İranda baş verən son hadisələrin müəmmalı xornologiyası nədən xəbər verir
BMT iranlı general Qasim Süleymaninin Bağdad aeroportunda öldürülməsinə 6 aydan sonra münasibət bildirdi. Qurumun xüsusi məruzəçisi Aqnes Kallamardın hazırladığı hesabatda qeyd olunur ki, ilk dəfə bir ölkə başqa bir dövlətin rəsmi şəxsini üçüncü bir ölkədə öldürməsini “özünümüdüfiə” adlandırır.
Həmçinin sənəddə yanvarın 3-də Bağdad aeroprtunda 5-i iraqlı olmaqla 10 nəfərin ölümü ilə nəticələnən Süleymani sui-qəsdi “qanunsuz qətl” adlandırılır və İran ordusunun bu məmurunun ABŞ-ın təhlükəsizliyini təhdid etməsi ilə bağlı iddianın sübutunun olmadığı qeyd olunur. Həmçinin BMT məruzəçisi sui-qəsdin rəsmi Bağdadın razılığı alınmadan İraq ərazisində həyata keçirilməsinin İraqın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin pozulması kimi qiymətləndirib.
Bu hesabat Süleymaninin qətlə yetirilməsindən 6 ay sonra ABŞ-İran gərginliyinin davam etdiyini göstərir. Yeri gəlmişkən, iyunun sonlarında İran hakimiyyəti ABŞ prezidenti Donald Tramp da daxil olmaqla 36 nəfərin həbs olunması üçün İnterpola müraciət edib. Lakin beynəlxalq polis təşkilatı qurumun nizamnaməsində ABŞ prezidentinin həbs olunması ilə bağlı hər hansı bri tələbi qəbul etmələrinə icazə vermədiyini bildirərək bu tələbi rədd edib.
Üz-üzə
İran İnqilab Keşikçilərinin yanvarın 8-də İraq ərazisindəki ABŞ hərbi bazalarını raket atəşinə tutmasını nəzərə almasaq, iki ölkə arasında o vaxtdan birbaşa qarşıdurma qeydə alınmayıb.  Ancaq İraq ərzisində təxminən 20 dəfə ayrı-ayrı vaxtlarda ABŞ hərbi bazaları raket atəşinə tutulub.
Aydın məsələdir ki, indiki situasiyada ABŞ-ın və ya onun müttəfiqi İsrailin birbaşa İrana hücum edəcəyi real deyil. Baxmayaraq ki, iyulun 1-də ABŞ-ın İran üzrə xüsusi təmsilçisi Brayan Huk İsrail TV kanalına müsahibəsində deyib ki, İranın nüvə silahı əldə etməsinin qarşısını almaq üçün hərbi müdaxilə variantı aktualdır. Lakin aydın məsələdir ki, pandemiyanın davam etdiyi, üstəlik ABŞ-da seçki kampaniyasının qızğın dövründə, irqçilik əleyhinə etirazların davam etdiyi bir vaxtda ABŞ prezidenti İranla müharibə əmri verməyəcək. Üstəlik Donald Trampın sabiq milli təhlükəsizlik müşaviri Con Boltonun Ağ Ev xatirələrindən bəhs edən yeni kitabından da aydın olur ki, ABŞ prezidentinin İrana birbaşa müdaxilə etmək fikri yoxdur. Vaşinqton administrasiyası indi İranı iqtisadi embarqolarla yıxmağa çalışır. Və deyəsən bu taktika təsirini göstərir.
İranda iyulun ilk həftəsində 1 ABŞ dollarının 22 min tümənə yüksəlməsi ölkədə ciddi rezonas doğurub. Halbuki cəmisi bri həftə əvvəl vitse-prezident İshaq Cahangiri ABŞ-ın sanksiyalarına baxmayaraq İran nefti ixracatını davam etdirdiyini bildirmişdi. Cahangiri iddai edir ki, əvəvlki embarqolar dövründə İran üçün müəyyən edilmiş gündəlik 900 min barel neft satışı limitində nefti Tehran bu gün də sata bilir.
