«BREXİT»İ KÖLGƏDƏ QOYAN QALMAQAL
Fevralın 1-də Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının formal olaraq Avropa İttifaqını (Aİ) tərk etməsinin ikinci ili tamam olub. Amma Aİ-nin qanun və qaydalarına uyğun keçid dövrü daha bir il davam edib. Böyük Britaniya vahid bazarı 2021-ci il yanvarın 1-də tərk edib və bunun üçün saysız-hesabsız gömrük formallıqlarından, normativ aktlardan keçmək lazım gəlib. Bunun ardınca Brüssel dərhal sərhəd nəzarətinin tətbiqinə başlayıb, nəticədə, Britaniyanın Aİ-yə ümumixracı, təxminən, 15% azalıb. Konkret olaraq, kənd təsərrüfatı məhsulları ixracında isə azalma 25%-dən çoxdur.
Britaniya hökuməti öz növbəsində, Aİ-dən idxala məhdudiyyətlərin tətbiqini dəfələrlə təxirə salıb və bu qərarı yalnız 2022-ci il yanvarın 1-də qəbul edib. Amma yenə də məhdudiyyətlər noyabradək mərhələli şəkildə tətbiq olunacaq: Britaniya hökuməti xüsusilə pandemiya dövründə mağazalardan Avropa mallarının bir anda yox olmasını istəmir. 2020-ci ildə Britaniyanın mal və xidmət ixracının 42%-i Aİ-nin payına düşüb. İdxalda bu rəqəm 50% olub.
Kiçik Biznes Federasiyası bu qərarı dəstəkləyib. Sən demə, Britaniya şirkətlərinn dörddə üçü idxalda yeni məhdudiyyətlərə hələ də hazır deyil. Milli Fermerlər İttifaqı isə narazıdır. Bu qurumda hesab edirlər ki, «Brexit»dən sonra idxala nəzarət üzündən yaranmış ləngimələr Aİ ixracatçılarına aşkar üstünlük qazandırıb.
Problemlər artıb
Böyük Britaniyanın baş naziri Boris Conson bir il əvvəl ticarət razılaşmasının imzalanmasını ölkəsinin taleyinə nəzarəti geri qaytarması kimi qiymətləndirmişdi. Amma görünən odur ki, nəticədən narazı seçicilərin sayı getdikcə artır. Hər halda, noyabrda keçirilmiş sorğu göstərib ki, ölkə əhalisinin əksəriyyəti indi Aİ-yə qayıtmağa səs verərdi. Məlum olub ki, indi 2016-cı il referendumunda Aİ-dən çıxmağa səs vermiş hər 10 nəfərdən biri də bu fikirdədir. Keçid dövründə Britaniya iqisadiyyatı, təxminən, 1,5% kiçilib. Bu, biznesə investisiya yatırımının azalması və daha yüksək ticarət maneələri ərəfəsində iqtisadi fəaliyyətin Aİ-yə keçməsi ilə bağıdır. Perspektivdə azalmanın, təxminən, 4% olacağı gözlənilir.
Yeni ticarət sazişindən sonra bir çox məsələlər həllini tapmayıb. Buraya Şimali İrlandiya ilə münasibətlər, balıqçılıq və maliyyə xidmətləri sahəsi də daxildir. «Brexit»dən sonra maliyyə şirkətləri əməliyyatlarının, əməkdaşlarının, aktivlərinin, yaxud hüquqi şəxslərinin ən azı bir hissəsi Londondan Aİ-yə daşımağa başlayıb. Amma bu «daşıma» gözlənildiyindən zəifdir. Çünki pandemiya personalın daşınmasını çətinləşdirir.
Razılaşmaya əsasən, Aİ-nin balıqçı gəmiləri lisenziya almaqla, Britaniya sularında balıq ovunu davam etdirə bilər. Lakin onlar əvvəllər də orada balıq tutduqlarını sübut etməlidirlər. Bu, lazımi texnologiyaya malik olmayan kiçik fransız qayıqları üçün çətin tələbdir. Məhz bu məqam əsas göstərilməklə, çoxlarına lisenziya verilmir. Nəticədə, Fransa Britaniyanın lisenziya ilə bağlı mübahisələri həll etməyəcəyi təqdirdə məhkəməyə üz tuta biləcəyini belə, bəyan edib. Bu, ötən ilin dekabrında baş verib.
