Türkiyədə Ərdoğanın partiyasına qarşı koalisiya qurulacaqmı?
Türkiyədə siyasi gündəm 6 müxalifət partiyasının (CHP, “İyi Partiya”, “Səadət”, “Demokrat”, “Gələcək” və “Deva” partiyaları) bir araya gələrək qəbul etdiyi birgə fəaliyyət sənədidir. “Gücləndirilmiş Parlamentar Sistem” adı verilən birgə fəaliyyət sənədi fevralın 28-də 6 partiya lideri və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə açıqlanıb.
Sənədin təqdimatının təqvimi də təsadüfən seçilməmişdir. Düz 25 il əvvəl 1997-ci il fevralın 28-də Türkiyədə ordu, məhkəmə və bürokratiya birləşərək baş nazir Nəcməddin Ərbakanı istefaya məcbur edib. “Modern çevriliş” adlanan bu proses islamçı hökumət koalisiyasının dağılması ilə nəticələnib. Bu hadisə indiyədək Türkiyədə demokratiyaya zərbə hesab olunur. Yeri gəlmişkən, hazırkı iqtidar partiyası və eləcə də 6 müxalifət partiyasından 3-nün lideri birbaşa və ya dolayısı ilə Nəcməddin Ərbakanın qurduğu Milli Görüş hərəkatından çıxıb.
Sənədin məzmunu
Bəs Türkiyənin 6 müxalif partiyasının imzaladığı “Gücləndirilmiş Parlamentar Sistemi” adlı sənəddə hansı maddələr var? İki bölümdən ibarət sənədin birinci hissəsində Prezident hökumət sistemi, ikinci bölümdə isə gücləndirilmiş parlamentar sistemdə islahat təklifləri yer alır.
Mətndəki əsas maddələr bunlardır:
Seçki baryeri 3 faizə (hazırda 10 faizdir) endiriləcək.
“Torba qanun sistemi” deyilən qanunların kütləvi dəyişdirilməsi üsulu ləğv olunacaq.
Parlament istintaqı üçün lazım olan say limiti azaldılacaq.
Ən azı 1 faiz səs alan partiyalara dövlət yardımı veriləcək.
Prezident dövlətin və millətin birliyini təmsil etməsi məqsədi ilə bitərəf və partiyalar üstü bir struktur olacaq.
Prezidentlik müddəti 7 il olacaq və bir nəfər yalnız bir müddətə seçilə biləcək.
Prezident tərəfsiz olacaq, prezident seçilən şəxs partiyası ilə əlaqələrini dayandıracaq. Vəzifədə olduğu müddətdə aktiv siyasətə qarışmayacaq.
Baş nazir parlament üzvləri içərisindən seçiləcək. Prezident parlamentdə ən çox mandata sahib olan partiyaya hökumət qurmaq səlahiyyəti verəcək.
Hökumət qurularkən sadə səs çoxluğu, istefaya göndəriləndə isə mütləq səs çoxluğu əsas götürüləcək.
Nazirlər parlament üzvləri arasında, ehtiyac olduğu təqdirdə isə deputat seçilmə şərtlərinə cavab verən vətəndaşlar arasından Baş nazir tərəfindən təyin olunacaq.
Nazirlər Kabineti baş nazir rəhbərliyində toplanacaq.
Baş nazir və Nazirlər Kabineti parlament qarşısında cavabdeh olacaq. Və baş nazirlə nazirlər Türkiyə Böyük Millət Məclisi qarşısında fərdi və kollektiv məsuliyyət daşıyacaq.
Hökumət qurularkən sadə səs çoxluğu, istefaya göndərilərkən isə parlament üzvlərinin çoxluğunun səsi lazım olacaq. Hökumət yalnız parlamentin bütün üzvlərinin tam sayının səs çoxluğu ilə istefaya göndərilə biləcək. Həmçinin yeni hökumət qurulana qədər əvvəlki hökumət fəaliyyət göstərəcək.
