SİMANI DƏYİŞƏN REFERENDUM
İyunun 5-də Qazaxıstanda ölkə Konstitusiyasına dəyişikliklərlə bağlı referendum keçirilib. Konstitusiyanın 33 maddəsinə hökumətin təklif etdiyi 56 dəyişiklik faktiki olaraq, İkinci Respublikada siyasi institutların formalaşdırılması üçün baza yaradır. Söhbət məğzinə və formasına görə ölkənin ilk prezidenti Nursultan Nazarbayevin «övladı» olmuş birinci respublikanı əvəzləyəcək İkinci Respublikadan gedir. Bu, əvvəlki siyasi konstruksiyanın sökülməsi, hakimiyyətin bölüşdürülməsi prinsipi əsasında yeni sisteminin qurulmaması cəhdidir.
Məsələn, Konstitusiya dəyişikliyi Qazaxıstanın superprezident respublikasından prezident respublikasına keçidini, eyni zamanda güclü parlamentin formalaşdırılmasını nəzərdə tutur. Bununla yanaşı, Nursultan Nazarbayev Yelbaşı (xalqın lideri) da daxil olmaqla, bir çox imtiyazdan məhrum edilir. Maraqlıdır ki, Nazarbayev özü dəyişikliklərə dəstək ifadə edib. Bu addım onun ailə üzvlərinə toxunulmazlıq zəmanətinin verilməsi qarşılığında varisinin siyasi kursunun dəstəklənməsi kimi qiymətləndirilir.
Yeni dəyişikliklər prezidentin yaxın qohumlarının dövlət strukturlarında rəhbər vəzifələr tutmasını da qadağan edir, Konstitusiya Məhkəməsinin yaradılmasını nəzərdə tutur, insan haqları üzrə müvəkkilin statusunu möhkəmləndirir və ölüm hökmünü aradan qaldırır.
İslahatlar yolu ilə
Referendumdan əvvəl, əlbəttə ki, ciddi hazırlıq işləri görülüb, geniş ictimai müzakirələr aparılıb. Bununla yanaşı, görünən odur ki, hakimiyyət ölkədə bu ilin yanvarında baş vermiş faciəvi hadisələrdən sonra yeni siyasi sistemi təmin edəcək miqyaslı dəyişiklikləri mümkün qədər tez həyata keçirmək istəyir. Bircə onu xatırlatmaq kifayətdir ki, Qazaxıstanda islahatların həyata keçiriləcəyi anonsu martın 16-da, prezident Kasım-Jomart Tokayevin xalqa növbəti müraciəti zamanı verilmişdi. Amma hələ bunadək – yanvarın 28-i və martın 1-də hakim partiyanın birdən-birə iki qurultayı keçirilmişdi. Martın 1-də keçirilən qurultayda «Nur Otan» partiyasının adı dəyişdirilərək «Amanat» qoyulub, bundan sonra referendum elan olunub və aprelin 26-da partiyanın daha bir növbədənkənar qurultayı keçirilib. Burada ölkə prezidenti olan partiya sədri siyasi təşkilatın rəhbərliyindən getmək qərarını açıqlayıb. Üç gün sonra isə Tokayev ölkə Konstitusiyasına dəyişikliklərlə bağlı referendumun keçirilməsinin vacibliyini bəyan edib. Bundan 1 həftə sonra – mayın 5-də ümumxalq səsverməsinin keçirilməsi ilə bağlı sərəncam imzalanıb və cəmi 1 ay sonra səsvermə uğurla təşkil edilib. Yəqin ki, Qazaxıstanın müstəqillik qazandıqdan bu yana belə sürətli dəyişikliklərə məruz qalmadığını demək, şişirtmə olmaz.
