ÇAĞIRIŞLAR FONUNDA SƏFƏR
Ukraynadakı müharibə və bu ölkə ətrafında baş verənlər beynəlxalq təhlükəsizlik sisteminin onsuz da zəif olan əsaslarını əməlli-başlı silkələyib. Əvvəlki ittifaqlar əhəmiyyətini itirir, yeniləri hələ yaranma mərhələsindədir və onların nə dərəcədə işlək olacağı hələ ki, məlum deyil. Gələcək qarışıq və qeyri-müəyyən görünür. Belə bir vəziyyətdə müxtəlif ölkələrdə ictimaiyyətin diqqəti liderlərə yönəlir. Onlar ölkələrinin və özlərinin gələcəklərinin liderlərin verəcəkləri qərarlardan asılı olduğunu anlayırlar.
Onilliklərdir çiyin-çiyinə addımlayan Azərbaycanla Türkiyə bu qarışıq dövrdə də onların xalqlarını xaosdan, qeyri-sabitlikdən qoruyacaq qərarlar verməyə çalışır. Bununla yanaşı, bütün addımlar əbədi «bir millət, iki dövlət» prinsipinə əsasən, birlikdə atılır.
Strateji hədəf
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dəvəti ilə Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev martın 10-da Türkiyəyə səfər edib. Səfəri fərqləndirən xüsusiyyət onun Ukrayna mövzusunun, daha dəqiq desək, Rusiya-Qərb qarşıdurmasının qlobal müharibə formasına keçməsi ilə eyni vaxta təsadüf etməsində idi. Bu qarşıdurmanın nə ilə bitəcəyini söyləmək çox çətindir. Belə vəziyyətdə Azərbaycanla Türkiyə arasındakı müttəfiqlik münasibətləri yalnız ikitərəfli əlaqələr deyil, həm də regional siyasət kontekstində son dərəcə vacib xarakter alır. Ukrayna ətrafında və onun özündə gərginliyin pik həddə çatdığı dövrdə bir çox beynəlxalq müqavilə və öhdəliklər sınaq qarşısında qalıb. Belə bir şəraitdə Azərbaycanla Türkiyə 2020-ci ildə baş vermiş 44 günlük müharibədən sonra yaranmış siyasi trendlərin dayanıqlı olmasına çalışır, bunda maraqlı olduqlarını nümayiş etdirirlər.
Əksər müşahidəçilər hesab edir ki, region oyunçularının münasibətlərini yeni səviyyəyə yüksəltməli olan əsas trend Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasına hesablanmış kursdur. Bu kurs özündə bir neçə danışıqlar xəttini birləşdirir. Onların arasında Azərbaycan-Ermənistan-Rusiya üçtərəfli razılaşması, Türkiyə-Ermənistan formatı, həmçinin Avropa İttifaqının köməyi ilə aparılan müzakirələr xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bakı ilə Ankaranın bu formatlarda iştirakı qarşılıqlı razılaşmalara əsaslanır. Türkiyə tərəfi rəsmi səviyyələrdə dəfələrlə bəyan edib ki, o, Ermənistanla sərhədin açılması, diplomatik münasibətlərin qurulması işində birtərəfli addımlar atmayacaq, vəziyyəti Bakı ilə əvvəlcədən müzakirə edəcək, bu işlərdə ümumi strategiyaya əsaslanacaq.
Regionda vəziyyətin normallaşması prosesinin ləng də olsa getdiyini göstərən məqamlardan biri martın 10-12-də keçirilmiş Antalya Diplomatiya Forumunda Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin də iştirak etməsidir. Doğrudur, erməni nazir Antalyada da ənənəsinə sadiq qalaraq, ilk iş kimi, rusiyalı həmkarına Azərbaycandan şikayət edib. Halbuki indi bunun üçün heç də uyğun vaxt deyildi - hazırda Kreml üçün prioritetlər başqadır və ənənəvi erməni iddiaları yaşananlar fonunda cəfəng çəkişmə təsiri bağışlayır.
