Bolivar Respublikasında vəziyyət, güman ki, daha da qarışacaq
Venesuelada daxili siyasi qarşıdurma getdikcə Rusiya ilə ABŞ arasındakı növbəti dolayı münaqişəyə çevrilir. Yaşananların ssenarisində başqa ölkələrdə (xüsusilə Suriyada) izlənilən bir çox əlamətlər görünməkdədir. Birincisi, bu, «hökmdarın taleyi»dir: ABŞ və bir sıra Qərb dövlətləri Venesuela parlamentinin sədri Xuan Quaydonu ölkənin qanuni prezidenti kimi tanısalar da, Rusiya, Çin, Türkiyə, Meksika, İndoneziya kimi ölkələr 2018-ci ildə seçilmiş prezident Nikolas Maduronu dəstəkləyir.
İkincisi, ABŞ artıq Venesuelaya hərbi müdaxilə imkanlarını nəzərdən keçirir, Rusiya isə hələlik hər şey inkar etməsinə rəğmən, hərbi məsləhətçilərinin sayını artırır.
Üçüncüsü, region ölkələrinin (Kuba, Kolumbiya), hətta regiona aidiyyəti olmayan dövlətlərin (İran) münaqişəyə cəlbi təhlükəsi var.
Dördüncüyü, nəzərə alsaq ki, mövcud beynəlxalq hüquqa görə üçüncü qüvvənin suveren dövlətin ərazisinə hərbi müdaxiləsi üçün ciddi səbəb olmalıdır, Venesuelada bu səbəb, demək olar ki, hazırdır. Ölkənin milyonlarla vətəndaşı milli valyutanın dəyərdən düşməsi, ərzaq və yanacaq çatışmazlığı, tibbi xidmətin az qala olmaması, elektrik enerjisinin tez-tez kəsilməsi üzündən Venesuelanı tərk edir. Qərb KİV-i bu ölkəni çoxdan müflis dövlət elan edib. Mətbuat yazır ki, Bolivar Respublikası artıq öz əhalisini qorumaq, onun baza hüquqlarını təmin etmək iqtidarında deyil. Bununla yanaşı, artıq təcrübədə dəfələrlə rast gəlindiyi kimi, ölkədəki humanitar böhranı ABŞ-ın sanksiyaları daha da dərinləşdirir.
Maduro özü rəqibi Quaydonu ABŞ-ın oyuncağı adlandırır, Amerikanı Venesuelanın neft və qaz, qızıl və almaz, uran kimi təbii sərvətlərini ələ keçirməyə çalışmaqda təqsirləndirir.
Nəhayət, beşincisi, Avropa İttifaqı, həmçinin Böyük Britaniya proseslərdən kənarda qalmağa üstünlük verir, hərbi güc tətbiqindən çəkinməyə, siyasi dialoq yollarının tapılmasına çağırışlar etməklə kifayətlənir.
Nə isə düz getmir
Venesuelada siyasi böhran yanvarda – 2013-cü ildən ölkəyə başçılıq edən Nikolas Maduronun 2018-ci ildə keçirilmiş prezident seçkisində yenidən qalib elan olunması ilə başlayıb. Müxalifətdə yer alan parlament yanvarın 15-də prezident seçkisinin saxtalaşdırıldığını bəyan edib, Maduronu qəsbkar adlandırıb və artıq yanvarın 23-də parlamentin sədri Xuan Quaydo özünü ölkə prezidenti səlahiyyətlərinin icraçısı elan edib. ABŞ, Latın Amerikasının əksər dövləti və Avropa İttifaqı dərhal onu müvəqqəti dövlət başçısı kimi tanıyıb. Bununla da, ölkədə kütləvi etirazlar başlayıb. Amma müxalifət, hələ ki, Maduronun hakimiyyətdən getməsinə nail ola bilmir.
