MÜHARİBƏNİ UDUZUB, SEÇKİNİ UDDU
1980-ci illərin sonu, 1990-cı illərin əvvəllərində, çoxsaylı bədii şuraların süzgəcindən keçmiş sovet «ulduz»larının səhnədə yeni nəslin nümayəndələrilə əvəzləndiyi dövrdə (bəziləri onları böyük maraqla qarşılayır, bəziləri isə zövqsüzlükdə günahlandırırdı) «işi bilən» adamlar əminliklə deyirdilər: «Mənə kifayət qədər pul və efir verin, həmin pulun hesabına oxuyan kətili də ulduza çevirim!» O zaman təcrübəli prodüserlər bu fikirdə olanlara belə cavab verirdilər: «Bəli, siz milyon dollar qarşılığında kətilinizə albom buraxdıra, onların efirlərə, musiqi şoularına dəvət edilməsinə nail ola, müsahibələr, təqdimat mərasimləri və s. təşkil edə bilərsiniz. Lakin pərəstişkarların gecələri bilet kassalarının, «ulduzlar»ın qaldığı hotellərin qarşısında keçirməsinə heç bir pul qarşılığında nail olmaq mümkün deyil. Bunu «ulduz»un özü etməlidir».
Ermənistanda keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkisi bu fikrin böyük siyasətdə də keçərli olduğunu təsdiqləyib. Robert Koçaryan və onun «Ayastan» blokuna Rusiyada yaşayan Aram Qabrelyanov, Marqarita Simonyan kimi erməni əsilli mediamaqnatlar gen-bol təbliğat imkanları yaratmışdılar. Bütün seçki kampaniyası dövründə Koçaryan Rusiya KİV-nin səhifələrindən yığışmır, seçkidə məğlubiyyət fikrini özlərinə yaxın buraxmadıqlarını deyir, qalib gələcəkləri haqda lovğa fikirlər səsləndirirdi. Onun bloku Ermənistan auditoriyasını Azərbaycan üzərindən çəkilmiş müxtəlif videoçarxlarla ələ almağa çalışırdı: azərbaycanlılar Qafan rayonunun yollarına nəzarət edir, Göyçə gölündə balıq tutan ermənilərin balıqlarını əllərindən alır, İrəvanda isə azan səslənir.
Amma seçkinin nəticəsi biriləri üçün tamamilə gözlənilən, digərləri üçün isə şok olub. İlk yeri Nikol Paşinyanın «Vətəndaş müqaviləsi» bloku tutub. O, seçicilərin 53,92%-nin səsini qazanıb. Bu, Paşinyan və silahdaşlarının birpartiyalı hökumət formalaşdırmaları üçün kifayətdir.
Məğlubiyyət versiyasını yaxına belə, buraxmayan Robert Koçaryanın bloku isə yalnız 21,04% səs qazana bilib. Üçüncü yeri Artur Vanetsyan və daha bir sabiq prezident Serj Sarqsyanın bir araya gəldikləri «Şərəfim var» bloku tutub – 5%-dən bir qədər artıq.
Gözlənilən iflas
Bu nəticə, çətin ki, kimlər üçünsə gözlənilməz sayılsın. Bu yerdə bir köhnə həqiqəti xatırlatmaq lazımdır: seçkiyə kənardan təsir etmək imkanları çox məhduddur. Ermənistanda keçirilən seçkinin taleyi istənilən halda Ermənistanda həll olunur – nə Rusiyada, nə də məsələn, Fransada. Bundan başqa, burada seçkini hakimiyyətə de-fakto nəzarət edən siyasi qüvvələr qazanır.
Amma Paşinyan və silahdaşlarının uğurunu birmənalı olaraq inzibati resurslara bağlamaq da doğru deyil. Ekspertlər lap əvvəldən bildirirdilər ki, Robert Koçaryan təcrübəli oyunçu olsa da, Moskvadakı nüfuzlu dairələr tərəfindən dəstəklənsə də, Ermənistanın özündə elektorat onun arxasında deyil.
