BÖHRANDAN ÇƏTİN ÇIXIŞ YOLU
Neftin ucuzlaşması, milli valyutaların devalvasiyası fonunda "Böyük iyirmilik" (G20) ölkələrinin əksəriyyətini bürümüş iqtisadi böhran hökumətləri yaxın illər üçün inkişaf siyasətinə yenidən baxmağa vadar edib. Lakin ABŞ-da faiz dərəcələrinin artacağı və bunun nəticələrilə bağlı qorxulu proqnozlarla yanaşı, böhranın biznes və maliyyə-kredit institutları üçün yeni imkanlar açdığına dair də fikirlərə rast gəlinir. G20 hökumətlərinin maliyyə-iqtisadi bloku nümayəndələrinin diskussiya panellərində, məhz, bu əhval hökm sürüb. Qeyd edək ki, bu dəfə forumda qonaq qismində Azərbaycan nümayəndə heyəti də iştirak edib. Toplantıya qatılmış Azərbaycan nümayəndə heyətində maliyyə naziri Samir Şərifov və əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümov yer alıblar.
Çinin "rəqibət devalvasiyası"
Beynəlxalq Valyuta Fondunun rəhbəri Kristin Laqard hesab edir ki, bu gün əsas çətinlik dünya iqtisadiyyatının inkişafındakı zəif və qərarsız templərdir. G20 ölkələrinin maliyyə qurumları və mərkəzi banklarının rəhbərlərinin Ankarada keçirilmiş görüşünün sonunda səsləndirdiyi bəyanatda Laqard "bu çağırışların aradan qaldırılmasına yönələn razılaşdırılmış siyasi tədbirlər"in vacibliyini bildirib. Onun fikrincə, burada söhbət müxtəlif ölkələrdə stimullaşdırıcı pul siyasətindən, büdcənin gücləndirilməsinə yönəlmiş tədbirlərdən, potensialın, məhsuldarlığın artırılmasına imkan verəcək struktur islahatlarından gedir.
BVF-nin rəhbəri ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FES) faiz dərəcələrinin artırılmasına dair gözlənilən qərarının bu tədbirlərə aid olub-olmadığını açıqlamayıb. Əksər analitiklər isə hesab edirlər ki, bu, bir çox ölkənin onsuz da böhran yaşayan iqtisadiyyatına əlavə yük olacaq. KİV-də yer alan iddialara görə, FES artıq sentyabrda baş tutacaq iclasında son 9 ildə ilk dəfə kreditləşmənin dəyərini artıra bilər. Bunun fonunda analitik agentliklər Çin, Hindistan, Braziliya və digər ölkələrin iqtisadi inkişafına dair qısamüddətli proqnozlarını ağırlaşdırır.
G20-nin qəbul etdiyi kommunikedə bildirilir ki, "iqtisadi proqnozların yaxşılaşdırılması halında bir sıra inkişaf etmiş ölkələrdə pul-kredit siyasətinin sərtləşdirilməsi daha labüd olacaq və maliyyə bazarlarında qeyri-müəyyənliyin əsas mənbələrindən birinə çevriləcək".
Bununla yanaşı, ABŞ nümayəndəsi bəzi ölkələrin yerli istehsala dəstək məqsədilə "rəqabət devalvasiyası"na əl atdıqlarını söyləyib və belə halların qarşısının alınmalı olduğunu deyib.
"Bu, istər siyasi qərarlara, həm də milli valyutaların məqsədyönlü şəkildə ucuzlaşmasına yol açan aydın bəyanatlara aiddir", - deyə Birləşmiş Ştatlardakı mənbə qeyd edib.
Burada Çin Xalq Bankının (ÇXB) 20 ildə yuanın ən miqyaslı devalvasiyası ilə bağlı qərarına açıq eyham var, çünki bu ölkənin Mərkəzi Bankı məzənnəni 1,9% aşağı salıb.
