PROQNOZLAŞDIRILAN UĞUR
Bundestaqa seçkidə sürpriz olmasa da, nəticələr çoxlarını təəccübləndirə və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini özünə cəlb edə bildi. Almaniya sakinlərinin favoritləri müəyyənləşdirmək üçün imkanı həddindən artıq geniş idi - 34 partiya. Amma yenə də qələbə artıq illərdir hökumətə rəhbərlik edənlərə qismət oldu.
İki nəhəng partiyanı özündə birləşdirən, xristian-sosialist və liberal-mühafizəkar dəyərlərə sadiq olan XDİ/XSİ bloku səslərin 41,5%-ni toplayaraq, son iki onillikdə ən yüksək nəticəyə imza atdı. XDİ/XSİ hakimiyyətdə olmağa vərdişlidir - istər təkbaşına olsun, istərsə də koalisiya şəklində. 1949-cu ildən başlayaraq, 70-ci illər və 2000-ci illərin əvvəli istisna olmaqla, hər zaman belə olub. Beləliklə, 18-ci çağırış Bundestaqda blok 630 yerdən 311 yerə sahib çıxıb. Bununla da Avropa KİV-in triumfator adlandırdığı Angela Merkel üçüncü müddətə kansler postunda qalacaq və səlahiyyət müddətinin sonunda bu vəzifəni ardıcıl olaraq 12 il icra etmiş şəxs olacaq.
Bu seçkidə ciddi iflasa uğrayansa Azad Demokrat Partiyası (ADP) olub. Bundan əvvəlki parlamentdə hakim qara-sarı koalisiyada yer almış partiya bu dəfə cəmi 4,8% səs toplamaqla, hətta 5%-lik baryeri belə, aşa bilmə-yib. Nəticədə AFR-in yarandığı 1949-cu ildən indiyədək olan dövrdə sözügedən partiya ilk dəfə parlamentdə təmsil oluna bilməyəcək. Artıq partiya liderləri istefa vermək niyyətində olduqlarını açıqlayıblar. Bununla yanaşı, partiyanın rəyasət heyəti tam tərkibdə buraxılacaq və yenidən seçiləcək. Amma ola bilsin, ADP-nin iflası heç də yalnız onun liderlərinin uğursuz siyasətinin yox, həm də dünyada liberal dəyərlərə şübhəli münasibətin güclənməsinin nəticəsidir. Liberal demokratiyanın tolerantlıq, multikulturalizm kimi formulları öz dəyərini itirməsə də, onlara yenidən nəzər salınmasının vacibliyi şübhə doğurmur.
Almaniyanın əsas müxalifət qüvvəsi olan ASDP (Almaniya Sosial-Demokrat Partiyası) seçkidə 25,7% (192 mandat) səs qazanıb. Qeyd edək ki, bu partiyanın məramı Almaniyada "demokratik sosializm"in qurulması, ictimai həmrəylik atmosferinin formalaşdırılmasıdır. Partiyanın gözünü kansler kürsüsünə dikmiş lideri Pyer Ştaynbryuk nəticədən heç də məmnun deyil. O, partiyasının daha çox səs yığacağını gözləyirdi. Amma o, hələ ki, XDİ/XSİ bloku ilə ciddi rəqabət aparmaq iqtidarında deyil.
Keçmiş ADR-in hakim Almaniya Vahid Sosialist Partiyasının hüquqi varisi olan Solçu Partiya seçkidə 8,6% səs qazanaraq 64 mandata sahib çıxıb. Atom enerjisindən imtinanın, enerji əldə olunması sahəsində ekoloji baxımdan təmiz vasitələrə üstünlük verilməsinin, biotexnologiyanın qadağan olunmasının tərəfdarı olan "Yaşıllar"a 8,4% seçici səs verib və bu, onlara 63 mandat qazandırıb. Qeyd edək ki, "Yaşıllar" bir sıra solçu ide-yaların da daşıyıcısıdır. Məsələn, onlar zənginlər üçün vergilərin artırılmasını, dövlət tənzimləməsinin daha ciddi olmasını və sairi vacib hesab edirlər.