Azərbaycanda Robert Koçaryan və Serj Sarqsyanı açıq şəkildə hərbi cinayətkar adlandırırlar. Səbəb onların Xocalı şəhərində dinc əhaliyə qarşı törədilmiş soyqırımda bilavasitə iştirak etmələridir. Yəqin ki, Qabrelyan, Simonyan, Zatulin və digərləri Ermənistan ictimaiyyətində bu faktların qələbəyə mane olmayacağını düşünüblər. Hər halda, bu faktlar vaxtilə həmin iki şəxsin ölkə prezidenti postunu tutmalarına mane olmayıb. Amma elə həmin Qabrelyan, Simonyan, Zatulin və s. bir məqamı nəzərə almayıblar: istər Koçaryan, istərsə də Sarqsyan Ermənistan daxilində də eyni metodlarla hərəkət ediblər. 2008-ci il martın 1-də İrəvan küçələrində prezident seçkisinin saxtalaşdırılmasına etiraz edən nümayişçilərin güllələnməsi bunun heç də yeganə nümunəsi deyil. Təcrübəli müşahidəçilər 1999-cu il oktyabrın 27-də baş vermiş son dərəcə şübhəli «parlament terroru»nu da unutmayıblar. O zaman Koçaryanın əsas siyasi rəqibləri olan baş nazir Vazgen Sarqsyan və parlamentin spikeri Karen Dəmirçiyan güllələnərək qətlə yetirilmişdilər. Nəhayət, 1997-1998-ci illərin silsilə siyasi qətlləri və bunun sonunda Levon Ter-Petrosyanın hakimiyyətdən uzaqlaşdırılması…
Ermənistanda hər kəs Qarabağ klanının hakimiyyəti dövründəki korrupsiyanı, dövlət səviyyəsində banditizmi və digər reallıqları da yaxşı xatırlayır. Ekspertlərin fikrincə, Koçaryanın seçkidə üzləşdiyi iflasın səbəbləri məhz bu reallıqlardır.
Maraqlıdır ki, Azərbaycanı və Türkiyəni düşmən göstərməklə aparılan revanşizm təbliğatı da işə yaramayıb. Halbuki bu kartdan 44 günlük müharibədəki məğlubiyyətin səbəbkarı kimi göstərilən, «kapitulyant», «satqın» və s. adlandırılan Paşinyana qarşı istifadə olunurdu.
Bundan başqa, söhbət Ermənistanda həm də özlərini rusiyapərəst kimi göstərən qüvvələrin məğlubiyyətindən gedir. Belə bir hal, çox ekspertlərin “Görəsən, bu də deməkdir?” sualına səbəb oldu. Artıq Paşinyanın növbəti qələbəsindən sonra postmünaqişə nizamlanması prosesinin yeni impuls qazanacağını gözləmək olarmı? Paşinyanın rəhbərlik etdiyi Ermənistan tədricən Rusiyadan uzaqlaşmaq və Qərbə inteqrasiya yolu ilə gedəcəkmi?
Qərb arzuları və rus reallığı
Bəli, artıq dəfələrlə qeyd olunduğu kimi, Nikol Paşinyan hakimiyyətə qərbpərəst şüarlarla gəlib. Onun komandasında Soros Fondu ilə əməkdaşlıq etmiş kifayət qədər sima var. 44 günlük müharibədə İrəvanın plan və gözləntilərinin əksinə olaraq, Rusiyanın Azərbaycana qarşı çıxmaması, Bakının erməni işğalçıları Qarabağdan çıxarmaq cəhdinə mane olmaması isə ermənilərin Moskvadan məyusluğunu daha da artırıb. İndi onlar Ermənistanın KTMT və Aİİ kimi inteqrasiya birliklərində yer almasına belə, birmənalı yanaşmırlar.
