Donald Tramp ikinci müddətə prezident seçilmək istəyindədir
Amerika Birləşmiş Ştatlarının müasir daxili və xarici siyasəti, ilk növbədə, daha çevik və dəyişkən cəmiyyətin məhsuludur. O, daxili və xarici siyasi ardıcıllığı təmin edən klassik burjuaziya ənənələrinə sadiqlik, həmçinin müxtəlif modifikasiya və novasiyaların geniş diapazonu ilə xarakterizə olunur. Donald Tramp təcrübəli iş adamı kimi, bu iki əsas tendensiya arasında optimal balansı tapa bilib. O, tərəfdarları və seçiciləri ilə iyunun 20-də keçirdiyi görüşdə ikinci müddətə prezident seçilmək uğrunda yarışa qoşulmaq niyyətini açıqlayıb.
Trampın prezidentlik uğrunda 2016-cı ildə apardığı mübarizədə şüarı «Amerikanı yenidən qüdrətli dövlətə çevirək!» idi. 2020-ci ildə isə o, bu post uğrunda «Amerikanı qüdrətli dövlət olaraq saxlayaq!» şüarı ilə yarışacaq.
Donald Trampın hakimiyyətə gəlişi özünü Birləşmiş Ştatların yalnız daxili deyil, həm də xarici siyasətində ciddi dəyişikliklərlə göstərib. Bunu ölkənin əksər ekspert və siyasətçiləri də yaxşı anlayır. Söhbət Amerikanın Donald Trampın ölkənin Demokratlar Partiyası ilə assosiasiya olunan qlobalist kursunu dəyişmək niyyətilə hakimiyyətə getməmiş isteblişmentindən gedir. Respublikaçıların əksəryyəti bu kursu dəstəkləyir. Bununla yanaşı, Respublikaçılar Partiyası özü üçün minimal da olsa, manevr imkanı saxlayıb. Demokratlar isə artıq qlobalizm hegemonluğu ilə sinonimə çevrilib.
Amma bu, Vaşinqtonun qlobal hökmranlıqdan imtina haqda düşündüyü anlamına gəlmir. Sadəcə, Tramp və onunla həmrəy olan komandası milli iqtisadiyyatın inkişafı və möhkəmləndirilməsi, ölkənin dünya arenasında mövqeyini gücləndirməsilə bağlı əvvəlki administrasiyanın proqramından fərqli proqrama əsaslanır. Tramp özü də ABŞ-ın qlobal hegemonluğunu qoruması üçün yeni yol tapdığına əmindir.
ABŞ dünyanın müstəmləkə bölgəsindən fövqəldövlətə çevrilmə yolunu kifayət qədər sürətlə keçib. Və Amerikanın böyük diplomatik təcrübə, xarici siyasi təsir mexanizmləri olan dövlətlərin minilliklər boyu çatdığı mövqelərə belə sürətlə gəlib çıxması, amerikalıların dünyagörüşünə də təsirsiz ötüşməyib. ABŞ-ın dünya müharibələrindən sonra beynəlxalq arenadakı yüksəlişinin fundamental təməlini də məhz bu sürətlilik təşkil edib. Amerika isteblişmenti Albert Eynşteynin sözü ilə desək, məhz bununla «demək olar ki, hər kəsi, hətta zəngin dövlətləri belə, özünə borclu vəziyyətə salıb».
ABŞ-ın qlobal rolunda köklü dəyişiklik perspektivləri amerikalı parlamentarilərin Konqresdə müzakirə etdikləri ənənəvi mövzuya çevrilib. 2019-cu il martın əvvəlində Aşağı palatanın Tədqiqat xidməti konqresmenlərə «ABŞ-ın dünyadakı rolu, tarixi və Konqres üçün problemlər» adlı ekspert-analitik məruzəni təqdim edib. Sənəddə Ağ Evin Amerikanın İkinci Dünya müharibəsindən sonra formalaşmış və hazırda böhran yaşamaqda olan hegemonluğunu azaltmaq cəhdlərinə dünya ölkələrinin mümkün reaksiyasından bəhs olunur. Amerikalı parlamentarilər Birləşmiş Ştatların beynəlxalq arenadakı rolunun dəyişməsinə ayrı-ayrı dövlətlərin necə reaksiya göstərə biləcəyini ciddi şəkildə öyrənmək niyyətindədirlər. Bundan başqa, məruzədə Donald Trampın fəaliyyətinin əsasını təşkil edən «yeni kurs»a yalnız hazırkı deyil, ehtimal olunan perspektiv reaksiyalardan da bəhs olunur. Bu, onun ikinci müddətə prezident seçilmək niyyətini elan etməsindən sonra daha da aktuallaşıb. Hər halda, Trampın ikinci müddətə Ağ Ev rəhbəri seçilmək perspektivi heç də zəif görünmür.