İyun ayında İran hökuməti ölkənin cənubuna, nefti birbaşa Oman körfəzinə çıxaracaq yeni neft kəmərinin açılışını edib. Bununla da İran nefti Fars körfəzi və Hörmüz boğazını görmədən dünya bazarına çıxa biləcək. Bu, bir tərəfdən İranın enerji satışı riskini azaltmaqla yanaşı, Tehranın hələ də ciddi həcmdə neft satışı həyata keçirdiyini və neft asılılığından tam xilas ola bilmədiyini göstərir.
Müəmmalı partlayışlar dalğası
Lakin iyunun sonu, iyulun ilk günlərində baş verən hadisələr göstərdi ki, İran və rəqibləri arasında gözlə görünməyən gizli müharibə əslində davam edir. Belə ki, iyunun sonu, iyulun əvvəlində İranda bir neçə müəmmalı partlayış baş verib. Baş verənlərin heç biri rəsmi olaraq qəsdən törədilmiş terror aktı elan olunmasa da, hadisələr ətrafında ciddi spekluyasiyalar var.
Birinci hadisə iyunun 25-də gecə saatlarında baş verdi. İlk olaraq Əl-Ərəbiyyə telekanalı Tehran yaxınlığında yerləşən hərbi bazada qaz balonunun partladığı haqda xəbər yaydı. Yerli sosial şəbəkələrdə isə elktrik stansiyasında və ya hərbi sursatın məhv edilməsi zamanı yanğın baş verdiyini yazdı.
Nyu York Taymz (NYT) müxbiri Farnaz Fassihi isə sosial şəbəkədə partlayışın İranın üvə stansiyalarından biri olan Parçin terminalında baş verdiyini yazdı.
Rəsmi məlumatda isə Parçin rayonunda Müdafiə Nazirliyinin obyektlərindən birinin ərazisində içərisində texniki qaz olan rezervuar partladığı bildirilirdi.
Azadlıq radiosunun fars xidmətində (Radio Farda) gedən məlumatda isə partlayışın Tehranın Xuceyr rayonunda (Parçin yaxınlığında) baş verdiyi bildirilirdi. Xuceyrdə daha əvvəl İranın ballistik raket proqramları həyata keçirilib. Buranın Şəhid Baqeri adına raketlər üçün bərk yanacaq istehsalı mərkəzi olduğu ehtimal olunur.
İkinci hadisə isə Xuceyr partlayışından bir neçə saat sonra baş verdi. Fars əyalətinin Şiraz şəhərində əsas elektrik paylayıcısında baş vermiş partlayış səbəbindən şəhərin yarısının qaranlığa qərq olduğu məlum oldu.
İranda üçüncü partlayış iyunun 30-da Tehranın Şəriəti küçəsində yerləşən Sina xəstəxanasında baş qeydə alındı. Rəsmi məlumata görə, xəstəxananın əməliyyat otağında yerləşən 3 kislarod balonunun partlaması nəticəsində 19 nəfər dünyasını dəyişib, 5 nəfər yaralanıb.
Dördüncü hadisə isə iyulun 2-də isə İranın Natanz nüvə obyektində baş verən yanğın oldu. İranın Atom Enerjisi Təşkilatının sözçüsü Bəhruz Kamalvəndi stansiyada baş verən yanğının ciddi zərərlərinn olduğunu etiraf edib. Lakin bildirilib ki, yanğın nəticəsində xəsarət alan olmayıb, nüvə və digər radioaktiv materialların sızması qeydə alınmayıb.
Ekspertlər bu qəzaların təxribat olması ehtimalını gündəmə gətirib. Onların fikrincə, baş verən 4 qəzadan ikisinin texniki xarakterli olması ehtimalı yüksək olsa da, digər iki qəzanın, yəni Xuceyr (Parçin) və Natanz qəzalarında təxribat ehtimalı yüksəkdir. Ən azından hazırda bu qəzalar ətrafında bir neçə təxribat versiyası səsləndirlir.
