yaxud, niyə ABŞ-dakı seçki mübarizəsindən ən çox uduzan Ukrayna prezidenti oldu?
ABŞ-ın Nümayəndələr Palatasında çoxluğa malik Demokratlar Partiyasının təmsilçiləri sentyabrın 24-də prezident Donald Trampla bağlı impiçment proseduruna formal olaraq start verdiklərini bəyan ediblər. Spiker Nensi Pelosinin sözlərinə görə, yekun səsvermə artıq noyabrın sonlarında keçirilə bilər. Güman ki, ABŞ Senatı (impiçmentin qüvvəyə minməsi üçün buradakı qanunvericilərin ən azı üçdə ikisinin dəstəyi lazımdır) prezidenti günahkar saymayacaq. Lakin Amerikanın daxili siyasətində son illər yaşanmış sürprizləri nəzərə alsaq, hər şey mümkündür.
Bütün bunların fonunda nə qədər qəribə səslənsə də, ən pis vəziyyətdə qalmış şəxs Ağ Evin sahibi yox, Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenskidir. O, özü də istəmədən, Amerikada artıq «Ukrgeyt» adlandırılan siyasi qalmaqalın düz mərkəzinə düşüb.
Faydalı impiçment
Trampla bağlı impiçment hazırlığına səbəb onun Zelenski ilə iyulun 25-də apardığı telefon danışığıdır. Liderlərin söhbəti Amerika xüsusi xidmət orqanlarındakı anonim mənbə sayəsində üzə çıxıb (oktyabrın əvvəlində ikinci anonim mənbə də peyda olub). Demokratlar bu haqda məlumatları ayrı-ayrı dövlət məmurlarından aldıqlarını deyirlər.
İki prezident arasındakı söhbətə əsaslanan demokratlar deyir ki, Tramp öz siyasi maraqları naminə Zelenskiyə təzyiq göstərib. Konkret desək, o, ABŞ-ın sabiq vitse-prezidenti Co Baydenin oğlu Hanter Baydenlə bağlı istintaqın başlanmasını istəyib. Məsələ ondadır ki, oğul Bayden 2014-2019-cu illərdə Ukraynanın ən nəhəng özəl qaz şirkəti olan «Burisma Group»un Direktorlar Şurasında yer alıb. Sonralar həmin şirkətə qarşı ciddi ittihamlar irəli sürülüb: vergidən yayınma, çirkli pulların yuyulması və dövlət vəsaitinin mənimsənilməsi.
Məsələnin maraqlı tərəfi Co Baydenin 2020-ci ildə keçiriləcək prezident seçkisində demokratların namizədi olmaq niyyətidir. Beləliklə, məntiqə görə Hanter rəqibin sıradan çıxarılması üçün ən düzgün və qısa yoldur.
Amma məsələ çox qəlizdir. Çünki qalmaqala cəlb olunmuş yüksək rütbəli siyasətçi və diplomatların sayı həddindən artıqdır. Məsələn, ABŞ Dövlət Departamentinin Ukrayna üzrə sabiq xüsusi nümayəndəsi Kurt Volker, dövlət katibi Mayk Pompeo, ABŞ-ın Ukraynadakı keçmiş səfiri Mari Yovanoviç, ABŞ-ın Ukraynadakı müvəqqəti işlər vəkili Bill Teylor, ABŞ-ın Avropa İttifaqındakı səfiri Qordon Sondland və s. Vəzifələrini bu yaxınlarda itirmiş bəzi şəxsləri də «öz sözünü deyə bilər». Məsələn, ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə sabiq məsləhətçisi Con Bolton, Milli Təhlükəsizlik Şurasında Avropa və Rusiya üzrə direktor olmuş Fiona Hill, Milli Kəşfiyyatın sabiq rəhbəri Den Kouts və s.