Qeyd edək ki, Kristin Laqard G20 ölkələrinin maliyyə nazirlərinin Ankara görüşündən əvvəl Çində iqtisadi inkişaf templərinin azalmasının gözlənildiyindən daha ciddi fəsadlar verəcəyini bəyan etmişdi. İnkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlar üçün qısamüddətli risklər artır və bu, Çində inkişafın daha uzun müddətə ləngiməsinə, xammalın ucuzlaşmasına, dolların mübadilə kursunun artmasına yol açır. BVF-də hesab edirlər ki, bu risklərdən bəziləri eyni vaxtda maddiləşərsə, perspektiv daha pis olacaq. Bununla yanaşı, fondun proqnozuna görə, iqtisadiyyatı inkişaf etmiş ölkələrdə iqtisadi fəallıq hazırkı və gələn il zəif templərlə artacaq. Qurum bunun əsas səbəbi kimi neftin qiymətinin düşməsini göstərir.
Çin Xalq Bankı rəhbərinin müavini İ Qan isə fond bazarında bu yaxınlarda baş vermiş tənəzzülə rəğmən, Çin iqtisadiyyatının dayanıqlı olduğunu bəyan edib. Onun sözlərinə görə, bu il ölkə iqtisadiyyatında 7%-lik artım qeydə alınacaq. "Çin iqtisadiyyatı üçün baza amilləri kifayət qədər güclüdür. Əlbəttə ki, bazarın qeyri-sabitliyi şəraitində heç kəs dəqiq proqnoz verə bilməz. Lakin əminəm ki, yuanın kursu az-çox sabit qalacaq", - deyə o, qeyd edib.
ABŞ-ın maliyyə naziri Cek Lyunun çinli həmkarı Lou Tszivey ilə Ankarada keçirilmiş iqtisadi sammit çərçivəsində keçirdiyi görüşün sonunda amerikalı nazir deyib : "Fond bazarındakı gərginlikdən sonra Çin böyük ehtimalla öz pul-kredit siyasətini daha şəffaf etməyin vacibliyini anlayıb".
Eyni fikri Almaniyanın maliyyə naziri Volfqanq Şoyble də səsləndirib. "Çinli həmkarlarımız iddialı islahatlara hazırlaşdıqlarını, yeni dəyişikliklər üçün hazırlığa başlayacaqlarını aydın şəkildə bildirirlər", - deyə o, jurnalistlər üçün Türkiyə paytaxtında keçirdiyi brifinqdə bildirib. Nazirin sözlərinə görə, sammit iştirakçıları - maliyyə nazirləri və mərkəzi bank rəhbərləri - bundan sonra əsəb keçirməyə əsasın olmadığı qənaətinə gəliblər.
Kiçik və orta biznesə "stavka"
Hətta böhranlı şəraitdə belə, inkişaf üçün yeni imkanlar tapmaq mümkündür. Hər halda, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bu baxımdan çox nikbindir. "G20 böhranı yeni imkanlara çevirə bilər. Bundan sonra biz, ilk növbədə, məsələn, qadınlara qarşı iqtisadi qeyri-bərabərliyin qarşısını almalıyıq", - deyə Ərdoğan G20 sammiti çərçivəsində Ankarada keçirilən biznesmenlər forumunun açılışında bildirib. O, Türkiyənin dünya iqtisadiyyatı ilə, həmçinin inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında inteqrasiya işində uğurlu nümunə olduğunu deyib.
Lakin G20 ölkələri inkişaf yoluna çıxmaq üçün xarici ticarətin inkişafına əngəl olan bir sıra iqtisadi maneələri aradan qaldırmalıdırlar.
Türkiyənin Birjalar və Ticarət Palataları İttifaqının sədri Rıfat Hisarcıklıoğlu bildirib ki, ölkələr belə maneələr yapratmağa başlayanda öz məhsullarını xaricə sata bilmirlər. Nəticədə, işsizlik baş qaldırır. "Məsələn, bu il dünyada 200 milyon insan işsiz qalıb", - deyə o, qeyd edib.
"Kiçik və orta biznesin inkişafı ölkələrin rəqabət qabiliyyətini artıracaq. Maliyyə institutlarını kiçik və orta biznes üçün əlçatan etməliyik. Bu, kifayət qədər ciddi problemdir. Çünki ticarətin maliyyələşdirilməsi artıq 2 trilyon dollara düşüb, banklar hər iki layihədən birinə pul ayırmaqdan imtina edir". Bunu isə Beynəlxalq Ticarət Palatasının baş katibi Con Daniloviç bildirib.
