Rusiya və Türkiyə arasında İdlibdə nifaq düşüb
İdlib ətrafında gərginlik fevralın 20-də axşama doğru Türkiyə Suriya orduları arasında toqquşmayla nəticələndi. Düzdür, Rusiyanın müdaxiləsindən sonra qarşıdurma böyümədi, ancaq İdlibdə Türkiyə və Suriya (həm də Rusiya) arasında qarşıdurma riski yüksək olaraq qalır.
İndi vəziyyət elədir ki, Türkiyə və Rusiya yenidən 5 il əvvəlki gərgin münasibətlər dövrünə qayıda bilər. Bu isə təkcə Suriya deyil, bütövlükdə region üçün yeni risk vəd edir. Bu səbəbdən də, indi nəzərlər İdlibdəki vəziyyətlə bağlı Ankara və Moskvanın davranışlarına dikilib. Bundan sonra necə olacaq? Ümumiyyətlə, nədən Suriyanın kiçik bir vilayəti Ankara və Rusiyanı yenidən bir-birlərinə düşmən həddinə gətirdi?
Düzdür, ötən gün müdafiə naziri Akar bir daha qeyd edib ki, Rusiya ilə qarşı-qarşıya gəlmək istəmirlər. Ancaq hazırda Türkiyə ordusu Suriya ərazisində Suriya və Rusiya ordusu ilə qarşı-qarşıyadır, toqquşma hər an baş verə bilər. Nəzərə almaq lazımdır ki, Türkiyə hökuməti bəyan edib ki, Suriya ordusu bu ayın sonuna qədər Soçi anlaşmasında nəzərdə tutulan cəbhə xəttinə geri dönməsə, Türkiyə ordusu hərbi əməliyyatlarla bunu edəcək. Üstəlik, Vaşinqton da bəyan edib ki, İldibdə müharibə riski çox yüksəkdir.
Hər iki tərəfin istinad etdiyi Soçi razılaşması
Məsələnin ən maraqlı tərəfi odur ki, həm Moskva, həm də Ankara indi Soçi razılaşmasına istinad edir. Və belə demək mümkündürsə, hər iki tərəf haqlıdır. Məsələn, fevralın 18-də kabinetin toplantısından sonra mətbuata açıqlama verən Prezident Ərdoğann sözçüsü İbrahim Kalın deyib ki, “Suriya mövzusunda Türkiyənin əsas istəyi Soçi razılaşmasının şərtlərinə əməl olunmasıdır. Xüsusilə hərbi müşahidə məntəqələrimiz və dinc vətəndaşların qorunmasında lazım olan addımların atılmasını istəyirik. Bununla bağlı nümayəndə heyətimizin müxtəlif danışıqları və müzakirələri oldu. Danışıqlarda qəbul edilən qərar bu müzakirələrin davam etməsidir”.
Oxşar açıqlama Moskvadan da gəlib. Rusiyanın Ankaradakı səfiri Aleksey Yerxov bildirib ki, Ankara Soçi razılaşmasına əməl etməyib. Elə fevralın 21-də telefonla danışan Putin və Ərdoğan da Soçi razılaşmasına sadiqlik ifadə ediblər.
Ancaq aydın məsələdir ki, hər iki tərəfin istinad etdiyi Soçi anlaşmasının fərqli bəndləridir. Bu səbəbdən də, indi hər iki tərəfi qane edəcək razılaşmanı əldə etmək mümkün olmur. Hətta Rusiya və Türkiyə heyətləri bir araya gəlib müzakirə aparmasına, Ərdoğan və Putin arasında bir neçə telefon danışığına baxmayaraq, İldib mövzusunda ortaq mövqeyə gəlmək mümkün olmur.
Nədir Soçi razılaşması?
İndi gündəmdə olan və Soçi razılaşması adı verilən anlaşma 2018-ci il sentyabrın 17-də Putin və Ərdoğan arasında Rusiyanın Soçi şəhərində keçirilən danışıqlarda əldə olunub. Türkiyə prezidentinin təşəbbüsü ilə əldə olunmuş anlaşmaya görə, İdlibdə atəşkəs elan olunmalı və vilayətdə silahsızlaşdırılmış bölgə yaradılmalı idi.
