MÜHARİBƏNİ UDUZUB, SEÇKİNİ UDDU
1980-ci illərin sonu, 1990-cı illərin əvvəllərində, çoxsaylı bədii şuraların süzgəcindən keçmiş sovet «ulduz»larının səhnədə yeni nəslin nümayəndələrilə əvəzləndiyi dövrdə (bəziləri onları böyük maraqla qarşılayır, bəziləri isə zövqsüzlükdə günahlandırırdı) «işi bilən» adamlar əminliklə deyirdilər: «Mənə kifayət qədər pul və efir verin, həmin pulun hesabına oxuyan kətili də ulduza çevirim!» O zaman təcrübəli prodüserlər bu fikirdə olanlara belə cavab verirdilər: «Bəli, siz milyon dollar qarşılığında kətilinizə albom buraxdıra, onların efirlərə, musiqi şoularına dəvət edilməsinə nail ola, müsahibələr, təqdimat mərasimləri və s. təşkil edə bilərsiniz. Lakin pərəstişkarların gecələri bilet kassalarının, «ulduzlar»ın qaldığı hotellərin qarşısında keçirməsinə heç bir pul qarşılığında nail olmaq mümkün deyil. Bunu «ulduz»un özü etməlidir».
Ermənistanda keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkisi bu fikrin böyük siyasətdə də keçərli olduğunu təsdiqləyib. Robert Koçaryan və onun «Ayastan» blokuna Rusiyada yaşayan Aram Qabrelyanov, Marqarita Simonyan kimi erməni əsilli mediamaqnatlar gen-bol təbliğat imkanları yaratmışdılar. Bütün seçki kampaniyası dövründə Koçaryan Rusiya KİV-nin səhifələrindən yığışmır, seçkidə məğlubiyyət fikrini özlərinə yaxın buraxmadıqlarını deyir, qalib gələcəkləri haqda lovğa fikirlər səsləndirirdi. Onun bloku Ermənistan auditoriyasını Azərbaycan üzərindən çəkilmiş müxtəlif videoçarxlarla ələ almağa çalışırdı: azərbaycanlılar Qafan rayonunun yollarına nəzarət edir, Göyçə gölündə balıq tutan ermənilərin balıqlarını əllərindən alır, İrəvanda isə azan səslənir.
Amma seçkinin nəticəsi biriləri üçün tamamilə gözlənilən, digərləri üçün isə şok olub. İlk yeri Nikol Paşinyanın «Vətəndaş müqaviləsi» bloku tutub. O, seçicilərin 53,92%-nin səsini qazanıb. Bu, Paşinyan və silahdaşlarının birpartiyalı hökumət formalaşdırmaları üçün kifayətdir.
Məğlubiyyət versiyasını yaxına belə, buraxmayan Robert Koçaryanın bloku isə yalnız 21,04% səs qazana bilib. Üçüncü yeri Artur Vanetsyan və daha bir sabiq prezident Serj Sarqsyanın bir araya gəldikləri «Şərəfim var» bloku tutub – 5%-dən bir qədər artıq.
Gözlənilən iflas
Bu nəticə, çətin ki, kimlər üçünsə gözlənilməz sayılsın. Bu yerdə bir köhnə həqiqəti xatırlatmaq lazımdır: seçkiyə kənardan təsir etmək imkanları çox məhduddur. Ermənistanda keçirilən seçkinin taleyi istənilən halda Ermənistanda həll olunur – nə Rusiyada, nə də məsələn, Fransada. Bundan başqa, burada seçkini hakimiyyətə de-fakto nəzarət edən siyasi qüvvələr qazanır.
Amma Paşinyan və silahdaşlarının uğurunu birmənalı olaraq inzibati resurslara bağlamaq da doğru deyil. Ekspertlər lap əvvəldən bildirirdilər ki, Robert Koçaryan təcrübəli oyunçu olsa da, Moskvadakı nüfuzlu dairələr tərəfindən dəstəklənsə də, Ermənistanın özündə elektorat onun arxasında deyil.
