GEOSİYASİ MİQRANTLAR
Belarus bir neçə həftədir ki, dünya xəbərlərinin əsas mövzularından biridir. İlin sonuna yaxın bu ölkədən, həqiqətən, maraqlı xəbərlər gəlməkdədir – onun Polşa, həmçinin Litva və Latviya ilə sərhədlərinə… Suriya və İraqdan olan minlərlə miqrant toplanıb. Beləliklə, indi qaçqın böhranı ilə bağlı gündəmə Yaxın Şərq və Əfqanıstandan çox uzaqda yerləşən Minsk çevrilib.
Miqrantlar arzuladıqları Avropaya getmək üçün daha bir yol tapıblar. Lakin Riqa və Vilnüs, xüsusilə Varşava bunu bəyənməyib, onları qəbul etməkdən boyun qaçırıb, üstəlik, Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenkonu miqrantlarda Aİ-yə qarşı silah kimi istifadədə günahlandırmağa başlayıblar. Gərginlik Angela Merkelin Aleksandr Lukaşenkoya zəngindən sonra bir qədər azalıb. Tərəflər problemi Minsk-Aİ səviyyəsində, qaçqınlar üzrə beynəlxalq təşkilatların iştirakı ilə həll etmək haqda razılığa gəlib. Lakin sonradan hər iki tərəf ittihamlar səsləndirməyə, əlaqənin olmadığından gileylənməyə başlayıb.
Müxtəlif qiymətləndirmələrə görə, sərhədə toplaşmış qaçqınların sayı 10-20 min arasındadır və onlar müxtəlif istiqamətlərdə toplanıblar – Polşa ilə sərhəddə, Baltikyanı respublikalarla sərhəddə, logistika mərkəzlərində. Bu insanların əksəriyyəti geri qayıtmaq istəmir və sərhədi keçmək üçün uyğun vaxtı gözləməyə hazırdır. Bəziləri isə zaman-zaman sərhəddəki istehkamlara hücum belə edir.
Hər kəsin öz marağı var
Yəqin ki, yaşananlar tərəflərdən hər birinin vəziyyətdən öz maraqları üçün istifadə etməyə çalışdığını göstərən çox yaxşı nümunədir. Prinsipcə, miqrantların motivi tam aydındır – onlar sadəcə, daha təhlükəsiz şəraitdə və daha yaxşı yaşamaq istəyirlər. Onların buna nə qədər nail olduqları və ya olacaqlarını demək çətindir – nəzərə alsaq ki, qış gəlir, Belarus küçələrində çadır şəhərciklərində, yaxud xüsusi mərkəzlərdə belə, uzun müddət qalmaq müşkül məsələdir. Əslində, hazırda böhrana cəlb olunmuş tərəfləri və beynəlxalq birliyi hər şeydən çox məhz bu məqam narahat etməlidir. Amma təəssüf ki, bu, belə deyil…
İndi Belarusun motivləri və maraqlarını aydınlaşdırmağa çalışaq. Qərb KİV-i açıq şəkildə yazır ki, Polşa və Litva sərhədi istiqamətində qaçqın axınında rəsmi Minskin də əli var. Guya Lukaşenko miqrant böhranının həllinə yardım göstərməsi qarşılığında ölkəsinə tətbiq olunmuş sanksiyaların ləğvinə çalışır və avropalı liderlərin onu qanuni prezident kimi tanımasına nail olmaq istəyir. Almaniyanın «Bild» nəşri öz mənbələrinə istinadən yazır ki, Minsk Berlindən legitimliyinin tanınmasını, həmçinin maliyyə yardımı tələb edib. Lukaşenko isə ittihamları rədd edərək bildirir ki, belə xahişlə çıxış etməyi özünə yaraşdırmaz. Bununla yanaşı, Belarus prezidenti bildirir ki, Qərbin onu legitim sayıb-saymamasından qətiyyən narahat deyil. Amma Angela Merkelin Belarus rəhbəri ilə danışması, həmçinin Avropa İttifaqının xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Jozep Borrelin bu ölkənin xarici işlər naziri Vladimir Makeyevlə söhbətləşməsi Avropada çoxlarını məhz bu səbəbdən hiddətləndirib. «Onun (Merkelin) davranışı tarixin Mərkəzi Avropa ölkələrinə siyasi alver obyekti kimi yanaşıldığı ən pis dövrlərini xatırladır», - deyə Avropa Parlamentinin deputatı, Polşanın sabiq baş naziri Beata Şidlo bildirib.
