Ukrayna ətrafındakı diplomatik fəallıq müharibə olmayacağına ümid yaradır
ABŞ və NATO-nun Rusiya ilə qarşıdurması getdikcə kəskin süjetli dedektivi xatırladır. Fərq yalnız ondadır ki, bu «dedektiv»in şərti ssenarisi tam improvizasiyadır, onun müəllifləri isə ədiblər yox, tanınmış siyasətçilərdir. Bu, süjetin şiddətini artırsa da, nikbinliyə əsas vermir. Axı, bu «əsər»in əsas simaları taleyi girova çevrilmiş on milyonlarla insandır.
Rusiya və Fransa liderləri arasında fevralın 7-də keçirilmiş görüş haqda söz-söhbət bitməmiş, ayın 8-də ABŞ prezidenti ilə Almaniya kansleri arasında ondan heç də az diqqət çəkməyən danışıqlar baş verib. Fevralın 9-da isə Fransa və Almaniya liderləri Polşa prezidenti ilə yeni dialoq və ali səviyyədə görüş imkanlarını müzakirə ediblər. 2021-ci ilin sonundan etibarən Ukrayna ətrafında gərginliyin artması fonunda dünyada yaranmış reallıq belədir…
ABŞ təzyiqi artırır…
Əksər avropalı siyasətçiləri Ukraynada hərbi ssenarinin arzuolunmazlığı haqda danışdığı, Rusiya nümayəndələrinin isə bu ölkəyə hücum planlarının olmadığını dedikləri bir vaxtda Ağ Ev tərəfdaşlarını artıq fevralda Ukraynaya hərbi hücumun olacağına inandırmaq üçün əlindən gələni edir. Prezident Co Bayden yanvarın sonlarında ukraynalı həmkarı Vladimir Zelenskiyə növbəti dəfə zənc edərək Rusiyanın fevralda onun ölkəsinə hücuma keçə biləcəyini deyib. Bununla yanaşı, Bayden Kiyevə hərtərəfli yardım, həmçinin hərbi dəstək göstərəcəklərini bildirib, lakin oraya qoşun göndərə və yüksək texnologiyalı silahlar verə bilməyəcəklərini də əlavə edib. Amerika prezidenti bildirib ki, nə qədər ki Rusiya Ukraynaya hücum etməyib, onun ölkəsi Moskvaya sanksiya tətbiq etməyi düşünmür. Bununla yanaşı, o, sanksiyalar paketinin hazır olduğunu, mümkün təcavüz halında onun dərhal qəbul ediləcəyini söyləyib.
Kiyevin NATO-ya üzvlük perspektivinə gəlincə, hazırda bu məsələnin gündəlikdə olmadığı vurğulanıb.
Kiyev tələsdirmir, Ankara dəstəkləyir
Amma Ukrayna üçün Vaşinqtonun belə dəstəyi «qaş düzəldən yerdə göz çıxartmaq» ola bilər. Hər halda, prezident Zelenskinin amerikalı həmkarı ilə söhbətdən tam razı qalmadığını söyləmək mümkündür. O, bu söhbətdən cəmi bir neçə gün sonra ölkəsinin ətrafında emosiyaların coşdurulmasına etirazını bildirib, deyib ki, «sabah» hərbi əməliyyatların başlaması üçün səbəb görmür. Zelenskinin bu mövqeyini anlamaq çətin deyil.
Müharibənin olub-olmayacağı, hələ ki, məlum deyil. Amma bu söz-söhbətin iqtisadi zərəri isə artıq özünü kifayət qədər ciddi şəkildə göstərir. Zelenskinin sözlərinə görə, Rusiyanın mümkün hücumu haqda həyəcan dolu bəyanatlar nəticəsində Ukrayna iqtisadiyyatı artıq 12,5 milyard dollardan çox ziyan görüb. Üstəlik, artıq ölkəni yalnız əcnəbi deyil, həm də yerli investorlar tərk edir.
