Kürd məsələsi və İranın səyləri Ankara və Dəməşqi bir araya gətirə biləcəkmi?
Martın 15-də Suriyada üsyanın başlamasının 10 ili tamam olacaq. Düzdür, indi Suriyada vəziyyət 7-8 il əvvəlki ilə müqayisədə Bəşər Əsəd hakimiyyəti üçün xeyli yaxşıdır, amma istənilən halda müharibə başa çatmayıb, siyasi uzlaşma prosesi isə çox ləng gedir. Amma hər bir halda 9 il əvvəl olduğu kimi Bəşər Əsədin Dəməşqin mərkəzindəki iqamətgahına 7 kilometr məsafədə mövqe tutub sarayı minaatanlarla atəşə tutulmur. Hazırda Bəşər Əsəd üçün əsas məsələ siyasi həll prosesi ilə yanaşı, kəskin beynəlxalq embarqoları ləğv etmək və ölkə üzərində suverenliyə nail olmaqdır.
Xüsusən də son illərdə ABŞ prezidenti Donald Trampın sərtləşdirdiyi sanksiyalar rəsmi Dəməşq üçün iqtisadi buxova çevrilib. Məhz sanksiyalar səbəbindən ötən ildən Suriya ciddi taxıl qıtlığı yaşayır. Hətta Rusiya firmaları belə Dəməşq üçün zəruri olan taxılı tədarük edə bilmir. Ötən ilin yayından başlayaraq Suriyanın hökumətin nəzarətində olan ərazilərində qıtlıq qeydə alınmağa başlayıb. Hazırda 1 ABŞ dolları 3200 Suriya lirəsinə bərabərdir.
Məsələnin daha bir faciəvi tərəfi ondan ibarətdir ki, kənd təsərrüfatı ölkəsi olan Suriyanın taxıl qıtlığı yaşamasının bir səbəbi xarici embarqolardısa, digər səbəbi ölkənin əsas ərzaq tədarükçüsü olan şimal-şərq əyalətlərinin kürdlərin, yəni PYD/YPG-nin, indiki adı ilə “Suriya Demokratik Qüvvələri” koalisiyası və qismən Türkiyə ilə müttəfiqlərinin nəzarətində olmasıdır.
Yeri gəlmişkən, fevralın 3-cü dekadasında Rusiyanın vasitəçiliyi ilə şimalda Türkiyə və müttəfiqlərinin nəzarətində olan Hasake taxıl anbarlarından 400 ton taxılı daşıyan ilk konvoy Hələbə göndərilib. Suriyanın əsas ərzaq tədarükçüsü olan şimal rayonlarında, o cümlədən Cəzirə rayonunda Hasake-Raqqa-Hələb yolu üzərində yerləşən “Şirkrak” taxıl anbarlarında 16 min ton buğda və 25 min ton arpa olduğu ehtimal edilir. Bu anbarlar 2019-cu ilin oktyabrında “Barış Pınarı” əməliyyatı zamanı Türkiyə ordusu və müttəfiq müxalif qüvvələrin nəzarətinə keçib. Hazırkı anlaşma isə Rusiyanın vasitəçiliyi ilə baş verib. Moskva Dəməşqin taxıl ehtiyaclarını “alternativ” yollarla təmin etməyə çalışır. Amma yalnız Moskva deyil.
İran da son dövrlərdə Türkiyə və Suriya arasında münasibətlərin düzəlməsinə çalışır. İran XİN rəhbərinin müşaviri Əli Əskər Hacı deyib ki, Tehran Dəməşq və Ankara arasında əlaqələrin bərpa olunmasında maraqlıdır. Dəməşqə fevral ayının ortalarında səfər edən Hacı deyib ki, Suriya hakimiyyəti ölkə ərazisindəki bütün xarici hərbi qüvvələrin çıxarılmasını istəyir. O deyib ki, indi Tehran Suriya və Türkiyə hökumətləri arasındakı problemlər, narahatlıqların aradan qaldırılmasını istəyirlər.