Şotlandiyanın birinci naziri Nikola Stercen isə ölkəsinin müstəqilliyi məsələsini gündəmə gətirir. O, bu hədəfə gələn ilin sonunadək nail olmaq istədiklərini deyib, referendumun təşkili ilə bağlı planlarını «yaxın həftələrdə» açıqlayacağını bildirib. Görəsən, Conson administrasiyası bu işin öhdəsindən necə gələcək? Qeyd edək ki, Şotlandiya parlamentinin mühafizəkar üzvlərinin hamısı birmənalı olaraq, Consona qarşıdır.
İrlandiya böhranı
Şimali İrlandiya Böyük Britaniyanın bir hissəsi olsa da, vahid Avropa bazarını tərk etməyib. Məqsəd Aİ üzvü olan İrlandiya Respublikası ilə quru sərhədini açıq saxlamaqdır. Bu, həm də adada onsuz da kövrək olan sülhə təhdid yaratmamaq istəyindən irəli gəlir.
Amma bu, faktiki olaraq Böyük Britaniya ilə Şimali İrlandiya arasında İrland dənizində sərhədin yaranmasına səbəb olub. İndi yekun razılaşmayadək imzalanmış müvəqqəti protokola əsasən, adadan Britaniyanın digər hissələrinə daşınan malların yoxlanılması tələb olunur. Bundan başqa, Şimali İrlandiyanın ali məhkəmə orqanı Avropa Məhkəməsidir. Böyük Britaniyanın qalan hissəsində isə bu qurum öz səlahiyyətlərini itirib.
Hər iki tərəfin artıq illərdir həll etməyə çalışdığı, lakin nəticə əldə edə bilmədiyi bu və digər problemlər Şimali İrlandiyada siyasi böhrana səbəb olub. Fevralın əvvəlində Demokratik Yunion Partiyasından olan kənd təsərrüfatı naziri Böyük Britaniyadan gələn yüklərin Şimali İrlandiya limanlarında yoxlanılmasına son qoyulması haqda tapşırıq verib və bunu özbaşına edib. Ardınca Aİ ilə protokola etiraz olaraq, Şimali İrlandiyanın hökumət başçısı – birinci nazir Pol Qivan istefa verdiyini açıqlayıb. Bu halda ikihakimiyyətliliyin şərtlərinə əsasən, avtomatik olaraq onun müavini Mişel O'Nil də istefaya gedib. O, hökumətdə müxalifətdə olan millətçi «Şinn Feyn» partiyasını təmsil edirdi.
Beləliklə, Şimali İrlandiya hökuməti rəhbərlik olmadan növbəti seçkiyə – mayın 5-dək qismən fəaliyyət göstərə bilər. Lakin adanın siyasi dairələrində ehtiraslar hələ yeni qızışır.
Yarımçıq plan
Yanvarın 31-də – «Brexit»in ikinci ildönümü ərəfəsində Böyük Britaniyanın baş naziri Aİ qanunlarının ləğvi və ya dəyişdirilməsi prosedurunu yüngülləşdirəcək (hər halda, baş nazir belə düşünür) qanun layihəsini təntənəli şəkildə təqdim edib.
«Yenidən qazandığımız müstəqilliyimizdən faydalanmaq yolunda böyük uğurlar qazanmışıq. İndi biz Böyük Britaniyanın öz gələcəyini özü müəyyənləşdirəcək suveren, müstəqil dövlət statusunu bərpa edirik. Bu gün ortaya qoyduğumuz planlar «Brexit»in üstünlüklərini daha da artıracaq», - deyə Boris Conson bildirib.
Lakin Britaniya ictimaiyyəti deyilənlərə daha çox şübhə ilə yanaşmağa başlayıb. Məsələn, Şotlandiya, Uels və Şimali İrlandiya hökumətləri bu məsələlərdə onlarla məsləhətləşmələrin aparılmadığını bəyan edib. Bu ölkələrdə düşünürlər ki, yeni qanunvericilik Vesminsterə onlar üçün vacib olan bir sıra sahələrdə əlavə səlahiyyətlər verəcək. Conson yarımçıq planı açıqlamaqda tələskənliyə yol verməkdə də günahlandırılır. Hesab olunur ki, baş nazir bunu narazı mühafizəkar deputatların dəstəyini qazanmaq üçün edib. Məsələ ondadır ki, həmin deputatlar baş nazirin istefasını getdikcə daha uca səslə tələb edirlər.
