BÖHRANDAN ÇƏTİN ÇIXIŞ YOLU
Neftin ucuzlaşması, milli valyutaların devalvasiyası fonunda "Böyük iyirmilik" (G20) ölkələrinin əksəriyyətini bürümüş iqtisadi böhran hökumətləri yaxın illər üçün inkişaf siyasətinə yenidən baxmağa vadar edib. Lakin ABŞ-da faiz dərəcələrinin artacağı və bunun nəticələrilə bağlı qorxulu proqnozlarla yanaşı, böhranın biznes və maliyyə-kredit institutları üçün yeni imkanlar açdığına dair də fikirlərə rast gəlinir. G20 hökumətlərinin maliyyə-iqtisadi bloku nümayəndələrinin diskussiya panellərində, məhz, bu əhval hökm sürüb. Qeyd edək ki, bu dəfə forumda qonaq qismində Azərbaycan nümayəndə heyəti də iştirak edib. Toplantıya qatılmış Azərbaycan nümayəndə heyətində maliyyə naziri Samir Şərifov və əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümov yer alıblar.
Çinin "rəqibət devalvasiyası"
Beynəlxalq Valyuta Fondunun rəhbəri Kristin Laqard hesab edir ki, bu gün əsas çətinlik dünya iqtisadiyyatının inkişafındakı zəif və qərarsız templərdir. G20 ölkələrinin maliyyə qurumları və mərkəzi banklarının rəhbərlərinin Ankarada keçirilmiş görüşünün sonunda səsləndirdiyi bəyanatda Laqard "bu çağırışların aradan qaldırılmasına yönələn razılaşdırılmış siyasi tədbirlər"in vacibliyini bildirib. Onun fikrincə, burada söhbət müxtəlif ölkələrdə stimullaşdırıcı pul siyasətindən, büdcənin gücləndirilməsinə yönəlmiş tədbirlərdən, potensialın, məhsuldarlığın artırılmasına imkan verəcək struktur islahatlarından gedir.
BVF-nin rəhbəri ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FES) faiz dərəcələrinin artırılmasına dair gözlənilən qərarının bu tədbirlərə aid olub-olmadığını açıqlamayıb. Əksər analitiklər isə hesab edirlər ki, bu, bir çox ölkənin onsuz da böhran yaşayan iqtisadiyyatına əlavə yük olacaq. KİV-də yer alan iddialara görə, FES artıq sentyabrda baş tutacaq iclasında son 9 ildə ilk dəfə kreditləşmənin dəyərini artıra bilər. Bunun fonunda analitik agentliklər Çin, Hindistan, Braziliya və digər ölkələrin iqtisadi inkişafına dair qısamüddətli proqnozlarını ağırlaşdırır.
G20-nin qəbul etdiyi kommunikedə bildirilir ki, "iqtisadi proqnozların yaxşılaşdırılması halında bir sıra inkişaf etmiş ölkələrdə pul-kredit siyasətinin sərtləşdirilməsi daha labüd olacaq və maliyyə bazarlarında qeyri-müəyyənliyin əsas mənbələrindən birinə çevriləcək".
Bununla yanaşı, ABŞ nümayəndəsi bəzi ölkələrin yerli istehsala dəstək məqsədilə "rəqabət devalvasiyası"na əl atdıqlarını söyləyib və belə halların qarşısının alınmalı olduğunu deyib.
"Bu, istər siyasi qərarlara, həm də milli valyutaların məqsədyönlü şəkildə ucuzlaşmasına yol açan aydın bəyanatlara aiddir", - deyə Birləşmiş Ştatlardakı mənbə qeyd edib.
Burada Çin Xalq Bankının (ÇXB) 20 ildə yuanın ən miqyaslı devalvasiyası ilə bağlı qərarına açıq eyham var, çünki bu ölkənin Mərkəzi Bankı məzənnəni 1,9% aşağı salıb.
Qeyd edək ki, Kristin Laqard G20 ölkələrinin maliyyə nazirlərinin Ankara görüşündən əvvəl Çində iqtisadi inkişaf templərinin azalmasının gözlənildiyindən daha ciddi fəsadlar verəcəyini bəyan etmişdi. İnkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlar üçün qısamüddətli risklər artır və bu, Çində inkişafın daha uzun müddətə ləngiməsinə, xammalın ucuzlaşmasına, dolların mübadilə kursunun artmasına yol açır. BVF-də hesab edirlər ki, bu risklərdən bəziləri eyni vaxtda maddiləşərsə, perspektiv daha pis olacaq. Bununla yanaşı, fondun proqnozuna görə, iqtisadiyyatı inkişaf etmiş ölkələrdə iqtisadi fəallıq hazırkı və gələn il zəif templərlə artacaq. Qurum bunun əsas səbəbi kimi neftin qiymətinin düşməsini göstərir.
