Hindistan-Pakistan münasibətləri yenidən gərginləşdi
Nüvə fövqəldövlətləri olan Hindistanla Pakistan yenidən müharibənin astanasına yaxınlaşıblar. İki qonşu dövlət arasında yeni gərginliyə Hindistan-Pakistan sərhədində törədilmiş miqyaslı terror aktı səbəb olub.
Qarşılıqlı hədələr
Fevralın 14-də baş vermiş terror aktı ən azı 42 nəfərin həyatına son qoyub, 100-dən çox insan yaralanıb. Hadisə kamikadzenin içərisində 350 kiloqram partlayıcının olduğu yük maşınını Hindistan Mərkəzi Ehtiyat Polis Qüvvələrinə məxsus 78 nəqliyyat vasitəsindən ibarət kortejdə hərəkət edən avtobuslardan birinə çırpması ilə törədilib. Terror aktına görə məsuliyyəti Kəşmirin Pakistana birləşdirilməsi uğrunda mübarizə aparan «Caiş-e-Məhəmməd» qruplaşması öz üzərinə götürüb.
Hindistanın baş naziri Narendra Modi hadisədən sonra verdiyi ilk bəyanatdaca, qarşı tərəfi «qanlı qisas»la hədələyib. Terror nəticəsində həlak olmuş şəxslərin yaxınlarına başsağlığı verən Modi bu qanın yerdə qalmayacağını bildirib. Bu bəyanatdan cəmi bir neçə gün sonra Hindistan Cammu və Kəşmirdə antiterror əməliyyatlarına başlayıb. Hərbi komandanlıqdan verilən məlumata görə, əməliyyatlar nəticəsində şimal ştatında fəaliyyət göstərən «Caiş-e-Məhəmməd» qruplaşmasının rəhbərliyi tam tərkibdə məhv edilib. Məhv edilənlər arasında terror aktının təşkilatçısı Abdullah Rəşid Qazi də var.
Bununla yanaşı, Hindistanda Pakistan əleyhinə nümayişlər başlayıb. İndi Nyu-Dehli İslamabadı islamçı yaraqlıları dəstəkləməkdə belə günahlandırır.
Pakistanın baş naziri İmran Xan isə öz növbəsində, Hindistanın ölkəsinə hücum edəcəyi təqdirdə, «lazımi cavabı» alacağını bildirib. Pakistan hökumətinin başçısı Kəşmir məsələsinin dialoq yolu ilə həllinə çağırış edərək bildirib ki, İslamabad Hindistanla terrorçuluqla mübarizəyə dair də danışıqlara hazırdır. «Terrorçuluq regionumuz üçün böyük problemdir. Biz onu aradan qaldırmaq istəyirik», - deyə İmran Xan qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Pakistın radikalların onun ərazisindən istifadəsində maraqlı deyil.
Baş verənlərin fonunda tərəflər qarşılıqlı olaraq, səfirlərini geri çağırıb. Vəziyyəti Pakistan Xarici İşlər Nazirliyinin qanlı insidentlə bağlı müstəqil araşdırmaya başlanılması çağırışı da düzəltməyib. Bu mənada Narendra Modinin Pakistanı «bütün mümkün diplomatik yollarla təcrid etmək» niyyətlərini açıqlaması da maraqlıdır. Artıq Dehlidə Pakistanın «prioritet tərəfdaş» statusundan məhrum edilməsinin mümkünlüyü haqda danışılır. Hindistan artıq Pakistanın imtiyazını da ləğv edib - ikitərəfli müqaviləyə əsasən, bu imtiyazın dəyəri 2 milyard dollardan artıq idi.
Terror aktından dərhal sonra Hindistan hökuməti qonşu ölkədən gətirilən mallara görə gömrük rüsumunu 200%-dək artırıb və bununla da, faktiki olaraq, onların gətirilməsini qadağan edib. Lakin bütün siyasi demarşlar və məhdudiyyətlərlə yanaşı, məsələ Hindistan-Pakistan münasibətlərinin tam kəsilməsinədək gedib çıxa bilər.
Pakistana gəlincə, o, Hindistandan terror aktına rəsmi İslamabadın hər hansı aidiyyətini sübut edən dəlil istəyir. Dehli isə sübuta ehtiyacın olmadığı qənaətindədir. Hindistanlılar hesab edi ki, «Caiş-e-Məhəmməd» qruplaşmasının lideri Məsud Azharın Pakistanın Pəncab əyalətində sərbəst şəkildə yaşaması və dolaşması bu mənada kifayət sayılacaq faktdır. İslamabad isə Azharın həbsi üçün kifayət qədər əsasın olmadığını iddia edir.
