TERROR ÜÇÜN «QARA NİŞAN»
Türkiyə Suriyanın şimalında yeni hərbi əməliyyatlara başladığını bəyan edib. Dünyanın güc mərkəzlərinin Ankaranın bu planına ümumilikdə tənqidi yanaşmasına baxmayaraq, Türkiyə öz təhlükəsizliyini təmin etmək, Türkiyə-Suriya sərhədində terror strukturlarının fəaliyyətinə son qoymaq əzmindədir. Bu isə öz növbəsində, Türkiyənin dünyanın strateji baxımdan ən önəmli regionlarından birində möhkəmlənməsinə imkan yaradacaq.
Yeni döyüşə
Suriyanın şimalında yeni antiterror əməliyyatlarına başlanıldığını bəyan edən Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sözlərindən belə məlum olub ki, əməliyyatlarda əsas hədəf Təl-Rifat və Manbic şəhərləri arasındakı 90 kilometrlik ərazidə təhlükəsizlik zolağının yaradılmasıdır. Söhbət hazırda kürdlərə məxsus terrorçu «Suriya demokratik qüvvələri» (SDF) və faktiki olaraq Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) Suriya qanadı olan «Xalq özünümüdafiə dəstələri» (YPG) qruplaşmalarının nəzarətində olan bölgədən gedir.
Ərdoğan yeni hərbi əməliyyata başlanılacağını İzmirdə keçirilən «Efes 2022» hərbi təlimləri zamanı bəyan edib. Bu bəyanatın ardından Türkiyə Silahlı Qüvvələri bir neçə günə transsərhəd əməliyyatlarına başlanılması üçün hazırlıqları başa vurub, hətta PKK-nın Təl-Rifat və Manbicdəki obyektlərinə dəqiq zərbələr endirib.
Türkiyənin qonşu ərəb dövlətinin ərazisində yeni hərbi əməliyyatlara başlamasında əsas məqsədin nə olduğu haqda sualın cavabı aydındır. Söhbət konkret rayonların Türkiyənin təhlükəsizliyinə təhdid yaradan terrorçulardan təmizlənməsindən gedir. Ölkə KİV yazır ki, ümumilikdə Ankara Suriya ilə sərhədin 600 kilometrlik hissəsinə nəzarəti tam ələ almaq istəyir. Bunun üçün isə PKK, SDF və YPG terrorçularına öldürücü zərbə vurmaq lazımdır.
Türkiyədə terror təhlükəsinə son qoyulması məqsədilə təxminən son 30 ildə dəfələrlə hərbi əməliyyatlar keçirilib, nəticədə, İraq və Suriya ərazisində kürd qruplaşmalarına məxsus bazalar məhv edilib. Lakin miqyaslı Suriya müharibəsi dövründə Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin antiterror missiyası daha çox geosiyasi çalar qazanıb. Məsələ ondadır ki, Qərbin Suriya Ərəb Respublikasını parçalamaq planı ilə Türkiyənin cənub sərhədlərində terrorçu təşkilatların nəzarət edəcəyi kürd muxtar bölgələrinin yaranması təhlükəsi ortaya çıxıb. Türkiyə məhz bu planların qarşısını almaq üçün 2016-cı ildən Suriyanın şimal rayonlarında 3 antiterror əməliyyatı keçirib – «Fərat qalxanı», «Zeytun budağı» və «Sülh çeşməsi». Bu əməliyyatlar nəticəsində Hələbdən şimalda yerləşən Azəz, Cerablus və Əl-Bab şəhərləri arasında bufer zona – təhlükəsizlik zonası yaradılıb, Fərat çayından şərq tərəfdə yerləşən həmsərhəd rayonlar Ankaranın nəzarətinə keçib.
2019-cu ildə «Sülh çeşməsi» əməliyyatının başa çatması ilə Türkiyə ABŞ və Rusiya ilə öz cənub sərhədində 80 kilometrlik təhlükəsizlik zonasının yaradılmasına dair razılığa gəlib. Lakin Ankaranın tərəfdaşları Suriyanın şimalında kürd terrorçularının neytrallaşdırılması ilə bağlı üzərlərinə götürdükləri öhdəliklərə əməl etməyiblər. Görünür, indi Türkiyə işi məntiqi sonluğuna öz gücünə çatdırmaq qərarına gəlib.