Ümumilikdə, baş verənlərə Trampın mövqeyindən baxdıqda, mənzərə belədir: Ata Bayden ABŞ-ın vitse-prezidenti olduğu 2016-cı ildə Ukrayna hökumətindən ölkənin ovaxtkı baş prokuroru, «Burisma» ilə bağlı işi araşdıran Viktor Şokinin vəzifədən kənarlaşdırılmasını istəyib. O, bu halda Ukraynaya kredit verilməsi prosesinin davam etdiriləcəyini söyləyib və 2018-ci ilin yanvarında Beynəlxalq Münasibətlər Şurasındakı müzakirələrdə bu haqda şəxsən danışıb. Şokinin sözlərinə görə, (məlumatı «Fox News» Trampın şəxsi hüquqşünası, sabiq prokurorla 2019-cu ilin yanvarında şəxsən görüşmüş Rudolf Culianiyə istinadən yayıb) «Burisma» ilə bağlı istintaq məhz hökumətin «ABŞ-dan qorxması üzündən» dayandırılıb. Hələ 2015-ci ilin yayında Amerikanın Ukraynadakı səfiri Ceffri Payet istintaqa «həssas» yanaşmanın vacibliyini deyibmiş. 2016-cı ilin martında isə Şokin guya Viktor Yanukoviçin dövründən qalmış korrupsiyanın öhdəsindən gələ bilmədiyi üçün istefaya göndərilib.
Vəziyyətə Baydenin prizmasından yanaşsaq, əsas arqument Hanter Baydenin «Burisma» işinə aidiyyətinin olduğunu sübut edən birbaşa məlumat və dəlilin yoxluğudur. Bunu Şokini əvəzləmiş Yuri Lutsenko da təsdiqləyir. Lutsenko Rudolf Culianinin onu Baydenlə bağlı istintaqa başlaması üçün az qala təqib etdiyini, Trampla Zelenskinin də bundan danışdıqlarını bildirib.
Ata Bayden öz növbəsində, Şokinin istefaya göndərilməsində israr etdiyini gizlətmir, lakin bunu sırf Kiyevin maraqları naminə etdiyini deyir. Baydenin silahdaşları isə əks-arqument kimi bir sualla çıxış edirlər – ABŞ administrasiyası Trampın Zelenski ilə telefon danışığından, təxminən, 1 həftə əvvəl Kiyevə Konqresin də təsdiqlədiyi 391 milyon dollarlıq hərbi yardımı dondurub və bunun səbəbi açıqlanmayıb. Tramp yardımın dondurulması haqda qərar verərkən nəyə əsaslanıb? Hesab olunur ki, telefon danışığında Tramp bu haqda açıq şəkildə danışmasa da, bu da Ukrayna hökumətinə təzyiq xarakteri daşıyır.
Ağ Evin rəhbəri ukraynalı həmkarından Baydenlə bağlı istintaqa başlanılmasını istədiyini etiraf edir. Lakin ata Bayden kimi, o da bunu Ukraynada korrupsiyanın kökünün kəsilməsini istədiyi üçün etdiyini deyir. Bununla yanaşı, Tramp ABŞ-ın sabiq vitse-prezidentinə qarşı Çində də analoji araşdırmalara başlanılmalı olduğunu düşünür. Söhbət Co Beydenin Pekinə 2013-cü ildə etdiyi səfərdən gedir. Həmin səfər zamanı atasını müşayiət etmiş Hanter orada yerli biznesmenlərlə görüşmüşdü.
Mümkün impiçmentə gəlincə, Tramp onu «əcinnə ovu», «cəfəngiyyat», «dövlət çevrilişi» adlandırır. Prezidentin fikrincə, bu, ABŞ-da vətəndaş müharibəsinə səbəb ola bilər. Tramp bu məlumatı yaymış Adam Şifflə bağlı şəxsi məlumatların toplanacağını deyib, onun «dövlətə xəyanət» ittihamı ilə saxlana biləcəyini belə, istisna etməyib. Qeyd edək ki, Nümayəndələr Palatasının kəşfiyyat işləri komitəsinin rəhbəri olan demokrat Şiff faktiki olaraq, dövlət başçısının vəzifədən kənarlaşdırılmasına yönəlmiş araşdırmalara başçılıq edir. Yeri gəlmişkən, Zelenski Trampla telefon danışığı zamanı təzyiq hiss etmədiyini deyir.