İndi bir şeyi əminliklə söyləmək olar: Cammu və Kəşmirdəki münaqişə o qədər dərindir ki (istər millətlərarası, istər dinlərarası, isətərsə də Hindistanla Pakistanın ikitərəfli münasibətləri kontekstində), onun tezliklə həll olunacağını gözləmək mümkün deyil. Üstəlik, vəziyyətin getdikcə daha da qəlizləşəcəyi istisna deyil.
«Times of India» nəşri yazır ki, Hindistan generalları artıq terrorçulara qarşı quru qoşunlarından istifadə, onların obyektlərinə dəqiq zərbələrin endirilməsilə əməliyyatlara başlanılması imkanlarını müzakirə edir. Bununla yanaşı, məsələ, çətin ki, iki ölkənin ordusu arasında miqyaslı müharibəyə çevrilsin. Bunu ən azı hər iki ölkənin nüvə silahına malik olması istisna edir. Çünki nüvə dövlətləri olan Hindistanla Pakistan arasında qarşıdurmanın artması bütünlükdə region və dünya üçün təhlükədir. Beynəlxalq birliyin yaranmış vəziyyətlə bağlı keçirdiyi narahatlıq da bununla izah olunur.
Geosiyasi prizmadan
Nyu-Dehli ilə İslamabad arasında qarşıdurmanın qızışmasına ayrı-ayrı dövlətlərin, ilk növbədə, ABŞ, Rusiya və Çinin fövqəlmaraqlarından kənar da baxmaq olmaz. Bu mənada Birləşmiş Ştatların mövqeyi daha maraqlıdır. Hindistanı öz geosiyasi nüfuz dairəsinə daxil etmək üçün aşkar addımlar atan Vaşinqton eyni zamanda Pakistanla ənənəvi tərəfdaş (bəzən hətta müttəfiq) münasibətlərini də qoruyub saxlamağa çalışır.
Amerikanın Hindistan istiqamətindəki səyləri, təbii ki, həm də Rusiya və Çinin, həmçinin İranın regiona təsir imkanlarının məhdudlaşdırılmasına hesablanıb. Nyu-Dehli ilə münasibətlərinə strateji xarakter qazandırmağa çalışan ABŞ bu məqsədlə Hindistana dinc atom sahəsində əməkdaşlıq, həmçinin kəşfiyyatçı dronlar, təyyarədaşıyan gəmilər üçün texnologiya, «F-18» və «F-16» qırıcılarını da təklif edir.
ABŞ-Pakistan münasibətlərinə gəlincə, onu birmənalı qiymətləndirmək çətindir. Ən azı ona görə ki, Vaşinqton bir yandan İslamabadı terrorçuların öhdəsindən gəlməməkdə (prezident Donald Tramp hətta Pakistanı «terror təşkilatlarının sponsoru» belə, adlandırıb) günahlandırır, digər tərəfdən onunla müttəfiq kimi davranır. Bu, əlbəttə ki, həm də Pakistanın ABŞ-ın Əfqanıstan kampaniyasında son dərəcə vacib rol oynaması ilə bağlıdır. Pakistan Amerika qoşunlarının Əfqanıstana daşınması üçün öz ərazisindən istifadəyə icazə verib.
Rusiyaya gəlincə, onun regiondakı maraqları, ilk növbədə, iqtisadi və nəqliyyat-kommunikasiya maraqlarıdır. Moskvanın Pakistanla münasibətləri o qədər də inkişaf etməyib və bunun kökləri Sovet İttifaqı dövrünə gedib çıxır. Söhbət xüsusilə SSRİ qoşunlarının Əfqanıstan ərazisində olduğu dövrdən gedir. Hindistanla münasibətlərə isə Rusiya tarixən böyük diqqət göstərib. Məsələn, hazırda Moskva «Şimal-Cənub» nəqliyyat dəhlizi layihəsinin əsas hərəkətverici qüvvəsidir və bu üzdən son zamanlar Rusiya-İran-Hindistan formatında üçtərəfli danışıqlar xeyli fəallaşıb. Yeni marşrutun 4 ölkənin ərazisindən keçməsi nəzərdə tutulur – Rusiya, Azərbaycan, İran və Hindistan. O, başlanğıcını Hindistanın Mumbay liman şəhərindən götürür. Oradan malların dəniz vasitəsilə İranın Bəndər-Ənzəli limanına, İrandan Azərbaycan vasitəsilə Rusiyaya daşınması planlaşdırılır. Artıq Rusiyadan mallar birbaşa Avropa ölkələrinə göndərilə bilər.