Bu gün Cənubi Qafqaz üçün xüsusi vacib olanlar
Bu gün Bakı ilə Ankara üçün vacib olanı postmüharibə proseslərinin dönməz xarakter almasıdır. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev çıxışlarında dəfələrlə bildirib ki, erməni tərəfinin rvanşist əhvalı təşviq etmək, prosesi geri qaytarmaqla bağlı bütün cəhdlərinin qarşısı alınacaq. Bununla yanaşı, Bakı İrəvandan müsbət siqnalların gəldiyini də görür. O, ermənilər tərəfindən çoxtərəfli, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün dayanıqlı şəraitin yaranmasına yönələcək istənilən addımı dəstəkləməyə hazırdır. Bu mövqe Türkiyə tərəfindən də tam anlayışla qarşılanır.
Martın 10-da Ankarada keçirilmiş görüşdə tərəflər mövqelərini bir daha tutuşdurublar. Görüşün yekununa dair rəsmi məlumata görə, iki ölkə prezidentləri Azərbaycan-Ermənistan əlaqələrinin normallaşdırılması perspektivləri və postmünaqişə dövrü ilə bağlı müzakirələr aparıblar. Bununla yaqnaşı, Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyəti, onun açılmasının region üçün yaratdığı perspektivlər və bu kontekstdə Qars-Naxçıvan dəmir yolunun çəkilişi məsələsi də müzakirə olunub.
Rusiya ilə Qərbi birləşdirən nəqliyyat və tranzit yollarının məhdudlaşması fonunda bu arteriyaların aktuallığı ciddi şəkildə artır. Şərqdən qərbə və əksinə yük daşımalarının gözlənilən artımı dayanıqlı, etibarlı nəqliyyat infrastrukturuna ehtiyac yaradır. Zəngəzur dəhlizinin açılacağı təqdirdə, layihənin bütün mövcud və potensial iştirakçıları bu imkanı əldə edəcəklər.
Görüşdə Ermənistanın 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyannaməyə tam əməl etməsinin vacibliyi də vurğulanıb, Türkiyə-Ermənistan əlaqələri haqda müzakirələr aparılıb.
Ümumilikdə səfər göstərib ki, Azərbaycan və Türkiyə ikitərəfli münasibətlərə daha çox regional siyasət prizmasından baxmağa başlayıblar. Avropadakı enerji böhranı, Qərb ölkələrinin Rusiya qazından imtina etmək cəhdləri «Cənub Qaz Dəhlizi»nin əhəmiyyətini artırır, bu layihənin böyük hissəsi isə məhz Azərbaycanla Türkiyənin ərazisindən keçir. Üstəlik, boru xətti ilə əsasən Azərbaycan qazı nəql olunur.
Bu sahəyə iki ölkə arasında imzalanmış müttəfiqlik münasibətlərinə dair Şuşa Bəyannaməsində də diqqət ayrılır. Sənəddə beynəlxalq energetika sistemindəki proseslər nəzərə alınmaqla, regionun enerji təchizatı təhlükəsizliyinin artırılması üçün elektrik enerjisi sahəsində əməkdaşlıqdan da bəhs olunur. Yəni Bəyannamə regionda enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün siyasi-hüquqi platforma yaradır.
Ankara danışıqlarında bu dəhliz vasitəsilə qardaş ölkəyə, həmçinin onun ərazisi ilə Avropaya qaz nəqlinin artırılması imkanları da müzakirə olunub, İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin çəkilişinin nəzərdə tutulduğu vurğulanıb, bu məqsədlə Azərbaycanın dövlət büdcəsində investisiyanın nəzərdə tutulduğu qeyd edilib.
Yaxşı hazırlanmış plan
Azərbaycan Prezidentinin Türkiyəyə səfəri gözlənilməz səfər deyildi və ona ciddi hazırlıq aparılmışdı. Hər halda, hələ martın 5-də İlham Əliyev Bakıda Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlunu qəbul etmişdi. Hələ o zaman da bildirilirdi ki, müzakirə ediləcək məsələlər arasında Ankara-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılmasının perspektivləri də ola bilər. Yeri gəlmişkən, bu səfər tərəflərin bütün regional problemləri həll etmək, o cümlədən Ermənistan-Türkiyə münasibətlərini normallaşdırmaq istəyini bir daha ortaya qoyub.
