Qlobal istiləşmə vacib geosiyasi problemə və bəşəriyyət üçün ən aktual məsələlərdən birinə çevrilir
2021-ci ilin yayı iqlim kataklizmləri baxımından həddindən artıq «səxavətli» keçdi: daşqınlar, yanğınlar, qasırğalar, sürüşmələr, qum fırtınaları, leysanlar, quraqlıqlar koronavirus pandemiyası ilə bağlı son vəziyyət, idman xəbərləri, o cümlədən Tokio Olimpiadası ilə birlikdə mövsümün əsas məlumatlarından oldu. Ayrı-ayrı bölgələrdə bəzən hava anomaliyaları bir-birini elə sürətlə və elə kəskin əvəzləyirdi ki, cəhənnəm istisindən leysan yağışlara düşən insanlar özlərinə gəlməyə macal tapa bilmirdilər.
Fəlakət və nəticələri
Qərbi Avropada «Bernd» fırtınası nəticəsində başlayan daşqınlar tarixə son 100 ilin ən nəhəng daşqını kimi düşüb. Nəticədə, onlarla insan həlak olub. Bu təbii fəlakət nəticəsinə ən çox zərər görən Almaniya və Belçika, həmçinin Niderland, Fransa və Lüksemburq olub. Ayrıca Londonda da su apokalipsisi yaşanıb və nəticədə, yerli metro su ilə dolub.
Güclü leysan və daşqınlar nəticəsində suyun səviyyəsinin qalxmasından Rusiyanın da bir çox regionu, xüsusilə ölkənin cənubundakı kurort bölgələri əziyyət çəkib. Əsl fəlakət isə Çin, Əfqanıstan, Yaponiya, Hindistan və Türkiyədə baş vermiş daşqınlar, torpaq sürüşmələri və yanğınlar idi.
Bu il ABŞ-ın quraqlıq rekordları vuran milli parkına – Ölüm vadisinə belə, yağış yağıb. Uzun illərdən sonra Qrenlandiya da ilk dəfə yağış görüb. Görülməmiş tufan və qasırğalar Çexiyada, Rusiyanın Tver vilayətində də dağıntılara, insan tələfatına səbəb olub. Eyni vaxtda Qazaxıstanın şimal regionları, Rusiyanın Kalmıkiya, Başqırdıstan, Tatarıstan və digər bölgələri isə ciddi quraqlıqdan əziyyət çəkib. Dünyanın bir çox cənub ölkəsində çaylarda və göllərdə suyun azalmasına, kiçik çayların, quyuların tam qurumasına rast gəlinir.
Ciddi quraqlıqdan əziyyət çəkən daha bir ölkə İrandır. Bu yay torpaq sahələrinin 80%-dən çoxu həddindən artıq quruyub, açıq mənbələrin suyu, demək olar ki, tam tükənib. Eyni problem İordaniyada da müşahidə olunur. Burada praktik olaraq bütün su anbarlarında suyun səviyyəsi kritik həddə düşüb.
Dünyanın bir çox hissəsində – Rusiyadan Kanadayadək – rekord həddə istilər qeydə alınıb. Üstəlik, bu vəziyyət uzun müddət davam edib. Böyük Britaniyada daha çox Avropanın cənubuna xas olan isti, buludsuz hava müşayiət edilib. Honkonqda tarixin ən isti havası qeydə alınıb, Rusiyanın bəzi regionlarında havanın hərarəti normanı 5-10 dərəcə aşıb. Kanadada havanın hərarətində rekord iyunda yenilənib – Littonda 49,6°C isti qeydə alınıb. Güclü istilər və külək meşə yanğınlarına səbəb olub. Rusiyanın Yakutiya bölgəsində belə yanğınlar görülməmiş miqyas alıb. Rusiyanın başqa bölgələrində də kütləvi meşə yanğınları baş verib – Mordoviya, Kareliya, Voronej, Volqaboyu və s. Miqyaslı meşə yanğınlarının baş verdiyi bölgələr arasında Amerikanın Kaliforniya və Oreqon ştatları, Kanadanın geniş əraziləri də var.
