“G20”nin ŞİFRƏLİ İŞARƏLƏRİ
«Böyük İyirmilik»in sammiti beynəlxalq siyasətdə hələ çox sürprizlərin gözlənildiyini düşünməyə əsas verir
Sentyabrın 4 və 5-də Çinin Xançjou şəhərində «Böyük İyirmilik»in (“G20”) 11-ci sammiti keçirilib. Söhbət dünyanın ən inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatına malik dövlətlərinin qeyri-formal birliyindən gedir (dünya ÜDM-nin 85, ticarətinin 75%-i, əhalisinin isə üçdəikisi bu ölkələrin payına düşür). Çin rəhbəri Si Cinpin sammitin böyük uğurla nəticələndiyini bəyan edib. İştirakçılar yekun kommünikedə dünya iqtisadiyyatının inkişafını təmin etməyə yönəlmiş kompleks tətbirlərin hazırlanmasına dair razılığa gəldiklərini bildirib, terrorçuluğu pisləyib və onun istənilən formada maliyyələşdirilməsi ilə mübarizə aparacaqlarına söz veriblər.
İqtisadiyyatdan-siyasətə
Sammitin mövzusu kifayət qədər əhatəli idi: «İnnovasion, sağlam, qarşılıqlı əlaqəli və inklüziv dünya iqtisadiyyatının qurulması». Lakin həmişə olduğu kimi, iqtisadiyyat haqqında ümumi söhbətlər gedib. Qlobal inkişafın və maliyyə bazarlarında sabitliyin dəstəklənməsinin, azad ticarət prinsiplərinə əməl olunmasının vacibliyi, proteksionizmlə mübarizənin önəmi haqqında fikirlər dəfələrlə təkrar edilib. Bəs bu məsələlərdə konsensusa necə gəlmək olar? Təəsüf ki, bu suala cavab yoxdur.
Xançjouda gündəmi Çinin müəyyən etməsi təəccübü deyil. Ev sahibi olmaqla yanaşı, dünyanın ikinci böyük iqtisadiyyatına malik Pekin qlobal iqtisadi inkişafa ən böyük töhfə verən ölkədir. Pekin dünya iqtisadiyyatında «maraqlar üzrə qruplar»a qarşı çıxıb, struktur islahatlarının iqtisadiyyatın inklüzivliyinə yönəlməsinin vacibliyini, eyni zamanda, “G20”nin ümumi idarəetmə platforması kimi çıxış etməli olduğunu bəyan edib. Bundan başqa, sammit liderləri dünyada qloballaşma prosesinə inamsızlığın artmasından narahatlıqlarını da dilə gətiriblər.
«Böyük Səkkizlik» formatı əvvəldən məhz qlobal iqtisadi problemlərin həll yollarının axtarılması üçün yaradılıb. Bu, Asiya ölkələrində maliyyə böhranının getdikcə dərinləşdiyi 1990-cı illərin sonlarında baş verib. “G20” bir də 2008-ci ildə - yeni böhran baş qaldıran zaman yada düşüb. On il sonra isə yeni tendensiya yaranmaqdadır - sammit daha çox siyasi xarakter almağa başlayır ki, bunun da izahı var. «Böyük Səkkizlik» çoxdandır ki, günün geosiyasi reallıqlarını əks etdirir. Üstəlik, BMT Baş Assambleyası həddindən artıq geniş, formal və deklarativ qurumdur. Odur ki, bu gün «Böyük Səkkizlik»in əsas üstünlüyü daha çox iqtisadi problemlərlə bağlı birgə çıxış yollarının aranmasında yox, sammit çərçivəsində münasibətlərində müəyyən problemlərin olduğu liderlərin belə, görüşmək imkanı qazanmasındadır. Əgər onlar arasında hansısa səbəblərdən rəsmi səfərlərin təşkili mümkün deyilsə və müzakirələrin aparılmasına isə ehtiyac varsa, «iyirmilik»in kluarları bunun üçün ən rahat məkandır.
Müşahidəçilər bildirir ki, indiyədək “G20” çərçivəsində heç zaman Xançjoudakı qədər ikitərəfli görüş keçirilməyib. Bu görüşlərdən ən önəmlisi kimi, Obama-Putin, Merkel-Ərdoğan, Putin-Si Cinpin, Merkel-Obama, Obama-Mey, Obama-Ərdoğan, Putin-Ərdoğan, Sindzo Abe-Si Cinpin danışıqlarını göstərmək olar.