Aydın idi ki, son zamanlar Türkiyə-Ermənistan dialoqunun fəallaşması Zəngəzur dəhlizinin Ermənistana aid hissəsində tikinti-layihə işlərinə başlanılması xəbərləri ilə bilavasitə bağlıdır. İndi asanlıqla ehtimal etmək olar ki, yaxın zamanlarda Arazdəyən (ermənicə Yerasx)-Naxçıvan və Gümrü-Qars dəmir yollarının bərpası prosesinə start veriləcək. Paralel olaraq, İğdır-Naxçıvan dəmir yol magistralının tikintisi də fəal şəkildə davam etdirilir.
Hazırkı şəraitdə Asiya ilə Avropanı birləşdirən yeganə işlək marşrut Cənubi Qafqaz və Türkiyə ərazisindən keçən dəhlizdir. Rusiyanı Aralıq dənizi və Yaxın Şərq regionu bazarlarına da bu marşrut çıxarır. Region ölkələri üçün xüsusilə indi formalaşan əlaqə yolları onların yaxın perspektivdə həyati maraqlarının reallaşdırılması üçün vacib şərtdir. Yaranmış şəraitdə hər kəs anlayır ki, regional marşrutların təhlükəsizliyi müvafiq razılaşmalarla, hüquqi fonla gücləndirilməlidir. Ermənistanla sülh müqaviləsi də belə sənədlərdəndir.
Azərbaycanla sülh müqaviləsi imzalamağa hazır olduğunu bəyan edən Ermənistan rəhbərliyi də bunun qaçılmaz olduğunu anlayır. Bunu Azərbaycan-Türkiyə tandemi çərçivəsində qəbul olunan qərarlar da zəruri edir. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın bununla həm də daxili siyasi dividendlər qazanmağa çalışması ümumi tendensiyanı daha da gücləndirir. Prosesin geri qaytarıla biləcəyi təsəvvürü yaratmağa çalışan müxalifəti bu «əsas»dan da məhrum etməyə çalışan hökumət başçısı bununla, həm də özü üçün arzuladığı siyasi gələcəyi təmin etmək istəyir.
Maraqlıdır ki, Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın türkiyəli həmkarı Mövlud Çavuşoğlu ilə görüşündən sonra Türkiyənin XİN başçısı Antalya Diplomatiya Forumunda kifayət qədər əlamətdar bəyanatla çıxış edib. Çavuşoğlu bildirib ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinə dair danışıqlarda üçüncü tərəfin iştirakı vacib deyil. Bakının da eyni mövqedə olduğuna şübhə yoxdur.
Bütün bunlara əsaslanan Azərbaycan Ermənistana münasibətlərin normallaşdırılması üçün 5 bənddən ibarət təklif göndərib. Lakin İrəvan Azərbaycanın bu təklifinə cavab olaraq lazımi danışıqların təşkili üçün ATƏT-in Minsk qrupuna müraciət edib və bununla, növbəti dəfə diqqəti özündən yayındırmağa çalışıb. Yəni başqa sözlə, o, prinsipcə təklifi rədd etmir, lakin prosesi Minsk qrupunun üzərinə atır. Halbuki indiki reallıqda bu qurumun niyə mövcud olduğu belə, tam aydın deyil. Minsk qrupunun həmsədrləri arasında aşılması mümkün görünməyən ziddiyyətlərin olduğu bir şəraitdə bu, prosesi uzatmağa, onu konkretlikdən uzaqlaşdırmağa növbəti cəhddən başqa bir qeyd deyil.
Bu təklifin də Azərbaycan-Türkiyə prosesinin gedişində hazırlandığına şübhə yoxdur. Bakı ilə Ankara ümid edirlər ki, İrəvan sülh müqaviləsi ilə bağlı mövqeyini müəyyənləşdirən zaman başqalarının əlində alətə çevrilməyəcək, öz maraqlarını üstün tutacaq. Çünki son onilliklər ərzində o, məhz birinci varianta üstünlük verib və bu, Ermənistana heç bir fayda gətirməyib. Beləliklə, indi top Ermənistan tərəfdədir. Onun yaranmış imkandan necə yararlanacağını zaman göstərəcək.