Faktiki olaraq ikihakimiyyətliliyin hökm sürdüyü şəraitdə müxalifət aprelin 30-da daha bir çevriliş cəhdi edib. Həmin gün Quaydo xalqı Maduronun devrilməsini nəzərdə tutan «Azadlıq» əməliyyatını başa çatdırmaq üçün küçələrə çıxmağa çağırıb. Bununla yanaşı, etiraz aksiyasının daha miqyaslı xarakter alması üçün ölkədə kütləvi tətil də elan olunub. Quaydo ordunun onun tərəfindən olduğunu da bəyan edib. Bundan başqa, Quaydodan da qat-qat populyar olan, bəzilərinin isə ümumiyyətlə sitayiş etdiyi müxalifət lideri Leopold Lopes ev dustaqlığından azad olunub və bu, etirazçıları daha da ruhlandırıb.
Qərb KİV-nin yazdığına görə, artıq ortada «Maduronun layqli gedişi»ni nəzərdə tutan, Ali Məhkəmənin Quaydonu müvəqqəti prezident kimi tanıdığını göstərən, il ərzində növbədənkənar seçkinin təşkilini özündə əks etdirən sənəd də var. Lakin prezident postuna əsas namizəd Quaydo deyil, məhz Leopold Lopes sayılır. O, artıq «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsindən həmvətənlərini azadlığı «geri almağa» da səsləyib.
Baş verənləri Vaşinqton gərginlik içərisində izləyir. «Biz sizinləyik!», - deyə ABŞ-ın vitse-prezidenti Mayk Pens «Twitter» səhifəsində yazıb. Üstəlik, o, bu zaman ispan dilində #operacionlibertad («Azadlıq əməliyyatı») «heşteq»indən də istifadə edib.
Karakasdakı La-Karlota aviabazasının qarşısına toplaşmış kütlə aeroportun hasarını dağıtmağa başlayıb. Lakin əməldə Quaydo və Lopesi dəstəkləməyə hazır olan adi venesuelalıların o qədər də çox olmadığı üzə çıxıb. Ölkədə narazılıq son dərəcə böyük olsa da, görünən odur ki, xalqın əksər hissəsi inqilabda iştirak etmək istəmir. Bəlkə də, onlar bəzi ölkələrdə, məsələn, elə Suriyada bu yolun nələrə aparıb çıxardığını nəzərə alır. Müxalifətə dəstək olaraq küçəyə çıxmış hərbçilərə gəlincə, onların da sayı çox olmayıb.
Lopesin ictimaiyyət qarşısında peyda olması kifayət qədər parlaq siqnal kimi qiymətləndirilsə də, Maduronun devrilməsi işində kütləni o da lazımi dərəcədə ruhlandıra bilməyib. Məsələ ondadır ki, Lopesin azad olunması qərarını SEBİN xüsusi xidmət orqanı verib. Deyilənə görə, milli kəşfiyyatın rəhbəri Kristofer Fiqera Maduronun komandasında prezidentin getməsinə tərəfdar olanlardandır. Bəzi məlumatlara görə, müdafiə naziri Vladimir Padrino Lopes, Ali Məhkəmənin sədri Maykel Moreno, prezident mühafizəsinin və hərbi əks-kəşfiyyatın rəhbəri İvan Rafael Ernandes Dala da prezidenti  «satmağa» hazır imişlər. Deyilənə görə, onlar Maduronun başı üzərindən hakimiyyətin ötürülməsi haqda danışıqlar aparıblar və bundan xəbər tutan prezident artıq Kubaya qaçmaq haqda belə düşünürmüş.
Reallıqda vəziyyətin necə olduğu, Maduronun həqiqətən qaçmağa hazırlaşıb-hazırlaşmadığı, əgər hazırlaşırdısa, niyə qaçmadığı və s. dəqiq bəlli deyil. Bir şey aydındır ki, Quaydo ilə Lopesin planı pozulub və hökumət hakimiyyət çevrilişi cəhdinin iflasa uğradığını bəyan edib. Nəticədə, Lopes Çili səfirliyinə sığınıb, daha sonra ailəsilə birlikdə İspaniyanın diplomatik nümayəndəliyinə yerləşib. Viqera Venesuelanı tərk edib, müdafiə naziri Vladimir Lopes isə Maduronun Karakasdakı hərbi akademiyada çıxış etdiyi vaxt artıq prezidentin yanında dayanıb. Deyilənə görə, hazırlanmış planla bağlı Maduronu məhz Vladimir Lopes məlumatlandırıb.
