Bolivar Respublikasında vəziyyət, güman ki, daha da qarışacaq
Venesuelada daxili siyasi qarşıdurma getdikcə Rusiya ilə ABŞ arasındakı növbəti dolayı münaqişəyə çevrilir. Yaşananların ssenarisində başqa ölkələrdə (xüsusilə Suriyada) izlənilən bir çox əlamətlər görünməkdədir. Birincisi, bu, «hökmdarın taleyi»dir: ABŞ və bir sıra Qərb dövlətləri Venesuela parlamentinin sədri Xuan Quaydonu ölkənin qanuni prezidenti kimi tanısalar da, Rusiya, Çin, Türkiyə, Meksika, İndoneziya kimi ölkələr 2018-ci ildə seçilmiş prezident Nikolas Maduronu dəstəkləyir.
İkincisi, ABŞ artıq Venesuelaya hərbi müdaxilə imkanlarını nəzərdən keçirir, Rusiya isə hələlik hər şey inkar etməsinə rəğmən, hərbi məsləhətçilərinin sayını artırır.
Üçüncüsü, region ölkələrinin (Kuba, Kolumbiya), hətta regiona aidiyyəti olmayan dövlətlərin (İran) münaqişəyə cəlbi təhlükəsi var.
Dördüncüyü, nəzərə alsaq ki, mövcud beynəlxalq hüquqa görə üçüncü qüvvənin suveren dövlətin ərazisinə hərbi müdaxiləsi üçün ciddi səbəb olmalıdır, Venesuelada bu səbəb, demək olar ki, hazırdır. Ölkənin milyonlarla vətəndaşı milli valyutanın dəyərdən düşməsi, ərzaq və yanacaq çatışmazlığı, tibbi xidmətin az qala olmaması, elektrik enerjisinin tez-tez kəsilməsi üzündən Venesuelanı tərk edir. Qərb KİV-i bu ölkəni çoxdan müflis dövlət elan edib. Mətbuat yazır ki, Bolivar Respublikası artıq öz əhalisini qorumaq, onun baza hüquqlarını təmin etmək iqtidarında deyil. Bununla yanaşı, artıq təcrübədə dəfələrlə rast gəlindiyi kimi, ölkədəki humanitar böhranı ABŞ-ın sanksiyaları daha da dərinləşdirir.
Maduro özü rəqibi Quaydonu ABŞ-ın oyuncağı adlandırır, Amerikanı Venesuelanın neft və qaz, qızıl və almaz, uran kimi təbii sərvətlərini ələ keçirməyə çalışmaqda təqsirləndirir.
Nəhayət, beşincisi, Avropa İttifaqı, həmçinin Böyük Britaniya proseslərdən kənarda qalmağa üstünlük verir, hərbi güc tətbiqindən çəkinməyə, siyasi dialoq yollarının tapılmasına çağırışlar etməklə kifayətlənir.
Nə isə düz getmir
Venesuelada siyasi böhran yanvarda – 2013-cü ildən ölkəyə başçılıq edən Nikolas Maduronun 2018-ci ildə keçirilmiş prezident seçkisində yenidən qalib elan olunması ilə başlayıb. Müxalifətdə yer alan parlament yanvarın 15-də prezident seçkisinin saxtalaşdırıldığını bəyan edib, Maduronu qəsbkar adlandırıb və artıq yanvarın 23-də parlamentin sədri Xuan Quaydo özünü ölkə prezidenti səlahiyyətlərinin icraçısı elan edib. ABŞ, Latın Amerikasının əksər dövləti və Avropa İttifaqı dərhal onu müvəqqəti dövlət başçısı kimi tanıyıb. Bununla da, ölkədə kütləvi etirazlar başlayıb. Amma müxalifət, hələ ki, Maduronun hakimiyyətdən getməsinə nail ola bilmir.
Faktiki olaraq ikihakimiyyətliliyin hökm sürdüyü şəraitdə müxalifət aprelin 30-da daha bir çevriliş cəhdi edib. Həmin gün Quaydo xalqı Maduronun devrilməsini nəzərdə tutan «Azadlıq» əməliyyatını başa çatdırmaq üçün küçələrə çıxmağa çağırıb. Bununla yanaşı, etiraz aksiyasının daha miqyaslı xarakter alması üçün ölkədə kütləvi tətil də elan olunub. Quaydo ordunun onun tərəfindən olduğunu da bəyan edib. Bundan başqa, Quaydodan da qat-qat populyar olan, bəzilərinin isə ümumiyyətlə sitayiş etdiyi müxalifət lideri Leopold Lopes ev dustaqlığından azad olunub və bu, etirazçıları daha da ruhlandırıb.
