1991-ci ilin dekabrında 3 slavyan respublikası - Rusiya, Ukrayna və Belarus Belovej sazişi imzalayaraq SSRİ-nin sivil şəkildə parçalanmasını rəsmiləşdirdilər. Lakin Moskva, Kiyev və Minsk arasında postsovet dönəmində müşahidə olunan münasibətlər sivil ayrılığın sivil mehriban qonşuluq üçün kifayət olmadığını göstərdi. Bu 3 ölkə arasında dəfələrlə yaşanan enerji və ticarət müharibələri onların arasındakı münasibəti ciddi sınaq ilə qarşı-qarşıya qoydu.
Avropa İttifaqının Ukrayna və Belarus da daxil olmaqla, 6 postsovet ölkəsinin Avropaya inteqrasiyasını nəzərdə tutan "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının işə düşməsi ilə isə bu 3 ölkə arasındakı qarşılıqlı münasibətləri burulğan zonasına saldı.
Moskvada hesab edirlər ki, MDB məkanında inteqrasiya proseslərinin dərinləşdirilməsini nəzərdə tutan layihələrin bazasında yalnız postsovet ölkələri arasında yeni sivil "nikah"ın rəsmiləşdirilməsi dayana bilər. Rusiya lap əvvəldən bir şeyi nümayiş etdirməyə çalışır: bu planların uğurlu şəkildə reallaşdırılması, başqaları üçün SSRİ-nin dağılması ilə bağlı razılaşmanı imzalamış bu 3 slavyan ölkəsi arasında kooperasiyaya nümunə ola bilər.
Brüsseldən daim təzyiq hiss edən Belarus Moskvanın təklifini qəbul edərək Gömrük İttifaqına qoşulub və Avrasiya İttifaqının yaradılması ideyasını dəstəkləyib. Əsasən, qərbyönümlü xarici siyasi kurs yürüdən Ukrayna isə özünü daha inadkar aparır. Viktor Yanukoviçin Ukrayna prezidenti seçilməsi və 2010-cu ilin aprelində Xarkov razılaşmasının imzalanması ilə Moskva-Kiyev münasibətləri bir qədər qaydaya salınsa da, iki ölkənin siyasi rəhbərliyi arasında Ukraynanın Gömrük İttifaqına üzvlüyü ilə bağlı dəfələrlə aparılmış danışıqlar Kremlin gözlədiyi nəticəni verməyib. Kiyev yalnız "3+1" formatında əməkdaşlığa razılıq verir. Söhbət Ukraynanın Gömrük İttifaqında səsvermə hüququna malik müşahidəçi statusu almasından gedir. Bu ilin aprelində Kiyev, hətta müvafiq məktubla ittifaqın üzvlərinə müraciət də edib. Amma onun Aİ-nin Vilnüs sammitində qurumla Assosiasiya və azad ticarət zonası haqqında saziş (DSFTA) imzalamağa hazırlaşması, çətin ki, Moskvanı qane etsin. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Kiyevin Aİ üzvlərinə yazılı müraciətindən sonra səsləndirdiyi bəyanat da bunu təsdiqləyir: "Rusiya, Belarus, Qazaxıstan və Ukrayna iqtisadiyyatlarının ayrı-ayrı sahələri dərin kooperasiya halındadır. Bundan imtina ciddi itkilərə səbəb olacaq. Rusiya hələ də onların yerini necəsə doldurmaq iqtidarındadırsa, Ukrayna üçün bu, son dərəcə çətin olacaq. Qorxuram ki, iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrində desənayeləşməyə səbəb olsun. Ukraynalı ekspertlərin özləri hesab edirlər ki, ölkənin Gömrük İttifaqına qoşulması halında Ukrayna iqtisadi gəliri ÜDM-in bir neçə faizi qədər olacaq. Bizim qiymətləndirməmizə görə, burada söhbət müsbət 9-10 milyard dollardan gedir".
Kiyev isə göstərir ki, Gömrük İttifaqına qoşulmaqla əldə edəcəyi iqtisadi qazanc onun üçün Aİ ilə yaxınlaşmadan alınacaq siyasi qazancdan önəmli deyil.
Bütün bunlardan sonra "Rospotrebnadzor" iyulun sonunda Ukraynanın "Roshen" qənnadı məmulatları şirkətinin məhsullarının Rusiyaya idxalına qadağa qoyub. Qurum bunu məhsulların "elan edilən parametrlərə cavab verməməsi" ilə əsaslandırır. Qurumdan bildiriblər ki, sözügedən şirkətin məhsullarının istehsalı zamanı "keyfiyyət və təhlükəsizlik tələbləri pozulub".