Lakin ekspertlərin də qeyd etdikləri kimi, Paşinyan istənilən halda reallıqlara uyğun hərəkət etməli olacaq. Reallıq isə ortadadır: Ermənistan Rusiyadan ciddi şəkildə asılıdır. Bu gün İrəvanın Azərbaycanla sərhədini bağlamaq üçün nə gücü, nə də resursu var. Belə bir vəziyyətdə onun Türkiyə və İranla sərhədlərinə təkbaşına nəzarət etmək imkanı haqda danışmağa belə, dəyməz. Odur ki, bu şəraitdə Ermənistan Gümrüdəki Rusiya hərbi bazasının ölkədən çıxarılmasından danışa bilməz. Üstəlik, İrəvan ordusunu öz gücünə bərpa etmək imkanına da malik deyil – ermənilər bu məsələdə də Rusiyadan kömək istəyirlər.
Nəhayət, iqtisadi asılılıq: Moskva Ermənistana neft və qazı öz daxili bazarındakı qiymətə satmazsa, həmçinin digər iqtisadi «hədiyyə»ləri dayandırarsa, Ermənistan yaşaya bilməz. Üstəlik, Ermənistan artıq Qarabağın talanı nəticəsində əldə etdiyi gəlirlərdən də məhrum olub. Bir sözlə, Paşinyan və tərəfdarları, əlbəttə ki, ölkənin Qərbə tərəf dönməsini arzulaya bilərlər. Amma bu, hələ ki, yalnız arzu ola bilər.
Zorən «sülhməramlı»lar
Sülhməramlılarla bağlı vəziyyət isə daha çətindir. Azərbaycanla atəşkəs haqda 10 noyabr 2020-ci il razılaşmasını məhz Paşinyan imzalayıb. Bundan başqa, Nikol Paşinyan hələ 2018-ci ilin yazında «kabab inqilabı» nəticəsində hakimiyyətə gələrkən artıq onu «sülh partiyası»nın təmsilçisi sayırdılar. Bəziləri tam əminliklə bildirirdi ki, məhz Paşinyanın dövründə danışıqlar prosesində hansısa irəliləyişlər əldə ediləcək. Amma təəssüf ki, məhz Paşinyan müdafiə naziri David Tonoyanın ifadə etdiyi kimi, «yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə» kursu götürdü, işğal olunmuş Şuşaya yollanaraq orada «DQR-in prezidenti» Araik Arutunyana «inauqurasiya» mərasimi təşkil etdi və s. 2020-ci ilin sentyabrında Tovuz istiqamətində hərbi qarşıdurmanın yaşandığı vaxt da Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan idi və müharibəyə məhz İrəvanın bu məsuliyyətsiz gedişləri səbəb oldu. Bu «xidmətlər» Paşinyanın sülhməramlı sayılmasına imkan verirmi? Seçki kampaniyası dövründə revanşizm oyunlarını əsasən onun rəqiblərinin oynaması müəyyən nikbinlik yaradır. Lakin Paşinyan 10 noyabr razılaşmasını da qətiyyən öz istəyi ilə imzalamayıb – o zaman Ermənistan ordusu artıq darmadağın olmuşdu. Üstəlik, müharibənin Ermənistanın məğlubiyyəti ilə bitəcəyinin artıq hər kəsə aydın olmasından sonra belə,baş nazir uzun müddət atəşkəsdən imtina edirdi.
Ermənistan üçün seçim imkanı bu gün də geniş deyil. Baş nazir postunu kimin tutmasından asılı olmayaraq, imzalanmış razılaşmadan imtina etmək mümkün deyil. Revanş oyunu isə ən yaxşı halda nəticəsiz bitəcək, pis halda isə Ermənistana yeni zərbə vuracaq. Bunun nəticəsi İrəvan üçün daha acınacaqlı olacaq.

ПРОИГРАЛ ВОЙНУ, ВЫИГРАЛ ВЫБОРЫ
Получит ли новый импульс постконфликтное урегулирование в регионе после победы Никола Пашиняна на парламентских выборах?