Kimdir müqəssir?
Hökumət rəsmən elan etməsə də, hadisənin təxribat ola biləcəyinə işarə edir. İlk olaraq rəsmi İRNA Agentliyi hadisənin arxasında ABŞ və ya İsrailin olması ilə bağlı iddia irəli sürüb. Hökumət qurmları isə “təhlükəsizlik mülahizələrinə” görə qəzanın səbəbinin açıqlanmasının təxirə salındığını bildiriblər. İran Milli Təhlükəsizlik Ali Şurasının sözçüsü Keyvan Xosrovi mətbuata verdiyi açıqlamada hadisənin səbəbinin tapıldığını, ancaq təhlükəsizlik səbəbi ilə uyğun vaxtda açıqlanacağını bildirib.
Natanz İranın ən böyük nüvə stansiyasıdır. İnşaatı 2000-ci ildə başlanan Natanzda ilk sentrafuqalar 2002-ci ildə bağlanıb. 2003-cü ildə bu stansiyanın fəaliyyəti 2 illik dayandırılıb. 2010-cu ildə isə Natanzda zənginləşdirilmiş uranın həcmi 20 faizə çatdırılıb.
Natanzdakı hadisədən sonra müəyyən qədər diqqətdən kənarda qalsa da, Parçin yeraltı nüvə mərkəzi İranın əsas nüvə mərkəzlərindən biri hesab olunur. Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyi İran hökumətini Parçində nüvə sınaqları həyat akeçirməkdə, nüvə başlığı yaratmağa çalışmaqda ittiham edir.
Hazırda yerli və xarici mediada yer alan anliz və məlumatlara əsasən İranda baş verən son hadisələrlə bri neçə versiya mövcuddur. Hadisə ilə bağlı birinci versiya bunun məqsədli şəkildə həyata keçirilən partlayış olması ilə bağlıdır. Bu versiyanı ilk dəfə “Nyu York Taymz” kəşfiyyat qaynağına istinadən yazıb. Qəzetin iddiasına görə, Natanzda polad konstruksiyaların inşaatının aparıldığı yerdə partlayış törədilib. Hadisənin İsrail kəşfiyyatı tərəfindən törədildiyi iddia olunur. Qəzet yazıb ki, bu iddianı İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun nümayəndəsi də qəzetə verdiyi açıqlamada təsdiqləyib. “Azadlıq Radiosu”nun fars xidməti isə “Vətən Hepardları” adlı silahlı müxalif qrupun təxribat törətdiyi haqda məlumat yayıb.
İkinci versiya isə Natanzda hadisənin kiber hücum nəticəsində baş verməsi ilə bağlıdır. Bununla bağlı İranda 3 rəsmi şəxs Röytersə açıqlama verib. Qeyd edək ki, daha əvvəl İranda oxşar hadisə baş verib.
2010-cu ildə ABŞ və İsraildə hazırlandığı ehtimal olunan “Stuxnet” kompüter virusu İranın Buşehr və Natanz nüvə stansiyalarına, nüvə proqramına ciddi zərbə vurub, uranın zənginləşdirilməsini həyata keçirən sentrafuqların fəaliyyətini dayandırıb, nəticədə İranın nüvə proqramı bir neçə il geriyə düşüb.
Digər viruslardan fərqli olaraq, “Stuxnet” hətta internətə qoşulmayan, şəbəkə ilə bağlantısı olmayan kompüterlərə belə daxil olmaq gücünə malikdir. Bu virusun flaşkartlar vasitəsilə də yayıla bildiyi ehtimal olunur. İlk dəfə 2009-cu ildə üzə çıxarılan bu virusun dünyada ilk dəfə kibersilah olduğu barədə rəy verilib. “Stuxnet” Buşehr Atom Elektrik Stansiyasındakı rus mütəxəssislərin kompüterindən təxminən 30 min kompüterə sızaraq, bu stansiyanı bir neçə il iflic edib.