«Əgər bu, Boris Consonun vəzifəsini qoruyub saxlamaq üçün ata biləcəyi ən yaxşı addım imişsə, onun ciddi problemləri var», - deyə parlamentin Liberal-Demokrat Partiyasından olan deputatı Sara Olni bildirib.
İstefa?
Uzaq olmayan keçmişdə, hələ ötən ay düşünmək olardı ki, Boris Conson üçün ciddi təhlükə yoxdur. Partiyasının onu etimadsızlıq göstərə biləcəyi də ağla gəlmirdi. Lakin qısa vaxtda vəziyyət kökündən dəyişib. Baş nazir bir anda artıq «Partygate» adlandırılan siyasi böhrana səbəb olub. Böhran onun və əməkdaşlarının özünütəcrid rejimini pozması ilə bağlı 10-dan artıq faktın ortaya çıxması ilə yaranıb və artıq məsələ polis tərəfindən araşdırılır. Conson üçün vəziyyəti daha da ağırlaşdıran məqam isə onun ittihamları dəfələrlə təkzib etməsi faktıdır. O, təkzib bəyanatı ilə parlamentdə belə, çıxış edib.
Doğrudur, COVID-lə bağlı təcrid qaydalarının pozulması o qədər də ciddi cəzaları nəzərdə tutmur. Lakin araşdırma baş nazirin İctimai palatanı aldatdığını üzə çıxararsa, nazir kodeksi onun istefasını zəruri edəcək (baxmayaraq ki, onun hüquqi qüvvəsi yoxdur).
«Mənim əla strategiyam var: o qədər səhv edirsən ki, insanlar onlardan hansına diqqət ayırmalı olduqlarını bilmirlər», - deyə Conson illər əvvəl jurnalistlərə zarafatla bildirmişdi.
Deyəsən, jurnalistlər illər sonra məsələnin həlli yolunu tapıblar – onlar bütün səhflərə eyni vaxtda diqqət yönəltməyə başlayıblar. İndi deyəsən ölkədə baş nazirə müsbət yanaşan bir media qurumu də yoxdur. Consonun uzun illər çalışdığı mühafizəkar «Telegraph» və «Spectator» qəzetləri belə, baş nazirə qarşı çıxıb. Consona loyal qalan son qəzet «Daily Mail» də indi ondan üz döndərib. Halbuki, cəmi bir həftə əvvəl bu qəzet xalqı «həddi aşmamağa» çağırır, «Partygate»ə həddindən artıq kəskin reaksiyanı pisləyirdi. Bu gün isə «Daily Mail» «Dauninq-stritin iflası» haqda aləmə car çəkən əsas qəzetlərdən biridir.
Məsələ o həddə çatıb ki, bu günlərdə parlamentdə torilərin 359 deputatından 100-ü öz hökumətlərinin təqdim etdiyi qanunverici aktların əleyhinə səs verib.
İndi sual mühafizəkarların aylarla uzana biləcək polis araşdırmasını sona çatdırmağa çalışıb-çalışmayacaqlarında, baş nazirə etimad məsələsini səsverməyə çıxarıb-çıxarmayacaqlarındadır. Məsələnin gündəliyə salınması üçün mühafizəkar deputatların 15%-nin, yəni 54 parlamentarinin səsi kifayətdir. Bu halda partiyadan olan deputatların 50%-dən çoxunun «hə» deməsi baş nazirə etimadsızlıq elan edilməsi üçün bəs edir.
Amma Consonun sərt tənqidlərlə üzləşməsinin səbəbi yalnız təcrid qaydalarının pozulması deyil. Ona leyboristlərin lideri Keyr Starmerin ünvanına aşkar təhqiramiz ifadələr işlətməsini də bağışlamırlar. Baş nazirin qeyri-adekvat fikirləri yalnız müxalifət tərəfindən deyil, onun öz partiyadaşları tərəfindən də qəzəblə qarşılanıb. Müxtəlif məlumatlara görə, artıq 20-30 mühafizəkar deputat etimadsızlıq məsələsinin qaldırılması tələbi ilə çıxış edir. Onların bəzilərinin son zamanlaradək Consonun tərəfdarı olduqları da bildirilir.
