YARIMÇIQ MÜSTƏQİLLİYİN 100 GÜNÜ
Kosovonun Serbiyadan birtərəfli qaydada ayrılması ilə həm müstəqilliyini elan etmiş bu dövlət, həm Seribiya, həm də ümumilikdə dünya birliyi iki əks düşərgəyə bölünüb.
Kosovoda bunlar yerli albanlar və burada qalmış serblərdir.
Serbiyada əhalinin yarısı hesab edir ki, ölkənin gələcəyi mütləq Avropa Birliyində olmalıdır, digər hissə isə ölkə ərazisinin 15%-ini təşkil edən Kosovonun itirilməsində məhz Avropanı günahlandırır.
Nəhayət, qlobal miqyasda bir sıra dövlətlər Kosovonun Serbiyadan ayrılmasına qanunauyğunluq və münaqişənin ədalətli həlli yolu kimi baxdığı halda, yerdə qalanları bunu beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulması və təhlükəli presedent hesab edir.
Bütün bu mübahisələr fonunda isə Kosovonun yarımçıq müstəqilli-yinin 100 günü bitdi və digər önəmli hadisənin baş verəcəyi gün yetişdi - iyunun 15-də Priştinanın Avropa İttifaqı ilə birlikdə hazırladığı və aprelin ortalarında yerli parlament tərəfindən təsdiqlənmiş Konstitusiya qüvvəyə minir. "Kosovo Respublikası"nı "müstəqil, suveren, demokratik, vahid və bölünməz dövlət" elan edən sənəd Brüssel tərəfindən dəstəklənib və bu, təəccüblü deyil - Brüssel onu "insan haqları və milli azlıqların hüquqlarına zəmanət baxımından dünyanın ən proqressiv konstitusiyalarından biri" hesab edir.
Amma iyunun 15-i Konstitusiyanın qüvvəyə minməsi ilə yanaşı, Kosovo rəhbərliyi üçün daha bir səbəbdən də vacib tarixdir: həmin gün BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1244 saylı Qətnaməsinin müddəti bitir. Xatırladaq ki, həmin sənəddə Serbiyanın ərazi bütövlüyü və Kosovonun BMT-nin yurisdiksiyasında olduğu (1999-cu ildən) öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, BMT-nin Kosovodakı vətəndaş missiyasının əsas məqsədlərindən biri bölgədə təhlükəsizliyin təmin edilməsi və dövlət institutularının fəaliyyətinə nəzarətdir. Priştina isə BMT missiyasının səlahiyyətlərinin tamamilə yerli institutlara verilməsini və bunun BMT baş katibinin xüsusi nümayəndəsi Marti Axtisaarinin 2007-ci ildə hazırladığı plan əsasında həyata keçirilməsini tələb edir.
Bununla yanaşı, bölgədə asayişin qorunması üçün BMT missiyasının əvəzinə oraya Avropanın mülki-polis missiyasının göndərilməsi nəzərdə tutulub. Avropa İttifaqı Şurası bu missiyanın göndərilməsi və tərkibi haqda qərarı hələ fevralda qəbul edib. Lakin Serbiya və onu dəstəkləyən dövlətlər, xüsusilə BMT Təhlükəsizlik Şurasında veto hüququna malik olan Rusiya və Çin hesab edirlər ki, Təhlükəsizlik Şurasının sanksiyası olmadan, bu missiya qeyri-legitim sayılacaq.
Nəticədə bu məsələ ilə əlaqədar müxtəlif fikir və gümanlar səsləndirilməyə başlanıb. Bəzi fikirlərə görə, ilkin mərhələdə BMT və Aİ-nin missiyaları birgə işləyəcək, sonradan isə onların fəaliyyət sahələri ayrılacaq. BMT-nin baş katibi Pan Qi Mun da təxminən eyni təkliflə çıxış edib. Baş katib tərəfləri razı sala biləcək qərarın qəbulu üçün əlindən gələni edir. Çünki Təhlükəsizlik Şurasının mövqeyi bu dəfə də nəzərə alınmasa, bu, son zamanlar onsuz da adı müxtəlif qalmaqallarda hallandırılan qurumun imicinə güclü zərbə vura bilər.
Avropa İttifaqının xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali komissarı Havyer Soloana isə öz növbəsində gözlənilmədən bəyan edib ki, Kosovoda beynəlxalq qüvvələrin forması ilə bağlı qərar vermək səlahiyyəti yalnız BMT Təhlükəsizlik Şurasına aiddir. Bu bəyanat, faktiki olaraq, Serbiyanın dəstəklənməsi deməkdir. Solananın açıqlamasından dərhal sonra KİV-də belə bir məlumat yayılıb ki, bütün məsələlər ya payıza, ya da Moskva ilə Belqradın razı salınmasınadək təxirə düşəcək.