Suriya diqqət mərkəzində
Rusiya və ABŞ prezidentləri Vladimir Putin ilə Barak Obama arasındakı (böyük ehtimalla, sonuncu olacaq) görüş xüsusi diqqətə səbəb olub. Təxminən, saatyarım davam edən bu görüşün detalları, əlbəttə ki, KİV-ə çıxmayıb. İctimaiyyət, sadəcə, prezidentlərin öz şərhləri ilə kifayətlənməli olub. Barak Obama mətbuat konfransında bildirib ki, tərəflər Suriyada barışığın əldə edilməsi məsələsində «müəyyən irəliləyişə nail olub». Bununla yanaşı, o, danışıqların «asan keçmədiyini» də söyləyib.
Putin, öz növbəsində, tərəflərin «bir-birini başa düşdüyünü», tərəflərin mövqelərində «müəyyən yaxınlaşmanın» olduğunu bildirib.
Bununla yanaşı, Obama inam məsələsində boşluğu tam doldurmağın, hələ ki, mümkün olmadığını deyib, Putin «inam məsələsindəki boşluqlar”ın «qaydaya salınmasına ehtiyac olan texniki məsələlər» adlandırıb. Yəni, reallıq dəyişməyib - Rusiya Suriyanın hazırkı rejimini dəstəkləyir, ABŞ isə əvvəlkitək, Bəşər Əsədin getməli olduğunu düşünür.
Ukraynaya gəlincə, Obama Minsk razılaşmasına tam əməl edilənədək, Rusiyaya tətbiq olunmuş sanksiyaların aradan qaldırılmayacağını bir daha bəyan edib. Putin isə bildirib ki, münasibətlərin normallaşdırılması üçün Vaşinqton Rusiyaya tətbiq etdiyi sanksiyaları aradan qaldırmalıdır. Buradan məlum olur ki, tərəflər bu məsələdə heç bir razılığa gəlməyib. Sonradan KİV-də belə bir xəbər yayılıb ki, Vaşinqton Çində Moskvaya Suriya ilə bağlı «son təklif»ini verib. Mətbuatın məlumatına görə, təklif bütün ölkə ərazisində barışığa nail olunmasını, humanitar dəhlizin yaradılmasını, Suriya aviasiyasının uçuşlarının dayandırılmasını, həmçinin terrorçuların mövqelərinə Rusiya ilə Amerikanın birgə zərbələr endirməsini nəzərdə tutur.
Suriya məsələsi, şübhəsiz ki, Obamanın Ərdoğanla görüşündə, həmçinin Ərdoğan-Merkel danışıqlarında da müzakirə edilib. Xatırladaq ki, Ankara avqustun sonlarında Suriyada yerüstü əməliyyatlara başlayıb. Türkiyə əməliyyatların “İD” təhlükəsi tam aradan qalxanadək davam etdiriləcəyini bəyan edib. Amma aydındır ki, indi söhbət daha çox kürdlərin xalq özünümüdafiə dəstələrinin (YPG/YPJ) nəzarətində olan ərazilərindən gedir. Ankara bu qüvvələri özü üçün “İD”dən heç də az təhlükəli hesab etmir. Üstəlik, ABŞ da onları dəstəkləyir.
Bu arada ABŞ-Türkiyə münasibətləri heç də yaxşı dövrünü yaşamır. Türkiyədə iyulda baş vermiş dövlət çevrilişinə cəhddən sonra, Ankara Vaşinqtondan müsəlman vaiz Fətullah Gülənin ekstradisiyasını tələb edir. Ankara qiyamın məhz Gülən tərəfindən təşkil olunduğunu düşünür. Bütün bunların fonunda isə amerikalıların Suriyadakı vəziyyətə nəzarəti getdikcə əldən verdiyi, bu məsələdə İran və Rusiyaya uduzduğu müşahidə olunmaqdadır. Sonuncuların bu məsələdə Türkiyənin maraqlarını da nəzərə almağa razılıq verdikləri hiss edilir.
«Biz faktiki olaraq, Yaxın Şərqdə öz oyunumuzu oynaya bilmirik və mövqelərimizi ruslarla iranlılara uduzuruq», - deyə “Fox News” telekanalı kədərlə bildirir.
