Rusiya və Türkiyə arasında İdlibdə nifaq düşüb
İdlib ətrafında gərginlik fevralın 20-də axşama doğru Türkiyə Suriya orduları arasında toqquşmayla nəticələndi. Düzdür, Rusiyanın müdaxiləsindən sonra qarşıdurma böyümədi, ancaq İdlibdə Türkiyə və Suriya (həm də Rusiya) arasında qarşıdurma riski yüksək olaraq qalır.
İndi vəziyyət elədir ki, Türkiyə və Rusiya yenidən 5 il əvvəlki gərgin münasibətlər dövrünə qayıda bilər. Bu isə təkcə Suriya deyil, bütövlükdə region üçün yeni risk vəd edir. Bu səbəbdən də, indi nəzərlər İdlibdəki vəziyyətlə bağlı Ankara və Moskvanın davranışlarına dikilib. Bundan sonra necə olacaq? Ümumiyyətlə, nədən Suriyanın kiçik bir vilayəti Ankara və Rusiyanı yenidən bir-birlərinə düşmən həddinə gətirdi?
Düzdür, ötən gün müdafiə naziri Akar bir daha qeyd edib ki, Rusiya ilə qarşı-qarşıya gəlmək istəmirlər. Ancaq hazırda Türkiyə ordusu Suriya ərazisində Suriya və Rusiya ordusu ilə qarşı-qarşıyadır, toqquşma hər an baş verə bilər. Nəzərə almaq lazımdır ki, Türkiyə hökuməti bəyan edib ki, Suriya ordusu bu ayın sonuna qədər Soçi anlaşmasında nəzərdə tutulan cəbhə xəttinə geri dönməsə, Türkiyə ordusu hərbi əməliyyatlarla bunu edəcək. Üstəlik, Vaşinqton da bəyan edib ki, İldibdə müharibə riski çox yüksəkdir.
Hər iki tərəfin istinad etdiyi Soçi razılaşması
Məsələnin ən maraqlı tərəfi odur ki, həm Moskva, həm də Ankara indi Soçi razılaşmasına istinad edir. Və belə demək mümkündürsə, hər iki tərəf haqlıdır. Məsələn, fevralın 18-də kabinetin toplantısından sonra mətbuata açıqlama verən Prezident Ərdoğann sözçüsü İbrahim Kalın deyib ki, “Suriya mövzusunda Türkiyənin əsas istəyi Soçi razılaşmasının şərtlərinə əməl olunmasıdır. Xüsusilə hərbi müşahidə məntəqələrimiz və dinc vətəndaşların qorunmasında lazım olan addımların atılmasını istəyirik. Bununla bağlı nümayəndə heyətimizin müxtəlif danışıqları və müzakirələri oldu. Danışıqlarda qəbul edilən qərar bu müzakirələrin davam etməsidir”.
Oxşar açıqlama Moskvadan da gəlib. Rusiyanın Ankaradakı səfiri Aleksey Yerxov bildirib ki, Ankara Soçi razılaşmasına əməl etməyib. Elə fevralın 21-də telefonla danışan Putin və Ərdoğan da Soçi razılaşmasına sadiqlik ifadə ediblər.
Ancaq aydın məsələdir ki, hər iki tərəfin istinad etdiyi Soçi anlaşmasının fərqli bəndləridir. Bu səbəbdən də, indi hər iki tərəfi qane edəcək razılaşmanı əldə etmək mümkün olmur. Hətta Rusiya və Türkiyə heyətləri bir araya gəlib müzakirə aparmasına, Ərdoğan və Putin arasında bir neçə telefon danışığına baxmayaraq, İldib mövzusunda ortaq mövqeyə gəlmək mümkün olmur.
Nədir Soçi razılaşması?
İndi gündəmdə olan və Soçi razılaşması adı verilən anlaşma 2018-ci il sentyabrın 17-də Putin və Ərdoğan arasında Rusiyanın Soçi şəhərində keçirilən danışıqlarda əldə olunub. Türkiyə prezidentinin təşəbbüsü ilə əldə olunmuş anlaşmaya görə, İdlibdə atəşkəs elan olunmalı və vilayətdə silahsızlaşdırılmış bölgə yaradılmalı idi.