Xatırladaq ki, vaxtilə Axtisaari planı da BMT TŞ tərəfindən dəstəklənməmişdi.
Bütün bunlar, əlbəttə ki, Aİ daxilində Kosovonun müstəqilliyi ilə əlaqədar parçalanmanın olduğunu bir daha nümayiş etdirir. Xatırladaq ki, İspaniya, Rumıniya, Yunanıstan, Kipr, Portuqaliya, Slovakiya və Malta qəti şəkildə bölgənin birtərəfli qaydada müstəqilliyini elan etməsinə qarşı çıxıb. Bu ölkələr mayın sonlarında Aİ və Kosovonun parlamentlərarası görüşü zamanı Avropa Parlamentinin Brüsseldəki binasında "müstəqil Kosovo"nun bayrağının asılmasından son dərəcə narazı qalıblar. Yunanıstanın Aİ-dəki nüma-yəndə heyəti isə bu insidentin sadəcə araşdırılmasını deyil, hətta onun təşkilatçılarının cəzalandırılması tələbini də irəli sürüb.
Amma bütün bunlarla yanaşı, Kosovonun müstəqilliyinin əsas əleyhdarı, əlbəttə ki, Rusiyadır. Doğrudur, Moskvanı tez-tez "Kosovo presedenti"ndən öz maraqlarına uyğun (xüsusilə Gürcüstanın separatçı Abxaziya və Cənubi Osetiya regionları ilə bağlı siyasətdə) istifadə etməkdə günahlandırırlar. Məlum olduğu kimi, Moskvanın Tbilisiyə görə "zəncir çeynəməsi"nin bir neçə səbəbi var və bunlardan ən əsası Gürcüstanın NATO-ya can atmasıdır. Abxazlar və cənubi osetiyalılardan fərqli olaraq, digər separatçıların hələ ki Moskvanın diqqətindən kənarda qalması da baş verənlərin bilavasitə Tbilisiyə qarşı yönəldiyini sübut edir. Yəni, Rusiyanın dönə-dönə xəbərdarlıq etdiyi "suverenlik paradları", hələlik xoşbəxtlikdən başlamayıb. Hər halda, yarımdövlət olan Kosovonun nümunəsi hələlik o qədər də təsirli görünmür.
Hazırda Priştinanın yeni statusunu 41 dövlət tanıyıb. ABŞ Dövlət Departamentinin planı BMT Baş Assambleyasının sentyabrda keçiriləcək sessiyasına qədər Kosovonun müstəqilliyinin təxminən 100 dövlət tərəfindən tanınmasını nəzərdə tuturdu. Lakin çətin ki, qarşıdakı iki ay ərzində müstəqil Kosovonu tanıyan dövlətlərin sayında belə artım olsun. Kosovonun albandilli mətbuatının məlumatına görə, ABŞ dövlət katibinin müavininin köməkçisi Roz-Mari di Karlo, tanınma prosesinin zəif getməsinə görə, yeni dövlətin rəhbərliyini "lobbiçilik işini zəif aparmaqda" günahlandırıb.
Düzdür, ABŞ-ın Priştinadakı səfirliyi deyilənləri təkzib edir, amma necə deyərlər, "od olmayan yerdən tüstü çıxmaz".
Bunun fonunda Priştina iyunun 15-dən sonra Avropa İttifaqı və NATO istiqamətində fəaliyyətini gücləndirəcəyini bildirir. Özü də bu cür uzun sürən inteqrasiya prosesinə Kosovo rəhbərliyi cəmi 3 ilə nail olmağı düşünür. Yəni, Kosovo artıq 2010-cu ildə Avropa İttifaqının bir hissəsi olmaqda qərarlıdır.
İyulun 11-də Brüsseldə Kosovoya dair beynəlxalq donor konfransının keçirilməsi nəzərdə tutulub və orada 2011-ci ilədək yeni dövlətin güclü iqtisadiyyata malik ölkəyə çevrilməsi planı müzakirə olunacaq. Bu isə kifayət qədər iddialı plandır. Çünki hazırda Kosovo iqtisadiyyatı ciddi böhran yaşayır. Bu, xüsusilə enerji sahəsinə aiddir. Hazırda Kosovo Avropanın ən yoxsul regionlarından biridir və burada insanların bir hissəsi az qala natural təsərrüfatla yaşayır.