ABŞ tarixində Nümayəndələr Palatası yalnız 2 prezidentlə bağlı impiçment qərarı qəbul edib, lakin bu qərarların heç biri Senatdan keçməyib. İlk belə hal 1868-ci ildə Endrü Consonla bağlı yaşanıb. İmpiçment proseduru ilə üzləşmiş ikinci prezident Bill Klinton olub. Onunla bağlı belə qərar 1998-1999-cu illərdə Monika Levinski məsələsində ədalət mühakiməsinə mane olduğu üçün çıxarılmışdı.
Az qala impiçmentlə bitəcək ən qalmaqallı hadisə isə 1974-cü ildə Utorgeyt işində yaşanıb. O zaman prezident Riçard Nikson məsələ senata çıxarılmadan istefa vermişdi.
Trampla bağlı məsələ isə tam fərqlidir. Bənzər halla üzləşmiş Conson, Klinton və Nikson təkrar prezident seçilmək uğrunda mübarizə aparmırdılar. Tramp isə artıq seçki qərargahını formalaşdırıb. ABŞ Konstitusiyası ona impiçment prosedurunun müsbət sonluqla bitəcəyi təqdirdə, belə, 2020-ci ildə keçiriləcək seçkiyə qatılmaq hüququ verir.
Bu arada respublikaçılar əmindir ki, demokratların bu təşəbbüsü Trampın populyarlığını daha da artıracaq. Hər halda, seçki fonduna ianə axını artıq xeyli artıb. Tramp özü isə bildirib ki, «heç kəs rezümesində impiçment olmasını istəməz», amma «o, Kevini spiker edəcək». Burada söhbət Senatdakı respublikaçı azlığın lideri Kevin Makkartidən gedir – Tramp bunu deməklə respublikaçıların Nümayəndələr Palatasında çoxluq əldə edəcəyinə işarə vurur. Üstəlik, əsas «kozır» – artan iqtisadi göstəricilər – də Trampın əlindədir.
Təhlükəli realiti-şou
Bütün bunların fonunda impiçment tarixçəsindən ən çox zərərçəkmiş Tramp və ya Bayden deyil, Zelenski görünür. Ukrayna prezidenti ən azı tərəflərdən hansının yanında olacağı ilə bağlı qərar qəbul etməlidir. Bir tərəfdə hələ 1 ildən artıq səlahiyyət müddəti qalmış və təkrar prezident seçilmək şansları kifayət qədər yüksək olan Tramp, digər yanda uğur qazanmaq şansı az olmayan Bayden və ümumilikdə, demokratlar. Bütün bunlar isə ölkənin cənub-şərqindəki münaqişənin həllinə yönəlmiş yeni addımlarla eyni vaxta təsadüf edir və bu Zelenski üçün həqiqətən möcüzəvi təsadüfdür. Söhbət «Ştaynmayer formulu»ndan gedir. İlk dəfə 2016-cı ildə Almaniyanın ozamankı xarici işlər naziri Frank-Valter Ştaynmayer tərəfindən təklif olunmuş formul özündə Donbas üzrə Minsk razılaşmasının reallaşdırılması mexanizmini əks etdirir. Sənəd Ukraynanın şərqində beynəlxalq müşahidəçilərin iştirakı yerli seçkinin keçirilməsini nəzərdə tutur. Əgər ATƏT seçkinin şəffaf, ədalətli keçdiyinə, xalqın iradəsini əks etdirdiyinə qərar verərsə, Donbasa xüsusi status veriləcək. Amma formulun reallaşdırılması ilə bağlı konkretliyə gəldikdə, tərəflərin bu məsələdə mövqeyi üst-üstə düşmür. Sərhədlərə nəzarətin kimə və nə vaxt verilməli olduğu xüsusi ziddiyyətli məqamdır.