Qərb KİV-nin yazdığına görə, artıq ortada «Maduronun layqli gedişi»ni nəzərdə tutan, Ali Məhkəmənin Quaydonu müvəqqəti prezident kimi tanıdığını göstərən, il ərzində növbədənkənar seçkinin təşkilini özündə əks etdirən sənəd də var. Lakin prezident postuna əsas namizəd Quaydo deyil, məhz Leopold Lopes sayılır. O, artıq «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsindən həmvətənlərini azadlığı «geri almağa» da səsləyib.
Baş verənləri Vaşinqton gərginlik içərisində izləyir. «Biz sizinləyik!», - deyə ABŞ-ın vitse-prezidenti Mayk Pens «Twitter» səhifəsində yazıb. Üstəlik, o, bu zaman ispan dilində #operacionlibertad («Azadlıq əməliyyatı») «heşteq»indən də istifadə edib.
Karakasdakı La-Karlota aviabazasının qarşısına toplaşmış kütlə aeroportun hasarını dağıtmağa başlayıb. Lakin əməldə Quaydo və Lopesi dəstəkləməyə hazır olan adi venesuelalıların o qədər də çox olmadığı üzə çıxıb. Ölkədə narazılıq son dərəcə böyük olsa da, görünən odur ki, xalqın əksər hissəsi inqilabda iştirak etmək istəmir. Bəlkə də, onlar bəzi ölkələrdə, məsələn, elə Suriyada bu yolun nələrə aparıb çıxardığını nəzərə alır. Müxalifətə dəstək olaraq küçəyə çıxmış hərbçilərə gəlincə, onların da sayı çox olmayıb.
Lopesin ictimaiyyət qarşısında peyda olması kifayət qədər parlaq siqnal kimi qiymətləndirilsə də, Maduronun devrilməsi işində kütləni o da lazımi dərəcədə ruhlandıra bilməyib. Məsələ ondadır ki, Lopesin azad olunması qərarını SEBİN xüsusi xidmət orqanı verib. Deyilənə görə, milli kəşfiyyatın rəhbəri Kristofer Fiqera Maduronun komandasında prezidentin getməsinə tərəfdar olanlardandır. Bəzi məlumatlara görə, müdafiə naziri Vladimir Padrino Lopes, Ali Məhkəmənin sədri Maykel Moreno, prezident mühafizəsinin və hərbi əks-kəşfiyyatın rəhbəri İvan Rafael Ernandes Dala da prezidenti  «satmağa» hazır imişlər. Deyilənə görə, onlar Maduronun başı üzərindən hakimiyyətin ötürülməsi haqda danışıqlar aparıblar və bundan xəbər tutan prezident artıq Kubaya qaçmaq haqda belə düşünürmüş.
Reallıqda vəziyyətin necə olduğu, Maduronun həqiqətən qaçmağa hazırlaşıb-hazırlaşmadığı, əgər hazırlaşırdısa, niyə qaçmadığı və s. dəqiq bəlli deyil. Bir şey aydındır ki, Quaydo ilə Lopesin planı pozulub və hökumət hakimiyyət çevrilişi cəhdinin iflasa uğradığını bəyan edib. Nəticədə, Lopes Çili səfirliyinə sığınıb, daha sonra ailəsilə birlikdə İspaniyanın diplomatik nümayəndəliyinə yerləşib. Viqera Venesuelanı tərk edib, müdafiə naziri Vladimir Lopes isə Maduronun Karakasdakı hərbi akademiyada çıxış etdiyi vaxt artıq prezidentin yanında dayanıb. Deyilənə görə, hazırlanmış planla bağlı Maduronu məhz Vladimir Lopes məlumatlandırıb.
Maykl Morenaya gəlincə, o, mayın 8-də Maduronun qatı tərəfdarı kimi bəyanat verib: «Venesuela Ali Məhkəməsi sanksiya hədələri səsləndirən ABŞ-ın şantajı qarşısında boyun əyməyəcək və ölkədə sülhü pozmağa cəhd edən hər bir şəxs barəsində lazımi qərarları qəbul edəcək».
