QIRMIZI CİZGİ KEÇİLMƏYİB
Türkiyə və İran arasında münasibətlərdə yumşalma cəhdləri var. Noyabrın 15-də Türkiyə xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlunun Tehrana səfəri bu mənada diqqət cəlb edirdi. Bu səfərdə hiss olunan ən qabarıq detal hər iki tərəfin bu səfərin barışıq məqsədli olduğunu göstərməsi və münasibətlərin qaydaya salınmasına istəkli olduğu idi.
Tehranda Çavuşoğlunu qəbul edən prezident İbrahim Rəisi bildirib ki, İran və Türkiyənin əlaqələri hazırkı səviyyədən çoxtərəfli əməkdaşlığa yüksəltməyə hazır olmalıdır. Eyni zamanda İran prezidenti uzun müddətli əməkdaşlıq sazişinin hazırlanması ilə əlaqələr beynəlxalq səviyyəyə yüksələ biləcəyini qeyd edib. Həmçinin onun sözlərinə görə, İran-Türkiyə əlaqələri regionda sülh və sabitliyə xidmət edəcək. O həmçinin Tehranın terrorizm və mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizə istiqamətində əlaqələri inkişaf etdirməyə hazır olduğunu deyib.
Maraqlıdır ki, İran prezidenti Türkiyə ilə əməkdaşlıq məsələsində Azərbaycanın da adını hallandırıb. Sitat: “İran, Türkiyə və Azərbaycan ilə qonşuluq münasibətləri qonşuluq əlaqələrindən daha artıqdır. Bu əlaqələrin dərin bağları, qədim dini və mədəni kökləri var”.
Rəisi ilə görüşdə Çavuşoğlu deyib ki, əməkdaşlığı daha da dərinləşdirmək niyyətində olduqları bildirib. Eyni zamanda Türkiyə XİN rəhbəri Qafqaz siyasətinə toxunub və qeyd edib ki, Qafqazda ticarət əlaqələrinin inkişafı və sabitliyin möhkəmlənməsi üçün İranla əməkdaşlığı artırmağı istəyirlər.
Yeri gəlmişkən, bu səfər zamanı məlum olub ki, Türkiyə prezidenti də yaxın vaxtlarda İrana səfər edəcək. Yəni başqa sözlə, əlaqələrin inkişafı üçün növbəti addımlar da atılacaq.
Köhnə dostların arasına kim girdi
Əslində Türkiyə-İran münasibətləri son illərə qədər yüksək səviyyədə olub. Əlbəttə, tarixin dolanbaclarında ağır müharibələr aparmış iki ölkə arasında zaman-zaman soyuq küləklər əsib, münasibətlər heç də həmişə rəvan və isti olmayıb. Amma artıq çox uzun zamandır ki, iki ölkə arasında sabit isti münasibətlər olub. Türkiyə və İran sərhədləri digər Yaxın Şərq ölkələri kimi Avropa müstəmləkəçi ölkəsi tərəfindən deyil, eks-prezident Abdullah Gülün dediyi kimi, dünyada bu gün mövcud olan bir çox dövlətin mövcud olmadığı 1639-cu ildə (Qəsri-Şirin müqaviləsi – K.R.) müəyyən olunub.
Hətta ABŞ-İran münasibətləri ən gərgin mərhələdə olanda belə, NATO üzvü Türkiyə İranla əməkdaşlığını normal səviyyədə saxlayıb. Xüsusən də 2000-ci illərin əvvəllərində Türkiyədə AKP-nin hakimiyyətə gəlməsindən sonra İranla əlaqələr daha da inkişaf edib. Bir çox müşahidəçilər bunu siyasi islamçılıq amili ilə izah edirlər.
Lakin məhz siyasi islam amili sonradan iki ölkə münasibətlərinə kölgə saldı. İlkin olaraq İran və Türkiyə müsəlman aləmində liderlik uğurunda gizli mübarizə vardı, lakin daha sonra isə “ərəb baharı” bu rəqabəti gün üzünə çıxardı. Xüsusən də Suriya münaqişəsi. Suriyada münaqişə silahlı fazaya keçdikdən az sonra məlum oldu ki, İran Bəşər Əsəd hakimiyyətini dəstəkləyir, Türkiyə isə müxalifəti. İlk vaxtlar Ankara və Tehran arasında Suriya mövzusunda dialoq olsa da, sonradan tərəflər hər biri açıq şəkildə öz mövqeyini ortaya qoyaraq qarşılıqlı əks təbliğata start verdilər.