Bununla yanaşı, ekspertlərin bildirdiyi kimi, bölgədə cinayətkarlığın səviyyəsi çox yüksəkdir. Bəzi hesablamalara görə, Avropaya daşınan heroinin, təxminən, 60%-i məhz Kosovo ərazisindən aparılır.
Üstəlik, yuxarıda qeyd edildiyi kimi, bölgə faktiki olaraq, iki düşərgəyə parçalanıb. Serblərin əksəriyyət təşkil etdiyi şimal hissəsi (başda Mitrovitsa olmaqla) hazırda nə Priştinaya, nə də beynəlxalq missiyaya tabe olur. Bu ərazinin sakinləri xüsusilə Avropa İttifaqına qarşı neqativ münasibətdədirlər.
Mitrovitsa serblərinin liderlərindən olan Milan İvanoviç artıq bəyan edib ki, serb anklavı Serbiyadakı parlament seçkilərilə eyni vaxtda baş tutmuş bələdiyyə seçkilərinin nəticələrinə əsasən, özünün yerli idarəetmə orqanlarını formalaşdıracaq.
Kosovo rəhbərliyi isə bildirir ki, iyunun 15-dən sonra bu problemin həlli növbəsi də çatacaq.
Odur ki iyunun ikinci yarısı böl-gədə xoşagəlməz sürprizlərlə "zəngin" ola bilər.
İyunun 6-da naməlum silahlı qrupun Kosovonun baş naziri Haşim Taçinin evinə basqın etməsi yaşana biləcək "sürprizlərin" ilk işartısı sayıla bilər. Qeyd edək ki, hücum zamanı hökumət başçısının həyat yoldaşı və oğlu evdə olsa da, Taçinin özü evdə olmayıb. Evin mühafizəçiləri ilə qrup arasındakı atışmada hücum edənlərdən biri yaralansa da, onlar hadisə yerini tərk edə biliblər. Taçinin ailəsindən isə xəsarət alan olmayıb.
Baş nazirin müavini Xayredin Kuki baş verənləri "yeni Konstitusiyasının qüvvəyə minəcəyi Kosovonun hüquq normasına hücum" adlandırıb.
Cəmi bir gün sonra isə Serbiyanın cənubunda - Belqraddan 200 km cənubda partlayış baş verib. Terror aksiyası nəticəsində xəsarət alan olmayıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, Taçinin evinə hücumdan sonra baş verən hadisə ilə bağlı müxtəlif versiyalar irəli sürülür. Versiyalardan birinə görə, bu silahlı basqın baş nazirin əvvəllər "Kosovo Azadlıq Ordusu" sıralarından olan tərəfdarlarının işidir. KİV isə dərhal belə bir fikirə yer verib ki, Kosovo siyasətçiləri bir-birləri ilə o qədər də mehriban deyillər və böl-gənin hakim koalisiyasının özülü çox zəifdir. Məsələn, koalisiyada prezident İbrahim Ruqovanın partiyası da təmsil olunur, onun baş nazirin siyasi opponenti olduğu isə hamıya yaxşı məlumdur.
Bundan başqa, hökumət başçısı Taçinin keçmiş səhra komandiri və baş nazir Ramuş Xaradinayla da münasibətləri yaxşı deyil. Xatırladaq ki, sonuncu bir müddət əvvəl Haaqa tribunalının bəraət qərarından sonra Kosovonun müxalifət partiyalarından birinə rəhbərlik etməyə başlayıb.
Maraqlıdır ki, Serbiyada da siyasi situasiya ideal deyil. Ölkə əhalisinin yarısı ərazilərinin bir hissəsinin itirilməsi ilə barışmırlar, amma eyni zamanda, qonşularına ac canavar kimi baxan radikallar kimi qəbul olunmaq da istəmirlər.
Cəmiyyətin digər hissə isə istənilən yolla Kosovonun geri qaytarılmasını istəyir və bu bölgəni Serbiya dövlətçiliyinin "beşiyi" hesab edir.
Odur ki mayın 11-də keçirilmiş parlament seçkisi nə avropapərəst siyasətçilərə, nə də ultramillətçilərə qələbə gətirdi.
Bununla yanaşı, Belqrad onu da anlayır ki, Rusiya tərəfindən nə qədər dəstək alsa da, o, Avropadan təcrid durumunda yaşaya bilməyəcək. Öz növbəsində Avropa da incik Serbiya ilə dil tapmasa, sözün əsl mənasında vahid sayıla bilməz. Bunun isə yalnız bir yolu var - Serbiyanın ərazi bütövlüyünün bərpası...

