KONYUNKTUR DÖVLƏT MARAQLARINA QARŞI
Aİ Türkiyəyə qarşı yeni sanksiyalar tətbiq etsə də, Avropanın əksər dövlətləri Ankara ilə münasibətlərin korlanmasına qarşıdır
Avropa İttifaqı (Aİ) Türkiyəyə qarşı son zamanlar barəsində çox danışılan yeni sanksiyaları, nəhayət, qəbul edib. Lakin sanksiyaların tətbiqilə bağlı dekabrın 11-də qəbul olunmuş qərara Aİ-nin özündə münasibət heç də birmənalı deyil. Məsələn, sanksiyaların təşəbbüskarları olan Yunanıstanla Kipr onların yumşaqlığına etiraz edir. Digər dövlətlər isə bildirir ki, sanksiyalar Brüssel-Ankara dialoquna mane olmamalıdır.
Niyə sanksiya?
Aİ-yə üzv 27 dövlətin başçısı hələ sentyabrın 25-də Türkiyəyə sanksiya tətbiq olunması üçün Brüsselə müraciət etməli idilər. Təşəbbüskarlar hesab edir ki, Ankara Aİ-nin iki üzvü – Yunanıstan və Kiprə aid zonalardakı mədənlərdə iş aparmaqla onların suveren hüquqlarını pozur. Avropalı siyasətçilər özlərinin hesab etdikləri ərazi sularına Türkiyənin gəmi göndərməsindən, orada kəşfiyyat işləri aparmasından narahatdırlar. Lakin o zaman koronavirus pandemiyasının kəskinləşməsi üzündən, səsvermə Aİ-nin dekabr sammitinədək təxirə salınmışdı.
Avropalı ekspertlərin fikrincə, bu təxirəsalınma Ankara üçün sadəcə, qaçılmaz olan qərarın gecikməsi idi – tərəflər arasında bağ onsuz da qopacaqdı. Məsələ ondadır ki, Ankara ilə Brüssel arasında fəal dialoq praktik olaraq, 2018-ci ildən «dondurulub». Bu, Türkiyənin Şərqi Aralıq dənizində öz «kanonerka diplomatiyası»nı yürütməyə başlamasından sonra baş verib. Elə o vaxt Aİ Ankara ilə quruma üzvlüklə bağlı danışıqların dayandırılmasına qərar verib, üstəlik, hələ 1995-ci ildə əldə edilmiş razılaşma əsasında aparılan gömrük ittifaqı ilə bağlı işləri dayandırıb.
Lakin Afina, Nikosiya və Parisin aqressiv mövqeyinə baxmayaraq, Aİ-də Ankara ilə əməkdaşlıqla bağlı mövqe heç də göründüyü qədər birmənalı deyil. Avropalı müşahidəçilərin özləri də etiraf edirlər ki, Aİ-nin bir çox ölkəsi Fransa, Yunanıstan və Kiprin mövqeyilə razı deyil. Onlar Türkiyə ilə əməkdaşlığın davam etdirilməsini istəyirlər. Çoxları misal kimi İtaliyanın nümayiş etdirdiyi ambivalentliyi göstərir. Onların fikrincə, Romanın seçimində həlledici rolu onun Şərqi Aralıq dənizinin enerji resurslarına qoyduğu böyük həcmdə investisiyalar yox, Liviya ilə sıxıcı müharibə fonundakı enerji maraqları oynayacaq.
Avropa İttifaqı Şurasının Türkiyəyə sanksiyaların tətbiqi qərarının qüvvəyə minməsi üçün onu Aİ-nin. bütün üzv dövlətlər tərəfindən dəstəklənməlidir. Yəqin elə buna görədir ki, Fransa prezidenti Emmanuel Makron Rəcəb Tayyib Ərdoğan Türkiyəsini artıq Şərqi Aralıq dənizində «tərəfdaş saymadıqlarını» deyərək, Avropanı «daha yekdil mövqedən çıxış etməyə» səsləyib. Çoxlarının fikrincə, Makron bu ismarıcı məhz İtaliyaya ünvanlayıb. Məlumdur ki, İtaliya Aralıq dənizində Fransanın ənənəvi avropalı rəqibi, eyni zamanda Aİ ilə Türkiyə arasında sıx münasibətlərin qatı tərəfdarlarındandır.