Beləliklə, görünən odur ki, Quaydo ilə Lopesin real güc və resurslara malik hərbçilərə arxalanmaq istəyi baş tutmayıb. İndi Qərb ekspertləri hər şeyin niyə belə alındığı haqda düşünür. Bu, ümumilikdə onunla izah edilir ki, «dağılmaqda olan Venesuela ordusu artıq xalqa xidmət etmir», hərçənd ordunun ayrı-ayrı nümayəndələri arasında müxalifəti müdafiə edənlər də var. Bundan başqa, Maduroya sadiq hərbçilərə kəşfiyyat və əks-kəşfiyyatda güclü olan kubalıların da yardım etdiyi deyilir. Yeri gəlmişkən, uğursuz dövlət çevrilişi cəhdindən dərhal sonra ölkə başçısı onlarla hərbçini silahlı qüvvələrdən qovub və ya rütbələrini aşağı salıb.
Qırmızı xətt
Bütün bunların fonunda bir məqam çox önəmlidir və vəziyyəti tam anlamaq üçün onu bilmək lazımdır: Quaydo özü çevriliş cəhdinin uğursuzluğa düçar olduğunu etiraf edib və ABŞ-dan Venesuelaya müdaxilə təklifinin gələcəyi təqdirdə onu qəbul edəcəyini söyləyib. ABŞ-ın Venesuela böhranının həlli üçün istənilən varianta hazır olduğunu isə ölkə başçısı Donald Tramp şəxsən bəyan edib. Mayın əvvəlində  Birləşmiş Ştatların dövlət katibi Mayk Pompeo ölkəsinin Venesuelaya hərbi müdaxilə edə biləcəyini təkrarən dilə gətirib. Amerika rəsmilərinin bu məsələdə nə qədər ciddi olduqlarını ölkənin müdafiə naziri səlahiyyətlərinin icraçısı Patrik Şanaxanın bir qərarı da təsdiqləyib. O, «diqqəti Venesuelaya yönəltməli olduğu üçün» Avropaya nəzərdə tutulmuş səfərini təxirə salıb.
Nəhayət, ən maraqlı məqam: Pompeo CNN telekanalına açıqlamasında ölkəni tərk etməyə hazır olan Maduronu «təyyarənin kandarında» ruslarla kubalıların dayandırdığını bildirib. Amerika tərəfi bununla, faktiki olaraq, Rusiyanın Maduroya dəstəyini ortaya qoyub və onun hakimiyyətdə qalmasının səbəbini göstərib. Kuba və Rusiya təmsilçiləri, əlbəttə ki, bütün bunları qəti şəkildə rədd edir. Lakin bundan az sonra Pompeo Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovla, Tramp isə Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə telefonla danışıb. Üstəlik, prezidentlərin söhbəti Amerika tərəfinin təşəbbüsü ilə baş tutub və görünür, Tramp üçün bu danışıqlar son dərəcə vacib imiş. Əks təqdirdə, Ağ Ev sahibi ölkəsində onu «Putinin mətbuat katibi» adlandıranların tənqidlərini gözə almazdı.
Əksər müşahidəçilərin fikrincə, telefon danışığında əsas mövzu Venesueladakı vəziyyət olub. Tramp Rusiyanın Maduronu harayadək dəstəkləməyə hazır olduğunu anlamağa çalışıb. Müzakirələrdən sonra Donald Tramp rusiyalı həmkarı ilə «çox müsbət danışıqlar apardığını», «Putinin Venesuelanın işinə qarışmaq niyyətində olmadığını, sadəcə, orada vəziyyətin müsbət məcraya yönəlməsi istəyində olduğunu» söyləyib. «Mən də eyni fikirdəyəm», - deyə ABŞ prezidenti qeyd edib.
Lakin problem başqa məsələdədir. Tramp administrasiyasının əksər nümayəndəsi, həmçinin amerikalı politoloqların və müşahidəçilərin əksəriyyəti fərqli fikirdədir. «Putinlə Trampın «vəziyyətin müsbət məcraya yönəlməsi» anlayışlarının fərqli olduğuna şübhə yoxdur», - deyə «The Wall Street Journal» yazır.