Ukraynada vəziyyətin pisləşə biləcəyindən Ankara da narahatdır. Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Kiyevə səfəri bunu aydın şəkildə göstərib. Müharibənin başlaya biləcəyi haqda söz-söhbət və Ukrayna iqtisadiyyatının investisiyalar üçün cəlbediciliyini itirməsi fonunda bu, Kiyev üçün xüsusilə vacibdir.
Digər yandan Türkiyə prezidenti bu məsələdə Ukrayna rəhbərliyinin narazılığını bölüşməyə hazır olduğunu göstərib. O, Rusiyanın Ukraynaya mümkün hücumunun məsuliyyətsizlik olacağını bildirib. «Səfəri həssas dönəmə təsadüf edir… Təəssüf ki, bəzi məsuliyyətsiz bəyanatlar, işğal ssenarisinin açıqlanması Ukraynanı və Ukrayna xalqını üzür. Mən ukraynalı məmurların, ilk növbədə, cənab prezidentin mesajlarını təqdir edirəm – onlar sağlam düşüncəyə əsaslanaraq, dialoqu ilk cərgəyə qoyurlar», - deyə Ərdoğan qeyd edib.
Beləliklə, Ukrayna ilə Türkiyənin Rusiyanın mümkün hücumunu istisna etmələri Moskva ilə Kiyev arasında dialoq üçün təbii şərait yaradır. Ankara da məhz bunda israr edir. Həm Kiyev, həm də Ankarada hesab edirlər ki, Rusiya ilə müharibə arzuolunmazdır, çünki bu halda yalnız Ukrayna deyil, həm də Qara dəniz hövzəsi döyüş meydanına çevrilə bilər. NATO üzvü olan, üstəlik, Krımı Rusiyanın bir hissəsi hesab etməyən Türkiyə mümkün savaş halında Qərbin və Ukraynanın tərəfini tutacaq. Moskva ilə istər ikitərəfli, istərsə də çoxtərəfli formatda əməkdaşlığı gücləndirməkdə maraqlı olan Ankara üçün bu ssenari arzuolunmazdır. Onun Kiyevlə Moskva arasında vasitəçilik etmək istəyi də buradan qaynaqlanır.
«Rusiyaya qarşı dostluq»
Ukrayna ətrafında gərginliyin artması Avropa ölkələri üçün də xoş olmayan perspektivlər vəd edir. Belə bir vəziyyətdə ABŞ Ukraynaya yeni hərbi yardım paketləri göndərməyə başlayıb. Söhbət letal və qeyri-letan silahlardan gedir. Fevralın yalnız ilk həftəsində Ukraynaya çəkisi, təxminən, 300 ton olan 3 partiya hərbi yardım göndərilib.
Bundan başqa, Vaşinqton Almaniyadan Rumıniyaya, təxminən, 1000 amerikan hərbçisi göndərmək planını da elan edib. Daha 2 min Amerika hərbçisinin isə ABŞ-dan Almaniya və Polşaya göndərilməsi nəzərdə tutulur. Doğrudur, Ağ Evin mətbuat katibi Cen Psaki bu hərbçilərin Ukraynaya göndərilməyəcəyini, məqsədin sadəcə «regiondakı tərəfdaşların dəstəklənməsi və sakitləşdirilməsi olduğunu» deyib. Amma bu, Moskvanı nəinki sakitləşdirməyib, əksinə, daha da qəzəbləndirib. Hər halda, Rusiya Belarusa əlavə qüvvələr göndərib. Moskva bunu Minsk ilə birgə hərbi təlimlərin effektivliyini artırmaq üçün etdiyini bildirir. Əslində isə bu qərarın qəbulunda, yəqin ki, Amerikanın Şərqi Avropada hərbi mövcudluğu artırmaq planının rolu az deyil.
