ÇARƏSİZLİK ƏLAMƏTLƏRİ
Nikol Paşinyan hökuməti Ermənistanda «məxməri inqilab»ın ikinci mərhələsinin başlandığını bəyan edib. Bu anons daxili siyasi gərginlikdə növbəti dalğanın başlandığının təsdiqidir. Səbəb isə Ermənistanın əvvəlki kriminal rejiminin əsas fiqurlarından biri, «Qarabağ klanı»nın başçısı, eks-prezident Robert Koçaryanın həbsdən azad olunmasıdır.
Rədd olsun məhkəmələr!
Ermənistanı yeni vətəndaş qarşıdurmasının astanasına İrəvanın Ümumi Yurisdiksiya Məhkəməsinin eks-prezident Robert Koçaryanla bağlı hökmü dəyişməsi sürükləyib. Məhkəmə 2008-ci il martın 1-də kütləvi etiraz aksiyasının zorakılıqla yatırılmasında təqsirləndirilən Koçaryanı azadlığa buraxıb. Qərar qondarma «DQR»in keçmiş və hazırkı «rəhbər»ləri Bako Saakyanla Arkadi Qukasyanın şəxsi zaminliyilə qəbul olunub. Onlar bu məqsədlə girov olaraq, 1 milyon dram (2 min dollar) ödəyiblər.
Məhkəmənin hökmündən az sonra baş nazir Nikol Paşinyan ölkədə «inqilabın ikinci və əsas mərhələsi»nin başlandığını bəyan edib. O, bu işdə «ümumxalq dəstəyi»nə arxalandığını da söyləyib. «Məxməri inqilab»ın lideri Ermənistan vətəndaşlarını «istisnasız olaraq bütün məhkəmə binalarının giriş-çıxışını bağlamağa» çağırıb. Paşinyanın tərəfdarları bu müraciətdən az sonra küçələrə axışaraq, tapşırığa əməl etməyə başlayıb. Onlar xüsusilə Konstitusiya məhkəməsi və Ümumi Yurisdiksiya Məhkəməsi binalarının qarşısına toplaşıb, oraya giriş-çıxışı bağlayıblar.
Lakin «məxməri inqilabçılar»ın bu əməli ölkədə heç də hər kəsin ürəyincə olmayıb. Bir çox qurumun, o cümlədən Vəkillər Palatası, Obmudsman Aparatı, Ali Məhkəmə Şurasının bəyanatlarında baş nazirin qanunsuz əməllərindən narahatlıq ifadə olunub. Ali Məhkəmə Şurasının rəhbəri Qaqik Arutunyan istefa belə, verib. O, məhkəmə hakimiyyətinə qarşı başladılmış etiraz dalğasından sonra vəzifədə qalmağın məqsədəuyğun olmadığını bildirib.
Lakin etirazların başlamasından cəmi bir neçə saat sonra Paşinyan tərəfdarlarını geri çağırıb. O, deyib ki, «aksiyanın məqsədi xalqın, həqiqətən, azad məhkəmə sistemi arzuladığını, həmçinin bu məsələdə Ermənistan hökumətilə xalqın həmrəy olduğunu nümayiş etdirmək idi».
Bununla yanaşı, N.Paşinyan xalqa müraciətində «məhkəmə sisteminə cərrahi müdaxilə» niyyətində israrlı olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, insanlar «daim xalqa qarşı hökmlər hazırlayan, qəbul edən məhkəmələri keçmiş korrupsiyalaşmış hakimiyyətin qalığı sayır».
Bəs, «erməni inqilabının lideri»nin mövcud məhkəmə sisteminə hücumu əslində nə ilə bağlıdır? Cavab sadədir: məhkəmə hakimiyyətin 1 ildir ölkəyə rəhbərlik edən Paşinyan hökumətinə tabe olmayan yeganə qanadıdır. Bu 1 ildə yeni hökumət yerlərdə hakimiyyəti, ilk növbədə, İrəvanın Ağsaqqallar Şurasına nəzarəti ələ alıb, ötən ilin dekabrında keçirilmiş parlament seçkisindən sonra qanunverici orqanda çoxluğa yiyələnib, hakimlərdən «məxməri inqilab»ın məqsədləri üçün istifadə isə hələ mümkün olmayıb. Bu üzdən də, Paşinyan nəinki əvvəlki hakimiyyət sistemini dağıtmağa, həm də buna küçə təzyiqlərilə nail olmağa çalışır. Bu mənada Paşinyan tərəfdarlarının növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsilə nəticələnmiş küçə fəallığını yada salmaq yerinə düşər. Məhz həmin seçki nəticəsində baş naziri dəstəkləyən «Mənim addımım» bloku ali qanunverici orqanda çoxluğu ələ alıb. Bu mənada, Paşinyan «Koçaryan məsələsi»ndən məhkəmə sistemində transformasiyalara nail olmaq üçün yararlanmağa çalışır. İlk dəfə İrəvanda ötən ilin avqustunda Paşinyanın baş nazir postunu tutmasının 100-cü günü münasibətilə təşkil olunmuş mitinqdə gündəmə gətirilmiş «keçid mühakimə üsulu» ideyasının yenidən yada düşməsi də buradan qaynaqlanır. Baş nazirin ətrafının «telefon mühakiməsi»lə, korrupsiyaya bulaşmış hakimlərlə, cəzasızlıqla müharibəyə başlanacağı» haqda hədələri də eyni məqsədə qulluq edir. Üstəlik, onlar müvafiq qanunun olmamasına rəğmən, hakimlərin tutduqları vəzifəyə uyğun gəlib-gəlmədiyinin yoxlanacağını belə bildirirlər.