Həqiqətən də, məsələyə məhz bu tərəfdən baxdıqda faktiki olaraq Lukaşenko istəyinə nail olub – onunla hesablaşırlar, danışıqlar aparırlar. Yaxın Şərqdən olan qaçqınların əks olunduğu kadrlar Belarusda ötən il baş vermiş etiraz aksiyaları kadrlarını kifayət qədər effektli şəkildə əvəzləyə bilib. Deyilənə görə, Lukaşenko bu yolla Polşa və Litvadan da qisas almağa çalışıb – Avropa İttifaqında Minsk ilə əlaqələri kəsmək tələbi ilə ən sərt çıxış edən ölkələr məhz onlardır. İndi şaxtalı havada ac-yalavac qalmış qaçqınları qəbul etməkdən boyun qaçıranlar da məhz polyaklarla litvalılardır. Varşavanın bu mövzuya necə ağrılı yanaşdığı da hər kəsə bəllidir. Bütün bunların insan haqlarının qorunmasına edilən çağırışlarla nə qədər üst-üstə düşdüyünü söyləmək də çətindir. Amma hər şey xüsusi izah vermədən də məlumdur. O da məlumdur ki, Minskin belaruslu müxalifət liderlərinə aşkar dəstək verən Varşava ilə də ayrıca «haqq-hesab»ı var.
Bu yerdə əks-arqument kimi, bir çağırış da səsləndirilir: Lukaşenkonun miqrant axınından yararlanaraq, qonşularını və Aİ-ni şantaj etməsinə imkan verilməməlidir. O da deyilir ki, Belarusda qaçqınlar faktiki olaraq təhlükəsiz ölkədədirlər və onlar elə bu dövlətin özündən sığınacaq istəyə bilər. Odur ki, bəzi müşahidəçilərin fikrincə, hazırda «əsas hüquqları pozan ölkələr» reputasiyasında olan Varşava ili Vilnüs «zərərçəkən» reputasiyası qazana bilərlər. Özü də, onların faktiki olaraq, Rusiyanın yaxınlığında «zərər çəkməsi» məsələyə xüsusi kontekst verir. Belə bir vəziyyətdə Amerikaya Varşavanı KİV azadlığı və ya elektrik enerjisi istehsalında kömürdən istifadəyə görə tənqid etmək yaraşmayacaq. Yeri gəlmişkən, maraqlıdır ki, Almaniya vəziyyəti çox şərh etməməyə çalışır. Bu yerdə Almaniyanın bir neçə il əvvəlki israrlı çağırışlarını da yada salmaq lazımdır. O vaxt Berlin hər kəsdən 100 minlərlə qaçqının bölüşdürülməsində yardım istəyirdi. İndi isə söhbət cəmi 10-20 min insandan gedir. Bundan başqa, bəzi müşahidəçilər hesab edir ki, Polşa bu böhran hesabına öz daxili siyasi problemlərinə «əl gəzdirə» bilib. Daha dəqiqi, mühafizəkar «Haqq və ədalət» hökuməti göstəricilərini yaxşılaşdırıb.
Qlobal oyunun fəsadları
Vaşinqton isə daha irəli getmək qərarına gəlib – ABŞ-ın dövlət katibi hesab edir ki, Belarusun Polşa ilə sərhəddəki bu məqsədyönlü fəaliyyəti diqqəti Rusiya-Ukrayna sərhədindən yayındırmalıdır. Onun fikrincə, bütün yaşananların səbəbkarı məhz Moskvadır. Guya Moskva bu yolla Belarusun Qərbdən daha çox təcridinə və Rusiyadan asılılığının daha da artmasına nail olur.
