TERROR ÜÇÜN «QARA NİŞAN»
Türkiyə Suriyanın şimalında yeni hərbi əməliyyatlara başladığını bəyan edib. Dünyanın güc mərkəzlərinin Ankaranın bu planına ümumilikdə tənqidi yanaşmasına baxmayaraq, Türkiyə öz təhlükəsizliyini təmin etmək, Türkiyə-Suriya sərhədində terror strukturlarının fəaliyyətinə son qoymaq əzmindədir. Bu isə öz növbəsində, Türkiyənin dünyanın strateji baxımdan ən önəmli regionlarından birində möhkəmlənməsinə imkan yaradacaq.
Yeni döyüşə
Suriyanın şimalında yeni antiterror əməliyyatlarına başlanıldığını bəyan edən Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sözlərindən belə məlum olub ki, əməliyyatlarda əsas hədəf Təl-Rifat və Manbic şəhərləri arasındakı 90 kilometrlik ərazidə təhlükəsizlik zolağının yaradılmasıdır. Söhbət hazırda kürdlərə məxsus terrorçu «Suriya demokratik qüvvələri» (SDF) və faktiki olaraq Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) Suriya qanadı olan «Xalq özünümüdafiə dəstələri» (YPG) qruplaşmalarının nəzarətində olan bölgədən gedir.
Ərdoğan yeni hərbi əməliyyata başlanılacağını İzmirdə keçirilən «Efes 2022» hərbi təlimləri zamanı bəyan edib. Bu bəyanatın ardından Türkiyə Silahlı Qüvvələri bir neçə günə transsərhəd əməliyyatlarına başlanılması üçün hazırlıqları başa vurub, hətta PKK-nın Təl-Rifat və Manbicdəki obyektlərinə dəqiq zərbələr endirib.
Türkiyənin qonşu ərəb dövlətinin ərazisində yeni hərbi əməliyyatlara başlamasında əsas məqsədin nə olduğu haqda sualın cavabı aydındır. Söhbət konkret rayonların Türkiyənin təhlükəsizliyinə təhdid yaradan terrorçulardan təmizlənməsindən gedir. Ölkə KİV yazır ki, ümumilikdə Ankara Suriya ilə sərhədin 600 kilometrlik hissəsinə nəzarəti tam ələ almaq istəyir. Bunun üçün isə PKK, SDF və YPG terrorçularına öldürücü zərbə vurmaq lazımdır.
Türkiyədə terror təhlükəsinə son qoyulması məqsədilə təxminən son 30 ildə dəfələrlə hərbi əməliyyatlar keçirilib, nəticədə, İraq və Suriya ərazisində kürd qruplaşmalarına məxsus bazalar məhv edilib. Lakin miqyaslı Suriya müharibəsi dövründə Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin antiterror missiyası daha çox geosiyasi çalar qazanıb. Məsələ ondadır ki, Qərbin Suriya Ərəb Respublikasını parçalamaq planı ilə Türkiyənin cənub sərhədlərində terrorçu təşkilatların nəzarət edəcəyi kürd muxtar bölgələrinin yaranması təhlükəsi ortaya çıxıb. Türkiyə məhz bu planların qarşısını almaq üçün 2016-cı ildən Suriyanın şimal rayonlarında 3 antiterror əməliyyatı keçirib – «Fərat qalxanı», «Zeytun budağı» və «Sülh çeşməsi». Bu əməliyyatlar nəticəsində Hələbdən şimalda yerləşən Azəz, Cerablus və Əl-Bab şəhərləri arasında bufer zona – təhlükəsizlik zonası yaradılıb, Fərat çayından şərq tərəfdə yerləşən həmsərhəd rayonlar Ankaranın nəzarətinə keçib.
2019-cu ildə «Sülh çeşməsi» əməliyyatının başa çatması ilə Türkiyə ABŞ və Rusiya ilə öz cənub sərhədində 80 kilometrlik təhlükəsizlik zonasının yaradılmasına dair razılığa gəlib. Lakin Ankaranın tərəfdaşları Suriyanın şimalında kürd terrorçularının neytrallaşdırılması ilə bağlı üzərlərinə götürdükləri öhdəliklərə əməl etməyiblər. Görünür, indi Türkiyə işi məntiqi sonluğuna öz gücünə çatdırmaq qərarına gəlib.