Amma antiterror əməliyyatının nəticəsi yalnız Türkiyənin təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələnin həlli olmamalıdır. Ankara açıq şəkildə bildirir ki, o, suriyalı qaçqınları təhlükəsizlik zonasına yerləşdirməyi düşünür. Xatırladaq ki, artıq Türiyədəki suriyalı qaçqınların sayı 4 milyona çatır. Bundan başqa, Suriyanın müxtəlif bölgələrində istər hökumət, istərsə də kürd qüvvələri tərəfindən təqib olunan türk xalqı – türkmənlərin də bu zonaya yerləşdirilməsi məsələsi müzakirə olunur. Türkiyəli analitiklər bildirir ki, türkmənlərin özləri bu ideyanı müsbət qarşılayırlar. Nəticədə, Ankara perspektivdə onlara öz muxtariyyətlərini yaratmaq haqqının verilməsi haqda belə, düşünə bilər. Xatırladaq ki, Suriyanın gələcək konstitusion düzəni ilə bağlı istər BMT-nin vasitəçiliyi ilə Cenevrədə, istərsə də Türkiyə, Rusiya və İranın iştirakı ilə Astana formatında aparılan müzakirələrdə gələcəkdə bu ölkədə yaşayan milli azlıqlara Suriyanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində muxtariyyətlərin yaradılması haqqının verilməsi imkanları da müzakirə edilir.
Türkiyə özü isə yaradacağı təhlükəsizlik zolağında sülh və çiçəklənməyə töhfə vermək üçün bu və digər proseslərdə nəinki hərbi, həm də iqtisadi dəstək baxımından iştiraka hazırdır. Çünki Ankara regionda möhkəm təhlükəsizlik üçün yalnız hərbi-siyasi sabitlik deyil, həm də sosial-iqtisadi inkişafın vacib olduğunu anlayır. Bu, xüsusilə illərdir müharibənin bitmədiyi Suriya kimi qeyri-sabit ölkələrə aiddir.
Amma Türkiyənin antiterror planlarının reallaşdırılmasına əsas maneə dünya güclərinin «öz oyununu» oynamasıdır. Hər halda, onlar Suriyanın şimal rayonlarının terrorçu kürd dəstələrindən təmizlənməsi perspektivini narahatlıqla qarşıladıqlarını gizlətmirlər.
Türkiyədən başqa heç kim
Ankaranın Suriyada yeni hərbi əməliyyatlara başlanılacağına dair bəyanatı qanlı Suriyan münaqişəsinin lap əvvəlindən kürd hərəkatının əsas himayədarı kimi çıxış edən ABŞ-ın ürəyincə olmayıb. Ağ Ev Türkiyənin Suriyanın şimalında hərbi əməliyyatlara hazırlaşmasından narazı olduğunu bildirməklə, faktiki, kürd terrorçuluğunun davam etməsində maraqlı olduğunu bir daha ortaya qoyub. Yaxın Şərq siyasətinin bu «element»i  yalnız illərdir Amerikanın Suriyanın şimalındakı kürd təşkilatlarına dəstəyi dayandıracağını gözləyən Türkiyənin ərazi bütövlüyü üçün təhdid deyil. Bu, həm də Suriyanın özünün təhlükəsizliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş siyasətdir. Odur ki, Vaşinqtonun mövqeyi təəccüblü deyil.