Trampın prezidentliyinin ilk illərində dünya bu yeni siyasətə, əsasən, sərt reaksiya göstərib. Bəzi ölkələr Vaşinqtonun təklif etdiyi yeniliyin nəticələrini minimuma endirməyə və ya kompensasiya etməyə çalışıb. Digərləri ondan maksimum yararlanmağa cəhd edib. İstənilən halda, dünya dövlətlərinin əksəriyyəti bu və ya digər şəkildə bu yeniliklərə uyğunlaşır, bu isə Trampın prezidentliyinin nə qədər güclü olduğunu göstərir.
Nüfuzlu amerikalı ekspertlərin fikrincə, Tramp komandasının ilk addımları Birləşmiş Ştatlar iqtisadiyyatının genişlənməsi və inkişafının əsasını qoyub. ABŞ-ın beynəlxalq arenadakı iqtisadi və siyasi rolu xüsusilə prezidentin iddialı «America First» təşəbbüsü sayəsində güclənib və möhkəmlənib. Ölkədə işsizlik səviyyəsi sürətlə azalmağa başlayıb, 100 minlərlə yeni iş yeri açılıb, amerikalı fermerlərə ayrılan subsidiyaların həcmi artırılıb. Yeri gəlmişkən, sonuncu ölkə iqtisadiyyatının ən problemli sahələrindəndir.
Bu gün Amerikanın kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracı dinamik şəkildə artır. Ölkə prezidentinin transmilli şirkətləri əsas istehsalat sahələrini vətənə qaytarmaqla bağlı çağırışı ABŞ vətəndaşları tərəfindən böyük dəstəklə qarşılanıb. Bundan başqa, Ağ Ev sahibinin iqtisadi sahə üzrə köməkçiləri və məsləhətçilərinin liberal beynəlxalq iqtisadi düzənə yenidən baxılmasına dair təşəbbüsləri də ABŞ-ın dünya lideri rolunun qorunub saxlanmasına, üstəlik, daha da möhkəmlənməsinə yol açıb. Bu isə Amerika dəyərlərinə və maraqlarına tam uyğundur.
Trampın «yeni kurs»unun digər istiqamətləri də Birləşmiş Ştatlar üçün müsbət, effektiv nəticələr verir. Söhbət İkinci Dünya müharibəsindən sonra yaranmış beynəlxalq düzənin dəstəklənməsi istiqamətində göstərilən daha geniş, daha effektiv səylərdən gedir.
Bu arada, Ağ Evin əvvəlki sahibləri dövründə Vaşinqtonun demokratiyanın təşviqi və dəstəklənməsi prosesinə ənənəvi dəstəyinin azalması prosesi bu gün daha sürətlə gedir. Barak Obama administrasiyası demokratik idealları sadəcə, xarici siyasi bəyanatlarla dəstəkləyirdi və bir çox hallarda bu dəstək əməldə özünü göstərmirdi. Bu isə Birləşmiş Ştatların dünyada baş verənlərə təsir imkanını azaldırdı, Amerika ictimaiyyətinin belə səylərə dəstəyini aradan qaldırırdı.
Nəhayət, 2017-ci ildə Tramp administrasiyası ABŞ rəhbərliyinin son 7 ildə əsaslandığı siyasətdən imtina etmək niyyətini açıq şəkildə ortaya qoyub. Bu, ölkənin əvvəlki prezidentlərinin müharibədən sonrakı dövrdə yürütdükləri siyasətdən tam imtina anlamına gəlirdi. Onlar ayrı-ayrı avtoritar rejimlərlə strateji məqsədlərə çatmaq üçün əməkdaşlıq etsələr belə, demokratiyanın ən yaxşı idarəçilik forması olduğuna əminliklərini heç zaman itirməyiblər. Ötən illər ərzində ABŞ-ın xarici siyasətinin də əsasını məhz bu təşkil edib. Müşahidə olunan dəyişiklik, ilk növbədə, Vaşinqtonun Rusiya və Çinə qarşı olan demokratik dövlətləri ardınca aparmaq istəmədiyinin göstəricisidir.
Digər nüfuzlu ekspert və müşahidəçilərin fikrincə, Trampın insan haqlarının müdafiəsi məsələsinə daha ayrı-seçkiliklə yanaşması ayrı-ayrı ölkələrdə demokratiyanın əsas prinsipinin pozulmasına sanki susmaqla razılıq verməkdir. Bu, həmin hökumətlərə özünəməxsus siqnal kimi qiymətləndirilir – onlar buna görə ABŞ tərəfindən cəzalandırılmayacaqlarına əmin ola bilərlər.