Türkiyə Ticarət Palataları və Ticarət Birjaları İttifaqının vitse-prezidenti Ender Yorğançılar isə ölkəsinin kiçik və orta biznesə dəstək verəcək beynəlxalq orqanın yaradılmasını təklif edib.
Türkiyə baş nazirinin müavini Cövdət Yılmaz da danışıb: "Bizim məqsədimiz yalnız investisiyaların həcminin artırılması yox, həm də onların keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasıdır. Özəl investorlar qarşısındakı maneələrin aradan qaldırılmasına, investisiya strategiyalarının inkişafına yönəlmiş tədbirlər hazırlamışıq. Maliyyə "iyirmiliyi" kiçik və orta biznesin inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradılmasının vacibliyi ilə bağlı da yekdil fikrə gəlib".
İclasda "iyirmilik" üzvü olan hər bir dövlət 2018-ci ilin sonunadək iqtisadi artımın 2%-ə çatdırılması üçün cəhd göstərməyə çağırılıb. "Bu gün ölkələrin üçdə birinin artıq bu vəzifənin öhdəsindən gəldiyini görürük. Demək, biz doğru yoldayıq. Lakin hələ görüləcək çox iş var", - deyə Cövdət Yılmaz bildirib.
Türkiyənin baş naziri Əhməd Davudoğlu da G20 ölkələrinin liderlərini qlobal iqtisadi böhranla bağlı vahid və razılaşdırılmış siyasət yürütməyə çağırıb: "1929-cu ildən başlayaraq, ötən böhranların təcrübəsindən dərs almaq vacibdir. B20 mexanizminin yaradılması ilə bağlı qərar da məhz bu məqsədlə qəbul edilib. Hər bir ölkə problemi müstəqil şəkildə həll etməyə çalışır. Halbuki bu şəraitdə təcrid siyasəti uğurlu nəticə verməyəcək. Dünya siyasətçiləri birləşməli, böhranın nəticələrinin aradan qaldırılması üçün ümumi yanaşmalar hazırlamalıdırlar", - deyə Davudoğlu B20 forumunda (G20 ölkələrinin işgüzar dairəsi).
Bu tezis "Böyük iyirmilik" sammitinin yekun kommunikesində də əksini tapıb.
Dünyanın aparıcı dövlətlərinin maliyyə qurumlarının başçıları iqtisadi bərpa yolunda da ciddi addımlar atmaq haqda razılığa gəliblər. Onlar bu addımlar nəticəsində iqtisadi inkişafın getdikcə sürətlənəcəyinə əmindirlər. Bununla əlaqədar olaraq, G20 qeyri-sabit maliyyə bazarlarında inkişaf edən risklər barədə xəbərdar etmək və investorların etibarını artırmaq niyyətindədirlər.
Yekun kommunikedə yer almış daha bir vacib müddəa terrorçuluğun maliyyələşdirilməsilə birgə mübarizə haqdadır. Məsələn, sənəddə bildirilir ki, terrorla əlaqəli bütün aktivlər mütləq dondurulmalı, informasiya mübadiləsi sistemi gücləndirilməlidir. Sənəddə terrorun maliyyələşdirilməsinə qarşı sanksiyaların tətbiqinin vacibliyinə də diqqət çəkilir.
Beləliklə, Ankara görüşü yaxın dövr üçün dünyada böhranın qarşısının alınması və iqtisadiyyatın inkişafı ilə bağlı əsas cizgiləri müəyyənləşdirib. Nazirlərin yekdil fikrə gəldikləri əsas məsələ: iqtisadi artım templərinin yüksəldilməsi, qlobal maliyyə bazarlarındakı risklərlə bağlı birgə xəbərdarlıqlar mütləqdir. Əsas odur ki, əldə edilmiş razılıqların reallaşdırılmasında da bu cür əzm nümayiş etdirilsin.