Soçi razılaşmasına əsasən, oktyabrın 10-dək silahlı müxaliflər raket sistemləri, top, tank kimi ağır silahları döyüş bölgəsindən çəkəcək, oktyabrın 15-dək isə İdlibdə silahlılar və hökumət qüvvələri arasında 15-20 kilometr genişliyində silahsızlaşdırılmış bölgə yaradılacaqdı. “Ən-Nusra”, ya da başqa adla “Heyət Tahrir əş-Şam” (HTŞ) və digər terror təşkilatı kimi tanınan qruplar silahsızlaşdırılmış bölgədən çıxarılacaqdı.
Silahsızlaşdırılmış bölgədə Rusiya və Türkiyə ordusu patrulları birgə hərəkət edərək atəşkəsə nəzarət etməli idi. Bu anlaşmaya əsasən, hər iki tərəfin terrorçu kimi tanıdığı qruplar silahsızlaşdırılmış bölgədən çıxarılacaq, onların bu bölgədə fəaliyyətləri yasaqlanacaqdı. Anlaşmanın ən mühüm detallarından biri də Hələb-Hama, oradan da Dəməşq və ölkənin cənub sərhədinə qədər gedib çıxan M-5 magistralının hökumət qüvvələrinin nəzarətinə keçməsi idi. Soçi anlaşmasının bir bəndi də İdlib ətrafında Türkiyə, İran və Rusiyanın atəşkəsə nəzarət məntəqələri – hərbi postlarının yaradılması idi.
Soçi razılaşması əldə olunduqdan dərhal sonra icrasına başlandı. Razılaşmanın birinci mərhələsi uğurla yekunlaşdı. Yəni ilkin etapda ağır silahlar döyüş xəttindən çıxarıldı. Rusiya XİN silahsızlaşdırılmış bölgədən 1000 nəfərdən çox silahlı, 100-ə yaxın hərbi texnikanın çıxarıldığını bəyan etmişdi. Anlaşmada qeyd olunan “ağır silahlar” kateqoriyasına raket atan qurğular, minaatanlar, tanklar, 23 mm-lik zenit-atəş qurğuları, 57 mm-lik tank əleyhinə toplar, o cümlədən 12.7 mm və 14.5 mm-lik pulemyotlar daxildir.
Lakin razılaşmanın növbəti mərhələsini icra etmək mümkün olmadı. 15 oktyabra nəzərdə tutulan ikinci, yəni silahsızlaşdırılmış bölgənin yaradılması prosesi ləngidi. Bundan sonra isə İdlibdə çoxluq və güc təşkil edən radikal cihadçı qruplar, o cümlədən HTŞ və digərləri birləşərək vilayət ərazisindəki Türkiyənin dəstəklədiyi silahlı müxalif qruplara hücum etdi. Bu hücumlar nəticəsində tezliklə İdlibin, təxminən, 70 faizə qədər ərazisi radikal cihadçıların nəzarətinə keçdi.
Bu vəziyyət isə öz növbəsində Rusiya və ən əsası Suriya hakimiyyətinin işinə yaradı. Çünki faktiki olaraq İdlib razılaşmasındakı öhdəliklərin bir hissəsi reallaşmamışdı. Üstəlik, tez-tez İdlibin cənubundakı Suriya ordusu mövqelərinə və Tartus, eləcə də Laziqiyyədəki Rusiyaya məxsus Xmeymim hərbi bazasına dron hücumları təşkil edən radikal cihadçılar yeni əməliyyat üçün əsas yaradırdılar. Bu səbəbdən də, Moskva Soçi razılaşmasına Ankaranın əməl etmədiyini bəyan etdi. Ötən ilin yazında isə Suriya ordusu radikal qrupların təxribat atışlarını əsas gətirərək İdlibin cənubunda hərbi əməliyyatlara başladı və bir neçə rayonu azad etdi. Avqustda Suriya ordusunun növbəti hücumu Ərdoğanın Moskvaya səfər edərək atəşkəsə nail olması ilə dayandı. Lakin o zaman da aydın idi ki, İdlibdə atəşkəs uzun müddət davam etməyəcək.
Bəşər Əsədin İdlib israrı
Əslində, Suriya hakimiyyəti əvvəl gündən Soçi razılaşmasına o qədər də isti yanaşmayıb. Ancaq razılaşmanı Suriya tərəfdən Putin imzaladığı üçün rəsmi Dəməşqin etiraz etməyə cəsarəti olmayıb. Ancaq əlbəttə ki, sonradan İdlibdə baş verənlər, atəşkəsin tez-tez pozulması Suriya hakimiyyətinin işinə gəlib. Bəs, Bəşər Əsəd nədən İdlib üçün bu qədər inad edir?