Bu siyasət dəyişməsə də, 2013-cü ildə radikal Mahmud Əhmədinejadı daha yumşaq xətt tərəfdarı və diplomatiyaya üstünlük verən Həsən Ruhaninin əvəz etməsi Ankara-Tehran əlaqələrini yenidən mülayimləşdirdi. Hətta Ankara və Tehran Moskvanın təşəbbüsü ilə Suriya münaqişəsinin həlli ilə bağlı 3-lü Astana və daha sonra “Soçi prosesini” apardı. 3 ölkənin apardığı bu proses Suriyada münaqişənin həllində ciddi irəliləyiş oldu.
Amma Suriya münaqişəsindən kənarda Misir, Sudan, Qətər və digər regional problemlər zamanı Ankara və Tehran vahid mövqedən çıxış edib və yaxından əməkdaşlıq ediblər. Xüsusən də 2017-ci il oktyabr ayında İraqın şimalında kürd muxtariyyətində keçirilən referendumdan sonra Bağdada dəstək məqsədi və kürd separatizminin yüksəlməsinin qarşısını almaq üçün Ankara və Tehran yüksək səviyyədə koordinasiyalı əməkdaşlıq həyata keçirdi və nəticədə Məsud Bərzaninin müstəqil kürd dövləti yaratmaq cəhdinin qarşısını aldı.
Yeri gəlmişkən, kürd məsələsi həm İran, həm də Türkiyə üçün həssas nöqtə və iki ölkəni bir araya gətirən mövzudur. Çünki kürd separatizmi hər iki ölkənin ərazi bütövlüyünü təhdid edir, bu səbəbdən də həm İraq, həm də Suriyada Türkiyə və İran kürd məsələsində ortaq mövqeyə daha rahat gələ bilirlər. Baxmayaraq ki, iki ölkənin də fərqli kürd qrupları ilə isti əlaqələri olub və var.
Və nəhayət, Cənubi Qafqaz mövzusu, daha dəqiqi Türkiyənin Cənubi Qafqazda fəallaşması Ankara-Tehran münasibətlərinə soyuqluq gətirdi. Əgər daha əvvəl, yəni məsələn Suriyada, yaxud da körfəz regionunda Tehran və Ankara siyasətində fikir ayrılığı vardısa, indi bu fikir ayrılıqlarının sərhədi Qafqaz və Mərkəzi Asiyaya qədər uzanır.
Əlaqələrdə “yenilənmə”
Yuxarıda da qeyd etdiyim kimi, hər nə qədər regional siyasətdə fikir ayrılıqları, hətta qarşı-qarşıya gəlinən nöqtələr olsa belə, Yaxın Şərqin ərəb olmayan bu iki qonşu ölkəsi bir-birinə ehtiyacı var. Bu səbəbdən də hətta münasibətlərin ən gərgin vaxtında belə Tehran və Ankara “qapıları tam qapatmayıb”, münasibətləri qoruyub saxlayıb. Türkiyə sanksiyaların ən kəskin dövründə belə Tehranla ticarət və enerji sahəsində əməkdaşlığı davam etdirib, İranın Qərbin embarqolarını dəlməsinə yardım edib.
Son hadisələr göstərdi ki, İran Türkiyənin yeni xarici siyasət konsepsiyasını və regional aktivliyini və bunun doğurduğu nəticələri qəbul etməlidir. Ankara Tehranın regionda siyasi-diplomatik gücü nəzərə alır v Türkiyə hakimiyyəti Şərqə doğru açılım siyasətində Tehranı qarşısında görmək istəmir. Əksinə, Tehranla hansısa məqamda əməkdaşlıq etmək, ortaq maraqları reallaşdırmaq imkanlarını nəzərdən keçirir.
Həmçinin daim müharibə riski altında olan İranın Türkiyə kimi böyük qonşusu ilə etibarlı münasibətlərə ehtiyacı var. Başqa sözlə mövcud yeni siyasi reallıqlar Tehrana Ankara ilə dost münasibətləri qoruyub saxlamağı diktə edir.
Yeni prezident İbrahim Rəisinin xarici siyasət komandasının Cənubi Qafqazda təzyiq siyasəti nəticəsiz qaldı. Əksinə, məlum oldu ki, hətta İranın ənənəvi müttəfiqi Rusiya belə yeni Cənubi Qafqaz konsepsiyasında İranı dəstəkləmədi. Və özünü Rusiyadan sonra Cənubi Qafqazın oyunçusu hesab edən Tehran faktiki olaraq təkləndi.
