PROQNOZLAŞDIRILAN UĞUR
Bundestaqa seçkidə sürpriz olmasa da, nəticələr çoxlarını təəccübləndirə və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini özünə cəlb edə bildi. Almaniya sakinlərinin favoritləri müəyyənləşdirmək üçün imkanı həddindən artıq geniş idi - 34 partiya. Amma yenə də qələbə artıq illərdir hökumətə rəhbərlik edənlərə qismət oldu.
İki nəhəng partiyanı özündə birləşdirən, xristian-sosialist və liberal-mühafizəkar dəyərlərə sadiq olan XDİ/XSİ bloku səslərin 41,5%-ni toplayaraq, son iki onillikdə ən yüksək nəticəyə imza atdı. XDİ/XSİ hakimiyyətdə olmağa vərdişlidir - istər təkbaşına olsun, istərsə də koalisiya şəklində. 1949-cu ildən başlayaraq, 70-ci illər və 2000-ci illərin əvvəli istisna olmaqla, hər zaman belə olub. Beləliklə, 18-ci çağırış Bundestaqda blok 630 yerdən 311 yerə sahib çıxıb. Bununla da Avropa KİV-in triumfator adlandırdığı Angela Merkel üçüncü müddətə kansler postunda qalacaq və səlahiyyət müddətinin sonunda bu vəzifəni ardıcıl olaraq 12 il icra etmiş şəxs olacaq.
Bu seçkidə ciddi iflasa uğrayansa Azad Demokrat Partiyası (ADP) olub. Bundan əvvəlki parlamentdə hakim qara-sarı koalisiyada yer almış partiya bu dəfə cəmi 4,8% səs toplamaqla, hətta 5%-lik baryeri belə, aşa bilmə-yib. Nəticədə AFR-in yarandığı 1949-cu ildən indiyədək olan dövrdə sözügedən partiya ilk dəfə parlamentdə təmsil oluna bilməyəcək. Artıq partiya liderləri istefa vermək niyyətində olduqlarını açıqlayıblar. Bununla yanaşı, partiyanın rəyasət heyəti tam tərkibdə buraxılacaq və yenidən seçiləcək. Amma ola bilsin, ADP-nin iflası heç də yalnız onun liderlərinin uğursuz siyasətinin yox, həm də dünyada liberal dəyərlərə şübhəli münasibətin güclənməsinin nəticəsidir. Liberal demokratiyanın tolerantlıq, multikulturalizm kimi formulları öz dəyərini itirməsə də, onlara yenidən nəzər salınmasının vacibliyi şübhə doğurmur.
Almaniyanın əsas müxalifət qüvvəsi olan ASDP (Almaniya Sosial-Demokrat Partiyası) seçkidə 25,7% (192 mandat) səs qazanıb. Qeyd edək ki, bu partiyanın məramı Almaniyada "demokratik sosializm"in qurulması, ictimai həmrəylik atmosferinin formalaşdırılmasıdır. Partiyanın gözünü kansler kürsüsünə dikmiş lideri Pyer Ştaynbryuk nəticədən heç də məmnun deyil. O, partiyasının daha çox səs yığacağını gözləyirdi. Amma o, hələ ki, XDİ/XSİ bloku ilə ciddi rəqabət aparmaq iqtidarında deyil.
Keçmiş ADR-in hakim Almaniya Vahid Sosialist Partiyasının hüquqi varisi olan Solçu Partiya seçkidə 8,6% səs qazanaraq 64 mandata sahib çıxıb. Atom enerjisindən imtinanın, enerji əldə olunması sahəsində ekoloji baxımdan təmiz vasitələrə üstünlük verilməsinin, biotexnologiyanın qadağan olunmasının tərəfdarı olan "Yaşıllar"a 8,4% seçici səs verib və bu, onlara 63 mandat qazandırıb. Qeyd edək ki, "Yaşıllar" bir sıra solçu ide-yaların da daşıyıcısıdır. Məsələn, onlar zənginlər üçün vergilərin artırılmasını, dövlət tənzimləməsinin daha ciddi olmasını və sairi vacib hesab edirlər.