Məsələ ondadır ki, İldib hazırda kürd kantonları (fransızca vilayət, Suriyada ərazi vahidinə verilən ad – K.R.) istisna olmaqla müxaliflərin nəzarətində olan yeganə vilayət İldibdir. 2015-ci ildə tamamilə müxaliflərin nəzarətinə keçən İdlibdə müharibədən əvvəl 1,4 milyon əhali yaşasa da, son illərdə burada əhalinin sayı artıb. Çünki Hələb, daha sonra Dəməşq ətrafı və cənubda Dəra kimi rayonlarda məğlub olan və mühasirəyə düşən müxaliflər razılaşma əsasında ağır silahları buraxaraq hökumətin ayırdığı avtobuslarla əsasən İdlibə daşınıb. Buna görə də İdlibdə Soçi anlaşması zamanı artıq 3 milyon yaxın əhali vardı və bu əhalinin yarıdan çoxu başqa şəhərlərdən köçmüş və mərkəzi hakimiyyətə müxalif olan suriyalılar idi. Nəhayət, İdlib Türkiyə ilə sərhəd vilayətdir və Suriya müxalifətinə əsas dəstək məhz İdlib üzərindən gəlib. Daha bir səbəb isə İdlibin Suriyanın əsas liman şəhəri və ən sakit regionu olan Laziqiyyə və Tartus şəhərlərinə yaxın məsafədə yerləşməsi, bu şəhərlər üçün təhdid təşkil etməsi idi. Eyni zamanda İdlibdə radikal cihadçıların olması Suriya hakimiyyətinin bu vilayətə hücumuna əsas verirdi. Nəhayət, kürdlərdən fərqli olaraq İdlibdə müxaliflər və əsasən də cihadçılar yerləşir ki, onlar Suriya hakimiyyəti üçün hələ də təhdid təşkil edir.
Suriyanın İdlibdəki hərbi gücü
Bütün bu faktorları nəzərə alan Suriya hakimiyyəti müxaliflərin “sonuncu qalası” olan vilayətdə nəzarəti ələ keçirmək üçün bütün əsas zərbə qüvvələrini bir ilə yaxındır İdlib ətrafına toplayır. Məsələ ondadır ki, müharibədən əvvəl 220 min şəxsi heyəti, o cümlədən 500-ə yaxın təyyarə, 4700 tank, 4500-ə yaxın zirehli texnika, 500 özüyeriyən artilleriya qurğusu və 1500 topu olan Suriya ordusu münaqişənin ilk vaxtlarında hücumlar və fərarilər səbəbindən müəyyən itkilər yaşasa da, ötən illərdə, demək olar ki, aktiv əməliyyatlara qatılmayıb. Ötən 9 ildə Suriya ordusu 2600-ə yaxın tank, zirehli texnika və artilleriya itirib.
Lakin 2015-ci ildə İran və Rusiyanın Suriyada müharibəyə qatılmasından sonra Suriya ordusu hərbi gücünü qismən bərpa edib. Rusiya və İran Suriya ordusuna müasir tanklar və raket qurğuları verib. Eyni zamanda əsgərlərin tərxis olunmaması və azad edilən ərazilərdə orduya qatılmaq şərti ilə əfv olunanların hesabına Suriya ordusu canlı qüvvə sayını müharibədən əvvəlki səviyyəyə çatdırıb.
Və ən əsası da Suriya ordusunun böyük bir hissəsi, ümumiyyətlə, hərbi əməliyyatlara qatılmır. Ordu ya arxa cəbhədə postlarda, ya da kazarmalardadır. Aktiv döyüş əməliyyatlarına yalnız Suriya ordusunun xüsusi təyinatlı əməliyyat qüvvələri qatılır. Bunların isə ümumi sayı 50-70 min nəfər arasında dəyişir.
Suriya ordusunun əsas əməliyyat gücü “Pələng qüvvələri” adı verilmiş general Suheyl Hassanın komandanlıq etdiyi 25-ci terrorla mübarizə diviziyasıdır. Bu diviziyanın 10 minə yaxın döyüşçüsünün olduğu ehtmal edilir. Suriyada əsas əməliyyatları bu qüvvələr həyata keçirir. Hazırda İdlibdə də zərbə gücünü “Pələng qüvvələri” təşkil edir.