Bu da onu göstərdi ki, Cənubi Qafqazda siyasi ölçülər dəyişib. Tehran yeni reallıqla barışmasa o zaman Cənubi Qafqazda regional siyasi-iqtisadi proseslərdə kənarda qala bilər. Bundan başqa regionda ərəb ölkələri və İsrail arasında yaxınlaşma və İrana qarşı müharibə riski Tehran üçün Türkiyənin əhəmiyyətini artırır. Bu səbəbdən də Tehran Ankara ilə əlaqələri qaydaya salmağa çalışır.
Beləliklə, Mövlud Çavuşoğlunun Tehran səfəri və yüksək səviyyədə keçən görüş həm də yaxın zamanlarda Ərdoğanın İrana səfər edəcəyini, bu səfər zamanı mühüm razılaşmalar əldə olunacağını deməyə əsas verir. Çavuşoğludan bir neçə gün sonra Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayevin Tehrana səfər edərək yüksək səviyyədə görüşlər keçirməsi və əldə olunan raızlaşmalar Tehranla aradakı “buzlar artıq əriyib”, yeni əməkdaşlıq mərhələsi başlayır.

КРАСНАЯ ЛИНИЯ НЕ ПРОЙДЕНА
Турция и Иран предпринимают усилия для потепления достаточно охладевших в последние годы двусторонних отношений. Особое внимание в этой связи привлек недавний визит министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу в Тегеран, состоявшийся 15 ноября. Отчетливо бросалось в глаза, что обе стороны продемонстрировали в его ходе стремление к нормализации отношений. Принимая Чавушоглу в Тегеране, президент ИРИ Сейед Эбрахим Раиси заявил о необходимости поднять ирано-турецкие отношения с нынешнего уровня до многостороннего сотрудничества. В то же время Раиси отметил, что с подготовкой договора о долгосрочном сотрудничестве отношения между двумя странами могут вырасти до международного уровня. По словам иранского президента, добрососедские связи будут служить миру и стабильности в регионе и Тегеран готов и дальше развивать сотрудничество в борьбе с терроризмом и организованной преступностью.
Интересно, что в вопросе сотрудничества с Турцией президент Ирана упомянул и Азербайджан. «Отношения Ирана с Турцией и Азербайджаном - более чем добрососедские отношения. Они зиждутся на прочных связях, имеющих древние религиозные и культурные корни», - отметил глава государства.
В свою очередь Чавушоглу заверил о намерении своего правительства углублять сотрудничество с ИРИ. Касательно внешней политики Анкары на Кавказе глава турецкого МИД отметил, что Анкара желает активизировать сотрудничество с Ираном во имя развития торговых отношений и укрепления стабильности в регионе.
Кстати, в ходе этого же визита стало известно, что в ближайшее время президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган также планирует посетить Иран, что говорит о перспективе развития отношений между Ираном и Турцией в ближайшем будущем.
Объединяющие и разъединяющие факторы
Конечно, на разных этапах истории между двумя многовековыми соседями происходили тяжелые и затяжные войны, их отношения подвергались суровым испытаниям, не всегда отличаясь гладкостью и теплотой. Но Анкара и Тегеран всегда, даже в самые критические моменты, учитывали взаимные красные линии и придерживались определенных границ во внешнеполитических отношениях.
Напомним, что в отличие от остальных ближневосточных стран нынешними своими границами Турция и Иран обязаны самим себе, а не какой-то колонизаторской европейской державе. Эти границы были оговорены Зухабским мирным договором 1639 года между сефевидской Персией и Османской империей, когда «на карте еще не появились многие из современных государственных образований», как сказал бывший президент Турции Абдулла Гюль.
Даже на пике напряженности американо-иранских отношений Турция, несмотря на членство в НАТО, поддерживала нормальный уровень сотрудничества с Ираном. Отношения между соседними государствами получили дальнейшее развитие и активизировались после прихода к власти в Турции в начале 2000-х годов Партии справедливости и развития (ПСР). Многие обозреватели связывают это с развитием в тот период политического ислама.
Однако именно фактор политического ислама омрачил отношения между двумя странами. Все началось с подспудной борьбы Ирана и Турции за лидерство в мусульманском мире, а наступившая вскоре «арабская весна», в частности сирийский конфликт, вывела это соперничество на передний план. Сравнительно быстрый переход конфликта в горячую фазу ясно продемонстрировал, что Иран поддерживает правительство Башара Асада, а Турция - сирийскую оппозицию. Хотя на начальном этапе конфликта между Анкарой и Тегераном и наблюдался диалог по урегулированию ситуации, позднее стороны дали старт кампании контрпропаганды, все более открыто заявляя о своих позициях.