Soçi razılaşmasına əsasən, oktyabrın 10-dək silahlı müxaliflər raket sistemləri, top, tank kimi ağır silahları döyüş bölgəsindən çəkəcək, oktyabrın 15-dək isə İdlibdə silahlılar və hökumət qüvvələri arasında 15-20 kilometr genişliyində silahsızlaşdırılmış bölgə yaradılacaqdı. “Ən-Nusra”, ya da başqa adla “Heyət Tahrir əş-Şam” (HTŞ) və digər terror təşkilatı kimi tanınan qruplar silahsızlaşdırılmış bölgədən çıxarılacaqdı.
Silahsızlaşdırılmış bölgədə Rusiya və Türkiyə ordusu patrulları birgə hərəkət edərək atəşkəsə nəzarət etməli idi. Bu anlaşmaya əsasən, hər iki tərəfin terrorçu kimi tanıdığı qruplar silahsızlaşdırılmış bölgədən çıxarılacaq, onların bu bölgədə fəaliyyətləri yasaqlanacaqdı. Anlaşmanın ən mühüm detallarından biri də Hələb-Hama, oradan da Dəməşq və ölkənin cənub sərhədinə qədər gedib çıxan M-5 magistralının hökumət qüvvələrinin nəzarətinə keçməsi idi. Soçi anlaşmasının bir bəndi də İdlib ətrafında Türkiyə, İran və Rusiyanın atəşkəsə nəzarət məntəqələri – hərbi postlarının yaradılması idi.
Soçi razılaşması əldə olunduqdan dərhal sonra icrasına başlandı. Razılaşmanın birinci mərhələsi uğurla yekunlaşdı. Yəni ilkin etapda ağır silahlar döyüş xəttindən çıxarıldı. Rusiya XİN silahsızlaşdırılmış bölgədən 1000 nəfərdən çox silahlı, 100-ə yaxın hərbi texnikanın çıxarıldığını bəyan etmişdi. Anlaşmada qeyd olunan “ağır silahlar” kateqoriyasına raket atan qurğular, minaatanlar, tanklar, 23 mm-lik zenit-atəş qurğuları, 57 mm-lik tank əleyhinə toplar, o cümlədən 12.7 mm və 14.5 mm-lik pulemyotlar daxildir.
Lakin razılaşmanın növbəti mərhələsini icra etmək mümkün olmadı. 15 oktyabra nəzərdə tutulan ikinci, yəni silahsızlaşdırılmış bölgənin yaradılması prosesi ləngidi. Bundan sonra isə İdlibdə çoxluq və güc təşkil edən radikal cihadçı qruplar, o cümlədən HTŞ və digərləri birləşərək vilayət ərazisindəki Türkiyənin dəstəklədiyi silahlı müxalif qruplara hücum etdi. Bu hücumlar nəticəsində tezliklə İdlibin, təxminən, 70 faizə qədər ərazisi radikal cihadçıların nəzarətinə keçdi.
Bu vəziyyət isə öz növbəsində Rusiya və ən əsası Suriya hakimiyyətinin işinə yaradı. Çünki faktiki olaraq İdlib razılaşmasındakı öhdəliklərin bir hissəsi reallaşmamışdı. Üstəlik, tez-tez İdlibin cənubundakı Suriya ordusu mövqelərinə və Tartus, eləcə də Laziqiyyədəki Rusiyaya məxsus Xmeymim hərbi bazasına dron hücumları təşkil edən radikal cihadçılar yeni əməliyyat üçün əsas yaradırdılar. Bu səbəbdən də, Moskva Soçi razılaşmasına Ankaranın əməl etmədiyini bəyan etdi. Ötən ilin yazında isə Suriya ordusu radikal qrupların təxribat atışlarını əsas gətirərək İdlibin cənubunda hərbi əməliyyatlara başladı və bir neçə rayonu azad etdi. Avqustda Suriya ordusunun növbəti hücumu Ərdoğanın Moskvaya səfər edərək atəşkəsə nail olması ilə dayandı. Lakin o zaman da aydın idi ki, İdlibdə atəşkəs uzun müddət davam etməyəcək.