Maykl Morenaya gəlincə, o, mayın 8-də Maduronun qatı tərəfdarı kimi bəyanat verib: «Venesuela Ali Məhkəməsi sanksiya hədələri səsləndirən ABŞ-ın şantajı qarşısında boyun əyməyəcək və ölkədə sülhü pozmağa cəhd edən hər bir şəxs barəsində lazımi qərarları qəbul edəcək».
Beləliklə, görünən odur ki, Quaydo ilə Lopesin real güc və resurslara malik hərbçilərə arxalanmaq istəyi baş tutmayıb. İndi Qərb ekspertləri hər şeyin niyə belə alındığı haqda düşünür. Bu, ümumilikdə onunla izah edilir ki, «dağılmaqda olan Venesuela ordusu artıq xalqa xidmət etmir», hərçənd ordunun ayrı-ayrı nümayəndələri arasında müxalifəti müdafiə edənlər də var. Bundan başqa, Maduroya sadiq hərbçilərə kəşfiyyat və əks-kəşfiyyatda güclü olan kubalıların da yardım etdiyi deyilir. Yeri gəlmişkən, uğursuz dövlət çevrilişi cəhdindən dərhal sonra ölkə başçısı onlarla hərbçini silahlı qüvvələrdən qovub və ya rütbələrini aşağı salıb.
Qırmızı xətt
Bütün bunların fonunda bir məqam çox önəmlidir və vəziyyəti tam anlamaq üçün onu bilmək lazımdır: Quaydo özü çevriliş cəhdinin uğursuzluğa düçar olduğunu etiraf edib və ABŞ-dan Venesuelaya müdaxilə təklifinin gələcəyi təqdirdə onu qəbul edəcəyini söyləyib. ABŞ-ın Venesuela böhranının həlli üçün istənilən varianta hazır olduğunu isə ölkə başçısı Donald Tramp şəxsən bəyan edib. Mayın əvvəlində  Birləşmiş Ştatların dövlət katibi Mayk Pompeo ölkəsinin Venesuelaya hərbi müdaxilə edə biləcəyini təkrarən dilə gətirib. Amerika rəsmilərinin bu məsələdə nə qədər ciddi olduqlarını ölkənin müdafiə naziri səlahiyyətlərinin icraçısı Patrik Şanaxanın bir qərarı da təsdiqləyib. O, «diqqəti Venesuelaya yönəltməli olduğu üçün» Avropaya nəzərdə tutulmuş səfərini təxirə salıb.
Nəhayət, ən maraqlı məqam: Pompeo CNN telekanalına açıqlamasında ölkəni tərk etməyə hazır olan Maduronu «təyyarənin kandarında» ruslarla kubalıların dayandırdığını bildirib. Amerika tərəfi bununla, faktiki olaraq, Rusiyanın Maduroya dəstəyini ortaya qoyub və onun hakimiyyətdə qalmasının səbəbini göstərib. Kuba və Rusiya təmsilçiləri, əlbəttə ki, bütün bunları qəti şəkildə rədd edir. Lakin bundan az sonra Pompeo Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovla, Tramp isə Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə telefonla danışıb. Üstəlik, prezidentlərin söhbəti Amerika tərəfinin təşəbbüsü ilə baş tutub və görünür, Tramp üçün bu danışıqlar son dərəcə vacib imiş. Əks təqdirdə, Ağ Ev sahibi ölkəsində onu «Putinin mətbuat katibi» adlandıranların tənqidlərini gözə almazdı.
Əksər müşahidəçilərin fikrincə, telefon danışığında əsas mövzu Venesueladakı vəziyyət olub. Tramp Rusiyanın Maduronu harayadək dəstəkləməyə hazır olduğunu anlamağa çalışıb. Müzakirələrdən sonra Donald Tramp rusiyalı həmkarı ilə «çox müsbət danışıqlar apardığını», «Putinin Venesuelanın işinə qarışmaq niyyətində olmadığını, sadəcə, orada vəziyyətin müsbət məcraya yönəlməsi istəyində olduğunu» söyləyib. «Mən də eyni fikirdəyəm», - deyə ABŞ prezidenti qeyd edib.