Doğrudur, müxtəlif politoloq və ekspertlər durmadan bu haqda danışsalar da, Belarusun nə qədər asılı olduğu tam aydın deyil. Əvəzində, Rusiyada fəaliyyət göstərən xarici şirkətlərin böhrandan zərər gördükləri faktdır. Məsələ ondadır ki, miqrant böhranı səbəbi ilə yük maşınlarının Polşa-Belarus sərhədini keçmə müddəti dəfələrlə uzanıb. İndi Belarusun Latviya, Litva və Polşa ilə sərhədində toplanıb qalmış ağır tonnajlı yük maşınlarının sayı minlərlədir. Bir yük maşınına ləngidiyi hər günə görə ən azı 500 avro ödənir. Bütün bunlar Rusiyada xarici malların çatışmazlığı riskini yaradır və bu halda qiymət artımı qaçılmaz ola bilər. Rusiyanın ixracının, təxminən, 10%-i Belarus-Aİ sərhədindən (Litva, Latviya və Polşa ilə) keçir və tədarükün 90%-dən artığı avtomobil nəqliyyatı ilə həyata keçirilir. Odur ki, Moskvadan eşidilən arqumentlər də təəccüblü deyil – bəziləri hesab edir ki, Polşa-Belarus sərhədində baş verənlər Qərblə Rusiya arasında dünyanın bölüşdürülməsi uğrunda gedən qlobal oyunun və yeni «soyuq müharibə»nin bir hissəsidir. Çünki hər şeyə rəğmən, Minsk Rusiyanın ən yaxın müttəfiqi, Polşa və Baltikyanı ölkələr isə NATO-nun fəal üzvləridir.
Rusiya KİV-i daha bir məqama diqqət çəkir – miqrant böhranı Minsk ilə Moskvanın 28 inteqrasiya proqramını təsdiqləməsindən dərhal sonra baş qaldırıb. Bundan başqa, ABŞ Silahlı Qüvvələrinin xüsusi təyinatlılarına aid qrupun Latviyanın belarusla sərhədinə gətirildiyinə və s. bu ruhda olan məqamlara da diqqət çəkilir.
Bütün bunlarla yanaşı, demək olar ki, bütün müşahidəçilər eskalasiyanın gözlənilmədiyi qənaətindədirlər. Bu zaman onlar birincisi, problemin miqyasına əsaslanır. İkincisi, nə qədər həyasızcasına səslənsə də, riskə getməyə dəyməz. Avropa İttifaqı artıq bəyan edib ki, o, Belarusdan miqrantların könüllü şəkildə öz ölkələrinə qayıtmalarına dəstək olaraq 3,5 milyon avro ayırmağa hazırdır. Həqiqətən də, baş verənləri maliyyə vasitəsilə həll etmək daha arzulanandır, nəinki onu ciddi beynəlxalq problemə çevirmək. Əlbəttə ki, əgər… baş verənlərə Kremli ilə Qərb arasındakı rəqabətə yeni zəmin kimi yanaşılmazsa. Məsələn, «The National Interest» nəşri hesab edir ki, miqrant böhranı artıq ümumavropa təhlükəsizliyi probleminə çevrilir. Hər iki tərəfin hərbi qüvvələrinin hazırkı konsentrasiyasını, həmçinin bu yaxınlarda Qrodnoda Rusiya ilə Belarusun birgə hava hücumundan və raket hücumundan müdafiə mərkəzləri yaratdıqlarını nəzərə alsaq, analitiklərin bu fikri ilə razılaşmamaq çətindir. Qeyd edək ki, sözügedən mərkəzlər Polşa ilə Baltikyanı ölkələr arasında yerləşən həssas Suvalk dəhlizinin yaxınlığında yerləşir.