Azərbaycanda Robert Koçaryan və Serj Sarqsyanı açıq şəkildə hərbi cinayətkar adlandırırlar. Səbəb onların Xocalı şəhərində dinc əhaliyə qarşı törədilmiş soyqırımda bilavasitə iştirak etmələridir. Yəqin ki, Qabrelyan, Simonyan, Zatulin və digərləri Ermənistan ictimaiyyətində bu faktların qələbəyə mane olmayacağını düşünüblər. Hər halda, bu faktlar vaxtilə həmin iki şəxsin ölkə prezidenti postunu tutmalarına mane olmayıb. Amma elə həmin Qabrelyan, Simonyan, Zatulin və s. bir məqamı nəzərə almayıblar: istər Koçaryan, istərsə də Sarqsyan Ermənistan daxilində də eyni metodlarla hərəkət ediblər. 2008-ci il martın 1-də İrəvan küçələrində prezident seçkisinin saxtalaşdırılmasına etiraz edən nümayişçilərin güllələnməsi bunun heç də yeganə nümunəsi deyil. Təcrübəli müşahidəçilər 1999-cu il oktyabrın 27-də baş vermiş son dərəcə şübhəli «parlament terroru»nu da unutmayıblar. O zaman Koçaryanın əsas siyasi rəqibləri olan baş nazir Vazgen Sarqsyan və parlamentin spikeri Karen Dəmirçiyan güllələnərək qətlə yetirilmişdilər. Nəhayət, 1997-1998-ci illərin silsilə siyasi qətlləri və bunun sonunda Levon Ter-Petrosyanın hakimiyyətdən uzaqlaşdırılması…
Ermənistanda hər kəs Qarabağ klanının hakimiyyəti dövründəki korrupsiyanı, dövlət səviyyəsində banditizmi və digər reallıqları da yaxşı xatırlayır. Ekspertlərin fikrincə, Koçaryanın seçkidə üzləşdiyi iflasın səbəbləri məhz bu reallıqlardır.
Maraqlıdır ki, Azərbaycanı və Türkiyəni düşmən göstərməklə aparılan revanşizm təbliğatı da işə yaramayıb. Halbuki bu kartdan 44 günlük müharibədəki məğlubiyyətin səbəbkarı kimi göstərilən, «kapitulyant», «satqın» və s. adlandırılan Paşinyana qarşı istifadə olunurdu.
Bundan başqa, söhbət Ermənistanda həm də özlərini rusiyapərəst kimi göstərən qüvvələrin məğlubiyyətindən gedir. Belə bir hal, çox ekspertlərin “Görəsən, bu də deməkdir?” sualına səbəb oldu. Artıq Paşinyanın növbəti qələbəsindən sonra postmünaqişə nizamlanması prosesinin yeni impuls qazanacağını gözləmək olarmı? Paşinyanın rəhbərlik etdiyi Ermənistan tədricən Rusiyadan uzaqlaşmaq və Qərbə inteqrasiya yolu ilə gedəcəkmi?
Qərb arzuları və rus reallığı
Bəli, artıq dəfələrlə qeyd olunduğu kimi, Nikol Paşinyan hakimiyyətə qərbpərəst şüarlarla gəlib. Onun komandasında Soros Fondu ilə əməkdaşlıq etmiş kifayət qədər sima var. 44 günlük müharibədə İrəvanın plan və gözləntilərinin əksinə olaraq, Rusiyanın Azərbaycana qarşı çıxmaması, Bakının erməni işğalçıları Qarabağdan çıxarmaq cəhdinə mane olmaması isə ermənilərin Moskvadan məyusluğunu daha da artırıb. İndi onlar Ermənistanın KTMT və Aİİ kimi inteqrasiya birliklərində yer almasına belə, birmənalı yanaşmırlar.
Lakin ekspertlərin də qeyd etdikləri kimi, Paşinyan istənilən halda reallıqlara uyğun hərəkət etməli olacaq. Reallıq isə ortadadır: Ermənistan Rusiyadan ciddi şəkildə asılıdır. Bu gün İrəvanın Azərbaycanla sərhədini bağlamaq üçün nə gücü, nə də resursu var. Belə bir vəziyyətdə onun Türkiyə və İranla sərhədlərinə təkbaşına nəzarət etmək imkanı haqda danışmağa belə, dəyməz. Odur ki, bu şəraitdə Ermənistan Gümrüdəki Rusiya hərbi bazasının ölkədən çıxarılmasından danışa bilməz. Üstəlik, İrəvan ordusunu öz gücünə bərpa etmək imkanına da malik deyil – ermənilər bu məsələdə də Rusiyadan kömək istəyirlər.
Nəhayət, iqtisadi asılılıq: Moskva Ermənistana neft və qazı öz daxili bazarındakı qiymətə satmazsa, həmçinin digər iqtisadi «hədiyyə»ləri dayandırarsa, Ermənistan yaşaya bilməz. Üstəlik, Ermənistan artıq Qarabağın talanı nəticəsində əldə etdiyi gəlirlərdən də məhrum olub. Bir sözlə, Paşinyan və tərəfdarları, əlbəttə ki, ölkənin Qərbə tərəf dönməsini arzulaya bilərlər. Amma bu, hələ ki, yalnız arzu ola bilər.