Suriya ordusunun ikinci əsas zərbə gücü prezident Bəşər Əsədin qardaşı Mahir Əsədin komandanlıq etdiyi 4-cü diviziyadır. Əsasən Dəməşq ətrafında yerləşən 4-cü diviziyanın tərkibində “Əl-Ğavs” (Yardım) adı verilən əməliyyat birləşməsi var. Bu birləşmə Hələb, İdlib və Laziqiyyə ətrafında əməliyyatlarda iştirak edir.
Suriya ordusunun 3-cü əsas zərbə gücü 104-cü diviziya və ya Prezident Qvardiyasıdır. Elitar qüvvə hesab olunan 104-cü diviziya Dəməşqdə yerləşir.
Bundan başqa Suriya münaqişəsinin ilk illərində hakim Bəəs Partiyasının silahlı dəstələri və “Şəbbiha” adı verilən gənclər qrupları sonradan “Milli Müdafiə Qüvvələri” adı ilə birləşdirilərək 5-ci ordu adı altında orduya daxil edilib. Bu qüvvələr də əməliyyatlara qoşulur.
Bundan başqa Rusiyadan “Vagner” və digər muzdlu silahlılar, həmçinin İranın təşkil etdiyi “Əbəlfəzl Abbas” briqadaları (iraqlılardan ibarət), həmçinin əfqan və pakistanlılardan ibarət “Fatimiyyun” briqadaları, fələstinlilərdən ibarət briqada və nəhayət, Livan Hizbullahının bir neçə min silahlısı da Suriya tərəfdən vuruşur. Bu səbəbdən də nizami ordu böyük ölçüdə aktiv əməliyyatlarda yer almır. Sadalanan əməliyyat qüvvələri isə 9 illik müharibə təcrübəsinə malik güclü ordu hesab olunur.
Türkiyə nə istəyir?
Türkiyə ordusu isə daha əvəvl İldibdə 12 atəşkəsə nəzarət məntəqəsində olan hərbi güclərinə kömək üçün son bir həftədə 5-7 min arasında əlavə qüvvə göndərib. Türkiyə ordusunun tərkibində yüksək hazırlıqlı xüsusi təyinatlılar dəstələri də var. Bundan başqa İdlib və Suriyanın şimalında Türkiyənin dəstəklədiyi “Suriya Milli Ordusu” adlı hərbi qüvvə də Türkiyə ordusuna dəstək verir. Ümumilikdə Suriyada 60 minə yaxın Türkiyəyə loyal hərbi qüvvə olduğu güman edilir.
İdlibdə isə 30 mini radikal cihadçılar olmaqla 70 minə yaxın silahlının olduğu güman edilir. Bu isə o deməkdir ki, hərbi əməliyyatlar ağır nəticələr doğura bilər.
Suriya hakimiyyətindən fərqli olaraq Türkiyə İdlibdə atəşkəsin davam etməsi və Soçi razılaşmasının qorunub saxlanılmasında maraqlıdır. Çünki İldibdə Suriya ordusunun başlatdığı əməliyyatlar ilk növbədə 500 min və ya 1 milyona yaxın qaçqınlar ordusunun Türkiyə əraziləri və ya azad edilmiş regionlara köçməsi deməkdir. Üstəlik əhalinin sıx yaşadığı bölgələrdə hərbi əməliyyatlar dinc əhalinin kütləvi surətdə qırılması ilə nəticələnə bilər.
Nəhayət hərbi əməliyyatlar formal da olsa müxaliflərin nəzarətində olan sonuncu vilayətin itirilməsi, Suriya müxalifətinin faktiki olaraq küncə sıxışdırılması demək olacaq. Və buradakı silahlıların taleyi isə təhülkə altına düşəcək. İdlibdəki ən-Nusra və HTŞ kimi əl-Qaidə ilə bağlantılı qrupların sağ qalması ehtimalı azdır. Onların Suriya ordusunun hücumları qarşısında Türkiyəyə qaçması isə Ankara üçün əlavə riskdir. Və nəhayət İdlibdəki 15 minə yaxın uyğurun taleyi də sual altına düşür. Çünki Türkistan İslam Partiyası adlı uyğur təşkilatı ABŞ və Avropa ölkələri tərəfindən terror təşkilatı kimi tanınır və Türkiyənin onları qəbul etməsi mümkün deyil. Həm də ortada Çinin reaksiyası amili də var. Bu mənada indi İdlibdə atəşkəs və Soçi anlaşmasının davam etməsi Türkiyə üçün prioritetdir. Əks təqdirdə bölgədə daha dərin böhran yaşana bilər.