Bununla yanaşı, mövzunu daha da inkişaf etdirən məqalə müəllifləri yazırlar ki, miqrasiyadan silah kimi istifadənin qaçqın və sığınacaq istəyənlər üçün yaratdığı risklərə diqqət çəkmək üçün Qərb BMT sistemində total diplomatik kampaniyaya başlamalıdır. Miqrasiyadan silah kimi istifadə olunması fikrində çox az adamın diqqətini çəkən xüsusilə maraqlı məqam var. Belarus-Polşa sərhədində yaşananlara bu cür diqqətin göstərilməsinin əsl səbəbi elə o ola bilər. Avropanın bir neçə il əvvəl Yaxın Şərq və Şimali Afrikadan qaçqın axını qarşısında hansı vəziyyətə düşdüyünü hər kəs yaxşı xatırlayır. Dərinləşən iqlim, pandemiya və ərzaq problemləri, həmçinin davamlı olaraq rast gəlinən hibrid müharibələr fonunda qaçqın kütləsi ciddi geosiyasi amilə çevrilir. Odur ki, ölkələrin bu vəziyyətə reaksiya vermək üçün ehtiyat vasitələrə malik olmaları vacibdir.

GEOPOLITICAL MIGRANTS
Belarus has topped the world headlines for several weeks. News are indeed remarkable: there are several thousand migrants from Syria and Iraq on the country's border with Poland, Lithuania, and Latvia... Apparently, now it is Minsk’s turn to be in the headlines of news covering the migration crisis, despite its obvious farness from the Middle East and Afghanistan.
It seems migrants have found another way to reach the long-wished Europe, but the authorities of Riga, Vilnius, and especially Warsaw, did not appreciate their ingenuity and refused to accept the defectors. Meanwhile, the President of Belarus Alexander Lukashenko was accused of using migrants as a weapon against the EU. Passions have somewhat cooled after the German Chancellor Angela Merkel called to Alexander Lukashenko. The leaders reached an agreement to solve the problem at the Minsk-EU level and with the participation of international refugee organisations, although later both sides complained that there were no contacts anyway.
According to various estimates, there are 10,000-20,000 refugees on the EU borderline concentrated in different locations along the borders of Poland and the Baltic states, in logistics centres. Most of them do not want to return and are ready to wait for a convenient moment. Some of them periodically try to storm the border fortifications.
Different interests
Perhaps this story is a bright example of how each side uses it to its own advantage.
In principle, everything is very clear with the motives of migrants (and only with them): they just want a better life and security. It is very difficult to foretell to what extent they have succeeded and will succeed, especially amid the winter season, which will not make it possible to group in Belarus streets for a long time, or even in tent camps or special refugee centres. This and only this issue should now worry all the parties involved and the international community most of all.  Alas, this is not the case though...
Now let's try to understand the motives and interests of Belarus. Western media openly blames Minsk for the concentration of refugees at the Polish and Lithuanian borders. They claim that the current migration crisis is Lukashenko’s attempt to lift sanctions and to get officially recognised by the European leaders as a legitimate president of Belarus. The German Bild reported that Minsk allegedly demanded that Berlin recognise its legitimacy, as well as financial assistance for the republic. On the contrary, Lukashenko denies everything noting that such requests are beneath his dignity, that he does not care at all whether he is considered legitimate in the West or not. This is why many in Europe were outraged by Angela Merkel’s telephone conversation with Lukashenko, as well as the conversation between the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell and the Belarus Minister of Foreign Affairs Vladimir Makei. “Her (Merkel’s) behaviour is one of the worst moments in history, when the countries of Central Europe were treated as objects of political bargaining,” said MEP and former Polish Prime Minister Beata Szydlo.
Indeed, if we look at the situation from this angle, then Lukashenko achieved his goal: Europeans indeed adequately regard and negotiate with him. The footage of Middle Eastern refugees were quite effectively replaced by the footage of protests in Belarus last year. It is also noted that this is how Lukashenko wished to take revenge on Poland and Lithuania, which more than any other country demanded the EU to cut any ties with Minsk. Now it is Poles and Lithuanians who refuse to accept freezing and hungry refugees, but everyone knows the painful attitude of Warsaw to this topic. And it is difficult to explain how the calls for the respect to human rights fit into this picture, although everything is clear without explanation. It is also clear that Minsk has its own claims to Warsaw, which openly supports the leaders of the Belarusian opposition.
