Hindistan-Pakistan münasibətləri yenidən gərginləşdi
Nüvə fövqəldövlətləri olan Hindistanla Pakistan yenidən müharibənin astanasına yaxınlaşıblar. İki qonşu dövlət arasında yeni gərginliyə Hindistan-Pakistan sərhədində törədilmiş miqyaslı terror aktı səbəb olub.
Qarşılıqlı hədələr
Fevralın 14-də baş vermiş terror aktı ən azı 42 nəfərin həyatına son qoyub, 100-dən çox insan yaralanıb. Hadisə kamikadzenin içərisində 350 kiloqram partlayıcının olduğu yük maşınını Hindistan Mərkəzi Ehtiyat Polis Qüvvələrinə məxsus 78 nəqliyyat vasitəsindən ibarət kortejdə hərəkət edən avtobuslardan birinə çırpması ilə törədilib. Terror aktına görə məsuliyyəti Kəşmirin Pakistana birləşdirilməsi uğrunda mübarizə aparan «Caiş-e-Məhəmməd» qruplaşması öz üzərinə götürüb.
Hindistanın baş naziri Narendra Modi hadisədən sonra verdiyi ilk bəyanatdaca, qarşı tərəfi «qanlı qisas»la hədələyib. Terror nəticəsində həlak olmuş şəxslərin yaxınlarına başsağlığı verən Modi bu qanın yerdə qalmayacağını bildirib. Bu bəyanatdan cəmi bir neçə gün sonra Hindistan Cammu və Kəşmirdə antiterror əməliyyatlarına başlayıb. Hərbi komandanlıqdan verilən məlumata görə, əməliyyatlar nəticəsində şimal ştatında fəaliyyət göstərən «Caiş-e-Məhəmməd» qruplaşmasının rəhbərliyi tam tərkibdə məhv edilib. Məhv edilənlər arasında terror aktının təşkilatçısı Abdullah Rəşid Qazi də var.
Bununla yanaşı, Hindistanda Pakistan əleyhinə nümayişlər başlayıb. İndi Nyu-Dehli İslamabadı islamçı yaraqlıları dəstəkləməkdə belə günahlandırır.
Pakistanın baş naziri İmran Xan isə öz növbəsində, Hindistanın ölkəsinə hücum edəcəyi təqdirdə, «lazımi cavabı» alacağını bildirib. Pakistan hökumətinin başçısı Kəşmir məsələsinin dialoq yolu ilə həllinə çağırış edərək bildirib ki, İslamabad Hindistanla terrorçuluqla mübarizəyə dair də danışıqlara hazırdır. «Terrorçuluq regionumuz üçün böyük problemdir. Biz onu aradan qaldırmaq istəyirik», - deyə İmran Xan qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Pakistın radikalların onun ərazisindən istifadəsində maraqlı deyil.
Baş verənlərin fonunda tərəflər qarşılıqlı olaraq, səfirlərini geri çağırıb. Vəziyyəti Pakistan Xarici İşlər Nazirliyinin qanlı insidentlə bağlı müstəqil araşdırmaya başlanılması çağırışı da düzəltməyib. Bu mənada Narendra Modinin Pakistanı «bütün mümkün diplomatik yollarla təcrid etmək» niyyətlərini açıqlaması da maraqlıdır. Artıq Dehlidə Pakistanın «prioritet tərəfdaş» statusundan məhrum edilməsinin mümkünlüyü haqda danışılır. Hindistan artıq Pakistanın imtiyazını da ləğv edib - ikitərəfli müqaviləyə əsasən, bu imtiyazın dəyəri 2 milyard dollardan artıq idi.
Terror aktından dərhal sonra Hindistan hökuməti qonşu ölkədən gətirilən mallara görə gömrük rüsumunu 200%-dək artırıb və bununla da, faktiki olaraq, onların gətirilməsini qadağan edib. Lakin bütün siyasi demarşlar və məhdudiyyətlərlə yanaşı, məsələ Hindistan-Pakistan münasibətlərinin tam kəsilməsinədək gedib çıxa bilər.
Pakistana gəlincə, o, Hindistandan terror aktına rəsmi İslamabadın hər hansı aidiyyətini sübut edən dəlil istəyir. Dehli isə sübuta ehtiyacın olmadığı qənaətindədir. Hindistanlılar hesab edi ki, «Caiş-e-Məhəmməd» qruplaşmasının lideri Məsud Azharın Pakistanın Pəncab əyalətində sərbəst şəkildə yaşaması və dolaşması bu mənada kifayət sayılacaq faktdır. İslamabad isə Azharın həbsi üçün kifayət qədər əsasın olmadığını iddia edir.