Amma antiterror əməliyyatının nəticəsi yalnız Türkiyənin təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələnin həlli olmamalıdır. Ankara açıq şəkildə bildirir ki, o, suriyalı qaçqınları təhlükəsizlik zonasına yerləşdirməyi düşünür. Xatırladaq ki, artıq Türiyədəki suriyalı qaçqınların sayı 4 milyona çatır. Bundan başqa, Suriyanın müxtəlif bölgələrində istər hökumət, istərsə də kürd qüvvələri tərəfindən təqib olunan türk xalqı – türkmənlərin də bu zonaya yerləşdirilməsi məsələsi müzakirə olunur. Türkiyəli analitiklər bildirir ki, türkmənlərin özləri bu ideyanı müsbət qarşılayırlar. Nəticədə, Ankara perspektivdə onlara öz muxtariyyətlərini yaratmaq haqqının verilməsi haqda belə, düşünə bilər. Xatırladaq ki, Suriyanın gələcək konstitusion düzəni ilə bağlı istər BMT-nin vasitəçiliyi ilə Cenevrədə, istərsə də Türkiyə, Rusiya və İranın iştirakı ilə Astana formatında aparılan müzakirələrdə gələcəkdə bu ölkədə yaşayan milli azlıqlara Suriyanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində muxtariyyətlərin yaradılması haqqının verilməsi imkanları da müzakirə edilir.
Türkiyə özü isə yaradacağı təhlükəsizlik zolağında sülh və çiçəklənməyə töhfə vermək üçün bu və digər proseslərdə nəinki hərbi, həm də iqtisadi dəstək baxımından iştiraka hazırdır. Çünki Ankara regionda möhkəm təhlükəsizlik üçün yalnız hərbi-siyasi sabitlik deyil, həm də sosial-iqtisadi inkişafın vacib olduğunu anlayır. Bu, xüsusilə illərdir müharibənin bitmədiyi Suriya kimi qeyri-sabit ölkələrə aiddir.
Amma Türkiyənin antiterror planlarının reallaşdırılmasına əsas maneə dünya güclərinin «öz oyununu» oynamasıdır. Hər halda, onlar Suriyanın şimal rayonlarının terrorçu kürd dəstələrindən təmizlənməsi perspektivini narahatlıqla qarşıladıqlarını gizlətmirlər.
Türkiyədən başqa heç kim
Ankaranın Suriyada yeni hərbi əməliyyatlara başlanılacağına dair bəyanatı qanlı Suriyan münaqişəsinin lap əvvəlindən kürd hərəkatının əsas himayədarı kimi çıxış edən ABŞ-ın ürəyincə olmayıb. Ağ Ev Türkiyənin Suriyanın şimalında hərbi əməliyyatlara hazırlaşmasından narazı olduğunu bildirməklə, faktiki, kürd terrorçuluğunun davam etməsində maraqlı olduğunu bir daha ortaya qoyub. Yaxın Şərq siyasətinin bu «element»i  yalnız illərdir Amerikanın Suriyanın şimalındakı kürd təşkilatlarına dəstəyi dayandıracağını gözləyən Türkiyənin ərazi bütövlüyü üçün təhdid deyil. Bu, həm də Suriyanın özünün təhlükəsizliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş siyasətdir. Odur ki, Vaşinqtonun mövqeyi təəccüblü deyil.
Türkiyənin Suriyanın şimalında yeni hərbi əməliyyatlara başlamaq qərarına Rusiyanın münasibəti isə daha ehtiyatlı olub. Bu, özünü Ərdoğanın sözügedən bəyanatından dərhal sonra Ankaraya yollanmış Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun səfərinin gedişində də göstərib. Ankara ilə Moskvanın Suriyada hərbi mövcudluqları ilə bağlı yanaşmasında ciddi ziddiyyətlər var. «Mübahisəli» məsələlər arasında Moskvanın kürd hərəkatları ilə ənənəvi «xüsusi münasibətləri» də yer alır. Ankara Rusiyanın bu mövqeyini dəfələrlə pisləyib. Bununla yanaşı, Türkiyə ilə Rusiya Suriya münaqişəsində ən azı Qərbin planlarına qarşı birgə müqavimət baxımından müttəfiq olaraq qalırlar. Məlum olduğu kimi, Qərbin bu planlarının əsas hissələrindən biri Ankara ilə Moskvanın böyük Yaxın Şərq oyunundan sıxışdırılıb çıxarılmasıdır. Məhz bu aspekt Rusiya-Türkiyə əməkdaşlığının xeyrinə işləyir. Bu mənada, Moskva Ankara ilə tərəfdaş münasibətlərini qoruyub saxlamaq üçün özünün «kürd maraqları»ndan imtina etməyin əleyhinə deyil. Rusiya ilə Qərb arasında qarşıdurmanın şiddətləndiyi indiki şəraitdə isə bu, əhəmiyyətini daha da artırır. Türkiyə NATO-da ABŞ-ın müttəfiqi olaraq qalmasına rəğmən, bir yandan alyansın İsveç və Finlandiyanın hesabına genişlənməsinə etiraz edir, digər tərəfdən isə Rusiya ilə strateji tərəfdaşlığı, o cümlədən hərbi-texniki əməkdaşlığı davam etdirir.