Bəşər Əsədin İdlib israrı
Əslində, Suriya hakimiyyəti əvvəl gündən Soçi razılaşmasına o qədər də isti yanaşmayıb. Ancaq razılaşmanı Suriya tərəfdən Putin imzaladığı üçün rəsmi Dəməşqin etiraz etməyə cəsarəti olmayıb. Ancaq əlbəttə ki, sonradan İdlibdə baş verənlər, atəşkəsin tez-tez pozulması Suriya hakimiyyətinin işinə gəlib. Bəs, Bəşər Əsəd nədən İdlib üçün bu qədər inad edir?
Məsələ ondadır ki, İldib hazırda kürd kantonları (fransızca vilayət, Suriyada ərazi vahidinə verilən ad – K.R.) istisna olmaqla müxaliflərin nəzarətində olan yeganə vilayət İldibdir. 2015-ci ildə tamamilə müxaliflərin nəzarətinə keçən İdlibdə müharibədən əvvəl 1,4 milyon əhali yaşasa da, son illərdə burada əhalinin sayı artıb. Çünki Hələb, daha sonra Dəməşq ətrafı və cənubda Dəra kimi rayonlarda məğlub olan və mühasirəyə düşən müxaliflər razılaşma əsasında ağır silahları buraxaraq hökumətin ayırdığı avtobuslarla əsasən İdlibə daşınıb. Buna görə də İdlibdə Soçi anlaşması zamanı artıq 3 milyon yaxın əhali vardı və bu əhalinin yarıdan çoxu başqa şəhərlərdən köçmüş və mərkəzi hakimiyyətə müxalif olan suriyalılar idi. Nəhayət, İdlib Türkiyə ilə sərhəd vilayətdir və Suriya müxalifətinə əsas dəstək məhz İdlib üzərindən gəlib. Daha bir səbəb isə İdlibin Suriyanın əsas liman şəhəri və ən sakit regionu olan Laziqiyyə və Tartus şəhərlərinə yaxın məsafədə yerləşməsi, bu şəhərlər üçün təhdid təşkil etməsi idi. Eyni zamanda İdlibdə radikal cihadçıların olması Suriya hakimiyyətinin bu vilayətə hücumuna əsas verirdi. Nəhayət, kürdlərdən fərqli olaraq İdlibdə müxaliflər və əsasən də cihadçılar yerləşir ki, onlar Suriya hakimiyyəti üçün hələ də təhdid təşkil edir.
Suriyanın İdlibdəki hərbi gücü
Bütün bu faktorları nəzərə alan Suriya hakimiyyəti müxaliflərin “sonuncu qalası” olan vilayətdə nəzarəti ələ keçirmək üçün bütün əsas zərbə qüvvələrini bir ilə yaxındır İdlib ətrafına toplayır. Məsələ ondadır ki, müharibədən əvvəl 220 min şəxsi heyəti, o cümlədən 500-ə yaxın təyyarə, 4700 tank, 4500-ə yaxın zirehli texnika, 500 özüyeriyən artilleriya qurğusu və 1500 topu olan Suriya ordusu münaqişənin ilk vaxtlarında hücumlar və fərarilər səbəbindən müəyyən itkilər yaşasa da, ötən illərdə, demək olar ki, aktiv əməliyyatlara qatılmayıb. Ötən 9 ildə Suriya ordusu 2600-ə yaxın tank, zirehli texnika və artilleriya itirib.