Zorən «sülhməramlı»lar
Sülhməramlılarla bağlı vəziyyət isə daha çətindir. Azərbaycanla atəşkəs haqda 10 noyabr 2020-ci il razılaşmasını məhz Paşinyan imzalayıb. Bundan başqa, Nikol Paşinyan hələ 2018-ci ilin yazında «kabab inqilabı» nəticəsində hakimiyyətə gələrkən artıq onu «sülh partiyası»nın təmsilçisi sayırdılar. Bəziləri tam əminliklə bildirirdi ki, məhz Paşinyanın dövründə danışıqlar prosesində hansısa irəliləyişlər əldə ediləcək. Amma təəssüf ki, məhz Paşinyan müdafiə naziri David Tonoyanın ifadə etdiyi kimi, «yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə» kursu götürdü, işğal olunmuş Şuşaya yollanaraq orada «DQR-in prezidenti» Araik Arutunyana «inauqurasiya» mərasimi təşkil etdi və s. 2020-ci ilin sentyabrında Tovuz istiqamətində hərbi qarşıdurmanın yaşandığı vaxt da Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan idi və müharibəyə məhz İrəvanın bu məsuliyyətsiz gedişləri səbəb oldu. Bu «xidmətlər» Paşinyanın sülhməramlı sayılmasına imkan verirmi? Seçki kampaniyası dövründə revanşizm oyunlarını əsasən onun rəqiblərinin oynaması müəyyən nikbinlik yaradır. Lakin Paşinyan 10 noyabr razılaşmasını da qətiyyən öz istəyi ilə imzalamayıb – o zaman Ermənistan ordusu artıq darmadağın olmuşdu. Üstəlik, müharibənin Ermənistanın məğlubiyyəti ilə bitəcəyinin artıq hər kəsə aydın olmasından sonra belə,baş nazir uzun müddət atəşkəsdən imtina edirdi.
Ermənistan üçün seçim imkanı bu gün də geniş deyil. Baş nazir postunu kimin tutmasından asılı olmayaraq, imzalanmış razılaşmadan imtina etmək mümkün deyil. Revanş oyunu isə ən yaxşı halda nəticəsiz bitəcək, pis halda isə Ermənistana yeni zərbə vuracaq. Bunun nəticəsi İrəvan üçün daha acınacaqlı olacaq.

LOST WAR, WON ELECTION
Can we expect a new boost to the post-conflict regulation of the regional situation after Nikol Pashinyan’s win in the parliamentary elections?
In the late 1980s-early 1990s, when the Soviet celebrities passed through numerous expert councils and commissions began to be replaced by the new generation of performers, who made some get excited, while the others found their performance flashy and bogus, many "knowledgeable people" would confidently say "Give me enough money and access to television, and I will make a star even from a singing stool!" To which the experienced producers would reply “Yes, you can produce an album for your singing stool for a million dollars, even get it invited to music shows, organise interviews, presentations, and so on. But your money will not help to make the fans wait in front of the ticket booths or hotels in the night. That’s what your star should take care of on its own."
The recent early parliamentary elections in Armenia confirmed this maxim once again. For Robert Kocharian and his political bloc Hayastan, Russian media moguls of Armenian descent, including Aram Gabrelyanov and Margarita Simonyan, staged an impressive promotion campaign. Kocharian’s face and interviews were flashing on the pages of Moscow-based media outlets, where his team and himself confidently stated that they did not even think of Hayastan losing the elections. The Armenian audience was diligently bombarded with videos, which allegedly showed ‘malicious’ Azerbaijani troopers patrolling the roads in Kafan, plundering the Armenian fishermen on the Sevan Lake, and singing adhan in Yerevan.
Yet the outcome of the election was quite expected for some and shocking for others. Thus, Nikol Pashinyan’s bloc Civil Contract received 53.92% of the votes, which is enough for Pashinyan and his team to form a one-party government. Kocharian’s bloc could only get 21.04% of the votes, despite his boastful statements made earlier. The third-comer with slightly more than 5% of the votes was I Have Honour Alliance of Artur Vanetsyan and former President Serzh Sargsyan.
Predicted failure
The outcome of the election was not a coincidence. We can, of course, remember the old truth that assumes a limited external influence on the election results. In any case, the results of elections are determined in Armenia itself, not in Russia or France. Moreover, it is the political power that de facto controls the government that wins the elections in Armenia.