Maliyyə naziri Rişi Sunak (praktik olaraq, hökumətdə ikinci şəxsdir) və səhiyyə naziri Sacid Cavid də baş nazirin Starmerin ünvanına səsləndirdiyi təhqirləri pisləyib, həmin fikirlərlə razı olmadıqlarını bildiriblər. Consonun mövqelərinə ən ciddi zərbə isə gözləmədiyi yerdən gəlib. Uzun illər onun köməkçisi olmuş Munira Mirza istefa verdiyini açıqlayıb. Maraqlıdır ki, Mirza düz 14 il idi Consonla işləyirdi və baş naziri ən çətin günlərində belə, tərk etməmişdi. Bu əməkdaşlıq Consonun London meri olduğu dövrdən başlamışdı. Munira Mirza hökumətin bir çox məsələ ilə bağlı siyasi mövqeyinin əsas memarlarından biri idi. O da vəzifəsindən sosial-demokratların liderinin ünvanına əsassız yalanların səsləndirilməsinə istinad edərək gedib.
Az sonra baş nazirin yaxın ətrafına daxil olan daha 4 nəfər istefa verib. «New Statesman» jurnalı baş verənləri «Dauninq-stritdə uzun bıçaqlar gecəsi» adlandırıb.
Şans var
Bukmeker kontorları və siyasi icmalçılar artıq Consonu hansı mühafizəkar siyasətçinin əvəz edə biləcəyinə dair müzakirələr aparır. Əsas namizədər kimi, xarici işlər naziri Rişi Sunak ilə partiya liderliyinə 2019-cu ildə keçirilmiş seçkidə hazırkı baş nazirə məğlub olmuş Ceremi Xantın adları çəkilir.
Ekspertlər hesab edir ki, Consonun problemi pis xəbərlər dalğasının baş nazirin populyar olmadığı dövrə təsadüf etməsindədir. Polisin Dauninq-stritdəki əyləncə gecələri ilə bağlı araşdırmaya başlanıldığını elan etdiyi 16 yanvar tarixinə respondentlərin yalnız 22%-i Consonun işinin öhdəsindən yaxşı gəldiyini düşünürdü. Təxminən 73% onun fəaliyyətindən narazıdır.
Conson hökumətindən əsas narazılıq inflyasiya ilə bağlıdır. Dekabrda ölkədə inflyasiyanın həddi 5,4%-ə çatıb. Bu, son 30 ilin ən yüksək göstəricisidir. Ölkədə bahalaşma bir neçə amillə bağlıdır. Bu, qlobal ərzaq çatışmazlığı və tədarükdə COVID-19 üzündən yaranan fasilələr, Mərkəzi Bankın qiymət artımının əngəllənməsinə deyil, iqtisadi inkişafın stimullaşdırılmasına yönəlmiş siyasəti, «Brexit»dən sonra əmək qanunvericiliyinə edilmiş dəyişikliklərin yaratdığı çətinliklər səbəbilə işçi qüvvəsinin çatışmaması və sairdir.
Beləliklə, mühafizəkarlar təşviş içərisindədirlər. İndi onlar populist, yalanlarla, qaydaları pozmaqla ölənin böyük hissəsini qəzəbləndirmiş, partiyanı biabır etmiş Boris Consondan qurtulmalıdırlarmı? Yoxsa xalqın ciddi dəstəyi sayəsində partiyanı pandemiyanın ən ağır vaxtlarında belə, hakimiyyətdə saxlaya bilmiş bu şəxsə dəstək davam etməlidir?
Son sorğular göstərir ki, torilər Leyboristlər Partiyasından 3-14 bənd geri qalırlar. Mühafizəkar deputatların çoxu üçün bu, mandatı itirmək təhlükəsi deməkdir.
Böyük Britaniyada yerli özünü idarəetmə orqanlarına seçki mayda keçiriləcək. COVID-19 epidemiyası zəifləyərsə, iqtisadi vəziyyət yaxşılaşarsa, Conson hökuməti isə İrlandiya ilə sərhəd məsələsinə dair Aİ ilə razılaşarsa (bu, britaniyalıların əksəriyyətini razı salacaq), o, yəqin ki, etimad sınağını aşa biləcək.