İran və Rusiya kimi Suriyanın müttəfiq ölkələrinin Türkiyə və Suriya hakimiyyətlərini barışdırmaq cəhdinin arxasında bir sıra mühüm səbəblər yatır. Birincisi, Türkiyənin hazırda Qərblə münasibətləri soyuqdur, Ankara Suriya mövzusu və ümumiyyətlə, regional məsələlərdə müstəqil və aktiv siyasət aparır. Bu səbəbdən də, Ankaranın maraqları heç də Qərblə üst-üstə düşmür. Bu amilin özü Ankaranı Dəməşqlə barışığa sövq edə bilər. İkinci amil kürd məsələsidir. Dəməşq və Ankara kürd separatizmindən eyni dərəcədə narahatdır. Suriyanın şimalında faktiki mövcud olan kürd muxtariyyətinin siyasi status alması Ankara üçün əlavə təhdid və risklər yaradır. Bu səbəbdən də, Ankara hazırda ən azı Dəməşq qədər Suriyada kürd muxtariyyətinin yaradılmasına qarşıdır. Oxşar vəziyyət Tehran üçün də keçərlidir. İslam Respublikası Yaxın Şərqin “kürd çəmbərinə” daxildir və heç şübhəsiz ki, İraqdan sonra Suriyada kürd muxtariyyətinin yaradılması İranda 100 illik tarixə malik kürd separatizmini həvəsləndirəcək. Xüsusən də indi bu mövzuda Tehrana qarşı böyük bir “cəbhə” mövcuddur. Bu mənada 2017-ci ildə İraqın şimalında baş verən hadisələr zamanı olduğu kimi, Tehran kürd məəsləsində Türkiyə və Suriyanın birgə hərəkət etməsini istəyir. 4 il əvvəl məhz İraq və Türkiyə hakimiyyətlərinin koordinasiyalı fəaliyyətləri nəticəsində Bərzaninin müstəqil kürd dövləti planı uğursuzluğa düçar oldu.
Digər tərəfdən Türkiyə ilə Dəməşq münasibətlərinin yumşalması Rusiya və İran kimi Suriya müttəfiqlərinin Dəməşqə daha çox dəstək verməsi, ərzaq böhranı və digər sahələrdəki embarqoları yarması üçün böyük imkanlar deməkdir. Çünki Suriyanın qonşuları arasında ən böyük sərhəd Türkiyə ilədir: 900 kilometr. Təbii ki, Ankara ilə Dəməşqin arasının düzəlməsi Əsəd hökumətini embarqonun yarılması, ərzaq təminatı məsələsində xeyli rahatlada bilər.
Ankara hələlik qəti mövqe bildirməsə də, həm Suriyadakı mövcud vəziyyət, kürd təhlükəsi, həm də Şərqi Aralıq dənizi ərtafındakı cəbhələşmə Ankaranı Dəməşqlə barışığa itələyən mövzulardandır. Çünki Suriyanın mövqeyi Aralıq dənizinin şərh sularındakı Türkiyə əleyhinə Yunanıstan-Misir ittifaqını poza bilər.
Üstəlik, indi Suriya məsələsi masada müzakirə olunur və bəzi mövzularda Ankara ilə Dəməşqin mövqelərini yaxınlaşdırması Türkiyənin dəstəklədiyi qüvvələrin mövqelərinin möhkəmlənməsinə səbəb ola bilər. Bu mənada Rusiya və İranın Ankara-Dəməşq barışığına çalışması sadə diplomatik gediş deyil, yeni siyasi situasiyanın diktə etdiyi reallıqdır.
Yeri gəlmişkən, koronavirus “fasiləsindən” sonra ilk dəfə olaraq fevralda “Astana prosesi” çərçivəsində sayca 15-ci konfrans Soçidə təşkil olunub. Konfransa Türkiyə, İran, Suriya hökuməti, Suriya müxalifəti nümayəndələri və BMT-nin Suriya təmsilçisi Pedersonun başçılıq etdiyi heyət də qatılıb.
