“G20”nin ŞİFRƏLİ İŞARƏLƏRİ
«Böyük İyirmilik»in sammiti beynəlxalq siyasətdə hələ çox sürprizlərin gözlənildiyini düşünməyə əsas verir
Sentyabrın 4 və 5-də Çinin Xançjou şəhərində «Böyük İyirmilik»in (“G20”) 11-ci sammiti keçirilib. Söhbət dünyanın ən inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatına malik dövlətlərinin qeyri-formal birliyindən gedir (dünya ÜDM-nin 85, ticarətinin 75%-i, əhalisinin isə üçdəikisi bu ölkələrin payına düşür). Çin rəhbəri Si Cinpin sammitin böyük uğurla nəticələndiyini bəyan edib. İştirakçılar yekun kommünikedə dünya iqtisadiyyatının inkişafını təmin etməyə yönəlmiş kompleks tətbirlərin hazırlanmasına dair razılığa gəldiklərini bildirib, terrorçuluğu pisləyib və onun istənilən formada maliyyələşdirilməsi ilə mübarizə aparacaqlarına söz veriblər.
İqtisadiyyatdan-siyasətə
Sammitin mövzusu kifayət qədər əhatəli idi: «İnnovasion, sağlam, qarşılıqlı əlaqəli və inklüziv dünya iqtisadiyyatının qurulması». Lakin həmişə olduğu kimi, iqtisadiyyat haqqında ümumi söhbətlər gedib. Qlobal inkişafın və maliyyə bazarlarında sabitliyin dəstəklənməsinin, azad ticarət prinsiplərinə əməl olunmasının vacibliyi, proteksionizmlə mübarizənin önəmi haqqında fikirlər dəfələrlə təkrar edilib. Bəs bu məsələlərdə konsensusa necə gəlmək olar? Təəsüf ki, bu suala cavab yoxdur.
Xançjouda gündəmi Çinin müəyyən etməsi təəccübü deyil. Ev sahibi olmaqla yanaşı, dünyanın ikinci böyük iqtisadiyyatına malik Pekin qlobal iqtisadi inkişafa ən böyük töhfə verən ölkədir. Pekin dünya iqtisadiyyatında «maraqlar üzrə qruplar»a qarşı çıxıb, struktur islahatlarının iqtisadiyyatın inklüzivliyinə yönəlməsinin vacibliyini, eyni zamanda, “G20”nin ümumi idarəetmə platforması kimi çıxış etməli olduğunu bəyan edib. Bundan başqa, sammit liderləri dünyada qloballaşma prosesinə inamsızlığın artmasından narahatlıqlarını da dilə gətiriblər.
«Böyük Səkkizlik» formatı əvvəldən məhz qlobal iqtisadi problemlərin həll yollarının axtarılması üçün yaradılıb. Bu, Asiya ölkələrində maliyyə böhranının getdikcə dərinləşdiyi 1990-cı illərin sonlarında baş verib. “G20” bir də 2008-ci ildə - yeni böhran baş qaldıran zaman yada düşüb. On il sonra isə yeni tendensiya yaranmaqdadır - sammit daha çox siyasi xarakter almağa başlayır ki, bunun da izahı var. «Böyük Səkkizlik» çoxdandır ki, günün geosiyasi reallıqlarını əks etdirir. Üstəlik, BMT Baş Assambleyası həddindən artıq geniş, formal və deklarativ qurumdur. Odur ki, bu gün «Böyük Səkkizlik»in əsas üstünlüyü daha çox iqtisadi problemlərlə bağlı birgə çıxış yollarının aranmasında yox, sammit çərçivəsində münasibətlərində müəyyən problemlərin olduğu liderlərin belə, görüşmək imkanı qazanmasındadır. Əgər onlar arasında hansısa səbəblərdən rəsmi səfərlərin təşkili mümkün deyilsə və müzakirələrin aparılmasına isə ehtiyac varsa, «iyirmilik»in kluarları bunun üçün ən rahat məkandır.