Сирийский Идлиб привел к обострению отношений между Россией и Турцией
Обострение ситуации вокруг сирийской провинции Идлиб привело к столкновению между сирийскими и турецкими войсками вечером 20 февраля. Хотя своевременное вмешательство России помогло остудить пыл противоборствующих сторон, предотвратив разрастание конфликта, риск противостояния между Турцией и Сирией (а также Россией) остается высоким.
Нынешнее положение дел может вернуть Турцию и Россию к периоду напряженных отношений пятилетней давности, создав новые риски не только для Сирии, но и для региона в целом. По этой причине поведение Анкары и Москвы относительно ситуации в Идлибе остается в центре пристального внимания мирового сообщества. Что же будет дальше? В конце концов, почему этот маленький сирийский регион вновь подтолкнул Анкару и Москву к осложнению отношений?
По словам турецкого министра обороны Хулуси Акара, Турция не желает противостояния с Россией. В настоящее время турецкая армия фактически стоит лицом к лицу с сирийскими и российскими военными, рискуя схлестнуться с ними в любой момент. Турецкое правительство заявило, что если до конца февраля сирийская армия не вернется к линии фронта, обозначенной в Сочинском соглашении, то турецкая армия вынудит ее сделать это силой. Вашингтон также считает риск войны в Идлибе высоким.
Когда «правы» обе стороны
Примечательно, что в своих обвинительных заявлениях и Москва, и Анкара ссылаются на Сочинское соглашение. В принципе, правы обе стороны. Например, по окончании заседания турецкого правительства 18 февраля пресс-секретарь президента Р.Эрдогана Ибрагим Калын заявил: «Основное, чего Турция добивается в отношении Сирии, - соблюдение условий Сочинского соглашения. В частности, мы хотим, чтобы стороны предприняли необходимые шаги для защиты наших военных наблюдательных пунктов и гражданских лиц. Наша делегация провела ряд переговоров и обсуждений по этим вопросам. Принятое решение означает продолжение этих обсуждений».
С аналогичным заявлением выступила и Москва. Так, посол России в Анкаре Алексей Ерхов заявил, что Анкара не соблюдает сочинские договоренности. А во время телефонного разговора 21 февраля Путин и Эрдоган также выразили приверженность условиям Сочинского соглашения.
Тем не менее, очевидно, у обеих сторон есть разногласия по пунктам соглашения. Следовательно, на данном этапе достижение договоренностей, устраивающих и Анкару, и Москву, равно как и выработка общей позиции по Идлибу, - непосильная задача даже после многочисленных встреч российской и турецкой делегаций, а также телефонных обсуждений между Эрдоганом и Путиным.
Что такое сочинские договоренности?
Договоренность по документу, в последнее время вновь ставшему темой горячих споров и обсуждений, была достигнута 17 сентября 2018 года после переговоров между президентами России и Турции в Сочи. По условиям соглашения, достигнутого по инициативе турецкого президента, предусматривались объявление перемирия и создание демилитаризованной зоны в провинции Идлиб.
Так, до 10 октября вооруженные силы сирийской оппозиции должны были вывести тяжелые виды вооружений (танки, реактивные системы залпового огня, орудия и минометы) с прифронтовой зоны. А до 15 октября в Идлибе между вооруженными оппозиционерами и правительственными войсками предусматривалось создание демилитаризованной зоны длиной около 15-20 км. Эту зону должны были покинуть бойцы группировки «Ан-Нусра» (также известной как «Хайят Тахрир аш-Шам») и других террористических организаций.
Также предусматривалось, что российские и турецкие войска будут совместно патрулировать демилитаризованную зону для обеспечения прекращения огня. Группы, признанные обеими сторонами террористическими, должны быть выведены из демилитаризованной зоны, а их деятельность в регионе - объявлена вне закона. Одним из принципиальных пунктов соглашения являлась передача под контроль правительственных сил автомагистрали М-5, соединяющей Алеппо, Хаму и Дамаск с южными границами страны. Еще одним условием соглашения было создание вокруг Идлиба иранских, российских и турецких наблюдательных пунктов для соблюдения режима прекращения огня.