15-ci Soçi konfransının yekun bəyannaməsində tərəf ölkələr müstəqil kürd dövləti mövzusunun düşünülmədiyini bir daha xatırladıblar. Bu isə onu göstərir ki, Astana prosesinin təşkilatçı ölkələri olan Rusiya, Türkiyə və İran üçün kürd mövzusu və Suriyanın ərazi bütövlüyü məsələsi əsas məsələlər sırasındadır.
Suriya mövzusunda daha bir mühüm məsələsi terror təşkilatları və radikal silahlı qrupların taleyidir. Məsələ ondadır ki, İdlibin mühüm bir hissəsi hələ də silahlı radikal qrupların nəzarətindədir. Bunların içərisində ən çox fərqlənən “Heyət Təhrir əş-Şam, onun kimi qruplaşmalar, eləcə də İŞİD-dir. Son dövrlərdə İŞİD İraq və Suriyada sosial-iqtisadi və siyasi vəziyyətin pisləşməsindən istifadə edərək əhali arasında yenidən dəstək toplamağa, fəallaşmağa çalışır. Suriyanın şimalında və şimal-şərqində İŞİD hücumları son aylarda yenidən artıb. İraq kəşfiyyatı İŞİD-in yeni lideri Abdullah Qardaşın Suriyanın şimal-şərqində, kürdlərin nəzarətindəki ərazilərdə gizləndiyini ehtimal edir. Münaqişənin həllinin uzanması, siyasi həll yolunun tapılmaması, əhalinin həyat şərtlərinin getdikcə daha da pisləşməsi, sonu görünməyən müharibə İŞİD kimi terror təşkilatlarını fəallaşması üçün münbit zəmin yaradır.
2020-ci ilin fevralın əvvəlində Rusiya və Türkiyə prezidentlərinin Kremldəki gərgin danışıqları nəticəsində atəşkəsin əldə olunduğu İdlibdə vəziyyət qeyri-müəyyən olaraq qalır. Moskva İdlibdəki müxaliflərin razılaşmada olduğu kimi, radikal terrorçu hesab olunan qrupları təmizləməsini tələb edir.
Rusiya hakimiyyəti hesab edir ki, İdlibdə köklü sülhün əldə olunmaması, eləcə də Rusiya və Türkiyənin İdlibdə yaratdığı gərginliyi azaltma bölgəsində nəzarət olunan sabitliyi pozmağa çalışan radikal silahlı terror təşkilatları ayrılmalı və onlar İdlibdən çıxarılmalıdır. Hazırda Rusiya hərbi aviasiyası və Suriya ordusu ara-sıra bu qüvvələrin yerləşdiyi mövqeləri vurur. Ancaq İdlib kimi kiçik ərazidə bir-birinə qarışan silahlı qruplara qarşı əməliyyat qeyri-mümkündür. Üstəlik, vilayətə qaçmış müxaliflərin ailələri böyük bir mülki insan sıxlığına səbəb olub. Suriya hökuməti İdlibdən mülki əhalinin çıxması üçün daha bir neçə koridor verdiyini elan etsə də, aydın məsələdir ki, vilayətdə hələ də davam edən əhali sıxlığı azalmayacaq. Ancaq gec-tez burada kəskin qarşıdurmanın baş verəcəyi qaçılmazdır.
10 ildən sonra Suriya vətəndaş müharibəsinin ən ağır dövrünü arxada qoymuş kimi görünür. Amma hələ də həll olunmamış çox ciddi problemlər var. Üstəlik, davam edən beynəlxalq Cenevrə prosesinin sürpriz riskləri də qalır. Bu mənada indi təkcə Dəməşq deyil, həm də region ölkələri risklərdən qaçmaq üçün yaxınlaşmağa məhkumdur. İndi beynəlxalq və yerli situasiya Dəməşqi qonşuları ilə, ilk növbədə, Ankara ilə barışığa doğru dartır. Çünki münaqişənin mövcud sərhədləri qorumaq şərti ilə həlli yalnız regionun aparıcı ölkələrinin birgə fəaliyyəti nəticəsində mümkündür. Bu mənada yaxın aylarda Ankara və Dəməşq arasında yumşalma cəhdlərinin olması qaçılmazdır. Amma ötən 10 ilin vurduğu yaralar çox dərindir, nəticələrini aradan qaldırmaq zaman tələb edəcək.

