İRƏVAN 5 KİLOMETR GERİDƏ QALIB
Bu il martın 11-də Bakıda keçirilən Azərbaycan-İran birgə hökumətlərarası komissiyasının iclasında bir çox KİV-in “tarixi” adlandırdığı hadisə baş verib. Həqiqətən, bu, tarixi hadisə idi. İclasda iki dövlətin hökumətləri arasında İran ərazisindən keçməklə Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonu ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirən yeni nəqliyyat arteriyasının yaradılmasına dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Həqiqətən, bu sənəd böyük nailiyyətdir. Söhbət təkcə regionun iqtisadi gələcəyindən getmir. Azərbaycanın Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev ilə İranın yol və şəhərsalma naziri Rüstəm Qaseminin imzaları ilə təsdiqlənən sənəd Ermənistan-İran sərhədindən cəmi 5 kilometr (!) cənubda tamamilə yeni nəqliyyat dəhlizinin yaradılmasına imkan verir.
İndi Bakı ilə Tehran faktiki olaraq Zəngəzur dəhlizi layihəsinə güclü alternativ yaradır. Xatırladaq ki, Qarabağla bağlı üçtərəfli sazişin imzalanmasından ilyarım keçməsinə baxmayaraq, İrəvan Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı aydın mövqe ortaya qoymayıb.
Layihənin təfərrüatları
Yeni dəhliz Şərqi Zəngəzur ilə Naxçıvanı birləşdirən dəmir yolu xəttindən, çox zolaqlı avtomobil yolundan, elektrik verilişi xətlərindən, rəqəmsal və digər kommunikasiya layihələrindən ibarət olacaq. Bu məqsədlə yeni dəhlizin hər iki ucunda bir dəmir yolunun, ümumilikdə, 4 körpü olmaqla, avtomobil (piyada keçidi ilə) körpülərinin inşası nəzərdə tutulur. Tərəflər bu memorandumla öz ərazilərində yeni dövlət sərhəd buraxılış məntəqələri tikmək öhdəliyi götürüblər. Bu dövlət sərhəd buraxılış məntəqələri bir sutka ərzində ixrac, idxal və tranzit xarakterli məhsulların daşındığı 500 ədədə yaxın giriş və elə bu qədər də çıxış ağırtonnajlı nəqliyyat vasitələrini qəbul edə biləcək.
Eyni zamanda Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunu İranla birləşdirən avtomobil körpüsünün, həmçinin rabitə və enerji xətlərinin layihə sənədlərinin hazırlanması, tikintisi və bu tikintiyə nəzarət işləri üzrə bütün xərclər Azərbaycan tərəfindən ödəniləcək. İranı Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonu ilə birləşdirən avtomobil körpüsünün layihə sənədlərinin hazırlanması, tikintisi və tikintiyə nəzarət işləri üzrə bütün xərcləri isə İran tərəfi həyata keçirəcək. Üstəlik, tərəflər avtomobil yollarının bərpası, modernləşdirilməsi və ya salınması ilə bağlı işlər aparacaqlar. Bu, körpülərin tam işlək vəziyyətdə olmasına şərait yaradacaq.
Dəmir yoluna gəlincə, o, avtomobil yoluna paralel olaraq tikiləcək. Dəmir yolu ilə bağlı texniki sənədlərin hazırlanmasına 6 ay vaxt ayrılıb. Təbii ki, layihə çərçivəsində infrastruktur kommunikasiyaları, rabitə və enerji təminatı xətləri və sair yaradılacaq.
Yeri gəlmişkən, Şahin Mustafayev layihənin Azərbaycan üçün əsas üstünlüyü haqda danışarkən qeyd edib ki, yeni marşrut sayəsində Azərbaycanın qalan hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirən yolun uzunluğu cəmi 50-55 kilometr olacaq: “Eyni zamanda hesab edirik ki, bu yol təkcə lokal məqsədlərə deyil, həm də böyük tranzit imkanlarına malik olacaq. Bu yol Zəngəzur dəhlizinin qolu kimi Ağbənddən sola dönəcək, Araz çayı üzərindən körpü tikiləcək və təxminən, 50 kilometr gedəndən sonra Ordubad rayonunun Kotan kəndi səmtində Azərbaycan ərazisinə, yəni Naxçıvana çatacaq. Bu, daha dəqiq bir ay ərzində müəyyənləşəcək. Naxçıvana, təxminən, 50-55 kilometrlik yol olacaq”.