Beləliklə, Almaniyada seçkiqabağı kampaniya kifayət qədər solğun keçsə də, koalisiyanın yaradılması istiqamətində danışıqlar parlaq, yaxud daha ağır və kifayət qədər uzun olacaq. Almaniyanı güman ki, XDİ/XSİ ilə Almaniya Sosial-Demokrat Partiyasından ibarət "böyük koalisiya" gözləyir. Qeyd edək ki, bu qüvvələr indiyədək iki dəfə - 1966 və 2005-ci illərdə hakim koalisiyada təmsil olunublar. Hər halda, XSİ "Yaşıllar"la koalisiyadan artıq imtina edib. Merkelin özünə gəlincə, onun açıqlamaları ASDP ilə koalisiyanın əleyhinə olmadığını göstərir. Doğrudur, o, "xristian-liberal ittifaqın fəaliyyətinin daha uğurlu olduğuna" əmindir. Amma olan olub, keçən keçib.
Əksər müşahidəçilər hesab edir ki, XDİ/XSİ blokunun uğurunun sirri hazırkı kanslerin rəhbərlik etdiyi bu ittifaqın özündə həm liberal, həm də sosial-demokrat ideyalarını birləşdirməsində və bu ideyaları gerçəkləşdirə bilməsindədir. Bununla yanaşı, minimum əməkhaqqı, işə qəbul zamanı gender kvotası, eynicinsli nikahlar kimi çətin mövzularda danışmaqdan və qərarlar verməkdən çəkinməməsi də XDİ/XSİ blokunun uğur qazanmasının səbəblərindəndir. Blok, hətta "Yaşıllar"ın atom-elektrik stansiyalarının bağlanılması ideyasını uddu, təzədən öz məhsulu kimi ortaya çıxardı. Kimsə deyə bilər ki, əslində, partiyalar arasında fərqlər artıq aradan qalxır və bəzən adamı təəccüb bürüyür ki, görəsən seçicilər öz seçimlərini necə edəcəklər? Amma bəlkə hazırkı sabitliyin səbəbi elə budur? Hər halda, hazırda yaşanan qasırğalar fonunda Almaniya iqtisadiyyatının sarsılmazlığı kansler Herhard Şröderin və sosial-demokratların hələ 2003-cü ildəki səylərinin nəticəsi hesab olunur. O zaman vətəndaşların sosial hüquqlarının azaldılması, səhiyyə xərclərində ixtisarlar, pensiya təminatının zəiflədilməsi və digər islahatlar çox ağır başa gəlirdi və bu, sonda Şröderin və demokratların hakimiyyəti itirməsi ilə nəticələndi. İndi xristian-demokratlar Şröderin etdiklərini təkrarlayarlarmı? Görünən odur ki, Merkel bu sualın cavabını əla bilir. Kansler, əlbəttə ki, olduqca güclü siyasətçidir. Lakin bu yalnız onun xarakteri ilə bağlı deyil. Məsələ bundadır ki, Merkelin bu xüsusiyyətlərə malik olması, uğur qazanması, arxayın işləməsi üçün lazımi şərait də var. Bunlar isə tamamilə fərqli məsələlərdir.
İstənilən halda, Merkelin partiyasının uğuru Almaniyanın sabit iqtisadi durumu ilə birbaşa əlaqəlidir. Böhran illərini asanlıqla aşa bilmiş Almaniya iqtisadiyyatı nəinki mövqeyini inamla qoruyur, hətta bu cür ağır dövrdə də inkişafdan qalmır. İndi Avropada ən aşağı işsizlik səviyyəsi və ən az dövlət borcu məhz Almaniyadadır. Üstəlik bu, almanlara, məsələn, Yunanıstanda olduğu kimi, adət etdikləri sosial güzəştlərdən imtina bahasına başa gəlməyib. Odur ki, Almaniya vətəndaşları düzgün olaraq "atları aşırımda dəyişməməyi" düşündülər və fəal şəkildə seçkiyə getdilər. Seçici fəallığı kifayət qədər yüksək idi - 73%.