İndi bir şeyi əminliklə söyləmək olar: Cammu və Kəşmirdəki münaqişə o qədər dərindir ki (istər millətlərarası, istər dinlərarası, isətərsə də Hindistanla Pakistanın ikitərəfli münasibətləri kontekstində), onun tezliklə həll olunacağını gözləmək mümkün deyil. Üstəlik, vəziyyətin getdikcə daha da qəlizləşəcəyi istisna deyil.
«Times of India» nəşri yazır ki, Hindistan generalları artıq terrorçulara qarşı quru qoşunlarından istifadə, onların obyektlərinə dəqiq zərbələrin endirilməsilə əməliyyatlara başlanılması imkanlarını müzakirə edir. Bununla yanaşı, məsələ, çətin ki, iki ölkənin ordusu arasında miqyaslı müharibəyə çevrilsin. Bunu ən azı hər iki ölkənin nüvə silahına malik olması istisna edir. Çünki nüvə dövlətləri olan Hindistanla Pakistan arasında qarşıdurmanın artması bütünlükdə region və dünya üçün təhlükədir. Beynəlxalq birliyin yaranmış vəziyyətlə bağlı keçirdiyi narahatlıq da bununla izah olunur.
Geosiyasi prizmadan
Nyu-Dehli ilə İslamabad arasında qarşıdurmanın qızışmasına ayrı-ayrı dövlətlərin, ilk növbədə, ABŞ, Rusiya və Çinin fövqəlmaraqlarından kənar da baxmaq olmaz. Bu mənada Birləşmiş Ştatların mövqeyi daha maraqlıdır. Hindistanı öz geosiyasi nüfuz dairəsinə daxil etmək üçün aşkar addımlar atan Vaşinqton eyni zamanda Pakistanla ənənəvi tərəfdaş (bəzən hətta müttəfiq) münasibətlərini də qoruyub saxlamağa çalışır.
Amerikanın Hindistan istiqamətindəki səyləri, təbii ki, həm də Rusiya və Çinin, həmçinin İranın regiona təsir imkanlarının məhdudlaşdırılmasına hesablanıb. Nyu-Dehli ilə münasibətlərinə strateji xarakter qazandırmağa çalışan ABŞ bu məqsədlə Hindistana dinc atom sahəsində əməkdaşlıq, həmçinin kəşfiyyatçı dronlar, təyyarədaşıyan gəmilər üçün texnologiya, «F-18» və «F-16» qırıcılarını da təklif edir.
ABŞ-Pakistan münasibətlərinə gəlincə, onu birmənalı qiymətləndirmək çətindir. Ən azı ona görə ki, Vaşinqton bir yandan İslamabadı terrorçuların öhdəsindən gəlməməkdə (prezident Donald Tramp hətta Pakistanı «terror təşkilatlarının sponsoru» belə, adlandırıb) günahlandırır, digər tərəfdən onunla müttəfiq kimi davranır. Bu, əlbəttə ki, həm də Pakistanın ABŞ-ın Əfqanıstan kampaniyasında son dərəcə vacib rol oynaması ilə bağlıdır. Pakistan Amerika qoşunlarının Əfqanıstana daşınması üçün öz ərazisindən istifadəyə icazə verib.
Rusiyaya gəlincə, onun regiondakı maraqları, ilk növbədə, iqtisadi və nəqliyyat-kommunikasiya maraqlarıdır. Moskvanın Pakistanla münasibətləri o qədər də inkişaf etməyib və bunun kökləri Sovet İttifaqı dövrünə gedib çıxır. Söhbət xüsusilə SSRİ qoşunlarının Əfqanıstan ərazisində olduğu dövrdən gedir. Hindistanla münasibətlərə isə Rusiya tarixən böyük diqqət göstərib. Məsələn, hazırda Moskva «Şimal-Cənub» nəqliyyat dəhlizi layihəsinin əsas hərəkətverici qüvvəsidir və bu üzdən son zamanlar Rusiya-İran-Hindistan formatında üçtərəfli danışıqlar xeyli fəallaşıb. Yeni marşrutun 4 ölkənin ərazisindən keçməsi nəzərdə tutulur – Rusiya, Azərbaycan, İran və Hindistan. O, başlanğıcını Hindistanın Mumbay liman şəhərindən götürür. Oradan malların dəniz vasitəsilə İranın Bəndər-Ənzəli limanına, İrandan Azərbaycan vasitəsilə Rusiyaya daşınması planlaşdırılır. Artıq Rusiyadan mallar birbaşa Avropa ölkələrinə göndərilə bilər.
Bu layihənin Çinin «İpək yolu» layihəsinə rəqib ola biləcəyi deyilir. Bu arada bu iki qitələrarası layihənin «barışdırılması», hətta koordinasiyası üçün Azərbaycanın mövqeyi kifayət qədər cəlbedici təsir bağışlayır. Məlum olduğu kimi, Bakı artıq «Şimal-Cənub» marşrutunun işə salınması üçün tələb olunan infrastrukturun yaradılması üzərində işləri başa çatdırıb, üstəlik, İrana Rəşt-Astara dəmir yolu xəttinin tikintisi üçün 500 milyon dollarlıq kredit ayırıb. Bu dəmir yolunun Xəzər dənizinin sahilinədək uzanması nəzərdə tutulur.
