Kürd məsələsi və İranın səyləri Ankara və Dəməşqi bir araya gətirə biləcəkmi?
Martın 15-də Suriyada üsyanın başlamasının 10 ili tamam olacaq. Düzdür, indi Suriyada vəziyyət 7-8 il əvvəlki ilə müqayisədə Bəşər Əsəd hakimiyyəti üçün xeyli yaxşıdır, amma istənilən halda müharibə başa çatmayıb, siyasi uzlaşma prosesi isə çox ləng gedir. Amma hər bir halda 9 il əvvəl olduğu kimi Bəşər Əsədin Dəməşqin mərkəzindəki iqamətgahına 7 kilometr məsafədə mövqe tutub sarayı minaatanlarla atəşə tutulmur. Hazırda Bəşər Əsəd üçün əsas məsələ siyasi həll prosesi ilə yanaşı, kəskin beynəlxalq embarqoları ləğv etmək və ölkə üzərində suverenliyə nail olmaqdır.
Xüsusən də son illərdə ABŞ prezidenti Donald Trampın sərtləşdirdiyi sanksiyalar rəsmi Dəməşq üçün iqtisadi buxova çevrilib. Məhz sanksiyalar səbəbindən ötən ildən Suriya ciddi taxıl qıtlığı yaşayır. Hətta Rusiya firmaları belə Dəməşq üçün zəruri olan taxılı tədarük edə bilmir. Ötən ilin yayından başlayaraq Suriyanın hökumətin nəzarətində olan ərazilərində qıtlıq qeydə alınmağa başlayıb. Hazırda 1 ABŞ dolları 3200 Suriya lirəsinə bərabərdir.
Məsələnin daha bir faciəvi tərəfi ondan ibarətdir ki, kənd təsərrüfatı ölkəsi olan Suriyanın taxıl qıtlığı yaşamasının bir səbəbi xarici embarqolardısa, digər səbəbi ölkənin əsas ərzaq tədarükçüsü olan şimal-şərq əyalətlərinin kürdlərin, yəni PYD/YPG-nin, indiki adı ilə “Suriya Demokratik Qüvvələri” koalisiyası və qismən Türkiyə ilə müttəfiqlərinin nəzarətində olmasıdır.
Yeri gəlmişkən, fevralın 3-cü dekadasında Rusiyanın vasitəçiliyi ilə şimalda Türkiyə və müttəfiqlərinin nəzarətində olan Hasake taxıl anbarlarından 400 ton taxılı daşıyan ilk konvoy Hələbə göndərilib. Suriyanın əsas ərzaq tədarükçüsü olan şimal rayonlarında, o cümlədən Cəzirə rayonunda Hasake-Raqqa-Hələb yolu üzərində yerləşən “Şirkrak” taxıl anbarlarında 16 min ton buğda və 25 min ton arpa olduğu ehtimal edilir. Bu anbarlar 2019-cu ilin oktyabrında “Barış Pınarı” əməliyyatı zamanı Türkiyə ordusu və müttəfiq müxalif qüvvələrin nəzarətinə keçib. Hazırkı anlaşma isə Rusiyanın vasitəçiliyi ilə baş verib. Moskva Dəməşqin taxıl ehtiyaclarını “alternativ” yollarla təmin etməyə çalışır. Amma yalnız Moskva deyil.
İran da son dövrlərdə Türkiyə və Suriya arasında münasibətlərin düzəlməsinə çalışır. İran XİN rəhbərinin müşaviri Əli Əskər Hacı deyib ki, Tehran Dəməşq və Ankara arasında əlaqələrin bərpa olunmasında maraqlıdır. Dəməşqə fevral ayının ortalarında səfər edən Hacı deyib ki, Suriya hakimiyyəti ölkə ərazisindəki bütün xarici hərbi qüvvələrin çıxarılmasını istəyir. O deyib ki, indi Tehran Suriya və Türkiyə hökumətləri arasındakı problemlər, narahatlıqların aradan qaldırılmasını istəyirlər.