«Məxməri inqilab» hökumətinin belə radikallıq nümayiş etdirməsi təsadüf deyil. Paşinyan Koçaryan və Sarqsyanın prezident olduğu illərdə, yəni «Qarabağ klanı»nın 20 illik hakimiyyəti dövründə formalaşmış məhkəmə sistemini özünün əsas rəqibi sayır. Görünür, o, qanunun aliliyinin təmini üçün… qanunlara məhəl qoyulmamasında eyib görmür. Əslində bu, Ermənistan üçün adi haldır. Koçaryanla Sarqsyan özlərindən sonra hakimiyyətin heç bir qanun-qayda ilə hesablaşmadığı düzən qoyublar. Sadəcə, İrəvan məhkəməsinin Koçaryanı «HQR»in indiki və sabiq «rəhbər»lərinin istəyi və girovu müqabilində azad olunması Paşinyanda «əks-inqilabçılar»ın real təhlükə olduğu fikrini yaradıb. Sonuncular üçün ocaq rolunu isə Azərbaycanın artıq 30 ildir Koçaryanların, Sarqsyanların, Saakyanların zülmü altında olan işğal olunmuş ərazisi – Dağlıq Qarabağ oynayır.
Paşinyana qarşı qəsd?
Ermənistanın baş naziri xalqa müraciətində faktiki olaraq, «Qarabağ klanı» tərəfindən qəsdlə qarşı-qarşıya qaldığını deyib. «Belə qəsdlərin qarşısının alınması üçün ən sərt tədbirlərə əl atılacağını» deyən Paşinyan Ermənistan qoşunları tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağın əhalisinə də müraciət edib. Baş nazir bu sakinləri onlardan «yalnız öz qrup maraqlarının təmini, əvvəllər törətdikləri cinayətlərə görə məsuliyyətdən qaçmaq məqsədilə istifadə etməyə çalışan» qüvvələri dəstəkləməməyə çağırıb.
Ən maraqlısı Paşinyanın növbəti fikridir. Onun sözlərinə görə, həmin qüvvələrin məqsədi Azərbaycanla yeni müharibəyə, «bəzi ərazilərin təhsil verilməsinə» nail olmaq, bütün bunlara görə məsuliyyəti hazırkı hakimiyyətin üzərinə yıxmaqdır.
Bununla yanaşı, «erməni inqilabının lideri» və onun hökuməti erməni ictimaiyyətinin 3 il əvvəl baş vermiş aprel döyüşlərində məğlub olduqlarını anladığını gizlədə bilmir. Paşinyanın tərəfdarları «hər şeyin öz adı ilə çağırılmasını» tələb edir. Azərbaycan Ordusunun 800 hektar ərazini azad etməsinə görə «hakimiyyətin məsuliyyət daşıdığı», həmçinin Azərbaycanla yeni müharibə təhlükəsi haqda çağırışları məhz bu kontekstdə qiymətləndirmək lazımdır. Ermənistan parlamentində «ordunun inkişafına mane olmuş, insan və ərazi itkisilə nəticələnmiş korrupsiya hallarının araşdırılması üçün» təftiş komissiyası da yaradılıb.
Bununla yanaşı, Qarabağ məsələsinə istinad Paşinyanın daxili siyasi hədəflərinə çatmaq üçün bu mövzudan istifadə etmək niyyətini də ortaya qoyur. Əslində, faktiki olaraq Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin işğalının girovuna çevrilmiş Ermənistan üçün bu da yenilik deyil. Ölkənin yeni rəhbərliyi bu məsələdə də əvvəlki rəhbərliyin yolu ilə gedir, «Azərbaycan təhlükəsi»ndən öz hakimiyyətinin lazımlığını əsaslandırmaq üçün istifadə edir. Amma bu dəfə Ermənistanda gedən daxili siyasi mübarizənin bütün sirləri üzə çıxıb. Məsələ Ermənistan əhalisinin əksəriyyəti tərəfindən dəstəklənən yeni hakimiyyətlə ətrafına əsasən işğal altındakı Qarabağdan olan siyasətçiləri, «DQR»in separatçı liderlərini toplamış əvvəlki «klan» arasında gedən mübarizədədir. Paşinyanın işğal altındakı Qarabağa bu yaxınlarda etdiyi səfər zamanı bu regionu «əks-inqilab ocağı»na çevirməyə çalışan «revanşçılar»ı sərt tənqid etməsi də təsadüf deyildi.