CONFLICT ANNIVERSARY
March 2021 will see the tenth year of the conflict in Syria. In fact, the government of Bashar al-Assad enjoys the current situation more than it was 7-8 years ago. Yet it is too early to say anything about the end of the war with certainty. Moreover, the process of political reconciliation is progressing very slowly. However, the presidential residence in the centre of Damascus is no longer shelled from mortars installed just seven kilometres away, as it was nine years ago.
Supplies and embargo
Now the key task of Bashar al-Assad, along with the process of political settlement, is try to lift of strict international embargo and to establish the sovereignty of the country. In fact, the US sanctions tightened in recent years by President Donald Trump have become a sort of economic chains for Damascus. Due to sanctions, Syria has faced the problem of grain shortage since last year. Even Russian companies cannot supply the volume required for Damascus. In general, since last summer, there has been a shortage of food products in the territories controlled by the Syrian government. In addition, the exchange rate of the US dollar has plummeted to 3200 Syrian pounds.
Another tragic aspect of the problem is a territorial one. After all, for many years the northeastern provinces of Syria have ensured the food supply of this predominantly agricultural country. But they are now controlled by the Kurds. Rather, PYD / YPG forces united under the coalition of the Democratic Forces of Syria and partially Turkey and its allies.
By the way, in the third decade of February, thanks to Russia’s mediation, the first convoy with 400 tons of grain was sent from the grain depots of the Hasaka province controlled by Turkey and its allies to Aleppo. It is assumed that there are 16,000 tons of wheat and 25,000 tons of barley in the northern regions of Syria and in the Shirkrak granaries of the Jazira province along the Hasaka-Raqqa-Aleppo transport route. In October 2019, during the Spring of Peace military operation launched by Turkey, these storage facilities came under the control of the Turkish army and its allies from the Syrian opposition. The current grain supply agreement was also brokered by Russia, which is trying to meet Damascus' needs in alternative ways.
Tehran and the Kurdish threat
Recently, Iran has also tried to contribute to the reconciliation between Turkey and Syria. Iranian Foreign Minister Adviser Ali Askar Haji said that Tehran was interested in restoring relations between Damascus and Ankara. Haji, who visited Damascus in mid-February, said the Syrian government wants the withdrawal of all foreign troops from the country, and Tehran wants to resolve issues and concerns between the governments of Syria and Turkey.
Attempts of Syria's allies - Iran and Russia - to reconcile Syria with Turkey have a number of important aspects. First, Turkey is suffering from rather cool relations with the West, since Ankara is pursuing a fairly independent and active policy on Syria and regional issues in general. Therefore, the interests of Ankara and the West are different. This factor can also push Ankara towards reconciliation with Damascus.
The second factor is the Kurdish issue. Damascus and Ankara are equally concerned about Kurdish separatism. If the Kurdish autonomy, which is de facto established in the north of Syria, receives political status, Ankara can face additional threats and risks. Therefore, Turkey does not want the creation of a Kurdish autonomy in Syria. Damascus does not want this either.
The same is true for Tehran. Iran is also part of the so called Kurdish Arc of the Middle East. Yet another Kurdish autonomy in Syria (after Iraq) will undoubtedly strengthen the tendencies of Kurdish separatism in Iran - a sore point with a hundred-year history - especially in front of a large front of opposing forces deployed against Tehran. In this sense, as during the events in northern Iraq back in 2017, Tehran wants Turkey and Syria to cooperate on the Kurdish issue. Four years ago Barzani's plan to create an independent Kurdish state failed because of the coordinated efforts of the Iraqi and Turkish governments.
