Avropa İttifaqı Azərbaycanın hərtərəfli sülh sazişi üzərində işə başlanılmasının vacibliyinə dair mövqeyini əsas götürdü
Gözlənildiyi kimi, dekabrın 14-də Brüsseldə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan arasında üçtərəfli görüş olub.
Rəsmi məlumatlara görə, görüş konstruktiv keçib. Tərəflər müzakirələrin sonunda Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə müvəqqəti işçi qrupun yaradılmasına dair razılığa gəlib. Bununla yanaşı, kommunikasiyaların, nəqliyyat xətlərinin açılması məsələsi də geniş müzakirə olunub. Ermənistan tərəfi öz ərazisindən dəmir yolunun çəkilməsi ilə bağlı öhdəliyinə sadiq olduğunu təsdiqləyib. Qeyd olunub ki, bu istiqamətdə lazımi işlərə tezliklə başlanılacaq. Tərəflər qarşılıqlılıq prinsipi əsasında gömrük və sərhəd nəzarəti məsələlərinin həll olunmasına dair də razılığa gəlib. Daha bir razılaşma isə avtomobil yolunun marşrutunun müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələrin davam etdirilməsi haqda olub.
Aİ-nin mövqeyi ümidvericidir
Şarl Mişel üçtərəfli görüşün yekununa dair bəyanatla çıxış edib. AZƏRTAC xəbər verir ki, Aİ Şurasının prezidenti Ermənistanla Azərbaycanı münaqişəni həll etməyə və hərtərəfli sülh sazişi imzalamağa çağırıb.
Şarl Mişel bildirib ki, 2020-ci il 10 noyabr, 2021-ci il 11 yanvar və 26 noyabr (Soçi) görüşləri və bəyanatlarından irəli gələn öhdəliklər yerinə yetirilməlidir. Bəyanatda ilk dəfə olaraq Aİ-nin gündəliyinə itkin düşmüş şəxslər mövzusu daxil edilib, onların taleyinə aydınlıq gətirilməsinin zəruriliyi qeyd olunub.
Xatırladaq ki, bu, Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyət qarşısında uzun illərdir irəli sürdüyü tələblərdən biridir. Məsələ ondadır ki, Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı 4 min Azərbaycan vətəndaşı itkin düşüb və onların taleyindən hələ də xəbər yoxdur.
Avropa İttifaqı Prezidentinin bəyanatında, həmçinin minatəmizləmə səylərinə, münaqişədən əziyyət çəkmiş insanlara, xüsusilə yenidənqurma fəaliyyətlərinə dəstək ifadə edilib. Habelə sərhədlərin demarkasiyası və delimitasiyası məsələsində Aİ tərəfindən məşvərətçi statusda dəstək verilə biləcəyi vurğulanıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, Avropa İttifaqı Cənubi Qafqaz regionunda iqtisadi əməkdaşlığın inkişafını dəstəkləyir. Eyni zamanda, birgə iqtisadi əməkdaşlıq platformasının yaradılması təklifi irəli sürülür.
Şarl Mişel regionda kommunikasiya infrastrukturunun yaradılmasına, ölkələr arasında əlaqəni təmin edən xətlərin açılmasına və inkişaf etdirilməsinə Aİ-nin dəstəyini ifadə edib. Qurumun hətta iqtisadi və investisiya resursları vasitəsilə bu layihələri dəstəkləyəcəyi də vurğulanıb.
Bəyanatda dəmir yolu xəttinin çəkilməsi məsələsinə xüsusi toxunulub. Həmçinin dəmir yollarında gömrük və sərhəd nəzarətinin qarşılıqlılıq prinsipi əsasında təşkil olunacağı diqqətə çatdırılıb.
Maraqlıdır ki, Brüsseldə Azərbaycan və Ermənistan liderləri Vətən müharibəsindən sonra ilk dəfə təkbətək danışmaq imkanı da əldə ediblər.