Avropa İttifaqı ilə ABŞ Donbasla bağlı danışıqların «ölü nöqtə»dən tərpənməsini məmnunluqla qarşılayıb. Lakin «Ştaynmayer resepti» Ukraynanın özünü artıq ikinci dəfə iki düşərgəyə bölüb – ölkədə «Təslimçiliyə yox!» şüarı ilə etirazlar başlayıb. Əsas narahatlıq ondadır ki, seçkinin qanunvericiliyə uyğun keçirilib-keçirilmədiyinə dair qərarı Ukrayna deyil, ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu verəcək və Donbasa «xüsusi status»un verilməsi presedentə çevrilərək, siyasi separatizmə yol aça bilər.
Daha bir narahatlıq var: hadisələrin bu cür inkişaf edəcəyi təqdirdə, hazırkı prezidentdən və onun əsas himayədarı sayılan oliqarx İqor Kolomoyskidən narazı olan qüvvələr vətənpərvərlik maskası altında revanş almağa çalışa bilər. İndi, Ukrqeyt və «Ştaynmayer formulu»nun imzalanması sayəsində Kiyev dünya birliyinin diqqət mərkəzinə düşüb. İndi amerikalı siyasətçilərdən, avropalı tərəfdaşlardan tutmuş, Beynəlxalq Valyuta Fondu kimi beynəlxalq təşkilatlaradək hər kəs bu ölkədə yaşananları daha diqqətlə izləyir. Yeri gəlmişkən, BVF təmsilçiləri sentyabrda Kiyevə səfər etsələr də, oradan əməkdaşlıq proqramı üzrə yeni razılaşma imzalamadan qayıdıblar. Görünür, onlar gözləmə mövqeyinə çəkiliblər – hər kəs yeni prezident Zelenskinin hansı addımları atacağını görmək istəyir. Beləliklə, bir məsələ dəqiqdir: Ukrqeyt nə Moskva ilə çətin danışıqlarda, nə də ümumilikdə beynəlxalq arenada Ukraynanın xeyrinə işləyib. Məsələn, ukraynalılar ən azı Kurt Volkeri itiriblər. Halbuki o, Ukraynanın maraqlarının əsas tərənnümçülərindən biri sayılırdı. Bu, Vaşinqtonda qızışmaqda olani impiçment oyununun əsas nəticələrindən biri sayıla bilər.
Bu arada Amerika KİV-də baş verənlərə mənfi münasibət getdikcə artır. Mətbuat yazır ki, bütün bunlar ABŞ-ın müttəfiq və himayədar imicinə zərbə vurur. İndi xarici tərəfdaşlar amerikalı siyasətçilərlə istər işgüzar, istərsə də özəl ünsiyyət zamanı ehtiyatla davranmağa çalışacaqlar.
Yeri gəlmişkən, Ukrayna prezidenti etiraf edib ki, Ağ Evin onun Trampla telefon danışığının tam stenoqramını açıqlayacağını gözləmirmiş. Zelenski onunla bu məsələ ilə bağlı əlaqə saxlanmadığını da söyləyib.
Doğrudur, demokratlarla respublikaçıların xarici siyasi prioritetləri və stratgiyası fərqlidir. Lakin Amerikanın növbəti prezidenti siyasi kursunu, yaxud müttəfiqlərini kəskin şəkildə dəyişərsə, özündən əvəlki liderin razılaşmalarını ləğv edərsə, Vaşinqtona qarşı ümumi inamsızlığın yaranması qaçılmazdır.
İkincisi, ABŞ-ın daxili siyasəti bu dəfə, deyəsən, həddindən artıq kəskin xarakter alıb. Halbuki, sanki, Amerikada seçkinin fasiləsiz (Senata, Konrqesə seçkilər, aralıq seçkiləri, praymeriz və s.) və kifayət qədər qalmaqallı proses olduğuna hər kəs çoxdan öyrəşmişdi. Bu, sanki, istənilən iştirakçısının hər an oyundan uzaqlaşdırıla biləcəyi, yaxud xoşbəxtlik bileti qazanaraq həyatını dəyişəcəyi «realiti-şou»dur. Bu, güclü kompromatlar, ciddi yoxlanılmış addımlar oyunu, müxtəlif qrupların və sponsorların intriqa oyunlarıdır – kimin pulu çoxdur, kim daha xarizmatik görünür, kim fikrini daha məharətlə söyləyir və kim «amerikan arzusu» obrazına daha uyğun gəlir…
Vəziyyətə partiya emosiyalarını kənara qoyaraq baxdıqda belə çıxır ki, istər Bayden, istərsə də Tramp vəzifənin verdiyi imkanlardan şəxsi hədəflərinə nail olmaq üçün istifadə edib. İndiyədək biz Hollivud filmlərində dəfələrlə belə ssenarilərlə rastlaşmışıq. Elə məşhur «Kartdan ev» serialını xatırlamaq kifayətdir. Odur ki, bu janra əsasən, impiçmentə hazırlıq prosesi getdikcə daha da qızışmalıdır. Burada ən narahatedici məqam sırf amerikan şousu olan bu oyunun, həqiqətən, beynəlxalq miqyas almağa başlamasıdır.