Lakin 2015-ci ildə İran və Rusiyanın Suriyada müharibəyə qatılmasından sonra Suriya ordusu hərbi gücünü qismən bərpa edib. Rusiya və İran Suriya ordusuna müasir tanklar və raket qurğuları verib. Eyni zamanda əsgərlərin tərxis olunmaması və azad edilən ərazilərdə orduya qatılmaq şərti ilə əfv olunanların hesabına Suriya ordusu canlı qüvvə sayını müharibədən əvvəlki səviyyəyə çatdırıb.
Və ən əsası da Suriya ordusunun böyük bir hissəsi, ümumiyyətlə, hərbi əməliyyatlara qatılmır. Ordu ya arxa cəbhədə postlarda, ya da kazarmalardadır. Aktiv döyüş əməliyyatlarına yalnız Suriya ordusunun xüsusi təyinatlı əməliyyat qüvvələri qatılır. Bunların isə ümumi sayı 50-70 min nəfər arasında dəyişir.
Suriya ordusunun əsas əməliyyat gücü “Pələng qüvvələri” adı verilmiş general Suheyl Hassanın komandanlıq etdiyi 25-ci terrorla mübarizə diviziyasıdır. Bu diviziyanın 10 minə yaxın döyüşçüsünün olduğu ehtmal edilir. Suriyada əsas əməliyyatları bu qüvvələr həyata keçirir. Hazırda İdlibdə də zərbə gücünü “Pələng qüvvələri” təşkil edir.
Suriya ordusunun ikinci əsas zərbə gücü prezident Bəşər Əsədin qardaşı Mahir Əsədin komandanlıq etdiyi 4-cü diviziyadır. Əsasən Dəməşq ətrafında yerləşən 4-cü diviziyanın tərkibində “Əl-Ğavs” (Yardım) adı verilən əməliyyat birləşməsi var. Bu birləşmə Hələb, İdlib və Laziqiyyə ətrafında əməliyyatlarda iştirak edir.
Suriya ordusunun 3-cü əsas zərbə gücü 104-cü diviziya və ya Prezident Qvardiyasıdır. Elitar qüvvə hesab olunan 104-cü diviziya Dəməşqdə yerləşir.
Bundan başqa Suriya münaqişəsinin ilk illərində hakim Bəəs Partiyasının silahlı dəstələri və “Şəbbiha” adı verilən gənclər qrupları sonradan “Milli Müdafiə Qüvvələri” adı ilə birləşdirilərək 5-ci ordu adı altında orduya daxil edilib. Bu qüvvələr də əməliyyatlara qoşulur.
Bundan başqa Rusiyadan “Vagner” və digər muzdlu silahlılar, həmçinin İranın təşkil etdiyi “Əbəlfəzl Abbas” briqadaları (iraqlılardan ibarət), həmçinin əfqan və pakistanlılardan ibarət “Fatimiyyun” briqadaları, fələstinlilərdən ibarət briqada və nəhayət, Livan Hizbullahının bir neçə min silahlısı da Suriya tərəfdən vuruşur. Bu səbəbdən də nizami ordu böyük ölçüdə aktiv əməliyyatlarda yer almır. Sadalanan əməliyyat qüvvələri isə 9 illik müharibə təcrübəsinə malik güclü ordu hesab olunur.
Türkiyə nə istəyir?
Türkiyə ordusu isə daha əvəvl İldibdə 12 atəşkəsə nəzarət məntəqəsində olan hərbi güclərinə kömək üçün son bir həftədə 5-7 min arasında əlavə qüvvə göndərib. Türkiyə ordusunun tərkibində yüksək hazırlıqlı xüsusi təyinatlılar dəstələri də var. Bundan başqa İdlib və Suriyanın şimalında Türkiyənin dəstəklədiyi “Suriya Milli Ordusu” adlı hərbi qüvvə də Türkiyə ordusuna dəstək verir. Ümumilikdə Suriyada 60 minə yaxın Türkiyəyə loyal hərbi qüvvə olduğu güman edilir.
İdlibdə isə 30 mini radikal cihadçılar olmaqla 70 minə yaxın silahlının olduğu güman edilir. Bu isə o deməkdir ki, hərbi əməliyyatlar ağır nəticələr doğura bilər.