Şərq-Qərb, Avropa-Asiya
Hazırda Azərbaycan üçün birmənalı olaraq ölkənin qalan hissəsi ilə Naxçıvanı birləşdirən dayanıqlı yerüstü dəhliz əldə etmək və muxtar respublika ilə mövcud marşrutu qısaltmaq çox vacibdir. Azərbaycan muxtar respublikanın faktiki olaraq blokadada qaldığı illərdə onun iqtisadi inkişafını təmin etmək, elektrik enerjisi və qaz təchizatı ilə bağlı aktual problemləri aradan qaldırmaq, Naxçıvanı zəruri məhsullarla vaxtlı-vaxtında təmin etmək üçün çox böyük səy göstərib və maliyyə vəsaiti ayırıb. Lakin indiyədək ölkənin bu hissəsində istehsalın və sahibkarlığın inkişafı ilə bağlı çətinliklər var və region real potensialından çox uzaqdır. Axı, bunun üçün əsas şərt məhsulların ixracına imkan verən logistikanın əlçatan olmasıdır. Amma indiki məqamda buradan məhsulların daşınması baha başa gəlir. Əlbəttə, bu, məhsulların maya dəyərinə təsir göstərir və onları bazarda rəqabətə davamsız edir. Odur ki, yeni dəhliz Azərbaycanda yeni istehsal müəssisələrinin yaradılması və inkişafı üçün əsas stimul olacaq. Bu, vətəndaşların işlə təmin edilməsi ilə bağlı problemlərin həllinə imkan yaradacaq.
Yeni dəhlizin Azərbaycan üçün, belə desək, daxili üstünlükləri ilə yanaşı, o, ümumregional əhəmiyyət daşıyan ən böyük logistik layihələrdən biridir. Bu dəhliz Şərqdən Qərbə, Avropadan Asiyaya və əksinə yüklərin (həmçinin sərnişinlərin) daşınması üçün yeni marşrutdur. O, Türkiyə, İran və Azərbaycanın logistik imkanlarını birləşdirəcək, yükləmə-boşaltma ilə bağlı əlverişli tariflərlə dünya bazarına çıxmağa imkan yaradacaq. Bu, şübhəsiz, sadalanan ölkələrin büdcəsi üçün böyük gəlir mənbəyi olacaq. Bir sözlə, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin söylədiyi kimi, “bu, Avrasiyada eyni zamanda yeni bir dəhliz olacaq ki, bütün nəqliyyat mənzərəsini dəyişəcək”.
Hazırda dünyanın siyasi arenasında hadisələr elə sürətlə cərəyan edir ki, onları izləməyi belə, güclə çatdırırsan. Belə bir dövrdə ölkələr üçün logistik imkanların şaxələndirilməsi xüsusi aktuallıq qazanıb. Xüsusən Azərbaycan kimi ölkə üçün. Belə ki, o, öz coğrafi mövqeyi və demək olar ki, bütün qonşuları ilə dostluq münasibətləri sayəsində regionda vacib nəqliyyat qovşağına çevrilmək üçün bütün imkanlara malikdir.
Günah öləndədir
Dost olmayan qonşulara gəlincə, necə deyirlər, günah özünüzdədir. İrəvan postmüharibə dövrünün proseslərini adekvat şəkildə dərk etsəydi, bu vəsaitin bir hissəsi məhz Ermənistanın büdcəsinə daxil ola bilərdi. Axı, ona dərin iqtisadi böhran və təcriddən çıxmaq şansı verilib. Və bu şansı Azərbaycan verib. Bu, qalib ölkənin layiqli jesti idi. Lakin biz ilyarımdır ki, Ermənistandan öz mövqeyini formalaşdırmasını və nəhayət, bir suala aydın cavab verməsini gözləyirik: o, kommunikasiyaları açmağa hazırlaşır, ya yox? Amma nəticədə bu ölkə bizə qarşı gah Zəngəzur dəhlizinin adı ilə bağlı anlaşılmaz iddialar irəli sürüb, gah yeni yolların marşrutları ilə bağlı tərslik edib, gah da... Onsuz Azərbaycan torpaqlarımızın 30 il ərzində işğal altında qaldığı dövrdə Ermənistanın belə iddialarını çox eşidib və biz bunlara qəti cavab verməyi çoxdan öyrənmişik.
Beləliklə, Zəngəzur dəhlizi hüquqi məsələlərlə bağlı bütün aspektləri ilə yol deyil, məhz dəhliz olmalıdır. Və İrəvandan fərqli olaraq, Bakının bununla bağlı mövqeyi açıq və aydındır. Əlbəttə, Azərbaycan bu məsələdə güzəştə getməyəcək. Ermənistana gəlincə, bu ölkənin heç olmasa öz maraqları naminə daha sözəbaxan olmasının vaxtı çatıb.