Ukrayna mövzusu ikitərəfli gündəliklə
Tərəflər danışıqlar zamanı, əlbəttə ki, Ukrayna və onun ətrafında yaranmış kəskin humanitar vəziyyətin, gərginliyin azaldılması yollarından yan keçə bilməzdi. Həm Ankara, həm də Bakı Rusiya-Ukrayna münaqişəsinin həlli üçün öz vasitəçilik rollarını təklif ediblər. İlham Əliyevin Türkiyənin XİN başçısı Mövlud Çavuşoğlu ilə görüşündən cəmi bir neçə saat sonra Rəcəb Tayyib Ərdoğan Vladimir Putinlə danışıb və Volodimir Zelenskinin Kreml rəhbəri ilə görüşməyə hazır olduğuna dair fikrini həmkarına çatdırıb. Ondan bir müddət əvvəl Ukrayna prezidenti mümkün danışıqlar üçün Bakı ilə İstanbulu ən uyğun yer saydığını söyləmişdi.
Məsələn, Türkiyə prezidentinin vasitəçilik potensialından danışan Zelenski deyib: «Dünyada bu imkanlara malik lider çox deyil. Çoxları arzulaya bilər, lakin imkanı olanlar azdır. Bunun üçün bütün mənalarda ciddi, güclü, nüfuzlu dövlət olmalısan. İstər geosiyasi baxımdan, istər geoiqtisadi mənada. Ərdoğan belələrindəndir. O, çox güclü, çox ciddi prezidentdir və o, yardım edəndir. Odur ki, onunla bağlı sualım yoxdur».
Ukraynada hərbi əməliyyatların başlamasından sonra Rusiya və Ukraynanın XİN başçıları Dmitri Kuleba ilə Sergey Lavrov arasında ilk görüş də məhz Azərbaycan və Türkiyə liderlərinin görüşdüyü gün, Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində baş tutub. Bu da təsadüf deyil. Onlar Mövlud Çavuşoğlunun vasitəçiliyi ilə bir araya gəliblər. Görüş gözlənilən nəticələri verməsə də, tərəflər arasında sülh olmasa da, atəşkəsə nail oluna biləcəyinə ümidlər yaranıb. Bununla yanaşı, nazirlərin görüşü Ukrayna və Rusiya prezidentləri səviyyəsində də görüşün keçirilə biləcəyinə ümid yaradıb.
Həm Azərbaycan, həm də Türkiyədə yaxşı bilirlər ki, Ukraynadakı savaş da daxil olmaqla, qeyri-sabit beynəlxalq vəziyyət yalnız beynəlxalq deyil, həm də regional sabitliyə real və potensial təhdiddir. Bu vəziyyət indiyədək görülmüş bir çox işləri özündə birləşdirən çoxsaylı təşəbbüslərə zərbə vura bilər. Məhz bu səbəbdən Azərbaycanla Türkiyənin ikitərəfli gündəliyinin vacib mövzusu bu təşəbbüslərin, müsbət proseslərin maksimum proqnozlaşdırılan olduğu şəraitin qorunub saxlanmasıdır.

Azerbaijan and Turkey review prospects for bilateral relations through regional politics
The war in Ukraine strongly shakes the fragile foundations of the international security system. Old alliances are phasing out, while the new ones are just emerging and it is not clear whether they will be viable at all. Future seems blurred and uncertain. Under these circumstances, nations turn their eyes to leaders, whose actions largely determine their future.
Azerbaijan and Turkey have been walking side by side for decades and now are trying to find solutions in this difficult situation that will save their peoples from the chaos and instability of this troubled period of human history. They do so together remaining committed to the principle formulated once and for all—One Nation, Two States.