Çin Xalq Bankı rəhbərinin müavini İ Qan isə fond bazarında bu yaxınlarda baş vermiş tənəzzülə rəğmən, Çin iqtisadiyyatının dayanıqlı olduğunu bəyan edib. Onun sözlərinə görə, bu il ölkə iqtisadiyyatında 7%-lik artım qeydə alınacaq. "Çin iqtisadiyyatı üçün baza amilləri kifayət qədər güclüdür. Əlbəttə ki, bazarın qeyri-sabitliyi şəraitində heç kəs dəqiq proqnoz verə bilməz. Lakin əminəm ki, yuanın kursu az-çox sabit qalacaq", - deyə o, qeyd edib.
ABŞ-ın maliyyə naziri Cek Lyunun çinli həmkarı Lou Tszivey ilə Ankarada keçirilmiş iqtisadi sammit çərçivəsində keçirdiyi görüşün sonunda amerikalı nazir deyib : "Fond bazarındakı gərginlikdən sonra Çin böyük ehtimalla öz pul-kredit siyasətini daha şəffaf etməyin vacibliyini anlayıb".
Eyni fikri Almaniyanın maliyyə naziri Volfqanq Şoyble də səsləndirib. "Çinli həmkarlarımız iddialı islahatlara hazırlaşdıqlarını, yeni dəyişikliklər üçün hazırlığa başlayacaqlarını aydın şəkildə bildirirlər", - deyə o, jurnalistlər üçün Türkiyə paytaxtında keçirdiyi brifinqdə bildirib. Nazirin sözlərinə görə, sammit iştirakçıları - maliyyə nazirləri və mərkəzi bank rəhbərləri - bundan sonra əsəb keçirməyə əsasın olmadığı qənaətinə gəliblər.
Kiçik və orta biznesə "stavka"
Hətta böhranlı şəraitdə belə, inkişaf üçün yeni imkanlar tapmaq mümkündür. Hər halda, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bu baxımdan çox nikbindir. "G20 böhranı yeni imkanlara çevirə bilər. Bundan sonra biz, ilk növbədə, məsələn, qadınlara qarşı iqtisadi qeyri-bərabərliyin qarşısını almalıyıq", - deyə Ərdoğan G20 sammiti çərçivəsində Ankarada keçirilən biznesmenlər forumunun açılışında bildirib. O, Türkiyənin dünya iqtisadiyyatı ilə, həmçinin inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında inteqrasiya işində uğurlu nümunə olduğunu deyib.
Lakin G20 ölkələri inkişaf yoluna çıxmaq üçün xarici ticarətin inkişafına əngəl olan bir sıra iqtisadi maneələri aradan qaldırmalıdırlar.
Türkiyənin Birjalar və Ticarət Palataları İttifaqının sədri Rıfat Hisarcıklıoğlu bildirib ki, ölkələr belə maneələr yapratmağa başlayanda öz məhsullarını xaricə sata bilmirlər. Nəticədə, işsizlik baş qaldırır. "Məsələn, bu il dünyada 200 milyon insan işsiz qalıb", - deyə o, qeyd edib.
"Kiçik və orta biznesin inkişafı ölkələrin rəqabət qabiliyyətini artıracaq. Maliyyə institutlarını kiçik və orta biznes üçün əlçatan etməliyik. Bu, kifayət qədər ciddi problemdir. Çünki ticarətin maliyyələşdirilməsi artıq 2 trilyon dollara düşüb, banklar hər iki layihədən birinə pul ayırmaqdan imtina edir". Bunu isə Beynəlxalq Ticarət Palatasının baş katibi Con Daniloviç bildirib.
Türkiyə Ticarət Palataları və Ticarət Birjaları İttifaqının vitse-prezidenti Ender Yorğançılar isə ölkəsinin kiçik və orta biznesə dəstək verəcək beynəlxalq orqanın yaradılmasını təklif edib.
Türkiyə baş nazirinin müavini Cövdət Yılmaz da danışıb: "Bizim məqsədimiz yalnız investisiyaların həcminin artırılması yox, həm də onların keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasıdır. Özəl investorlar qarşısındakı maneələrin aradan qaldırılmasına, investisiya strategiyalarının inkişafına yönəlmiş tədbirlər hazırlamışıq. Maliyyə "iyirmiliyi" kiçik və orta biznesin inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradılmasının vacibliyi ilə bağlı da yekdil fikrə gəlib".
İclasda "iyirmilik" üzvü olan hər bir dövlət 2018-ci ilin sonunadək iqtisadi artımın 2%-ə çatdırılması üçün cəhd göstərməyə çağırılıb. "Bu gün ölkələrin üçdə birinin artıq bu vəzifənin öhdəsindən gəldiyini görürük. Demək, biz doğru yoldayıq. Lakin hələ görüləcək çox iş var", - deyə Cövdət Yılmaz bildirib.