Belə bir vəziyyətdə Lavrov Türkiyənin «öz sərhədlərində xarici qüvvələrin yaratdığı təhdidlərdən» qəzəbini anlayışla qarşıladıqlarını bildirib ki, bu da təəccüblü deyil. Lavrov bununla Moskvanın Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mariya Zaxarovanın ifadə etdiyi mövqeyini bir daha təsdiqləyib. Zaxarova Ərdoğanın Suriyanın şimalında yeni hərbi əməliyyatlara başlanacağı haqda bəyanatının Rusiyada narahatlıqla qarşılandığını desə də, bildirib ki, Moskva Ankaranın milli təhlükəsizliyinə yaranan təhdidlərdən narahatlığını anlayır. Söhbət onun Suriya ilə həmsərhəd rayonlarından gələn təhdidlərdən gedir.
Suriyadaxili sülh prosesində Astana formatında Türkiyə və Rusiya ilə birlikdə qarant kimi çıxış edən İran haqda ayrıca danışmaq lazımdır. Tehran Suriyada mövcudluğunu davamlı olaraq artırır və bu zaman nə Ankaranın, nə də Moskvanın maraqlarını nəzərə alır. O, Ukrayna müharibəsi fonunda Rusiyanın Suriya istiqamətində zəifləməsindən yararlanmağa çalışır və belə bir vəziyyətdə Türkiyənin Suriyanın şimalında hərbi əməliyyatlara başlamaq qərarı, təbii ki, İranın ürəyincə deyil. Aydındır ki, bu işdə Tehran yalnız rəsmi Dəməşq ilə ənənəvi əlaqələrinə arxalanmır (yeri gəlmişkən, bu yaxınlarda Suriya prezidenti Bəşər Əsəd İrana səfər edib). Tehran kürd qüvvələrinə də arxalanır. Sonuncularla (PKK, YPG, SDF) Tehran arasında əməkdaşlıq üçün əlverişli şəraiti təmin edən bir amil də var: iranlı proksi Türkiyə ordusunun miqyaslı hücum hazırlığı planı qarşısında çətin vəziyyətə düşmüş kürd qruplaşmalarına real dəstək verəcək yeganə güc ola bilər.
Yeri gəlmişkən, terrorçu kürd qruplaşmalarının nə qədər dəyişkən olduğunu onların bir anda Suriya hökuməti ilə ittifaqa can atmağa başlaması da təsdiqləyir. Halbkui onlar bütün son illər ərzində «kürd muxtariyyətinin yaradılması» üçün yerli hökumətlə mübarizə aparıb və bu yolda Suriya dövlətinin parçalanmasına belə, nail olublar. İndi rəsmi Dəməşq də «Türkiyənin hücum planı» qarşısında qorxuya düşmüş kürd qüvvələrinin bu gözlənilməz loyallıqdan yararlanmağın əleyhinə deyil. Bunun üçün Əsəd Ankaraya xəbərdarlıq etməyə belə, cəsarət tapıb: guya Ankara hərbi əməliyyatlara yalnız Suriya hökumətinin razılığı ilə başlaya bilər. Amma Türkiyənin öz təhlükəsizliyinin təmini işini başqasının çiyinlərinə qoymaması üçün kifayət qədər əsası var. O, bunun üçün başqa dövlətin ərazisində yeni hərbi əməliyyatlara başlamağa da hazırdır. Hər halda, təcrübə göstərir ki, Türkiyənin və onun vətəndaşlarının təhlükəsizliyinə təhdid yaradan kürd terrorçuları ilə mübarizəni yalnız Ankaranın özü bacarır. Terrorçuluqla bütün digər potensial mübarizlər onlara seçim əsasında yanaşır, Ankaranın haqlı tələblərinə isə məhəl qoyulmur.