Müşahidəçilər bildirir ki, indiyədək “G20” çərçivəsində heç zaman Xançjoudakı qədər ikitərəfli görüş keçirilməyib. Bu görüşlərdən ən önəmlisi kimi, Obama-Putin, Merkel-Ərdoğan, Putin-Si Cinpin, Merkel-Obama, Obama-Mey, Obama-Ərdoğan, Putin-Ərdoğan, Sindzo Abe-Si Cinpin danışıqlarını göstərmək olar.
Suriya diqqət mərkəzində
Rusiya və ABŞ prezidentləri Vladimir Putin ilə Barak Obama arasındakı (böyük ehtimalla, sonuncu olacaq) görüş xüsusi diqqətə səbəb olub. Təxminən, saatyarım davam edən bu görüşün detalları, əlbəttə ki, KİV-ə çıxmayıb. İctimaiyyət, sadəcə, prezidentlərin öz şərhləri ilə kifayətlənməli olub. Barak Obama mətbuat konfransında bildirib ki, tərəflər Suriyada barışığın əldə edilməsi məsələsində «müəyyən irəliləyişə nail olub». Bununla yanaşı, o, danışıqların «asan keçmədiyini» də söyləyib.
Putin, öz növbəsində, tərəflərin «bir-birini başa düşdüyünü», tərəflərin mövqelərində «müəyyən yaxınlaşmanın» olduğunu bildirib.
Bununla yanaşı, Obama inam məsələsində boşluğu tam doldurmağın, hələ ki, mümkün olmadığını deyib, Putin «inam məsələsindəki boşluqlar”ın «qaydaya salınmasına ehtiyac olan texniki məsələlər» adlandırıb. Yəni, reallıq dəyişməyib - Rusiya Suriyanın hazırkı rejimini dəstəkləyir, ABŞ isə əvvəlkitək, Bəşər Əsədin getməli olduğunu düşünür.
Ukraynaya gəlincə, Obama Minsk razılaşmasına tam əməl edilənədək, Rusiyaya tətbiq olunmuş sanksiyaların aradan qaldırılmayacağını bir daha bəyan edib. Putin isə bildirib ki, münasibətlərin normallaşdırılması üçün Vaşinqton Rusiyaya tətbiq etdiyi sanksiyaları aradan qaldırmalıdır. Buradan məlum olur ki, tərəflər bu məsələdə heç bir razılığa gəlməyib. Sonradan KİV-də belə bir xəbər yayılıb ki, Vaşinqton Çində Moskvaya Suriya ilə bağlı «son təklif»ini verib. Mətbuatın məlumatına görə, təklif bütün ölkə ərazisində barışığa nail olunmasını, humanitar dəhlizin yaradılmasını, Suriya aviasiyasının uçuşlarının dayandırılmasını, həmçinin terrorçuların mövqelərinə Rusiya ilə Amerikanın birgə zərbələr endirməsini nəzərdə tutur.
Suriya məsələsi, şübhəsiz ki, Obamanın Ərdoğanla görüşündə, həmçinin Ərdoğan-Merkel danışıqlarında da müzakirə edilib. Xatırladaq ki, Ankara avqustun sonlarında Suriyada yerüstü əməliyyatlara başlayıb. Türkiyə əməliyyatların “İD” təhlükəsi tam aradan qalxanadək davam etdiriləcəyini bəyan edib. Amma aydındır ki, indi söhbət daha çox kürdlərin xalq özünümüdafiə dəstələrinin (YPG/YPJ) nəzarətində olan ərazilərindən gedir. Ankara bu qüvvələri özü üçün “İD”dən heç də az təhlükəli hesab etmir. Üstəlik, ABŞ da onları dəstəkləyir.