В конце восьмидесятых - начале девяностых, когда процеженных многочисленными худсоветами и комиссиями советских «звезд» стали сменять на сцене исполнители нового поколения, которые заставляли одних заходиться от восторга, а другим казались воплощением безвкусицы, многие «знающие люди» уверенно заявляли: «Дайте мне достаточно денег и доступ к телевидению за те же деньги, и я сделаю «звезду» даже из поющей табуретки!» На что опытные продюсеры отвечали: «Да, за миллион долларов вы сможете написать для вашей «поющей табуретки» альбом, сделать так, чтобы «табуретку» приглашали в эфир музыкальных шоу, организовать интервью, презентации и т.д. Но вот заставить поклонников занимать с ночи места у билетных касс и дежурить у отеля, где остановилась «звезда», не получится ни за какие деньги. Это «звезда» должна сделать уже сама».
Прошедшие в Армении досрочные парламентские выборы подтвердили это правило, но уже в большой политике. Роберту Кочаряну и его блоку «Айастан» московские медиамагнаты армянского происхождения, такие как Арам Габрелянов и Маргарита Симоньян, устроили впечатляющую раскрутку. Роберт Седракович Кочарян не сходил со страниц московских СМИ и давал хвастливые интервью, что в его команде вообще не рассматривают сценарий о проигрыше его блоком выборов. Армянскую же аудиторию старательно обрабатывали при помощи роликов, как зловредные азербайджанцы патрулируют дороги в районе Кафана, отбирают улов у рыбаков на озере Гейча (ныне Севан), а над Ереваном звучит азан.
Результаты выборов оказались вполне ожидаемыми для одних и шокирующими для других. На первом месте расположился блок «Гражданский договор» Никола Пашиняна - он получил 53,92% голосов. Этого достаточно, чтобы Пашинян и его соратники сформировали однопартийное правительство. Блок Роберта Кочаряна, где даже не рассматривали сценарий своего поражения, смог собрать голоса 21,04% избирателей. На третьем месте с 5% с хвостиком - блок «Честь имею» Артура Ванецяна и еще одного экс-президента Сержа Саргсяна.
Предсказанный провал
Вряд ли эти результаты были таким уж «черным лебедем». Можно, конечно, напомнить старую истину: возможность повлиять на результаты выборов извне достаточно ограничена. Результаты выборов в Армении в любом случае решаются в самой Армении, а не в России или, скажем, Франции. Более того, здесь выигрывает выборы именно та политическая сила, которая де-факто контролирует власть.
Однако свести весь успех Пашиняна и его сторонников исключительно к административному ресурсу не получится. Эксперты предупреждали с самого начала: да, Роберт Кочарян - опытный аппаратный игрок, он располагает поддержкой влиятельных кругов в Москве, но вот электоральной поддержки в самой Армении не имеет.
В Азербайджане Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна открыто называют военными преступниками - за их причастность к геноциду мирного населения в городе Ходжалы. Возможно, Габрелянов, Симоньян, Затулин и т.д. были уверены, что в армянском обществе эти факты из биографии Кочаряна и Саргсяна не помешают им набрать голоса - как не помешали каждому из них занимать в свое время пост президента Армении. Но не учли, что на внутриармянской арене и Кочарян, и Саргсян действовали, по сути, теми же методами. Расстрел на улицах Еревана 1 марта 2008 года участников митинга протеста против фальсификации президентских выборов - пример показательный, но далеко не единственный. Опытные наблюдатели припоминают и весьма подозрительный «парламентский теракт» 27 октября 1999 года, когда были убиты спикер парламента Карен Демирчян и премьер-министр Вазген Саркисян, самые опасные на тот момент политические соперники Кочаряна. Есть, наконец, серия политических убийств 1997-1998 годов, когда отстраняли от власти Левона Тер-Петросяна. В Армении прекрасно помнят также коррупцию, государственный бандитизм и многие другие реалии правления карабахского клана. Именно эти реалии, напоминают эксперты, и привели к провалу Кочаряна на выборах.