Bir çox demokratik dövlət, o cümlədən ABŞ-ın köhnə tərəfdaşları bu gür «siqnal»ların fəsadlarını yumşaltmağa çalışırsa, avtoritar rejimlər yaranmış vəziyyətdən yararlanmağa üstünlük verir. Yəni onlar öz milli maraqlarının müdafiəsi üçün optimal balans axtarışındadırlar. Balans dedikdə, isə söhbət, ilk növbədə, bir seçimdən gedir – dövlətlər potensial regional hegemona qarşı çıxacaq, yoxsa əksinə, daha üzüyola olacaq.
ABŞ-ın dünyada daha ehtiyatlı davranmasının tərəfdarı olan, lakin Trampın siyasətinə simpatiya bəsləyənlər iddia edir ki, Ağ Ev sahibinin «yeni kurs»u daha çox dövlətin balans axtarmasına yol açacaq ki, bu da qlobal və regional balansın qorunub saxlanmasına yardım edəcək. Bu, ABŞ-a daha çox sərf edir və daha ucuz başa gəlir.
Bir sözlə, dünyada artıq ABŞ-ın Donald Tramp tərəfindən reallaşdırılan yeni siyasətinə qlobal uyğunlaşma prosesi başlayıb. Doğrudur, o, hələ ki, hansısa konkret nəticə verməyib. Güman ki, geosiyasi qeyri-müəyyənlik şəraitində əksər dövlətlər vəziyyəti test etməklə məşğuldur. Çünki onlara hələ ən optimal variantın hansı olduğunu müəyyənləşdirə bilməyiblər.
«ABŞ-ın dünyadakı rolu, tarixi və Konqres üçün problemlər» məruzəsinin ekspertləri müxtəlif dövlətlərin Donald Trampın xarici siyasətinə reaksiyasını müşahidə edərək bu qənaətə gəliblər ki, ABŞ prezidenti «ayrı-ayrı dövlətlərin Amerika ilə və bir-birlərilə münasibətlərini yenidən formalaşdırır». Onlar deyir ki, «Amerikanın siyasətini silkələyən Tramp, eyni zamanda bütün dünya ölkələrinin siyasətini silkələyir».
ABŞ-ın yeni xarici siyasətinə qlobal cavablar da gözlənildiyi kimi, birmənalı deyil. Dövlətləri Trampın siyasətinə reaksiyasına görə iki hissəyə ayırmaq olar – Trampın ritorikasını və siyasətini Amerikanın qlobal liderliyində böhran kimi dəyərləndirənlər və onu yeni imkan kimi alqışlayanlar.
Bu siyasətin bəzi aspektləri, həqiqətən də, nisbətən yenidir. Bəzi aspektlər isə Trampa qədər də mövcud olub və indi, onlar sadəcə, daha parlaq hala gətirilib. İstənilən halda, bu siyasət ABŞ-ın dünya ilə münasibətlərini dəyişir və bu, beynəlxalq düzənə öz təsirini göstərəcək.
Bununla yanaşı, «yeni kurs»un effektivliyi və yayılma dərəcəsi, ilk növbədə, Donald Tramp və məsləhətçilərinin onu Ağ Ev sahibinin qalan prezidentlik müddətində necə yürüdəcəklərindən, həmçinin Trampın etdiyi dəyişikliklərin hansı daimi forma alacağından asılı olacaq. Bu isə başqa və daha dərin araşdırmanın mövzusudur.

TRUMP'S NEW COURSE CONTINUES
Modern American domestic and foreign policy is, above all, a product of an increasingly mobile and changing American society, which is characterized by a commitment to bourgeois traditions that provide internal and external political continuity, as well as a wide range of various modifications and innovations. As an experienced businessman, Donald Trump has managed to find an optimal balance between these two fundamental trends. On June 20, the incumbent US President Donald Trump at a meeting with his supporters and voters announced his decision to nominate his candidacy for a second presidential term. “Let's make America great again” was the slogan of American president when he ran for the presidency in 2016. “Keep America Great” is a program Donald Trump intends to run for the highest state post starting from 2020.
The coming of Donald Trump to power marked a serious change both in the foreign and domestic policy of the United States. This is well recognized by most experts and politicians and that part of the American establishment that has brought Trump to power in order to change the globalist course associated with the US Democratic Party. A certain part of Republicans supported this course, but the Republican Party maintained, albeit minimal, space for manoeuvre, while the Democrats became synonymous with hegemonic globalism. Nonetheless, this did not mean that Washington abandoned its desire for global domination. But Donald Trump, his supporters and the team as a whole prepared a course different of previous administrations' program of development and strengthening of the national economy and the position of the country on the world stage. Trump is also confident that he has found a new way to preserve the global hegemony of the United States.
