1991-ci ilin dekabrında 3 slavyan respublikası - Rusiya, Ukrayna və Belarus Belovej sazişi imzalayaraq SSRİ-nin sivil şəkildə parçalanmasını rəsmiləşdirdilər. Lakin Moskva, Kiyev və Minsk arasında postsovet dönəmində müşahidə olunan münasibətlər sivil ayrılığın sivil mehriban qonşuluq üçün kifayət olmadığını göstərdi. Bu 3 ölkə arasında dəfələrlə yaşanan enerji və ticarət müharibələri onların arasındakı münasibəti ciddi sınaq ilə qarşı-qarşıya qoydu.
Avropa İttifaqının Ukrayna və Belarus da daxil olmaqla, 6 postsovet ölkəsinin Avropaya inteqrasiyasını nəzərdə tutan "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının işə düşməsi ilə isə bu 3 ölkə arasındakı qarşılıqlı münasibətləri burulğan zonasına saldı.
Moskvada hesab edirlər ki, MDB məkanında inteqrasiya proseslərinin dərinləşdirilməsini nəzərdə tutan layihələrin bazasında yalnız postsovet ölkələri arasında yeni sivil "nikah"ın rəsmiləşdirilməsi dayana bilər. Rusiya lap əvvəldən bir şeyi nümayiş etdirməyə çalışır: bu planların uğurlu şəkildə reallaşdırılması, başqaları üçün SSRİ-nin dağılması ilə bağlı razılaşmanı imzalamış bu 3 slavyan ölkəsi arasında kooperasiyaya nümunə ola bilər.
Brüsseldən daim təzyiq hiss edən Belarus Moskvanın təklifini qəbul edərək Gömrük İttifaqına qoşulub və Avrasiya İttifaqının yaradılması ideyasını dəstəkləyib. Əsasən, qərbyönümlü xarici siyasi kurs yürüdən Ukrayna isə özünü daha inadkar aparır. Viktor Yanukoviçin Ukrayna prezidenti seçilməsi və 2010-cu ilin aprelində Xarkov razılaşmasının imzalanması ilə Moskva-Kiyev münasibətləri bir qədər qaydaya salınsa da, iki ölkənin siyasi rəhbərliyi arasında Ukraynanın Gömrük İttifaqına üzvlüyü ilə bağlı dəfələrlə aparılmış danışıqlar Kremlin gözlədiyi nəticəni verməyib. Kiyev yalnız "3+1" formatında əməkdaşlığa razılıq verir. Söhbət Ukraynanın Gömrük İttifaqında səsvermə hüququna malik müşahidəçi statusu almasından gedir. Bu ilin aprelində Kiyev, hətta müvafiq məktubla ittifaqın üzvlərinə müraciət də edib. Amma onun Aİ-nin Vilnüs sammitində qurumla Assosiasiya və azad ticarət zonası haqqında saziş (DSFTA) imzalamağa hazırlaşması, çətin ki, Moskvanı qane etsin. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Kiyevin Aİ üzvlərinə yazılı müraciətindən sonra səsləndirdiyi bəyanat da bunu təsdiqləyir: "Rusiya, Belarus, Qazaxıstan və Ukrayna iqtisadiyyatlarının ayrı-ayrı sahələri dərin kooperasiya halındadır. Bundan imtina ciddi itkilərə səbəb olacaq. Rusiya hələ də onların yerini necəsə doldurmaq iqtidarındadırsa, Ukrayna üçün bu, son dərəcə çətin olacaq. Qorxuram ki, iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrində desənayeləşməyə səbəb olsun. Ukraynalı ekspertlərin özləri hesab edirlər ki, ölkənin Gömrük İttifaqına qoşulması halında Ukrayna iqtisadi gəliri ÜDM-in bir neçə faizi qədər olacaq. Bizim qiymətləndirməmizə görə, burada söhbət müsbət 9-10 milyard dollardan gedir".
Kiyev isə göstərir ki, Gömrük İttifaqına qoşulmaqla əldə edəcəyi iqtisadi qazanc onun üçün Aİ ilə yaxınlaşmadan alınacaq siyasi qazancdan önəmli deyil.
Bütün bunlardan sonra "Rospotrebnadzor" iyulun sonunda Ukraynanın "Roshen" qənnadı məmulatları şirkətinin məhsullarının Rusiyaya idxalına qadağa qoyub. Qurum bunu məhsulların "elan edilən parametrlərə cavab verməməsi" ilə əsaslandırır. Qurumdan bildiriblər ki, sözügedən şirkətin məhsullarının istehsalı zamanı "keyfiyyət və təhlükəsizlik tələbləri pozulub".