Реализация сочинских договоренностей началась сразу после подписания документа. Первый этап соглашения был успешно завершен после того, как с линии фронта были выведены тяжелые виды вооружений. МИД России заявил о выводе из демилитаризованной зоны более 1000 вооруженных лиц и около 100 единиц военной техники. Под категорию «тяжелых вооружений», упомянутых в документе, были включены ракетные установки, минометы, танки, 23-миллиметровые  зенитные установки, 57-миллиметровые противотанковые пушки, а также 12,7- миллиметровые и 14,5-миллиметровые пулеметы.
Однако следующий этап соглашения осуществить так и не удалось. Создание демилитаризованной зоны вокруг провинции Идлиб, запланированное на 15 октября, замедлилось. После этого объединенные радикальные группировки джихадистов, включая «Хайят Тахрир аш-Шам» и других, напали на поддерживаемые Турцией вооруженные группировки сирийской оппозиции в регионе. В результате под контроль джихадистов вскоре перешло до 70% территории провинции.
Сложившаяся таким образом ситуация была на руку России и, главное, сирийскому правительству, ведь часть обязательств по сочинским договоренностям была фактически не выполнена. Кроме того, радикальные джихадисты, которые часто организовывали атаки беспилотников на позиции сирийской армии к югу от Идлиба и Тартуса, а также российскую военную базу Хмеймим в Латакии, воспользовались положением для подготовки новой операции. Поэтому Москва заявила о невыполнении сочинских договоренностей Анкарой. А весной прошлого года сирийская армия начала военную операцию на юге провинции Идлиб и освободила несколько районов, сославшись на провокации радикальных группировок. Еще одно наступление сирийской армии в августе остановило визит президента Эрдогана в Москву и достижение им договоренности о прекращении огня. Уже тогда было понятно, что режим прекращения огня в Идлибе долго не продержится.
Настойчивость Башара Асада в отношении Идлиба
Собственно говоря, сирийские власти с самого начала не выказывали теплого отношения к Сочинскому соглашению. Но поскольку с сирийской стороны документ был подписан самим В.Путиным, официальный Дамаск возражать против соглашения не осмелился. Последующие события в Идлибе и частые нарушения режима прекращения огня сыграли на руку сирийским властям. Так почему же Башар Асад так настойчив в вопросе Идлиба?
Дело в том, что Идлиб является единственной провинцией (за исключением курдских кантонов), в настоящее время контролируемой оппозицией. За последние годы численность населения провинции выросла, и это несмотря на то, что в 2015 году, когда Идлиб полностью перешел под контроль оппозиции, там проживали в общей сложности 1,4 млн. человек. Произошло это после того, как побежденные и попавшие в окружение в пригородах Алеппо, Дамаска и Дарья на юге страны оппозиционеры сдали тяжелые виды вооружений и на основе соглашения были на автобусах доставлены в Идлиб. Таким образом, к моменту подписания Сочинского соглашения в Идлибе проживали около 3 млн. человек, и более половины из них составляли переселенцы, выступавшие против центрального правительства. Наконец, Идлиб граничит с Турцией, и основная поддержка сирийской оппозиции исходит из Идлиба. Еще одной причиной настойчивости президента Асада является то, что Идлиб находится недалеко от главного портового города Сирии - Латакии и одного из самых спокойных городов региона - Тартуса, что представляет угрозу для этих городов. В то же время присутствие радикальных джихадистов в Идлибе служило основанием для начала военной операции сирийских правительственных войск.
Военные силы Сирии в Идлибе
Принимая во внимание все эти факторы, правительство Сирии почти в течение года концентрировало свои основные силы вокруг Идлиба, чтобы установить контроль над «последним оплотом» оппозиции. До войны в составе сирийской армии служили около 220 тыс. военных. Сирийская военная техника насчитывала около 500 самолетов, 4700 танков, 4500 единиц бронетехники, 500 самоходных артиллерийских подразделений и 1500 пушек. В результате атак и дезертирства армия понесла определенные потери на начальных этапах конфликта. А в последние годы сирийская армия вообще не была вовлечена в активные военные операции, в течение девяти лет потеряв около 2600 единиц танков, бронетехники и артиллерии.