The US has quickly advanced from a position of a colonial outcast of the world to a leading world power. Much of the American perception of the world stems from this rush shift to the positions that had previously been occupied by countries with a thousand-year history, with vast experience in diplomacy, with well-established mechanisms of foreign policy influence. It was this rapid shift that became the fundamental pivot of the rise of the United States in the international arena after world wars, when the American establishment, in the words of Albert Einstein, "made almost everyone, even the richest countries, into its debtors." Prospects for a radical change in the global role of the US have become a traditional topic of discussion for American legislators in the Congress. At the beginning of March 2019, the Research Service of the Lower Chamber provided the congressmen with an expert-analytical report “US Role in the World: Background and Issues for Congress."
The study examines the possible reaction of other countries to the White House’s coagulation strategy of that type of American hegemony that arose after the end of World War II and is now in crisis. US lawmakers intend to seriously study how other countries will react to a possible change in the role of the United States on the world stage. In addition, the expert report reviewed not only the current, but also the expected prospects of the “new course”, which the current head of the United States intends to be guided by in his activities, especially after declaring his intention to run for a second presidential term. The prospects of Donald Trump for the second time being elected president look very good. During the first year of his presidency, the main lines of response to the new US policy in the world have escalated. Some countries sought to minimize or compensate for the consequences of the new agenda proposed by Washington. Others sought to make the most of them. However, most states are somehow adjusting, which in itself is a testament to how strong the Trump presidency is becoming.
According to authoritative American experts, the first steps taken by the Trump team marked the beginning of the expansion and growth of the US economy, strengthening the US's economic and political role on the world stage, partly due to the ambitious initiative of the current president: America First. The unemployment rate began to decline at a good pace, hundreds of thousands of new jobs were opened, the volume of subsidies to American farmers, who are one of the cornerstones of the American economy, increased. Export of American agricultural products is also growing dynamically. The appeal of the US President to transnational companies of his country to return the main production to the homeland was also supported by the majority of American citizens. The implementation of the initiatives of assistants and economic advisers to the head of the White House to revise the liberal international economic order contributes to preserving and strengthening the role of the US as a world leader and is in line with American values ​​and interests. Trump's other new directions also have a positive effective outcome and potential benefits for the US, especially to the extent that they lead to broader and possibly more effective efforts to maintain international order after World War II. Remarkably, the abandoning by the previous owners of the White House from Washington’s historical commitment to promoting and supporting democracy has constantly accelerated. The Obama administration continued to defend democratic ideals in foreign policy but its actions were often not justified, which reduced the ability of the US to influence world events and the willingness of American public to support such efforts. In 2017, the Trump administration made clear its intention to abandon the principles that guided US policy over the past seven decades. This marked a sharp break with the policies of previous US presidents in the post-war period, which, if they collaborated with certain authoritarian regimes for strategic reasons, never hesitated in adhering to democracy as the best form of government and the foundation of US foreign policy. Such a turn reflects, above all, the unwillingness of the United States at the present time to lead the democratic states that oppose Russia and China, as well as other states that have begun to imitate an authoritarian approach.
According to other experts and observers, Trump’s more selective approach to the protection of human rights, which in practice tacitly encourages other governments in the world to violate this basic principle of democracy, is a signal to such governments that they can do this kind of action without support of the United States.
It is not surprising that many democracies and long-time partners of the US seek to mitigate the effects of such "signals", while many authoritarian regimes are trying to take advantage of existing advantages. In other words, they try to find the best balance to protect their national interests. And the question of balance is primarily a question of whether certain countries prefer to confront potential regional hegemonies or, instead, they will become more respectful of them.
Proponents of a more restrained American role in the world, but sympathetic to Trump’s policies, tend to argue that his “new course” will stimulate more and more countries that, out of self-preservation, will balance. This will help preserve global and regional balances that benefit the US and at the same time will be cost-effective.
Apparently, global adaptation to the new US policy implemented by Donald Trump has already begun. This process has not yet produced any concrete results. Most likely, under the conditions of geopolitical uncertainty, most states test their rates and capabilities in different models, as they are not sure about the optimal model.
The experts of the report “US Role in the World: Background and Issues for Congress" also note, watching the reactions of various countries around the world to Donald Trump's foreign policy, that the US president "restructure how other states interact with America and with each other " and that "as Trump shakes up American politics, he also shakes up the policies of countries all over the world."
Global responses to the new US foreign policy are neither unified nor direct, as one would expect. States responding to Trump’s policies can be divided into two parts — countries that mostly condemn Trump’s rhetoric and policies as a crisis of American global leadership, and countries that generally welcome Trump’s rhetoric and policies as a new opportunity.
Some aspects of this policy are relatively new. Others existed before Trump and were simply accented in his agenda. Nevertheless, the behaviour of the American president change the relations of the US with the world and influence the contours of the international situation. In turn, the prevalence and effectiveness of the “new course” depends primarily on how Donald Trump and his advisers determine the course during the remainder of his presidency, as well as what form the permanent changes will take from what Trump has already done. But this is the subject of another, more thorough research.