Bu arada ABŞ-Türkiyə münasibətləri heç də yaxşı dövrünü yaşamır. Türkiyədə iyulda baş vermiş dövlət çevrilişinə cəhddən sonra, Ankara Vaşinqtondan müsəlman vaiz Fətullah Gülənin ekstradisiyasını tələb edir. Ankara qiyamın məhz Gülən tərəfindən təşkil olunduğunu düşünür. Bütün bunların fonunda isə amerikalıların Suriyadakı vəziyyətə nəzarəti getdikcə əldən verdiyi, bu məsələdə İran və Rusiyaya uduzduğu müşahidə olunmaqdadır. Sonuncuların bu məsələdə Türkiyənin maraqlarını da nəzərə almağa razılıq verdikləri hiss edilir.
«Biz faktiki olaraq, Yaxın Şərqdə öz oyunumuzu oynaya bilmirik və mövqelərimizi ruslarla iranlılara uduzuruq», - deyə “Fox News” telekanalı kədərlə bildirir.
Ərdoğan sammitdənsonrakı açıqlamasında Obama ilə “G20” çərçivəsində keçirdiyi görüşdə Rakkada məskunlaşmış yaraqlılara qarşı birgə mübarizənin mümkünlüyünü söylədiyini bildirib. Söhbət “İD”nin paytaxt elan etdiyi şəhərdən gedir.
Suriya mövzusu Ərdoğan-Merkel görüşündə də diqqət mərkəzində olub. Halbuki, Türkiyə-Almaniya münasibətlərində də müəyyən problemlər yaşanır. Bu problem Berlinin Ankaranı iyunda baş vermiş dövlət çevrilişinə cəhdlə bağlı atdığı addımlara görə tənqid etməsindən sonra, eyni zamanda, Bundestaqın «erməni soyqırımı»nı tanıması nəticəsində yaranıb. Amma Berlində anlayırlar ki, indi nəinki Suriyadakı vəziyyət, həm də Avropanın əsas başağrısı - Yaxın Şərq və Afrikadan olan qaçqınlarla bağlı problemin həlli məhz Ankaradan asılıdır. Ankaraya göstərəcəyi yardıma görə Aİ-yə vizasız gediş-gəliş vəd olunur. Amma bu istiqamətdə konkret irəliləyiş yoxdur. Qeyd edək ki, indi, «iyirmilik»də rəhbərlik Almaniyaya keçir və birliyin növbəti sammiti Hamburqda baş tutacaq. Bu, Bundestaqa seçklərədək baş verəcək. Odur ki, bu müddətdə frau Merkel ciddi-cəhdlə işləməlidir və əlindəki «kartları» sağa-sola xərcləmək düzgün olmazdı.
Ərdoğanın münasibətləri tam qaydaya sala bildiyi yeganə şəxs Putindir. Onlar Xançjouda da mümkün qədər söhbətləşmək üçün bütün imkanlardan istifadə ediblər. Dünya KİV-də və sosial şəbəkələrdə “G20” sammitinin rəsmi fotosunun çəkildiyi an böyük maraqla müzakirə olunub: Obama qızğın söhbət edən Ərdoğanla Putinə tərəf çox maraqla (Si Cinpin və Merkel üzərindən) boylanırdı…
Moskva-Ankara dostluğu bir çox parametrlərinə görə Vaşinqtona sərf etmir. Bu parametrlər arasında Rusiyaya Ukraynadan yan keçməklə Avropaya çıxış imkanı verən enerji sahəsində əməkdaşlığın bərpası da var. Üstəlik, bu əməkdaşlıq Türkiyə üçün Brüsselə əlavə təsir rçaqları yaradır. Və əlbəttə ki, bir də artıq barəsində danışılan Suriya məsələsi...
Pekin nə demək istəyirdi?