Prezident və ya Nazirlər Kabinetinin təkbaşına fövqəladə vəziyyət rejimi elan etmək hüququ olmayacaq. Fövqəladə vəziyyət rejimini yalnız Nazirlər Kabineti elan edə biləcək, parlament bu qərarı təsdiqlədikdən sonra qüvvəyə minəcək. Qanun Hökmündə Qərarlara (KHK) icazə verilməyəcək.
Məhkəmə və istintaq orqanları ayrılacaq, hər biri ayrıca müstəqil qurum olacaq.
Hakimlərin təminatı güclənəcək, hakimlərin vəzifə və səlahiyyətləri yenidən müəyyən olunacaq, hüquq dövləti şərtləri əsas götürüləcək. Beynəlxalq məhkəmələrdə yerli məhkəmələrin səhv qərarlarına görə təyin olunan cərimələri yerli hakimlər ödəyəcək. Hakimlər və istintaq qurumu ayrıca orqanlar olacaq.
Bundan başqa, ortaq bəyanatda Mərkəzi Seçki Qurumu, Hesablama Palatası kimi dövlət qurumları, düşüncə, ifadə, media, sərbəst toplaşma azadlığı ilə bağlı bəndlər, qadına qarşı cinayətlərə görə cəzaların sərtləşdirilməsi, insan haqları və qadın-kişi münasibətləri kimi mövzuların orta məktəb dərsliklərinə daxil edilməsi, qız uşaqlarının təhsil alma hüquqlarına təminat verilməsi, buna mane olan vasitələrin aradan qaldırılması kimi mövzular əhatə olunub. Bundan əlavə, dövlət nəzarətində olan TRT, Anadolu Agentliyi kimi media orqanlarının tam şəkildə müstəqil və tərəfsiz olmasının təmin edilməsi, media qeydiyyatının sadələşdirilməsi, akkreditasiyanın ləğvinin çətinləşdirilməsi, Radio və Televiziya Qurumunun hakimiyyətdən asılılığının təmin olunması, imtahanlarda müsahibələrin ləğv olunması, yalnız yazılı imtahanların nəticələrinin əsas götürülməsi, müsahibələrin isə ancaq qanunla müəyyən olunması, korrupsiyaya qarşı mübarizənin sərtləşdirilməsi, Korrupsiyaya qarşı Mübarizə ilə bağlı dövlətlərarası orqanın tövsiyələrinə əməl edilməsi, dövlət sifarişləri bağlı qanunların yenilənməsi və bir tək qanunda birləşdirilməsi və nəhayət, seçki ilə müəyyən olunan şəxsin yalnız seçki ilə vəzifədən uzaqlaşdırılması təmin olunacaq. Qəyyum təyin olunması qaydası ləğv olunacaq. Universitet rektorlarını yalnız universitet heyəti seçə biləcək. Siyasi Etika Qanunu hazırlanacaq, bu qanun vəzifəli şəxslərin ədalət, bərabərlik, cavabdehlik kimi prinsiplərdə öhdəliklər götürəcək.
Siyasi sistemdə “restart” prosesi?
Göründüyü kimi, 6 partiyanın ortaq mətni siyasətin və dövlət idarəçiliyinin bütün sahələrini əhatə edir və kompleks bir yenilənmə təklif edir. Bu proqramın qəbulu Türkiyənin 2017-ci ilə qədər mövcud olmuş parlament üsul-idarəsi sisteminə yenidən geri dönməsi, prezidentin səlahiyyətlərinin məhdudlaşdırılmasıdır. Başqa sözlə, Türkiyədə kompleks bir yenidənqurma təklifidir. Lakin bu proqramın reallaşması o qədər də asan deyil.
Razılaşmaya əsasən “keçid prosesi” üçün partiyaların hər biri əvvəlcə öz daxilində işlər görəcək, sonra isə partiyalar öz aralarında məsləhətləşmələr aparılacaq. Daha sonra isə liderlər bu işlərin təşkili üçün birgə komissiyalar yaradacaqlar.