Bu layihənin Çinin «İpək yolu» layihəsinə rəqib ola biləcəyi deyilir. Bu arada bu iki qitələrarası layihənin «barışdırılması», hətta koordinasiyası üçün Azərbaycanın mövqeyi kifayət qədər cəlbedici təsir bağışlayır. Məlum olduğu kimi, Bakı artıq «Şimal-Cənub» marşrutunun işə salınması üçün tələb olunan infrastrukturun yaradılması üzərində işləri başa çatdırıb, üstəlik, İrana Rəşt-Astara dəmir yolu xəttinin tikintisi üçün 500 milyon dollarlıq kredit ayırıb. Bu dəmir yolunun Xəzər dənizinin sahilinədək uzanması nəzərdə tutulur.
Eyni zamanda Azərbaycan ən yaxın strateji müttəfiqlərindən olan Pakistanın (Azərbaycan ərazilərinin işğalını pisləyən İslamabadın təcavüzkar Ermənistanla heç bir münasibəti yoxdur) da bu layihəyə qoşulmasını istəyir. Odur ki, «Şimal-Cənub» marşrutunun Pakistanın Qavadar limanı ilə birləşəcəyi, oradan isə Çin-Pakistan iqtisadi dəhlizinədək uzanacağı istisna deyil. Yeri gəlmişkən, sonuncu Pekinin qlobal «İpək yolu» iqtisadi kəmərinin yaradılması strategiyasının vacib elementidir.
Azərbaycan bütünlükdə Avrasiya məkanında müxtəlif inteqrasiya layihələri arasında birləşdirici bənddir. Bu layihələrdə isə hər iki qitənin ən nəhəng fövqəldövlətləri iştirak edir.
Beləliklə, Hindistan-Pakistan münasibətlərində yaranmış növbəti gərginlik kontekstində, Bakının inteqrasiya səyləri bu iki ölkənin iqtisadi və nəqliyyat-kommunikasiya maraqlarının üst-üstə düşməsinə imkan yarada bilər. Bu, şübhəsiz ki, bütövlükdə iki nüvə fövqəldövləti arasında hərbi münaqişə təhlükəsinin tezliklə aradan qalxmasını gözləyən dünya birliyinin istəyinə cavab verir.

OLD PROBLEMS, NEW CIRCUMSTANCES
India and Pakistan, the two nuclear powers, are on the brink of war again caused by a major terrorist attack on the India-Pakistan border and escalating the tension between two neighbouring states.
Mutual threats
As a result of the terrorist attack on February 14, at least 42 people were killed and over a hundred were injured. Suicide bomber drove an SUV equipped with 350 kg of explosives to one of the buses of the military convoy of the Central Reserve Police Force of India. Jaish-e-Mohammed, a terrorist group fighting to join the Kashmir region to Pakistan, claimed the responsibility for the attack.
Shortly after the attack, Indian Prime Minister Narendra Modi released a statement promising a bloody revenge and expressed his condolences to the relatives of the victims. A few days after the statement, India launched an anti-terrorist operation in Jammu and Kashmir. The military command announced the complete elimination of the leadership of the Jaish-e-Muhammad in the northern state, including the organiser of the terrorist act Abdul Rashid Ghazi.
At the same time, a wave of anti-Pakistan protests swept across India. New Delhi accused Islamabad of supporting Islamist militants. In turn, Pakistani Prime Minister Imran Khan threatened India with a corresponding response if India attacks Pakistan. The head of the Pakistani government called for solving the Kashmir issue through dialogue and expressed his country's readiness to negotiate with India on the fight against terrorism. "Terrorism is the great problem of our region, and we want to eradicate it," Imran Khan said expressing Pakistan’s disinterest in using his country's territory by and for radicals.
Following the event, India and Pakistan recalled ambassadors from New Delhi and Islamabad, respectively. Even the call from the Pakistani Foreign Ministry to conduct an independent investigation of the incident did not help de-escalate tension. Remarkably, Narendra Modi stated that India intended to "isolate" Pakistan by all available diplomatic methods, which means the possibility of depriving Pakistan of the status of "priority partner". India has already abolished Pakistan’s privileges (more than $2 billion according to a bilateral agreement) as a most-favoured-nation in the WTO. Immediately after the terrorist attack, Indian government raised customs duties on goods from the neighbouring country to 200%, thereby effectively banning their importation. Altogether, the case can even go as far as breaking India-Pakistan relations.
Pakistan demands that India provide strong evidence of the involvement of official Islamabad with terrorists. However, Indians believe that no evidence is required, at least because Masood Azhar, the leader of Jaish-e-Mohammad is hiding in Punjab, Pakistan. Islamabad argues that there are no sufficient grounds for arrest of Azhar.