Bu seçkilər həm də Almaniyanın Avropada necə böyük rol oynadığını nümayiş etdirdi. Səsvermənin nəticələri elan olunduqdan dərhal sonra bəzi KİV Merkel haqqında, az qala, "bütün Avropanın imperatriçəsi" kimi danışmağa başladı, Avropa İttifaqını isə "Almaniya imperiyası"na çevirdi. Ola bilsin ki, son bir neçə ildə iqtisadi və sistem böhranı yaşayan Avropaya elə məşhur alman praqmatizmi lazımdır.
Əlbəttə ki, Berlinin bu uğurları müəyyən dərəcədə Fransanın son zamanlardakı qəribə siyasi susqunluğu və zəifliyi ilə, həmçinin Böyük Britaniyanın Avropadan mümkün qədər uzaqlaşmağa çalışması ilə də bağlıdır. Amma ən vacib amil yenə də Berlinin Aİ-nin böhrandan çıxarılması işində aparıcı rolu öz üzərinə götürməsidir.
Lakin bərabərhüquqlu dövlətlərin ittifaqı kimi yaradılmış qurumda liderin önə çıxması artıq özü-özlüyündə hər kəsi sayıq olmağa məcbur edir. Nəhayət, Almaniya iqtisadiyyatının da sabitliyini qoruyub-saxlaması üçün qurbanlar tələb olunarsa, bəs onda? Bu halda Almaniyanın liderliyi necə olacaq? Aİ Yunanıstanı xilas edib-etməmək, bunu necə etmək və s. haqda müzakirələr apardığı bir vaxtda almanlar öz şərtlərini diktə etməyə qadirdir, amma Berlin İttifaqın sistemli böhrandan çıxarılması üçün nə təklif edə bilər? Almaniya bu cür liderlik etməklə vahid Avropanı daha böyük böhrana sürükləmir ki? Merkel hesab edir ki, iqtisadi və maliyyə məsələləri Brüssellə deyil, güclü ölkələr qrupu ilə həll olunmalıdır. İqtisadi sahədə yaşanan böhran göstərir ki, iqtisadiyyat bütün siyasi amillərdən daha vacib məsələdir. Söhbət ümumavropa iqtisadiyyatından gedir. Seçkilər isə həmişə olduğu kimi, milli məsələdir.
Əlbəttə ki, Merkelin özündən çox şey asılı olacaq. O, ağıllı, sakit və istəyinə nail olmağa vərdiş etmiş şəxs kimi tanınır. Bu, heç də yeni "dəmir ledi" obrazı deyil. Merkel fərqlidir - hər halda, ictimaiyyətin gözündə o, istəyinə nail olmaq üçün çox əziyyət çəkən siyasətçi sayılmır. O, hamıya görə pul ödəməyə də hazır deyil, qarşısındakı opponentləri əzib-keçməyə də - o, inqilabçı deyil, düzənləri pozmur. Merkel sanki mətbəxdə çalışqan bir evdar qadındır - yeməyi daha dadlı və qənaətcil olanlardan resepti mənimsəməyə hazırdır, lakin bu gün kifayət qədər uğurlu çıxış etməyənləri də qovmağı lazım bilmir. O, hər şeyə görə məsuliyyət daşıyır, lakin konkret nəyə görə məsuliyyət daşıdığı heç də hər zaman aydın olmur. O, çox fikirləşir, lakin qərar verəndən sonra onu həyata keçirməkdə tərəddüd etmir.
Odur ki, Merkelin hazırkı uğurlarını ümumavropa layihəsinə və beynəlxalq aləmə necə tətbiq edəcəyini izləmək maraqlı olacaq.

ПРОГНОЗИРУЕМЫЙ УСПЕХ
Выборы в Бундестаг не принесли сюрпризов, но, тем не менее, все же смогли многих удивить и, без преувеличения, привлекли широкое внимание международного сообщества. У жителей Германии была более чем щедрая возможность для определения фаворитов - 34 партии. Но победили те, кто уже не один год стоит у руля власти.