Yəqin ki, sammitin gedişində Obama və onun nümayəndə heyəti Putin-Si Cinpin əlaqələrini də diqqətlə izləyib. Pekinlə-Moskva arasında münasibətlərin yaxşılaşması də Vaşinqtona sərf etmir. Üstəlik, çox tez-tez belə təəssürat yaranır ki, Rusiya ilə Çin yalnız özləri üçün dostluq etmir, bu, həm də Amerikaya qarşı yönəlib. Cinpin Putinlə görüşündə bəyan edib ki, Çinlə-Rusiya suverenliyin qorunması sahəsində qarşılıqlı siyasi dəstəyi artırmalıdır. Çin lideri Rusiyanın «öz ölkəsinin reallıqlarına uyğun inkişaf yolu ilə getməsini» dəstəklədiklərini deyib, Aİİ ilə İpək Yolu strategiyalarının yaxınlaşdırılması prosesində fəal olmağın vacibliyini bildirib. Bu nəqliyyat inteqrassiya layihələri artıq mövcud olan və ya hazırlanan, başında ABŞ-ın dayandığı (məsələn, Trans-Atlantik müqavilə), amma getdikcə Avropanın aparıcı dövlətləri olan Almaniya ilə Fransanın daha çox skeptik yanaşmağa başladığı layihələrdən yan keçməyi nəzərdə tutur. Asiya regionunda Azad Ticarət Zonasının yaradılmasına dair Trans-Sakit okeanı müqaviləsi Çinin kənarda durması ilə yerində sayır. Çünki Pekinin özünün regiona dair miqyaslı iqtisadi planları var; məsələn, «Bir kəmər, bir yol» layihəsi Çinlə-Avropa və Afrika arasında nəqliyyat əlaqəsinin yaradılmasını nəzərdə tutur.
Bundan başqa, Çin bəyan edib ki, iqtisadi sanksiyalar pozucu amildir və o, iqtisadi və siyasi atmosferi korlayır. Bu, şübhəsiz ki, Rusiyaya tərəf reverens idi. Yeri gəlmişkən, Si Cinpin Putini sammitin «1 nömrəli” qonağı adlandırıb.
Kreml rəhbəri də Pekinə qarşı jest edib - o, çinli həmkarı üçün bir qutu dondurma aparıb. Ola bilsin ki, bununla Putin Si Cinpinin «dilini şirin etmək»dən çox, bu cür hədiyyə haqqında ilk dəfə söhbətin düşdüyü yeri - Vladivostoku xatırlatmaq istəyib. Söhbət burada keçirilmiş Şərq İqtisadi Forumundan gedir. Orada, məsələn, “Böyük Asiya” enerji dairəsinin yaradılması kimi cəlbedici iqtisadi layihə müzakirə olunub.
Bunun fonunda Çində Barak Obamanın qarşılanma forması kifayət qədər təzadlı təsir bağışlayıb. Əvvəlcə prezident təyyarəsinə qırmızıxalılı trap verilməyib, Ağ ev başçısı təyyarənin quyruq hissəsindəki qapısından düşməli olub. Daha sonra çinli təhlükəsizlik xidməti işçiləri amerikalı reportyorları, hətta ABŞ nümayəndə heyətinin bəzi üzvlərini, o cümlədən Obamanın milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə köməkçisi Syuzan Raysı Ağ ev sahibinə yaxın buraxmayıb. Ağ ev əməkdaşlarından biri buna etiraz etmək istədikdə isə çinli nümayəndə tərəfindən sərt cavab alıb: «Bura bizim ölkəmizdir. Bizim aeroportumuzdur». Bu kadrlar bütün dünya KİV-ə çıxıb. «Onlardan bunu gözləmirdik», - deyə sonradan insidentə münasibət bildirən Rays qeyd edib.
«The New York Post» isə baş verənləri Amerika prezidentlərinin xarici ölkələrə bütün səfərləri zamanı əməl olunan ənənənin pozulması kimi qiymətləndirib.
Bəs görəsən, bu, çinlilərin nəyinə gərək imiş? Cavab sadədir - amerikalılara «müstəsna hüquqlar”a malik olmadıqları açıq şəkildə nümayiş etdirilib. Yəni, «siz lider yox, hamı ilə bərabərsiniz». Bu, faktiki olaraq, dünya düzəninə meydan oxumaqdır. Şərqdə heç bir addım boş yerə atılmır və orada bəzən eyhamlar sözlərdən vacibdir. Maraqlıdır ki, ABŞ KİV baş verənləri yalnız Prezident Obamaya yox, bütünlükdə, Birləşmiş Ştatlara hörmətsizlik kimi şərh edir.