Format dəyişməzdir
Diqqəti çəkən məqamlardan biri danışıqlarda Bakı ilə İrəvanın Rusiyanın vasitəçiliyi ilə imzaladıqları üçtərəfli razılaşma ilə üzərlərinə götürdükləri öhdəliklərin diqqət mərkəzində olmasıdır. Şarl Mişel rəsmi bəyanatında bu öhdəlikləri təsadüfən «xüsusi» qeyd etməyib. Tərəflərin həmin öhdəliklərə sadiq olduğu vurğulanır. Yəni Aİ faktiki olaraq, Rusiyanın vasitəçilik etdiyi üçtərəfli formatın aktuallığını təsdiqləyir, onun qalan problemlərin birdəfəlik həlli baxımından əhəmiyyətini qəbul edir.
Göründüyü kimi, regionda sülh quruculuğu məsələsində Brüssel Azərbaycanla eyni mövqedən çıxış edir. Söhbət hərtərəfli sülh sazişi üzərində işlərə başlamağın vacibliyindən gedir. Şarl Mişelin Aİ-nin Azərbaycan və Ermənistanla münaqişənin arxada qoyulması, inam atmosferinin yaradılması və sonda hərtərəfli sülh sazişinin imzalanması işində sıx əməkdaşlığa sadiq olduğunu bildirməsi də bunun göstəricisidir.
Brüssel «regionda inamın artırılması, dinc şəraitdə yaşayışın dəstəklənməsi və iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün» iqtisadi əməkdaşlıq platformasının işə salınmasını müsbət qiymətləndirir. Bu, Avropa İttifaqının «Şərq Tərəfdaşlığı» platforması ilə bağlı yeni strategiyası ilə tam üst-üstə düşür.
Dəhliz qarşılığında dəhliz
İlham Əliyev Nikol Paşinyanla görüşdən əvvəl Brüsseldə NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq ilə də bir araya gəlib. Görüşün sonunda keçirilən birgə mətbuat konfransında Azərbaycan Prezidenti Bakının Zəngəzur nəqliyyat dəhlizinin açılması ilə bağlı mövqeyini konkret ifadə edib: «Zəngəzur dəhlizinin hüquqi rejiminə gəlincə, o, Laçın dəhlizinin eynisi olmalıdır. Çünki üçtərəfli Bəyanatda açıq-aydın deyilir ki, Azərbaycan Qarabağla Ermənistan arasında əlaqə üçün təhlükəsizliyi və maneəsiz çıxışı təmin edir və Ermənistan Azərbaycanla Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında əlaqələr üçün eyni maneəsiz çıxış və təhlükəsizliyi təmin etməlidir. Beləliklə, bu gün Laçın dəhlizində gömrük yoxdur. Ona görə də, Zəngəzur dəhlizində də gömrük olmamalıdır. Əgər Ermənistan yük və insanlara nəzarət etmək üçün öz gömrük qurumlarından istifadədə israr etsə, onda biz Laçın dəhlizində eynisində israr edəcəyik. Bu, məntiqidir və qərar Ermənistan tərəfindən qəbul edilməlidir. Biz hər iki varianta hazırıq, ya hər ikisində heç bir gömrüyün olmaması, ya da hər ikisində hər iki gömrüyün olması».
N.Paşinyan ənənəsinə sadiq qalaraq, bu dəfə də «Facebook» vasitəsi ilə erməni auditoriyasını sakitləşdirməyə çalışıb – guya o, Azərbaycan Prezidentinə görüşdə cavab verəcəkmiş. Amma 4 saatdan çox davam etmiş görüşün sonunda tərəflər məhz İlham Əliyevin təklif etdiyi kimi razılaşıblar: dəmir yolunun qarşılıqlılıq prinsipinə əsaslanan gömrük və sərhəd nəzarəti razılaşmasına uyğun açılması.
Brüssel nəyə nail olmaq istəyir?
Beləliklə, bəzi analitiklərin skeptik gözləntilərinin əksinə olaraq, Ermənistan və Azərbaycan liderlərinin Brüssel görüşü heç də protokol xarakterli görüş olmayıb. Əslində, Brüsselin bu görüşə hazırlıq şəkli göstərirdi ki, Şarl Mişelin təşəbbüsünün arxasında Aİ-nin ən azı regionda sülhün bərqərar olunması prosesində iştirak niyyəti dayanır. Son həftələr ərzində və görüş ərəfəsində Aİ iki ölkənin dialoqunu təmin edəcək gündəmi gsas götürərək tərəflərlə fəal dialoq aparırdı.