«КАРТОЧНЫЙ ДОМИК» ТРАМПА И БАЙДЕНА,
Представители Демократической партии США, имеющей большинство мест в Палате представителей, 24 сентября объявили о начале формальной процедуры импичмента президента Дональда Трампа. По словам спикера Нэнси Пелоси, итоговое голосование может состояться уже в конце ноября. Скорее всего Сенат США (где импичмент должны поддержать не менее двух третей законодателей) не признает президента виновным, но, учитывая сюрпризы американской внутренней политики последних лет, ни от чего не стоит зарекаться. При этом, как ни странно, самое незавидное положение сейчас вовсе не у хозяина Белого дома, а у президента Украины Владимира Зеленского, невольно оказавшегося в самом эпицентре политического скандала в Америке, который уже успели прозвать «Укргейтом».
Благотворный импичмент
Причиной для подготовки импичмента стал телефонный звонок Трампа Зеленскому 25 июля, о котором стало известно в результате «слива» со стороны анонимного сотрудника американских спецслужб (в начале октября появился и второй анонимный информатор). Демократы заявляют, что получили данные от различных государственных чиновников. Транскрипт беседы разобрали по цитатам, и, как считают демократы, американский президент оказал давление на украинского коллегу для собственной политической выгоды. А именно - просил начать расследование в отношении сына бывшего вице-президента США Джо Байдена - Хантера Байдена. Байден-младший в 2014-2019 годах входил в совет директоров Burisma Group - крупнейшей частной газовой компании в Украине, против которой выдвигались серьезные обвинения: уклонение от выплаты налогов, отмывание денег и хищение государственных ресурсов. При этом самый интересный момент заключается в том, что бывший вице-президент США Джозеф Байден вполне может стать основным кандидатом демократов на президентских выборах в 2020 году. Таким образом, по логике, Хантер - это самый верный и короткий путь разобраться с конкурентом.
История получается очень запутанная, в нее оказалось втянуто слишком много высокопоставленных политиков и дипломатов. Это бывший спецпредставитель Госдепа по Украине Курт Волкер, госсекретарь Майк Помпео, бывший посол США в Украине Мари Йованович, временный поверенный в делах США в Украине Билл Тейлор, посол США в ЕС Гордон Сондланд. Также «свое слово» могут сказать и недавно покинувшие свои посты советник по вопросам национальной безопасности Джон Болтон, директор по вопросам Европы и России в Совете национальной безопасности Фиона Хилл, директор Национальной разведки Дэн Коутс.
В целом, если смотреть на происходящее с позиции Трампа, получается примерно следующее. Байден-старший, будучи вице-президентом США, в 2016 году призывал украинские власти уволить тогдашнего генпрокурора Виктора Шокина, расследовавшего деятельность Burisma, и связывал это с продолжением выплаты кредита Украине, о чем сам же и говорил в январе 2018 года на публичной дискуссии в Совете по международным отношениям. По словам Шокина (сообщает Fox News со ссылкой на записи личного адвоката Трампа Рудольфа Джулиани, который встречался с экс-генпрокурором в январе 2019 года), расследование против Burisma было прекращено именно «из страха перед США». Еще летом 2015 года американский посол в Украине Джеффри Пайетт сказал, что к расследованию надо подходить «в белых перчатках». Шокин ушел в отставку в марте 2016-го, обвиненный в том, что не может справиться с коррупцией, доставшейся от бывшего президента Виктора Януковича.