Bu arada, İspaniyanın «El Pais» qəzeti fevralın 2-də ABŞ və NATO-nun Rusiyaya təhlükəsizlik zəmanəti ilə bağlı cavabını dərc edib. Qəzet materialın inandırıcı olması üçün yazıya sənədlərin şəklini də əlavə edib. Müəllif bunun Rusiyanın təkliflərinə rəsmi cavab olduğunu iddia edir.
Amma məlumat xüsusi reaksiya yaratmayıb. Çünki orada hər hansı sensasion təklif və ya etiraf yoxdur. Burada da dialoqun vacibliyindən, hərbi yola əl atmağın arzuolunmazlığından, NATO-nun genişlənmə və digər prinsipial məsələlərdə güzəştə getməyəcəyindən bəhs olunur. Yəni cavab məqalənin dərc olunduğu dövrdəki geosiyasi konfiqurasiyanı dəyişməyib. O, Vaşinqtonla NATO-nun Moskvanın mövqeyinə münasibətini bir daha ortaya qoyub.
Daha maraqlısı Ukraynanın xarici işlər naziri Dmitri Kulebanın Polşa və Böyük Britaniya ilə birlikdə üçtərəfli alyans yaratdıqları haqda bəyanatıdır. Yeni format haqda daha əvvəl Ukrayna prezidenti Zelenski Radadakı çıxışında, Polşanın baş naziri Matueş Moraveski isə Kiyevə səfəri zamanı danışmışdılar. Böyük Britaniyanın baş naziri ilə görüşdə isə Zelenski yeni formatdan daha konkret bəhs edib, onun təhlükəsizlik və ticarət məsələlərinin həlli üçün yaxşı meydança olduğunu bildirib.
Bu üç ölkəni yalnız «Rusiyaya qarşı dostluq» yox, həm də Avropanın digər nəhəngləri – Fransa və Almaniya ilə xüsusi münasibətlər birləşdirir. Həqiqətən, bir çox prinsipial məsələdə onların mövqeləri üst-üstə düşür.
Yeri gəlmişkən, Fransa və Almaniyanın liderləri Makron ilə Şolts Moskva ilə danışıqlarda daha çox dialoqun bərpası imkanlarından, Minsk formatının reallaşdırılmasının vacibliyindən danışırlar. Amma Kiyevdə bu formatın effektivliyi ilə bağlı suallar az deyil. Məsələn, Vladimir Zelenski fevralın əvvəlində açıq şəkildə bildirib ki, o, Minsk razılaşmasının bütün maddələrini qeyri-kafi qiymətləndirir: «Mən «Minsk»in maddələri haqda danışmaq istəməzdim. Mən onun bütün maddələri ilə razı deyiləm. Bu və ya digər maddənin yerinə yetirilməsi şəklinə fərqli yanaşırıq. Biz hamımız böyük uşaqlarıq. Elə addımlar atmalıyıq ki, ərazilərimizi işğaldan azad edək, dövlətimizi bu və ya digər şəkildə qoruyaq».
Parislə Berlin Ukraynanı xüsusilə Donbas məsələsində Moskva ilə kompromisə razı salmağa çalışırlar. Londonla Varşava isə bu məsələdə daha kəskin mövqe tuturlar. Bu halda Kiyev son iki dövlətlə münasibətlərinə Fransa və Almaniyaya alternativ kimi baxa bilər. Bu isə geosiyasi gündəmi daha da çətinləşdirir.
«Normand formatı» - hələ də aktualdır
Fransa prezidenti Emmanuel Makron Moskvaya səfəri zamanı Minsk formatının aktuallığını bir daha bəyan edib. O, Vladimir Putin ilə keçirdiyi görüşdən sonra bildirib ki, Minsk razılaşmasına tam əməl olunması vacibdir. Makronun sözlərinə görə, Donbasda münaqişəyə tam son qoyulması üçün «Normand formatı» fəaliyyətini davam etdirir.