Lakin problem başqa məsələdədir. Tramp administrasiyasının əksər nümayəndəsi, həmçinin amerikalı politoloqların və müşahidəçilərin əksəriyyəti fərqli fikirdədir. «Putinlə Trampın «vəziyyətin müsbət məcraya yönəlməsi» anlayışlarının fərqli olduğuna şübhə yoxdur», - deyə «The Wall Street Journal» yazır.
Pompeo-Lavrov danışıqlarına gəlincə, Amerika diplomatiyasının rəhbəri prezidentindən fərqli olaraq, bildirib ki, «Moskvanın Maduro rejimini dəstəkləməsi yalnız Venesuelada sabitliyi pozmur, həm də Rusiya-Amerika münasibətlərinə mənfi təsir göstərir». Lavrov isə öz növbəsində, «aqressiv addımların (ABŞ tərəfindən) davam etdirilməsinin ən ağır fəsadlara yol aça biləcəyini» söyləyib.
Daha sonra Rusiya Federasiya Şurasının Beynəlxalq Komitəsinin rəhbəri Konsantin Kosaçov ABŞ-ın Venesuelaya istənilən hərbi müdaxiləsinin müstəqil dövlətə qarşı təcavüz kimi qiymətləndiriləcəyini bildirib. Məsələyə Rusiya XİN-in rəsmisi Mariya Zaxarova da münasibət bildirib. O, hesab edir ki, Vaşinqton var gücü ilə «Venesuela ordusunda başıpozuqluq yaratmağa çalışır», bu məqsədlə «saxta mənbələr vasitəsilə informasiya müharibəsi aparır».
Beləliklə, artıq tərəflər «özününküləri» də, «yadları» da, qırmızı xətləri də müəyyənləşdirib. Məsələn, Pompeo Maduro və müttəfiqlərinə Quaydonun həbsinin ciddi fəsadlara yol açacağına dair xəbərdarlıq edib. Moskva isə sanki heç nə olmamış kimi, Maduronu iyunun 6-8-də Sankt-Peterburqda keçiriləcək Peterburq Beynəlxalq İqtisadi Forumuna dəvət edir.
«Bu, bizim yarımkürəmizdir»
Yaşananların səbəbləri tamamilə başadüşüləndir. Rusiya, Çin, İran və Kuba Venesuela ilə fəal əməkdaşlıq edir. Məsələn, Rusiya ilə Çin Karakasa milyardlarla dollar dəyərində silah satır (avtomatlar, reaktiv qırıcılar, tanklar və raket sistemləri), kreditlər verir. Ümumilikdə Uqo Çavesin dövründən Rusiya Venesuela iqtisadiyyatına 10 milyardlarla dollar investisiya qoyub.
Kubaya gəlincə, minlərlə kubalı bu gün Venesuelada çalışır. Onlar əsasən tibb işçiləridir (Venesuela neftinin əvəzində tibbi xidmət). Yeri gəlmişkən, Qərb KİV-i onların əksəriyyətinin hərbçi olduğunu yazır.
Düz «dizinin dibindəki» bu əməkdaşlıqlar Vaşinqtonu qıcıqlandırmaya bilməz. Bunu Ağ Evin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsləhətçisi Con Boltonun bəyanatından da görmək mümkündür: «Bu, bizim yarımkürəmizdir. Buralar Rusiyanın müdaxilə edəcəyi region deyil. Bu, onların səhvi olardı».