Если же смотреть на ситуацию с позиции Байдена, то главный аргумент заключается в том, что прямых сведений, а тем более доказательств, указывающих на связь Хантера Байдена с делами Burisma, не обнаружено. Об этом говорит и пришедший на смену Шокину Юрий Луценко, который также добавляет, что Рудольф Джулиани буквально преследовал его с уговорами начать расследование в отношении Байденов, и это же стало темой разговора Трампа с Зеленским. Байден-старший даже не отрицает, что, руководствуясь исключительно интересами Киева, настаивал на отставке Шокина. В качестве же контраргумента соратники Байдена задаются вопросом: чем руководствовался Трамп, когда буквально за неделю до его разговора с Зеленским администрация США без указания конкретных причин заморозила выделение уже одобренной Конгрессом военной помощи Киеву на сумму $391 млн.? Считается, что именно это и стало инструментом давления на нынешние украинские власти, хотя в открытую (в отличие от Байдена в случае с Шокиным) Трамп об этом не упоминал.
Глава Белого дома признал, что просил начать расследование в отношении Байденов, но с той же (как и сам Байден-старший когда-то) целью - добиться искоренения коррупции в Украине. И добавил, что аналогичное расследование в отношении экс-вице-президента США следовало бы провести и Китаю. Речь идет о поездке Джо Байдена в Пекин в 2013 году, в ходе которой его сопровождал Хантер, встречавшийся там с местными бизнесменами.
Возможный импичмент сам Трамп называет «охотой на ведьм», «чушью», «государственным переворотом» и предупреждает, что это может привести к гражданской войне в США. Президент также пригрозил узнать личные данные информатора и арестовать за «государственную измену» главу комитета Палаты представителей по делам разведки демократа Адама Шиффа, который фактически руководит расследованием в рамках процедуры по отстранению главы государства от должности. Кстати, сам Зеленский говорит, что не чувствовал на себе давления со стороны Трампа.
За всю историю США лишь два президента были представлены к импичменту Палатой представителей, но оправданы потом Сенатом. Это Эндрю Джонсон в 1868-м и Билл Клинтон в 1998-1999 годах по делу о лжесвидетельстве и препятствии правосудию в связи с историей Моники Левински. Самым же громким делом, едва не приведшим к импичменту, был имевший в 1974 году место «Уотергейт». Тогда президент Ричард Никсон ушел в отставку, прежде чем вопрос был рассмотрен Сенатом. Импичмент Трампу, если он будет инициирован, отличается от вышеприведенных примеров тем, что ни Джонсон, ни Клинтон, ни Никсон не претендовали на переизбрание. А вот Трамп уже сформировал свой избирательный штаб, и Конституция США позволяет ему принять участие в выборах 2020 года, даже если импичмент увенчается успехом. Республиканцы уверены, что инициатива демократов приведет лишь к росту популярности нынешнего главы Белого дома, - по крайней мере поток пожертвований в предвыборный фонд уже значительно вырос. Как выразился сам Трамп, «импичмент - это явно не то, что хочется иметь в резюме», но «он сделает Кевина спикером» - имея в виду лидера республиканского меньшинства в Сенате Кевина Маккарти и намекая на то, что республиканцы получат в Палате представителей большинство голосов. Тем более что в руках у Трампа есть главный козырь - растущие экономические показатели.
Опасное реалити-шоу
На этом фоне вовсе не Трамп и не Байдены, а именно другой участник «Укргейта» - Владимир Зеленский пока что выглядит самым пострадавшим в истории с импичментом. Как минимум украинскому президенту придется определиться, чью сторону занять. Трампа, который еще больше года будет президентом и у которого высокие шансы переизбраться, или Байдена и в целом демократов, также имеющих шансы на успех. Все это для Зеленского самым мистическим образом совпало с новыми шагами по урегулированию конфликта на юго-востоке страны - с подписанием так называемой «формулы Штайнмайера». Впервые предложенная в 2016 году тогдашним министром иностранных дел Германии Франком-Вальтером Штайнмайером формула представляет механизм выполнения Минских соглашений по Донбассу. Он предусматривает проведение местных выборов с участием международных наблюдателей на востоке Украины и особый статус Донбассу, если ОБСЕ придет к выводу, что народное волеизъявление носило свободный и честный характер. Однако на конкретные меры, призванные помочь реализовать «формулу» на практике, взгляды у сторон конфликта, мягко говоря, не совпадают. Особенно много оговорок и возражений вызывает момент того, как, к кому и когда должен перейти контроль над границей.