Beləliklə, Almaniyada seçkiqabağı kampaniya kifayət qədər solğun keçsə də, koalisiyanın yaradılması istiqamətində danışıqlar parlaq, yaxud daha ağır və kifayət qədər uzun olacaq. Almaniyanı güman ki, XDİ/XSİ ilə Almaniya Sosial-Demokrat Partiyasından ibarət "böyük koalisiya" gözləyir. Qeyd edək ki, bu qüvvələr indiyədək iki dəfə - 1966 və 2005-ci illərdə hakim koalisiyada təmsil olunublar. Hər halda, XSİ "Yaşıllar"la koalisiyadan artıq imtina edib. Merkelin özünə gəlincə, onun açıqlamaları ASDP ilə koalisiyanın əleyhinə olmadığını göstərir. Doğrudur, o, "xristian-liberal ittifaqın fəaliyyətinin daha uğurlu olduğuna" əmindir. Amma olan olub, keçən keçib.
Əksər müşahidəçilər hesab edir ki, XDİ/XSİ blokunun uğurunun sirri hazırkı kanslerin rəhbərlik etdiyi bu ittifaqın özündə həm liberal, həm də sosial-demokrat ideyalarını birləşdirməsində və bu ideyaları gerçəkləşdirə bilməsindədir. Bununla yanaşı, minimum əməkhaqqı, işə qəbul zamanı gender kvotası, eynicinsli nikahlar kimi çətin mövzularda danışmaqdan və qərarlar verməkdən çəkinməməsi də XDİ/XSİ blokunun uğur qazanmasının səbəblərindəndir. Blok, hətta "Yaşıllar"ın atom-elektrik stansiyalarının bağlanılması ideyasını uddu, təzədən öz məhsulu kimi ortaya çıxardı. Kimsə deyə bilər ki, əslində, partiyalar arasında fərqlər artıq aradan qalxır və bəzən adamı təəccüb bürüyür ki, görəsən seçicilər öz seçimlərini necə edəcəklər? Amma bəlkə hazırkı sabitliyin səbəbi elə budur? Hər halda, hazırda yaşanan qasırğalar fonunda Almaniya iqtisadiyyatının sarsılmazlığı kansler Herhard Şröderin və sosial-demokratların hələ 2003-cü ildəki səylərinin nəticəsi hesab olunur. O zaman vətəndaşların sosial hüquqlarının azaldılması, səhiyyə xərclərində ixtisarlar, pensiya təminatının zəiflədilməsi və digər islahatlar çox ağır başa gəlirdi və bu, sonda Şröderin və demokratların hakimiyyəti itirməsi ilə nəticələndi. İndi xristian-demokratlar Şröderin etdiklərini təkrarlayarlarmı? Görünən odur ki, Merkel bu sualın cavabını əla bilir. Kansler, əlbəttə ki, olduqca güclü siyasətçidir. Lakin bu yalnız onun xarakteri ilə bağlı deyil. Məsələ bundadır ki, Merkelin bu xüsusiyyətlərə malik olması, uğur qazanması, arxayın işləməsi üçün lazımi şərait də var. Bunlar isə tamamilə fərqli məsələlərdir.
İstənilən halda, Merkelin partiyasının uğuru Almaniyanın sabit iqtisadi durumu ilə birbaşa əlaqəlidir. Böhran illərini asanlıqla aşa bilmiş Almaniya iqtisadiyyatı nəinki mövqeyini inamla qoruyur, hətta bu cür ağır dövrdə də inkişafdan qalmır. İndi Avropada ən aşağı işsizlik səviyyəsi və ən az dövlət borcu məhz Almaniyadadır. Üstəlik bu, almanlara, məsələn, Yunanıstanda olduğu kimi, adət etdikləri sosial güzəştlərdən imtina bahasına başa gəlməyib. Odur ki, Almaniya vətəndaşları düzgün olaraq "atları aşırımda dəyişməməyi" düşündülər və fəal şəkildə seçkiyə getdilər. Seçici fəallığı kifayət qədər yüksək idi - 73%.
Bu seçkilər həm də Almaniyanın Avropada necə böyük rol oynadığını nümayiş etdirdi. Səsvermənin nəticələri elan olunduqdan dərhal sonra bəzi KİV Merkel haqqında, az qala, "bütün Avropanın imperatriçəsi" kimi danışmağa başladı, Avropa İttifaqını isə "Almaniya imperiyası"na çevirdi. Ola bilsin ki, son bir neçə ildə iqtisadi və sistem böhranı yaşayan Avropaya elə məşhur alman praqmatizmi lazımdır.
Əlbəttə ki, Berlinin bu uğurları müəyyən dərəcədə Fransanın son zamanlardakı qəribə siyasi susqunluğu və zəifliyi ilə, həmçinin Böyük Britaniyanın Avropadan mümkün qədər uzaqlaşmağa çalışması ilə də bağlıdır. Amma ən vacib amil yenə də Berlinin Aİ-nin böhrandan çıxarılması işində aparıcı rolu öz üzərinə götürməsidir.