Qardaş Türkiyədə
Aralıq dənizi hövzəsində də güclü yanğınlar olub. Türkiyə, Yunanıstan, Livan, İtaliya, Əlcəzair, İsrail və İspaniya meşələri, turizm kurortları bu yay ciddi yanğınlardan əziyyət çəkib. İyulun sonlarından eyni vaxtda bir neçə vilayətində miqyaslı yanğınların başladığı Türkiyədə hökumət dərhal iqlim amili ilə yanaşı, terror aktı versiyasının da mümkünlüyünü bəyan edib. Belə də olub. Avqustun 1-də ölkədə baş verən meşə yanğınlarına görə məsuliyyəti Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) bölməsi olan «Alov uşaqları» təşkilatı öz üzərinə götürüb. İyulda isə terrorçular Türkiyənin müxtəlif şəhərlərində yaxtalara, qayıqlara, maşın və anbarlara od vurduqlarını bəyan etmişdilər. Bundan başqa, bu təşkilat 2019 və 2020-ci illərdə də Türkiyədəki meşə yanğınlarına görə məsuliyyəti öz üzərinə götürmüşdü. Bu il yanğınların sahil zonalarına, kurort hotellərinə keçməsinin qarşısı alınıb. Lakin meşələrlə yanaşı, kəndlər, kənd təsərrüfatı zəmiləri də yanıb, 7 nəfər ölüb, minlərlə vəhşi heyvan məhv olub.
Sevindirici haldır ki, qonşu dövlətlər belə vəziyyətdə bir-birini tək qoymayıblar. Qardaş Türkiyənin yanğınlarla mübarizəsinə, təbii ki, Azərbaycan da öz köməyini göstərib. Türkiyənin başına gələnlər göstərir ki, iqlim dəyişiklikləri yeni problemlər yaratmaqla yanaşı, əvvəldən mövcud olan problemləri dərinləşdirə də bilir. Məsələn, əlverişsiz hava şəraiti terrorçular üçün əlverişli zəmin yaradır…
İqlim dəyişikliklərinin fəsadları
Təəssüf ki, təbiət kataklizmlərinin təhlükəli fəsadları sadalananlarla bitmir. Təbii fəlakətlər qaçqın problemini də əhəmiyyətli dərəcədə ağırlaşdıra bilir. Məlum olduğu kimi, hazırda bu problem Avropanın bir çox ölkəsi, həmçinin Türkiyənin özü üçün kifayət qədər aktualdır. O, ciddi sosial təlatümlərə də yol açır.
İyulun ortalarından başlayaraq, İranda kəskin içməli su çatışmazlığı ilə əlaqədar nümayişlər keçirilib və bu zaman insanlar ölüb. İqlim dəyişikliklərinin, xüsusilə quraqlıq, su qıtlığı ilə əlaqədar problemin daha bir mümkün fəsadı sərhəd münaqişələri ola bilər. Bu, xüsusilə Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiyada aktualdır. Avropanın özünün bu ssenaridən nə qədər sığortalı olduğu heç kimə məlum deyil. Vəziyyət qəflətən kritik həddə çatarsa, nələrin baş verə biləcəyini proqnozlaşdırmaq çətindir…
Bu isə ən yaxın gələcəkdə baş verə bilər. BMT-nin iqlim dəyişiklikləri üzrə hökumətlərarası ekspertlər qrupunun 7 avqust tarixli hesabatında deyilir ki, qlobal istiləşmə üzündən Yeri geri dönüşü olmayan fəlakət gözləyir – planet artıq 2030-cu ildə kritik hərarət həddini keçəcək. Təşkilatın ekspertləri bildirirlər ki, atmosferə atılan zəhərli qazların həcmi 2030-cu ilədək 50% azaldılmazsa, 2050-ci ilədək isə tamamilə dayandırılmazsa, Yerdə hərarət həddi aşıla bilər. Demək, təbii fəlakətlərin sayı getdikcə yalnız artacaq və 2021-ci il artıq hər il təkrarlana bilər. Belə davam edəcəyi təqdirdə bir neçə il sonra 2021-ci il nisbətən «sakit il» kimi xarakterizə olunacaq.