Pompeo-Lavrov danışıqlarına gəlincə, Amerika diplomatiyasının rəhbəri prezidentindən fərqli olaraq, bildirib ki, «Moskvanın Maduro rejimini dəstəkləməsi yalnız Venesuelada sabitliyi pozmur, həm də Rusiya-Amerika münasibətlərinə mənfi təsir göstərir». Lavrov isə öz növbəsində, «aqressiv addımların (ABŞ tərəfindən) davam etdirilməsinin ən ağır fəsadlara yol aça biləcəyini» söyləyib.
Daha sonra Rusiya Federasiya Şurasının Beynəlxalq Komitəsinin rəhbəri Konsantin Kosaçov ABŞ-ın Venesuelaya istənilən hərbi müdaxiləsinin müstəqil dövlətə qarşı təcavüz kimi qiymətləndiriləcəyini bildirib. Məsələyə Rusiya XİN-in rəsmisi Mariya Zaxarova da münasibət bildirib. O, hesab edir ki, Vaşinqton var gücü ilə «Venesuela ordusunda başıpozuqluq yaratmağa çalışır», bu məqsədlə «saxta mənbələr vasitəsilə informasiya müharibəsi aparır».
Beləliklə, artıq tərəflər «özününküləri» də, «yadları» da, qırmızı xətləri də müəyyənləşdirib. Məsələn, Pompeo Maduro və müttəfiqlərinə Quaydonun həbsinin ciddi fəsadlara yol açacağına dair xəbərdarlıq edib. Moskva isə sanki heç nə olmamış kimi, Maduronu iyunun 6-8-də Sankt-Peterburqda keçiriləcək Peterburq Beynəlxalq İqtisadi Forumuna dəvət edir.
«Bu, bizim yarımkürəmizdir»
Yaşananların səbəbləri tamamilə başadüşüləndir. Rusiya, Çin, İran və Kuba Venesuela ilə fəal əməkdaşlıq edir. Məsələn, Rusiya ilə Çin Karakasa milyardlarla dollar dəyərində silah satır (avtomatlar, reaktiv qırıcılar, tanklar və raket sistemləri), kreditlər verir. Ümumilikdə Uqo Çavesin dövründən Rusiya Venesuela iqtisadiyyatına 10 milyardlarla dollar investisiya qoyub.
Kubaya gəlincə, minlərlə kubalı bu gün Venesuelada çalışır. Onlar əsasən tibb işçiləridir (Venesuela neftinin əvəzində tibbi xidmət). Yeri gəlmişkən, Qərb KİV-i onların əksəriyyətinin hərbçi olduğunu yazır.
Düz «dizinin dibindəki» bu əməkdaşlıqlar Vaşinqtonu qıcıqlandırmaya bilməz. Bunu Ağ Evin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsləhətçisi Con Boltonun bəyanatından da görmək mümkündür: «Bu, bizim yarımkürəmizdir. Buralar Rusiyanın müdaxilə edəcəyi region deyil. Bu, onların səhvi olardı».
Moskva da ABŞ ilə amerikalılara aid yarımkürədə münaqişəyə getməyin risklərini yaxşı anlayır. Odur ki, Kremlin Venesuelada baş verənlərdən Suriya və Ukrayna ilə bağlı danışıqlarda imkanlarını artırmaq, «Şimal axını-2» layihəsində maneələri aradan qaldırmaq üçün istifadə etməyi düşündüyü istisna deyil. Bundan başqa, Rusiyanın Venesuelada hərbi baza yerləşdirmək xülyası belə, Vaşinqtonun Rumıniya, Polşa və Baltikyanı ölkələrə silahlı qüvvələrini göndərmək planına yenidən baxmasına yol aça bilər. Belə bazanın yaradıla biləcəyini Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqu hələ 2014-cü ildə bəyan etmişdi. Ötən ilin dekabrında isə Venesuela ilə Rusiya birgə hərbi təlim belə keçirmişdilər. Bundan başqa, ABŞ-ın Venesuelaya özünün «arxa qapısı» kimi baxdığı da məlumdur. Bu da Rusiyanın Ukraynaya yanaşmanı xatırladır.
Rusiyada ümid edirlər ki, ABŞ Venesuelaya qoşun yeritməyəcək. Üstəlik, Birləşmiş Ştatlarda xüsusilə Tramp ilə Bolton arasında bununla bağlı fikir ayrılıqları var. Amerika KİV-i yazır ki, Tramp münaqişənin çox qızışmasını istəmir, Bolton isə güc tətbiqini vacib sayır. Ağ Evin sahibi, bununla, Respublikaçılar Partiyasının izolyasionist qanadığı qıcıqlandıracağından, həmçinin Latın Amerikası ölkələrinin ona qarşı qalxacağından ehtiyatlanır.  Bundan başqa, vəziyyətin gərginləşməsi ilə Tramp xüsusilə Florida ştatında həlledici sayda olan ispandilli mühafizəkar seçicilərin dəstəyini də itirə bilər.