Avqustun 14-dən isə Rusiyanın Gömrük Xidməti Ukrayna idxalçılarının istisnasız olaraq hamısını "risklilər" siyahısına daxil edib və bununla da, faktiki olaraq, Ukraynadan mal idxalını qeyri-müəyyən müddətə dondurub. Ukrayna Sahibkarlar Federasiyası ekspertlərinin hesablamalarına görə, bu qərarın onlara 2013-cü ilin sonunadək vuracağı zərər 2-2,5 milyard dollara çata bilər.
Ukraynanın baş naziri N. Azarovun rusiyalı həmkarı D.Medvedevlə sentyabrın əvvəlində Moskvada apardığı danışıqlar müsbət nəticə verməyib. Analitiklərin fikrincə, Moskva Ukraynanın Rusiyaya məhsul ixrac edən ən böyük istehsalçılarına zərbə vurmaqla Kiyevin Gömrük İttifaqının xeyrinə Aİ ilə assosiasiyadan imtina etməsinə nail olmaq istəyir.
Maraqlıdır ki, Kiyevin xarici siyasi kursu ilə bağlı bəzən Moskva tam ziddiyyətli bəyanatlar səsləndirir. Bu isə əksər analitiklərin Rusiya ilə Ukrayna arasındakı ticarət müharibəsinin arxasında siyasi məqamların dayandığını söyləməsinə əsas verir. Rusiya prezidenti Putin Kiyevə mümkün iqtisadi çətinliklərlə bağlı xəbərdarlıq etməklə yanaşı, Ukraynanın seçiminə hörmətlə yanaşdıqlarını da dəfələrlə dilə gətirib. Onun fikrincə, nə baş versə də, Ukrayna hansı istiqamətə hərəkət etsə də, Ukrayna ilə Rusiya nə vaxtsa rastlaşacaqlar. Çünki ruslarla ukraynalılar eyni xalqdır.
Putinin məsləhətçisi S.Qlazevin ritorikası isə daha sərtdir: "Avqustun ortalarında Rusiya-Ukrayna sərhədində yüklərin yoxlanılması birdəfəlik aksiyadır. Lakin Ukrayna Aİ ilə Assosiativ Saziş imzalayarsa, gömrük inzibatçılığı sərtləşdirilə bilər".
Onun sözlərinə görə, bu sənəd Kiyev üçün "faciə", Moskvaya isə zərbədir. Yəni Rusiya Ukrayna ilə Aİ arasında noyabrda Assosiativ sazişin imzalanmaması üçün əlindən gələni edəcək.
Brüssel isə, öz növbəsində, Ukraynanı müdafiə edir. Avropa İttifaqının genişlənmə və Avropa qonşuluq siyasəti üzrə komissarı Ş.Füle Rusiyanın Kiyevə Aİ ilə Assosiativ Saziş imzalamaması üçün göstərdiyi təzyiqləri yolverilməz saydıqlarını bəyan edib. Brüsselin Ukrayna ilə sözügedən sənədin imzalanması üçün eks-baş nazir Y.Timoşenkonun azadlığa buraxılması tələbində mövqeyini yumşaltması isə, güman ki, Moskva üçün xoşagəlməz sürpriz olub.
Bundan başqa, məlum olub ki, Rusiya gələn ildən Ukraynanın "Nitka" poliqonundan imtina edəcək. Qeyd edək ki, ruslar yeganə təyyarədaşıyan gəmiləri olan "Admiral Kuznesov" üçün təyyarəçilərin təliminə məhz bu poliqonda keçir.
Kiyev isə 2015-ci ildən Rusiyadan aldığı qazın həcmini ildə 10 milyard kubmetrədək azaltmağı düşünür.
Digər tərəfdən, Rusiyanın Belarusla münasibətlərində də ciddi geriləmə müşahidə edilir. Buna səbəb kalium bazarında iki nəhəngin - "Uralkalium" ilə "Belaruskalium" şirkətlərinin münasibətləri kəsməsidir. Onlar indiyədək məhsulu birlikdə Belarus Kalium Şirkəti (BKŞ) vasitəsilə satırdılar. "Boşanma"nın təşəbbüskarı "Uralkalium"dur. Onun bu addımı kalium bazarının çöküşünə səbəb olub və dünyada bu məhsulu istehsal edən ən nəhəng qurumların onun qiymətini xeyli aşağı salması ilə nəticələnib. Baş verənlərə cavab olaraq, "Uralkalium" şirkətinin (müştərək - müşahidə şurasının rəhbəri BKŞ-dir) baş direktoru V.Baumqertner Minskdə Belarus Nazirlər Kabinetinin sədri M.Myasnikoviçlə görüşdən sonra həbs edilib. Belarus hökuməti qurumun Belarusdakı və xaricdəki aktivlərinə də həbs qoyulacağını açıqlayıb. Üstəlik, Minsk şirkətin daha 4 menecerinin həbsinə İnterpoldan order almağa nail olub. İndi müəssisənin səhmdarlarından biri, rusiyalı senator və milyarder Süleyman Kərimovun beynəlxalq axtarışa verilməsi Moskvanın imicinə ciddi zərbə ola bilər. "Uralkalium"un menecerləri Belarus dövlətinə zərər vurmaqda və səhmlərinin 100%-i dövlətə məxsus Soliqorsk Kalium Kombinatına "reyder basqını"nda günahlandırılırlar. Belarus tərəfinin iddiasına görə, "Uralkalium" və BKŞ nümayəndələri məqsədli şəkildə həm birgə müəssisəyə, həm də Belarusun "Belaruskalium" dövlət müəssisəsinə zərər vurublar. Nəticədə, ölkəyə 100 milyon dollar həcmində ziyan dəyib. İndi Minsk günahkarları cəzalandırmaq fikrindədir.
