GƏLƏCƏYİN PLATFORMASI
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Azərbaycana iyunun 15-də etdiyi səfər, bu səfər çərçivəsində Şuşaya baş çəkməsi və Şuşa Bəyannaməsinin imzalanması, şübhəsiz ki, yalnız ikitərəfli münasibətlərin deyil, həm də bütünlükdə regionun tarixinə vacib nailiyyət kimi düşəcək. Bu, gələcək illər üçün siyasi proseslərin vektorunu müəyyənləşdirən hadisədir.
Bilavasitə Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinə gəlincə, Şuşa Bəyannaməsi əməkdaşlıqda yeni mərhələnin başlanğıcıdır. Ankara ilə Bakı arasında illərə söykənən möhkəm dostluq münasibətlərinin siyasi-hüquqi bazasına ilk dəfə «ittifaq» termin idə əlavə olunur.
Şuşa Bəyannaməsinin hərbi-siyasi aspektləri
Qarşılıqlı hərbi-siyasi öhdəliklərin genişləndirilməsi əsas diqqət çəkən məqamlardandır. İndi tərəflərdən hər hansının müstəqilliyinə, suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə, beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan sərhədlərinin toxunulmazlığına və ya təhlükəsizliyinə üçüncü dövlət və ya dövlətlər tərəfindən təhdid yaranarsa, birgə məsləhətləşmələrin aparılması, bu təhdid və təcavüzün qarşısının alınması üçün BMT Nizamnaməsinin hədəf və prinsiplərinə uyğun təşəbbüslərlə çıxış edilməsi nəzərdə tutulur. Tərəflərin bir-birinə BMT Nizamnaməsinə uyğun lazımi yardımı göstərməsi, Silahlı Qüvvələrin güc və komanda strukturlarının fəaliyyətinin razılaşdırılmış şəkildə təşkili də sənəddə əksini tapmış məqamlardandır.
Şuşa Bəyannaməsinin bu maddələri, şübhəsiz ki, tərəflər arasında 2010-cu ildə imzalanmış Strateji tərəfdaşlıq və qarşılıqlı yardım haqqında Müqavilənin əhatəsini daha da genişləndirir. Həmin sənədə əsasən, tərəflər silahlı hücum və ya təcavüzlə üzləşəcək tərəfə «bütün imkanlardan istifadə etməklə» yardım göstərmək öhdəliyi götürüb. Sənəddə birgə hərbi əməliyyatların keçirilməsi üçün texniki təchizat, hərbi-texniki sahədə əməkdaşlıq, birgə hərbi təlimlərin və hərbi hazırlığın keçirilməsi kimi məsələlər də əksini tapıb. Sadəcə, onların konkret istiqamətləri göstərilməyib.
Şuşa Bəyannaməsində isə vurğu məhz Silahlı Qüvvələrin müasir tələblərə uyğun yenidən qurulması və müasirləşdirilməsinədir. Orada müdafiə qabiliyyətinin, hərbi təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsinə, iki ölkənin silahlı qüvvələrinin birgə fəaliyyət bacarıqlarının artırılmasına yönəlmiş tədbirlərin görülməsindən danışılır. Yəni söhbət ordu quruculuğunda proseslərin koordinasiyası və sinxronlaşdırılmasından, iki ölkənin silahlı qüvvələrinin maksimum inteqrasiyasından gedir. Bu mənada, iki ölkənin təhlükəsizlik şuralarının mütəmadi birgə iclaslarının keçirilməsi də nəzərdə tutulur.