Aralıq dənizinin bölüşdürülməsi
Nəzərə alsaq ki, Yunanıstan, Kipr və Fransa Türkiyəyə qarşı sərt addımların atılmasına tərəfdardır, İtaliya, Malta və İspaniya isə fərqli mövqedədir, Aralıq dənizi faktiki olaraq, yarıya bölünüb. Lakin İtaliya hansısa səbəblərdən mövqeyini dəyişərək Fransanın tərəfini tutarsa, bu, Aİ-nin iki nəhəng Aralıq dənizi dövlətinin mövqeyinin üst-üstə düşməsi anlamına gələcək. Bu halda aydındır ki, bütünlükdə Aİ-nin cənubu bu və ya digər formada sanksiyaların tətbiqinə «hə» deyəcək. Bütün bunları nəzərə alan Makron Aİ-nin Aralıq dənizi ölkələrinin tərəfdaşlıq formasında idarə edəcəkləri «Pax Mediterranea» yaradılması təklifini irəli sürüb.
Məlum olduğu kimi, bölgə əhalisinin yarısından artığı Aralıq dənizi hövzəsinin 4 ən böyük ölkəsi – Misir, Türkiyə, Fransa və İtaliyada cəmləşib və burada böyük oyunun qaydalarını onlar müəyyənləşdirir. Rusiyadan Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinədək müxtəlif xarici oyunçuların müdaxilələrinə baxmayaraq, regional geosiyasətin şərtlərini və gedişini məhz bu 4 dövlət arasında bölgənin enerji resursları və ticarət-tranzit marşrutları uğrunda gedən mübarizə müəyyənləşdirir.
Sözügedən 4 dövlət arasındakı sərt geosiyasi rəqabət özünü onların Livanda gedən vətəndaş müharibəsinə cəlbilə də göstərir. Xatırladaq ki, Aralıq dənizi hövzəsinin ən güclü Silahlı qüvvələrə malik ölkələri də məhz onlardır.
Livan müharibəsində Fransa-Misir tərəfdaşlığı Türkiyənin maraqlarına qarşıdır. Fransa Misirin əsas silah tədarükçülərindən biridir. O, Liviyanın şərqinə nəzarət edən Liviya Milli Ordusuna dəstək məsələsində də Qahirə ilə gizli əməkdaşlıq edir. Türkiyə ilə İtaliya isə Liviyada bu qüvvəyə qarşı savaşan Milli Xilas Hökumətinə (MXH) hərbi dəstək verirlər.
Amma İtaliyanın bu məsələdə MXH və Türkiyənin tərəfini tutması həm də Romanın Liviyada enerji maraqlarını daha yaxşı qorumaq, Aralıq dənizi hövzəsində mövcudluğunu artırmaq istəyindən irəli gəlir. Məhz yenidən balanslaşdırma nəticəsində İtaliyadan Aralıq dənizi bazarlarına ixrac ABŞ və Çinin ixracını geridə qoyub. Lakin İtaliya Aralıq dənizi bölgəsində ticarət uğurları qazansa da, burada mövudluğunu artırsa da, Şimali Afrika ölkələrinin bazarları ilə əlaqələri gücləndirə bilmir. Buna isə məhz Fransanın bölgədə son dərəcə ciddi nüfuza malik olması imkan vermir. İtaliya ilə Türkiyə arasında ticarət dövriyyəsinin artması Romanı məhz Aralıq dənizi regionunda getdikcə daha güclü hala gətirir. Prinsipcə, bir çox digər Avropa ölkələrinin Türkiyəyə münasibətini xarakterizə edərkən də bu amil gündəmə gəlir.
Türkiyə-Aİ: əməkdaşlığa aparan uzun yol
Vaxtilə «soyuq müharibə» Türkiyə ilə Qərb arasında təbii «istiləşmə»yə səbəb olmuşdu. Çünki Ankara Qərb blokunun tərəfində idi (məlum olduğu kimi, sonda NATO-ya qoşuldu). Avropa ilə assosiativ sazişdən (1964) və Gömrük İttifaqına qoşulduqdan (1995) sonra isə Türkiyə Aİ-nin əsas strateji tərəfdaşına çevrilmişdi. O, artıq rəsmən Aİ-yə 1999-cu ildə qəbul ediləcək namizəd kimi tanınmışdı. Lakin bu yol çox girintili-çıxıntılı imiş.