Strategic objective
On March 10, at the invitation of Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Azerbaijani President Ilham Aliyev made a working visit to Turkey.  The distinctive feature of the visit was that it took place when the Ukrainian issue, or the confrontation between Russia and the West, is shaping into a global war with uncertain results. That is why the allied relationship between Azerbaijan and Turkey becomes extremely important—not only as purely bilateral relations, but also in the context of regional politics. Amid escalating tensions in and around Ukraine going in parallel with the revision of many international agreements and commitments, Azerbaijan and Turkey are interested in the sustainability of political trends developing in the region since the 44-day war in 2020.
The vast majority of observers believe that the main trend that should bring relations between regional actors to a new level is the course towards the signing of a peace treaty between Azerbaijan and Armenia to be supported by several negotiation tracks at once.
Of particular importance among them are the trilateral talks between Armenia, Azerbaijan and Russia, the Turkey-Armenia format and the negotiations facilitated by the European Union. Participation of Baku and Ankara in these formats has been mutually agreed. Turkish officials have repeatedly stated that Turkey would not undertake unilateral actions concerning the opening of borders and the establishment of relations with Armenia without first notifying or elaborating a common strategy with Baku.
Participation of the Armenian delegation led by Foreign Minister Ararat Mirzoyan in the Anatolian Diplomatic Forum held in Antalya, Turkey on March 10-12, 2022 confirmed that the situation was moving towards normalisation of relations in the region, albeit slowly.
While in Antalya, the Armenian minister out of habit complained to his Russian counterpart about the actions of Azerbaijan. But it was not the right moment to do so, because the Kremlin has now different priorities today and the traditional Armenian claims seemed like an absurdity.
Issues of particular importance in the South Caucasus
Meanwhile, Baku and Ankara consider important that the post-war process in the region is irreversible. Azerbaijani President Ilham Aliyev has repeatedly said in his public speeches that any attempts to ‘win back the situation’ and any actions by the Armenian side to encourage revanchist sentiments would be harshly suppressed. Nevertheless, Baku also sees positive signals coming from Yerevan, and is ready to support specific actions by the Armenian side to create stable conditions for multilateral and mutually beneficial cooperation. Turkey completely understands this position as well.
During the meeting in Ankara on March 10, both sides once again reconciled their positions. According to an official statement following the meeting, the two presidents exchanged views on the prospects for normalising relations between Azerbaijan and Armenia in the post-conflict period. In addition, they noted the significance of the Zangezur corridor, regional prospects of the project and the construction of the Kars-Nakhchivan railway line.
With transport and transit connections linking Russia to the West being limited, the relevance of these transport lines increases significantly. The expected increase in cargo flows from East to West and vice versa requires a sustainable and reliable transport infrastructure, which the Zangezur corridor provides to all current and potential project participants.
During the meeting, both leaders underlined the importance of Armenia implementing all the provisions of the trilateral statement signed on November 10, 2020. They also discussed the contacts between the delegations of Turkey and Armenia.
Overall, the visit showed that the Azerbaijani and Turkish sides were increasingly looking at the prospects of bilateral relations through the prism of regional politics. The energy crisis in Europe and the intention of Western countries to stop using Russian gas supplies increase the significance of the Southern Gas Corridor, which mostly runs through the two countries and is supplied with Azerbaijani gas. The Shusha Declaration on the alliance between Turkey and Azerbaijan draws attention to this aspect as well and focuses on the promotion of power supplies to improve the security of energy supply in the region given the ongoing processes in the global energy sector. In other words, it creates a political and legal platform for enhanced energy cooperation in the region.
The parties also discussed the potential of increasing gas supplies through this corridor to Turkey and via Turkey to Europe. They noted the planned construction of the Igdir-Nakhchivan gas pipeline and relevant investments allocated to the project in the state budget of Azerbaijan.
Scrupulously developed visit program
Azerbaijani President's visit to Turkey was not spontaneous and was well prepared. Before the event, on March 5, President Ilham Aliyev received the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu. There were rumours that the diplomats also discussed the promising steps of the Turkish side to normalise relations with Armenia. By the way, the visit once again demonstrated both sides' intention to resolve all regional issues, including those related to the future of the Armenian-Turkish relations, jointly.