Moskva da ABŞ ilə amerikalılara aid yarımkürədə münaqişəyə getməyin risklərini yaxşı anlayır. Odur ki, Kremlin Venesuelada baş verənlərdən Suriya və Ukrayna ilə bağlı danışıqlarda imkanlarını artırmaq, «Şimal axını-2» layihəsində maneələri aradan qaldırmaq üçün istifadə etməyi düşündüyü istisna deyil. Bundan başqa, Rusiyanın Venesuelada hərbi baza yerləşdirmək xülyası belə, Vaşinqtonun Rumıniya, Polşa və Baltikyanı ölkələrə silahlı qüvvələrini göndərmək planına yenidən baxmasına yol aça bilər. Belə bazanın yaradıla biləcəyini Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqu hələ 2014-cü ildə bəyan etmişdi. Ötən ilin dekabrında isə Venesuela ilə Rusiya birgə hərbi təlim belə keçirmişdilər. Bundan başqa, ABŞ-ın Venesuelaya özünün «arxa qapısı» kimi baxdığı da məlumdur. Bu da Rusiyanın Ukraynaya yanaşmanı xatırladır.
Rusiyada ümid edirlər ki, ABŞ Venesuelaya qoşun yeritməyəcək. Üstəlik, Birləşmiş Ştatlarda xüsusilə Tramp ilə Bolton arasında bununla bağlı fikir ayrılıqları var. Amerika KİV-i yazır ki, Tramp münaqişənin çox qızışmasını istəmir, Bolton isə güc tətbiqini vacib sayır. Ağ Evin sahibi, bununla, Respublikaçılar Partiyasının izolyasionist qanadığı qıcıqlandıracağından, həmçinin Latın Amerikası ölkələrinin ona qarşı qalxacağından ehtiyatlanır.  Bundan başqa, vəziyyətin gərginləşməsi ilə Tramp xüsusilə Florida ştatında həlledici sayda olan ispandilli mühafizəkar seçicilərin dəstəyini də itirə bilər.
Beləliklə, Bolivar Respublikasında vəziyyət, güman ki, getdikcə daha da qarışacaq. Rusiya Suriya formatında cavaba hazır olduğunu göstərir. Amma bu, ondan çox böyük xərc tələb edir. ABŞ isə Venesuela «meydan»ından rəqiblərini çıxarmaq üçün nələrə gedə biləcəyini hələ tam açıq göstərmir. Müxtəlif ssenarilərin tətbiqindən ən çox əziyyət çəkən isə Latın Amerikasının sakinləri olacaq.

Situation in the Bolivarian Republic will most likely escalate
Internal political confrontation in Venezuela is increasingly assuming features of the next proxy conflict between Russia and the United States with plenty of familiar episodes from other countries, especially Syria. One of such features concerns the "fate of the ruler". The U.S. and a number of other Western countries have recognised the president of the parliament Juan Guaido as a legitimate president of Venezuela, while Russia, China, Turkey, Mexico, Indonesia support the incumbent president Nicolas Maduro elected in 2018. Secondly, the U.S. is seriously considering the possibility of military intervention, while Russia is increasing its presence in the country with a number of military advisers. Thirdly, there is a threat of large-scale involvement of other countries in the conflict, including both regional (Cuba, Colombia) and non-regional states (Iran). Fourthly, given that the international laws imply the need for a serious excuse to justify military presence of the third countries on the territory of a sovereign state, such an excuse is almost available in Venezuela. Millions of Venezuelan nationals are leaving the country to escape the problems associated with the depreciation of the national currency, shortage of food and fuel, inadequate medical care and periodic power outages. The Western media calls Venezuela a bankrupt state, which is unable to protect its own population and provide it with basic rights. Meanwhile, similar to previous time-tested scenarios, the U.S. sanctions significantly worsen the existing humanitarian crisis. Maduro calls his rival Guaido a puppet of the United States who only needs the natural resources of the country, including oil, gas, gold, diamonds, and uranium. Finally, both the EU and UK show a peaceful reaction to the events, calling the parties to refrain from military intervention and to find opportunities for political dialogue. In fact, they only recuse themselves from the conflict.
Something went wrong
The political crisis in Venezuela began in January, when Nicolas Maduro, who has led the country since 2013, won the elections in 2018 and took the presidential oath. On January 15, the opposition-controlled parliament announced that the December elections had been rigged and recognized Maduro as an usurper. On January 23, Juan Guaido declared himself an acting president. The U.S., most of the Latin American countries and the EU recognised Guaido as an interim head of state, which was followed by mass protests in the country, which, however, did not lead to the final departure of Maduro.