Евросоюз и США выразили одобрение тому, что переговоры по Донбассу сдвинулись с мертвой точки, но «рецепт Штайнмайера» саму Украину, кажется, и уже в который раз, разделил на два лагеря - в стране начались протесты под общим лозунгом «Нет капитуляции». Основные опасения связаны с тем, что выводы о соответствии выборов законодательству будет делать не Украина, а наблюдательная миссия БДИПЧ ОБСЕ, и что «особый статус» Донбасса может стать прецедентом, толчком для политического сепаратизма. Также высказываются предположения, что в Украине под патриотической маской могут попытаться взять реванш силы, недовольные нынешним президентом и олигархом Игорем Коломойским, считающимся покровителем Зеленского. В результате благодаря «Укргейту» и из-за подписания «формулы Штайнмайера» официальный Киев оказался под пристальным наблюдением мирового сообщества - американских политиков, европейских партнеров, таких международных организаций, как Международный валютный фонд (МВФ). Кстати, представитель МВФ в сентябре побывала в Киеве, но уехала оттуда без соглашения по новой программе сотрудничества, видимо, решив подождать - присмотреться, какие шаги будет предпринимать новый президент Зеленский. Таким образом, одно можно сказать наверняка: «Укргейт» явно не прибавил Украине уверенности ни в трудных переговорах с Москвой, ни в целом на международной арене. Например, украинцы, как минимум, лишились Курта Волкера, который считался одним из самых надежных проводников украинских интересов. И это, пожалуй, одно из главных последствий затеянного в Вашингтоне импичмента.
В американских СМИ все слышнее сомневающийся голос по поводу целесообразности происходящего, поскольку это наносит удар по имиджу США как союзника и покровителя. Теперь зарубежные партнеры будут сомневаться, насколько откровенными можно быть в рабочих и частных беседах с американскими политиками даже самого высокого уровня. Украинский президент признался, что не ожидал от Белого дома публикации полной стенограммы его телефонного разговора с лидером США Дональдом Трампом и с ним по этому поводу никто не связывался. Конечно, демократы и республиканцы отличаются в своих внешнеполитических приоритетах и стратегиях. Однако могут возникнуть некая нервозность и недоверие к Вашингтону в целом, если очередной президент прибегнет к резкой смене курса или союзников или же перечеркнет договоренности, подписанные предыдущим американским лидером. Это во-первых.
Во-вторых, внутренняя политика США в этот раз, кажется, приняла слишком бурный характер, хотя, казалось бы, все уже давно привыкли, что американские выборы - это практически беспрерывный (учитывая выборы в Сенат, Конгресс, промежуточные и праймериз и др.) и временами весьма скандальный процесс. По сути, это эдакое «реалити-шоу», где каждый участник в любой момент может либо вылететь из игры, либо получить счастливый билет и взлететь до небес. Это искусная игра компроматов, тщательно выверенных шагов, интриг различных групп и их спонсоров - кто больше собрал денег, кто выглядит харизматичнее, кто выскажется артистичнее и кто наиболее полно соответствует образу «американской мечты». Ведь если рассмотреть ситуацию без партийных эмоций, то получается, что и про Байдена, и про Трампа под определенным углом можно сказать, что они использовали служебное положение в личных целях. Такой сюжет не раз служил базой для различных голливудских фильмов и сериалов, один только «Карточный домик» чего стоит. Поэтому по закону жанра подготовка к импичменту будет только набирать обороты. Тревожит лишь то, что чисто американское шоу приобретает поистине международный масштаб.