Ərdoğan sammitdənsonrakı açıqlamasında Obama ilə “G20” çərçivəsində keçirdiyi görüşdə Rakkada məskunlaşmış yaraqlılara qarşı birgə mübarizənin mümkünlüyünü söylədiyini bildirib. Söhbət “İD”nin paytaxt elan etdiyi şəhərdən gedir.
Suriya mövzusu Ərdoğan-Merkel görüşündə də diqqət mərkəzində olub. Halbuki, Türkiyə-Almaniya münasibətlərində də müəyyən problemlər yaşanır. Bu problem Berlinin Ankaranı iyunda baş vermiş dövlət çevrilişinə cəhdlə bağlı atdığı addımlara görə tənqid etməsindən sonra, eyni zamanda, Bundestaqın «erməni soyqırımı»nı tanıması nəticəsində yaranıb. Amma Berlində anlayırlar ki, indi nəinki Suriyadakı vəziyyət, həm də Avropanın əsas başağrısı - Yaxın Şərq və Afrikadan olan qaçqınlarla bağlı problemin həlli məhz Ankaradan asılıdır. Ankaraya göstərəcəyi yardıma görə Aİ-yə vizasız gediş-gəliş vəd olunur. Amma bu istiqamətdə konkret irəliləyiş yoxdur. Qeyd edək ki, indi, «iyirmilik»də rəhbərlik Almaniyaya keçir və birliyin növbəti sammiti Hamburqda baş tutacaq. Bu, Bundestaqa seçklərədək baş verəcək. Odur ki, bu müddətdə frau Merkel ciddi-cəhdlə işləməlidir və əlindəki «kartları» sağa-sola xərcləmək düzgün olmazdı.
Ərdoğanın münasibətləri tam qaydaya sala bildiyi yeganə şəxs Putindir. Onlar Xançjouda da mümkün qədər söhbətləşmək üçün bütün imkanlardan istifadə ediblər. Dünya KİV-də və sosial şəbəkələrdə “G20” sammitinin rəsmi fotosunun çəkildiyi an böyük maraqla müzakirə olunub: Obama qızğın söhbət edən Ərdoğanla Putinə tərəf çox maraqla (Si Cinpin və Merkel üzərindən) boylanırdı…
Moskva-Ankara dostluğu bir çox parametrlərinə görə Vaşinqtona sərf etmir. Bu parametrlər arasında Rusiyaya Ukraynadan yan keçməklə Avropaya çıxış imkanı verən enerji sahəsində əməkdaşlığın bərpası da var. Üstəlik, bu əməkdaşlıq Türkiyə üçün Brüsselə əlavə təsir rçaqları yaradır. Və əlbəttə ki, bir də artıq barəsində danışılan Suriya məsələsi...
Pekin nə demək istəyirdi?
Yəqin ki, sammitin gedişində Obama və onun nümayəndə heyəti Putin-Si Cinpin əlaqələrini də diqqətlə izləyib. Pekinlə-Moskva arasında münasibətlərin yaxşılaşması də Vaşinqtona sərf etmir. Üstəlik, çox tez-tez belə təəssürat yaranır ki, Rusiya ilə Çin yalnız özləri üçün dostluq etmir, bu, həm də Amerikaya qarşı yönəlib. Cinpin Putinlə görüşündə bəyan edib ki, Çinlə-Rusiya suverenliyin qorunması sahəsində qarşılıqlı siyasi dəstəyi artırmalıdır. Çin lideri Rusiyanın «öz ölkəsinin reallıqlarına uyğun inkişaf yolu ilə getməsini» dəstəklədiklərini deyib, Aİİ ilə İpək Yolu strategiyalarının yaxınlaşdırılması prosesində fəal olmağın vacibliyini bildirib. Bu nəqliyyat inteqrassiya layihələri artıq mövcud olan və ya hazırlanan, başında ABŞ-ın dayandığı (məsələn, Trans-Atlantik müqavilə), amma getdikcə Avropanın aparıcı dövlətləri olan Almaniya ilə Fransanın daha çox skeptik yanaşmağa başladığı layihələrdən yan keçməyi nəzərdə tutur. Asiya regionunda Azad Ticarət Zonasının yaradılmasına dair Trans-Sakit okeanı müqaviləsi Çinin kənarda durması ilə yerində sayır. Çünki Pekinin özünün regiona dair miqyaslı iqtisadi planları var; məsələn, «Bir kəmər, bir yol» layihəsi Çinlə-Avropa və Afrika arasında nəqliyyat əlaqəsinin yaradılmasını nəzərdə tutur.