Türkiyənin baş naziri Əhməd Davudoğlu da G20 ölkələrinin liderlərini qlobal iqtisadi böhranla bağlı vahid və razılaşdırılmış siyasət yürütməyə çağırıb: "1929-cu ildən başlayaraq, ötən böhranların təcrübəsindən dərs almaq vacibdir. B20 mexanizminin yaradılması ilə bağlı qərar da məhz bu məqsədlə qəbul edilib. Hər bir ölkə problemi müstəqil şəkildə həll etməyə çalışır. Halbuki bu şəraitdə təcrid siyasəti uğurlu nəticə verməyəcək. Dünya siyasətçiləri birləşməli, böhranın nəticələrinin aradan qaldırılması üçün ümumi yanaşmalar hazırlamalıdırlar", - deyə Davudoğlu B20 forumunda (G20 ölkələrinin işgüzar dairəsi).
Bu tezis "Böyük iyirmilik" sammitinin yekun kommunikesində də əksini tapıb.
Dünyanın aparıcı dövlətlərinin maliyyə qurumlarının başçıları iqtisadi bərpa yolunda da ciddi addımlar atmaq haqda razılığa gəliblər. Onlar bu addımlar nəticəsində iqtisadi inkişafın getdikcə sürətlənəcəyinə əmindirlər. Bununla əlaqədar olaraq, G20 qeyri-sabit maliyyə bazarlarında inkişaf edən risklər barədə xəbərdar etmək və investorların etibarını artırmaq niyyətindədirlər.
Yekun kommunikedə yer almış daha bir vacib müddəa terrorçuluğun maliyyələşdirilməsilə birgə mübarizə haqdadır. Məsələn, sənəddə bildirilir ki, terrorla əlaqəli bütün aktivlər mütləq dondurulmalı, informasiya mübadiləsi sistemi gücləndirilməlidir. Sənəddə terrorun maliyyələşdirilməsinə qarşı sanksiyaların tətbiqinin vacibliyinə də diqqət çəkilir.
Beləliklə, Ankara görüşü yaxın dövr üçün dünyada böhranın qarşısının alınması və iqtisadiyyatın inkişafı ilə bağlı əsas cizgiləri müəyyənləşdirib. Nazirlərin yekdil fikrə gəldikləri əsas məsələ: iqtisadi artım templərinin yüksəldilməsi, qlobal maliyyə bazarlarındakı risklərlə bağlı birgə xəbərdarlıqlar mütləqdir. Əsas odur ki, əldə edilmiş razılıqların reallaşdırılmasında da bu cür əzm nümayiş etdirilsin.

The economic crisis, which swept a number of the G20 countries following the increase in oil prices and the devaluation of national currencies, has forced governments to review their development policy for the next few years. However, along with the alarming forecasts about the prospects of an increase in interest rates in the US and their consequences, statements are beginning to be made about turning the crisis into new opportunities for business and financial-credit institutions. These were the sentiments that prevailed at discussion panels in the context of the meetings of representatives of the G20's financial-economic bloc. It is worth noting that a delegation from Azerbaijan, including Finance Minister Samir Sarifov and Minister of Labour and Social Protection Salim Muslimov, also attended the forum as guests.
China's "competitive devaluation"
The head of the International Monetary Fund, Christine Lagarde, said that the main difficulty today is the moderate and uneven rate of growth of the world economy. In her statement at the end of the meeting of the heads of the financial departments and central banks of the G20 in Ankara, she called for "a concerted policy effort to address these challenges". In particular, she said, we are talking about an accommodative monetary policy in the developed countries, measures to strengthen the budget and structural reforms to boost potential output and productivity.
The head of the IMF did not specify whether the expected decision of the US Federal Reserve System (FRS) on an increase in interest rates related to these measures. However, many analysts believe that that this will be an additional burden on many countries that have already experienced economic crises. The media claim that at the September meeting the FRS could for the first time in 9 years raise borrowing costs. Against this background analytical agencies are dampening the short-term outlook for the development of the economies of China, India, Brazil and other countries.
The G20 communique say that "in line with the improvement in the economic outlook, a tightening of the monetary policy in some developed countries is becoming more likely and remains one of the main sources of uncertainty on the financial markets".
However, the US' representative pointed to the need to prevent the "competitive devaluation" undertaken by a number of countries to support local manufacturers. "This relates to both political decisions and unequivocal statements that provoke a deliberate fall in the national currency," the US official said. This was a clear pointer to the decision of the People's Bank of China (PBC) on the biggest devaluation of the yuan in two decades, with the reference rate of the Central Bank being reduced by 1.9 per cent.