Görünür, işin nəzəri hissəsi hazırdır. Bəs praktik hissə, yəni bu qanunları dəyişmək üçün 6 müxalifət partiyasının hansı imkanları var və ondan necə istifadə edəcək?
Aydın məsələdir ki, yuxarıda qeyd olunan bəndlərin reallaşması üçün 6 partiyanın və ya bu partiyalardan birinin iqtidar, üstəlik, parlamentdə əzici çoxluğa malik olması lazımdır. Çünki təklif olunan dəyişikliklər kompleksdir və bir qismi, xüsusən də prezidentlik müddəti və hökumət sistemi ilə bağlı bəndlər konstitusiya maddələri olduğu üçün referenduma çıxarılması lazım gələcək. Bu səbəbdən də, indi Türkiyə siyasi dəhlizlərinin əsas sualı 6 partiyanın yeni siyasi və ya seçki koalisiyasına çevriləcəyi ilə bağlıdır.
Məlum olduğu kimi, son seçkilərdə 6 partiyadan 4-ü, yəni CHP, “İyi Partiya”, “Səadət” və “Demokrat” partiyalar 2018-ci ildə Millət İttifaqı adlı seçki koalisiyasında birləşib. Buna görə də bir çox siyasi ekspertlər 6 partiyanın qarşıdakı seçkilərdə (ən pis halda 2023-cü il seçkilərində) vahid koalisiya yaradacağını ehtimal edir. Lakin bu koalisiyanın baş verməsi üçün bir sıra maneələr var.
Yeri gəlmişkən, qeyd etmək lazımdır ki, 6 partiya arasında siyasi uzlaşma danışıqları hələ ötən ildən davam edir. Ötən ilin payızında 6 partiya təmsilçiləri bir araya gələrək ortaq maraq kəsb edən mövzuları müzakirə edir və birgə fəaliyyət planı hazırlayırdılar.
Lakin indi həlledici məqam yaxınlaşanda 6 partiyanın quracağı ittifaqla bağlı çətinliklər ortaya çıxa bilər. Məsələn, Türkiyə mediasında yer alan xəbərlərdən belə məlum olur ki, Meral Akşenerin lideri olduğu “İyi Partiya” rəhbərliyi düşünür ki, koalisiyada daha çox partiyanın olması qərarların qəbuluna problem yaradacaq. Üstəlik, partiyaların hər birinin bir səsinin olması böyük partiyalar üçün əlverişsiz vəziyyət yaradacaq. Yəni məsələn, 10-15 faizlik səsi olan partiya ilə baryeri keçə bilməyən partiyanın koalisiyada eyni səs hüququna malik olması Akşenerin tərəfdarlarını narahat edir. Bu səbəbdən də, Akşener qanadı daha yaxşı anlaşma təcrübəsinin olduğu dördlükdə davam etməyə maraqlıdır.
Altı partiya vahid blokda birləşə bilərmi?
Daha bir ciddi sual yaradan mövzu isə 6 partiyanın vahid namizədi, daha dəqiqi prezidentliyə kimin namizədliyinin irəli sürülməsi məsələsidir. Çünki hazırda Türkiyə prezident üsul-idarəsinə keçib, buna görə də 6 partiyanın təkliflərini reallaşdırması üçün ilk növbədə vahid prezidentliyə namizəd olmalıdır. Üstəlik, bu şəxs xarizmatik və güclü lider olmalıdır ki, seçkilərdə Ərdoğana qalib gələ bilsin.
Ötən illərin təcrübəsi göstərir ki, müxalifət içərisində güclü siyasi təcrübə, natiqlik bacarığı və kütləyə təsir etmək baxımından Ərdoğana rəqib olacaq siyasi lider hələ yoxdur. Hətta Məhərrəm İncə kimi uzun illər parlament təcrübəsi və parlaq natiqlik qabiliyyəti olan siyasətçi belə Ərdoğanın kölgəsində qaldı.