Suriya hakimiyyətindən fərqli olaraq Türkiyə İdlibdə atəşkəsin davam etməsi və Soçi razılaşmasının qorunub saxlanılmasında maraqlıdır. Çünki İldibdə Suriya ordusunun başlatdığı əməliyyatlar ilk növbədə 500 min və ya 1 milyona yaxın qaçqınlar ordusunun Türkiyə əraziləri və ya azad edilmiş regionlara köçməsi deməkdir. Üstəlik əhalinin sıx yaşadığı bölgələrdə hərbi əməliyyatlar dinc əhalinin kütləvi surətdə qırılması ilə nəticələnə bilər.
Nəhayət hərbi əməliyyatlar formal da olsa müxaliflərin nəzarətində olan sonuncu vilayətin itirilməsi, Suriya müxalifətinin faktiki olaraq küncə sıxışdırılması demək olacaq. Və buradakı silahlıların taleyi isə təhülkə altına düşəcək. İdlibdəki ən-Nusra və HTŞ kimi əl-Qaidə ilə bağlantılı qrupların sağ qalması ehtimalı azdır. Onların Suriya ordusunun hücumları qarşısında Türkiyəyə qaçması isə Ankara üçün əlavə riskdir. Və nəhayət İdlibdəki 15 minə yaxın uyğurun taleyi də sual altına düşür. Çünki Türkistan İslam Partiyası adlı uyğur təşkilatı ABŞ və Avropa ölkələri tərəfindən terror təşkilatı kimi tanınır və Türkiyənin onları qəbul etməsi mümkün deyil. Həm də ortada Çinin reaksiyası amili də var. Bu mənada indi İdlibdə atəşkəs və Soçi anlaşmasının davam etməsi Türkiyə üçün prioritetdir. Əks təqdirdə bölgədə daha dərin böhran yaşana bilər.

Situation in Idlib worsens relations between Russia and Turkey
Tense situation around the Syrian province of Idlib led to a clash between Syrian and Turkish forces on the evening of February 20. Despite timely intervention of Russia that helped to calm the conflicting parties and prevented the escalation of the conflict, the risk of confrontation between Turkey and Syria (as well as Russia) remains high.
Current situation may take Turkey and Russia to the period of tense relations five years ago, hence creating new risks not only for Syria, but also for the region as a whole. That’s why the steps taken by Ankara and Moscow regarding the situation in Idlib remain in the focus of the world community. What will be next? After all, why did this small Syrian region once again push Ankara and Moscow to confrontation?
According to Turkish Minister of Defense Hulusi Akar, Turkey does not want a confrontation with Russia. Currently, the Turkish army is actually facing the Syrian and Russian military, which can turn into clashes at any time. Turkish government said that if the Syrian army did not return to the front line indicated in the Sochi Memorandum before the end of February, the Turkish army would force it to do so. Washington also considers the risk of war in Idlib high.
When both sides are “right”
Remarkably, both Moscow and Ankara refer to the Sochi Treaty in all their statements. In principle, both sides are right. For example, at the end of the Cabinet Meeting on February 18, spokesperson of President Recep T. Erdogan, Ibrahim Kalin, said: “Obviously, our priority in Idlib is the immediate return to the Sochi Memorandum. Our relevant officials held various talks and negotiations on taking necessary steps to protect especially our observation posts and civilians by once again sticking to the boundaries of the Idlib de-escalation zone, which we previously determined. They exchanged documents. The decision for the time being is to continue the negotiations..”
Moscow made a similar statement. So, the Russian ambassador to Ankara, Alexei Yerkhov, said that Ankara does not comply with the Sochi accords. During a telephone conversation on February 21 between presidents Putin and Erdogan, both parties expressed their commitment to the Sochi Memorandum.
Obviously, both parties have disagreements on specific points of the agreement. Therefore, reaching an agreement that suits both Ankara and Moscow, as well as developing a common position on Idlib is impossible even after numerous meetings of the Russian and Turkish delegations, as well as telephone discussions between the presidents of both countries.