«The Financial Times» isə öz mənbələrinə istinadən maraqlı məlumat yayıb. Qəzet yazır ki, Moskva görüşündə liderlər Rusiyanın yeni «hərbi təşəbbüslər» irəli sürməyəcəyinə dair razılığa gəliblər. Bundan başqa, Moskva öz silahlı qüvvələrinin yerləşdirilməsi haqda dialoqda iştiraka da razılıq verib.
Baş verənlər fonunda Almaniya kansleri Olaf Şolts bu vəzifəyə gəldikdən sonra ilk dəfə Vaşinqtona səfər edib. Səfər daha bir vacib hadisə – Berlində Veymar üçbucağı çərçivəsində fevralın 9-da təşkil olunmuş görüş ərəfəsinə təsadüf edib.
Vaşinqtonda regionda gedən proseslərlə bağlı «saatları tutuşduran» Şolts daha sonra qonşu ölkələrin liderlərini Almaniyada bir araya yığıb, bununla da, «üçbucağa» yeni aktuallıq qazandırıb. Qeyd edək ki, Almaniya bu üçbucaqda mərkəzi mövqeyə malikdir və bu, heç də yalnız onun coğrafi yeri ilə bağlı deyil.
Bu toplantı hərbi-diplomatik vasitələrə əsaslanaraq qonşularının siyasi təşəbbüsləri ələ almasına mane olmağa çalışan, bu məqsədlə də Varşava və Kiyevin iştirakı ilə yeni formatın yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış etmiş Londona özünəməxsus cavab da sayıla bilər. Parislə Berlin böhranın yalnız diplomatik yolla həllini istəyir, Kiyevin silahlandırılmasından əvvəlkitək imtina edir və «Normand dördlüyü» çərçivəsində Moskva ilə danışıqların yeni raunduna başlanılmasını vacib sayırlar.
«Daily Mail» yazır ki, Makron Putin ilə görüşdə Ukraynaya neytral dövlət statusunun verilməsini də təklif edib. Bu, Kiyevin NATO-ya üzvlüyünü istisna edir. Lakin Avropa paytaxtlarında Fransa liderinin bu təşəbbüsünə son dərəcə ehtiyatla yanaşırlar. Onlar hesab edirlər ki, Fransa liderinin rusiyalı həmkarı ilə görüşdə irəli sürdüyü bu təşəbbüs onun NATO-dakı müttəfiqləri tərəfindən dəstəklənməyəcək. Bu fikirdə olanlar bildirirlər ki, kompromis axtarışının da bir həddi olmalıdır.
İndi aydın olan bir məsələ var: bütün bu «üçlük»lər, «dördlük»lər Qərbin əbədi düşməni və tərəfdaşı olan Rusiya ilə oyunda kozırlardır. Bu oyunun nə ilə nəticələnəcəyindən asılı olmayaraq, tərəflər hərbi ssenarinin işə düşəcəyi təqdirdə bundan hamıya «pay» düşəcəyini anlayır. Demək, nə qədər ki, diplomatik fəallıq davam edir, müharibə olmayacağına ümid var. Bu, yəqin ki, hazırda bütün tərəfləri qane edən əsas nəticədir.

The deeper is the confrontation between the US-NATO alliance and Russia, the more it looks like a blockbusting detective story. The only difference is that the script of this detective story is entirely improvised, and the authors are not writers, but well-known international politicians. This dramatises the plot, but obviously does not contribute to optimism. After all, the cast of the story is tens of millions of people whose fates have been taken hostage.
Rumours and talks about the intriguing February 7 meeting between the leaders of Russia and France just subsided when no less memorable talks between the US president and the German chancellor took place the next day. On February 9, the French and German leaders, together with the President of Poland, discussed the possibility of new dialogues and summit meetings. This is the reality we are facing today, following the start of events slowly but steadily gaining momentum in and around Ukraine since late 2021.