3-cü versiya nüvə stansiyalarının aviazərbələrlə vurulmasıdır. İlk dəfə bu xəbəri Rusiyanın avi.pro yayıb. Sayt iddia edib ki, Rusiyaya məxsus “Konteyner” RLS-nin Azərbaycanın hava sahəsindən istifadə edərək İran ərazisinə daxil olan bir tanınma işarəsi olmayan bir təyyarəni qeydə alıb.
Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi İrana hava zərbələri endirdiyi iddialarını təkzib edib. Nazirlikdən bildirilib ki, ermənipərəst qüvvələrin yaydığı bu xəbərin heç bir əsası yoxdur və yalandır. Xatırladaq ki, daha əvvəl də bu cür iddialar ortaya atılsa da, Azərbaycan tərəfi bu iddiaları təkzib edib.
Natanz bazasının İsrail ordusu tərəfindən “bombalanması” ilə bağlı versiyanı isə İsraildən olan analitik Eddi Koen “Twitter”də yazıb. Ancaq İsrial mənbələri bu iddianı təsdiqləməyib. İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu bu iddiaya reaksiya verməyəcəyini açıqlayıb.
Müdafiə naziri Benni Qantz yerli radioya verdiyi açıqlamada deyib ki, İranda baş verən hər hadisənin arxasında İsrail dayanmır. Lakin eyni zamanda Qantz deyib ki, nüvə silahına sahib olan İranın İsraillə birlikdə region və dünya üçün təhlükə doğuracaq və buna görə də İsrail İranın ünvə silahı əldə etməməsi və terroru yaymasını əngəlləmək üçün hər şeyi edəcək.
Bütün bunlar ABŞ-ın İran üzrə xüsusi təmsilçisi Brayan Hukun İrana hərbi müdaxilə variantının aktual olduğu ilə bağlı müsahibəsi ilə eyni günlərdə baş verib.
Qeyd olunan 4 partlayış və bunlarla eyni vaxtda Sistan-Bəlucistan əyalətində ordu qüvvələrinə qarşı törədilmiş partlayış İranda planlı provokasiya aktlarının olduğunu deməyə əsas verir. Xüsusən də iki hadisə - Natanz və Parçindəki partlayışın təxribat olması ehtimalı yüksəkdir.
Məsələ ondadır ki, İranın məhz Parçin və Natanzda nüvə fəaliyyətlərini bərpa etməsi İsrail və ABŞ-ı narahat edir. Bir qədər əvvəl isə məlum olub ki, Tramp hələ 3 il əvvəl Netanyahuya İranı vurarsa dəstək verəcəyini deyib. Bu mənada mümkündür ki, İranın nüvə fəaliyyətinin aktivliyini dayandırmaq üçün Parçin və Natanzda hücumlar həyata keçirilib. Bu partlayışlar ilkin ehtimallara əsasən İranın nüvə fəaliyyətinə ciddi zərər vurub və onu bir neçə il ləngidə bilər.
Hadisənin həyata keçirilməsi ilə bağlı 3 əsas versiya var. Birincisi, bazanın partladılması, ikincisi, hava zərbələri ilə vurulması, üçüncüsü, kiber hücum nəticəsində partlayış törədilməsi.
Kiber hücum ehtimalı azdır. Çünki tikinti gedən hissədə kiber hücumun bu qədər ciddi nəticə doğuran yanğına səbəb olması az ehtimaldır. Üstəlik “Stuxnet” hücumundan sonra iranlılar bu sahədə imkanlarını gücləndirib.