Avqustun 14-dən isə Rusiyanın Gömrük Xidməti Ukrayna idxalçılarının istisnasız olaraq hamısını "risklilər" siyahısına daxil edib və bununla da, faktiki olaraq, Ukraynadan mal idxalını qeyri-müəyyən müddətə dondurub. Ukrayna Sahibkarlar Federasiyası ekspertlərinin hesablamalarına görə, bu qərarın onlara 2013-cü ilin sonunadək vuracağı zərər 2-2,5 milyard dollara çata bilər.
Ukraynanın baş naziri N. Azarovun rusiyalı həmkarı D.Medvedevlə sentyabrın əvvəlində Moskvada apardığı danışıqlar müsbət nəticə verməyib. Analitiklərin fikrincə, Moskva Ukraynanın Rusiyaya məhsul ixrac edən ən böyük istehsalçılarına zərbə vurmaqla Kiyevin Gömrük İttifaqının xeyrinə Aİ ilə assosiasiyadan imtina etməsinə nail olmaq istəyir.
Maraqlıdır ki, Kiyevin xarici siyasi kursu ilə bağlı bəzən Moskva tam ziddiyyətli bəyanatlar səsləndirir. Bu isə əksər analitiklərin Rusiya ilə Ukrayna arasındakı ticarət müharibəsinin arxasında siyasi məqamların dayandığını söyləməsinə əsas verir. Rusiya prezidenti Putin Kiyevə mümkün iqtisadi çətinliklərlə bağlı xəbərdarlıq etməklə yanaşı, Ukraynanın seçiminə hörmətlə yanaşdıqlarını da dəfələrlə dilə gətirib. Onun fikrincə, nə baş versə də, Ukrayna hansı istiqamətə hərəkət etsə də, Ukrayna ilə Rusiya nə vaxtsa rastlaşacaqlar. Çünki ruslarla ukraynalılar eyni xalqdır.
Putinin məsləhətçisi S.Qlazevin ritorikası isə daha sərtdir: "Avqustun ortalarında Rusiya-Ukrayna sərhədində yüklərin yoxlanılması birdəfəlik aksiyadır. Lakin Ukrayna Aİ ilə Assosiativ Saziş imzalayarsa, gömrük inzibatçılığı sərtləşdirilə bilər".
Onun sözlərinə görə, bu sənəd Kiyev üçün "faciə", Moskvaya isə zərbədir. Yəni Rusiya Ukrayna ilə Aİ arasında noyabrda Assosiativ sazişin imzalanmaması üçün əlindən gələni edəcək.
Brüssel isə, öz növbəsində, Ukraynanı müdafiə edir. Avropa İttifaqının genişlənmə və Avropa qonşuluq siyasəti üzrə komissarı Ş.Füle Rusiyanın Kiyevə Aİ ilə Assosiativ Saziş imzalamaması üçün göstərdiyi təzyiqləri yolverilməz saydıqlarını bəyan edib. Brüsselin Ukrayna ilə sözügedən sənədin imzalanması üçün eks-baş nazir Y.Timoşenkonun azadlığa buraxılması tələbində mövqeyini yumşaltması isə, güman ki, Moskva üçün xoşagəlməz sürpriz olub.
Bundan başqa, məlum olub ki, Rusiya gələn ildən Ukraynanın "Nitka" poliqonundan imtina edəcək. Qeyd edək ki, ruslar yeganə təyyarədaşıyan gəmiləri olan "Admiral Kuznesov" üçün təyyarəçilərin təliminə məhz bu poliqonda keçir.
Kiyev isə 2015-ci ildən Rusiyadan aldığı qazın həcmini ildə 10 milyard kubmetrədək azaltmağı düşünür.