Bundan başqa, Çin bəyan edib ki, iqtisadi sanksiyalar pozucu amildir və o, iqtisadi və siyasi atmosferi korlayır. Bu, şübhəsiz ki, Rusiyaya tərəf reverens idi. Yeri gəlmişkən, Si Cinpin Putini sammitin «1 nömrəli” qonağı adlandırıb.
Kreml rəhbəri də Pekinə qarşı jest edib - o, çinli həmkarı üçün bir qutu dondurma aparıb. Ola bilsin ki, bununla Putin Si Cinpinin «dilini şirin etmək»dən çox, bu cür hədiyyə haqqında ilk dəfə söhbətin düşdüyü yeri - Vladivostoku xatırlatmaq istəyib. Söhbət burada keçirilmiş Şərq İqtisadi Forumundan gedir. Orada, məsələn, “Böyük Asiya” enerji dairəsinin yaradılması kimi cəlbedici iqtisadi layihə müzakirə olunub.
Bunun fonunda Çində Barak Obamanın qarşılanma forması kifayət qədər təzadlı təsir bağışlayıb. Əvvəlcə prezident təyyarəsinə qırmızıxalılı trap verilməyib, Ağ ev başçısı təyyarənin quyruq hissəsindəki qapısından düşməli olub. Daha sonra çinli təhlükəsizlik xidməti işçiləri amerikalı reportyorları, hətta ABŞ nümayəndə heyətinin bəzi üzvlərini, o cümlədən Obamanın milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə köməkçisi Syuzan Raysı Ağ ev sahibinə yaxın buraxmayıb. Ağ ev əməkdaşlarından biri buna etiraz etmək istədikdə isə çinli nümayəndə tərəfindən sərt cavab alıb: «Bura bizim ölkəmizdir. Bizim aeroportumuzdur». Bu kadrlar bütün dünya KİV-ə çıxıb. «Onlardan bunu gözləmirdik», - deyə sonradan insidentə münasibət bildirən Rays qeyd edib.
«The New York Post» isə baş verənləri Amerika prezidentlərinin xarici ölkələrə bütün səfərləri zamanı əməl olunan ənənənin pozulması kimi qiymətləndirib.
Bəs görəsən, bu, çinlilərin nəyinə gərək imiş? Cavab sadədir - amerikalılara «müstəsna hüquqlar”a malik olmadıqları açıq şəkildə nümayiş etdirilib. Yəni, «siz lider yox, hamı ilə bərabərsiniz». Bu, faktiki olaraq, dünya düzəninə meydan oxumaqdır. Şərqdə heç bir addım boş yerə atılmır və orada bəzən eyhamlar sözlərdən vacibdir. Maraqlıdır ki, ABŞ KİV baş verənləri yalnız Prezident Obamaya yox, bütünlükdə, Birləşmiş Ştatlara hörmətsizlik kimi şərh edir.
Yeri gəlmişkən, Obama (sammitdən kənar) Filippinin yeni prezidenti Rodriqo Dutertedən də «payını alıb». Dutertenin həmkarı haqqında işlətdiyi ifadəni təkrarlamaq istəməzdik. Onu özündən çıxaran Obamanın «Filippinin daxili işlərinə qarışması»dır. Söhbət ABŞ liderinin ölkədə insan haqlarının pozulması, narkotik ticarətində şübhəli bilinənlərin məhkəmə olmadan kütləvi şəkildə edam edilməsi haqqında tənqidlərindən gedir. «Mən suveren dövlətin prezidentiyəm və biz artıq çoxdandır ki, müstəmləkə deyilik», - deyə Duterte bildirib. Burada maraqlı olan Dutertenin hövsələsizliyindən çox, onun Obamanı özünə qarşı qaldırmasının yersiz olmasıdır. Çünki filippinlilərin ABŞ-ın dəstəyinə ehtiyacı var. İyulda Filippinin iddiasına baxan Haaqa Məhkəməsi elan edib ki, Çinin Cənubi Çin dənizində istənilən ərazi iddiaları əsassızdır, Spratli (Nanş) arxipelaqının mübahisəli əraziləri isə ada deyil və müstəsna iqtisadi zona təşkil etmir.