Aİ-nin Rusiya, Şərq Tərəfdaşlığı, Mərkəzi Asiya və ATƏT üzrə Avropa İdarəsinin icraçı direktoru Lyuk Devinin Avropa Parlamentinin xarici məsələlər komitəsində hələ dekabrın 1-də etdiyi çıxış göstərirdi ki, Aİ Bakı ilə İrəvan arasında siyasi dialoq hazırlığının fəal iştirakçısı olmaq istəyir. «Düşünürəm ki, Avropa İttifaqı bacardığını edir. Mən Aİ-nin heç nə etmədiyi fikri ilə razı deyiləm», - deyə o, bildirib. Bununla, Devin Avropa diplomatiyasının dialoqun qurulmasına praktik töhfələr verdiyini təsdiqləyib.
Elə həmin gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Aİ-nin Cənubi Qafqaz və Gürcüstan böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Toyvo Klaarı qəbul edib. Bunadək isə Klaar İrəvanda danışıqlar aparmışdı. Bakıda keçirilmiş görüşdə tərəflər ikitərəfli münasibətləri, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan sərhədindəki vəziyyəti, xüsusilə noyabrda yaşamış gərginliyi müzakirə edib.
Görünən odur ki, sərhəd probleminin aktuallığını nəzərə alan Aİ bu məsələyə praktik təsir göstərmək yollarını axtarır. Şarl Mişel hələ bu ilin yayında bildirmişdi ki, Aİ lazım gələcəyi təqdirdə Azərbaycanla Ermənistana dövlət sərhədlərinin delimitasiyası işində yardım göstərməyə hazırdır. Amma o zaman Avropa tərəfi konkret təkliflər verməmişdi.
Minsk qrupu oyundankənar vəziyyətdə
Ermənistan və Azərbaycanın XİN başçılarının ATƏT-in Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Stokholmda keçirilən toplantısı çərçivəsində planlaşdırılan görüşü Brüssel danışıqlarına hazırlığın əsas mərhələlərindən biri ola bilərdi. Orada nazirlər ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə görüşməli idilər. Lakin görüş ərəfəsində Ermənistan parlamentarilərinin Qarabağa, müvəqqəti olaraq sülhməramlıların nəzarət etdiyi bölgəyə səfər etməsi Azərbaycan tərəfindən təxribat kimi qiymətləndirilmiş və Bakının mənfi reaksiyasına səbəb olmuşdu. Nəticədə, Azərbaycan tərəfinin birtərəfli imtinası üzündən Stokholm görüşü baş tutmamışdı.
Diqqət çəkən daha bir məqam Aİ Şurası prezidenti Şarl Mişelin Azərbaycan və Ermənistan liderləri ilə dekabrın 14-də keçirdiyi görüşdən sonra yaydığı bəyanatda ATƏT-in Minsk qrupunun adının bir dəfə də olsun, çəkilməməsidir.
İstənilən halda, Brüsseldə əldə olunmuş razılaşmalar regionda bütün regional və qeyri-regional oyunçuların maraqlarının təmininə imkan verir, bir neçə gün əvvəl start verilmiş «3+3» formatının reallaşdırılması üçün əlavə perspektivlər açır. Brüsseldə Yeni ilə az qalmış keçirilmiş görüşün yaratdığı ehtiyatlı nikbinlik göstərir ki, yeni regional reallıqlar möhkəmlənir, bölgəni münaqişəli keçmişinə qaytarmaq istəyənlərin şansını, demək olar ki, sıfıra endirir.