Блок ХДС/ХСС, в который входят две крупнейшие партии, придерживающиеся христианско-социальных и либерально-консервативных ценностей, набрал 41,5% голосов, тем самым показав лучший результат за последние два десятилетия. ХДС/ХСС не привыкать находиться у власти - единолично или в составе коалиции. Так было почти постоянно, начиная с 1949 года, за исключением 70-х годов и начала 2000-х. Таким образом, в Бундестаге 18-го созыва блок получает 311 мест из 630. Ну а Ангела Меркель, которую европейские СМИ называют не иначе, как триумфатором, остается канцлером на третий срок, и к концу его пробудет на своем посту уже 12 лет.
Кого ждал сокрушительный провал, так это Свободную демократическую партию (СвДП), которая в предыдущем парламенте входила в правящую черно-желтую коалицию. Партия набрала всего 4,8% голосов избирателей, даже не сумев преодолеть пятипроцентный барьер. Это означает, что впервые с момента основания ФРГ в 1949 году СвДП не будет представлена в парламенте. Партийные лидеры уже сообщили о намерении подать в отставку, распустить и заново избрать весь президиум. Впрочем, возможно, провал СвПД говорит не только о неудачной политике ее руководства, но также и о повышении общемирового уровня скептицизма по отношению к либеральным ценностям. Толерантность, мультикультурализм, как и многие формулы либеральной демократии, не потеряли своей ценности, но явно требуют переосмысления.
Ведущая оппозиционная сила страны - СДПГ (Социал-демократическая партия Германии), которая нацелена на строительство в ФРГ "демократического социализма" и создание атмосферы общественной солидарности, набрала 25,7% голосов (192 мандата). Но результат не слишком радует кандидата в канцлеры от социал-демократов Пера Штайнбрюка, который ожидал более высоких цифр. Пока партия не в состоянии составить достойную конкуренцию блоку ХДС/ХСС и явно не тянет на роль действительно народной.
Левая партия, которая, по сути, является правопреемницей правящей в бывшей ГДР Социалистической единой партии Германии (СЕПГ), набрала 8,6% и получила 64 места в парламенте.
"Зеленые", которые проповедуют отказ от атомной энергетики и разработку экологически чистых способов получения энергии, запрет генных и биотехнологий, а также ряд левых идей, как, например, повышение налогов для богатых, большее государственное регулирование и т.д., добились сходного результата - 8,4% и 63 места в парламенте.
Таким образом, если предвыборная кампания в Германии была довольно блеклой, переговоры о создании коалиции ожидаются более красочными. Или, как минимум, более тяжелыми и, судя по всему, довольно длительными. Страну, скорее всего, ожидает "большая коалиция" - ХДС/ХСС и Социал-демократической партии Германии (СДПГ), что случалось уже дважды: в 1966 и в 2005 годах. По крайней мере ХСС уже заявил об отказе союза с "зелеными". Что касается самой Меркель, то по ее высказываниям можно понять, что она вовсе не против коалиции с СДПГ, хотя, конечно, и считает, что "деятельность христианско-либерального союза была более успешной". Но что было, то прошло.