Baş nazir, daha sonra isə prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəhbərlik etdiyi Ədalət və İnkişaf Partiyası (ƏİP) hakimiyyətə həm də Türkiyənin Aİ-nin tamhüquqlu üzvünə çevriləcəyi vədilə gəlmişdi. 2002-ci ildən 2011-ci ilədək Ankara bu siyasətlə də hərəkət edib – qanunvericiliyin Aİ-yə uyğunlaşdırılması üçün strateji avropalaşma siyasəti aparılıb. Lakin Aİ-yə qəbulla bağlı danışıqlar uzanması fonunda üzv dövlətlər Türkiyədə insan haqları, demokratik hüquqlarla bağlı vəziyyətdən narazılıqlarını daha çox dilə gətirməyə, ölkə rəhbərliyinin dinə meyilliliyini daha çox qabartmağa başlayıb. Bu isə Brüsselin Ankaranın quruma qəbulu ilə bağlı öhdəliyini yerinə yetirmək arzusunda olmadığı qənaəti yaradıb.
Nəticədə, İƏP-in ikinci müddətə hakimiyyətdə qalmasından sonra Avropaya sadiqlik xəttindən imtina edərək, strateji olaraq əks mövqe tutmağa başlayıb. Türkiyənin aşkar avropapərəstlikdən imtinasının əsas səbəblərindən biri də Suriyada 2011-ci ildə başlamış vətəndaş müharibəsi olub. O zaman milyonlarla qaçqın Türkiyəyə axışıb, buradan isə qeyri-leqal yollarla Avopaya üz tutub. Belə olan təqdirdə, Aİ daxilində insanların sərbəst hərəkət hüququnun olduğunu nəzərə alan blok üzvləri sərhədlərin təhlükəsizliyini gücləndirmək məcburiyyətində qalıblar. Nəticədə, onlar təbii olaraq, Türkiyə ilə üz-üzə gəliblər. Bu zaman Ankara Avropa İttifaqı ilə qarşılıqlı münasibətlərdə 2016-cı il sazişi vasitəsilə üstünlüyə malik olduğunu xatırladıb. Həmin dövrdə Ankara-Brüssel münasibətlərindəki gərginlik yalnız tərəflərin yunan adalarına miqrant axınının qarşısının alınması, əvəzində Avropanın suriyalı qaçqınlara maliyyə yardımı göstərməsi haqda razılığa gəlməsilə səngimişdi.
Lakin 2019-cu ildə tərəflər arasında münasibətlər yenidən gərginləşib. Bu dəfə gərginliyə Türkiyənin «Oruc Reis» tədqiqat gəmisini Kastellorizo adası yaxınlığına göndərməsi səbəb olub. Oraya seysmik kəşfiyyat işlərinin aparılması üçün göndərilmiş gəmini Türkiyənin Hərbi-Dəniz Qüvvələrinə məxsus gəmilər də müşayiət edirdi. Yunanıstan bunu öz suverenliyinin pozulması kimi qiymətləndirib.
Ankara ilə Brüssel arasındakı son gərginlik Türkiyənin Fransa ilə son zamanlar onsuz da korlanmış münasibətlərini bir qədər də pisləşdirib. Ankara Parisi «Charlie Hebdo»da dərc edilmiş karikaturadan sonra törədilmiş terror aktının ardından islamofobiya dalğası yaymaqda günahlandırıb və bunun ardından Fransa Türkiyənin Gömrük İttifaqından uzaqlaşdırılması təşəbbüsü ilə çıxış etməyə başlayıb.
İndi, nəzəri baxımdan Aİ-nin sanksiyaları Türkiyəni mövqeyini yumşaltmağa məcbur edə bilər. Lakin Brüsselin Ankaraya ünvanladığı belə hədələr artıq çoxdandır ki, heç bir effekt vermir. Bundan başqa, Türkiyə hələ də Aİ-nin miqyasına görə 5-ci ticarət tərəfdaşı, həmçinin təhlükəsizlik və immiqrasiya sahələrində əsas tərəfdaşıdır. Odur ki, Brüssel Ankaraya qarşı nə qədər sərt mövqe arzusunda olsa da, mövcud vəziyyət 27 üzv dövlətin qərar verməsinə öz ciddi təsirini göstərir.