It should be noted that Christine Lagarde said before the meeting of G20 finance ministers in Ankara that the reduction in the rate of growth of the Chinese economy would have more serious consequences than expected. The short-term risks for the developing economies have increased, which is leading to a further slowing down in growth in China, a reduction in the prices of raw materials and an increase in the exchange rate of the dollar. The outlook will be even worse if some of these risks materialize at the same time, the IMF points out. Nevertheless, the fund is predicting that economic activity in countries with a developed economy will increase moderately this year and next, mainly due to the fall in oil prices.
At the same time, the deputy governor of the People's Bank of China, Yi Gang, said that the Chinese economy is stable, despite the recent slump on the stock market, and will even show a growth of 7 per cent this year. "The basic factors for the Chinese economy are fairly strong," he said. "Of course, no-one can give precise forecasts when the market is volatile, but I am confident that the course of the yuan will be more or less stable."
After the meeting, US Treasury Secretary Jack Lew and Chinese Finance Minister Lou Jiwei were the first at the economic summit in Ankara to say that China, by all accounts, has recognized the need to make their monetary policy more transparent following the tension on the stock market.
German Finance Minister Wolfgang Schaeuble said the same. "Our Chinese colleagues made it clear that they are firmly committed to carrying out ambitious reforms and will be preparing new changes," he told journalists at a briefing in the Turkish capital. He said the participants in the summit - finance ministers and heads of central banks - felt afterwards that there was no need to get nervous.
Focus on small and medium-size business
Even in conditions of a crisis new possibilities for development can be sought.  This kind of optimistic view was voiced, among others, by the Turkish President [Recep] Tayyip Erdogan. "The G20 can turn a crisis into opportunities, and after this we must, first and foremost, overcome the increase in economic inequality, particularly in relation to women," Erdogan said at the opening of a forum of businessmen as part of the G20 in Ankara. He said that Turkey is a successful example of integration with the world economy and between countries with developing economies.
However, in order to embark on a path of development, the G20 countries must eliminate a large number of economic barriers in the way of the development of foreign trade. According to the President of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey, Rifat Hisarciklioglu, when countries start to build barriers they themselves cannot sell their output abroad. The result has been unemployment and, specifically, 200 million people in the world were without work this year. "The development of small and medium-size business will lead to an increase in the competitiveness of countries. We should ensure access of small and medium-size businesses to financial institutions. This is quite a serious problem because the financing of trade has slumped by 2 trillion dollars and banks have turned down one project in two," the Secretary General of the International Chamber of Trade, John Danilovic, also believes. By the way, the Vice President of the Turkish Union of Chambers and Commodity Exchanges, Ender Yorgancilar, said that Turkey is proposing to set up an international body to deal with support for small and medium-size businesses.
"We are aiming not just to increase the amount of investments, but also to improve their quality. We have drawn up measures to reduce the barriers facing private investors and to develop investment strategies. The financial "20" also came to a unanimous opinion about the need to create a favourable climate for the development of small and medium-size businesses," Turkey's Vice President Cevdet Yilmaz said.
The summit also heard an appeal to each country of the "20" to make efforts to ensure economic growth of 2 per cent before the end of 2018. "We can now see that a third of the countries have already coped with this task. This shows that we are on the right path, but there is still a lot of work to be done," Cevdet Yilmaz said, not without optimism.
Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu urged the leaders of the G20 countries to conduct a single and coordinated policy in relation to the global economic crisis. "We must draw lessons from previous crises, starting with the crisis of 1929. It was with this in mind that that a decision was taken to create a B20 mechanism. Each country is striving to resolve its problems single-handedly, but an isolationist policy will not lead to success in this situation. The world's politicians must get together and draw up common approaches to overcoming the consequences of the crisis," Davutoglu said, speaking at the B20 forum (the business circles of the G20 countries).
This notion was also reflected in the final communiqu? of the G20."We reiterate our commitment to move toward more market-determined exchange rate systems and exchange rate flexibility to reflect underlying fundamentals, and avoid persistent exchange rate misalignments," the document states.
The heads of the financial departments of the leading countries also agreed to take decisive action on the path to economic recovery and are confident that it will gain speed. In this connection, G20 intends to prevent developing risks on the financial markets that are subject to volatility and to increase investors' confidence.
Another important aspect that was included in the final edition of the communiqu? was joint action in the struggle against the funding of terrorism. Specifically, it emphasizes the need to freeze all assets linked with terrorism and to strengthen the information exchange system. Attention was also drawn to the importance of sanctions against the funding of terrorism.
Thus, the meeting in Ankara defined the main contours of overcoming the crisis and economic development in the world for the near future. And the main thing that the ministers agreed upon was the need to speed up the rate of growth of the economy and to jointly prevent risks on global financial markets. The important thing is that this same determination should also be maintained during the practical implementation of these agreements.