Yeri gəlmişkən, Obama (sammitdən kənar) Filippinin yeni prezidenti Rodriqo Dutertedən də «payını alıb». Dutertenin həmkarı haqqında işlətdiyi ifadəni təkrarlamaq istəməzdik. Onu özündən çıxaran Obamanın «Filippinin daxili işlərinə qarışması»dır. Söhbət ABŞ liderinin ölkədə insan haqlarının pozulması, narkotik ticarətində şübhəli bilinənlərin məhkəmə olmadan kütləvi şəkildə edam edilməsi haqqında tənqidlərindən gedir. «Mən suveren dövlətin prezidentiyəm və biz artıq çoxdandır ki, müstəmləkə deyilik», - deyə Duterte bildirib. Burada maraqlı olan Dutertenin hövsələsizliyindən çox, onun Obamanı özünə qarşı qaldırmasının yersiz olmasıdır. Çünki filippinlilərin ABŞ-ın dəstəyinə ehtiyacı var. İyulda Filippinin iddiasına baxan Haaqa Məhkəməsi elan edib ki, Çinin Cənubi Çin dənizində istənilən ərazi iddiaları əsassızdır, Spratli (Nanş) arxipelaqının mübahisəli əraziləri isə ada deyil və müstəsna iqtisadi zona təşkil etmir.
Pekin buna cavab olaraq, arbitrajın qərarını legitim saymadığını bəyan edib. Bu, Filippinin və bir sıra qonşu dövlətlərin maraqlarına birbaşa ziddir. Çin mübahisəyə üçüncü dövlətlərin qarışmasına da qarşıdır və problemin «yalnız ona aidiyyəti olan dövlətlər arasında danışıqlar yolu ilə çözülə biləcəyini» deyir.
Çin Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi Xua Çunin Dutertenin Obamaya “açıq hücum»undan sonra Filippinlə münasibətləri möhkəmləndirməyə hazır olduqlarını bəyan edib. Güman ki, Manila bu işarəni başa düşüb. Axı ABŞ-ın yardımı «nisyə məsələdir», Çinin öz limanlarından Filippin mallarının ixracını ləngitməsi, balıqçılığa qadağa qoyması, turizm sahəsində məhdudiyyətlər tətbiq etməsi isə real təhlükədir. Üçüncü ölkələr məsələsinə gəlincə, Çin XİN bu məsələdə Rusiyanın dəstəyini yüksək qiymətləndirib. Bundan başqa, Moskva ilə Pekin Cənubi Çin dənizi hövzəsində birgə hərbi-dəniz təlimləri keçirəcəklərini də əvvəlcədən bəyan edib.
Hələlik, qüvvələr nisbəti belədir…
Beləliklə, sammit dünyadakı hazırkı qüvvələr nisbətini aydın şəkildə ortaya qoyub. Miqrasiya böhranı və «brexit»dən təngə gəlmiş Avropa Çində çox solğun təsir bağışlayıb. Qırmızı kostyum geyinmiş Tereza Meyin beynəlxalq debütü də vəziyyəti dəyişməyib. Görünən odur ki, həmkarları Barak Obamanı, ümumiyyətlə, hesabdan silib. O, həmkarları üçün indi ikiqat «axsaq ördək»dir.
Amma tezliklə vəziyyət dəyişəcək; birincisi, Obamanın xələfinin özünü necə aparacağı bəlli deyil. Aydındır ki, Amerikanın rəqiblərinin əksər uğuru onun son zamanlardakı zəif liderliyi ilə bağlıdır. Demək, ən maraqlı hadisələr hələ qarşıdadır. Türkiyə xarici siyasət istiqamətini dəyişib. Bəs onun indiki ittifaqı nə qədər dayanıqlıdır? Rusiya beynəlxalq məsələlərdə özünü «at belində» hiss edir. Bəs Rusiyanın daxilində vəziyyət yaxşıdırmı? Odur ki, beynəlxalq siyasətdə istər Suriyada, istərsə də Yaxın Şərqdə sürprizlərin baş verəcəyini gözləmək olar. Təəssüf ki, Ukraynada vəziyyətin pisləşəcəyi də istisna deyil. Tərəflərin müxtəlif səviyyədə verdikləri son bəyanatlar belə düşünmək üçün əsasdır.