Bundan başqa, CHP lideri Kamal Kılıçdaroğlunun namizəd ola biləcəyini deməsi digər partiyalarda açıq müşahidə olunan narahatlıq yaradıb. Çünki Kılıçdaroğlu Ərdoğanla müqayisədə xeyli zəif görünür və onun indiki zamanda namizəd olması 6 partiya üçün risklidir. Odur ki, onlar daha gənc və nisbətən birləşdirici, xarizmatik lider axtarışındadır. Kılıçdaroğlu isə bu kriterilərin ən azı bir qisminə (xüsusən əsas qisimlərinə) cavab vermir.
Gələcək Partiyasının lideri Əhməd Davudoğlu isə “Millət İttifaqı” koalisiyasının adı və formasının dəyişməsini təklif edir. Üstəlik, analitiklər hesab edir ki, AKP-dən ayrılmış Əhməd Davudoğlu və Əli Babacan seçkilərdə Kılıçdaroğlunun namizədliyinə qarşıdır. Bu, ittifaqın seçki uğuru ilə bağlı fərziyyələrə kölgə salır.
Məsələnin digər problemli tərəfi odur ki, hətta 6 partiyanın biri və ya ittifaq şəklində seçkiləri qazansalar belə, onların parlamentdə birgə bəyanatda qeyd olunan dəyişiklikləri reallaşdırmağa yetəcək qədər səs qazana bilməsi şübhəlidir. Bunun üçün 6 partiyanın ittifaqı həm prezident seçkilərini qazanmalı, həm də parlamentdə üstün səs çoxluğuna malik olmalıdır. Başqa sözlə 2/3-i səsə sahib olmaları lazımdır. Bu isə son seçkinin nəticələri və eləcə də, hazırkı sosial sorğulara görə o qədər də real deyil.
Ən böyük maneə – Ərdoğan
Şübhəsiz, Türkiyə hökuməti 6 partiyanın ittifaq fəaliyyətini yaxından izləyir. 2023-cü il seçkiləri Rəcəb Tayyib Ərdoğan hakimiyyəti üçün çox mühüm əhəmiyyətə kəsb edir. İlk növbədə, 2023-cü ildə Türkiyə Respublikasının 100 yaşı tamam olur və Türkiyədə bir sıra iri layihələr məhz bu ilə hesablanıb. Ərdoğan növbəti 5 ildə hakimiyyətdə qalmaqla həm də özündən sonrakı varisini müəyyən etmək və hakimiyyəti ötürmək baxımdan xüsusi əhəmiyyət verir.
Buna görə də hələ 2020-ci ildə Türkiyə prezidenti “iqtisadiyyatda, hüquq və demokratiya sahəsində səfərbərlik və yeni bir islahat mərhələsi” elan edib. Eyni zamanda Ərdoğan yeni konstitusiya hazırlayacaqlarını vəd verib. Başqa sözlə, AKP hakimiyyəti müxalifətin təkliflərinə qarşı birə-bir öz təkliflərini təqdim etmək, qarşı tərəfin arqumentlərini zəiflətməyə çalışacaq.
Beləliklə, Türkiyədə 2023-cü il seçkiləri də “ənənəvi qaydada” gedəcək, hər iki cinah öz elektoratını hərəkətə gətirməyə çalışacaq. Çünki Ərdoğanın müxalifətlə eyni təklifləri (mahiyyət fərqli olsa da, məzmunca eyni) seçici kontingentini böləcək. Nəticəni isə bir neçə faizlik yeni seçicilər və tərəddüdlü elektorat həll edəcək. Bu isə həm də o deməkdir ki, müxalifətin təkliflərinin reallaşması qarşısında ciddi maneələr olacaq hər bir halda.
Nəticə etibarilə 6 partiyanın bir araya gəlib ortaq sənəd hazırlaması müxalifətin geniş birliyinin yaranmasının xəbərçisidir. Bu, Türkiyə müxalifəti üçün ciddi başlanğıcdır, çünki güclü AKP və Ərdoğana qarşı yalnız birgə qalib gəlmək mümkündür. Müəyyən ideoloji fərqlər, fikir ayrılıqları olsa da, 6 partiya lideri anlayır ki, Ərdoğana qarşı qələbə üçün birlik yeganə mühüm şərtdir. Bu isə ən pis halda parlament seçkilərində vahid koalisiyanın olmasını şərtləndirir.