Alimlər bildirirlər ki, qlobal istiləşmə nəhəng buzlaqların əriməsi ilə nəticələnəcək. Bu halda ucsuz-bucaqsız quru ərazilər su altında qalacaq, hətta bəzi dövlətlər yer üzündən silinəcək. Bu ssenarinin planetimizdə bütün sahələrdə (iqtisadi, siyasi, dini, mədəni) ənənəvi həyatı kökündən dəyişəcəyini anlamaq çətin deyil. Qərbi Avropada nisbətən lokal daşqınların ölkələrə vurduğu zərər 7 milyard avrodursa, qlobal daşqınlar halında bəşəriyyət, çətin ki, yaxın onillikdə, hətta yüzillikdə ənənəvi təsərrüfat, istehsalat və elmi fəaliyyətini bərpa edə bilsin. İnsan itkiləri də öz yerində…
Xoşbəxtlikdən, bu, hələ son dərəcə radikal ssenari sayılır. Gerçəkləşmə ehtimalı daha çox olan ssenari başqadır – əlverişsiz hava həraiti üzündən bir çox ölkə ərzaq təhlükəsizliyi sahəsində ciddi problemlərlə qarşı-qarşıya qala bilər. Bu isə, həqiqətən, qorxuludur. Çünki ərzaq çatışmazlığı hətta inkişaf etmiş ölkələr üçün çətinliklər yarada bilər. Belə şəraitdə əhalisi əvvəllər də aclıqdan, səfalətdən kütləvi şəkildə xəstələnən, ölən ölkələrin aqibəti necə olacaq? Məsələn, BMT-nin məlumatına görə, Madaqaskar artıq dünyada iqlim dəyişikliyinin yaratdığı aclıqdan əziyyət çəkən ilk dövlətə çevrilməyin astanasındadır. Son 4 onilliyin ən güclü quraqlığı bu ölkənin cənubundakı təcrid olunmuş fermer icmalarının dağılması ilə nəticələnib. Burada qida çatışmazlığı üzündən insanlar çəyirtkə, kaktus yarpağı yeməyə başlayıblar, ərzağın qiyməti 3-4 dəfə artıb, əhali çörəkpulu üçün torpağını satmağa başlayıb.
Çıxış yolu axtarışında
Bəs, vəziyyətdən çıxış yolu varmı? Siyasətçilər hələ ki, ümumilikdə susur, ekspertlərin fikirləri isə o qədər də inamlı təsir bağışlamır. Məsələn, istehsalın, həmçinin digər miqyaslı fəaliyyətlərin böyük hissəsindən imtina etmək işə yaraya bilər. Bunu koronavirus pandemiyası ilə bağlı dünyada tətbiq edilmiş karantin də sübut edib – karantin dövründə, həqiqətən də, bir çox ölkədə hava, su təmizlənib və s. Amma bu, işə yarasa da, real yol deyil. Çünki bəşəriyyət buna ən azı bu haqda razılığa gələ bilməyəcəyi üçün getməyəcək. Təbii ki, vəziyyətə yenidən hansısa virus və ya digər amil təsir göstərməzsə… Bu, yenə də fantastika janrıdır.