The US is exacerbating the situation...
While many European politicians openly oppose a military scenario in Ukraine, and Russian representatives continue to assure that they have no plans to invade the country, the White House is trying to convince its partners in the likely invasion of Ukraine by Russia as early as in February.
US President Joe Biden once again had a telephone conversation with his Ukrainian counterpart Vladimir Zelensky in late January and said that a Russian invasion of Ukraine was possible in February. At the same time, he promised to provide Kiev with full support, including military support, but warned that the US was not ready to supply high-tech weapons to Ukraine and move American troops to the country. Mr. Biden also said that as long as Russia does not attack Ukraine, Washington is not going to impose sanctions against Moscow. He also made it clear that the sanctions package was ready and could be adopted immediately after the expected aggression. Regarding the prospects of Kiev's membership in NATO, it was stated that the issue was not currently on the agenda.
Kiev is not in rush, Ankara is supportive
Meanwhile, the support offered by Washington may well be a disservice for Ukraine. We can only assume that President Zelensky was not entirely satisfied with the conversation. A few days later, the Ukrainian president made a public statement against the escalation of situation, saying he did not see a possibility of military action ‘any time soon’. And it is easy to explain Mr. Zelensky’s position.
It is still unclear whether there will be a war or not, but economic consequences of these talks are quite impressive. According to the Ukrainian president, amid alarming information about Russia's possible invasion, more than $12.5bn has already been withdrawn from the Ukrainian economy. Not only foreign investors, but also the local ones are leaving the country.
Ankara is also worried about the escalation of situation around Ukraine. This was clearly demonstrated by the visit of Turkish President Recep Tayyip Erdogan to Kiev, which was especially important for Kiev amid the talks on a possible outbreak of war and a decrease in the investment attractiveness of the Ukrainian economy.
On the other hand, the Turkish president showed that he was ready to share the Ukrainian authorities' concerns on the issue, calling allegations of a Russian invasion irresponsible. "Our visit takes place at a sensitive time... Unfortunately, some irresponsible statements, published scenarios of occupation are exhausting Ukraine and the Ukrainian people. I approve the statements of Ukrainian officials and first of all Mr. President, who have common sense and put dialogue in the first place," Mr. Erdogan said.
Thus, both Ukraine and Turkey exclude the likelihood of a Russian invasion, which creates conditions for dialogue between Moscow and Kiev, which is what Ankara insists on. Kiev and Ankara consider a war with Russia undesirable, as it can easily turn not only the Ukrainian territory, but also the entire Black Sea region into a battlefield. Turkey, as a NATO country and as a country that does not recognise Crimea as part of Russia, would side with the West and Ukraine in the event of a possible war. But current interests in intensifying cooperation with Moscow, both in bilateral and regional formats, make such a scenario undesirable for the Turkish side. Hence the attempts to mediate a reconciliation between Kiev and Moscow.
Friendship against Russia
The view of European countries on the situation in Ukraine is not optimistic either.
Meanwhile, the US has started the deliveries of new military aid package to Ukraine, which includes lethal and non-lethal weapons. In the first week of February, almost 300 tonnes of military aid were dispatched to Ukraine in three instalments.
In addition, Washington announced its plans to move about a thousand American troops from Germany to Romania and another 2,000 from the US to Germany and Poland. Although the White House press secretary Jen Psaki said that these troops were not intended to be sent to Ukraine, but had the sole purpose of "supporting and reassuring our partners in the region", this did not improve the tense situation. On the contrary, it provoked a nervous reaction in Moscow.
Moreover, the Russian side sent additional forces to Belarus allegedly to improve the effectiveness of the joint military exercises with Minsk. We can only speculate whether the increased American military presence in Eastern Europe provoked this move.
Meanwhile, on February 2, the Spanish newspaper El Pais published the US and NATO's response on security guarantees to Russia. To make it more convincing, the material was accompanied by photos of documents, which, according to the newspaper, were an official response to Russia's proposals.