«ЧЕРНАЯ МЕТКА» ДЛЯ ТЕРРОРА
Турция объявила о начале новой военной операции на севере Сирии. Несмотря на критическое в целом отношение мировых центров к планам Анкары, она полна решимости обеспечить свою безопасность и пресечь деятельность террористических структур в турецко-сирийском приграничье. Что, в свою очередь, однозначно будет способствовать укреплению позиций Турции в одном из стратегически значимых регионов планеты.
В новый бой
Заявив о начале новой антитеррористической операции на севере Сирии, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган дал понять, что ее главной задачей является установление пояса безопасности на 90-километровом участке между городами Тель-Рифат и Манбидж. Речь идет о территории, находящейся в данный момент под контролем курдских террористических организаций - «Сирийских демократических сил» (SDF) и «Отрядов народной самообороны» (YPG), фактически являющихся сирийским «филиалом» Рабочей партии Курдистана (PKK).
Вслед за анонсом новой военной кампании со стороны Эрдогана, сделанным, кстати, в рамках проходящих в провинции Измир военных учений Efes 2022, Вооруженные силы Турции в течение считанных дней завершили подготовительные работы для начала трансграничной операции и даже нанесли первые точечные удары по объектам PKK в Тель-Рифате и Манбидже.
Ответ на вопрос, в чем заключается основная цель Турции в развертывании новой военной операции на территории соседнего арабского государства, очевиден. Это очищение конкретных районов от террористических сил, угрожающих безопасности Турции. СМИ этой страны утверждают, что в целом речь идет о намерении Анкары обеспечить полный контроль над 600-километровым участком границы с Сирией. Но для этого нужно нанести смертельный удар по террористам из PKK, SDF, YPG.
Собственно, для пресечения террористической угрозы Турция на протяжении последних почти 30 лет неоднократно проводила военные операции, в ходе которых уничтожались базы курдских группировок в Ираке и Сирии. Однако в условиях широкомасштабной сирийской войны антитеррористическая миссия ВС Турции приняла ярко выраженное геополитическое значение. Поскольку с учетом планов Запада по расчленению Сирийской Арабской Республики (САР) встала явная угроза создания у южных границ Турции контролируемого террористическими организациями курдского автономного образования. Для противодействия подобным планам Турция провела с 2016 года три антитеррористические операции в северных районах Сирии - «Щит Евфрата», «Оливковая ветвь» и «Источник мира». Их результатом стали создание буферной зоны безопасности между городами Аазаз, Джераблус и Эль-Баб к северу от Алеппо, взятие под контроль Анкары пограничных районов к востоку от реки Евфрат.
По окончании операции «Источник мира» в 2019 году Турция договорилась с США и Россией о создании 80-километровой зоны безопасности вдоль своей южной границы. Однако партнеры Анкары не выполнили взятых на себя обязательств по нейтрализации влияния курдских террористических сил на севере Сирии. И теперь, судя по всему, Турция намерена собственными силами довести это дело до логического завершения.
Между тем результатом антитеррористической зачистки должно стать решение не только проблем, связанных с безопасностью Турции. Анкара открыто говорит о намерении разместить на территории зоны безопасности сирийских беженцев, коих уже насчитывается в Турции порядка четырех млн. человек. Кроме того, обсуждается вопрос расселения на данной территории туркманов - тюркского народа, преследуемого в различных районах Сирии как со стороны правительства, так и курдских сил. Судя по выкладкам турецких аналитиков, сами туркманы поддерживают идею переселения, что дает основание Анкаре рассчитывать даже на предоставление им в обозримой перспективе права на создание своей автономии. Поскольку в ведущихся в Женеве при посредничестве ООН, а также на площадке астанинского формата с участием Турции, России и Ирана обсуждениях по будущему конституционному порядку в Сирии рассматривается возможность предоставления национальным меньшинствам права на создание своих автономий в рамках территориальной целостности САР.
Сама же Турция готова патронировать не только военное, но и экономическое обеспечение этих и других процессов, направленных на утверждение мира и процветания в создаваемой ею зоне безопасности у своих южных границ. Ибо в Анкаре осознают, что не только военно-политическая стабильность, но и социально-экономическое развитие является залогом прочной безопасности в регионе. Особенно в столь проблемной, не покончившей с многолетней войной стране, как Сирия.
Однако главным препятствием на пути реализации планов турецкого антитеррора остается «своя игра» тех мировых сил, которые не скрывают своего недовольства в связи с перспективой освобождения северных районов Сирии от засилья курдских террористических структур.