Несмотря на неизменность этой политики по сей день, президент Ирана Хасан Рухани, в 2013 году пришедший на смену стороннику более радикальных мер Махмуду Ахмадинежаду, поддерживал более умеренную линию действий во внешней политике. Это помогло перезапустить отношения между Анкарой и Тегераном. По инициативе Москвы Иран и Турция даже стали участниками трехсторонних процессов по урегулированию сирийского конфликта, прошедших в Астане, а затем в Сочи. Именно эти процессы позволили добиться значительного прогресса в урегулировании конфликта.
За исключением сирийского конфликта Анкара и Тегеран занимали единую позицию и тесно сотрудничали по вопросам, касающимся ситуации в Египте, Судане, Катаре и других региональных конфликтов. В частности, после референдума об установлении курдской автономии на севере Ирака в октябре 2017 года Анкара и Тегеран сотрудничали на высоком уровне, чтобы поддержать Багдад и воспрепятствовать росту курдского сепаратизма. Тем самым была предотвращена попытка Масуда Барзани создать независимое курдское государство.
Кстати, курдский вопрос является одновременно чувствительным и сближающим фактором как для Ирана, так и для Турции. Поскольку курдский сепаратизм угрожает территориальной целостности двух стран, Турция и Иран могут прийти к общему знаменателю по курдскому вопросу как в Ираке, так и в Сирии. И это несмотря на то, что в них были и продолжают поддерживаться теплые отношения с различными курдскими группировками.
Наконец, похолоданию отношений Анкары и Тегерана также способствовал вопрос влияния на Южном Кавказе, а точнее, активизация Турции в регионе после 44-дневной войны между Азербайджаном и Арменией. Если раньше различия в политике Тегерана и Анкары ограничивались, например, Сирией или регионом Персидского залива, то теперь предел этих разногласий также охватил Кавказ и Среднюю Азию.
Перезапуск отношений
Однако, вопреки иногда довольно серьезным различиям во взглядах на региональную политику, эти два неарабских соседних государства Ближнего Востока нуждаются друг в друге. Поэтому даже в самые напряженные периоды взаимоотношений Тегеран и Анкара никогда не сжигали мосты. В самый суровый период санкционного режима против ИРИ Турция продолжала сотрудничать с Тегераном в сферах торговли и энергетики в обход западного эмбарго.
Недавние события показали, что Ирану придется принять новую внешнеполитическую концепцию и региональную активность Турции, а также последствия этих действий. Признавая политическую и дипломатическую мощь Тегерана в регионе, Анкара в то же время не желает видеть этого соседа препятствием на пути расширения своего влияния на Восток. Напротив, турецкое правительство ищет возможность сотрудничества с Тегераном в какой-то момент для реализации общих интересов.
Вместе с тем постоянно пребывающему под угрозой войны Ирану необходимо поддерживать надежные отношения со своим крупным соседом, коим является Турция. Другими словами, новые политические реалии диктуют Тегерану необходимость поддерживать дружеские отношения с Анкарой.
Уже ясно, что политика давления на Южный Кавказ, в особенности на Азербайджан, затеянная внешнеполитической командой нового президента ИРИ Сейеда Эбрахима Раиси, провалилась. Выяснилось, что даже Россия - традиционный союзник Ирана - не поддержала южного соседа с учетом новых реалий, складывающихся в регионе. И Тегеран, считающий себя вторым влиятельным игроком на Южном Кавказе после России, практически остался в одиночестве.
Очевидно, что политические измерения на Южном Кавказе изменились. Если Тегеран не смирится с новой реальностью, то может остаться в стороне от политических и экономических процессов, протекающих в регионе. Кроме того, сближение арабских стран и Израиля и риск войны против Ирана увеличивают важность Анкары для Тегерана. По этой причине Тегеран пытается нормализовать отношения с западным соседом - союзником Азербайджана.
Таким образом, визит Мевлюта Чавушоглу в Тегеран, переговоры с иранским руководством, а также намечаемое посещение страны президентом Эрдоганом дают основание предположить возможность достижения важных договоренностей в ходе предстоящего визита.
Через несколько дней после Чавушоглу Тегеран также посетил и провел встречи на высшем уровне вице-премьер азербайджанского правительства Шахин Мустафаев, что свидетельствует о начале нового периода сотрудничества в регионе.