Türkiyənin Suriyanın şimalında yeni hərbi əməliyyatlara başlamaq qərarına Rusiyanın münasibəti isə daha ehtiyatlı olub. Bu, özünü Ərdoğanın sözügedən bəyanatından dərhal sonra Ankaraya yollanmış Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun səfərinin gedişində də göstərib. Ankara ilə Moskvanın Suriyada hərbi mövcudluqları ilə bağlı yanaşmasında ciddi ziddiyyətlər var. «Mübahisəli» məsələlər arasında Moskvanın kürd hərəkatları ilə ənənəvi «xüsusi münasibətləri» də yer alır. Ankara Rusiyanın bu mövqeyini dəfələrlə pisləyib. Bununla yanaşı, Türkiyə ilə Rusiya Suriya münaqişəsində ən azı Qərbin planlarına qarşı birgə müqavimət baxımından müttəfiq olaraq qalırlar. Məlum olduğu kimi, Qərbin bu planlarının əsas hissələrindən biri Ankara ilə Moskvanın böyük Yaxın Şərq oyunundan sıxışdırılıb çıxarılmasıdır. Məhz bu aspekt Rusiya-Türkiyə əməkdaşlığının xeyrinə işləyir. Bu mənada, Moskva Ankara ilə tərəfdaş münasibətlərini qoruyub saxlamaq üçün özünün «kürd maraqları»ndan imtina etməyin əleyhinə deyil. Rusiya ilə Qərb arasında qarşıdurmanın şiddətləndiyi indiki şəraitdə isə bu, əhəmiyyətini daha da artırır. Türkiyə NATO-da ABŞ-ın müttəfiqi olaraq qalmasına rəğmən, bir yandan alyansın İsveç və Finlandiyanın hesabına genişlənməsinə etiraz edir, digər tərəfdən isə Rusiya ilə strateji tərəfdaşlığı, o cümlədən hərbi-texniki əməkdaşlığı davam etdirir.
Belə bir vəziyyətdə Lavrov Türkiyənin «öz sərhədlərində xarici qüvvələrin yaratdığı təhdidlərdən» qəzəbini anlayışla qarşıladıqlarını bildirib ki, bu da təəccüblü deyil. Lavrov bununla Moskvanın Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mariya Zaxarovanın ifadə etdiyi mövqeyini bir daha təsdiqləyib. Zaxarova Ərdoğanın Suriyanın şimalında yeni hərbi əməliyyatlara başlanacağı haqda bəyanatının Rusiyada narahatlıqla qarşılandığını desə də, bildirib ki, Moskva Ankaranın milli təhlükəsizliyinə yaranan təhdidlərdən narahatlığını anlayır. Söhbət onun Suriya ilə həmsərhəd rayonlarından gələn təhdidlərdən gedir.
Suriyadaxili sülh prosesində Astana formatında Türkiyə və Rusiya ilə birlikdə qarant kimi çıxış edən İran haqda ayrıca danışmaq lazımdır. Tehran Suriyada mövcudluğunu davamlı olaraq artırır və bu zaman nə Ankaranın, nə də Moskvanın maraqlarını nəzərə alır. O, Ukrayna müharibəsi fonunda Rusiyanın Suriya istiqamətində zəifləməsindən yararlanmağa çalışır və belə bir vəziyyətdə Türkiyənin Suriyanın şimalında hərbi əməliyyatlara başlamaq qərarı, təbii ki, İranın ürəyincə deyil. Aydındır ki, bu işdə Tehran yalnız rəsmi Dəməşq ilə ənənəvi əlaqələrinə arxalanmır (yeri gəlmişkən, bu yaxınlarda Suriya prezidenti Bəşər Əsəd İrana səfər edib). Tehran kürd qüvvələrinə də arxalanır. Sonuncularla (PKK, YPG, SDF) Tehran arasında əməkdaşlıq üçün əlverişli şəraiti təmin edən bir amil də var: iranlı proksi Türkiyə ordusunun miqyaslı hücum hazırlığı planı qarşısında çətin vəziyyətə düşmüş kürd qruplaşmalarına real dəstək verəcək yeganə güc ola bilər.