İran və Rusiya kimi Suriyanın müttəfiq ölkələrinin Türkiyə və Suriya hakimiyyətlərini barışdırmaq cəhdinin arxasında bir sıra mühüm səbəblər yatır. Birincisi, Türkiyənin hazırda Qərblə münasibətləri soyuqdur, Ankara Suriya mövzusu və ümumiyyətlə, regional məsələlərdə müstəqil və aktiv siyasət aparır. Bu səbəbdən də, Ankaranın maraqları heç də Qərblə üst-üstə düşmür. Bu amilin özü Ankaranı Dəməşqlə barışığa sövq edə bilər. İkinci amil kürd məsələsidir. Dəməşq və Ankara kürd separatizmindən eyni dərəcədə narahatdır. Suriyanın şimalında faktiki mövcud olan kürd muxtariyyətinin siyasi status alması Ankara üçün əlavə təhdid və risklər yaradır. Bu səbəbdən də, Ankara hazırda ən azı Dəməşq qədər Suriyada kürd muxtariyyətinin yaradılmasına qarşıdır. Oxşar vəziyyət Tehran üçün də keçərlidir. İslam Respublikası Yaxın Şərqin “kürd çəmbərinə” daxildir və heç şübhəsiz ki, İraqdan sonra Suriyada kürd muxtariyyətinin yaradılması İranda 100 illik tarixə malik kürd separatizmini həvəsləndirəcək. Xüsusən də indi bu mövzuda Tehrana qarşı böyük bir “cəbhə” mövcuddur. Bu mənada 2017-ci ildə İraqın şimalında baş verən hadisələr zamanı olduğu kimi, Tehran kürd məəsləsində Türkiyə və Suriyanın birgə hərəkət etməsini istəyir. 4 il əvvəl məhz İraq və Türkiyə hakimiyyətlərinin koordinasiyalı fəaliyyətləri nəticəsində Bərzaninin müstəqil kürd dövləti planı uğursuzluğa düçar oldu.
Digər tərəfdən Türkiyə ilə Dəməşq münasibətlərinin yumşalması Rusiya və İran kimi Suriya müttəfiqlərinin Dəməşqə daha çox dəstək verməsi, ərzaq böhranı və digər sahələrdəki embarqoları yarması üçün böyük imkanlar deməkdir. Çünki Suriyanın qonşuları arasında ən böyük sərhəd Türkiyə ilədir: 900 kilometr. Təbii ki, Ankara ilə Dəməşqin arasının düzəlməsi Əsəd hökumətini embarqonun yarılması, ərzaq təminatı məsələsində xeyli rahatlada bilər.
Ankara hələlik qəti mövqe bildirməsə də, həm Suriyadakı mövcud vəziyyət, kürd təhlükəsi, həm də Şərqi Aralıq dənizi ərtafındakı cəbhələşmə Ankaranı Dəməşqlə barışığa itələyən mövzulardandır. Çünki Suriyanın mövqeyi Aralıq dənizinin şərh sularındakı Türkiyə əleyhinə Yunanıstan-Misir ittifaqını poza bilər.
Üstəlik, indi Suriya məsələsi masada müzakirə olunur və bəzi mövzularda Ankara ilə Dəməşqin mövqelərini yaxınlaşdırması Türkiyənin dəstəklədiyi qüvvələrin mövqelərinin möhkəmlənməsinə səbəb ola bilər. Bu mənada Rusiya və İranın Ankara-Dəməşq barışığına çalışması sadə diplomatik gediş deyil, yeni siyasi situasiyanın diktə etdiyi reallıqdır.
Yeri gəlmişkən, koronavirus “fasiləsindən” sonra ilk dəfə olaraq fevralda “Astana prosesi” çərçivəsində sayca 15-ci konfrans Soçidə təşkil olunub. Konfransa Türkiyə, İran, Suriya hökuməti, Suriya müxalifəti nümayəndələri və BMT-nin Suriya təmsilçisi Pedersonun başçılıq etdiyi heyət də qatılıb.
15-ci Soçi konfransının yekun bəyannaməsində tərəf ölkələr müstəqil kürd dövləti mövzusunun düşünülmədiyini bir daha xatırladıblar. Bu isə onu göstərir ki, Astana prosesinin təşkilatçı ölkələri olan Rusiya, Türkiyə və İran üçün kürd mövzusu və Suriyanın ərazi bütövlüyü məsələsi əsas məsələlər sırasındadır.