Beləliklə, Ankara ilə Bakının vahid hərbi-strateji mövqedən çıxış etmək cəhdi diqqət çəkir. Bu, yalnız Türkiyənin Azərbaycanı müdafiə etmək öhdəliyi götürməsi anlamına gəlmir. İndi Bakı da regionda, yəni Qafqaz istiqamətində Türkiyənin hərbi-siyasi təhlükəsizliyinə hər hansı təhdid yaranarsa, Azərbaycan da onun müdafiəsinə qalxmalıdır. Uzunmüddətli və ya situativ hərbi-siyasi alyansların aktual olduğu dünyada Azərbaycan da təkbaşına fəaliyyət göstərə, milli təhlükəsizlik sistemini təkbaşına qura bilməz. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, Ermənistan Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı apardığı hərbi-siyasi oyunlara kənar aktorların cəlbi cəhdlərini fəal şəkildə davam etdirir, bu məsələ xüsusi aktuallıq qazanır. Məsələn, İrəvanın Ermənistan-Yunanıstan-Kipr hərbi alyansının yaradılmasına çalışdığı məlumdur. Fransa prezidenti Emmanuel Makronun Ermənistana hərbi dəstək göstərməyə hazır olduqlarını açıq şəkildə dilə gətirməsi də Bakı tərəfindən təhlükəsizliyinə təhdid kimi qiymətləndirilə bilər.
Beləliklə, Azərbaycanla Türkiyə arasında hərbi-siyasi ittifaqın qurulması Ermənistanın xarici qüvvələrin cəlbi ilə formalaşdırmağa çalışdığı hərbi alyansların yarada biləcəyi riskin balanslaşdırılmasına hesablanıb. Son nəticədə, bu, Cənubi Qafqazda təhlükəsizliyə, sabitliyə töhfə olacaq.
Şuşa Bəyannaməsinin mətnində regionda bütün iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin bərpası, bölgə dövlətləri arasında münasibətlərin normallaşdırılması, uzunmüddətli sülhün təmini kontekstində Naxçıvan Muxtar Respublikasının rolu xüsusi qeyd edilir. Bununla yanaşı, Türkiyə ilə Azərbaycan arasında bağlayıcı bənd olan, ikitərəfli əməkdaşlıqda əsas coğrafi məntəqəyə çevrilən Naxçıvanın xüsusi coğrafi mövqeyinə ayrıca diqqət yetirilir. Burada söhbət yalnız ikitərəfli deyil, həm də çoxtərəfli layihələrin icrasından gedə bilər – məsələn, İranın və türkdilli dövlətlərin iştirakı ilə.
Yersiz spekulyasiyalar
Məlum olduğu kimi, iyunun 17-də Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Azərbaycan ərazisində Türkiyə Silahlı Qüvvələrinə məxsus bazanın yaradılmasının Bakının müstəsna hüququ olduğunu da bəyan edib. O, bu məsələnin Şuşa Bəyannaməsinin müddəalarından kənara çıxmadığını desə də, fikrini konkretləşdirməyib: «Düşünürəm ki, Azərbaycan və Rusiya prezidentləri İlham Əliyevlə Vladimir Putinin görüşlərində bu məsələ fərqli şəkildə inkişaf etdirilə bilər. Bizim görüşlərdə inkişaf etdirilə bilər”.
Bəzi obyektivlikdən uzaq ekspertlər və nəşrlər bu mövzunu dərhal NATO-nun regionda güclənmək cəhdləri, alyansın Rusiyaya qarşı fəallaşması kimi şərh etməyə başlayıb. Bu zaman nədənsə NATO-nun müstəqil institut olduğunu və Bakının onunla Fərdi tərəfdaşlıq planı çərçivəsində əməkdaşlıq etdiyi heç kimi yada salmayıb. Başqa sözlə, Azərbaycan-NATO münasibətləri bu planın çərçivələrini aşmır. Bakı ilə Ankaranın hərbi-siyasi və hərbi-texniki sahələrdəki əməkdaşlığı isə Bakı ilə Brüsselin münasibətlərinə də təsir göstərə bilər. Bununla yanaşı, NATO özü də Bakının hərbi-siyasi addımlarına himayədarlıq etməyə çalışmayacaq, hansısa formada onun qəyyumuna çevrilməyəcək. Odur ki, Azərbaycandan NATO-Rusiya xətti üzrə hər hansı qarşıdurmadan söhbət belə, gedə bilməz.