Eyni zamanda Azərbaycan ən yaxın strateji müttəfiqlərindən olan Pakistanın (Azərbaycan ərazilərinin işğalını pisləyən İslamabadın təcavüzkar Ermənistanla heç bir münasibəti yoxdur) da bu layihəyə qoşulmasını istəyir. Odur ki, «Şimal-Cənub» marşrutunun Pakistanın Qavadar limanı ilə birləşəcəyi, oradan isə Çin-Pakistan iqtisadi dəhlizinədək uzanacağı istisna deyil. Yeri gəlmişkən, sonuncu Pekinin qlobal «İpək yolu» iqtisadi kəmərinin yaradılması strategiyasının vacib elementidir.
Azərbaycan bütünlükdə Avrasiya məkanında müxtəlif inteqrasiya layihələri arasında birləşdirici bənddir. Bu layihələrdə isə hər iki qitənin ən nəhəng fövqəldövlətləri iştirak edir.
Beləliklə, Hindistan-Pakistan münasibətlərində yaranmış növbəti gərginlik kontekstində, Bakının inteqrasiya səyləri bu iki ölkənin iqtisadi və nəqliyyat-kommunikasiya maraqlarının üst-üstə düşməsinə imkan yarada bilər. Bu, şübhəsiz ki, bütövlükdə iki nüvə fövqəldövləti arasında hərbi münaqişə təhlükəsinin tezliklə aradan qalxmasını gözləyən dünya birliyinin istəyinə cavab verir.

СТАРАЯ РАНА ЗАКРОВОТОЧИЛА
Индия и Пакистан - две ядерные державы - вновь находятся на грани войны. Очередную экскалацию напряженности между двумя соседними государствами спровоцировал крупный теракт на индийско-пакистанской границе.
Взаимные угрозы
В результате теракта 14 февраля погибли не менее 42 человек и еще свыше сотни пострадали. Cмертник направил внедорожник, снаряженный 350 кг взрывчатки, на один из автобусов состоящей из 78 транспортных средств военной колонны Центральных резервных сил полиции Индии. Ответственность за теракт взяла на себя группировка "Джаиш-э-Мухаммад", выступающая за присоединение региона Кашмир к Пакистану.
Угроза кровавого отмщения прозвучала уже в первом после теракта заявлении премьер-министра Индии Нарендры Моди, который, выразив соболезнования родственникам погибших, пообещал, что их жертвы не будут напрасными. Спустя считанные дни после этого заявления Индия приступила к антитеррористической операции в Джамму и Кашмире, по итогам которой военное командование объявило о полной ликвидации руководства действующей в северном штате группировки "Джаиш-э-Мухаммад", в том числе организатора теракта Абдулы Рашида Гази.
Одновременно по всей Индии прокатилась волна антипакистанских протестов, а официальный Нью-Дели обвинил Исламабад в поддержке боевиков-исламистов. В свою очередь пакистанский премьер Имран Хан пригрозил Индии соответствующим ответом, если она решит напасть на Пакистан. Глава пакистанского правительства призвал решать кашмирский вопрос путем диалога и выразил готовность своей страны к переговорам с Индией по вопросам борьбы с терроризмом. "Терроризм - великая проблема нашего региона, и мы хотим искоренить ее", - заявил Имран Хан, выразив также незаинтересованность Пакистана в использовании территории страны радикалами.
На фоне эскалации стороны взаимно отозвали послов из Нью-Дели и Исламабада. К некоторой разрядке не привел даже призыв МИД Пакистана провести независимое расследование кровавого инцидента в Джамму и Кашмире. Показательно в этом смысле заявление Нарендры Моди о намерении Индии "изолировать" Пакистан всеми доступными дипломатическими методами. В Дели говорят о возможности лишить Пакистан статуса "приоритетного партнера". Индия уже отменила привилегии Пакистана в рамках статуса "наибольшего благоприятствования" ВТО - привилегии, сумма которых, согласно двустороннему договору, превышает $2 млрд. Сразу после теракта правительство Индии подняло таможенные пошлины на товары из соседней страны до 200%, тем самым фактически запретив их ввоз. Вкупе со всеми политическими демаршами и ограничениями дело может дойти даже до разрыва индийско-пакистанских отношений.
Пакистан со своей стороны требует от Индии предоставить веские доказательства причастности к террористам официальных структур в Исламабаде. Однако в Индии уверены, что никаких доказательств и не требуется, хотя бы потому, что Масуд Азхар, лидер группировки "Джаиш-э-Мухаммад", не скрываясь, живет в пакистанском Пенджабе. Исламабад, в свою очередь, утверждает, что достаточных оснований для ареста Азхара нет.