Pekin buna cavab olaraq, arbitrajın qərarını legitim saymadığını bəyan edib. Bu, Filippinin və bir sıra qonşu dövlətlərin maraqlarına birbaşa ziddir. Çin mübahisəyə üçüncü dövlətlərin qarışmasına da qarşıdır və problemin «yalnız ona aidiyyəti olan dövlətlər arasında danışıqlar yolu ilə çözülə biləcəyini» deyir.
Çin Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi Xua Çunin Dutertenin Obamaya “açıq hücum»undan sonra Filippinlə münasibətləri möhkəmləndirməyə hazır olduqlarını bəyan edib. Güman ki, Manila bu işarəni başa düşüb. Axı ABŞ-ın yardımı «nisyə məsələdir», Çinin öz limanlarından Filippin mallarının ixracını ləngitməsi, balıqçılığa qadağa qoyması, turizm sahəsində məhdudiyyətlər tətbiq etməsi isə real təhlükədir. Üçüncü ölkələr məsələsinə gəlincə, Çin XİN bu məsələdə Rusiyanın dəstəyini yüksək qiymətləndirib. Bundan başqa, Moskva ilə Pekin Cənubi Çin dənizi hövzəsində birgə hərbi-dəniz təlimləri keçirəcəklərini də əvvəlcədən bəyan edib.
Hələlik, qüvvələr nisbəti belədir…
Beləliklə, sammit dünyadakı hazırkı qüvvələr nisbətini aydın şəkildə ortaya qoyub. Miqrasiya böhranı və «brexit»dən təngə gəlmiş Avropa Çində çox solğun təsir bağışlayıb. Qırmızı kostyum geyinmiş Tereza Meyin beynəlxalq debütü də vəziyyəti dəyişməyib. Görünən odur ki, həmkarları Barak Obamanı, ümumiyyətlə, hesabdan silib. O, həmkarları üçün indi ikiqat «axsaq ördək»dir.
Amma tezliklə vəziyyət dəyişəcək; birincisi, Obamanın xələfinin özünü necə aparacağı bəlli deyil. Aydındır ki, Amerikanın rəqiblərinin əksər uğuru onun son zamanlardakı zəif liderliyi ilə bağlıdır. Demək, ən maraqlı hadisələr hələ qarşıdadır. Türkiyə xarici siyasət istiqamətini dəyişib. Bəs onun indiki ittifaqı nə qədər dayanıqlıdır? Rusiya beynəlxalq məsələlərdə özünü «at belində» hiss edir. Bəs Rusiyanın daxilində vəziyyət yaxşıdırmı? Odur ki, beynəlxalq siyasətdə istər Suriyada, istərsə də Yaxın Şərqdə sürprizlərin baş verəcəyini gözləmək olar. Təəssüf ki, Ukraynada vəziyyətin pisləşəcəyi də istisna deyil. Tərəflərin müxtəlif səviyyədə verdikləri son bəyanatlar belə düşünmək üçün əsasdır.
Dünya siyasətçilərinin növbəti toplantısına isə çox qalmayıb. Sentyabrın 17-25-də BMT Baş Assambleyası toplanmalıdır. Doğrudur, orada bu cür intensiv danışıqlar və şifrəli əlamətlər gözləmək doğru olmazdı. Yaxın gələcək üçün deyilə biləcək sözlərin hamısı, yəqin ki, artıq Çində deyildi…

ЗАШИФРОВАННЫЕ ЗНАКИ G20
Саммит "Большой двадцатки" дает основание полагать, что мировую политику ожидает еще немало сюрпризов
В китайском городе Ханчжоу 4-5 сентября прошел 11-й саммит "Большой двадцатки" (G20) - неформального объединения крупнейших экономически развитых и развивающихся стран (85% мирового ВВП, 75% мировой торговли и две трети населения мира). Председатель КНР Си Цзиньпин заявил, что саммит G20 завершился большим успехом. В итоговом коммюнике участники договорились разработать комплекс мер, направленных на обеспечение роста мировой экономики, осудили терроризм и пообещали бороться со всеми способами его финансирования.