Sanksiyalar deyildiyi qədər də, qorxulu deyil
Bütün bunlarla yanaşı, Türkiyənin Aralıq dənizinin mübahisəli sularındakı qazma işlərinə məsul olan şəxslərinə və şirkətlərinə sanksiyalar tətbiqinə kompromis kimi də baxmaq olar. Yunanıstanla Kipri narazı salan da elə budur. Onlar Türkiyəyə tətbiq olunmuş sanksiyaların həddindən artıq yumşaq olduğunu düşünürlər.
Xatırladaq ki, Aİ hələ ötən il Şərqi Aralıq dənizində sanksiyasız kəşfiyyat işlərilə bağlı xüsusi proqram hazırlayıb. Elə o zaman Kiprin müstəsna iqtisadi zonasında, yaxud onun kontinental şelfində bu cür işlər aparmaqda, yaxud aparmağı planlaşdırmaqda ittiham olunan şəxslərin və şirkətlərin aktivləri dondurulub. İndi isə söhbət 2019-cu ildən qüvvədə olan sanksiyalar siyahısına əlavələrin edilməsindən gedir.
İndiyədək Türkiyənin dövlət şirkəti olan «Turkish Petroleum Corporation» (TPAO) şirkətinin yalnız 2 şöbəsilə bağlı məhdudlaşdırıcı qərar qəbul edilib. Lakin sənəddə bildirilir ki, «lazım gələcəyi təqdirdə siyahı genişləndirilə bilər». Başqa sözlə, Yunanıstanın özünə aid saydığı sularda «Oruc Reis» gəmisində seysmik tədqiqat aparan şəxslər və şirkətlərin siyahıya əlavə oluna biləcəyi vurğulanır. Lakin məhdudiyyətlərin konkret kimlərə şamil olunduğu göstərilmir.
Qətnamədə Aİ-nin ali nümayəndəsi Josep Borrel və Avropa Komissiyası Aİ ilə Türkiyə arasında iqtisadi-siyasi münasibətlərin vəziyyətilə bağlı məruzə hazırlamağa çağırılır. Eyni zamanda onlar Aİ-nin martda keçiriləcək növbəti sammitinədək «atılmalı olan növbəti addımlarla bağlı variantlar» da hazırlamalıdırlar.
Maraqlı məqamlardan biri Aİ-nin bu istiqamətdəki fəaliyyətini ABŞ ilə koordinasiya etməyə hazırlaşmasıdır. Bu, ABŞ-ın yeni seçilmiş prezidenti Co Baydenin səlahiyyətlərinin icrasına başlamasından sonra tərəflər arasında daha sıx əlaqələrin qurulacağına ümid kimi şərh edilir. Bu isə artıq ABŞ-da demokratların hakimiyyətə yiyələnməsindən sonra yeni geosiyasi şəraitin yaranacağı deməkdir. Güman ki, bu ilin sonunadək Aİ-yə sədrlik edəcək və Ankara ilə qarşıdurmadan qaçmağa çalışanlardan olan Almaniya Vaşinqtonun bu məsələlərə daha çox diqqət ayıracağına ümidlidir.
Beləliklə, Ankaraya sanksiyaların tətbiqilə bağlı son qərar Türkiyəni siyasətini dəyişməyə vadar edəcək addımlardan daha çox təzyiqin təxirə salınması təsiri bağışlayır.
Türkiyə prezdenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan özü də artıq bəyan edib ki, «Aİ-nin Ankaraya tətbiq etdiyi sanksiyalar onlar üçün ciddi problem yaratmayacaq. Avropa uzun müddətdir, zaman-zaman Türkiyəyə sanksiyalar tətbiq edir». Bununla Ərdoğan Ankaranın regiondakı maraqlarının dəyşməyəcəyini göstərib. Türkiyədə bilirlər ki, Avropada və ümumilikdə dünyada konyunktur dəyişkən, dövlət maraqları isə uzunmüddətlidir. Şərti desək, bir neçə il sonra Makron Fransa prezidenti olmaya bilər, Türkiyə isə Aralıq dənizinin sahilindən heç yerə getməyəcək. Və onun sahillərinin yaxınlığında yerləşən qiymətli enerji resurslarını başqaları emal edə və gəlir götürə bilər. Öz maraqlarına zidd addımlar atmaqdansa, əlverişsiz dövrün keçib getməsini gözləmək daha doğru olardı.

CIRCUMSTANCES AGAINST STATE INTERESTS
Despite the EU sanctions against Turkey, many European countries oppose the deterioration of relations with Ankara
The EU imposed yet another batch of sanctions on Turkey. However, the sanctions adopted on December 11 caused unambiguous attitude even within the EU. The initiators of sanctions – Greece and Cyprus – are unhappy with their soft nature. Other states believe that sanctions should not impede the dialogue between Brussels and Ankara.