Digər tərəfdən, Rusiyanın Belarusla münasibətlərində də ciddi geriləmə müşahidə edilir. Buna səbəb kalium bazarında iki nəhəngin - "Uralkalium" ilə "Belaruskalium" şirkətlərinin münasibətləri kəsməsidir. Onlar indiyədək məhsulu birlikdə Belarus Kalium Şirkəti (BKŞ) vasitəsilə satırdılar. "Boşanma"nın təşəbbüskarı "Uralkalium"dur. Onun bu addımı kalium bazarının çöküşünə səbəb olub və dünyada bu məhsulu istehsal edən ən nəhəng qurumların onun qiymətini xeyli aşağı salması ilə nəticələnib. Baş verənlərə cavab olaraq, "Uralkalium" şirkətinin (müştərək - müşahidə şurasının rəhbəri BKŞ-dir) baş direktoru V.Baumqertner Minskdə Belarus Nazirlər Kabinetinin sədri M.Myasnikoviçlə görüşdən sonra həbs edilib. Belarus hökuməti qurumun Belarusdakı və xaricdəki aktivlərinə də həbs qoyulacağını açıqlayıb. Üstəlik, Minsk şirkətin daha 4 menecerinin həbsinə İnterpoldan order almağa nail olub. İndi müəssisənin səhmdarlarından biri, rusiyalı senator və milyarder Süleyman Kərimovun beynəlxalq axtarışa verilməsi Moskvanın imicinə ciddi zərbə ola bilər. "Uralkalium"un menecerləri Belarus dövlətinə zərər vurmaqda və səhmlərinin 100%-i dövlətə məxsus Soliqorsk Kalium Kombinatına "reyder basqını"nda günahlandırılırlar. Belarus tərəfinin iddiasına görə, "Uralkalium" və BKŞ nümayəndələri məqsədli şəkildə həm birgə müəssisəyə, həm də Belarusun "Belaruskalium" dövlət müəssisəsinə zərər vurublar. Nəticədə, ölkəyə 100 milyon dollar həcmində ziyan dəyib. İndi Minsk günahkarları cəzalandırmaq fikrindədir.
Moskvanın baş verənlərə cavabı özünü çox gözlətməyib. Rusiya baş nazirinin müavini A.Dvorkoviçlə onun belaruslu həmkarı V.Semaşko arasında Moskvada aparılan danışıqlardan sonra Belarusun bu il planlaşdırılmış 23 milyon ton neftin 4,5 milyon tonunu ala bilməyəcəyi məlum olub. Ruslar Rusiya bazarına çıxarılan Belarus südünün keyfiyyətindən də narazılıq ortaya qoyublar.
Bütün sadalanan faktlar siyasi-iqtisadi fikir ayrılıqlarının postsovet məkanında uğurlu inteqrasiya proseslərinə ciddi maneə olduğunu göstərir. Bu fikir ayrılıqlarını isə hətta qardaş slavyan dövlətləri belə, aradan qaldıra bilmir.

The integration processes of the "Slavic Troika" are being put to the severe test
In December 1991, the three Slavic republics - Russia, Ukraine and Belarus - signed the Belovezha Accords and formalized the civilized breakup of the USSR. But the post-Soviet period of Moscow's relations with Kiev and Minsk showed that the civilized divorce did not become a sufficient basis for civilized neighbourliness. The numerous energy and trade wars between Russia, Ukraine and Belarus severely put relations between the countries to the severe test.
And with the launch of the EU's Eastern Partnership programme, which provides for the European integration of six post-Soviet countries, including Ukraine and Belarus, the relationship almost got into a zone of turbulence.
Moscow believes that projects for the deepening of integration processes in the CIS area are the very platform on the basis of which you can register a new civilized marriage between the former Soviet countries. And since the very beginning Russia has made no secret that cooperation between the three Slavic countries, which once signed the agreement on the dissolution of the Soviet Union, could be an example of the successful implementation of these plans.
Belarus, which is under constant pressure from Brussels, responded to Moscow's offer, entered the Customs Union and supported the idea of a Eurasian Union. But Ukraine, which is conducting a pro-Western foreign policy, behaved more obstinately, although after the election of Ukrainian President Viktor Yanukovych and the conclusion of the Kharkov agreements in April 2010, it proved possible to improve Russian-Ukrainian relations to some extent. However, subsequent events showed that Kiev is not going to end its European integration policy in favour of Moscow's initiatives. In the course of numerous meetings and negotiations with the political leadership of Russia on accession to the Customs Union, the Ukrainian authorities expressed willingness to cooperate only in the 3+1 format, i.e. as an observer with a deliberative vote in the Customs Union. In April of this year, Kiev even sent a corresponding letter to the members of the Customs Union. But Ukraine's intention to sign the Association Agreement and the Deep and Comprehensive Free Trade Zone Agreement (DCFTA) with the EU within the framework of the Vilnius summit of Eastern Partnership is hardly in the interests of Moscow. This is evidenced by the statement Russian President Vladimir Putin made immediately after Kiev's written appeal to the members of the EU: "Some sectors of the economy of Russia, Belarus, Kazakhstan and Ukraine are in deep cooperation. Rejection of it will entail irreparable losses. If Russia is still able to somehow make up for them, for Ukraine it will be extremely difficult. In some sectors of the economy, I am afraid, this may lead to de-industrialization. Ukrainian experts themselves believe that if they join the Customs Union, the economic benefit of Ukraine will be calculated in several percentage points with regard to GDP. According to our estimates - it is an extra 9-10 billion dollars." However, Kiev made it clear that the hypothetical economic benefits of membership in the Customs Union are less important for it than the political and economic benefits Ukraine will gain from cooperation with the EU.