Lakin bərabərhüquqlu dövlətlərin ittifaqı kimi yaradılmış qurumda liderin önə çıxması artıq özü-özlüyündə hər kəsi sayıq olmağa məcbur edir. Nəhayət, Almaniya iqtisadiyyatının da sabitliyini qoruyub-saxlaması üçün qurbanlar tələb olunarsa, bəs onda? Bu halda Almaniyanın liderliyi necə olacaq? Aİ Yunanıstanı xilas edib-etməmək, bunu necə etmək və s. haqda müzakirələr apardığı bir vaxtda almanlar öz şərtlərini diktə etməyə qadirdir, amma Berlin İttifaqın sistemli böhrandan çıxarılması üçün nə təklif edə bilər? Almaniya bu cür liderlik etməklə vahid Avropanı daha böyük böhrana sürükləmir ki? Merkel hesab edir ki, iqtisadi və maliyyə məsələləri Brüssellə deyil, güclü ölkələr qrupu ilə həll olunmalıdır. İqtisadi sahədə yaşanan böhran göstərir ki, iqtisadiyyat bütün siyasi amillərdən daha vacib məsələdir. Söhbət ümumavropa iqtisadiyyatından gedir. Seçkilər isə həmişə olduğu kimi, milli məsələdir.
Əlbəttə ki, Merkelin özündən çox şey asılı olacaq. O, ağıllı, sakit və istəyinə nail olmağa vərdiş etmiş şəxs kimi tanınır. Bu, heç də yeni "dəmir ledi" obrazı deyil. Merkel fərqlidir - hər halda, ictimaiyyətin gözündə o, istəyinə nail olmaq üçün çox əziyyət çəkən siyasətçi sayılmır. O, hamıya görə pul ödəməyə də hazır deyil, qarşısındakı opponentləri əzib-keçməyə də - o, inqilabçı deyil, düzənləri pozmur. Merkel sanki mətbəxdə çalışqan bir evdar qadındır - yeməyi daha dadlı və qənaətcil olanlardan resepti mənimsəməyə hazırdır, lakin bu gün kifayət qədər uğurlu çıxış etməyənləri də qovmağı lazım bilmir. O, hər şeyə görə məsuliyyət daşıyır, lakin konkret nəyə görə məsuliyyət daşıdığı heç də hər zaman aydın olmur. O, çox fikirləşir, lakin qərar verəndən sonra onu həyata keçirməkdə tərəddüd etmir.
Odur ki, Merkelin hazırkı uğurlarını ümumavropa layihəsinə və beynəlxalq aləmə necə tətbiq edəcəyini izləmək maraqlı olacaq.

Angela Merkel's bloc remains in power
The Bundestag elections did not bring surprises, but nonetheless, still managed to surprise many and, without exaggeration, attracted wide attention from the international community. The people of Germany were given a more than generous opportunity to determine favourites - 34 parties. But victory came to those who have spent more than one year in office.
CDU/CSU, which includes the two largest parties adhering to the Christian social and liberal-conservative values, gained 41.5 % of the vote, thus showing the best result in the last two decades. CDU/CSU is no stranger to remaining in power - individually or as part of a coalition. This has been the case almost continuously since 1949, except for the 1970's and early 2000's. Thus, in the 18th convocation of Bundestag the block gets 311 seats out of 630. But Angela Merkel, whom the European media referred to as the victor, remains the chancellor for the third term, and by the end of her tenure will have stayed at the post for 12 years.
The one who suffered a crushing defeat is the Free Democratic Party (FDP), which in the previous parliament was part of the ruling coalition of black and yellow. The party won only 4.8 % of the vote, even after failing to overcome the five per cent barrier. This means that for the first time since the founding of West Germany in 1949, the FDP will not be represented in parliament. Party leaders have already indicated their intention to resign, dissolve and re- elect all officers. However, perhaps the party's failure speaks not only about the failed policies of its leadership, but also about the raised level of global scepticism towards liberal values. Tolerance, multiculturalism, as well as many formulas of liberal democracy have not lost their value, but clearly require rethinking.
The leading opposition force in the country - the SPD (Social Democratic Party of Germany), which aspires to build in the Federal Republic of Germany "democratic socialism" and create an atmosphere of social solidarity, won 25.7 % of votes (192 mandates) . But the result is not very encouraging for Per Steinbrueck, the chancellor candidate of the Social Democrats, who expected higher numbers. So far the party is not in a position to compete with CDU/CSU and clearly is unable to claim the role of representing the people.