MORE SCANDALOUS THAN BREXIT
February 1 marked two years since Great Britain formally withdrew from the EU. However, the transition period took another year to get the process compatible with the EU laws and regulations.
Britain withdrew from the single market on January 1, 2021, prompting the introduction of a host of new customs formalities and regulations. Brussels immediately imposed border controls, which decreased total British exports to the EU by almost 15%, with agricultural products falling by more than 25%.
The British government, on the other hand, has repeatedly postponed the introduction of many restrictions on imports from the EU, up until January 1, 2022. From that day on, they will be introduced in stages till November this year. The idea is to prevent abrupt shortage of European goods in Britain, especially during the pandemic. In 2020, Britain exported 42% of its goods and services to the EU and imported 50% of them from the continent.
The Federation of Small Businesses supported the decision, as it appeared that even now 75% of British firms were still unprepared for the new import restrictions. However, the National Farmers Union is not happy, arguing that delays in import controls after Brexit have given EU exporters a competitive advantage.
Growing problems
A year ago, Prime Minister Boris Johnson called the signing of trade agreement with the EU a moment Britain regained control of its destiny. But a growing number of voters seem unhappy with the outcome. According to the November 2021 poll, the majority of British residents would vote to return to the EU, including one in ten who voted to leave the EU in the 2016 referendum.
The UK economy shrank by around 1.5% during the transition period only. This was due to the shrinking of investments and the shifting of businesses to the EU in anticipation of higher trade barriers. It is expected, therefore, that the British economy will shrink by somewhere around 4%.
The new trade agreement has left many open issues, including regarding Northern Ireland, fisheries and financial services. Brexit pushed financial companies to move at least some of their operations, employees, assets or legal entities from London to the EU. But this shift has been less than forecast because the pandemic has made the move more difficult.
Under the arrangements, EU fishing vessels can continue to fish in British waters if they get a licence. But they need to prove that they have fished there before—a requirement that small French boats not equipped with proper technology can hardly meet. Hence many boats are denied licences. Last December, France threatened to initiate a legal action if Britain did not settle its licence disputes.
Scottish First Minister Nicola Sturgeon has promised to reveal in the coming weeks her plans for a new independence referendum before the end of next year. How will the Johnson administration, opposed by almost every Scottish Conservative MP, deal with the challenge?
Irish crisis
Although Northern Ireland is part of the UK, it continues to remain in the single European market in order to maintain an open land border with the Republic of Ireland, a member of the EU. This is done so as not to jeopardise the fragile peace on the island.
However, this has created a de facto border in the Irish Sea between the UK and Northern Ireland. And now, according to the interim protocol pending the final agreement, goods entering Ireland from the island are subject to inspection. In addition, the highest judicial authority in Northern Ireland is the European Court of Justice, which has lost its influence in the rest of the UK.
These and other problems, which both sides have been trying to resolve for several years, albeit unsuccessfully, led to a political crisis in Northern Ireland. In early February, the Democratic Unionist Party Minister for Agriculture arbitrarily ordered a halt to inspections at Northern Ireland ports of goods arriving from the UK. This was followed by the resignation of the head of the cabinet, Northern Ireland's First Minister Paul Givan, as a sign of protest against the protocol signed with the EU. Automatically, under the terms of the bipartisan government, his deputy Michelle O'Neill, who represents the opposition nationalist Sinn Féin party, also resigned.
The Northern Ireland government will partly be able to function without leadership until the next election on 5 May. However, the tension within the island's political circles is only heating up.
Incomplete plan
On January 31, on the eve of the two-year anniversary of Brexit, the British Prime Minister unveiled a bill to facilitate what he said was a repeal or amendment of the EU rules copied into the British law before Brexit.
"We have made huge success to capitalise on our newfound freedoms and restore Britain's status as a sovereign, independent country that can determine its own future. The plans we set out today will further unlock the benefits of Brexit," Johnson added enthusiastically.
However, instead of rejoicing, British society suddenly began to express great doubts about the perspectives of development. Governments of Scotland, Wales and Northern Ireland, for example, said they had not been consulted, hence they feared that the new legislation would delegate powers to Westminster in some important areas for them.
Johnson was also accused of rushing to unveil unfinished plans in order to win the support of unhappy Conservative MPs who become increasingly vocal in demanding his resignation.