What is the Sochi Memorandum?
The agreement on the document, which has recently become the subject of heated debate and discussion, was reached on September 17, 2018 after negotiations between the presidents of Russia and Turkey in Sochi. Under the terms of the agreement initiated by the Turkish president, the parties agreed to declare a ceasefire and create a demilitarised zone in Idlib, which is one of the provinces of Syria.
Armed forces of the Syrian opposition had to withdraw heavy weapons (tanks, multiple launch rocket systems, guns and mortars) from the frontline zone until October 10. It was also planned to create a 15-20 km long demilitarised zone in Idlib between the armed opposition and government forces until October 15. Fighters of the An-Nusra group (also known as Hayat Tahrir al-Sham) and other terrorist organisations were supposed to leave the area as well.
According to the plan, Russian and Turkish troops would jointly patrol the demilitarised zone to ensure a ceasefire. Groups recognised by both sides as terrorist would have to withdraw from the demilitarised zone, and their activities in the region outlawed. One of the principal points of the agreement was the transfer to the control of government forces of the M-5 highway, connecting Aleppo, Hama and Damascus with the southern borders of the country. Yet another term of the document assumed the establishment of Iranian, Russian and Turkish observation posts around Idlib to monitor the ceasefire.
The Sochi Memorandum entered into force immediately after signing. The first stage of the agreement was successfully completed after heavy weapons were withdrawn from the front line. Russian Foreign Ministry announced the withdrawal from the demilitarised zone of more than 1,000 armed persons and about 100 units of military equipment. The “heavy weapons” category mentioned in the document included rocket launchers, mortars, tanks, 23mm anti-aircraft mounts, 57mm anti-tank guns, as well as 12.7mm and 14.5mm machine guns.
However, the next stage of the agreement failed as the establishment of the demilitarised zone around Idlib scheduled for October 15 has slowed. After that, radical jihadist groups, including Hayat Tahrir al-Sham and others, joined forces to attack the Turkish-backed armed groups of the Syrian opposition in the region. As a result, up to 70% of the province soon came under the control of jihadists.
Russia and, most importantly, the Syrian government could now use the situation in their own interests, as part of the obligations under the Sochi Memorandum were actually not fulfilled. Also, radical jihadists, who often organised drone attacks on the positions of the Syrian army south of Idlib and Tartus, as well as the Russian military base Khmeimim in Latakia, took advantage of the situation to prepare for a new military operation. Therefore, Moscow announced the failure of Ankara to comply with the Sochi agreement. Last spring, the Syrian army launched a military operation in the south of Idlib and liberated several areas claiming the provocation of radical groups. Another offensive by the Syrian army in August prevented the visit of President Erdogan to Moscow and his reaching of agreement on a ceasefire. Even then, it was clear that the ceasefire in Idlib would not last long.
Why Bashar al-Assad insists on Idlib
In fact, the Syrian authorities did not treat the Sochi Memorandum well since the very beginning of the process. But since the document was signed by Vladimir Putin himself, Damascus did not dare to object to the agreement. Subsequent events in Idlib and frequent ceasefire violations played into the hands of the Syrian authorities. So why does Bashar al-Assad insist on the Idlib issue?
Idlib is the only province (with the exception of the Kurdish cantons) currently controlled by the opposition. In recent years, the provincial population has grown, although back in 2015, when Idlib was completely controlled by the opposition, the population of the province was 1.4 million people. This happened after the opposition, defeated in Aleppo, Damascus and Daria in the south of the country, handed over heavy weapons and were taken by bus to Idlib, as agreed earlier. By the time the Sochi Memorandum was signed, about three million people were living in Idlib, and more than half of them were immigrants who opposed the central government. Finally, Idlib borders Turkey, and the main support for the Syrian opposition comes from Idlib. Another reason for President Assad’s insistence is that Idlib is located not far from the main port city of Syria—Latakia, and one of the most peaceful cities in the region—Tartus. At the same time, the presence of radical jihadists in Idlib was a real reason for the start of the military operation of the Syrian government forces.