Beləliklə, Bolivar Respublikasında vəziyyət, güman ki, getdikcə daha da qarışacaq. Rusiya Suriya formatında cavaba hazır olduğunu göstərir. Amma bu, ondan çox böyük xərc tələb edir. ABŞ isə Venesuela «meydan»ından rəqiblərini çıxarmaq üçün nələrə gedə biləcəyini hələ tam açıq göstərmir. Müxtəlif ssenarilərin tətbiqindən ən çox əziyyət çəkən isə Latın Amerikasının sakinləri olacaq.

ВЕНЕСУЭЛЬСКИЙ "ПЛАЦДАРМ"
Внутриполитическое противостояние в Венесуэле приобретает все больше черт очередного прокси-конфликта между Россией и США. В сценарии происходящего содержится очень много знакомых по другим странам (особенно по Сирии) моментов. Во-первых, это "судьба правителя": США и ряд других западных стран признали законным президентом председателя парламента Венесуэлы Хуана Гуайдо, в то время как Россия, Китай, Турция, Мексика, Индонезия поддерживают избранного в 2018 году президента Николаса Мадуро. Во-вторых, США всерьез рассматривают возможность военного вмешательства, в то время как Россия, пока все отрицая, увеличивает число военных советников. В-третьих, есть угроза крупномасштабного вовлечения в конфликт других стран региона (Куба, Колумбия), и не только (Иран). В-четвертых, если учитывать, что действующий свод международных правил для оправдания присутствия военной силы третьих стран на территории суверенного государства требует серьезного предлога, в Венесуэле он уже почти готов. Миллионы граждан страны, спасаясь от обесценивания национальной валюты, дефицита продовольствия и топлива, недостаточного медицинского обслуживания и периодических отключений электроэнергии, покидают страну. В западных СМИ Венесуэлу уже давно называют государством-банкротом, которое не способно защитить собственное население и обеспечить ему базовые права. При этом, опять-таки согласно не раз уже обкатанному сценарию, гуманитарный кризис значительно усугубляют американские санкции. Сам Мадуро называет своего соперника Гуайдо марионеткой США, которым нужны природные богатства его страны - нефть и газ, золото и алмазы, уран. Наконец, в-пятых, ЕС, а также Великобритания проявляют отстраненное миролюбие, призывая обойтись без военного вмешательства и найти возможности для политического диалога, а по сути самоустраняются.
Что-то пошло не так
Политический кризис в Венесуэле начался в январе, когда Николас Мадуро, возглавляющий страну с 2013 года, вновь победил на выборах в 2018-м и принес президентскую присягу. 15 января подконтрольный оппозиции парламент заявил, что выборы в декабре были подтасованы, признал Мадуро узурпатором, и уже 23 января глава парламента Хуан Гуайдо объявил себя исполняющим обязанности президента страны. США, большинство стран Латинской Америки и Евросоюза признали Гуайдо временным главой государства. В стране начались массовые протесты, которые, однако, не привели к окончательному уходу Мадуро.
В условиях фактического двоевластия 30 апреля оппозиция вновь попыталась совершить переворот. Гуайдо призвал народ выйти на улицы для завершения операции "Свобода" по свержению Мадуро. Было объявлено о начале посменной забастовки, которая должна была перерасти во всеобщую демонстрацию. Гуайдо дал понять, что в целом армия на его стороне. Кроме того, воодушевление протестующим должно было также придать освобождение из-под домашнего ареста Леопольдо Лопеса - главного оппозиционного лидера, который намного популярней самого Гуайдо, а для некоторых и вовсе почти культовая фигура. Западные СМИ пишут о существовании некого документа, предусматривающего "достойный уход Мадуро", признание верховным судом Гуайдо в качестве временного президента и проведение выборов в течение года. Так вот самым вероятным кандидатом на президентский пост считался именно Леопольдо Лопес, который в своем твите призвал соотечественников "отвоевать" свободу. За происходящим с напряжением следили в Вашингтоне. "Мы с вами!" - объявил вице-президент США Майк Пенс в своем твите, под которым поставил хештег на испанском языке #operacionlibertad ("Операция свобода"). Оппозиция собралась в Каракасе перед авиабазой Ла-Карлота, начав ломать ограду аэропорта. Однако на деле простых венесуэльцев, готовых поддержать Гуайдо и Лопеса, оказалось не так много. Несмотря на то, что градус недовольства происходящим в стране неимоверно высок, похоже, большинство жителей Каракаса участвовать в народной революции не хотят. Возможно, они насмотрелись на то, к чему приводят подобные события в других странах, хотя бы в той же Сирии. Военных также было всего несколько десятков человек.