Yeri gəlmişkən, Milli Məclisin deputatı, iqtisadçı Vüqar Bayramovun fikrincə, Ermənistanın ən vacib iqtisadi problemlərinin həlli üçün Zəngəzur dəhlizi ən çox ona lazım idi. Lakin revanşist əhvali-ruhiyyə bu dövlətin rəhbərliyinə dəhlizin aşkar faydalarını görməyə imkan verməyib.
Politoloq Fərhad Məmmədov isə hesab edir ki, Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri Naxçıvandan Qarsa dəmir yolunun tikintisini sürətləndirmək barədə razılığa gəliblər: “Bu, Ermənistanın Gümrü şəhərindən Qarsa çıxışı Türkiyə üçün mənasız və ikinci dərəcəli məsələyə çevirir”.
Bir sözlə, amerikalı analitik Pol Qoblun söylədiyi kimi, “İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatdıqdan sonra Azərbaycan faktiki olaraq qarşısına qoyduğu məqsədə nail olub. İran isə Ermənistanın əvəzinə layihənin benefisiarına çevrilib. Buna görə İrəvan yalnız özünü günahlandırmalıdır”.
Digər tərəfdən Azərbaycan hazırda Zəngəzur dəhlizinin yaradılması ilə bağlı layihədən imtina etmir. Bu, hələ də gündəmdədir. Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda qeyd edib ki, altılıq əməkdaşlıq formatının tərəfləri kommunikasiya xətlərinin açılması prosesində maraqlıdırlar və Zəngəzur dəhlizindən Azərbaycan və Ermənistan da faydalanacaq: “Hazırda Gürcüstanla İran arasında dəmir yolu xətti yoxdur. Əgər Zəngəzur dəhlizi reallaşsa, bu iki ölkə arasında dəmir yolu əlaqəsi yaranacaq”.
Azərbaycanın xarici işlər naziri vurğulayıb ki, Zəngəzur dəhlizinin işə düşməsi 6 ölkə üçün faydalı olacaq: “Bəziləri Gürcüstanın bundan kənarda qalacağını deyir. Amma bu, belə deyil. Gürcüstan da dəhlizdən istifadə edə biləcək”.
Beləliklə, bütün bunlara əsasən bir məsələnin açıq və aydın olduğunu söyləyə bilərik: Azərbaycan tərs qonşusuna bir daha açıq şəkildə göstərib ki, onun şıltaqlığı ilə barışmayacaq. Adekvat mövqe olacaq və söz verilən dəhliz də çəkiləcək! Lakin indi onlar bu haqda düşünən zaman, bəziləri artıq qazanır: sərhədlərindən cəmi 5 kilometr cənubda...

YEREVAN FIVE KILOMETRES BEHIND
An event that took place during the March 11 meeting of the bilateral Azerbaijan-Iran intergovernmental commission in Baku was dubbed historical by many media outlets. And it truly is, as the Memorandum of Understanding (MoU) between the two countries to establish a new transport artery linking the East Zangezur economic region of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic signed on this date is indeed a major achievement. And not only for the economic future of the region.
The document signed by the Deputy Prime Minister of Azerbaijan, Shahin Mustafayev, and Iranian Minister of Roads and Urban Development, Rostam Ghasemi, makes it possible to build a completely new transport corridor just 5km (!) south of the Armenian-Iranian border.
In fact, Azerbaijan and Iran are creating a powerful alternative to the Zangezur corridor project, on which Yerevan failed to present a more or less intelligible position since the signing of the trilateral agreement on Garabagh back in 2020.
Project details
The new corridor will consist of a railway line, a multi-lane motor highway, power transmission lines, as well as digital and other communication lines connecting East Zangezur and Nakhchivan. Under the project, it is also planned to construct a total of four pedestrian bridges on both ends of the railway and motorway lines, two on each end.
According to MoU, the parties undertake to build checkpoints on respective territories capable of handling around 500 inbound and 500 outbound large-capacity vehicles for export, import and transit operations daily.
All costs associated with the development of project documentation, construction and supervision of the motorway bridge construction between the East Zangezur economic region (Azerbaijan) and Iran, as well as the costs of new communication and energy lines will be covered by Azerbaijan. Iran, on the other hand, will undertake the preparation of project documentation, construction and supervision of the motorway bridge construction between Iran and the Ordubad district of Nakhchivan. In parallel, there will be carried out works on the restoration, upgrade or construction of roads, which will make the bridges fully functional. As to the railway line, it will be laid parallel to the motorway, with all the technical documentation to be ready in six months. Certainly, the project will also include infrastructure communications, installation of communication and power lines etc.