100 ДНЕЙ ПОЛОВИНЧАТОЙ НЕЗАВИСИМОСТИ
В результате одностороннего отделения от Сербии провинции Косово это самопровозглашенное государство, сама Сербия и даже, без преувеличения можно сказать, весь мир оказались разделенными на два противоположных лагеря. В Косово - это косовские албанцы и оставшиеся в крае сербы. В Сербии половина населения считает, что будущее страны должно быть только в составе ЕС, а другая половина именно Европу винит в потере 15% территории государства. И, наконец, в глобальном масштабе ряд государств рассмотрели в отделении Косово закономерный процесс и справедливое разрешение конфликтной ситуации, в то время как остальные сочли это грубым нарушением международного права и опасным прецедентом.
Между тем на фоне всех этих споров половинчатая независимость сербской провинции Косово перевалила за 100-дневный рубеж и "покатилась" к другому знаковому событию - 15 июня, когда вступает в силу Конституция края, разработанная Приштиной в сотрудничестве с Евросоюзом и одобренная местным парламентом в середине апреля. Документ, объявляющий "Республику Косово" "независимым, суверенным, демократическим, единым и неделимым государством", что не удивительно, получил высокую оценку Брюсселя с формулировкой как "одна из самых прогрессивных конституций в мире с точки зрения гарантий прав человека и защиты меньшинств".
Однако помимо самой Конституции наступление 15 июня для косовских властей важно еще по причине того, что ими этот день связывается с концом действия резолюции СБ  ООН №1244, в которой говорится о территориальной целостности Сербии и нахождении Косово под юрисдикцией ООН (с 1999 года). Среди основных задач гражданской миссии  ООН в Косово значатся обеспечение безопасности в крае и надзор за работой государственных институтов. Приштина же настаивает на полной передаче полномочий от миссии ООН к местным институтам власти на основе плана, разработанного в 2007 году тогдашним спецпосланником генсека ООН Мартти Ахтисаари. При этом для поддержания порядка на смену присутствию ООН в провинцию должна быть направлена европейская гражданско-полицейская миссия. Совет ЕС решение о составе и начале развертывания гражданской миссии ЕС в Косово принял еще в феврале. Однако Сербия и поддерживающие ее страны, прежде всего имеющие право вето в Совете Безопасности ООН, - Россия и Китай, утверждают, что без санкций Совбеза миссия будет нелегитимной.
В результате по данному поводу звучат различные мнения и предположения. Так, предполагается, что сперва миссии ООН и Евросоюза будут работать вместе, а потом разделят сферы влияния. Примерно то же самое предложил и генсек ООН Пан Ги Мун, который из последних сил бьется над выработкой приемлемого решения. Ведь если мнение Совбеза опять будет проигнорировано, это может сильно сказаться на имидже организации, который в последнее время и так подмочен рядом нелицеприятных скандалов. В свою очередь высокий представитель ЕС по внешней и оборонной политике Хавьер Солана вдруг заявил, что принять решение о форме международного присутствия в Косово уполномочен лишь Совет Безопасности ООН, что фактически поддерживает позицию Сербии. Тут же в СМИ появились сообщения, что все откладывается то ли до осени, то ли до тех пор, пока не удастся убедить Белград и Москву. Кстати, напомним, что план Ахтисаари также не был одобрен Совбезом ООН.
Все это, конечно, только лишний раз подчеркивает раскол в рядах ЕС по поводу независимости Косово. Против одностороннего отделения сербской провинции категорически выступают Испания, Румыния, Греция, Кипр, Португалия, Словакия, Мальта. В конце мая эти страны высказали свое крайнее недовольство тем, что во время проведения межпарламентской встречи делегаций ЕП и Косово в здании Европарламента в Брюсселе был вывешен косовский флаг. Члены греческой делегации при ЕП выступили с предложением не только провести расследование обстоятельств этой акции, но и осудить ее организаторов.
Тем временем главным противником независимости Косово остается Россия. Правда, ее все чаще обвиняют в том, что она использует так называемый "косовский прецедент" в своих целях, а именно для поддержки сепаратистских регионов Грузии - Абхазии и Южной Осетии. На Тбилиси Москва "точит зуб" по ряду причин, главной из которых является твердое желание Грузии вступить в НАТО. Данное мнение подтверждается тем, что помимо активности абхазов и югоосетин остальные "признанные и не очень" сепаратисты особого внимания к себе как-то не привлекают. То есть "парада суверенитетов", о котором твердила Россия, к счастью, так и не последовало.