Примечательно, что не сработала и ставка на реваншистские настроения и образ врага в лице азербайджанцев и турок. Причем разыгрывали эту карту против Пашиняна, которого обвиняли в поражении Армении в 44-дневной войне, именуя «капитулянтом», «предателем» и т.д. Кроме того, в Армении проиграли силы, которые заявляли о себе как пророссийские. Это обстоятельство заставляет многих экспертов вопрошать, что бы это значило? Надо ли ждать, что теперь, после победы Пашиняна, процесс постконфликтного урегулирования получит новый импульс? А Армения под его руководством начнет дистанцироваться от России и переориентироваться на Запад?
«Западные» мечты и российская реальность
Да, Никол Пашинян, как уже неоднократно отмечалось, пришел к власти под прозападными лозунгами, в его команде предостаточно персон, которые сотрудничали с Фондом Сороса. А после 44-дневной войны, когда вопреки ереванским планам и надеждам Россия не обрушилась всей своей мощью на Азербайджан в ответ на первые же попытки вытеснить армянских оккупантов из Карабаха, здесь растет разочарование в союзе с Россией и членстве Армении в интеграционных объединениях типа ОДКБ и ЕАЭС. Но, как предупреждают эксперты, действовать Пашиняну придется в существующих реалиях, где Армения находится в сильнейшей зависимости от России. У Еревана банально нет сил и ресурсов прикрыть свои границы с Азербайджаном на новых рубежах, не говоря о том, чтобы самостоятельно контролировать собственные границы с Турцией и Ираном. Тем более Армения в своем нынешнем положении не поставит вопрос о выводе российской базы из Гюмри. Нет у нее и возможностей восстановить свою армию собственными силами - Ереван просит помощи в этом вопросе опять-таки у России. Наконец, есть еще экономическая зависимость: без нефти и газа по внутрироссийским ценам и прочих экономических подарков Москвы Армения просто не выживет. Особенно теперь, когда она потеряла доходы от грабежа оккупированного Карабаха. Словом, Пашинян и его адепты могут, конечно, мечтать о развороте Армении на Запад, но пока что это не более чем мечта.
«Миротворец» поневоле
А вот с миротворчеством уже сложнее. Соглашение о прекращении огня с Азербайджаном 10 ноября 2020 года подписывал именно Пашинян. Более того, еще с весны 2018 года, когда Никол Пашинян в результате «шашлычной революции» пришел к власти, его уже авансом считали представителем «партии мира» и весьма уверенно прогнозировали, что уж при нем-то точно наступит прорыв в переговорах. Но, увы и ах, именно Никол Пашинян взял курс на «новую войну за новые территории», как выразился его министр обороны Давид Тоноян, отправлялся в оккупированную Шушу, где проводил «инагурацию» Араика Арутюняна, так называемого «президента Нагорного Карабаха», и т.д. Также именно Пашинян занимал пост премьер-министра Армении и во время вспышки боев в Товузе, и в сентябре 2020 года, когда безответственное поведение Еревана привело к войне. Позволяет ли такой «послужной список» считать Пашиняна миротворцем - большой вопрос. И то, что в ходе предвыборной кампании на реваншизме играли в основном его соперники, лишь отчасти подпитывает оптимизм. Соглашение от 10 ноября Никол Пашинян подписал далеко не по собственному желанию - армянская армия к этому моменту была уже разгромлена. Более того, Пашинян непозволительно долго отказывался прекращать огонь, хотя поражение Армении было уже очевидным для всех.
И сегодня выбор у Армении тоже невелик. Уйти от выполнения уже подписанных договоренностей не получится - вне зависимости от того, кто окажется в кресле премьер-министра. А игры в реванш в лучшем случае закончатся ничем, в худшем - приведут к новому удару по Армении, последствия которого окажутся для нее еще плачевнее.