Не стал ожидаемым вдохновителем масс на свержение Мадуро и Леопольдо Лопес, хотя его появление на публике было очень ярким сигналом. Дело в том, что освобождение Лопеса произошло спецслужбой SEBIN, и якобы руководитель Боливарианской службы национальной разведки Кристофер Фигэра был на стороне тех, кто внутри окружения Мадуро желал его ухода. По некоторым данным, президента также были готовы "сдать" министр обороны Владимир Падрино Лопес, председатель верховного суда Майкел Морено и начальник президентской охраны и глава военной контрразведки Иван Рафаэль Эрнандес Дала. Якобы они провели за спиной Мадуро переговоры о передаче власти, и президент, узнав об этом, приготовился бежать на Кубу. Что было на самом деле, действительно ли собирался бежать Мадуро, и если да, то почему не убежал, в точности неизвестно. Но очевидно, что планы Гуайдо и Лопеса были сорваны, и властями было объявлено о провале попытки госпереворота. Лопес укрылся в посольстве Чили, а затем вместе с семьей перебрался в диппредставительство Испании. Фигэра покинул Венесуэлу, в то время как министр обороны Владимир Лопес во время выступления Мадуро с речью в военной академии в Каракасе уже после произошедшего появился рядом с президентом. Говорят, что Владимир Лопес и был тем человеком, который обо всем информировал Мадуро. Что касается Майкела Морены, то он, как прилежный сторонник Мадуро, 8 мая заявил, что "верховный суд Венесуэлы не поддастся на шантаж США, угрожающих санкциями, и продолжит принимать решения в отношении тех, кто нарушает мир в стране".
Очевидно, что Гуайдо и Лопесу не удалось опереться на военных, имеющих реальную силу и ресурсы. Западные эксперты усиленно пытаются дать ответ, почему так произошло. В целом объясняется это тем, что "разлагающаяся венесуэльская армия больше не состоит на службе у населения", хотя есть много отдельных представителей армии, особенно из низов, которые поддерживают оппозицию. Кроме того, якобы верным Мадуро военным помогают кубинцы, сильные в разведке и контрразведке. Кстати, сразу же после неудачного переворота президент Венесуэлы изгнал из рядов вооруженных сил и понизил в званиях десятки военных.
Красные линии
На этом фоне, и это принципиально важно для понимания ситуации, сам Гуайдо признал неудачной попытку переворота в Венесуэле и заявил, что готов одобрить предложение США об интервенции в страну, если такое поступит. О том, что США рассматривают все варианты решения кризиса, ранее говорил Трамп. Также в начале мая госсекретарь Майк Помпео в очередной раз заявил о возможности использования США военной силы в Венесуэле. И словно в подтверждение серьезности слов американских властей и.о. министра обороны США Патрик Шанахан отменил свою поездку в Европу, "чтобы сосредоточиться на Венесуэле".
И вот тут возникает самый интересный момент. По словам Помпео в комментарии телеканалу CNN, готового убежать в Гавану Мадуро практически уже у самого трапа остановили русские и кубинцы. Таким образом, американская сторона фактически объявила, что поддержка со стороны России и есть та причина, по которой венесуэльский президент остается у власти. Представители Кубы и России, конечно, все категорически опровергли, но следом состоялись телефонные разговоры - между Помпео и главой МИД РФ Сергеем Лавровым, а также между президентом России Владимиром Путиным и президентом США Дональдом Трампом. Причем разговор президентов состоялся по инициативе американской стороны и, видимо, Трампу было настолько важно поговорить, что даже было все равно на шквал жесткой критики дома, где его назвали "пресс-секретарем Путина". По мнению многих наблюдателей, основной темой телефонной беседы была именно Венесуэла, а глава Белого дома пытался понять, как далеко Россия готова пойти в поддержке Мадуро. В результате Трамп заявил, что провел с Путиным "очень позитивный разговор" и что "Путин совершенно не собирается вмешиваться в дела Венесуэлы, а только хочет увидеть там позитивное развитие ситуации". "И я думаю так же", - добавил Трамп. Проблема, однако, в том, что многие члены его администрации и большинство американских политологов и наблюдателей думают иначе. "Очевидно, путинское понимание "позитивного развития ситуации" отличается от понимания Трампа", - иронизирует The Wall Street Journal в своей редакционной статье.