Однозначно можно говорить лишь о том, что конфликт в Джамму и Кашмире настолько глубок (и в межэтническом, и в межконфессиональном плане, и в контексте двусторонних индийско-пакистанских отношений), что ожидать его скорого разрешения не приходится. Дальнейшее же обострение противостояния, наоборот, не исключается.
Согласно изданию Times of India, генералы в Дели обсуждают варианты применения силы против террористов с использованием атак сухопутных войск и нанесением точечных ударов по опорным пунктам боевиков. Но все же до широкомасштабных боевых действий между армиями Индии и Пакистана дело, скорее всего, не дойдет. В первую очередь из-за применяемого обеими странами ядерного сдерживания.
Потому что опасность роста противостояния между Индией и Пакистаном отягощается их ядерным статусом, а потому угрожает всему региону и миру. Этим и объясняется серьезная обеспокоенность международного сообщества в связи с очередным витком напряженности в индийско-пакистанских отношениях.
Сквозь призму геополитики
Разрастание противостояния между Нью-Дели и Исламабадом нельзя рассматривать в отрыве от великодержавных интересов других стран, прежде всего США, России и Китая. Наиболее примечательна позиция Соединенных Штатов, неприкрыто пытающихся перевести Индию в орбиту своего геополитического влияния и одновременно сохранить традиционно партнерские (а порой и даже явно союзнические) отношения с Пакистаном.
Американская работа в индийском направлении нацелена на одновременное ограничение регионального влияния России, Китая, а также Ирана. В стремлении придать отношениям с Нью-Дели стратегический характер Вашингтон предлагает Индии сотрудничество в сфере мирного атома, а также закупить у США невооруженные дроны-разведчики, технологии для авианосцев и истребители F-18 и F-16.
Отношения же США с Пакистаном неоднозначны по той причине, что Белый дом, с одной стороны, критикует Исламабад за неспособность действенно разобраться с террористами (президент Дональд Трамп даже назвал Пакистан "спонсором террористических организаций"), а с другой - отдают должное ему как союзнику. Это не в последнюю очередь связано с тем, что Пакистан играет очень важную роль в афганской компании США, предоставляя свою территорию для доставки американских войск в Афганистан.
У России в регионе, главным образом, экономический и транспортно-коммуникационный интерес. Москва не имеет достаточно развитых отношений с Пакистаном, причины чего уходят еще в советскую эпоху, особенно в период нахождения войск СССР на территории Афганистана. Другое дело - отношения с Индией, которым Россия традиционно уделяет большое внимание. В частности, Москва является ныне одним из двигателей проекта транспортного коридора Север - Юг, в связи с чем в последнее время активизировались трехсторонние переговоры между Россией, Ираном и Индией. Предполагается, что новый маршрут пройдет по территории четырех государств - России, Азербайджана, Ирана и Индии. Свое начало маршрут берет в индийском портовом городе Мумбаи, затем товары по морю переправляются в иранский порт Бендер-Энзели. Из Ирана грузы попадают через территорию Азербайджана в Россию, откуда могут напрямую отправляться в европейские страны.
Считается, что этот проект может стать конкурентом для китайского Шелкового пути. Однако с точки зрения "примирения" и даже возможной координации обоих межконтинентальных проектов весьма привлекательной выглядит позиция Азербайджана. Как известно, Баку уже завершил работу над инфраструктурой, необходимой для полноценного запуска маршрута Север - Юг, а также предоставил кредит Тегерану в размере $500 млн. на строительство железнодорожной ветки Решт - Астара, которая протянется вдоль каспийского побережья. Одновременно Азербайджан добивается подключения к проекту Пакистана, который является одним из ближайших стратегических союзников нашей страны (в частности Исламабад, осуждая оккупацию азербайджанских территорий, не имеет никаких отношений со страной-агрессором - Арменией). Поэтому нельзя исключать, что Север - Юг будет связан и с пакистанским портом Гвадар, а далее - с Китайско-пакистанским экономическим коридором, который является важным элементом глобальной стратегии Пекина по созданию экономического пояса Шелкового пути.
Таким образом, Азербайджан играет знаковую связующую роль между различными интеграционными проектами на всем Евразийском пространстве, участниками которых выступают и все крупнейшие державы обоих континентов. В контексте же очередной эскалации индийско-пакистанского противостояния это может означать, что интеграционные усилия Баку предлагают одну из возможностей соприкосновения экономических и транспортно-коммуникационных интересов Индии и Пакистана. Это, несомненно, отвечает устремлениям всего международного сообщества, ожидающего скорейшего отведения угрозы разрастания военного конфликта между двумя ядерными державами.