The Left Party, which, in fact, is the successor to the former East Germany's ruling Socialist Unity Party of Germany (SED), gained 8.6% and won 64 seats in parliament.
The Greens, who preach renunciation of nuclear energy and the development of environmentally friendly ways to produce energy, the prohibition of genetic and biotechnology, as well as a number of left-wing ideas, such as higher taxes for the rich, more government regulation and so on, have achieved similar results - 8.4% and 63 seats in parliament.
Thus, if the election campaign in Germany was pretty bleak, negotiations on forming a coalition are expected to be more colourful. Or, at least, more difficult and apparently quite prolonged. The country is likely to expect a "grand coalition": CDU/CSU and the Social Democratic Party of Germany (SPD), which has already happened twice - in 1966 and 2005. At the very least, the CSU has said they refused to ally with Greens. As for Merkel, from her statements it can be understood that she is not against a coalition with the SPD, although, of course, she believes that "the activities of the Christian-Liberal Union were more successful". But what is done is done.
In general, according to many observers, the secret to the success of the CDU/CSU is that the unit headed by the current chancellor was able to absorb and apply in practice both liberal and social-democratic ideas. It is not afraid to speak and make decisions, even on difficult issues, such as minimum wages, gender quotas in hiring and same-sex marriages. CDU/CSU swallowed, digested and passed back as their product even the idea of the Greens on the closure of nuclear power plants. Somebody might argue that, in fact, the differences between the parties are pretty minor, so that at times one can only wonder how the voters decide. But maybe this is the secret of the current stability? After all, the current economic steadfastness of Germany in the middle of a storm is widely recognized as the result of the efforts made by another chancellor, Gerhard Schroeder, and the Social Democrats in 2003. These reforms - cutting social programs for citizens, reducing the cost of health care, pensions, etc. were painful and ultimately cost the Democrats and Schrцder government. Dare Christian Democrats do now that Schroeder did then? Merkel herself seems to be well aware of the answer to this question. The chancellor is, of course, a controversial and powerful politician, but she is not such by herself, despite the circumstances and opposing external and internal factors. Rather, she is this way because she has the opportunity to be so - a well-prepared ground for success and unrushed work. And this is different.
But for better or worse, the success of Merkel's party openly correlates with the stable economic situation in Germany, which has been able to cruise through the crisis years and whose economy has not only kept steadily, but even continues to grow in these challenging times. Now the country has Europe's lowest unemployment rate and a relatively small size of the national debt. At the same time, the Germans did not have to sacrifice their usual social benefits, unlike for example what the same people of Greece have to do. Therefore, the citizens of Germany rightly judged that "horses should not be changed in midstream" and actively went to the polls. The turnout was quite high - 73%.
What the German elections have also identified, as if through a magnifying glass, was the significant role Germany plays in Europe. Indeed, immediately after the announcement of the election results, some media dubbed Merkel almost an "empress of all of Europe" and the European Union as made in the "German Reich". Perhaps Europe, which for the last few years experienced an economic and systemic crisis, now could really do with a fraction of the famous German pragmatism. "The main thing is for it to remain a faction," add some vociferously and some in whispers...
Of course, Berlin's success is partly due to the bizarre political calm and weakness of France in recent years, and the fact that the UK is committed to disentangling from European affairs as much as possible. But the most important factor though is still that Berlin took over the mission of steering the EU out of the crisis.
However, the presence of a leader in the union which was originally conceived as a union of equal states in and of itself makes one cautious. And finally, what would happen if the German economy also required sacrifices to maintain its stability? What will happen to the leadership of Germany in this case? Germany could dictate when the EU decides how to save and even whether or not to save Greece, but what can Berlin offer to steer the union out of the same systemic crisis? And does Germany with their lead push the united Europe in an even greater crisis? Merkel is likely to support the idea that economic and financial issues need to be addressed by a group of powerful countries, rather than by Brussels... The crisis has shown that the economy is more important than any political factors. We are talking about the European economy, but the election is surely still national.
Of course, much will depend on Merkel herself. She seems sensible, calm and accustomed to achieving goals. She is not the image of a new "Iron Lady". She is different, without any strain, at least in public. She is not only willing to pay for everybody, but also not willing to crush opponents along the way - she is not a revolutionary and does not break the foundations. Merkel, as a cost-conscious housewife in the kitchen, is ready to learn from the best recipes from those who have tastier and more economical lunches, but she also does not expel those who today were not so lucky. She carries responsibility for everything, but it is not always clear what specifically. She ponders for a long time, but does not waver any more after this deliberation. Therefore, it will be very interesting to see how Merkel will invest her current success in the European project and international influence.