Azərbaycan-Türkiyə ittifaqının gələcəkdə türk dünyası ölkələri arasında hərbi-siyasi alyansın formalaşmasına yol aça, türkdilli dövlətlərin siyasi ittifaqı üçün əsasa çevrilə biləcəyi haqda fikirlər də doğru deyil. Anlamaq lazımdır ki, Türk Şurasında bir araya gəlmiş dövlətlər qarşıya vahid hərbi-siyasi ittifaqın yaradılması kimi hədəf qoymayıb. Onların silahlı qüvvələrini vahid şəklə salacaq hərbi-siyasi platforma yaratmaq niyyətləri də yoxdur.
Bütün bunlarla yanaşı, onu da unutmaq olmaz ki, Azərbaycanın 2010-cu ildə təsdiqlənmiş hərbi doktrinası ölkə ərazisində hər hansı xarici hərbi bazanın yaradılmasını istisna edir. Təbii ki, regionda baş verən dəyişikliklər fonunda Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin xarakteri də nəzərə alınmaqla, doktrinaya müəyyən dəyişikliklər oluna bilər. Lakin bu gün ikitərəfli əməkdaşlığın xarakteri, regionda yaranmış vəziyyət daha çox Türkiyə ilə hərbi-texniki səviyyəli intensiv əlaqələrin gücləndirilməsini, vahid hərbi-texniki infrastrukturun yaradılmasını tələb edir. Odur ki, Azərbaycanda Türkiyə hərbi bazasının yaradılması istisnadır. Beləliklə, hazırda bu məsələ nə hərbi-strateji, nə də siyasi müstəvidə müzakirə olunur. Şuşa Bəyannaməsində isə onun üçüncü dövlətlərin maraqlarına qarşı olmadığı xüsusi vurğulanır.
İqtisadi inteqrasiya, Zəngəzur dəhlizi və yeni perspektivlər
Şuşa Bəyannaməsinin qəbulu Azərbaycanla Türkiyə arasında iqtisadi əməkdaşlığın da yeni çərçivələrini müəyyənləşdirir. Sənəddə iki ölkə iqtisadiyyatının inteqrasiyası üçün şəraitin yarandığı vurğulanır. Məsələn, dövlətlər ümumi iş və əmtəə bazarının elementlərini yaratmaq, həmçinin ümumi marketinq kommunikasiyaları sistemi qurmaq, xüsusilə üçüncü ölkələrlə idxal-ixrac əməliyyatları həyata keçirmək haqda düşünürlər.
Qarşılıqlı səmərəli investisiya əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsi istəyi xüsusi diqqət çəkir. Bu ilin aprelində Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bildirmişdi ki, iki ölkənin iqtisadi əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyası birgə investisiya fondunun yaradılması haqda razılığa gəlib. Fondun yaradılması haqda danışıqlar «Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti» ASC ilə Türkiynin Milli Rifah Fondu arasında aparılır. Hazırda nizamnamə fondunun həcmi, perspektiv fəaliyyət istiqamətləri haqda məsələlər müzakirə olunur.
Məlum olduğu kimi, 2021-ci il aprelin 1-dən iki ölkə vətəndaşlarının qarşılıqlı səfər etmələri üçün ümumvətəndaşıq pasportu tələb olunmur. Bunun üçün şəxsiyyət vəsiqəsi kifayətdir. Bu, sahibkarlıq sahəsində fəallığın artmasına yol açır, kiçik və orta biznesin daşınmaz əmlak, ticarət və xidmət sahələrinə investisiya yatırmasını stimullaşdırır.
İki ölkə arasında preferensial ticarətə dair martın 1-dən qüvvəyə minmiş razılaşma isə hazırda 4,3 milyard dollar təşkil edən qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin 2023-cü ilə 15 milyard dollara çata biləcəyini düşünmək üçün ciddi əsaslar verir.
Maraqlıdır ki, Azərbaycanın qeyri-neft sektoruna yatırılmış investisiyaların həcminə görə ilk yerdə olan Türkiyə bu sahədə mövqelərini daha da gücləndirməyə çalışır. Hazırda ölkədə Türkiyə kapitalı ilə işləyən 4,2 min şirkət var. Onlar əsasən qeyri-neft sektoruna aid 300-dək layihədə yer alırlar. Bu şirkətlərin iştirak etdikləri layihələrin ümumi dəyəri 16,3 milyard dollardır.