Güman ki, yaxın vaxtlarda bir çox ölkədə «karbon vergisi»nin tətbiqinə başlanılacaq. O, neft-kimya, kimyəvi istehsal, həmçinin, güman ki, kənd təsərrüfatı sahəsinə tətbiq ediləcək. Amma belə «yaşıl yanaşma» gecikibsə? Bundan başqa, günəş batareyaları yaxud elektromobillərin akkumulyatorları da istehsal olunmalıdır, axı. Demək, yenə də enerji və metal tələb olunacaq. Onlarsa heç də ekoelementlərdən yox, kifayət qədər toksik maddələrdən ibarətdir. Çernobıl və Fukusimada baş verənlərdən sonra onu da bilirik ki, günlərin birində AES dünyaya elə bir zərbə vura bilər ki, onu heç bir IEM və ya HRES bacara bilməz.
Bəşəriyyətin qidalanma vərdişlərinə yenidən baxmalı, ət istehlakı məsələsi haqda düşünməli olduğuna dair fikirlərə də eyni dərəcədə şübhə ilə yanaşmaq mümkündür. Məsələ ondadır ki, ət qida rasionunun vacib hissəsidirsə, çoxsaylı delikates qidalar haqda eyni sözü demək olmaz. Delikateslərlə bağlı heç bir təklif irəli sürülmədiyindən, insanda yenə də söhbətin qlobal bazarın bayağı şəkildə bölüşdürülməsindən getdiyinə dair gümanlar yaranır…
Ədalət naminə o da qeyd olunmalıdır ki, iqlim dəyişikliyinin sırf antropogen səbəblərdən baş verdiyinə heç də hamı inanmır. Bəziləri hesab edir ki, Yer sadəcə olaraq, müəyyən istiləşmə dövründən keçir və belə hallar əvvəllər də baş verib. Digərlərinin fikrincə, Günəşin aktivliyi üzündən planetimizin qütbləri qarışıb. İqlim silahı versiyasını da irəli sürənlər var. Onlar hesab edir ki, dünyanın yenidən bölüşdürülməsi üçün iqlim silahından istifadə edilir – proses qlobal istiləşmə ilə mübarizə adı altında gedir. Beləlieklə, iqlim kataklizmlərinin dəqiq səbəbini müəyyənləşdirmək mümkün deyil. Eyni zamanda, bu hallarla mübarizə üçün hər hansı dəqiq, real qlobal plan da yoxdur. Belə olan təqdirdə, bütün fikirlər fəsadlara yönəlir.
Amma bir məsələ tam aydındır. Əgər əvvəllər iqlimlə bağlı məsələlər beynəlxalq münasibətlərdə nisbətən yüngül mövzu, ciddi tədbirlər görməyə o qədər də həvəs göstərməyən «seçilmişlər»in işi idisə, indi vəziyyət kökündən dəyişir. İqlim vacib geosiyasi amilə, bəşəriyyətin ən aktual problemlərindən birinə çevrilir. Hələ bir neçə il əvvəl müxtəlif miqyaslı tədbirlərdə – sammit və konfranslarda – qlobal istiləşmə problemi ən barışmaz düşmənləri də bir araya gətirə bilirdi, başqa mövzu olmadıqda belə tədbirlərin yekun sənədinə daxil edilirdi. İndi isə iqlim məsələsi dövlətlər arasında ciddi fikir ayrılıqlarına səbəb olur, onlar kimin atmosferi daha çox çirkləndirdiyinə, iqlim problemi üzündən yaranan qaçqın ordusunun, kritik əhəmiyyət daşıyan resursların necə bölüşdürülməli olduğuna dair mübahisələr edirlər. Təbii ki, daha bir mübahisə yeni «yaşıl dünya»dan kimin daha çox qazanc götürəcəyi ətrafındadır – yeni istehsal sahələri, yeni xidmətlər, yeni tranzit marşrutları və s. vasitəsilə…

Global warming becomes the key geopolitical problem and one of the most urgent challenges for the mankind
Summer of 2021 was very big on climatic disasters. Reports of floods, fires, tornadoes, mudflows, landslides, dust storms, rainstorms and droughts hit the headlines along with the latest data on the coronavirus pandemic and sports news from the Tokyo Summer Olympic Games... Moreover, often in different regions, weather anomalies so abruptly replaced each other that people literally could not recover, having found themselves either in the hellish heat or in the epicentre of heavy rains.