ТРУДНЫЙ ПУТЬ ИЗ КРИЗИСА
Экономический кризис, охвативший ряд стран "большой двадцатки" (G20) на фоне падения цен на нефть и девальвации национальных валют, заставил правительства пересмотреть политику развития на ближайшие годы. Однако наряду с тревожными прогнозами о перспективах повышения процентных ставок в США и их последствий стали звучать заявления о превращении кризиса в новые возможности для бизнеса и финансово-кредитных институтов. Именно такие настроения преобладали на дискуссионных панелях в рамках встреч представителей финансово-экономического блока правительств G20. Отметим, что в качестве гостя в форуме принимала участие и делегация Азербайджана, в составе которой были министр финансов Самир Шарифов и министр труда и социальной защиты населения Салим Муслимов.
"Конкурентная девальвация" Китая
По мнению главы Международного валютного фонда Кристин Лагард, сегодня главную сложность представляют сдержанные и неуравновешенные темпы роста мировой экономики. В своем заявлении по итогам встречи глав финансовых ведомств и центробанков стран G20 в Анкаре она высказалась за "меры согласованной политики, нацеленной на устранение данных вызовов". В частности, по ее мнению, речь идет о стимулирующей монетарной политике в развитых странах, мерах, нацеленных на укрепление бюджета, на структурные реформы, способствующие улучшению потенциала и продуктивности.
Относится ли к данным мерам ожидаемое решение Федеральной резервной системы (ФРС) США о повышении процентных ставок, глава МВФ не уточнила. Однако многие аналитики считают, что это станет дополнительной нагрузкой на и так переживающие кризисные явления экономики многих стран. СМИ утверждают, что уже на сентябрьском заседании впервые за 9 лет ФРС может поднять стоимость кредитования. На этом фоне аналитические агентства ухудшают кратко-срочные прогнозы развития экономик Китая, Индии, Бразилии и других стран.
Как говорится в коммюнике G20, "в условиях улучшения экономических прогнозов ужесточение денежно-кредитной политики в некоторых развитых странах становится более вероятным и остается одним из основных источников неопределенности на финансовых рынках".
Вместе с тем представитель США указал на необходимость предотвращения такого явления, как "конкурентная девальвация", предпринимаемая рядом стран в целях поддержки местных производителей.
"Это касается как политических решений, так и недвусмысленных заявлений, провоцирующих намеренное падение нацвалюты", - сказал чиновник из США.
Здесь явное указание на решение Народного банка Китая (НБК) о самой масштабной за два десятилетия девальвации юаня, справочный курс Центробанка был снижен на 1,9%.
Отметим, Кристин Лагард перед встречей министров финансов G20 в Анкаре заявила, что снижение темпов роста экономики Китая будет иметь более серьезные последствия, чем ожидалось. Краткосрочные риски для развивающихся экономик возросли, что ведет к дальнейшему замедлению роста в Китае, снижению цен на сырье, повышению обменного курса доллара. Перспектива будет еще хуже, если некоторые из этих рисков материализуются одновременно, отмечает МВФ. Тем не менее, фонд прогнозирует, что экономическая активность в странах с развитой экономикой будет расти умеренными темпами в этом и следующем годах во многом благодаря падению цен на нефть.
При этом зампредседателя Народного банка Китая И Ган заявил, что китайская экономика является устойчивой, несмотря на недавний спад на фондовом рынке, и даже покажет рост на 7% в этом году. "Базовые для китайской экономики факторы являются достаточно сильными, - заявил он. - Конечно, никто не может дать точных прогнозов в условиях рыночной волатильности, однако я уверен, что курс юаня будет более или менее стабильным".
По итогам встречи главы Минфина США Джека Лью и министра финансов КНР Лоу Цзивэя на полях экономического саммита в Анкаре первый заявил, что Китай, судя по всему, осознал необходимость сделать свою денежно-кредитную политику более прозрачной после напряжения на фондовом рынке.
То же самое сказал и министр финансов ФРГ Вольфганг Шойбле. "Китайские коллеги четко сказали, что твердо собираются провести амбициозные реформы и будут заниматься подготовкой новых изменений", - сообщил он журналистам на брифинге в турецкой столице. По его словам, участники саммита - министры финансов и главы центробанков - после этого ощутили, что необходимости нервничать нет.