Obviously, the conflict in Jammu and Kashmir is so deep both in terms of inter-ethnic and inter-religious relations, as well as in the context of bilateral Indo-Pakistani relations that it is difficult to expect that it end soon. The further aggravation of confrontation, on the contrary, is possible.
According to the Times of India, the generals in Delhi are discussing options for an offensive against terrorists involving ground forces that will target militant strongholds. Nevertheless, it is unlikely that the issue leads to large-scale hostilities between the armies of India and Pakistan. Primarily because of the nuclear potential of both countries. This is the main reason why the escalation of conflict between the two states threatens the entire region and the world. This explains the serious concern of the international community in connection with the latest spiral of tensions in India-Pakistan relations.
Growth of confrontation between New Delhi and Islamabad cannot be viewed separate from the interests of other great powers, primarily the United States, Russia and China. The United States is explicitly trying to transfer India into the orbit of its geopolitical influence and at the same time to maintain traditional partnership (sometimes obviously allied) relations with Pakistan.
Apparently, the goal of Americans is to limit the regional influence of Russia, China, and Iran. In an effort to make relations with New Delhi more strategic in character, Washington offers India cooperation in peaceful development of its nuclear potential and invites India to purchase American military equipment, including unarmed reconnaissance drones, aircraft carriers, and fighter jets (F-18 and F-16).
U.S. relations with Pakistan are ambiguous because the White House, on the one hand, criticises Islamabad for its inability to effectively fight the terrorists (President Trump even called Pakistan "a sponsor of terrorist organisations"), and on the other hand, treats Pakistan as an ally, as Pakistan plays an instrumental role for the Afghan campaign of the United States, providing its territory for the delivery of American troops to Afghanistan.
Russia has mainly economic and communication interests in the region. Moscow has failed to establish sufficiently developed relations with Pakistan since the Soviet times, especially when the Soviet troops were in Afghanistan. On the contrary, Russia traditionally pays great attention to India. In particular, Moscow is actively pushing forward the North-South transport corridor project, leading to intensification of trilateral negotiations between Russia, Iran and India recently. It is assumed that the new route will pass through the territory of four states - Russia, Azerbaijan, Iran and India. The route originates in the Indian port city of Mumbai, from where goods are shipped by sea to the Iranian port of Bender-Enzeli. From Iran, cargo will go through the territory of Azerbaijan to Russia, from where they can directly go to European countries.
It is believed that this project can become a competitor for the Chinese Silk Road. However, as far as "reconciliation" is concerned, it is even possible to make sure both intercontinental projects are coordinated. Therefore, Azerbaijan’s position looks very attractive. Baku has completed works on the infrastructure necessary for the full-fledged launch of the North-South project, and provided a $500-million loan to Tehran for the construction of the Rasht-Astara railway line going along the Caspian seashore. At the same time, Azerbaijan is trying to connect to the project Pakistan, which is one of the closest strategic allies of Azerbaijan. In particular, Islamabad, condemns the occupation of Azerbaijani territories and has no relations with the aggressor country, Armenia. Therefore, it is possible that the North-South will be connected with Pakistan’s Gwadar Port, and then with the China-Pakistan Economic Corridor, which is an important element of Beijing’s global strategy to create the Silk Road Economic Belt.
Azerbaijan plays a significant role between various integration projects on Eurasian continent. Amidst the escalation of the Indian-Pakistani confrontation, the integration efforts of Baku is a chance for bringing together the economic and transport-communication interests of India and Pakistan. This also goes in line with the aspirations of the international community, which is expecting the speedy reolution of the conflict before it turns to a military conflict between the two nuclear powers.
Kashmir of discord
Until 1947, the territory of Jammu and Kashmir has been part of a semi-independent principality governed by a Hindu maharaja, although the majority of residents were Muslims. When the British India was divided, maharajah signed an act, which connected Jammu and Kashmir to India, flaring up fighting between Muslims and Hindus, which eventually ended in 1949. Under the auspices of the United Nations, Jammu and Kashmir was divided into two parts: one for Pakistan, and the other one for India. Meanwhile, the predominantly Muslim-inhabited Indian state of Jammu and Kashmir has been a scene of bloody clashes between local rebels and Indian security forces for almost thirty years.
Military conflicts between India and Pakistan have taken place since the separation of the state after its liberation from the British colonial rule. Both countries have had periods of war and cold peace, often balancing, however, on the verge of yet another armed conflict. Sometimes India and Pakistan make certain steps towards each other, especially in the economic sphere. However, economic ties have not yet led to a radical rapprochement between the states, confirmed by the joint participation of New Delhi and Islamabad in the Shanghai Cooperation Organisation.