugova, who used to be the prime minister's main political opponent. Nor does Thaci have friendly relations with the former field commander and prime minister of the territory, Ramush Haradinaj, who heads an opposition party in Kosovo after being acquitted recently by the International Tribunal in The Hague.
It is notable that the political situation in Serbia is no better either. Half of the country's residents can not tolerate the loss of part of their territory but, at the same time, they do not want to become hardened radicals who scowl at the whole world, including their own neighbours. Another part lives with memories of their past greatness and wants the return of the Kosovo region at all costs, since they regard Kosovo as the "cradle" of Serbian statehood. Thus the 11 May parliamentary elections in Serbia did not bring victory either to the pro-European politicians or to ultra-radicals. At the same time, Belgrade realizes that no matter how much Russia supports it, the country cannot live in isolation from Europe. Nor can Europe become truly united with a resentful Serbia in its "Balkan underbelly". However, Serbia will remain as such until its territorial integrity is restored…