Dünya siyasətçilərinin növbəti toplantısına isə çox qalmayıb. Sentyabrın 17-25-də BMT Baş Assambleyası toplanmalıdır. Doğrudur, orada bu cür intensiv danışıqlar və şifrəli əlamətlər gözləmək doğru olmazdı. Yaxın gələcək üçün deyilə biləcək sözlərin hamısı, yəqin ki, artıq Çində deyildi…

ENCRYPTED SIGNS OF G20
The 11th summit of the Big Twenty (G20), an informal association of major industrialized and developing countries producing 85% of world GDP, 75% of world trade encompassing the two-thirds of the world population, was held in the Chinese city of Hangzhou on September 4-5. The Chinese President Xi Jinping said that the G20 summit ended with great success. The signatories of the final communiqué agreed to develop a package of measures aimed at ensuring the growth of the world economy, condemned the terrorism and pledged to use all possible means to fight against financing of terrorism.
From economics to politics
The summit’s agenda was quite extensive: “The construction of innovative, healthy, coherent and inclusive global economy”. However, the economic issues, as always, have been touched in general terms. One could heard repeated phrases about the need to support the global growth and stability of financial markets, the importance of compliance with the principles of free trade, and fighting protectionism. It was important to answer the question on how to reach a consensus on these issues, but it was never formulated. Not surprisingly, China set the pace of the agenda in Hangzhou, as the host of the summit and the second economy in the world, which is now the largest contributor to global economic growth. Beijing has spoken against the establishment of “interest groups” in the global economy, and has supported the structural reforms aimed at building a community with a common destiny (inclusive economy), where G20 would act as a common management platform. In addition, the world leaders have expressed fears about the intensified distrust of globalization throughout the world.
Initially, the idea behind the format of Big Twenty was to seek for solutions to global economic problems occurred back in the times of the financial crisis of late 90s in the Asian countries. G20 was popular again in 2008, when a new crisis broke out. After 10 years, a new trend emerged - the summit became more political since the Big Seven can no longer reflect the geopolitical realities of the present, and the UN General Assembly is too large, formal, and declarative, to say the least. Therefore, the main advantage of the Big Twenty is not only to make economic problems possible for joint brainstorming but also to use every opportunity to arrange meetings of the world leaders even on the margins of the summit and even those who have certain difficulties. Should the organization of official visit, for whatever reasons, is not possible, the leaders can still talk in the backstage of G20, which is the most convenient place to do this without any harm to image of any of the parties while, at the same time, leaves room for flexible agenda, if something goes wrong.
Statistically, the last G20 summit in Hangzhou will be remembered by a number of bilateral meetings, which had never been recorded before. The principal meetings include the negotiations between Obama and Putin, Merkel and Erdogan, Putin and Xi Jinping, Merkel and Obama, Obama and May, Obama and Erdogan, Putin and Erdogan, Abe and Xi Jinping.
Focal point: Syria
A meeting, most likely the last one, between the Russian and US presidents, Vladimir Putin and Barack Obama, which lasted nearly one and half hour, has drawn particular attention. The details of this meeting have not been disclosed publicly. The press had only the comments of presidents. At a press conference, Barack Obama said that the parties “have achieved some progress” on the issue of ceasefire in Syria but the “negotiations were not easy”. Putin, in his turn, pointed out that it was possible “to get a mutual understanding” and that the parties have “a certain convergence of views”. Obama stressed that they could not fill in the gaps in mutual trust yet. Putin referred to these “gaps in mutual trust” as “technical issues” that the parties need to finalize. This can be translated as follows: the reality has not changed - Russia supports the current Syrian regime while the United States still believe that Assad must go. As for Ukraine, Obama reiterated that the sanctions against Russia would not be lifted until the Minsk agreements were implemented in full. Putin responded that to normalize bilateral relations, Washington should lift the sanctions imposed against Russia. This exchange of rhetoric simply means that the parties were not able to reach an agreement. Later on the press reported that the US has made Russia the “last proposal” on Syria, which includes a cease-fire throughout the country, provision of humanitarian corridor, the termination of flights of the Syrian Air Force, as well as the launch of a joint Russian-American air campaign aimed at destroying positions of terrorists.