İqtisadi göstəricilərin xülasəsi göstərir ki, Türkiyə Azərbaycanın qeyri-neft məhsulları ilə ticarətdə asta-asta birinci yerə yüksəlir. Bu, ona Azərbaycan iqtisadiyyatını stimullaşdıracaq amilə çevirmək, indiyədək Rusiya bazarının oynadığı rola yiyələnmək imkanı verir. Buna böyük ölçüdə Türkiyə şirkətlərinin Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin bərpası prosesində iştirakı da təkan verir.
Mayda Azərbaycan Prezidenti ölkənin Qaçqaçay, Elbəydaş və Ağduzdağ filiz yataqlarının iki Türkiyə şirkətinə verilməsinə dair sərəncam imzalayıb. Bu sərəncam filiz-mədən sənayesində Azərbaycan və Türkiyə biznesinin kooperasiyası üçün əsas yaratmaqla yanaşı, Azərbaycanın filiz-mədən sənayesi məhsulunun üçüncü ölkələrdə irəli çəkilməsi üçün Türkiyənin xaricdəki marketinq şəbəkəsindən istifadəyə də imkan verir. Söhbət, ilk növbədə, dəmir filizi, molibden və misdən gedir.
Bəyannamənin mətnində mərkəzi yerlərdən birini də iki ölkənin birgə həyata keçirdikləri nəhəng enerji, o cümlədən qaz layihələri tutur. Məsələn, Türkiyə ilə Azərbaycanın aparıcı rola malik olduqları «Cənub Qaz Dəhlizi», «Şərq-Qərb» nəqliyyat dəhlizi və «Orta dəhliz». Bununla yanaşı, Bakı ilə Ankara Azərbaycanla Türkiyəni birləşdirəcək Zəngəzur dəhlizinin vacibliyini qeyd edir, Naxçıvan-Qars dəmir yolunun inşasının perspektivlərini vurğulayırlar. Bu, faktiki olaraq Bakı-Tbilisi-Qars-Naxçıvan-Zəngəzur dəhlizi-Bakı regional nəqliyyat dairəsinin qapanması anlamına gəlir.
Bütün sadalananlarla yanaşı, bu gün Türkiyə ilə Azərbaycanın yeni humanitar gündəm də yaratdıqlarını vurğulamaq lazımdır. 2021-ci il Türkiyələ «Yunus Əmrə İli», Azərbaycanda isə «Nizami Gəncəvi İli» elan olunub. Bu, iki ölkə arasında humanitar, mənəvi əməkdaşlığa dövrə uyğun çalarların verilməsi baxımından çox vacibdir. İkitərəfli münasibətlərin inkişafı fonunda xalqlarımızın qeyri-maddi irsi, Əmrə və Nizaminin fəlsəfəsi birləşdirici amil sayıla bilər. Bu, xalqlarımızın mənəvi və ideoloji birliyi kontekstində yeni üfüqlər açır.
Şuşa Bəyannaməsi, şübhəsiz ki, ikitərəfli münasibətlərin dayanıqlılığını təmin edəcək, beynəlxalq aktorların illər sonra da əməkdaşlıq etməsi üçün əlverişli regional fon yaradacaq platformadır.

PLATFORM FOR THE FUTURE
The visit of Turkish President Recep Tayyip Erdogan to Azerbaijan on June 15, including his visit to Shusha and the signing of the Shusha Declaration, will undoubtedly go down in the history of bilateral relations and the entire region as an important achievement that determines the vector of political processes for years to come. As for the Turkish-Azerbaijani cooperation, the Shusha Declaration opens a new stage of cooperation. For the first time in the long history of strong friendship between the two states, the parties introduced the term "alliance" into the bilateral political and legal framework.