Евросоюз взял за основу азербайджанскую позицию о необходимости работы над всеобъемлющим мирным договором
Как и ожидалось, 14 декабря в Брюсселе состоялась совместная встреча Президента Азербайджана Ильхама Алиева с президентом Совета Европейского Союза (ЕС) Шарлем Мишелем и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Судя по официальным сообщениям, встреча прошла в конструктивной обстановке. По итогам обсуждений стороны пришли к согласию о создании временной рабочей группы по делимитации армяно-азербайджанской государственной границы. Одновременно был широко обсужден вопрос открытия коммуникационных и транспортных линий. Армянская сторона подтвердила свое обязательство, связанное с прокладкой железнодорожной линии через ее территорию. Было отмечено, что в скором времени будут начаты необходимые работы. Достигнута договоренность об обеспечении вопросов таможенного и пограничного контроля на основе принципа взаимности. Стороны также договорились продолжить переговоры об определении маршрута автомобильной дороги.
Позиция ЕС вселяет надежду
По итогам трехсторонней встречи Шарль Мишель выступил с заявлением. Как сообщает АЗЕРТАДЖ, президент Совета ЕС призвал урегулировать конфликт между Арменией и Азербайджаном и подписать всеобъемлющее мирное соглашение.
Шарль Мишель отметил необходимость выполнения обязательств, вытекающих из встреч и заявлений от 10 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября (Сочи) 2021 года. В заявлении говорится, что в повестку ЕС включен вопрос о пропавших без вести лицах, отмечена важность выяснения их судеб. Напомним, что это одно из многолетних требований, выдвигаемых Азербайджаном перед международным сообществом, так как в Первой Карабахской войне без вести пропали 4 тыс. граждан Азербайджана. И судьба их до сих пор неизвестна.
В заявлении президента Совета ЕС также выражена поддержка усилиям по разминированию, помощи людям, пострадавшим в результате конфликта, и особенно работам по восстановлению.
Отмечено также, что ЕС может оказать поддержку в консультативном статусе по демаркации и делимитации границ.
Было доведено до внимания, что Евросоюз поддерживает развитие экономического сотрудничества в регионе Южного Кавказа, в связи с чем предлагает создать совместную платформу по экономическому сотрудничеству.
Было сказано также, что ЕС окажет содействие в создании коммуникационной инфраструктуры в регионе, открытии и развитии линий, обеспечивающих связь между странами. Подчеркнуто, что организация поддержит даже эти проекты за счет экономических и инвестиционных ресурсов.
В заявлении особо затронут вопрос строительства железнодорожной линии. При этом сделан акцент на том, что таможенный и пограничный контроль на железных дорогах будет организован по принципу взаимности.
Примечательно, что в Брюсселе впервые после окончания Отечественной войны лидеры Азербайджана и Армении имели возможность поговорить с глазу на глаз.
Формат не подлежит форматированию
Обращает на себя внимание то, что в центре переговоров были вопросы, вытекающие из обязательств Баку и Еревана, принятых в рамках трехсторонних соглашений при посредничестве России. Не случайно в тексте официального заявления Шарля Мишеля эти обязательства называются «ключевыми» и отмечается приверженность сторон их реализации. То есть фактически ЕС подтвердил актуальность трехстороннего формата при российском посредничестве, его значение в окончательном решении всех оставшихся проблем. В построении постконфликтного мира в регионе Брюссель, как видим, придерживается азербайджанской позиции о необходимости работы над всеобъемлющим мирным договором. Об этом свидетельствует заверение Шарля Мишеля о приверженности ЕС тесному сотрудничеству с Азербайджаном и Арменией в преодолении конфликта и создании атмосферы доверия, подкрепленного в конечном счете всеобъемлющим мирным соглашением.
Брюссель считает положительным запуск платформы экономических консультаций «для укрепления доверия, содействия мирному сосуществованию и наращивания экономического сотрудничества в регионе». Это полностью согласуется с новой стратегией Евросоюза в рамках платформы «Восточного партнерства».