Obviously, the recent intensification of Turkish-Armenian dialogue is directly linked to reports on design and construction works that started on the Armenian section of the Zangezur corridor. We can therefore assume that the restoration of the Arazdayan (Yeraskh in Armenian)-Nakhchivan and Gyumri-Kars railway lines will be launched in the near future. At the same time the construction of the Igdir-Nakhchivan railway line is being actively implemented.
Currently, the only functional route linking Asia with Europe remains the corridor through the South Caucasus and Turkey. The same route takes Russia to the Mediterranean and the Middle Eastern markets. For the countries of the region, communication routes, especially those being actively developed, can set conditions to implement their vital interests in the foreseeable historical perspective. In this context, there is a common understanding that to ensure the security of these routes, they should be supported by relevant legal documents and treaties, such as a peace treaty with Armenia.
The Armenian leadership states its intention to sign a peace treaty with Azerbaijan because of unavoidable necessity being shaped, among other things, by the determining influence of decisions made by the Turkish-Azerbaijani tandem.
The fact that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is thus also trying to gain domestic political dividends for himself only strengthens the overall trend. By weakening positions of the opposition, which is promoting the idea of rewinding the situation, the current Armenian leadership wants to create a foundation for its own political future.
Remarkably, after Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with his Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu at the Anatolia Diplomatic Forum, the latter made a significant statement. He said that there should be no need for a third party in the negotiations for a peace agreement between Azerbaijan and Armenia. And there is no doubt that official Baku maintains the same position.
Based on these considerations, Azerbaijan sent Armenia a five-point proposal for the normalisation of relations. In response to Azerbaijan's proposals, Yerevan addressed the co-chairs of the OSCE Minsk Group to organise relevant negotiations. Thus, the Armenian side is once again trying to make the best of a bad bargain by pointing at the OSCE Minsk Group but without rejecting Azerbaijan’s proposals either, although the Group's existence in the current realities is not entirely clear. Given the insurmountable contradictions between the Minsk Group co-chairs, the situation looks like just another attempt to cause a delay in the process and divert it from specifics.
Undoubtedly, this proposal has also been developed during the Azerbaijani-Turkish negotiations. Baku and Ankara expect Yerevan determine its position on the peace treaty considering its own interests, rather than being a tool in the wrong hands, as it has been for the past decades without getting any dividends in return.  However, the ball is on Armenia's court. Only time can tell how it will use this chance.
Ukrainian issues of bilateral agenda
Naturally, negotiators from Azerbaijan and Turkey could not avoid the acute humanitarian situation in and around Ukraine, as well as measures to reduce current tensions. Both Ankara and Baku offered their mediation services in the settlement of the Russian-Ukrainian conflict. Incidentally, just hours after Ilham Aliyev met with the Turkish foreign minister, Recep Tayyip Erdogan, during a conversation with Vladimir Putin, conveyed to him Vladimir Zelensky's words of readiness to meet. The Ukrainian president had earlier said that he considered Istanbul and Baku to be the most suitable places for possible negotiations.
In particular, referring to the Turkish president's mediation potential, Zelensky noted: “Only few world leaders have this potential. There are many who want to have it, but only few do. Mr. Erdogan is a serious, powerful and influential state leader in the context of geopolitics and global economy. He is very strong, very serious president, and he is helping. So I have no questions for him.”
It is no coincidence that on the same day when the leaders of Azerbaijan and Turkey met in Ankara, foreign ministers of Ukraine and Russia, Dmitry Kuleba and Sergey Lavrov, held their first direct talks with the participation of the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu as part of the Antalya Diplomatic Forum. Although the meeting did not yield the expected results, there was hope that the parties could achieve a least a ceasefire. It was also expected that there would be talks between the presidents of Ukraine and Russia.
Both Azerbaijan and Turkey are well aware that the highly volatile international situation and the war in Ukraine pose a real and potential threat to both international and regional stability. It threatens many initiatives that the stakeholders had made many important practical steps towards. Therefore, the protection of these initiatives and creation of maximum conditions for the predictability of positive processes is an important topic of the Azerbaijani-Turkish bilateral agenda.