İkinci ehtimal, yəni hava zərbələrinə gəlincə, bu ehtimal istisna olunmasa da, daha çox riskli və problemlidir. Çünki təyyarənin İsfahana qədər uçması (Natanz Tehrandan 400 km cənubdadır) uzun zaman alan və riskli işdir. Vurulma təhlükəsi var. Üstəlik üzərindən uçduğu ölkəni də riskə ata bilər. Necə ki, belə ittiham oldu. Ən yaxşı halda bu cür uçuşlar kəşfiyyat məqsədi ilə həyata keçirilə bilər. Bu da dəqiqləşdirilməyə ehtiyacı olan informasiyadır.
Qalır üçüncü versiya, yəni partladılma. Hadisənin tikinti məntəqəsində və polad konstruksiyalar olan meydançada partlayış törədilməsi üçün birbaşa müdaxilə, yəni partlayış edilməsi ehtimalı daha yüksəkdir. Bu məqsədlə həm Sistan-Bəlucistandakı bəluc qrupları, həm Əhvazdakı ərəb silahlı qrupları, həm də kürdlərdən istifadə oluna bilər. “Azadlıq” radiosunun yazdığı hökumət əleyhinə silahlı qruplar da ola bilər. Bunlar ehtimal ki, xarici kəşfiyyata işləyən silahlı təxribat qrupları olub.
Bir neçə il əvvəl İrana qarşı olan ərəb liderləri də Tehrana qarşı əsas müharibə silahının məhz ölkə daxilindəki qrupların dəstəklənməsi olduğunu bildirib və bundan sonra bu qruplar fəallaşıb. Partlayışın bu qruplar tərəfindən həyat akeçirilməsi mümkün ehtimallar içində ən yüksək olandır. Bundan başqa son zamanlar həm kürd regionunda hərbi əməliyyatların keçirilməsi, həm də bəluclar bölgəsində hücumlar göstərir ki, bu ərazilərdə hərəkətlilik və təhlükə riski yüksəkdir.
Son hadisələr göstərir ki, hər nə qədər dünyanın, prezident Trampın diqqəti başqa mövzulara cəlb olunsa da, İranla gərginlik heç də arxa plana keçməyib. Gizli müharibə davam edir və bu proses bütün Yaxın Şərqdə davam edir.

Mysterious chronology of recent events in Iran may have deep roots
Six months passed before the United Nations expressed its attitude to the murder of Iranian General Qasem Soleimani at the Baghdad Airport. A new report by the UN Special Rapporteur Agnes Callamard indicates that the Jan. 3 drone strike in Baghdad was “the first known incident in which a nation invoked self-defense as a justification for an attack against a state actor in the territory of a third country.”
The report also notes that the assassination of General Soleimani and ten other people, including five Iraqis, was "illegal." And there is no evidence to support the threat that the Iranian security official allegedly posed on the US national security. Callamard called the special operation to assassinate Soleimani a violation of the territorial integrity and sovereignty of Iraq without the consent of Baghdad.
Among other things, the UN report can be considered clear evidence that tensions between the US and Iran exist even six months after the assassination of General Soleimani. By the way, in late June, Iranian authorities sent an appeal to Interpol to arrest 36 people, including the US President Donald Trump. Interpol rejected the appeal on the grounds that its charter does not allow accepting any requests for the arrest of a US president.
Face to face
The US military facilities in Iraq were rocket fired about 20 times at various times. Apart from the attacks on American military bases in Iraq on January 8 as a retaliatory measure undertaken by the Islamic Revolutionary Guards Corps (IRGC) in response to the assassination of Soleimani, there was no direct confrontation between Iran and the US in Iraq.
Currently, neither the US nor Israel, as its ally in the region, will dare attack Iran directly, even after a recent interview of the US Special Envoy for Iran, Brian Hook, with the Israeli television. He stated that “the military option is always on the table” to prevent the development of nuclear weapons in Iran. In addition to the presidential campaign ongoing in the US, President Trump will not declare war on Iran also because of the COVID-19 pandemic raging in his own country and the protests against racism. Also, as far as we can read from the recently published book of Mr. Trump’s National Security Adviser, John Bolton, the president has no plans for a direct military invasion of Iran. Washington remains committed to its long-standing policy of overthrowing the Iranian leadership through economic embargoes and sanctions. And it seems that this tactic is quite effective.