Suriya mövzusunda daha bir mühüm məsələsi terror təşkilatları və radikal silahlı qrupların taleyidir. Məsələ ondadır ki, İdlibin mühüm bir hissəsi hələ də silahlı radikal qrupların nəzarətindədir. Bunların içərisində ən çox fərqlənən “Heyət Təhrir əş-Şam, onun kimi qruplaşmalar, eləcə də İŞİD-dir. Son dövrlərdə İŞİD İraq və Suriyada sosial-iqtisadi və siyasi vəziyyətin pisləşməsindən istifadə edərək əhali arasında yenidən dəstək toplamağa, fəallaşmağa çalışır. Suriyanın şimalında və şimal-şərqində İŞİD hücumları son aylarda yenidən artıb. İraq kəşfiyyatı İŞİD-in yeni lideri Abdullah Qardaşın Suriyanın şimal-şərqində, kürdlərin nəzarətindəki ərazilərdə gizləndiyini ehtimal edir. Münaqişənin həllinin uzanması, siyasi həll yolunun tapılmaması, əhalinin həyat şərtlərinin getdikcə daha da pisləşməsi, sonu görünməyən müharibə İŞİD kimi terror təşkilatlarını fəallaşması üçün münbit zəmin yaradır.
2020-ci ilin fevralın əvvəlində Rusiya və Türkiyə prezidentlərinin Kremldəki gərgin danışıqları nəticəsində atəşkəsin əldə olunduğu İdlibdə vəziyyət qeyri-müəyyən olaraq qalır. Moskva İdlibdəki müxaliflərin razılaşmada olduğu kimi, radikal terrorçu hesab olunan qrupları təmizləməsini tələb edir.
Rusiya hakimiyyəti hesab edir ki, İdlibdə köklü sülhün əldə olunmaması, eləcə də Rusiya və Türkiyənin İdlibdə yaratdığı gərginliyi azaltma bölgəsində nəzarət olunan sabitliyi pozmağa çalışan radikal silahlı terror təşkilatları ayrılmalı və onlar İdlibdən çıxarılmalıdır. Hazırda Rusiya hərbi aviasiyası və Suriya ordusu ara-sıra bu qüvvələrin yerləşdiyi mövqeləri vurur. Ancaq İdlib kimi kiçik ərazidə bir-birinə qarışan silahlı qruplara qarşı əməliyyat qeyri-mümkündür. Üstəlik, vilayətə qaçmış müxaliflərin ailələri böyük bir mülki insan sıxlığına səbəb olub. Suriya hökuməti İdlibdən mülki əhalinin çıxması üçün daha bir neçə koridor verdiyini elan etsə də, aydın məsələdir ki, vilayətdə hələ də davam edən əhali sıxlığı azalmayacaq. Ancaq gec-tez burada kəskin qarşıdurmanın baş verəcəyi qaçılmazdır.
10 ildən sonra Suriya vətəndaş müharibəsinin ən ağır dövrünü arxada qoymuş kimi görünür. Amma hələ də həll olunmamış çox ciddi problemlər var. Üstəlik, davam edən beynəlxalq Cenevrə prosesinin sürpriz riskləri də qalır. Bu mənada indi təkcə Dəməşq deyil, həm də region ölkələri risklərdən qaçmaq üçün yaxınlaşmağa məhkumdur. İndi beynəlxalq və yerli situasiya Dəməşqi qonşuları ilə, ilk növbədə, Ankara ilə barışığa doğru dartır. Çünki münaqişənin mövcud sərhədləri qorumaq şərti ilə həlli yalnız regionun aparıcı ölkələrinin birgə fəaliyyəti nəticəsində mümkündür. Bu mənada yaxın aylarda Ankara və Dəməşq arasında yumşalma cəhdlərinin olması qaçılmazdır. Amma ötən 10 ilin vurduğu yaralar çox dərindir, nəticələrini aradan qaldırmaq zaman tələb edəcək.

Сблизят ли Анкару и Дамаск курдский вопрос и усилия Ирана?
В марте началу восстания в Сирии исполняется 10 лет - фактически юбилей. Да, нынешняя ситуация в этой арабской республике более благоприятна для правительства Башара Асада, чем это было 7-8 лет назад. Хотя говорить о конце войны пока еще рано. Тем более что процесс политического примирения идет очень медленно. В любом случае резиденция президента в центре Дамаска больше не обстреливается из минометов, установленных всего в семи километрах от него, как это было лет девять назад.