Syrian military forces in Idlib
Given all these factors, the Syrian government concentrated its main forces around Idlib for almost a year to establish control over the last stronghold of the opposition. Before the war, about 220 thousand soldiers served in the Syrian army. Syrian military possessed about 500 aircraft, 4,700 tanks, 4,500 armored vehicles, 500 self-propelled artillery units and 1,500 cannons. As a result of attacks and desertion, the army suffered certain losses in the initial stages of the conflict. In recent years, the Syrian army was not involved in active military operations at all, and has lost about 2,600 units of tanks, armored vehicles and artillery in the past nine years.
However, after the active intervention of Iran and Russia in the Syrian conflict in 2015, the country's army partially restored its power thanks to modern tanks and missile systems received from these countries. At the same time, the Syrian army managed to bring the number of manpower to the prewar level through pardoning former troopers, provided that they would join the army in the liberated territories.
Interestingly, most of the Syrian army, as a rule, does not participate in military operations, being either in the rear or in the barracks. Active operations involve only special operations forces of the army (50,000-70,000 people).
The main driving force of the Syrian army is the 25th Special Forces Division, formerly known as the Tiger Forces, under the command of General Suheil al-Hassan. It is estimated that there are about 10,000 troops in the division. The main operations in Syria are carried out by the forces of this division.
The second major force of the Syrian army is the 4th Division under the command of the brother of President Bashar al-Assad, Mahir al-Assad. The division includes the operational units of Al-Ghavs ("Assistance") involved in operations around Aleppo, Idlib and Latakia.
Finally, the third main force of the Syrian army is the 104th elite division, or presidential guard, stationed in Damascus.
In addition, in the early years of the conflict, the armed forces of the ruling Ba'ath Party and youth groups of the Shabbiha were later included in the Syrian army, subsequently united under the 5th army as the National Defense Forces. They also participate in military operations.
Fighters of the Russian PMC Wagner and other mercenaries, including fighters of the Iranian brigade Abulfazl Abbas, consisting of Iraqi Shiites, Afghan and Pakistani fighters of the Fatimiyyun Brigades, Palestinians, and finally several thousand Lebanese fighters from Hezbollah also provide military support to the Syrian government forces. That’s why the regular army of Syria is not involved in large-scale operations, and is replaced by the above groups, which have many years of experience in military operations.
What Turkey wants
Last week, the command of the Turkish army sent an additional group of 5,000-7,000 troops to monitor the ceasefire regime in Idlib. Turkish army also has highly qualified special forces. In addition, in Idlib and in northern Syria, the Turks also support the armed forces of the so-called Syrian National Army. In general, there are about 60,000 armed fighters loyal to the Turkish army in Syria.
According to various estimates, only in Idlib there are about 70,000 militants, including 30,000 radical jihadists. This means that military actions can have serious consequences.
Unlike the Syrian government, Turkey is interested in continuing the ceasefire in Idlib and maintaining the Sochi Memorandum, because as a result of a clash with the Syrian army in Idlib, 500,000-1,000,000 refugees can move to Turkey or the liberated regions of Syria. In addition, military operations in densely populated areas can lead to mass extermination of civilians.
Finally, a military operation could lead to the loss of the last province, which is under formal control of the Syrian opposition, and the fate of militants will be in danger. Al-Qaida-related groups like Al-Nusra and Khayyat Tahrir al-Sham have little chance of survival. The fact that militants from these groups are fleeing to Turkey to protect themselves from the Syrian army is an additional risk to Ankara.
The fate of about 15,000 ethnic Uyghurs in Idlib also remains in question. Islamic Party of Turkestan, which consists mainly of Uyghurs, has been recognised as terrorist in the U.S. and European countries. Therefore, Turkey cannot accept them on its territory. In addition, this move can provoke a negative reaction of China. In this context, a ceasefire and commitment to the Sochi Peace Agreement in Idlib are priorities for Turkey. Otherwise, the region may be drawn into an even deeper crisis.