On the other hand, the softening of Ankara's attitude towards Damascus opens up great opportunities for Russia and Iran, Syria's allies, to provide greater support to Damascus in resolving the food crisis and lifting other embargoes. Plus, in comparison with the neighbouring states, Syria has the longest border with Turkey (900 km). In this sense, normalization of relations between Ankara and Damascus could significantly improve the position of the Assad government on embargo and food security issues. Although we yet to see Ankara’s opinion on this issue, the current situation in Syria, the Kurdish threat, as well as the confrontation around the Eastern Mediterranean are pushing Ankara to conclude peace with Damascus. By the way, the position of Syria can undermine the Greek-Egyptian alliance against Turkey in the Mediterranean Sea.
Moreover, as part of the ongoing discussions on Syria, the rapprochement and mutual understanding between Ankara and Damascus on some issues may also strengthen the position of the forces backed by Turkey. In this sense, the desire of Russia and Iran to reconcile Ankara and Damascus is not just a diplomatic move, but a reality dictated by the new political situation.
The legacy of the Astana Process
Remarkably, the 15th conference as part of the famous Astana Process was organized in Sochi in February 2021 for the first time after the break caused by the coronavirus crisis. The event was also attended by delegations from Turkey, Iran, the Syrian government, the Syrian opposition and the UN representative for Syria, Geir Pedersen. In the final declaration of the 15th Sochi Conference, the parties confirmed that they did not consider the issue of an independent Kurdish state. This shows that the Kurdish issue and the problem of the territorial integrity of Syria are among the key priorities for Russia, Turkey and Iran - the initiators of the Astana Process.
Another important issue for Syria is the fate of terrorist organizations and radical militias. Indeed, a significant part of the Idlib province is still under the control of armed radical groups. The most notable of them are Hayat Tahrir al-Sham, ISIS and similar armed groups. ISIS is now trying to ensure the support of the local population through the deteriorating socio-economic and political situation in Iraq and Syria. However, attacks by ISIS fighters in the north and northeast of the country have again increased in recent months. According to Iraqi intelligence, the new leader of ISIS, Abdullah Gardash, is hiding in Kurdish-controlled areas in northeastern Syria. The protracted conflict, lack of a political solution, deteriorating welfare of the population and endless war create fertile ground for such radical terrorist organizations.
Situation in Idlib also remains uncertain, despite a ceasefire agreement reached in February 2020 between the presidents of Russia and Turkey. Moscow demands the opposition in Idlib get rid of radical terrorist groups, as previously agreed. The Russian government believes that radical terrorist groups must be withdrawn from Idlib in order to achieve a lasting peace, as well as to reduce the tensions due to the confrontation between Russia and Turkey. Currently, Russian military aviation and the Syrian army periodically strike at the positions of these groups. However, it is impossible to conduct a military operation against the armed groups in such a small area as Idlib. In addition, opposition families who fled to the province have further increased the population density in Idlib. Although the Syrian government has announced guarantees to evacuate civilians from Idlib through several additional corridors, it is clear that the population density in the province will not decrease. Sooner or later, confrontation in the region is inevitable.
Indeed, it seems that after ten years, the most difficult period of the civil war in Syria is over. But there are still very serious unresolved issues. Moreover, it is likely that stakeholders get surprise moments from the ongoing international settlement process in Geneva. Likely risks can be avoided if only Damascus and the regional countries move towards rapprochement. The international and regional situation is gradually pushing Damascus towards reconciliation with its neighbours, especially Ankara. For the settlement of the conflict and the protection of Syria's sovereignty within the existing borders are possible only through joint efforts of the leading regional countries. Therefore, attempts to soften relations between Ankara and Damascus in the coming months are inevitable. However, Syria has suffered many problems over the past ten years, the consequences of which will take some time to settle.