Снабжение и эмбарго
Сейчас основной задачей Башара Асада, наряду с процессом политического урегулирования, является снятие строгих международных эмбарго и установление суверенитета над страной. В частности, ужесточенные в последние годы президентом США Дональдом Трампом санкции стали своего рода экономическими оковами для Дамаска. Из-за санкций Сирия с прошлого года столкнулась с проблемой нехватки зерна. Даже российские компании не могут поставить необходимый для Дамаска его объем. В целом же с лета прошлого года на территориях, контролируемых правительством Сирии, наблюдается недостаток продовольственных товаров. Плюс курс доллара США подскочил до 3200 сирийских фунтов.
Еще один трагический аспект проблемы - территориальный. Дело в том, что на протяжении многих лет продовольственное снабжение этой преимущественно сельскохозяйственной страны обеспечивалось северо-восточными провинциями, которые сейчас находятся под контролем курдов. А точнее - PYD/YPG, объединившихся под крылом коалиции Демократических сил Сирии и частично под контролем Турции и ее союзников.
Кстати, в третьей декаде февраля первый конвой с 400 тоннами зерна был отправлен при посредничестве России в Алеппо с зерновых складов из провинции Хасака, контролируемой Турцией и ее союзниками. Предполагается, что в северных районах Сирии и в зернохранилищах «Ширкрак» провинции Джазира (вдоль транспортной трассы Хасака-Ракка-Алеппо) находятся 16 тыс. тонн пшеницы и 25 тыс. тонн ячменя. В октябре 2019 года во время военной операции «Родник мира» эти склады перешли под контроль турецкой армии и ее союзников из числа сирийской оппозиции. Действующее соглашение о поставках зерновых также было заключено при посредничестве России, которая пытается удовлетворить потребности Дамаска «альтернативными» способами.
Тегеран и курдская угроза
В последнее время Иран тоже пытается нормализовать отношения между Турцией и Сирией. Советник министра иностранных дел Ирана Али Аскар Хаджи заявил, что Тегеран заинтересован в восстановлении отношений между Дамаском и Анкарой. Хаджи, посетивший Дамаск в середине февраля, сказал, что сирийское правительство желает вывода всех иностранных войск из страны, а Тегеран - решить проблемы и озабоченность между правительствами Сирии и Турции.
У попыток союзников Сирии - Ирана и России примирить ее с Турцией имеется ряд важных моментов. Во-первых, нынешние отношения Турции с Западом довольно прохладные, поскольку Анкара проводит достаточно независимую и активную политику по Сирии и региональным вопросам в целом. По этой причине интересы Анкары и Запада не совпадают. И уже один этот фактор может подтолкнуть Анкару к примирению с Дамаском.
Вторым фактором является курдский вопрос. Дамаск и Анкара одинаково обеспокоены курдским сепаратизмом. Приобретение курдской автономией, де-факто установившейся на севере Сирии, политического статуса означает дополнительные угрозы и риски для Анкары. Поэтому Турция не желает создания курдской автономии в Сирии, как не желает этого и Дамаск.
То же самое можно сказать и о Тегеране. Исламская Республика тоже входит в периметр так называемой «курдской дуги» Ближнего Востока. И установление еще одной после Ирака курдской автономии в Сирии, несомненно, усилит тенденции курдского сепаратизма в Иране - наболевшего вопроса со столетней историей. Тем более когда против Тегерана развернут большой фронт противодействующих сил. В этом смысле, как и во время событий на севере Ирака в 2017 году, Тегеран желает взаимодействия Турции и Сирии по курдскому вопросу. Четыре года назад план Барзани по созданию независимого курдского государства потерпел неудачу именно в результате скоординированных усилий правительств Ирака и Турции.
С другой стороны, смягчение отношения Анкары к Дамаску открывает большие возможности для России и Ирана - союзников Сирии для оказания большей поддержки Дамаску в вопросах решения продовольственного кризиса и снятия других эмбарго. Следует учесть также, что по сравнению с соседними государствами Сирия имеет самую протяженную границу именно с Турцией - 900 км. В этом смысле урегулирование отношений между Анкарой и Дамаском могло бы значительно улучшить позиции правительства Асада в вопросах эмбарго и продовольственной безопасности. Хотя Анкара еще не выразила твердого мнения, нынешняя ситуация в Сирии, курдская угроза, а также конфронтация вокруг Восточного Средиземноморья подталкивают Анкару к заключению мира с Дамаском. А позиция Сирии может нарушить греко-египетский союз против Турции в акватории Средиземного моря.