Никто, кроме Турции
Заявление Анкары о предстоящей новой военной операции в Сирии вызвало наибольшее неприятие у США, которые с самого начала кровопролитного сирийского конфликта выступают в роли главных покровителей курдского движения. Белый дом дал понять о своем несогласии с военными приготовлениями Турции на северо-сирийском направлении, фактически тем самым вновь выразив свою заинтересованность в сохранении фактора курдского терроризма. Что, впрочем, неудивительно с учетом нацеленности этого «элемента» ближневосточной политики не только против безопасности и территориальной целостности Турции, все последние годы безрезультатно ожидающей сворачивания американской помощи курдским организациям на севере Сирии, но и против безопасности и территориальной целостности самой САР.
Более сдержанную позицию в связи с началом новой операции Турции выражает Россия. Это нашло свое подтверждение и в ходе состоявшегося вскоре после заявления Эрдогана визита главы МИД РФ Сергея Лаврова в Турцию. Анкара и Москва имеют очевидные противоречия на площадке своего военного присутствия в Сирии. Причем среди «спорных» вопросов фигурируют также и традиционные «особые отношения» Москвы с курдским движением, что неоднократно становилось предметом осуждения со стороны Анкары. Тем не менее Турция и Россия остаются союзниками в сирийском конфликте как минимум из-за обоюдной заинтересованности противостоять западным планам, «сирийская» составляющая которых во многом завязана как раз на стремлении добиться вытеснения Анкары и Москвы из большой ближневосточной игры. Данный аспект срабатывает на пользу турецко-российскому взаимодействию в том смысле, что Москва не прочь поступиться своим «курдским» интересом ради сохранения партнерских отношений с Анкарой. И это приобретает особое значение в нынешних условиях существенного ужесточения противоборства между Россией и Западом. В таких, между прочим, условиях, когда Турция, оставаясь союзником США по блоку НАТО, выражает, тем не менее, готовность, с одной стороны, блокировать расширение Альянса за счет Швеции и Финляндии, а с другой - и далее развивать стратегическое партнерство с Россией, в том числе в сфере военно-технического сотрудничества.
Неудивительно, что Лавров заявил о понимании озабоченности Турции из-за «угроз, которые создаются на ее границах внешними силами». Тем самым он подтвердил позицию Москвы, которую излагала официальный представитель МИД РФ Мария Захарова. Выразив тревожное восприятие Россией сообщения Эрдогана о начале новой военной операции на севере Сирии, она в то же время заявила, что Россия с пониманием относится к озабоченности Анкары в связи с угрозами национальной безопасности, которые исходят из приграничных районов Сирии.
Отдельно стоит сказать об Иране, который участвует в астанинском формате в качестве гаранта внутрисирийского мирного процесса наряду с Турцией и Россией. Однако одновременно с этим Тегеран последовательно усиливает свое присутствие в Сирии, не особенно считаясь при этом с интересами как Анкары, так и Москвы. Тегеран пытается воспользоваться некоторым ослаблением российского присутствия в САР на фоне войны в Украине и явно не воодушевлен перспективой новой турецкой операции.
Очевидна ставка Ирана не только на свои традиционные связи с официальным Дамаском, «копилка» которых дополнилась недавним визитом сирийского президента Башара Асада в ИРИ, но и на курдские силы. Благодатную почву для сотрудничества между последними (в лице PKK, YPG, SDF) и Тегераном формирует то обстоятельство, что иранские прокси могут оказаться единственной силой, которая решится оказать реальную поддержку курдским группировкам, впавшим в весьма неустойчивое состояние в ожидании развертывания нового масштабного наступления турецкой армии.
К слову, показателем этой неустойчивости курдских террористических группировок является их невесть откуда взявшееся тяготение к союзу с сирийским правительством. С тем самым, с которым они боролись все последние годы во имя «создания курдской автономии», причем ценой распада самого сирийского государства. Официальный Дамаск, со своей стороны, не прочь использовать эту внезапную лояльность курдских сил, возникшую на почве страха перед «турецким вторжением», с расчетом добиться их полного и бесповоротного укрощения. Ради этого Асад даже позволил себе выступить с предупреждением в адрес Анкары: посыл таков, что Турция может осуществить военную операцию только с согласия официального правительства Сирии. Однако Турция имеет достаточно оснований для того, чтобы не перекладывать обеспечение собственной безопасности на чужие плечи, пусть даже для этого придется вести новую военную кампанию на территории другого государства. Ибо опыт показывает, что справиться с курдским терроризмом, посягающим на безопасность Турции и ее граждан, способна сама Турция. Все остальные потенциальные борцы с терроризмом предпочитают иметь к нему избирательный подход, не считаясь при этом с правомерными требованиями Анкары.