Что касается разговора Помпео и Лаврова, то глава американской дипломатии, не в пример своему шефу, отметил, что "поддержка Москвой режима Мадуро оказывает дестабилизирующее действие не только на Венесуэлу, но и на российско-американские отношения". Лавров в свою очередь заявил, что продолжение "агрессивных шагов (США) чревато самыми тяжелыми последствиями". Также 5 мая глава международного комитета Совфеда Константин Косачев отметил, что любой сценарий военного вмешательства США в Венесуэлу Россия будет считать агрессией против независимого государства, а официальный представитель МИД РФ Мария Захарова добавила, что Вашингтон "изо всех сил старается деморализовать венесуэльскую армию", для чего "ведет информационную войну при помощи фейков". Таким образом, "свои и чужие" "сукины сыны" четко определены, красные линии тоже. Так, Помпео предупредил режим Мадуро и его союзников, что они столкнутся с серьезными последствиями в случае ареста Гуайдо. Москва же, как ни в чем не бывало, приглашает Мадуро посетить Санкт-Петербург для участия в Петербургском международном экономическом форуме 6-8 июня.
"Это наше полушарие"
Причины происходящего вполне понятны. Россия, Китай, Иран и Куба активно сотрудничают с Венесуэлой. Россия и Китай, к примеру, продают оружие Каракасу на миллиарды долларов (автоматы, реактивные истребители, танки и ракетные системы), предоставляют кредиты. В целом, со времен Уго Чавеса Россией были вложены инвестиции в экономику Венесуэлы на десятки миллиардов долларов. Здесь находятся тысячи кубинцев, главным образом медицинские работники (медицинская помощь в ответ на венесуэльскую нефть), хотя западные СМИ уверяют, что большая часть из них - военные. Такое взаимодействие не может не раздражать Вашингтон, тем более у себя под боком. Как заявил советник Белого дома по национальной безопасности Джон Болтон: "Это наше полушарие. Это не то место, где России следует вмешиваться. Это ошибка с их стороны".
В Москве, судя по всему, прекрасно осознают риски опосредованного конфликта с США в их полушарии, но не исключено, что Кремль пытается использовать происходящее в Венесуэле для расширения своих переговорных возможностей в ситуациях в Сирии, вокруг Украины, а также строительства "Северного потока-2". Также даже гипотетическая угроза появления военной базы России в Венесуэле может заставить Вашингтон пересмотреть планы размещения своих вооружений в Румынии, Польше и Прибалтике. О возможности появления такой базы в 2014 году говорил министр обороны России Сергей Шойгу, а в декабре прошлого года Венесуэла и Россия провели совместные военные учения. Кроме того, известно, что Венесуэлу в США рассматривают как часть своего "заднего двора", что все-таки наводит на аналогии такого же отношения России к Украине.
Россия играет на том, что США вряд ли решатся на открытый ввод войск. Тем более на фоне разногласий в Вашингтоне, особенно между Трампом и Болтоном. Как пишут американские СМИ, Трамп не слишком настроен на обострение конфликта, в то время как Болтон призывает к применению силы. Глава Белого дома опасается разозлить изоляционистское крыло Республиканской партии, а также настроить против себя латиноамериканские страны. При том, что затягивание ситуации для него чревато риском потери голосов консервативно настроенных испаноязычных избирателей - особенно в ключевом колеблющемся штате Флорида.
Ситуация в Боливарианской Республике будет, скорее всего, еще больше нагнетаться. Россия показала, что готова на ответ в сирийском формате, но такая операция может оказаться для нее слишком затратной. В то время как США еще не продемонстрировали до конца, на что они готовы пойти в стремлении выбить своих соперников с венесуэльского "плацдарма". По разным сценариям, пострадавшими в этой зоне столкновения больших интересов могут оказаться все жители Латинской Америки.