Hakimiyyət üçünsə 6 partiyanın ittifaqı geniş müxalif koalisiyadan daha çox AKP üçün daxili sarsıntı deməkdir. Məsələ burasındadır ki, daxildə dərinləşən siyasi rəqabət fonunda AKP-də 6 partiyada birləşən partiyalara ideoloji olaraq yaxın olan qruplar var. Xüsusən də Babacan və Davudoğlunun AKP elektoratından səs qoparması ehtimalı yüksək hesab olunur, çünki bu şəxslər daha əvvəl AKP iqtidarında ən yüksək dövlət postlarında təmsil olunublar, AKP-nin xitab etdiyi elektorata düşüncə olaraq daha yaxındırlar. Eyni zamanda gözlənilən iqtisadi və enerji böhranı AKP iqtidarı üçün 2023-cü ildə çətin sınaq olacaq.
Bu mənada 2023-cü il seçkiləri Türkiyə siyasətində həlledici dönüş nöqtələrindən biri olacaq. Ölkənin hazırkı prezident üsul-idarəsi ilə davam edəcəyi, yoxsa yenidən parlament sisteminə geri dönəcəyi gələnilki seçkilərdən asılı olacaq.
Bundan başqa, ABŞ-la münasibətlərin soyuq olması Ərdoğan hakimiyyəti üçün ciddi mənfi amil hesab olunsa da, Ukrayna müharibəsi və regionda, eləcə də dünyada gözlənilən böhran AKP hökuməti üçün əlverişli olacaq. Ərdoğanın liderlik təcrübəsi, böhranlı vəziyyətlərdən öz xeyrinə istifadə edə bilməsi bir siyasətçi kimi onun fövqəladə istedadından xəbər verir. Regiondakı gərginlik atmosferi isə daxili auditoriyada Ərdoğan üçün əlavə üstünlükdür. Həmçinin, hakimiyyət müxtəlif vasitələrlə 6 partiya arasında ixtilaflı məsələləri ortaya çıxarmağa və bunu ictimai müzakirəyə çevirməklə ittifaqı zəiflətməyə, ən azından onu elektorat içərisində parçalamağa çalışacaq.

Can Turkish opposition form coalition against Erdogan and his party?
Recently, six opposition parties of Turkey (Republican People's Party, Good Party, Felicity Party, Democratic Party, Future Party and Party of Democracy and Progress) have adopted a policy memorandum on joint action entitled Strengthened Parliamentary System. This is the latest high-profile political development in Turkey, which was announced on February 28 by the leaders of the above parties and a group of public figures.
The date of announcement was not chosen by chance. Twenty-five years ago, on February 28, 1997, the then Prime Minister of Turkey, Necmeddin Erbakan, had to resign thanks to the combined efforts of the Turkish army and the country's judicial and bureaucratic institutions. The so-called ‘modern coup’ led to the collapse of the Islamist government coalition, which is still considered a serious blow to democracy in Turkey. The head of the country's current ruling party, as well as the leaders of three of the six opposition parties, are a product, albeit directly or indirectly, of the National Vision movement founded by the same Necmeddin Erbakan.
Contents of the document
So what are the clauses included in the Strengthened Parliamentary System signed by Turkey's six opposition parties? The first part of the document, which consists of two sections, contains proposals to reform the presidential system of government. The second part proposes a set of reforms in the Turkish parliamentary system. As part of key actions in this context, it is proposed to lower the electoral threshold for parliamentary elections from the existing 10% to 3% and to abolish the methods of mass changes to laws (the so-called system of ‘sack bills’). It is also proposed to reduce the limit on the number of votes needed to trigger parliamentary enquiries; to provide state support to parties that get at least 1% of the vote; to make the institution of the presidency a neutral, supra-party structure representing the unity of state and nation; to elect the president for one term, reducing it to seven years; to establish a neutral status for the president, who pledges to sever ties with his party after the election and not to interfere in active politics while in office; to ensure that the prime minister is elected from among the members of parliament; to oblige the president to grant the right to form a government to the party with the most seats in parliament; to ensure that the government is formed by simple majority vote, while it resigns if this act is supported by the absolute majority of parliamentarians. The party alliance demands that the prime minister and his cabinet be made individually and collectively accountable to Turkey's Grand National Assembly (parliament).