Why sanctions?
On September 25, the heads of the 27 EU countries were supposed to gather in Brussels to vote for sanctions against Turkey. According to the initiators, Ankara is violating the sovereign rights of two EU members, Greece and Cyprus, by developing natural resources within their zone of responsibility. In particular, European politicians are concerned that Turkey has dispatched and continues to dispatch ships to explore the underwater energy resources in waters they consider to their sovereign territory. However, due to the worsening situation with the COVID-19 pandemic, it was decided to postpone the vote until the EU summit in December 2020.
According to European experts, for Ankara, the delay with the decision meant only postponing the inevitable – a potential break with Europe. In fact, Ankara and Brussels have practically frozen their active relations since 2018, when Ankara began its ‘gunboat diplomacy’ in the Eastern Mediterranean. Then the EU announced its intention to freeze the negotiations with Turkey on the accession of the country to the EU and suspended works on adapting the Customs Union Treaty concluded in 1995.
In the meantime, despite the aggressive attitude of Athens, Nicosia and Paris, the current position of the EU on the prospects of interaction with Ankara are not as obvious as it might seem at first glance.
European observers point out that a number of the EU states do not share the positions of France, Greece and Cyprus and in fact support the cooperation with Turkey. Many point to Italy's long-standing ambivalence on this issue. It is assumed that it is Italy's energy interests in war-torn Libya, and not its significant investments in the energy resources of the Eastern Mediterranean that determine the position of Rome.
To impose sanctions on Turkey, the European Council needs the unanimous approval of all the EU member states, which is not so easy to get. Earlier, French President E. Macron stated that President Recep Tayyip Erdogan's Turkey "is no longer a partner" in the Eastern Mediterranean and called on Europe to speak with "a more united and clear voice." The main target of Macron's appeals is believed to be Italy, France's traditional European rival in the Mediterranean and one of the strongest advocates of a closer EU-Turkey relationship.
Divided Mediterranean
Since Greece, Cyprus and France support more decisive actions against Turkey, and Italy, Malta and Spain have a different position, the Mediterranean is effectively divided equally. But if Italy for some reason changes its preferences and takes the side of France, this could lead to a coincidence of opinions between the two largest Mediterranean EU states. And then it is likely that the entire southern EU will support sanctions in one form or another. With this in mind, Macron called for the creation of Pax Mediterranea, driven by a partnership of the Mediterranean EU states. In addition, Macron is offering Italy a reboot of realpolitik in the great game for the Mediterranean - an all-encompassing Franco-Italian partnership to "protect the region".
It is no secret that the four largest countries of the Mediterranean (Egypt, Turkey, France and Italy) make up more than half of the region's population and determine the rules of the great game here. Despite the intervention of external actors, from Russia to the UAE, it is the struggle between this big four of the Mediterranean for dominance over the region's energy resources and commercial transit routes that determines the course and conditions of regional geopolitics.
The fierce geopolitical rivalry between these four countries, which also have the most powerful armed forces in the Mediterranean, was, by and large, caused after their involvement in the civil war in Libya, where the partnership between France and Egypt is against the interests of Turkey. France is one of the largest arms suppliers to Egypt. It covertly cooperates with Cairo to support the Libyan National Army in eastern Libya against the Government of National Accord (GNA), which is militarily aided by Turkey and Italy.
In doing so, Italy's decision to side with GNA and Turkey is part of a broader effort to protect its own energy interests in Libya and revitalize its presence in the Mediterranean Basin. This rebalancing resulted in Italy's exports to Mediterranean markets exceeding those to the US and China. However, despite Italy's trade successes and an increased presence in the Mediterranean, the development of links with the markets of North Africa is constrained due to France's excessive influence in the region.
On the contrary, the growth of the Italian-Turkish trade turnover by all means strengthens the influence of Rome in the Mediterranean. In principle, the same is true for many other European states in relation to Turkey.
Turkey-EU: a long road to interaction
The Cold War initiated a natural warming of relations between Turkey and the West, as Ankara sided with the Western bloc and ultimately joined NATO. Following the Association Agreement with Europe (1964) and accession to the Customs Union (1995), Turkey became a key strategic partner and was recognized as a candidate for EU membership in 1999. But the road turned out to be a difficult one.