Yeri gəlmişkən, terrorçu kürd qruplaşmalarının nə qədər dəyişkən olduğunu onların bir anda Suriya hökuməti ilə ittifaqa can atmağa başlaması da təsdiqləyir. Halbkui onlar bütün son illər ərzində «kürd muxtariyyətinin yaradılması» üçün yerli hökumətlə mübarizə aparıb və bu yolda Suriya dövlətinin parçalanmasına belə, nail olublar. İndi rəsmi Dəməşq də «Türkiyənin hücum planı» qarşısında qorxuya düşmüş kürd qüvvələrinin bu gözlənilməz loyallıqdan yararlanmağın əleyhinə deyil. Bunun üçün Əsəd Ankaraya xəbərdarlıq etməyə belə, cəsarət tapıb: guya Ankara hərbi əməliyyatlara yalnız Suriya hökumətinin razılığı ilə başlaya bilər. Amma Türkiyənin öz təhlükəsizliyinin təmini işini başqasının çiyinlərinə qoymaması üçün kifayət qədər əsası var. O, bunun üçün başqa dövlətin ərazisində yeni hərbi əməliyyatlara başlamağa da hazırdır. Hər halda, təcrübə göstərir ki, Türkiyənin və onun vətəndaşlarının təhlükəsizliyinə təhdid yaradan kürd terrorçuları ilə mübarizəni yalnız Ankaranın özü bacarır. Terrorçuluqla bütün digər potensial mübarizlər onlara seçim əsasında yanaşır, Ankaranın haqlı tələblərinə isə məhəl qoyulmur.

ERADICATING THE TERRORISM
Turkey has recently announced a new military operation in northern Syria. Despite the general criticism of the global centres of Ankara's plans, the latter is determined to ensure its security and curb terrorist activities along the Turkish-Syrian border. Apparently, this will definitely strengthen Turkey's position in one of the strategically important regions of the world.
Into a new battle
Turkish President Recep Tayyip Erdogan announced a new anti-terrorist operation in northern Syria and declared its main objective be the establishment of a security belt in the 90km stretch between the cities of Tell-Rifat and Manbij. This area is currently controlled by the Kurdish terrorist organisations, the Syrian Democratic Forces (SDF) and the People's Self-Defence Units (YPG), which are actually the Syrian branch of the terrorist Kurdistan Workers' Party (PKK).
Following Erdogan’s announcement of a new military campaign during the Efes-2022 military exercise in the Izmir province, the Turkish army completed preparations to launch a cross-border operation within days and even carried out the first spot strikes on PKK targets in Tell-Rifat and Manbij.
What is Turkey’s primary objective under the new military operation in the neighbouring Arab state? Obviously, it tries to clear the specific areas controlled by terrorists that threaten Turkey's security. According to the Turkish media, Ankara's intention is to ensure full control of a 600km stretch of its border with Syria. But to do so, the PKK, SDF and YPG terrorists must be eliminated.
In fact, to curb the terrorist threat, Turkey has repeatedly conducted military operations over the past 30 years, destroying the bases of Kurdish groups in Iraq and Syria. However, in the context of the large-scale Syrian war, the Turkish army’s anti-terrorist mission has taken on a pronounced geopolitical significance. Given the Western plans to divide the Syrian Arab Republic, there is a clear threat of emergence of a Kurdish autonomy controlled by terrorist organisations on Turkey's southern borders. To counter such plans, Turkey has conducted three anti-terrorist operations in northern Syria (Euphrates Shield, Olive Branch and Spring of Peace) since 2016, which resulted in the establishment of a security buffer zone between the cities of Aazaz, Jerablus and Al-Bab north of Aleppo, as well as the establishment of Ankara’s control of the border areas east of the Euphrates River.
At the end of Operation Spring of Peace in 2019, Turkey agreed with the US and Russia to create an 80-kilometre security zone along its southern border. However, Ankara's partners have not fulfilled their commitments to neutralise the influence of Kurdish terrorist forces in northern Syria. Now, it seems that Turkey intends to complete the process on its own.
Meanwhile, the anti-terrorist counteroffensive will not only solve Turkey's security problems. Ankara has openly expressed its intention to host more Syrian refugees in addition to almost four million living in Turkey currently. There are also discussions on the settlement of Turkmans, a Turkic people persecuted by both government and Kurdish forces in various parts of Syria. According to Turkish analysts, Turkmans support the idea of resettlement. This gives to Ankara the basis to consider granting Turkmans the right to establish an autonomy in the future. The UN-led discussions in Geneva and the Astana format involving Turkey, Russia and Iran on the future constitutional order in Syria consider the possibility of granting national minorities the right to establish their autonomies without violating the territorial integrity of Syria.