От экономики к политике
Тема саммита была обширной: "Строительство инновационной, здоровой, взаимосвязанной и инклюзивной мировой экономики". Впрочем, об экономике, как всегда, говорили в общих чертах. Фразы о необходимости поддержки глобального роста и стабильности финансовых рынков, о важности соблюдения принципов свободной торговли, борьбы с протекционизмом были озвучены не раз. Другой вопрос, как прийти к консенсусу по этим моментам, но на него ответа как раз-таки и нет. Неудивительно, что в Ханчжоу тон повестке задавал Китай как хозяин саммита и как вторая экономика в мире, которая сейчас вносит самый большой вклад в глобальный экономический рост. Пекин высказался против существования "групп по интересам" в мировой экономике и за то, чтобы структурные реформы были направлены на создание сообщества с общей судьбой (инклюзивность экономики), а G20 выступал в качестве общей платформы управления. Кроме того, лидеры саммита высказали опасения по поводу того, что в мире усиливается недоверие к процессу глобализации.
Формат "Большой двадцатки" изначально создавался именно для поиска решений мировых экономических проблем еще в конце 1990-х, когда в странах Азии разразился финансовый кризис. Про G20 снова вспомнили в 2008 году, когда грянул новый кризис. Спустя 10 лет вырисовывается новая тенденция - саммит становится все более политическим, чему есть объяснение. "Большая семерка" уже давно не отражает геополитических реалий сегодняшнего дня, а Генассамблея ООН слишком обширна и откровенно формальна и декларативна. Поэтому сейчас главное преимущество "Большой двадцатки" заключается не столько в возможности совместного мозгового штурма по поводу экономических проблем, сколько в возможности встретиться на полях саммита даже тем мировым лидерам, в отношениях между которыми есть определенные сложности. Если организация официального визита по каким-то причинам не представляется возможной, а поговорить все-таки нужно, кулуары "двадцатки" - самое удобное для этого место, без потери лица для сторон и оставляющее простор для гибкого графика, если что-то идет не так.
Как подсчитали наблюдатели, двусторонних встреч в рамках G20 никогда не было еще так много, как в Ханчжоу, главными среди которых стали переговоры Обама - Путин, Меркель - Эрдоган, Путин - Си Цзинпин, Меркель - Обама, Обама - Мэй, Обама - Эрдоган, Путин - Эрдоган, Синдзо Абэ - Си Цзиньпин.
Сирия в прицеле внимания
Особое внимание привлекла встреча (по всей видимости, последняя) президентов России и США Владимира Путина и Барака Обамы, которая продлилась почти полтора часа и подробности которой в прессу, конечно, не попали. Публике достались только комментарии самих президентов. Барак Обама на пресс-конференции заявил, что сторонам "удалось достичь определенного прогресса" в вопросе установления перемирия в Сирии, хотя "переговоры были непростыми". В свою очередь Путин отметил, что удалось "добраться до понимания друг друга" и что между сторонами есть "определенное сближение позиций". Обама подчеркнул, что пробелы в доверии заполнить пока не удалось. Путин "пробелы в доверии" назвал "техническими вещами", которые еще нужно "доработать". То есть реальность не изменилась - Россия поддерживает нынешний режим в САР, США по-прежнему считают, что Башар Асад должен уйти. Что касается Украины, Обама повторил, что санкции против России не будут сняты до полного выполнения условий Минских соглашений. Путин ответил, что для нормализации отношений Вашингтон должен отменить введенные против России санкции. Из чего следует, что договориться ни о чем не удалось. Позже в СМИ прошла информация, что в Китае США сделали России "последнее предложение" по Сирии, которое включает в себя перемирие на всей территории страны, обеспечение гуманитарного коридора, прекращение полетов сирийской авиации, а также совместную российско-американскую воздушную кампанию по позициям террористов.