Disasters with consequences
Floods in Western Europe caused by the Bernd storm was the largest in 100 years, claiming the lives of dozens of people. The cities in Germany, Belgium, the Netherlands, France, and Luxembourg suffered the most. Another flood took place in London, flooding the local underground system. High water caused by heavy rainfall and floods also affected many Russian regions, especially resorts in the south of the country. Floods, landslides and fires in China, Afghanistan, Japan, India, and Turkey have become a real disaster.
Needless to say, this summer it rained even in the driest national park in the United States - Death Valley and for the first time after a long pause in Greenland. Unprecedented hurricanes and tornadoes on the contact line of air fronts caused destruction and death of people in the Czech Republic, and in the Tver region of Russia. At the same time, drought affected the northern regions of Kazakhstan, as well as Kalmykia, Bashkortostan, Tatarstan and other regions of the Russian Federation. Shallowing of rivers, decreasing levels of water in lakes, complete dryup of streams and wells are observed in many southern countries of the world. Iran suffers from a severe drought, where more than 80% of the land has dried up, water reserves from open sources have almost completely dried up. Similar problems are observed in Jordan, where the water level in almost all reservoirs has dropped to critically low levels.
Record hot temperatures were observed in many parts of the world - from Russia to Canada. In Great Britain, hot, cloudless weather was established, more typical for southern Europe. Hong Kong had the highest temperature in history. In some regions of Russia, temperature exceeded the normal limits by as much as 5-10 degrees. In Canada, the national temperature record was broken in June when the city of Lytton recorded 49.6°C. Due to high temperatures and strong winds, forest fires began to occur, with especially unprecedented scale in Russian Yakutia. Many other regions of the Russian Federation have also suffered from the fires, including in Mordovia, Karelia, the Voronezh region, the Volga region, etc. Huge fires covered the states of California and Oregon, and vast territories in Canada.
Situation in Turkey
In the Mediterranean basin, violent fires have covered forests and tourist resorts in Turkey, Greece, Lebanon, Italy, Algeria, Israel, and Spain.
However, in Turkey, where fire has raged in several provinces since the end of July, government officials have immediately raised suspicions that, in addition to the climatic factor, malicious actions could have taken place. Their suspicions have become true when on August 1, Children of Fire, a division of the Kurdistan Workers' Party (PKK) recognised by Turkey as a terrorist organisation, took responsibility for the forest fires. Terrorists reported that in July they had burned dozens of objects in different cities of Turkey, including yachts, boats, cars, and warehouses. In addition, in 2019 and 2020, the organisation also took responsibility for wildfires in the country. This year, the fire was contained from sliding towards the coastal zone and resort hotels, but, in addition to the forest, the fire burned villages and agricultural lands, claiming the lives of seven people, as well as thousands of wild animals.
Fortunately, the neighbouring states help each other. Azerbaijan also helped fight the fires in Turkey. In fact, the calamity in Turkey has become a striking example of how climate change can not only add new problems, but also exacerbate the previously existing ones. For example, the problem of terrorism, when adverse weather conditions can actually become fertile ground for criminals...
Consequences of climate change
Unfortunately, dangerous consequences of natural disasters do not end there. Natural disasters can significantly exacerbate the problem with refugees, which is now relevant for many countries of Europe and Turkey, as well as cause serious social upheaval. Since mid-July, demonstrations have taken place in Iran due to the catastrophic shortage of water, which claimed the lives of people. Another very likely consequence of climate change, especially related to drought and water scarcity, could be border conflicts, especially in the Middle East and Central Asia. It is also difficult to judge how much Europe itself is insured against such a scenario, if the situation suddenly turns extremely critical.