Syria was also discussed during the meeting of Erdogan with Obama, as well as between Erdogan and Merkel. In late August, Ankara began ground operations in Syria, stating that the operation will last until all threats posed by ISIS were eliminated. However, it is clear that Ankara is more likely interested in cleaning up the territories currently controlled by the Kurdish People's Protection Units (YPG/YPJ), which Ankara considers no less a threat than ISIS though supported by the US. There are already problems in the US-Turkish relations in connection with the coup attempt in Turkey in July and Ankara's request for extradition of Fethullah Gülen, claimed by the Turkish authorities to be the organizer of the coup. With all these issues in the background, it seems that Americans are increasingly losing control over the situation in Syria, giving the initiative to Iran and Russia, both of which, apparently, had agreed to take into account the Turkish interests in the region. “In fact, we cannot run our own game in the Middle East and we are definitely losing it to Russians and Iranians”, complains bitterly the host at Fox News. After the summit, Erdogan said that Obama had suggested holding of joint actions against ISIS militants in Raqqa, which they call their own capital city.
The Syrian subject was also the main topic of discussions during Erdogan's conversation with Merkel, although the Turkish-German relations are also overshadowed due to Berlin’s criticism of Ankara in regard to the latter’s actions after the coup attempt, as well as the fact that the Bundestag has recently recognized the so-called “Armenian genocide”. However, Berlin understands that not only Turkey is one of the major actors in the region, largely affecting the situation in Syria, but it also can be very effective in dealing with the main European headache - the refugees from the Middle East and Africa. Ankara was promised a visa-free entry into the EU but there is still no progress in this regard. Germany will take the G20 chairmanship soon and the next summit will be held in Hamburg before the elections to the Bundestag. Therefore, Frau Merkel has a limited time during which she has to do her best and be careful about her cards in hand.
The only one who Erdogan was able to make things work properly was Putin, and it seems in Hangzhou, they have used every opportunity to talk further. The entire world media and social networks have enthusiastically discussed the official photo shot at the G20 summit, where Obama curiously looks over Xi Jinping and Merkel at Erdogan and Putin, who had been passionately talking about something. Washington does not favour the friendship between Moscow and Ankara for many reasons. Such a friendship means inter alia the renewal of energy cooperation, which provides Russia with an access to European energy markets bypassing Ukraine and additional tools for Ankara to press on Brussels. And, of course, as already mentioned above, Syria is yet another aspect of friendship between Ankara and Moscow.
What was Beijing’s message about?
It is likely that Obama and his delegation had been carefully watching over the contacts between Vladimir Putin and Xi Jinping during the summit. The improved relations between Beijing and Moscow is also disadvantageous for Washington although the overall impression is this improvement is not so much about the interests of Moscow and Beijing as about the demonstration of a joint position against America. As Xi Jinping said during the meeting with Putin, China and Russia should strengthen mutual support as far as the protection of sovereignty is concerned and enhance mutual political support. The Chinese leader stressed that his country supports Russia in its efforts to “follow the path of development considering the realities of the country” and also urged to actively promote rapprochement of strategies between EAEC and the Silk Road. These are integrative transport projects bypassing the existing or planned projects led by the US, such as the Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), which has recently been met with increasing skepticism on the part of its main actors - the leading countries of Europe, France and Germany. In Asia, the Transpacific Partnership on creation of free trade zone is stalling without the participation of China, which has its own extensive economic plans for the region - the project “One Belt, One Road”, providing for the establishment of transport links between China and Europe, China and Africa. China has also stressed that economic sanctions are devastating and poorly affect the international economic and political environment, which was definitely a message addressed to Russia. Xi Jinping has called Vladimir Putin “the guest number one” at the summit. Putin has also made a gesture bringing with him a box full of ice-creams for his Chinese counterpart. It seems that the idea was not only to sweeten Xi Jinping but to remind him the place where he was presented the idea of this gift – the East Economic Forum in Vladivostok on September 2-3. Both leaders had discussed a number of attractive economic projects including the establishment of a large Asian energy ring.