After that, in late July, the Federal Consumer Control Service imposed a ban on the supply of products of the Ukrainian confectionery company Roshen to Russia, stating that they "do not meet the necessary parameters" because "the requirements for quality and safety were violated" during its production. On 14 August, the Customs Service of Russia included all Ukrainian importers without exception on the list of "risky" ones, which blocked the delivery of goods from Ukraine virtually indefinitely. Experts of the Federation of Employers of Ukraine (FEU) estimate that the losses of their country from these actions could amount to $ 2-2.5 billion by the end of this year.
The talks between Ukrainian Prime Minister Mykola Azarov and his Russian counterpart Dmitry Medvedev in early September in Moscow did not lead to positive results. According to analysts, dealing a blow to the largest Ukrainian producers exporting their products to Russia, Moscow intends to demand that the Ukrainian leadership give up the association with the EU in favour of the Customs Union.
It is noteworthy that Moscow sometimes makes diametrically opposed statements on the foreign policy of Kiev, which allows most analysts to talk about the political background of the Russian- Ukrainian trade war. Russian President Vladimir Putin, warning Kiev about economic difficulties, has also repeatedly expressed respect for the choice of Ukraine. According to him, no matter what happens and where Ukraine goes, Russia and Ukraine will still meet sometime and somewhere, because the Russians and Ukrainians are one people. But the rhetoric of Putin's adviser Glazyev sounds harsher: "The increased inspection of goods on the Russian-Ukrainian border, which took place in mid-August and resulted in difficulties, is a one-off action, but if Ukraine signs the Association Agreement with the EU, customs administration may be tightened." According to him, this document means a "catastrophe" for Kiev and is a blow to Moscow. That is to say Russia will make every effort to thwart the signing of the Association Agreement between Ukraine and the EU scheduled for November.
In turn, Brussels defended Ukraine. European Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy Stefan Fule said that the EU believes that Russian pressure on Ukraine in order to prevent the signing of the Association Agreement between Kiev and Brussels is unacceptable. The softening of the position of Brussels, which linked the signing of the Association Agreement with Ukraine on the release of former Prime Minister Yulia Tymoshenko, likely became an unpleasant surprise for Moscow.
In addition, it was announced that from next year, Russia refuses to use the Ukrainian testing ground Nitka, where pilots of the only remaining Russian aircraft carrier Admiral Kuznetsov trained. And from 2015, Kiev intends to reduce the amount of gas purchased from Russia to 10 billion cubic metres a year.
On the other hand, relations between Russia and Belarus have significantly deteriorated. The reason is the severance of relations between two giants on the potassium market - Uralkaliy and Belaruskaliy, which sold their products jointly through the Belarusian Potassium Company (BPC). The initiator of the rupture was Uralkaliy. This step caused the potassium market to collapse and significantly reduced the quotations of its major manufacturers.
In response to this, after talks with the chairman of the Council of Ministers of Belarus, M. Myasnikovich, Uralkaliy CEO (also chairman of the Supervisory Board of the BPC) V. Baumgertner was arrested in Minsk. The Belarusian authorities announced their intention to seize the assets of Uralkaliy in Belarus and abroad, as well as got the Interpol to issue arrest warrants for four other managers of the company. A blow to the image of Moscow could be the fact that one of the shareholders of the company, Russian senator and billionaire Suleyman Kerimov, was put on the international wanted list. Uralkaliy managers are accused of damaging the Belarusian state and attempting to seize the state-owned Soligorsk potassium plant. According to the Belarusian side, the representatives of Uralkaliy deliberately harmed both the joint sales company and the partner of the BPC - the Belarusian state-run company Belaruskaliy, inflicting damage worth $ 100 million to the country, which Minsk intends to recover from the culprits.
Moscow's response was not long in coming. Following the talks in Moscow between Russian Deputy Prime Minister Arkadiy Dvorkovich and the First Deputy Prime Minister of Belarus Vladimir Semashko, it became known that Minsk will not receive 4.5 million tons of the planned 23 million tons of oil this year. The Russian side also complained about the quality of Belarusian dairy products supplied to the Russian market.
All these mentioned facts show that political and economic differences are a major barrier to the successful implementation of the integration processes in the post-Soviet area, which even brotherly Slavic nations cannot eliminate.