The sudden surge of the exchange rate of American dollar to 22,000 Iranian tumans in the first week of July caused a serious stir in Iran. This happened despite the assurances of Iranian Vice President Ishaq Jahangiri, who earlier said that Iran continues to export oil contrary to the US sanctions. Jahangiri claims that Tehran can sell oil today at the level of 900K barrels per day set for Iran during previous embargoes. In June, Iran launched a new pipeline to transport its oil directly to the southern borders of the country, that is to the Gulf of Oman. Thus, Iran will be able to bring its main export product to world markets, bypassing the Persian Gulf and the Strait of Hormuz. On the one hand, this reduces the risks associated with the sale of Iranian energy resources, and on the other, it confirms that Tehran continues to sell oil in large volumes, having failed to completely get rid of oil dependence.
Mysterious explosions
On the contrary, the events of recent days clearly show that the invisible and clandestine war between Iran and its rivals continues. It is reported that several mysterious explosions took place in Iran in late June-early July. Although none of these events has been officially declared as a terrorist acts, speculations around the incidents are ongoing.
The first incident occurred on the night of June 25th. Farnaz Fassihi of The New York Times reported on social networks that the explosion took place at one of Iran’s main nuclear power facilities in Parchin. The Persian service of Radio Liberty reported that the accident occurred in Khojir, in one of the suburbs of Tehran near Parchin, where Iran’s ballistic missile programs had previously been developed. Khojir is also considered a centre for the production of solid fuels for the Shahid Bagheri missiles.
According to official sources, a container with technical gas exploded at one of the facilities of the Iranian Ministry of Defense in Parchin.
The second incident took place several hours after the explosion in Khojir. It has been reported that the explosion at the main power generator of Shiraz in the Fars province caused a blackout in half of the city.
A third explosion occurred on June 30 at the Sina Atar hospital in Tehran. According to official report, the explosion of three oxygen cylinders in the operating room of the hospital claimed the lives of 19 people, injuring five more.
Finally, the fourth incident was a fire at the Iranian nuclear facility in Natanz on July 2. Behrouz Kamalvandi, a spokesman for the Iranian Atomic Energy Organisation, admitted that the fire caused serious damage to the infrastructure of the nuclear plant. However, no one was injured in the incident, and no leaks of nuclear or other radioactive material were recorded.
Later, experts suggested that all these incidents could be provocative. Although it is highly likely that the main cause of two of the four incidents were technical failures, it is assumed that the other two emergencies in Khojir (Parchin) and Natanz could have been pre-planned. There are at least several versions of the events.
Who's to blame?
Although the Iranian government has not yet made an official statement, experts indicate to a number of factors that hint at the planned nature of the incidents. First, Iran’s official news agency, IRNA, named the US or Israel behind the explosions. Spokesman for the High Council for National Security of Iran, Keivan Khosravi, said that although the cause of the incident has been established, an official statement will be made later for security reasons.
Natanz is Iran’s largest nuclear power plant. It was at Natanz that Iranian specialists managed to enrich uranium up to 20% in 2010.
Another major nuclear facility of Iran is the Parchin underground centre, which has been out of focus after the Natanz incident. International Atomic Energy Agency (IAEA) accused the Iranian authorities of conducting nuclear tests in Parchin and attempting to create a nuclear warhead.
Both the local and foreign media outlets suggest several versions of the recent incidents in Iran. The first version is based on the possibility of a planned explosion. It was first voiced by The New York Times referring to its sources in the intelligence community. NYT claims the hand of Israeli intelligence behind the bombing in Natanz, saying that this version of event was also confirmed by the IRGC representative, who allegedly made a statement for the newspaper. According to the Persian service of Radio Liberty, the explosion in Natanz was a provocation attempted by the armed opposition group Cheetahs of the Homeland.