The reception given to Barack Obama in China was in a sharp contrast with above. First, the red carpet stairway was not provided to the presidential plane, and the head of the States was forced to go down using the tail ladder. Then, Chinese security officials did not allow American reporters and even some members of the US delegation, including Obama’s National Security Adviser Susan Rice, to approach the presidential aircraft. One of the Chinese security officials screamed at White House staff, demanding the U.S. press leave the scene: “This is our country. This is our airport”. Rice later commented on the incident saying: “They did what we did not expect”. The New York Post reports that this violated the tradition respected during all visits of US presidents in other countries. The question is why the Chinese did that. The message is simple: the Americans had been publicly denied “exclusive rights”. The message reads as follows: “You are not leaders, you are equals among equals”. They actually challenged the existing world system. In the East, everything is done for a reason, and sometimes signs are more important than just words. It is noteworthy that the American press has tried to present the incident as a personal disrespect to President Obama, not to the United States.
Incidentally, President Obama was also hurt by the newly elected President of Philippines, Rodrigo Duterte, who called his colleague SOB, if you know what I mean. Duterte was enraged that Obama was trying to interfere internal affairs of Philippines, criticizing mass executions of drug traffickers without due trial as violation of human rights. “I am the president of a sovereign state, and we have long ceased to be a colony”, exploded Duterte. In fact, the incontinence of President Duterte is not as interesting as the fact that he should have not alienate Obama in this way since the Philippines actually need American support. In July, the international tribunal in The Hague ruled in favor of the Philippines in a maritime dispute, concluding China has no legal basis to claim rights to the bulk of the South China Sea within the “nine-dash line” and that the disputed territories of Spratly (Nansha) archipelago are not islands and do not form exclusive economic zone. China rejected the decision, and this will likely affect the interests of the Philippines and other neighboring countries. Beijing is also against any intervention of the third states and assures that the problem can be resolved “through negotiations with countries that have a direct relation to this matter”. Chinese Foreign Ministry Spokesperson Hua Chunying, after a public “bulldoze” of Duterte on Obama, has confirmed the readiness of her country to strengthen relations with the Philippines, and, apparently, Manila understood the hint very well. After all, American support seems distant compared to China's potential pressure in terms of export delays on Filipino exports and seaports, as well as prohibitions and restrictions on fishing and tourist traffic. As for the third countries, the Chinese Foreign Ministry has appreciated the Russian support to this issue. Moreover, Moscow and Beijing have previously announced joint naval exercises in the South China Sea.
That’s the way it is...
So, the summit has clearly demonstrated the global balance of powers at the moment. Europe being tortured by the migration crisis and the consequences of Brexit looked pale, and even the international debut of Theresa May wearing a red suit did not change the situation. Barack Obama seemed to be negligible for his colleagues, sort of a lame-duck shot twice. But soon the situation will change. Firstly, it is still unknown how the successor of Obama will behave. It is clear that many of America's rivals have become lucky due to the former’s weak leadership in recent years, which means that all the fun is yet to come. Turkey has changed its foreign policy vector but the question is how strong her current alliances are? Russia seems to be leading the ball in international affairs but is it doing well at home? Therefore, we can expect surprises in world politics both in Syria and the whole Middle East. Unfortunately, it is possible that the situation in Ukraine will deteriorate and the recent statements of the parties hint about this.
The next gathering of world policymakers will be on September 17-25 at the UN General Assembly. It is, of course, not a place where one expects the same intensity of negotiations or an abundance of encrypted messages. It seems whatever could be said for the near future has already been said in China.