Ставка на малый и средний бизнес
Даже в рамках кризисных условий можно изыскать новые возможности для развития. Такого оптимистичного мнения придерживается, в частности, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. "G20 может превратить кризис в возможности, нам после него прежде всего необходимо преодолеть рост экономического неравенства, в частности по отношению к женщинам", - заявил Эрдоган на открытии форума бизнесменов в рамках G20 в Анкаре. По его словам, Турция является успешным примером интеграции с мировой экономикой и между странами с развивающимися экономиками.
Однако для того, чтобы вступить на путь развития, страны G20 должны ликвидировать большое число экономических барьеров, которые мешают развитию внешней торговли.
По словам председателя Союза бирж и торговых палат Турции Рыфата Хисарджыклыоглу, когда страны начинают строить барьеры, они сами не могут продать свою продукцию за рубеж. Результатом стала безработица, в частности 200 млн. человек в мире остались без работы в этом году. "Развитие малого и среднего бизнеса приведет к росту конкурентоспособности стран. Нам следует обеспечить доступ малого и среднего бизнеса к финансовым институтам. Это достаточно серьезная проблема, так как финансирование торговли упало на $2 трлн., банки отказали каждому второму проекту", - считает также генеральный секретарь Международной торговой палаты Джон Данилович. К слову, вице-президент Союза торговых палат и товарных бирж Турции Эндер Йорганчылар заявил, что Турция предлагает создать международный орган, который занимался бы поддержкой малого и среднего бизнеса.
"Мы нацелены не только на увеличение объема инвестиций, но и на улучшение их качества. Мы проработали меры, направленные на снятие барьеров перед частными инвесторами и развитие инвестиционных стратегий. Финансовая "двадцатка" также пришла к единому мнению о необходимости создания благоприятного климата для развития малого и среднего бизнеса", - сказал вице-премьер Турции Джевдет Йылмаз.
На заседании также прозвучал призыв к каждой стране "двадцатки" приложить усилия, чтобы до конца 2018 года добиться экономического роста на уровне 2%. "Сейчас мы видим, что треть стран уже справилась с этой задачей. Это показывает нам, что мы на верном пути, но работы остается еще очень много", - не без оптимизма заявил Джевдет Йылмаз.
Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу призвал лидеров стран G20 проводить единую и согласованную политику по отношению к глобальному экономическому кризису. "Необходимо извлекать уроки из опыта предыдущих кризисов, начиная с кризиса 1929 года. Именно с этой целью было принято решение создать механизм В20. Каждая страна пытается решить проблемы в одиночку, но изоляционистская политика в данной ситуации к успеху не приводит. Мировые политики должны объединиться и выработать общие подходы к преодолению последствий кризиса", - сказал Давутоглу, выступая на форуме B20 (деловых кругов стран G20).
Этот тезис нашел отражение и в итоговом коммюнике "большой двадцатки". "Мы подтверждаем наше решение двигаться к рыночному курсообразованию и гибкости обменного курса, который отражает фундаментальные условия и позволяет избежать стойких курсовых смещений", - говорится в документе. Также главы финансовых ведомств ведущих стран мира договорились принимать решительные действия на пути экономического восстановления и уверены, что оно будет набирать скорость. В связи с этим G20 намерена предупреждать развивающиеся риски на финансовых рынках, подверженных волатильности, и повышать доверие инвесторов.
Еще один важный пункт, вошедший в окончательную редакцию коммюнике, - совместные действия в борьбе с финансированием терроризма. В частности, особо подчеркивается необходимость замораживания всех активов, связанных с терроризмом, и укрепления системы обмена информацией. Также привлечено внимание к важности режима санкций против финансирования терроризма.
Таким образом, встреча в Анкаре определила главные контуры преодоления кризиса и экономического развития в мире на ближайшее время. И главное, на чем сошлись министры: необходимо ускорить темпы роста экономик и совместно предупреждать риски на глобальных финансовых рынках. Главное, чтобы такая же решимость сохранялась и при практическом воплощении принятых договоренностей.