Более того, в рамках нынешних обсуждений по Сирии сближение и взаимопонимание Анкары и Дамаска по некоторым вопросам может также усилить позиции сил, поддерживаемых Турцией. В этом смысле стремление России и Ирана примирить Анкару и Дамаск - это не просто дипломатический ход, а реальность, продиктованная новой политической ситуацией.
Сочи Астанинского процесса
Кстати, впервые после перерыва, вызванного коронавирусным кризисом, в феврале в Сочи была организована пятнадцатая по счету конференция в рамках Астанинского процесса. На мероприятии также присутствовали делегации Турции, Ирана, правительства Сирии, сирийской оппозиции и представитель ООН по Сирии Гейр Педерсен. В итоговой декларации 15-й Сочинской конференции стороны подтвердили, что вопрос о независимом курдском государстве не рассматривается. Это показывает, что курдский вопрос и проблема территориальной целостности Сирии являются одними из ключевых вопросов для России, Турции и Ирана - стран-инициаторов Астанинского процесса.
Другим важным вопросом для Сирии является судьба террористических организаций и радикальных вооруженных формирований. Дело в том, что значительная часть Идлиба по-прежнему находится под контролем вооруженных радикальных группировок. Наиболее заметными из них являются «Хейят Тахрир аш-Шам», ИГИЛ и подобные им вооруженные группировки. Сейчас ИГИЛ пытается вновь заручиться поддержкой населения, пользуясь ухудшающейся социально-экономической и политической ситуацией в Ираке и Сирии. Вместе с тем в последние месяцы вновь участились нападения боевиков ИГИЛ на севере и северо-востоке страны. По данным иракской разведки, новый лидер ИГИЛ - Абдулла Гардаш скрывается в контролируемых курдами районах на северо-востоке Сирии. Затянувшийся конфликт, отсутствие политического решения, ухудшающиеся условия жизни населения и бесконечная война создают благодатную почву для активизации подобных радикальных террористических организаций.
Ситуация в Идлибе также остается неопределенной, несмотря на достигнутое в феврале 2020 года между президентами России и Турции соглашение о прекращении огня. Москва требует, чтобы оппозиция в Идлибе устранила радикальные террористические группировки, как и было оговорено ранее. Российское правительство считает, что для достижения прочного мира, а также для снижения возникшей там в результате противостояния России и Турции напряженности радикальные вооруженные террористические организации должны быть выведены из Идлиба. В настоящее время российская военная авиация и сирийская армия периодически наносят удары по позициям этих сил. Однако проводить военную операцию против смешавшихся друг с другом вооруженных групп в таком небольшом районе, как Идлиб, невозможно. Кроме того, бежавшие в провинцию семьи оппозиционеров еще больше увеличили плотность населения в Идлибе. Хотя сирийское правительство объявило о гарантиях по эвакуации мирных жителей из Идлиба через несколько дополнительных коридоров, очевидно, что плотность населения в провинции не уменьшится. Рано или поздно острая конфронтация в регионе неизбежна.
Хотя кажется, что после десяти лет самый тяжелый период гражданской войны в Сирии остался позади, еще остаются очень серьезные нерешенные вопросы. Более того, не исключено, что заинтересованные стороны могут ожидать сюрпризы и в рамках продолжающегося международного женевского процесса. Избежать рисков можно, если только Дамаск и страны региона пойдут на сближение. Международная и региональная ситуация постепенно подталкивает Дамаск к примирению с соседями, особенно с Анкарой. Ибо урегулирование конфликта и защита суверенитета Сирии в рамках существующих границ возможны только при условии совместных усилий ведущих региональных стран. Поэтому попытки смягчить отношения между Анкарой и Дамаском в ближайшие месяцы неизбежны. Вместе с тем раны, нанесенные Сирии за последние десять лет, очень глубоки и потребуется время, чтобы они зажили.