Вообще же, как считают многие наблюдатели, секрет успеха ХДС/ХСС заключается в том, что блок во главе с нынешним канцлером сумел впитать в себя и применить на практике как либеральные, так и социал-демократические идеи. При этом не боясь говорить и принимать решения даже по таким трудным темам, как минимальные зарплаты, гендерные квоты при приеме на работу, однополые браки. Даже идею "зеленых" по поводу закрытия атомных электростанций блок ХДС/ХСС проглотил, переварил и выдал обратно как свой продукт. Тут кто-то может возразить, что, по сути, различия между партиями уже довольно смыты, так что порой остается только удивляться, как ориентируются избиратели. Но, может, в этом и заключается секрет нынешней стабильности? Ведь нынешнюю экономическую непоколебимость Германии посреди шторма признают результатом усилий, предпринятых еще канцлером Герхардом Шредером и социал-демократами в 2003 году. Эти реформы - программы урезания социальных прав граждан, сокращение расходов на здравоохранение, пенсионное обеспечение и т.д. - были болезненными и в конечном счете стоили Шредеру и демократам власти. Решились бы сейчас христианские демократы на то, что тогда сделал Шредер? Сама Меркель, кажется, прекрасно понимает ответ на этот вопрос. Канцлер, конечно, неоднозначный и сильный политик, но она не сама по себе такая, вопреки обстоятельствам, противодействию внешних и внутренних факторов. Скорее всего она такая потому, что у нее есть возможность быть такой, есть хорошо подготовленная почва для успеха и неспешной работы. А это все-таки разные вещи.
Но что бы там ни было, успех партии Меркель откровенно соотносится со стабильным экономическим положением Германии, сумевшей безболезненно преодолеть годы кризиса, и чья экономика не только уверенно держится, но даже продолжает расти и в нынешние непростые времена. Сейчас в стране самый низкий в Европе уровень безработицы и сравнительно небольшой размер государственного долга. При этом немцы для этого не жертвовали привычными социальными льготами, как это приходится делать, например, тем же самым жителям Греции. Поэтому граждане Германии совершенно справедливо рассудили, что "коней на переправе не меняют", и активно пошли на выборы. Явка была довольно высокая - 73%.
Что еще выявили немецкие выборы, как через увеличительное стекло, так это ту значительную роль Германии, которую она играет в Европе. Ведь сразу после объявления итогов голосования некоторые СМИ заговорили о Меркель чуть ли не как об "императрице всея Европы", а Евросоюз уже превратили в "Германскую империю". Возможно, Европе, которая последние несколько лет переживает экономический и системный кризис, действительно сейчас не помешает толика знаменитого немецкого прагматизма. "Главное, чтобы только толика", - добавляет кто громогласно, кто шепотом…
Конечно, отчасти такой успех Берлина объясняется странной политической тихостью и слабостью Франции в последнее время, а также тем, что Великобритания и вовсе стремится отойти от европейских дел как можно дальше. Но самый важный фактор все же заключается в том, что Берлин взял на себя миссию рулевого в выводе ЕС из кризиса.
Однако наличие лидера в союзе, который изначально замышлялся как союз равноправных государств, уже само по себе заставляет насторожиться. И, наконец, что будет, если экономика Германии также потребует жертв для сохранения своей стабильности? Что станет с лидерством Германии в этом случае? Германия может диктовать условия, когда ЕС решает, как спасать и спасать ли вообще Грецию, но что готов Берлин предложить для вывода союза из все того же системного кризиса? И не вбивает ли Германия таким своим лидерством объединенную Европу в еще больший кризис? Сдается, что Меркель скорее сторонница того, что экономические и финансовые вопросы должны решаться группой сильных стран, нежели Брюсселем… Кризис показал, что экономика важнее всех политических факторов. Речь идет об общеевропейской экономике, ну а выборы-то ведь по-прежнему национальные.
Многое, конечно, будет зависеть от самой Меркель. Она кажется рассудительной, спокойной и привыкшей добиваться своего. Она вовсе не образ новой "железной леди". Она - другая, без всякого надрыва, по крайней мере на публику. Она не только не готова платить за всех, но также и не готова давить оппонентов на своем пути - она не революционер, она не ломает устои. Меркель как рачительная хозяйка на кухне готова перенимать лучшие рецепты у тех, у кого обед вкуснее и экономнее, но не изгоняет и тех, кто сегодня оказался не слишком удачлив. Она несет ответственность за все, но не всегда понятно, за что конкретно. Она долго раздумывает, но, подумав, больше не колеблется. Поэтому будет очень интересно наблюдать за тем, как Меркель начнет вкладывать свой нынешний успех в общеевропейский проект и международное влияние.