Однако после активного вмешательства Ирана и России в сирийский конфликт в 2015 году армия страны частично восстановила свою мощь благодаря также современным танкам и ракетным комплексам, полученным из этих стран. В то же время сирийская армия сумела довести численность живой силы до довоенного уровня благодаря помилованию военнослужащих при условии, что их не уволят и они присоединятся к армии на освобожденных территориях.
Примечательно, что большая часть сирийской армии, как правило, не участвует в военных операциях, находясь либо в тылу, либо в казармах. В активных боевых действиях участвуют только оперативные силы особого назначения сирийской армии (50-70 тыс. человек).
Главной ударной силой сирийской армии является 25-я дивизия специального назначения под командованием генерала Сухейля аль-Хасана, ранее известная как «Силы тигра». Предполагается, что в составе дивизии около 10 тыс. военнослужащих. Основные операции в Сирии осуществляются силами именно этой дивизии.
Второй крупной ударной силой сирийской армии является 4-я дивизия под командованием брата президента Башара Асада - Махира Асада. В состав дивизии входят оперативные подразделения «Аль-Гавс» («Помощь), участвующие в операциях вокруг Алеппо, Идлиба и Латакии.
Наконец, третьей основной силой сирийской армии является 104-я элитная дивизия, или президентская гвардия, дислоцированная в Дамаске.
Кроме того, в первые годы конфликта в состав сирийской армии были включены вооруженные группы правящей партии «Баас» и молодежные группы «Шаббиха», впоследствии объединенные в 5-ю армию под названием «Национальные силы обороны». Эти силы тоже участвуют в военных операциях.
На стороне сирийских правительственных сил также воюют бойцы российской ЧВК «Вагнер» и другие наемники, включая бойцов иранской бригады «Абульфаз Аббас», состоящей из иракских шиитов, афганских и пакистанских бойцов бригад «Фатимийюн», палестинцев и, наконец, несколько тысяч бойцов ливанской «Хезболлы». По этой причине регулярная армия Сирии не участвует в крупномасштабных операциях, предоставляя возможность отличиться вышеперечисленным силам с многолетним опытом ведения военных операций.
Чего хочет Турция?
Между тем на прошлой неделе командование турецкой армии отправило дополнительный контингент из 5-7 тыс. военнослужащих в помощь собственным вооруженным силам, обеспечивающим наблюдение за режимом прекращения огня в Идлибе. В составе турецкой армии также действуют высококвалифицированные подразделения особого назначения. Кроме того, в Идлибе и на севере Сирии турок также поддерживают вооруженные формирования так называемой «Сирийской национальной армии». В целом на территории Сирии насчитывается около 60 тыс. вооруженных бойцов, лояльных турецкой армии.
По разным оценкам, только в Идлибе действуют около 70 тыс. боевиков, включая 30 тыс. радикальных джихадистов. Это означает, что военные действия могут иметь серьезные последствия.
В отличие от правительства Сирии Турция заинтересована в продолжении перемирия в Идлибе и сохранении сочинских договоренностей. Это связано с тем, что в случае столкновения с сирийской армией в Идлибе в сторону Турции или освобожденные регионы страны могут двинуться от 500 тыс. до 1 млн. беженцев. Вдобавок к этому военные операции в густонаселенных районах могут привести к массовому истреблению гражданского населения.
Наконец, проведение военной операции может привести к потере последней провинции, находящейся под формальным контролем зажатой в угол сирийской оппозиции, а судьба боевиков будет в опасности. Связанные с «Аль-Каидой» группировки вроде «Ан-Нусры» и «Хайят Тахрир аш-Шам» имеют мало шансов на выживание. Тот факт, что боевики из этих группировок бегут в Турцию, спасаясь от наступления сирийской армии, представляет дополнительный риск для Анкары.
Остается под вопросом также судьба примерно 15 тыс. уйгуров в Идлибе. «Исламская партия Туркестана», состоящая преимущественно из уйгуров, признана террористической в США и европейских странах, и посему Турция не может их принять на своей территории. К тому же за этим может последовать негативная реакция Китая. В этом смысле прекращение огня и приверженность условиям Сочинского мирного соглашения в Идлибе являются приоритетами для Турции. В противном случае регион может быть втянут в еще более глубокий кризис.