Moskvanın baş verənlərə cavabı özünü çox gözlətməyib. Rusiya baş nazirinin müavini A.Dvorkoviçlə onun belaruslu həmkarı V.Semaşko arasında Moskvada aparılan danışıqlardan sonra Belarusun bu il planlaşdırılmış 23 milyon ton neftin 4,5 milyon tonunu ala bilməyəcəyi məlum olub. Ruslar Rusiya bazarına çıxarılan Belarus südünün keyfiyyətindən də narazılıq ortaya qoyublar.
Bütün sadalanan faktlar siyasi-iqtisadi fikir ayrılıqlarının postsovet məkanında uğurlu inteqrasiya proseslərinə ciddi maneə olduğunu göstərir. Bu fikir ayrılıqlarını isə hətta qardaş slavyan dövlətləri belə, aradan qaldıra bilmir.

Интеграционные процессы "славянской тройки" подвергаются суровым испытаниям
В декабре 1991 года три славянские республики - Россия, Украина и Беларусь, подписав Беловежские соглашения, оформили цивильный развод СССР. Но весь постсоветский период взаимоотношений Москвы с Киевом и Минском показал, что цивильный развод так и не стал достаточным основанием для цивильного добрососедства. Неоднократные энергетические и торговые войны между Россией, Украиной и Беларусью подвергали суровым испытаниям отношения между странами.
А с запуском программы ЕС "Восточное партнерство", предусматривающей евроинтеграцию шести постсоветских стран, в том числе Украины и Беларуси, эти взаимоотношения пра-ктически попали в зону турбулентности.
По мнению Москвы, проекты, предусматривающие углубление интеграционных процессов в зоне СНГ, являются именно той площадкой, на базе которой можно оформить новый цивильный брак между постсоветскими странами. И с самого начала Россия не скрывает, что для успешной реализации этих планов примером для остальных могла бы послужить кооперация именно трех славянских стран, которые в свое время подписали соглашение о прекращении существования СССР.
Беларусь, испытывающая постоянное давление со стороны Брюсселя, откликнувшись на предложение Москвы, вступила в ТС и поддержала идею о Евразийском союзе. Но Украина, проводящая в основном прозападный внешнеполитический курс, повела себя более строптиво. Хотя с избранием президента Украины В.Януковича и после заключения Харьковских соглашений в апреле 2010 года удалось в определенной степени нивелировать российско-украинские отношения. Однако дальнейшие события показали, что Киев не намерен сворачивать свою евроинтеграционную политику в пользу инициатив Москвы. В ходе неоднократных встреч и переговоров с политическим руководством России по поводу вступления в ТС украинские власти выражали готовность к сотрудничеству только в формате "3+1", то есть в качестве наблюдателя с совещательным голосом, в ТС. В апреле текущего года Киев даже обратился с соответствующим письмом к членам ТС. Но намерение Украины подписать соглашения об ассоциации и зоне свободной торговли (DSFTA) с ЕС уже в рамках Вильнюсского саммита "Восточного партнерства" вряд ли отвечает интересам Москвы. Об этом свидетельствует и заявление президента России Владимира Путина, сделанное сразу же после письменного обращения Киева к членам ЕС: "Отдельные отрасли экономики России, Беларуси, Казахстана и Украины находятся в глубокой кооперации. Отказ от нее повлечет за собой невосполнимые потери. Если Россия еще в состоянии как-то восполнить их, то для Украины это будет крайне сложно. В отдельных отраслях экономики, я боюсь, это может привести к деиндустриализации. Сами украинские эксперты считают, что в случае присоединения к ТС экономическая выгода Украины будет исчисляться в нескольких процентах к ВВП. По нашим оценкам - это плюс 9-10 миллиардов долларов". Тем не менее Киев дал понять, что гипотетические экономические выгоды от членства в ТС для него менее значимы, чем те политико-экономические дивиденды, которые сулит Украине кооперация с ЕС.