Хотя, возможно, что пример полугосударства Косово пока выглядит не слишком впечатляющим. В настоящий момент новый статус Приштины признало 41 государство. Однако план Госдепа США, якобы, предусматривал, что к сентябрьской сессии Генеральной Ассамблеи ООН независимость Косово признают около 100 стран. Но вряд ли за лето может произойти столь существенный скачок. В результате, согласно сообщениям албаноязычных СМИ Косово, помощница заместителя госсекретаря США Роз-Мари ди Карло раскритиковала власти самопровозглашенной республики за "недостаточно активные усилия по лоббированию признания независимости". Посольство США в Приштине данные утверждения опровергло, однако, как говорится, не бывает дыма без огня.
На этом фоне Приштина неустанно повторяет о своих планах после 15 июня ускорить движение в сторону Евросоюза и НАТО. Причем на весь процесс европейской интеграции отводится ни много ни мало три года. То есть к 2010 году Косово железно собирается стать частью Евросоюза. 11 июля в Брюсселе должна состояться международная донорская конференция по Косово, на которой будет рассматриваться план, предусматривающий до 2011 года превращение Косово в страну с жизнеспособной экономикой.
Планы эти довольно амбициозные, поскольку сейчас экономика самопровозглашенного государства переживает острый кризис. Особенно это касается энергетической сферы. Сейчас Косово - один из самых бедных регионов Европы, где часть людей живет чуть ли не натуральным хозяйством. При этом, как утверждают эксперты, в крае высок уровень преступности. По некоторым оценкам, около 60% героина, поступающего в Европу, поставляется именно через Косово. К тому же край, как указывалось выше, фактически разделен на две части. Север, населенный преимущественно сербами, во главе с Митровицей, сейчас не подчиняется ни Приштине, ни международной миссии. Особенно негативно тамошние жители настроены против миссии Евросоюза. Один из лидеров  сербов косовской северной Митровицы Милан Иванович уже заявил, что в сербских анклавах будут сформированы свои органы местного самоуправления на основе результатов муниципальных выборов. Они состоялись одновременно с парламентскими выборами в Сербии.
Впрочем, по словам косовского правительства, после 15 июня придет черед и этой проблемы. Так что вторая половина июня вполне может стать "богатой" на неприятные сюрпризы.
Первые свидетельства этого появились 6 июня, когда группа неизвестных вооруженных людей совершила нападение на дом премьер-министра Косово Хашима Тачи, где в это время находились его жена и сын. Сам премьер в здании отсутствовал. В ходе перестрелки с охранниками одного из нападавших ранили, однако пойман никто не был. Семья Тачи не пострадала. Вице-премьер Косово Хайредин Куки назвал произошедшее "преступлением, которое выходит за рамки любых проявлений политической нетерпимости", а также "нападением на норму права в Косово, где через восемь дней вступает в силу новая Конституция". И буквально через два дня мощный взрыв прогремел на юге Сербии - в 200 км к югу от Белграда. Неизвестные попытались подорвать полицейский джип. В результате теракта никто не пострадал.
Стоит отметить, что после нападения на дом Тачи выдвигались различные версии, в том числе и о том, что не исключена причастность к ночному рейду бывших соратников премьера из рядов так называемой "Освободительной армии Косово". СМИ тут же вспомнили, что косовские политики не слишком ладят друг с другом и что правящая коалиция вовсе не является прочным образованием. Например, туда входит партия президента Ибрагима Руговы, который был основным политическим оппонентом премьера. Не слишком дружественные отношения  связывают премьера Тачи с бывшим полевым командиром и бывшим премьер-министром края Рамушем Харадинаем, который после недавнего оправдательного приговора Международного трибунала в Гааге возглавил в Косово одну из оппозиционных партий.
Примечательно, что политическая ситуация в Сербии также немногим лучше. Половина  жителей страны не хочет мириться с потерей части своей территории, и вместе с тем они не хотят становиться закоренелыми радикалами, смотрящими волками почти на весь мир, в том числе и на своих соседей. Другая же половина живет воспоминаниями о былом величии и желает любой ценой вернуть край Косово, который считается "колыбелью" сербской государственности. Поэтому прошедшие в стране 11 мая парламентские выборы, по сути, не стали победой ни проевропейски настроенных политиков, ни ультрарадикалов. При этом Белград осознает, что какой бы ни была поддержка России, страна не может жить изолированно от Европы. Так же как Европа не сможет стать по-настоящему объединенной, если в ее "балканском подбрюшье" будет находиться обиженная Сербия. Однако перестать быть таковой она сможет только после восстановления своей территориальной целостности…