The main advantage of the corridor for Azerbaijan, noted Shahin Mustafayev, is that thanks to the new route the road connecting Nakhchivan with the rest of the country will be only about 50-55 km long. “We believe that this road will also have a great transit potential. As a branch of the Zangezur corridor, the new road will extend to the left of Aghbend, across the bridge over Araz and further, after about 50 km, will reach the territory of Azerbaijan near the village of Kotan of Ordubad, Nakhchivan. We will determine the route more precisely within a month. The length of the road to Nakhchivan will be about 50-55 km," Mr. Mustafayev said.
East-West, Europe-Asia
Obviously, it is vital for Azerbaijan to possess a strong land corridor linking Nakhchivan with the rest of the country, hence significantly reducing the distance to the autonomous republic. Over the years of Nakhchivan’s de facto blockade, Azerbaijan has spent a great deal of effort and money to ensure the economic development of the republic, to solve its urgent problems with electricity and gas supply, and to provide necessary goods there in a timely manner.
So far, the development of production and entrepreneurship in this area of Azerbaijan has been significantly hampered and far from real potential. After all, the main condition to ensure such development is accessibility to logistics for the export of local products, which have been quite expensive so far, and eventually affected cost and made them uncompetitive in the market. Therefore, the new corridor will be the main incentive for the development of new production facilities in Nakhchivan, also contributing to the solution of the employment problem.
In addition to internal benefits for Azerbaijan, the new corridor is one of the largest logistics projects of regional importance, a new route for cargo and passengers from East to West, from Europe to Asia and back. It will combine the logistics capabilities of Turkey, Iran and Azerbaijan, allowing them to enter the market with favourable tariffs for cargo handling, which will eventually bring in significant revenues to these countries.
According to Hikmet Hajiyev, Aide to the President of Azerbaijan, “it will also be a new corridor in Eurasia that will change the entire transport landscape of the continent.”
With the global political scene changing so swiftly, it is difficult to keep up with these changes. Therefore, diversification of logistics is of particular relevance in this case, especially for Azerbaijan, which, thanks to its geographical location and friendly relations with almost all of its neighbours, can become a significant transport hub in the region.
Blame yourself
As for unfriendly neighbours, they can blame themselves.
Had Yerevan reacted to the post-war processes adequately, part of this money could find its its way into the Armenian state budget. In fact, the Azerbaijan gave the Armenian government, as a laudable gesture from a victorious country, a real chance to get out of deep economic crisis and isolation. For a year and a half, we have been waiting for Armenia to express its categorical position on the issue of unblocking communications with Azerbaijan. However, what we got were some strange and whimsical complaints about the name of the Zangezur corridor, or the routes of new roads and so on... Azerbaijan had heard quite enough of these ‘buts’ during the thirty years of occupation. But we had also learned to response to them categorically. The Zangezur corridor must be a corridor, not a road, with all the legal aspects. And unlike Armenia, Azerbaijan's position on this issue is clear and cannot be compromised.
It’s about time for Armenia to be more accommodating, at least to secure its own interests. According to economist Vugar Bayramov, Armenia needs the Zangezur corridor the most to solve urgent economic problems. But revanchist sentiments did not allow the leadership of this country to see obvious benefits.
Political analyst Farhad Mammadov notes that the presidents of Azerbaijan and Turkey have agreed to accelerate the construction of a railway line from Nakhchivan to Kars, making the exit from Armenian Gyumri to Kars meaningless and secondary to Turkey.
In short, as summarised by an American analyst Paul Goble, “in fact, Azerbaijan has achieved its goal since the end of the Second Garabagh War. Now Iran has replaced Armenia as a beneficiary of the transport project. Armenia has to blame itself for what has happened.”
However, Azerbaijan is not giving up on the Zangezur corridor project. It is still on the agenda. As Azerbaijani Foreign Minister Ceyhun Bayramov noted at a recent diplomatic forum in Antalya, participants of the 3+3 cooperation platform are interested in opening communication links. Azerbaijan and Armenia would benefit from the Zangezur corridor: “Currently there is no railway line between Georgia and Iran. Once the Zangezur corridor is in place, there will be a new railway connection between the two countries.”
Mr. Bayramov noted that the launch of the corridor would be beneficial to all six countries. "Some claim that Georgia will remain outside the Zangezur corridor. This is not true, and Georgia will also be able to benefit from the corridor," Mr. Bayramov said.
It is clear that Azerbaijan has once again openly declared to its whimsical neighbour that it would not tolerate its behaviour any more. Armenia will see the corridor if demonstrates an adequate position on this project.