Military-political aspects of the Shusha Declaration
The document draws attention to the expanded interpretation of mutual military-political obligations. In the event of a threat or aggression from a third state or states against the independence, sovereignty, territorial integrity, inviolability or security of the internationally recognised borders of either side, the parties agreed to hold joint consultations to develop initiatives in line with the objectives and principles of the UN Charter to eliminate the threat or aggression... It is also envisaged to provide the necessary assistance to each other in accordance with the UN Charter, the organization of coordinated activities of the power and command structures of the armed forces.
Undoubtedly, these points of the Shusha Declaration elaborate on the provisions of the 2010 Strategic Partnership and Mutual Assistance Treaty, according to which the parties undertake to provide mutual assistance “by all means available” in the event of an armed attack or aggression against each other. It also offered a range of activities on technical re-equipment for conducting joint military operations, military-technical cooperation, joint military exercises and military training, albeit without specifying the details of assistance.
In the Shusha Declaration, the signatories focused on joint efforts to restructure and modernise their armies in line with modern requirements, including the measures to strengthen their defense capabilities and military security, improving the skills of joint activities of the armies of the two states. That is, the document is about the coordination and synchronization of the processes of army building, maximum integration of the armed forces of the two states. This process should guide the regular joint meetings of the security councils of both countries on national security issues.
Obviously, there is a desire of both states to act in a single military-strategic link. This means that not only Turkey undertakes an obligation to defend Azerbaijan in the event of an attack, but also Azerbaijan will stop the risks associated with the military-political security of Turkey in the region of presence, i.e. in Caucasus. In a world where long-term or situational military-political alliances become relevant, Azerbaijan cannot participate alone in building a national security system. Especially considering that Armenia continues to actively involve non-regional actors in its military-political games against Azerbaijan and Turkey. In particular, we know about the efforts of Yerevan to form a military alliance with Greece and Cyprus. Baku perceives the bold statements of the French President Emmanuel Macron about his government’s readiness to provide military assistance to Armenia as a threat to its security.
Thus, the military-political alliance of Azerbaijan with Turkey is designed to balance the risks of involving Armenia in military alliances with external players and ultimately can contribute to security and stability in the South Caucasus.
Text of the declaration underlines the role of the Nakhchivan Autonomous Republic in terms of restoring all the economic and transport links, as well as normalising relations between the countries of the region and ensuring long-term peace. At the same time, a special geographical position of Nakhchivan will be taken into account, which is a kind of connecting link between Turkey and Azerbaijan and is becoming a geographic reference point for bilateral interaction. It is possible to implement not only bilateral, but also multilateral projects. For example, with the participation of Iran and the Turkic-speaking states.
Inappropriate speculation
On June 17, Turkish President Recep T. Erdogan mentioned that the creation of a military base of the Turkish Army in Azerbaijan is the exclusive prerogative of the Azerbaijani side. He said that this issue does not go beyond the provisions of the Shusha Declaration, but did not elaborate on this. “This topic can be developed in the course of consultations between Azerbaijani President Ilham Aliyev and Russian President Vladimir Putin. And in the course of our negotiations, it can also be implemented in its own way,” Erdogan said.
Some experts and media outlets immediately rushed to link this topic with the strengthening of NATO in the region and the intensification of NATO preparations against Russia. At the same time, they preferred to remain silent about the fact that NATO is an independent institution with which Azerbaijan is implementing the Individual Partnership Plan, and that relations with NATO do not go beyond the framework of this plan. Military-political and military-technical cooperation between Azerbaijan and Ankara can only indirectly influence the relations between Baku and Brussels. At the same time, NATO will not seek to patronize the military-political steps of Baku, to exercise custody over it in any form. Therefore, there is no NATO-Russia confrontation in Azerbaijan.
It is also wrong to assume that the Azerbaijani-Turkish alliance can become a prototype for the future military-political alliance between the Turkic-speaking states, a basis for the political union of the Turkic countries.
The member-states of the Turkic Council do not aim to create a military-political union and do not attempt to form a single military-political platform, or to unify the standards of their armies.