As a counterargument, there are calls to stop Lukashenko from blackmailing his neighbours and the EU using the migration flows. It is also said that in Belarus, migrants are actually in a safe country and, in fact, can apply for asylum. Some observers believe that Warsaw and Vilnius, instead of being regarded as countries violating fundamental human rights, can get a reputation of victims. The victims close to Russia, which adds a lot to the context of the situation. The Americans will now be unable to criticise Warsaw over media freedom or the use of coal in the power industry. Remarkably, there are not many comments from Berlin. One can recall the vain calls of Germany a few years ago to help it with the distribution of the hundreds of thousands refugees. As opposed to only a few dozen of them along the Belarus border. In addition, some observers point out that the ongoing migrant crisis helped Poland correct its internal political problems, or rather the conservative government of Law and Justice improve its performance.
Consequences as part of the global game
Meanwhile, Washington decided to go even further. The US Secretary of State said that according to the planned scenario, Belarus's actions on the border with Poland should divert attention from the Russian-Ukrainian border. And that it is Moscow that is the instigator of the ongoing development. Americans claim that this is Moscow’s attempt to get Belarus even more isolated from the West, making it more dependent on itself. But it is not clear how dependent Belarus has become, as various political scientists and experts constantly predict. In fact, foreign companies operating in Russia are incurring losses due to the crisis with the migrants, as it increased the time several times for cargo trucks to cross the Polish-Belarusian border. The number of trucks concentrated at the Belarus border trying to enter Latvia, Lithuania, and Poland already reaches thousands. Meanwhile, a day of idle time for one truck costs at least €500. This creates the risk of a shortage of imported goods in Russia and, quite expectedly, may cause an increase in prices. About 10% of Russian imports pass through the border of Belarus and the EU (with Latvia, Lithuania, and Poland), with more than 90% of deliveries done by road transport.
Therefore, it is not surprising to hear arguments from Russia that the situation at the Polish-Belarusian border is part of a global game of re-division of the world and a new Cold War of the West against Russia. After all, Minsk is Russia's closest ally, while Poland and the Baltic states are active members of NATO. Also, the Russian media makes an unambiguous emphasis on the fact that the crisis with migrants flared up right after Minsk and Moscow approved 28 integration programs. Also, there are reports about a group of American commandos parachuted on the border of Latvia and Belarus, and so on.
Meanwhile, all observers unanimously agree that situation will not get worse, primarily because of the scale of the problem. Secondly, there is no reason to take risks, no matter how cynical it may sound. The EU has already promised to provide €3.5 million to support the voluntary return of migrants from Belarus back to respective countries. Indeed, it is easier to settle the matter financially than to inflate a serious international problem. Unless, it is yet another probe for a new rivalry between the Kremlin and the West. For example, The National Interest called the crisis with migrants a problem that has grown into a real crisis of European security. Given the current concentration of military forces on both sides, as well as the recently created Russian-Belarusian air and missile defense centre in Grodno next to the vulnerable Suwalki corridor between Poland and the Baltic states, it is difficult to disagree with the conclusions.
Moreover, the authors of the report point out that "the West should start an all-out diplomatic campaign in the UN to draw public attention to the risks that the use of migrants as a weapon poses for the right of refugees and asylum seekers to protection." The point about the use of migrants as a weapon barely noticed by a few people is of particular interest in this case. It may be the real reason for such special attention to the border situation between Belarus and Poland. Perhaps many remember how a few years ago Europe was frightened by the inflow of refugees from the Middle East and North Africa. Amid the aggravating climatic, pandemic, and food problems throughout the world, as well as constantly emerging hybrid wars here and there, crowds of refugees increasingly become quite a significant geopolitical factor. Thus, it is better if countries have a set of tools to respond to it.