Baş nazirin «Qarabağ klanı»nın mümkün zərbəsindən ehtiyatlanmasının əsaslı olduğu da istisna deyil. Hər halda, Ermənistan KİV-i «DQR» generalitetinin Ermənistan oliqarxları ilə birlikdə Paşinyan hakimiyyətini devirməyə hazırlaşdığını yazır. «Sövdələşməyə gedən revanşçılar» bu zaman Rusiyanın Ermənistanın hazırkı hakimiyyətinə inamsızlığı ilə manipulyasiya da edir. Onlar deyir ki, «DQR» «Qərbə can atan Ermənistan»dan mümkün qədər uzaq durmalı, bununla da, Moskvanın sərt reaksiyasından sığortalanmalıdır.
Keçmiş rejim nümayəndələrinin müqavimətilə üzləşmiş «məxməri inqilab»ın gələcək taleyilə bağlı təşvişin fonunda Paşinyan hökumətinin siyasi, sosial və iqtisadi məhsuldarlığının çox aşağı olduğu da diqqətdən yayınmır. Baş nazirin reytinqi durmadan azalır və bu, qətiyyən təəccüblü deyil. Çünki bütün gücünü «inqilab»ın qorunub saxlanmasına və güclənməsinə yönəltmiş yeni hakimiyyət böhran içərisində olan ölkənin problemlərinin həllinə vaxt ayırmır. Amma Ermənistanın bəlası tək bunda da deyil. İrəvanın Azərbaycanla müharibə ucbatından üzləşdiyi təcrid onun böhranın aradan qaldırılmasına imkan verəcək resurslara yiyələnməsini əngəlləyir. Odur ki, siyasi düşmənləri, xüsusilə Koçaryan-Sarqsyan dövrünün yırtıcıları tərəfindən getdikcə artan təzyiqlərlə üz-üzə qalmış Paşinyan üçün populizmi artırmaq və «inqilabın yeni mərhələsini» elan etməkdən başqa çıxış yolu qalmır.

SYMPTOMS OF DESPERATION
The Nikol Pashinian government announced the second stage of the “velvet revolution” in Armenia apparently provoked by another round of political tension after the release of Robert Kocharian, one of the iconic figures of the former criminal regime ruling the so-called Karabakh Clan.
Down with the courts!
New civil unrest in Armenia was a result of the Yerevan court decision to release from custody the former president of Armenia Robert Kocharian, who was accused of organising the suppression of mass protests on March 1, 2008. He was released under the personal guarantee of the former and current heads of the unrecognised Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakyan and Arkady Ghukasian, who paid a pledge of 1 million drams ($2,000).
Shortly after the adoption of the court decision, Prime Minister Nikol Pashinian announced the beginning of the “second and most important stage of the revolution”, expressing his hope of “nationwide support”. The leader of the “velvet revolution” called on the citizens of Armenia to block “all exits and entrances to the courthouses without exception.” Crowds of Pashinian's supporters soon blocked the buildings of the Constitutional Court and the Court of General Jurisdiction.
However, not everyone in Armenia was happy with the actions of supporters of the “velvet revolution”. Chamber of Lawyers of Armenia, Ombudsman and the Supreme Judicial Council expressed their concern about the unlawful actions of the prime minister. By the way, the head of the Supreme Judicial Council, Gagik Harutyunyan, resigned, motivating his step by the inexpediency of his tenure after the start of the protests against the judiciary.
Meanwhile, within a few hours after the start of the protests, Pashinian called for unblocking the courts. According to him, “the purpose of the action was to fix the demand of the people to have a truly independent judicial system and state that the government and the people of Armenia are united in this.” At the same time, in his address to the people, Pashinian made it clear that he was determined to make a "surgical intervention in the judicial system." The prime minister said that the people "consider the judiciary system as a remnant of the past corrupt government, in which conspiracies against the people are constantly being prepared and implemented."