Вслед за этим в конце июля Роспотребнадзор ввел запрет на поставки в Россию продукции украинской кондитерской компании "Roshen", заявив, что она "не соответствует заявленным параметрам", так как при ее производстве "нарушены требования к качеству и безопасности". А с 14 августа таможенная служба России включила в перечень "рисковых" всех без исключения украинских импортеров, что фактически на неопределенное время блокировало поставку товаров с Украины. По оценкам экспертов Федерации работодателей Украины (ФРУ), потери их страны от этих действий могут составить до $2-2,5 млрд. только до конца текущего года.
Переговоры премьер-министра Украины Н.Азарова со своим российским коллегой Д.Медведевым в начале сентября в Москве не привели к положительным результатам. По мнению аналитиков, нанося удар по самым крупным украинским товаропроизводителям, экспортирующим продукцию в Россию, Москва намерена потребовать от руководства Украины отказаться от ассоциации с ЕС в пользу ТС.
Примечательно, что по поводу внешнеполитического курса Киева со стороны Москвы порой звучат диаметрально противоположные заявления, что позволяет большинству аналитиков утверждать о политической подоплеке российско-украинской торговой войны. Президент России В.Путин, предупреждая Киев об экономических трудностях, вместе с тем неоднократно заявлял об уважительном отношении к выбору Украины. По его мнению, что бы ни происходило и куда бы Украина ни шла, Россия и Украина все равно когда-то и где-то встретятся. Так как русские и украинцы - один народ. Но риторика советника В.Путина С.Глазьева звучит более жестко: "Усиленная проверка грузов на российско-украинской границе, имевшая место в середине августа, в результате которой возникли трудности, является разовой акцией, но в случае подписания Украиной соглашения об ассоциации с ЕС таможенное администрирование может быть ужесточено".
По его словам, этот документ означает "катастрофу" для Киева и является ударом для Москвы. То есть Россия приложит все усилия, чтобы сорвать намеченное на ноябрь подписание соглашения об ассоциации между Украиной и ЕС.
В свою очередь Брюссель выступил в защиту Украины. Еврокомиссар по вопросам расширения и европейской политике соседства Ш.Фюле заявил, что ЕС считает неприемлемым давление России, которое та оказывает на Украину во избежание подписания соглашения об ассоциации между Киевом и Брюсселем. Смягчение позиции Брюсселя, которая обуславливала подписание с Украиной соглашения об ассоциации освобождением бывшего премьер-министра Ю.Тимошенко, скорее всего стало неприятным сюрпризом для Москвы.
Помимо этого, стало известно, что со следующего года Россия отказывается от украинского полигона "Нитка", где проходили тренировки летчиков единственного оставшегося у России авианосца "Адмирал Кузнецов". А Киев намерен с 2015 года уменьшить объем покупаемого у России газа до 10 млрд. кубометров в год.
С другой стороны, значительно ухудшились отношения России и с Беларусью. Поводом стал разрыв отношений двух гигантов на калийном рынке - "Уралкалия" и "Беларуськалия", которые продавали продукцию совместно через Белорусскую калийную компанию (БКК). Инициатором разрыва стал "Уралкалий". Данный шаг обвалил калийный рынок и значительно снизил котировки его крупнейших мировых производителей.
В ответ на это в Минске после переговоров с председателем Совмина Беларуси М.Мясниковичем был арестован гендиректор "Уралкалия" (по совместительству - глава наблюдательного совета БКК) В.Баумгертнер. Власти Беларуси заявили о намерении арестовать активы "Уралкалия" в Беларуси и за рубежом, а также добились от Интерпола ордеров на арест еще четырех менеджеров этой компании. Имиджевым ударом для Москвы может стать объявление в международный розыск одного из акционеров данного предприятия, российского сенатора и миллиардера Сулеймана Керимова. Менеджеры "Уралкалия" обвиняются в нанесении ущерба белорусскому государству и попытке осуществить "рейдерский захват" Солигорского калийного комбината, 100% акций которого принадлежат государству. По утверждению белорусской стороны, представители "Уралкалия" в БКК целенаправленно вредили как сбытовому совместному предприятию, так и партнеру по БКК - белорусскому госпредприятию "Беларуськалий", в результате чего стране нанесен ущерб в размере $100 млн., которые Минск намерен взыскать с виновников.
Ответ Москвы не заставил себя долго ждать. По итогам переговоров в Москве зампреда правительства России А.Дворковича и первого зампреда правительства Беларуси В.Семашко выяснилось, что Минск недополучит в этом году 4,5 млн. тонн нефти от запланированных 23 млн. тонн. Были озвучены также претензии российской стороны на качество белорусской молочной продукции, поставляемой на российский рынок.
Все эти перечисленные факты свидетельствуют о том, что политико-экономические разногласия являются серьезным барьером для успешной реализации интеграционных процессов на постсоветском пространстве, который не удается устранить даже братским славянским государствам.