Сирия, несомненно, обсуждалась и в ходе встречи Обамы с Эрдоганом, а также Эрдогана с Меркель. В конце августа Анкара начала в Сирии наземную операцию, заявив, что она продолжится вплоть до ликвидации угрозы со стороны ИГ. Однако понятно, что сейчас скорее речь идет о территории, которую контролируют отряды народной самообороны курдов (YPG/YPJ), которых Анкара считает для себя не меньшей угрозой, чем ИГ, но которых поддерживают США. Проблем же в отношениях США и Турции сейчас и так хватает в связи с июльской попыткой госпереворота в Турции и последующей просьбой Анкары об экстрадиции из США проповедника Фетуллаха Гюлена, которого турецкие власти считает организатором путча. На этом фоне кажется, что американцы все больше теряют контроль за ситуацией в Сирии, уступая инициативу Ирану и России, которые, судя по всему, согласились учитывать интересы Турции. "Мы, фактически, не можем вести свою игру на Ближнем Востоке и уступаем там позиции русским и иранцам", - с горечью отмечает телеканал Fox News. Уже после саммита Эрдоган заявил, что Обама во время их встречи на G20 высказал мысль о возможных совместных действиях против боевиков, засевших в Ракке, которую ИГ считает своей столицей.
Сирийская тематика оказалась и в центре разговора Эрдогана с Меркель, хотя между Турцией и Германией отношения также омрачены из-за критики Берлина в адрес Анкары по поводу ее действий после попытки переворота в июле, а также тем, что Бундестаг признал так называемый "геноцид армян". Впрочем, в Берлине понимают, что от Турции сейчас не только зависит ситуация в самой Сирии, но и то, как будет решена главная европейская головная боль - беженцы из стран Ближнего Востока и Африки. Анкаре за помощь обещают безвизовый въезд в ЕС, но конкретных подвижек по этой теме нет. Председательство в "двадцатке" переходит к Германии, и следующий саммит пройдет в Гамбурге до выборов в Бундестаг, так что фрау Меркель за это время придется постараться, и тут никакими картами разбрасываться нельзя.
Вот с кем Эрдогану удалось наладить отношения, так это с Путиным, и они в Ханчжоу, кажется, использовали любую возможность, чтобы дополнительно пообщаться. Вся мировая пресса и социальные сети увлеченно обсуждали то, как в ходе съемки официального фото на саммите G20 Обама заинтересованно смотрит (через Си Цзиньпина и Меркель) на о чем-то увлеченно разговаривающих Эрдогана и Путина. Дружба Москвы и Анкары по многим параметрам не выгодна Вашингтону. Это и возобновление энергетического сотрудничества, которое дает России выход на энергетические рынки Европы в обход той же Украины, а Анкаре предоставляет дополнительные рычаги давления на Брюссель. И, конечно, уже упомянутая выше Сирия.
Что хотел сказать Пекин?
Вероятно, что в ходе саммита Обама и его делегация пристально присматривались и к контактам Путина и Си Цзиньпина. Улучшение отношений между Пекином и Москвой также невыгодно Вашингтону, хотя очень часто складывается впечатление, что Москва и Пекин дружат не столько ради себя, сколько против Америки. Как заявил Си Цзиньпин в ходе встречи с Путиным, Китай и Россия должны усилить взаимную поддержку в сфере защиты суверенитета и усилить взаимную политическую поддержку. Китайский лидер подчеркнул, что Китай поддерживает Россию в ее стремлении "идти путем развития в соответствии с реалиями своей страны", а также призвал активнее продвигать процесс сближения стратегий ЕАЭС и Шелкового пути. Это интеграционные транспортные проекты в обход уже существующих или готовящихся подобных проектов, но во главе с США, таких как Трансатлантический договор, который в последнее время получает все больше скепсиса со стороны главных акторов - ведущих стран Европы Франции и Германии. В Азиатском регионе Транстихоокеанский договор о создании зоны свободной торговли пробуксовывает без участия Китая, у которого свои обширные экономические планы на регион - проект "Один пояс, один путь", предусматривающий создание транспортных связей Китая с Европой и Африкой. Еще Китай подчеркнул, что экономические санкции разрушительны и ухудшают международную экономическую и политическую атмосферу, что, без сомнения, было реверансом в сторону России, лидера которой Си Цзиньпин назвал "гостем номер один" на саммите. Глава Кремля тоже сделал жест - привез с собой для китайского коллеги коробку мороженого. Думается, что Путин хотел не столько подсластить Си Цзиньпина, сколько намекнуть на то место, где ему подали идею такого подарка - во Владивостоке на проходившем 2-3 сентября Восточном экономическом форуме. Там обсуждались такие заманчивые экономические проекты, как, например, создание большого Азиатского энергетического кольца.