Trying to stop the effects of dual power, the opposition attempted to carry out a coup again on April 30. Guaido took people to the streets to complete Operation Freedom to overthrow Maduro. The opposition announced the beginning of a shift strike, which had to become a general demonstration. Guaido made it clear that the army was supporting him. In addition, the release from the house arrest of Leopoldo Lopez - the main opposition leader, who is much more popular than Guaido, and almost a cult figure, would have encouraged the protesters. According to Western media, there is allegedly a document, which should ensure the "decent leave of Maduro", recognition of Guaido by the Supreme Court as an interim president and holding elections during the year. So, Leopoldo Lopez was considered the most likely candidate for the presidency, who tweeted calling his compatriots to "win" freedom. Washington was watching the ongoing events with tension. "We are with you!", Vice President Mike Pence announced in his tweet, under which he put the hashtag in Spanish #operacionlibertad ("Operation Freedom"). The opposition gathered in Caracas in front of the La Carlota airbase, starting to break the fence of the airport. However, in reality there were not so many ordinary Venezuelans who were ready to support Guaido and Lopez. Despite the fact that the degree of discontent with what is happening in the country is incredibly high, it seems that most of the inhabitants of Caracas do not want to participate in the popular revolution. Perhaps they have seen enough of what the similar events in other countries lead to, even in Syria. The military also had only a few dozen people.
He did not become the expected inspiration of the masses for the overthrow of Maduro and Leopoldo Lopez, although his appearance in public was a very bright signal. The fact is that the release of Lopez occurred by the special services of SEBİN, and allegedly the head of the Bolivarian National Intelligence Service Christopher Figuera was on the side of those who, inside Maduro's entourage, wanted him to leave. According to some reports, Defence Minister Vladimir Padrino Lopez, Chief Justice of the Supreme Court Michel Moreno and head of the presidential guard and head of military counterintelligence Ivan Rafael Hernandez Dala were also ready to "hand over" the president. Allegedly, they held negotiations for the transfer of power behind Maduro’s back, and upon learning of this, the President prepared to flee to Cuba. What actually happened was whether Maduro was really going to flee, and if so, why he did not run away, it is not exactly known. But it is obvious that the plans of Guaido and Lopez were thwarted, and the authorities declared the failure of the coup attempt. Lopez took refuge in the embassy of Chile, and then with his family moved to the diplomatic mission of Spain. Figuera left Venezuela, while Defence Minister Vladimir Lopez, during Maduro’s speech at the military academy in Caracas, appeared after the incident just next to the President. It is said that Vladimir Lopez was the man who informed Maduro about everything. As for Michel Morena, he, as a diligent supporter of Maduro, declared on May 8 that "the Supreme Court of Venezuela will not succumb to blackmailing the United States, threatening with sanctions, and will continue to make decisions against those who violate peace in the country."
It is obvious that Guaido and Lopez could not rely on the military, who have real strength and resources. Western experts are trying hard to understand why this happened. In general, this is explained by the fact that "the decaying Venezuelan army is no longer in the service of the population," although there are many individual members of the army, especially from the lower ranks, who support the opposition. In addition, the Cubans, who are strong in intelligence and counterintelligence, help the military with the alleged help of Maduro. By the way, immediately after the unsuccessful coup, the president of Venezuela expelled dozens of military men from the army and lowered them in ranks.
No-go lines
It is fundamentally important to understand that Guaido admitted the unsuccessful coup attempt in Venezuela and said he was ready to approve the U.S. proposal to intervene in the country, if he receives one. Trump earlier said that the U.S. was considering all options for solving the crisis. In early May, U.S. Secretary of State Mike Pompeo once again declared that his country could use military force in Venezuela. As if to confirm the seriousness of intentions of the American authorities, the acting U.S. Secretary of Defence Patrick Shanahan cancelled his trip to Europe "to focus on Venezuela."