Justice and Development Party (AKP) led by Prime Minister and then President Recep Tayyip Erdogan came to power under the slogan of ensuring Turkey's full membership in the EU. From 2002 to 2011, Turkey pursued a policy of strategic Europeanization with the aim of harmonizing legislation with the EU. As the EU accession negotiations dragged on, member states increasingly expressed opposition to human rights as well as democratic rights in Turkey, with the religious orientation of the Turkish government. This indicated that the EU had no desire to comply with its obligations to ensure Ankara's full membership in the union.
In response, after the AKP's second term in power, Turkey's commitment to Europe gave way to strategic de-Europeanization. One of the reasons why Turkey abandoned its clearly pro-European orientation was the conflict in Syria, which broke up in 2011. Millions of refugees flocked to Turkey with many of them illegally entering Europe.
Given the principle of free movement of people within the EU, the union had to strengthen its border security, which meant dealing with Turkey. This gave Ankara a chance to declare its advantages in relations with the EU through the 2016 deal. A statement by the EU and Turkey, which called for an end to the flow of migrants to the Greek islands in exchange for European funding for Syrian refugees, significantly eased tensions between Ankara and Brussels.
However, in 2019, relations between the parties seriuosly deteriorated again after Turkey sent the research vessel Oruc Reis accompanied by naval vessels for seismic exploration near the island of Kastelorizo. Greece considered this as a violation of its sovereignty.
Tensions between Ankara and Brussels have been further fuelled by the recent deterioration in relations between the presidents of Turkey and France. Turkey has accused France of spreading a wave of Islamophobia in the aftermath of the latest cartoons-driven attack in Charlie Hebdo. Paris then began to initiate Turkey's withdrawal from the Customs Union.
Although in theory EU sanctions could force Turkey to soften its behaviour, such EU threats to Ankara have long become ineffective. In addition, Turkey remains the EU's fifth largest trading partner and a key security and immigration partner. No matter how much the EU wants to take an emphatically tough stance towards Ankara, these circumstances strongly influence the decision-making of the 27 member states.
Sanctions are not as terrible as they are painted
The EU sanctions against a large number of Turkish individuals and companies responsible for drilling in the disputed waters of the Mediterranean can nevertheless be viewed as a compromise. Naturally, Greece and Cyprus were unhappy with extremely lenient language of the sanction documents.
Last year, the EU developed a special program concerning the unauthorized collection of intelligence in the Eastern Mediterranean. The assets of people and companies accused of planning or participating in activities in the exclusive economic zone of Cyprus or on its continental shelf were frozen. The current version is appended to the sanctions list, which has been in force since 2019.
So far, restrictive measures have been applied to only two divisions of the Turkish state-owned Turkish Petroleum Corporation (TPAO). The sanctions’ list can be “expanded, if necessary,” including those involved in seismic surveys on the Oruc Reis in areas where Greece reserves the right to expand its jurisdiction. At the same time, the document does not stipulate who exactly will be subject to restrictions.
The resolution also calls on EU High Representative Josep Borrell and the European Commission to report on the state of economic and political relations between the EU and Turkey and to prepare "options for further action" for the next EU summit in March.
An interesting nuance is that the EU will seek to coordinate these issues with the US, which is interpreted as a reflection of hopes for closer foreign policy ties with Washington after the inauguration of the US President-elect Joseph Biden in January 2021.
This is a reference to the new geopolitical situation, which, most likely, will establish after the democratic administration comes to power in the US. Apparently, the EU currently led by Germany, which is also trying to avoid confrontation with Ankara, expects that Washington will pay close attention to this situation.
Thus, the current version of sanctions against Ankara looks more like a version of deferred pressure, rather than a step that can induce Turkey to change its line of behaviour.
President Erdogan has already stated that “EU sanctions against Turkey will not be a serious problem for the country. The EU has been imposing sanctions against Turkey for many years.” Thus, he made it clear that Ankara's interests in the region remain unchanged.
The Turks understand that the European and world conjuncture is changeable, and state interests are of a long-term nature. Relatively speaking, in a few years Macron may be re-elected, and Turkey will not leave the Mediterranean shores. And the valuable energy resources located in the immediate vicinity of its shores can be extracted and profited by others. It is better to wait until the end of the current unfavourable period than to cheat on your own interests. The latter can turn out to be much more expensive, both literally and figuratively.