Turkey is ready to patronise both military and economic support of these and other processes to establish peace and prosperity in the security zone it is creating on its southern borders. Because Ankara realises that not only military and political stability but also social and economic development is a guarantee of lasting security in the region. Especially in a country as troubled as Syria, which has been suffering from war for many years.
However, the main obstacle to the implementation of Turkey's anti-terror plans remains the plans of world powers that do not welcome the prospect of liberating the northern parts of Syria from the Kurdish terrorist groups.
No one but Turkey
Ankara's announcement of a new military operation in Syria has drawn the most criticism from the US, which has been the main patron of the Kurdish movement since the beginning of the Syrian conflict. The White House stated its opposition to Turkey's military preparations in the northern Syria, which means nothing but its interest in preserving the factor of the Kurdish terrorism. It is not surprising, as this ‘element’ of the Middle Eastern policy works not only against the security and territorial integrity of Turkey, which has long been waiting in vain for the US to stop its support to Kurdish organisations operating in northern Syria, but also against the security and territorial integrity of Syria itself.
Russia's position on Turkey's new operation is more restrained. This was also confirmed during the visit of Russian Foreign Minister Sergei Lavrov to Turkey shortly after Erdogan's statement. Ankara and Moscow have obvious contradictions in terms of their military presence in Syria. Moreover, among the ‘contentious issues’ are also Moscow's traditional ‘special relationships’ with the Kurdish movement, which has been repeatedly condemned by Ankara. Nevertheless, Turkey and Russia remain allies in the Syrian conflict, at least because of their mutual interest in opposing the Western plans largely based on its intention to push Ankara and Moscow out of its Greater Middle East Game. This obviously plays in hands of the Turkish-Russian cooperation, as Moscow is increasingly willing to sacrifice its Kurdish interest in order to preserve its partnership with Ankara. This is particularly important amid the significantly tougher ongoing confrontation between Russia and the West. Yet under these circumstances Turkey, regardless of its membership in NATO, is nevertheless willing to block the expansion of the alliance thanks to Sweden and Finland and to further develop a strategic partnership with Russia, including military-technical cooperation.
Unsurprisingly, Lavrov said he understood Turkey's concerns about "the external threats along its borders". Thus, he reiterated the Kremlin’s position as expressed by the Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova. She expressed Russia's alarm at Erdogan's announcement of the new military operation in northern Syria, but added that Russia was sympathetic to Ankara's concerns about the threats to its national security along the Syrian border.
As to Iran, it’s one of the participants of the Astana format as a guarantor of peace in Syria along with Turkey and Russia. At the same time, Tehran is consistently strengthening its presence in Syria regardless of the interests of Ankara and Moscow. Tehran is trying to take advantage of the weakening Russian presence in Syria amid the war in Ukraine and is clearly not happy with the prospect of a new Turkish operation.
Iran clearly relies not only on its traditional ties with Damascus, which have improved after the recent visit of the Syrian President Bashar al-Assad to Iran, but also on the Kurdish forces. There is a fertile ground for cooperation between the latter represented by the PKK, YPG and SDF and Tehran, since Iranian proxies may be the only force that dares to provide real support to Kurdish groups, which have been very unstable in anticipation of the new large-scale Turkish offensive.
Incidentally, the recent yet unexpected trend of Kurdish terrorist groups towards establishing an alliance with the Syrian government is also indicative of their unstable state. The same government they have been fighting for all these years to reportedly establish yet another Kurdish autonomy by dividing the Syrian state. Apparently, Damascus does not mind the sudden loyalty of Kurdish forces, which emerged out of fear of the Turkish invasion, and wants to ensure their total and irrevocable obedience. President Al-Assad has even warned Ankara that Turkey could carry out a military operation only with the consent of the official Syrian government. However, Turkey has enough reasons not to leave its security issues to others, even though it requires a new military campaign on the territory of another country. Previous experience shows that Turkey can cope with the Kurdish terrorism that threatens the security of Turkey and its citizens on its own. The rest of potential fighters against terrorism prefer to deal with it selectively, ignoring Ankara's legitimate demands.