According to the document, the previous government will be able to function until a new government is formed; the president or cabinet will be able to declare a national emergency only after a parliamentary approval; legislative decrees issued by the government or head of state will no longer be valid; and the courts and investigative authorities will be separated, acting as separate bodies.
It is also proposed to improve the volume of allowances for judges, redefining their duties and powers in line with the rule of law. Fines imposed by international courts for erroneous decisions by local courts would be paid by local judges.
The jointly-approved document also includes clauses on state bodies such as the CEC and the Auditing Chamber; freedom of opinion, expression, media and assembly; stiffer penalties for crimes against women; inclusion of issues related to human rights and gender relations in school textbooks; and ensuring girls' rights to education, including the removal of barriers to it. It would also ensure the full independence and impartiality of state media, including TRT, the Anadolu news agency and the General Directorate of Radio and Television; simplify media registration and make it harder to revoke media accreditation; strengthen anti-corruption measures; and update laws on public procurement and consolidate them under a single law. If the proposed measures go into effect, procedures on trusteeship would be abolished, university rectors could only be elected by the representatives of universities themselves, and a new political ethics law will define the responsibility of officials to uphold the principles of fairness, equality and accountability.
Resetting the political system?
Obviously, the reforms included in the document approved by the six parties will, by and large, cover all spheres of politics and governance offering a comprehensive renewal of them. Adoption of the programme would mean Turkey’s return to pre-2017 parliamentary system of governance, which limits the powers of the president. In other words, it is a proposal for a comprehensive restructuring of Turkey. However, putting the programme into practice will not be easy.
According to the agreement between the parties, during the ‘transition process’, each party will have to go through some internal processing and only then the parties will come together for consultations. Party leaders will then set up joint commissions to organise the proposed works.
It seems that many issues have been already solved theoretically. But what about the practical side of things? Will the opposition parties be able to change the existing laws and how will they use them?
Obviously, in order to implement the points listed above, the six parties or at least one of them must be in power and have an overwhelming majority in parliament. This is required both by the large scope of the proposed changes and the need to put some of them (especially those concerning the presidential term in office and the system of governance), those that require constitutional changes, to a popular referendum. That is why the main issue being discussed among the political experts in Turkey is whether the six parties will become a new political or electoral coalition.
Four of the six parties (Republican People's Party, Good Party, Felicity Party and Democratic Party) are known to have united under the National Union coalition during the 2018 elections. Many political analysts therefore believe that in the coming elections, or in the 2023 elections in the worst case, the six will once again form a single coalition.
However, there are a number of obstacles to set up this coalition. In fact, the six parties have been negotiating on the coherence of their actions in the Turkish political arena since last autumn. At that time, representatives of the parties met to discuss issues of common interest and develop a joint action plan.
But now, with the turning point approaching, the future alliance of the six parties can face complications. For example, according to Turkish media, the Good Party leadership headed by Meral Aksener believes that the more is the number of parties inside the coalition, the more difficult decision-making process will be. Also, having only one vote per party would create a disadvantage for the larger parties. For example, Aksener's supporters are worried that a party with 10-15% of the vote and a party that fails to secure the required minimum votes will have the same vote in the coalition. The Aksener supporters are therefore interested in continuing the struggle with partner parties from the National Union, as there is already an established practice of mutual understanding.
Can the six unite into a single bloc?
Another major issue for the opposition programme is the identity of a single candidate running for president. This is especially required by Turkey's current presidential system. Also, in order to ensure the victory of their candidate in elections, the latter must be a leader as charismatic and strong as Erdogan.