What is the real reason of Pashinian's attack on the existing judicial system of the country? The answer is obvious: the judicial system is the only branch of government that is still beyond the control of the Pashinian government, even after a year of the new rule. In fact, Pashinian has managed to subordinate to himself the local authorities, particularly the Council of Elders of Yerevan, to get a parliamentary majority after the elections in December 2018. But he is still unable to get the courts fulfil the tasks of the velvet revolution. Therefore, Pashinian demonstrates not only his readiness for a new act of destruction of the previous power system, but also the determination to achieve this goal by any means, including through street protests successfully tested by the “national leader” when he conquered the power in Armenia recently. In this context, we can recall the street activity of Pashinian's supporters, who ensured the holding of early parliamentary elections and the occupation of the leading positions in the new National Assembly by the pro-Pashinian bloc My Step. Pashinian uses the Kocharyan case as a pretext for engaging “revolutionary masses” for speedy transformation of the judicial system. It means the reanimation of the idea of “transitional justice”, first voiced at a rally in Yerevan last August, timed to Pashinian’s one hundred days in the premiership. As well as threats emanating from the premier’s inner circle surround the “war against telephone justice, corrupt judges and lawlessness”, start the process of checking judges for compliance with the position even in the absence of relevant legislation.
Such radicalism performed by the “velvet revolution” government is not accidental. Pashinian views the judicial system, formed during the twenty years of the Karabakh Clan under the presidents of Kocharyan and Sargsyan as his main adversary. It seems he sees nothing wrong with the fact that, for the sake of the triumph of the law, he literally does not care about the law. It is an ordinary thing for modern Armenia anyway, for Kocharyan and Sargsyan have left behind a well-beaten track that does not take into account any legal norms for reaching the top of power. However, the fact that the Kocharian court’s release by the Yerevan court was due to a guarantee and a cash deposit from the current and former leaders of the notorious NKR convinced Pashinian of the real danger of “counter-revolution”. The center of the latter, as it should be understood from the intricacies of the current Armenian policy, is for the premier of the “Armenian revolution” Nagorno-Karabakh - the occupied Azerbaijani land, which for 30 years has been under the fifth Kocharyan, Sargsyan, Saakyan ...
Conspiracy against Pashinian?
In his address to the people, the Armenian Prime Minister actually stated the fact of a conspiracy against him by the “Karabakh clan”. Promising to take “the toughest measures to prevent such conspiracies,” Pashinian appealed to the residents of Nagorno-Karabakh occupied by Armenian troops to abandon their support for the forces that are only aiming to use them “to serve their personal group interests and to avoid responsibility for previously committed crimes.”
Interestingly though Pashinian claims that the objective of conspiracy was to launch a new war with Azerbaijan, “surrender some territories” with the responsibility shifted to the current government of Armenia. At the same time, Pashinian and his government failed to hide the fact that the Armenian society was aware of the defeat during the April clashes three years ago. Pashinian’s supporters insist on “calling things as they are”, and in this context it should be understood as a recognition of responsibility for the loss of 800 hectares of lands reconquered by Azerbaijani army, which the Armenian society viewed as a phantom of the new war with Azerbaijan. The Armenian parliament even created an auditing commission to “identify corruption that hindered army development and led to human and territorial losses”.
Also, it seems that Pashinian wants to use Karabakh as a tool for solving internal political problems. This is also not new for the country, which has actually become a hostage to the occupation of Azerbaijani Karabakh. The new Armenian leadership follows in the footsteps of previous regimes, who have used the “Azerbaijani threat” explicitly to justify the expediency of their power. However, it was during the Pashinian rule that the entire background of internal political confrontation in Armenia became clear. Its essence is the growing conflict between the new government supported mainly by the population of the Republic of Armenia, and the former ruling clan, which is supported mainly by Armenians from the occupied Karabakh and the separatist leaders of NKR. Remarkably, during his recent visit to Karabakh, Pashinian strongly condemned the “revanchists” who are trying to turn this region into a “centre of counter-revolution”.
It is possible that the Armenian prime minister has valid reasons to fear a strike from the Karabakh Clan. Anyway, the Armenian media reported that a group of NKR generals and Armenian oligarchs are preparing a conspiracy to overthrow Pashinian. At the same time, “revanchists-conspirators” manipulate concerns about Russia's distrust of the new authorities of Armenia in the sense that NKR should distance itself as far as possible from “Armenia aspiring to the West” and thus avoid a harsh reaction from Moscow.
Remarkably, the level of political, social and economic productivity of the Pashinian government remains quite low, especially after the start of civil unrest covered by Armenian authorities and disguised as “the next stage of velvet revolution”, which has faced resistance from the former ruling regime. Pashinian's rating is declining, which is not surprising, since the current authorities are exclusively engaged in a struggle to retain and strengthen their “revolutionary” power and do not bother to start solving the urgent problems of the country's permanent systemic crisis. However, Armenia is also unfortunate because of the absence of self-sufficiency, real resources for overcoming the crisis in isolation and the ongoing conflict with Azerbaijan. Therefore, Pashinian, faced with increasing pressure from political enemies, especially from predators of the Kocharyan-Sargsyan regime, has no choice but to increasingly focus on populism and declare a “new stage of revolution” - truly a “dreamy revolution” of population tired of desperation in Armenia.