This may happen in the very near future. The August 7 report of the UN Intergovernmental Panel on Climate Change says the Earth is facing an irreversible catastrophe due to global warming - the planet will overcome a critical temperature threshold as early as 2030. According to the UN experts, the temperature limit on Earth may be violated if carbon dioxide emissions are not halved by 2030, and completely by 2050. This means that the number of natural disasters will only increase and the summer of 2021 may now repeat itself every time, or even may seem relatively calm compared to previous years, if we ever get such data by that time.
Scientists warn that due to climate warming, large masses of ice can melt, which will flood significant portions of the land and even wipe entire countries off. It is easy to predict that such a scenario will completely reformat the usual life on our planet in all spheres - economic, political, spiritual, cultural. If even a relatively local flood in Western Europe incurred 7 billion euros in losses, then in the event of a global flood, it is unlikely that in the coming decades, or even centuries, mankind be able to return to its usual economic, industrial and scientific activities, let alone human casualties.
Fortunately, this is still too radical a scenario. Most likely, due to unfavourable weather conditions, many countries will begin to experience serious problems with food security. And this seems really scary, because the lack of food can create difficulties even for developed countries. What will happen in countries where the population previously suffered massively and died from systematic malnutrition and hunger? For example, according to the UN, Madagascar is already on the brink of the world's first climate-related famine. The worst drought in four decades, lasting nearly four years, has devastated isolated farming communities in the south of the country. In the absence of food, people eat locusts and cactus leaves, food prices have tripled, and local population is selling its land for money to get food.
Looking for solutions
Is there any solution to the existing situation? So far, politicians have generally remained silent, with experts arguing rather uncertainly. It is possible, for example, to suspend most of the production and the rest of the violent human activity – this will be an effective measure indeed. This has been recently confirmed by the global quarantine, which has significantly contributed to clearing air, water, etc. from pollution in many states. The method is effective, but completely unrealistic. Because we will not agree to this solution. After all, we will not be able to agree on this, organise ourselves. At least until yet another virus or similar disease urges us to reconsider the situation again... But again, this sounds more like a fantasy.
Most likely, many countries will adopt the so-called carbon taxes, which will largely apply to carbon-intensive industries such as petrochemical and chemical industries, and, probably, to agricultural activities. However, the question is – is not this ‘green transition’ too late? After all, solar panels or batteries for electric vehicles also require production, hence the energy and materials. And they are not made of eco-elements at all, but consist of quite toxic substances. Nuclear power plants, from what we know after the infamous events in Chernobyl and Fukushima, can cause as much damage as no thermal or hydro power plant will do. The same level of scepticism can be applied to discussions urging the mankind to seriously reconsider our eating habits, especially the meat consumption. In fact, meat is an important constituent of our diet, which is not true about the various gourmet foods, which are not that vital for the survival of human species. Since we yet to get proposals for delicacies, we can assume that, perhaps, the hassle is about a trivial redistribution of the global market...
In fairness, not everyone believes in a solely anthropogenic cause of climate change. Some say that the Earth is simply going through a certain cycle of warming, as it has happened several times before, while some claim the displacement of the poles of our planet, as well as the effects of solar activity. There are even suggestions about climate weapons, which are allegedly used to establish a new world order disguised as the fight against global warming. But since the exact cause of climatic cataclysms cannot be established and there is no clear, real, global response plan, we have no other choice than to focus on the consequences.
But one thing is quite clear. While in the past, the climate issues were relatively small to tackle them in international relations, and concerned only the ‘chosen ones’, who did not want to do something really serious, now everything is changing dramatically. The climate is becoming the most important geopolitical factor, one of the most pressing problems of humanity. A few years ago, the problem of global warming could bring together even the most implacable enemies and was specifically included in the final declarations of various large-scale events such as summits and conferences, when there was little to say. But now the climate becomes the main bone of contention, when the states avidly discuss who will bear the burden of reducing atmospheric emissions, how to share climate refugees and critical resources, and, of course, who will benefit from the new green world in terms of new industries, new services, and new transit routes...