"If this is the best Boris Johnson can do to keep his job, he is in big trouble," said Liberal Democrat MP Sarah Olney.
Resignation?
Back in January it seemed that Boris Johnson was in no serious danger, including a vote of no confidence from his party. However, things have changed quickly and dramatically.
The prime minister turned out to be an instigator of political crisis dubbed Partygate, as he and members of his staff have allegedly violated the rules of isolation more than ten times, leading to a police investigation. Johnson’s repeated denial of allegations, including in the parliament, have made the situation even worse.
Sanctions for the breaches of COVID restrictions are relatively small. But if an investigation finds that the prime minister has misled the House of Commons, the ministerial code requires him to resign, even if it is not legally binding.
"I’ve got a brilliant new strategy which is to make so many gaffes, that no one knows what to concentrate on," Johnson jokingly said to journalists years ago.
Years later, journalists seem to have found a solution - they focus on all Johnson’s gaffes at once. After all, now there doesn't seem to be a single British media outlet that treats the prime minister positively. Even the conservative The Telegraph and Spectator, where Johnson worked for a long time, have turned against him in earnest. And the Daily Mail, the last outlet loyal to the prime minister, has turned its back on him. Until a week ago, the paper was urging the nation to have a "sense of proportion", condemning overreaction to Partygate. Today it is one of the first to profess the ‘Downing Street debacle’.
It got to the point where 100 of 359 Tory MPs recently voted against legislation introduced by their own government in parliament.
The big question now is whether the Conservative MPs organise the voting of no confidence in the prime minister and replace him by one from among themselves before the police investigation, which can take months, is over. This requires 15% (54) of the votes. A vote of no confidence will be successful if more than 50% of single-party lawmakers vote in favour of the proposal.
Incidentally, Johnson has been heavily criticised not just because of the isolation scandal. He was also accused of making inappropriate comments about the leader of the Labour Party, Keir Starmer. This caused a wave of outrage not only in the opposition but also within his own party. According to various reports, 20-30 Conservative MPs have already announced their demand for the vote of no confidence. Interestingly, some of them have only recently been supporters of Johnson.
Rishi Sunak, British Chancellor of the Exchequer (in fact, the second person in the government), and Health Minister, Sajid Javid, were quick to distance themselves from the Prime Minister's insults against Starmer, saying they did not agree with him.
But the hardest blow to Johnson's position came from a completely unexpected side. His long-term assistant Munira Mirza, who had worked with him for 14 years and never left him, even in his darkest days, announced her resignation.
She had worked with Johnson since he was Mayor of London, was one of the main architects of the government's political position on a wide range of issues. She left, too, citing unfounded slander against the Social Democrat leader.
Four more resignations from the prime minister's inner circle soon followed, allowing New Statesman to call the incident the Night of theLong Knives in the Downing Street.
There is a chance
Bookmakers and political observers are actively debating which Conservative politician could replace Johnson. Among the most likely candidates are Rishi Sunak, head of the Foreign Office Liz Truss and Jeremy Hunt, who lost Johnson's election for party leader in 2019.
Johnson's problems, experts say, are that the wave of bad news has come at a time when the British prime minister is already noticeably unpopular. As of January 16, before the police announced their investigation into the Downing Street parties, only 22% of respondents said Johnson was doing a "good" job. Seventy-three percent of respondents were dissatisfied with him.
The biggest dissatisfaction with the Johnson government is inflation, which rose to 5.4% in December, the highest in three decades. High prices are caused by several factors, including global food shortages and supply chain gaps created by COVID-19, central bank policies aimed at stimulating economic growth rather than containing prices, and labour shortages exacerbated by changes in labour law following Brexit.
The Conservatives are in an agonising panic. Should they get rid of Boris Johnson, their populist leader, whose cheating and violation of isolation terms has infuriated much of the country and embarrassed his party? Or should they stay with the person who has so far kept them in power thanks to the strong popular support he has maintained even in the darkest moments of the pandemic?
Latest polls show a 3 to 14 point gap between the Tories and the Labour Party. For many Conservative lawmakers this means a possible loss of their seats.
Local elections in the UK are slated for May. If the COVID-19 epidemic eases, the economy improves and the Johnson government is able to conclude a deal with the EU on the border with Ireland that satisfies most Britons, he could still survive a vote of no confidence.