In fact, in recent years, there has not been a political leader from the opposition who could compete with Erdogan because of the latter’s huge political experience, readiness of speech and ability to influence the masses. Erdogan has left behind even a politician with years of parliamentary experience and brilliant oratory skills—Muharrem Ince.
Leader of the Republican People's Party, Kemal Kilicdaroglu’s announcement of his running for president has caused concern among other parties. However, Kilicdaroglu looks much weaker than Erdogan and his candidacy is risky enough for all six parties. That is why they are looking for a younger and more charismatic leader who could relatively easily unite the electorate around him. Kilicdaroglu, on the other hand, does not fully meet the criteria they are looking for, particularly the main ones.
Leader of the Future Party, Ahmet Davutoglu, proposes to change the name and form of the National Union coalition. Moreover, analysts believe that Davutoglu and Ali Babacan (Democracy and Progress Party) are against Kilicdaroglu’s candidacy, hence casting a shadow over assumptions about the Union's electoral success.
Another problem is that the victory of one of the six parties or the coalition as a whole in the elections does not yet mean that it is possible to win enough votes in parliament to implement the intended plan set out in the joint document. For that to happen, the opposition bloc must also win the presidential elections and gain the support of the parliamentary majority, that is—two-thirds of the votes. This, judging from the results of the last election and the current opinion polls, it does not seem to be a realistic outcome.
Erdogan is the major obstacle
Undoubtedly, the Turkish government is closely monitoring the joint activities of the opposition. The 2023 elections are very important for the Recep Tayyip Erdogan government. In fact, next year the Republic of Turkey will celebrate the centenary of its inception and a number of major projects in the country are planned to be implemented in 2023. With Erdogan as the president for the next five years, it is expected that he appoints his successor.
Therefore, back in 2020, the Turkish president announced “a new phase of mobilisation and reforms in the fields of economy, law and democracy”. In doing so, Erdogan promised to draft a new constitution. In other words, the ruling Justice and Development Party (AKP) government will try to consistently counter the opposition's proposals in order to weaken the arguments of its rivals.
Thus, the 2023 elections in Turkey will take place in a traditional manner, with both sides trying to energise their electorate. This is because the proposals made by AKP and the opposition, which are different in essence, but almost identical in content, will only divide the existing electorate. The outcome of elections will be determined by a few percent of new voters and a fluctuating electorate. This also means that, in any case, the implementation of the opposition's proposals will encounter serious obstacles.
The very fact that six parties have agreed and came up with a joint document hints at the development of a broad opposition coalition in Turkey. Obviously, the opposition has taken this major step realising that they can defeat strong Erdogan and his party only by working together. Despite ideological differences, the six leaders understand that joining forces is the single most important condition to defeat Erdogan, which, at least, requires a united coalition in parliamentary elections.
For the government, however, the alliance of the six parties may only cause some complications within AKP rather than signalling the emergence of a broad opposition coalition. In fact, with the deepening political competition within AKP, we can see the emergence of groups ideologically close to the opposition six. In particular, Babacan and Davutoglu will likely be able to win the minds of a certain portion of the AKP's electorate. Since both politicians previously held high government positions in Erdogan's government, they are closer in spirit to his party's electorate. At the same time, the expected economic and energy crisis will be a tough test for the Turkish authorities next year.
In this context, the 2023 elections will be one of the turning points in Turkish politics. For the continuation of the current presidential system of governance or a return to the previous parliamentary system will depend on the 2023 elections.
Furthermore, although the cooling of relations between the US and Turkey is a negative factor for the Erdogan government, the war in Ukraine and the expected regional and global crises will benefit the AKP government. Erdogan’s leadership experience and ability to successfully navigate out of crisis situations attest to his remarkable political talents. The tense situation in the region makes such politicians highly demanded by domestic audiences. Turkish authorities will try to use various means to expose contradictions between the six parties, making them a subject of public debates, thus weakening the opposition alliance and ensuring a split within their electorate.