And here comes the most interesting moment. During his interview with CNN, Pompeo said that Maduro had been allegedly ready to run away to Havana but then was stopped by Russians and Cubans right before entering the plane. In other words, the Americans actually announced that support from Russia is the reason why the Venezuelan president remains in power. Representatives of Cuba and Russia, of course, categorically denied everything, but telephone conversations followed between Pompeo and his Russian counterpart Sergei Lavrov, as well as between the Russian and American presidents. The conversation of the presidents was initiated by Americans and, apparently, it was so important for Trump to talk with Putin that he did not care of the harsh criticism at home, where he is called "Putin's press secretary." According to many observers, Venezuela was the main topic of the conversation, and the U.S. president was trying to understand how far Russia was ready to go in support of Maduro. As a result, Trump stated that he had "a very positive conversation with Putin" and that "He (Putin) is not looking at all to get involved in Venezuela other than he would like to see something positive happen... and I feel the same way," Trump added. The problem, however, is that many members of his administration and most American political analysts think differently. "Obviously, Putin’s understanding of the 'positive development' differs from that of Trump," The Wall Street Journal ironically writes.
As for the conversation between Pompeo and Lavrov, the former, unlike his boss, noted that "Moscow’s support for the Maduro regime has a destabilising effect not only on Venezuela, but also on Russian-American relations." Lavrov said that the continuation of "aggressive (American) steps is fraught with the gravest consequences." Also on May 5, the head of the international committee of the Russian Council of Federations, Konstantin Kosachev, noted that Russia would regard any scenario of the U.S. military intervention in Venezuela as aggression against an independent state". Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova added that Washington "is trying hard to demoralise the Venezuelan army" through "waging information war with fake news". Thus, allies and foes are clearly defined, same as the no-go lines. So, Pompeo warned the Maduro regime and its allies that they would face serious consequences if Guaido is arrested. Interestingly, as if nothing happened, Moscow invited Maduro to visit St. Petersburg to participate in the St. Petersburg International Economic Forum on June 6-8.
"This is our hemisphere"
Reasons of the conflict are clear. Russia, China, Iran and Cuba are actively cooperating with Venezuela. Russia and China, for example, sell to Caracas assault rifles, jet fighters, tanks and rocket systems worth billions of dollars, and provide loans. In general, since the time of Hugo Chávez, Russia has invested tens of billions of dollars in Venezuelan economy. In Venezuela, there are thousands of Cubans, mainly medical workers (medical assistance in response to Venezuelan oil), although the Western media claim that most of them are military. Such interaction cannot but irritate Washington. As the National Security Adviser to the White House, John Bolton, said: "This is our hemisphere. It's not where the Russians ought to be interfering. This is a mistake on their part."
It appears that Moscow is well aware of the risks of a mediated conflict with the United States in their hemisphere, but it is possible that the Kremlin is trying to use the existing situation to expand its negotiating capabilities in situations in Syria, around Ukraine, as well as the construction of the Nord Stream-2. Also, even a hypothetical threat of a Russian military base in Venezuela can force Washington to reconsider its plans regarding the deployment of its bases in Romania, Poland and the Baltic states. Russian Defence Minister Sergei Shoigu hinted a possibility of such a base back in 2014. In December 2018, Venezuela and Russia held joint military exercises. In addition, it is well known that the U.S. considers Venezuela as part of its "backyard", which suggests analogies of the same attitude of Russia to Ukraine.
Russia assumes that the U.S. is unlikely to have a positive decision on open military intervention, particularly considering the disagreements between Trump and Bolton. According to the American media, Trump is not willing to escalate the conflict, while Bolton calls for the use of force. The American president is afraid of infuriating the isolationist wing of the Republican Party, which can turn Latin American states against the U.S. Prolongation of the situation bears a risk of losing the votes of the conservative Spanish-speaking voters, especially in the key vacillating state of Florida.
Situation in Venezuela will most likely escalate. Russia has demonstrated that it was ready to respond in the Syrian format, but this mission may be too costly for it. At the same time, the U.S. has not yet fully demonstrated its potential to knock out the rivals from Venezuela. According to different scenarios, the population of all Latin American states may be affected due to the ​​collision of large interests.