This did not cause much of a reaction as it did not contain any ‘sensational’ confessions or proposals—only the same statements about the need for dialogue, rejection of the use of force and concessions on the NATO enlargement and other principal issues. In other words, the alleged US/NATO response did not change the geopolitical configuration, but only confirmed the current attitude of Washington and Brussels towards Moscow's stance.
A more interesting statement came from the Ukrainian Minister of Foreign Affairs Dmitry Kuleba about the establishment of a trilateral alliance with Poland and the UK. Prior to this, the new format of cooperation had been mentioned in passing by Ukrainian President Zelensky at the Rada, as well as by Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki in Kiev. During his meeting with the British prime minister, Zelensky was more specific about the new format, saying it was a good platform on security and trade issues.
All three countries can join forces not only because they want to be "friends against Russia", but also they have a special relationship with the other two European countries, France and Germany, with whom they disagree on a number of fundamental issues.
Incidentally, during their talks in Moscow, French President Macron and German Chancellor Scholz have concentrated more on the possibility of resuming peaceful dialogue and the need to implement the Minsk format. But Kiev is questioning the effectiveness of this format.
In early February, Vladimir Zelensky clearly stated that he considered all points of the Minsk agreements unsatisfactory. "I don't want to talk about the Minsk agreement. I am not satisfied with all the points. We have different views on the order of implementation of certain points. But we are not children. We have to do something that can help de-occupy our territories, in particular to defend our state in one way or another," the Ukrainian leader said.
Paris and Berlin are persuading Kiev to be more concessive with Moscow, particularly on the issue of Donbass, while London and Warsaw have a more uncompromising line of conduct regarding the Russian-Ukrainian confrontation. Kiev may view its relations with the latter two as an alternative to France and Germany, which seriously complicates the current geopolitical agenda.
The Normandy format is more alive than ever
In Moscow, the French leader repeated the relevance of the Minsk format. After his meeting with Vladimir Putin, Emmanuel Macron recalled the need to implement the Minsk agreements in entirety, adding that the work of the Normandy format continued in order to end the Donbass conflict once and foreever.
The Financial Times published an interesting piece of information. It claims that the two leaders agreed that Russia will not venture any new ‘military initiatives’ and will engage in a dialogue on the deployment of armed forces.
Meanwhile, Olaf Scholz travelled to Washington to meet President Joe Biden at the White House for the first time since taking office as German Chancellor. The visit took place on the eve of another important event, the Weimar Triangle meeting in Berlin on February 9.
Mr. Scholz made sure Berlin and Washington were on the same page with regard to developments in the region and then brought together the leaders of neighbouring states also to add relevance to the triangle format of dialogue, in which Germany has a central position  geographically and beyond.
Apparently, this was Berlin’s specific response to London, which, by initiating a new format involving Warsaw and Kiev, has always been on the watch trying to seize the political initiative from its neighbours by relying on its military and diplomatic means. Paris and Berlin, on the other hand, while advocating exclusively diplomatic methods for resolving the crisis, continue to refuse to hand over weapons to Kiev and advocate a new round of talks with Moscow within the Normandy quartet.
The Daily Mail reported that during his meeting with Putin, Macron even suggested that Ukraine should be granted a neutral status, which would rule out the possibility of it joining NATO. NATO capitals were wary of the French president's initiative, saying that all the initiatives he had voiced during the talks with his Russian counterpart had not been approved by NATO allies. They made it clear that the search for compromise also had its limits.
Either way, it is clear that all these troikas, quartets and so on are the trump cards of the West in the game with its arch-rival and partner, Russia. Irrespective of the outcome of this game, the parties understand that a military solution is not promising to be good thing for everyone. Therefore, as long as diplomatic activity continues, there is hope that there will be no war. This is probably the main result of the talks so far, which suits everyone.