Коридор за коридор
Еще до переговоров с Николом Пашиняном Ильхам Алиев встретился в Брюсселе с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом. На совместной пресс-конференции по итогам встречи Президент Азербайджана публично конкретизировал позицию Баку по открытию Зангезурского транспортного коридора. «Что касается правового режима Зангезурского коридора, он должен быть таким же, как и в Лачинском коридоре, потому что в трехстороннем заявлении открыто говорится о том, что Азербайджан обеспечивает безопасность и беспрепятственное сообщение между Карабахом и Арменией, а Армения должна обеспечить такое же беспрепятственное сообщение и безопасность между Азербайджаном и Нахчыванской Автономной Республикой. Таким образом, сегодня в Лачинском коридоре нет таможни. Поэтому ее не должно быть и в Зангезурском коридоре. Если Армения будет настаивать на использовании своих таможенных структур для контроля за грузами и людьми, то мы будем настаивать на том же в Лачинском коридоре. Это логично, и решение должна принять армянская сторона. Мы согласны на оба варианта: либо ни в одном из коридоров не должно быть таможни, либо она должна быть в обоих коридорах», - заявил И.Алиев.
По традиции Н.Пашинян, конечно, попытался на своей странице Facebook успокоить армянскую аудиторию - мол, я отвечу Президенту Азербайджана на встрече. И все же в результате переговоров, длившихся более четырех часов, было решено приступить к восстановлению железнодорожных линий с соответствующими договоренностями о пограничном и таможенном контроле на основе принципа взаимности, как и предлагал Ильхам Алиев.
Чего добивается Брюссель
Таким образом, вопреки скептическим ожиданиям ряда аналитиков, брюссельская встреча лидеров Армении и Азербайджана оказалась далеко не протокольной. Уже по тому, как Брюссель готовился к этим переговорам, было видно, что за инициативой Шарля Мишеля стоит твердое намерение ЕС как минимум обеспечить свое присутствие в выстраивании постконфликтного мира в регионе.
На протяжении всех последних недель в преддверие встречи Евросоюз продолжал активный диалог со сторонами, сосредоточившись, по всей видимости, на тех пунктах возможной повестки, которые гарантируют продолжение диалога двух стран.
Еще 1 декабря исполнительный директор Европейского управления по России, «Восточному партнерству», Центральной Азии, региональному сотрудничеству и ОБСЕ Люк Пьер Девин выступил в комитете Европарламента по иностранным делам с заявлением, которое свидетельствует о желании ЕС стать активным участником подготовки политического диалога между Баку и Ереваном.
«Я думаю, что Европейский Союз делает то, что может, не согласен с обвинениями о том, что ЕС ничего не делает», - заявил он, подтверждая практический вклад европейской дипломатии в налаживание диалога.
В тот же день Президент Азербайджана принял спецпредставителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара, который до этого провел переговоры в Ереване. Стороны обсудили двусторонние отношения, а также ситуацию на армяно-азербайджанской границе, в частности ноябрьское обострение.
Очевидно, что с учетом актуальности пограничной проблемы Евросоюз ищет возможности практического содействия в данном вопросе. Еще летом текущего года Шарль Мишель заявлял, что ЕС готов при необходимости оказать содействие Азербайджану и Армении в проведении делимитации государственной границы. Правда, конкретных предложений от европейской стороны тогда не последовало.
Минская группа вне игры
Важным этапом в подготовке переговоров в Брюсселе могла бы стать встреча глав МИД двух стран на полях СМИД ОБСЕ в Стокгольме при посредничестве сопредседателей Минской группы. Однако накануне армянская парламентская делегация совершила незаконный визит в Карабах в зону временной ответственности миротворческих сил, что было расценено азербайджанской стороной как провокация, вызвав негативную реакцию официального Баку. Как следствие, планируемая встреча в Стокгольме провалилась. Азербайджанская сторона отказалась от участия в ней в одностороннем порядке.
Обращает на себя внимание и то, что Минская группа ОБСЕ ни разу не была упомянута в заявлении президента Совета ЕС Шарля Мишеля по итогам встречи лидеров Азербайджана и Армении 14 декабря.
Так или иначе, достигнутые в Брюсселе договоренности создают возможность для реализации в регионе интересов всех региональных и внерегиональных участников, открывают дополнительные перспективы для реализации формата «3+3», старт которому был положен несколькими днями ранее. Осторожный оптимизм, появившийся после встречи в Брюсселе перед самым Новым годом, свидетельствует о том, что новые региональные реалии уверенно утверждаются в регионе, делая шансы тех, кто пытается вернуть регион в конфликтное прошлое, ничтожно малыми.