Also, the military doctrine of Azerbaijan approved in 2010 does not include plans to deploy foreign military bases in the country. Of course, in the light of the recent changes unfolding in the region and given the nature of the Azerbaijani-Turkish relations, Azerbaijan can make adjustments to the doctrine. However, the nature of bilateral cooperation and the regional circumstances rather presuppose the development of intensive contacts at the military-technical level and the establishment of a common military-technical infrastructure with Turkey. The construction of a Turkish military base in Azerbaijan is ruled out. Thus, currently this issue is not being considered neither in the military-strategic nor in the political plane. Moreover, the declaration specifically noted that it was not against the interests of third countries.
Economic integration, Zangezur Corridor and new prospects
The Shusha Declaration outlines a new framework for economic cooperation between Azerbaijan and Turkey. It indicates the prerequisites for the integration of the economies of the two states. In particular, Azerbaijan and Turkey aim to create elements of a common labour and goods market, as well as a common system of marketing communications, especially the implementation of export-import operations with third countries.
The desire to develop mutually beneficial investment cooperation deserves special attention. In April 2021, Azerbaijani Minister of Economy Mikayil Jabbarov said that the Azerbaijani-Turkish intergovernmental commission on economic cooperation reached an agreement on the establishment of a joint investment fund. Meanwhile, Azerbaijan Investment Company OJSC and the National Welfare Fund of Turkey already started negotiations on this issue. The parties also discuss issues related to the size of the authorised capital, as well as the promising areas of activity.
Effective from April 1, 2021, the nationals of Azerbaijan and Turkey do not need to have a passport for their trips to either of these countries - it is enough to have an identity card only. This contributes to the growth of entrepreneurial activity, stimulates investments of small and medium-sized businesses in real estate, trade, and services.
Agreement on preferential trade between the two states effective since March 1, 2021 makes the increase of the mutual trade turnover from the current $4.3 to $15 billion by 2023 quite realistic.
Remarkably, ranking first in investments in the non-oil sector of Azerbaijan's economy, Turkey is trying to strengthen its positions in this area. Currently, there are 4,200 companies with Turkish capital operating in Azerbaijan. The total amount of their participation in almost 300 projects, mainly in the non-oil sector, reaches $16.3 billion.
A review of economic indicators shows that Turkey is slowly raising to the top in Azerbaijan's non-oil trade business. This gives it an opportunity to become a factor stimulating the development of the Azerbaijani economy and allowing it to balance the role that the Russian market has played so far. This is largely facilitated by the participation of Turkish companies in projects to restore the liberated Azerbaijani regions.
In May, President of Azerbaijan signed a decree on the transfer of concessions at the Gashgachay, Elbeydash and Aghduzdagh fields to two Turkish companies. The decree lays the foundations for cooperation between Azerbaijani and Turkish businesses in the mining industry and the use of the Turkish marketing network abroad to promote the products of the Azerbaijani mining industry in third countries. These primarily include iron ore, molybdenum and copper.
One of the noteworthy sections in the text of the declaration include the implementation of large energy and gas projects by the two states, such as the Southern Gas Corridor, in which Turkey and Azerbaijan hold key positions, the East-West transport corridor and the Middle International Transport Corridor. Ankara and Baku emphasised the importance of the Zangezur Corridor connecting Azerbaijan and Turkey, and noted the prospects for the construction of the Nakhchivan-Kars railway, which will actually close the Baku-Tbilisi-Kars-Nakhchivan-Zangezur corridor-Baku regional transport circle.
In addition, Turkey and Azerbaijan are forming a new humanitarian agenda. In Turkey, 2021 is declared the Year of Yunus Emre, and in Azerbaijan - the Year of Nizami Ganjavi. And, of course, it is very important that the humanitarian and spiritual cooperation between the two countries fits modern realities. The material heritage of our peoples, the philosophy of Emre, Nizami, in the light of bilateral development, are unifying principles that inspire our peoples to new horizons of spiritual and ideological unity. The Shusha Declaration is undoubtedly the platform that will ensure the stability of bilateral relations and create a favourable regional background for the cooperation of international actors for years to come.