На этом фоне резким контрастом выглядело то, какой прием был оказан в Китае Бараку Обаме. Сначала к президентскому самолету не подогнали трап с красной ковровой дорожкой и глава Белого дома был вынужден спускаться по бортовому трапу в хвостовой части лайнера. Затем китайские сотрудники службы безопасности не пустили к Обаме американских репортеров и даже некоторых членов американской делегации, включая советника по национальной безопасности Обамы Сьюзан Райс. Когда одна из сотрудниц Белого дома попыталась выразить протест, китайский представитель резко заявил: "Это наша страна. Это наш аэропорт", и кадры этого попали во все мировые СМИ. "Они сделали то, чего мы не ожидали", - прокомментировала позднее Райс этот инцидент. Как в свою очередь отмечает The New York Post, это нарушило традицию, которая соблюдалась во время всех визитов американских президентов в другие страны. Вопрос в том, зачем китайцам это было нужно? Посыл прост - американцам публично было отказано в их "исключительных правах". Месседж гласит: "Вы не лидеры, вы равные среди равных" и фактически бросает вызов сложившейся мировой системе. На Востоке ничего не делается просто так, и знаки там порой гораздо важнее слов. Примечательно, что в американской прессе происходящее явно попытались представить так, что неуважение было оказано лично президенту Обаме, а не всем США в его лице.
Кстати, параллельно с этим Обаме досталось (не в рамках саммита) от нового президента Филиппин Родриго Дутерте, который назвал своего коллегу так, что не хочется повторять. Дутерте вывело из себя то, что Обама, по его мнению, вмешивается во внутренние дела его страны, критикуя как нарушающие права человека массовые казни без суда подозреваемых в наркоторговле. "Я президент суверенного государства, и мы уже давно перестали быть колонией", - взорвался Дутерте. Тут интересен не столько сам по себе факт несдержанности Дутерте, сколько то, что ему вообще было невыгодно настраивать против себя Обаму, потому что Филиппинам нужна поддержка США. В июле по иску Филиппин третейский суд в Гааге постановил, что Китай не имеет оснований для территориальных притязаний в Южно-Китайском море в пределах "девятипунктирной линии" и что спорные территории архипелага Спратли (Наньша) островами не являются и исключительную экономическую зону не образуют. Китай на это ответил, что не считает действительным решение арбитража, и это напрямую затрагивает интересы Филиппин и ряда других соседних стран. Пекин также против вмешательства в спор третьих государств и уверяет, что проблема может быть урегулирована "за счет переговоров со странами, которые имеют прямое отношение к ней". Представитель МИД КНР Хуа Чуньин уже после публичного "наезда" Дутерте на Обаму заявил о готовности укреплять отношения с Филиппинами, и, судя по всему, Манила поняла намек. Ведь помощь США далеко, а давление Китая в виде задержки филиппинского экспорта в своих портах, запретов на рыболовство и ограничение турпотока совсем рядом. Тем не менее, в том, что касается третьих стран, МИД КНР оценил поддержку по этому вопросу со стороны России. Более того, Москва и Пекин заранее объявили о совместных военно-морских учениях в акватории Южно-Китайского моря.
Пока расклад таков…
Итак, саммит четко показал мировую расстановку сил на данный момент. Замученная миграционным кризисом и "брекзитом" Европа выглядела в Китае как-то бледно, и даже международный дебют Терезы Мэй, блиставшей в красном костюме, ситуацию никак не изменил. Барака Обаму, похоже, его коллеги уже и вовсе списали со счетов, он для них - дважды "хромая утка". Но скоро положение дел будет меняться. Во-первых, неизвестно, как поведет себя преемник Обамы. Понятно, что многие удачи соперников Америки связаны с ее слабым лидерством в последнее время, а значит, все самое интересное еще впереди. Турция поменяла внешнеполитическое направление, но вопрос в том, насколько прочны ее нынешние союзы? Россия в международных делах чувствует себя на коне, но так ли все хорошо у нее дома? Поэтому сюрпризов в мировой политике можно ожидать как в Сирии, так и в целом на Ближнем Востоке. К сожалению, возможно и ухудшение ситуации в Украине, последние заявления сторон на разных уровнях говорят именно об этом.
Следующим "слетом" мировых политиков совсем скоро - 17-25 сентября станет Генассамблея ООН. Там, конечно, не стоит ожидать такой же интенсивности переговоров и обилия зашифрованных символов. Все, что могло быть сказано на ближайшее время, кажется, уже сказано в Китае.