However, it is impossible to assume that the success of Pashinyan and his supporters was solely based on administrative resources. Way before the elections, experts warned that Robert Kocharian had no electoral support in Armenia despite being an experienced political player, and being supported by influential circles in Moscow.
In Azerbaijan, Robert Kocharian and Serzh Sargsyan are openly called war criminals for their involvement in the genocide of civilians in Khojaly. Perhaps Gabrelyanov, Simonyan, Zatulin, and others were sure that these facts from Kocharian’s and Sargsyan’s biographies would not prevent them from getting the required votes from the Armenian society, just as they did not prevent each of them from holding the post of the president in the past. But they did not take into account that both Kocharian and Sargsyan used the same methods even in Armenia. For example, the shooting of civilians on the streets of Yerevan on March 1, 2008 protesting against the rigging of the presidential elections. Observers also recall the highly suspicious "parliamentary terrorist attack" on October 27, 1999, when the Speaker of the parliament Karen Demirchyan and Prime Minister Vazgen Sargsyan, Kocharian's most dangerous political rivals at the time, were killed. Finally, there is a series of political assassinations in 1997-1998, when Levon Ter-Petrosyan was ousted from power. Armenian people also remembers corruption, state banditry and many other realities of the rule of the Garabagh clan. Experts believe that it was these realities that led to Kocharian's failure in the last elections.
Remarkably, the revanchist sentiments and the portrayal of Azerbaijanis and Turks as eternal enemies did not work either. Moreover, they played this card against Pashinyan, who was accused of the defeat of Armenia in the 44-day war, calling him a capitulator, a traitor, etc. The forces that declared themselves as pro-Russian lost in Armenia. Now experts wonder what this might mean. Can we expect that now, after Pashinyan's victory, the post-conflict settlement process will get a new boost? Will Armenia under his leadership begin to distance itself from Russia and reorient to the West?
Western dreams and Russian reality
It is well known that Nikol Pashinyan came to power under pro-Western slogans and with the support of plenty of people in his team who collaborated with the Soros Foundation. After the 44-day war, when, contrary to Yerevan’s expectations, Russia did not punish Azerbaijan in response to the very first attempts to oust the Armenian occupants from Garabagh, there is a growing disappointment in the alliance with Russia and Armenia's membership in the integration associations such as CSTO and EAEU. But experts warn that Pashinyan will have to consider the existing realities, when Armenia has the strongest dependence on Russia. Yerevan simply does not have the strength and resources to cover its borders with Azerbaijan on new frontiers, not to mention independently controlling its own borders with Turkey and Iran. Armenia will not raise the issue of withdrawing the Russian base from Gyumri either. It also lacks the ability to rebuild its army on its own, with Yerevan asking for support from Russia again. Finally, there is also economic dependence: without oil and gas, which Armenia buys from Russia at local prices, and other economic gifts from Moscow, the country simply will not survive. Especially now, when it has lost income from the plunder of the occupied Garabagh. In a word, Pashinyan and his supporters may dream of Armenia's turn to the West, but so far this is nothing more than a dream.
Inevitable peacemaker
The situation is more difficult with the peacekeeping process. It was Pashinyan who signed the ceasefire agreement with Azerbaijan on November 10, 2020. Moreover, since the spring of 2018, when Nikol Pashinyan came to power as a result of a coup, he was already considered a representative of the ‘party of peace’. There were forecasts that it would be possible to make a breakthrough in the negotiations with Pashinyan. But the same Pashinyan set the course for a “new war for new territories”, as his Defense Minister David Tonoyan put it; he visited the then occupied Shusha, where he took part in the inauguration ceremony of Arayik Harutyunyan, the so-called President of Nagorno-Karabakh, and so on. It was also Pashinyan who served as Prime Minister of Armenia both during the outbreak of skirmish in Tovuz and in September 2020, when Yerevan's irresponsible behaviour led to the war now known as the Second Garabagh War. Whether such a track record makes Pashinyan a peacemaker is a big question. The fact that during the election campaign it was mainly his rivals who promoted the revanchist sentiments only partly fuels optimism. Nikol Pashinyan signed the agreement of November 10 reluctantly - the Armenian army had already been defeated by that moment. Moreover, Pashinyan refused to cease fire for too long, although the defeat of Armenia was already obvious to everyone.
Today Armenia also has little choice. It will be impossible to evade fulfilling the obligations under the signed agreement, regardless of who is the prime minister of Armenia. Playing the revenge card will end in nothing at best, and may strongly hit Armenia anew at worst, the consequences of which will be even more deplorable for the countrys.