According to the second version, the incident in Natanz was a result of a cyber attack. This was reported to Reuters by three Iranian officials. A similar event occurred in Iran several years ago, when a computer virus, Stuxnet claimed to have been developed in the US and Israel in 2010, hit Iran’s nuclear plants in Bushehr and Natanz. The virus also caused serious damage to Iran’s nuclear programs, halting the uranium enrichment centrifuges and setting back the development of the program for several years.
It is argued that unlike other viruses, Stuxnet can access computers even not connected to the Internet or local networks, for example, via memory cards. Discovered in 2009, Stuxnet was described as the world's first cyber weapon. It is believed that the virus originated from one of the computers of Russian specialists working at the plant back then. The malware infected another 30,000 computers around the world, freezing the Bushehr nuclear plant for several years.
The third version is air strikes at nuclear power plants. The first assumption appeared on a Russian website avia.pro, which claimed that the Russian radar station Konteyner spotted “unknown aircraft that attacked Iran from Azerbaijan’s airspace”. The Ministry of Defense of Azerbaijan immediately denied the report, saying that the message was deliberately distributed by pro-Armenian forces, and are ungrounded and false. Azerbaijani airspace has never been and will not be used for attacks on Iran, the ministry underlined.
According to a tweet shared by an Israeli analyst Edi Cohen, it was the Israeli army behind the "bombing" of the Natanz plant. However, Israeli sources this allegation. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said that he would not respond to such allegations.
In his interview with one of the local radio stations, Israeli Defense Minister Benny Ganz said that “not every event that happens in Iran is necessarily related to [Israel]”. “We continue to act on all fronts to reduce the possibility that Iran will become a nuclear power – and we will continue to do this as part of protecting our security. A nuclear Iran is a threat to the world and the region, as well as a threat to Israel. And we will do everything to prevent that [threat] from happening,” Gantz added. US Special Representative for Iran Brian Hook announced that military intervention in Iran is still a valid option.
Either way, Israel and the US are very concerned about the resumption of Iran’s nuclear program in Parchin and Natanz. It became known that President Trump announced three years ago that he would support Netanyahu if he hit Iran. In this sense, it is very likely that the purpose of explosions in Parchin and Natanz was to suspend Iran’s nuclear program. By the way, according to some reports, the explosions caused serious damage to the Iranian nuclear program and could slow it down for several years.
There are three main versions of events. The first is the bombing of the base, the second is air strikes, and the third is an explosion as a result of a cyber attack. Cyberattacks are unlikely, since they could not cause such a powerful fire at a construction site. Moreover, after the Stuxnet incident, Iranians have undoubtedly strengthened the protection of their facilities from similar attacks.
As for air strikes, it was possible but was more risky and problematic, because the flight to Isfahan (Natanz is 400 km south of Tehran) is a long and dangerous trip entailing a risk of being shot down. Moreover, this might jeopardise the interests of the country over which the aircraft was flying.
So, we have the remaining third version - pre-planned explosion. It looks most likely, given that the event occurred at a construction site with a huge number of steel structures that could contribute to the penetration of intruders into the territory of the nuclear site. These could be Baluchi groups from Sistan and Balochistan, Arab armed groups in Ahwaz or even the Kurds. According to Radio Liberty, it could also be anti-government armed groups. These were probably armed sabotage groups working for foreign intelligence.
Several years ago, Arab leaders opposing Iran also stated that the main weapon of the war against Tehran could be the support of certain groups within the country. Indeed, one could notice that the activities of such groups in and around Iran has intensified. The explosion caused by one of such groups is considered the most likely version of the event. In addition, recent military operations by the Iranian military in the areas mostly populated by the Kurdish, as well as attacks in Balochistan hint that there is a high risk of mobility and the threat of opposition militias in these areas.
Currently, the attention of the whole world and President Trump, in particular, is focused on solving completely different yet urgent issues. Nevertheless, tensions with Iran are ongoing. The war of shadows continues, and this process covers the entire Middle East.