Yeni şəraitdə yaşamağı öyrənmək
Qazaxıstanda Konstitusiya islahatları, əsas qanuna dəyişikliklərlə bağlı referendumun keçirilməsi ölkənin siyasi həyatında nəzərəçarpacaq canlanma yaradıb. «Hakimiyyət partiyası» şöhrətini qoruyub saxlayan «Amanat» ən azı parlamentdə konstitusion çoxluğa sahib olduğu üçün dəyişikliklərlə bağlı təbliğatın önündə gedirdi. Partiyanın funksionerləri mayın 24-də ölkənin şəhər və kəndlərində 5 mindən artıq tədbir keçiriblər. Beləliklə, ölkənin ən nəhəng siyasi qüvvəsi öz potensialını əməldə göstərə bilib. Onun hazırkı sədri – Parlament Məclisinin spikeri Yerlan Koşanova isə öz liderlik, təşkilatçılıq bacarıqlarını ortaya qoymaq, eyni zamanda partiyanın ölkə ilə birlikdə yenilənmək iqtidarında olduğunu göstərmək imkanı yaradılıb. Ekspertlər partiyanın təbliğat işində əvvəlki təcrübəyə uyğun yığıncaqların (dolu zallarda çıxışlar, konsertlər və s.) təşkil edilmədiyinə diqqət çəkiblər. Yerlərdə keçirilən görüşlər isə kütlənin əhvalının müəyyənləşdirilməsinə, dəyişikliklərlə bağlı sualların xarakterini vilayət-vilayət, region-region öyrənməyə imkan verib.
Parlament müxalifətinin təmsilçiləri də fəallaşıb. Söhbət «Ak jol» demokrat partiyasından və Qazaxıstan Xalq Partiyasından gedir. Bəzi hallarda onların hakim partiya ilə yanaşmalarındakı fərqlər ortaya çıxıb ki, buna misal kimi, dövlət dili məsələsinə yanaşmanı göstərmək olar. Məlumdur ki, «Ak jol» «Dövlət dili haqqında» yeni qanunun hazırlanması və qəbulunu vacib sayır.
Ümumxalq Sosial-Demokrat Partiyası (ÜSDP) daha qəti mövqeyi ilə seçilib. Amma bu partiya belə, islahatlara dəstək verib. ÜSDP-də hesab edirlər ki, Məclis deputatlarının və məslihatların seçimində qarışıq sistemdən istifadə üstünlükdür. Partiya akimlərin seçki ilə müəyyənləşdirilməsini və Konstitusiya Məhkəməsinin bərpasını da müsbət addım sayır. Digər tərəfdən ÜSDP Konstitusiyaya dəyişikliklərə tam paket halında səs verilməsini doğru hesab etmir. Bu partiyanın radikal təklifləri arasında paytaxta əvvəlki adının (Astana) qaytarılması, Parlament Senatının ləğvi, hakimlərin seçki ilə müəyyənləşdirilməsi kimi ideyalar da var. Amma o, Qazaxıstanın qeyri-sistemi müxalifətinin digər nümayəndələrindən fərqli olaraq, referendumun boykot edilməsi çağırışı ilə çıxış etməyib.
Referendumun hədəfləri və vəzifələri
İstənilən halda, Qazaxıstanda referendum baş tutub və əhalinin böyük hissəsi onu dəstəkləyib. İnsanlar öz gələcəklərinə, o cümlədən proqnozlaşdırılan sosial-iqtisadi sabitliyə səs veriblər. Bu, həyat səviyyəsinin təlatümsüz, proyeksiya ilə yaxşılaşdırılmasına verilmiş səsdir.
Son zamanlar dünyanın əksər ölkələri kimi, Qazaxıstan da postpandemiya dövründə iqtisadiyyatın bərpası problemləri ilə üz-üzədir. Buraya Ukrayna müharibəsinin yaratdığı çətinlikləri də əlavə etmək lazımdır. Əvvəlki illərdə biznesdə həddindən artıq nüfuzlu «toxunulmazlar» təbəqəsi olduğundan, belə problemlərin öhdəsindən gəlinməsi çox çətin idi. İndi isə ölkə qarşısında yeni imkanlar açılır.
Hələ bu ilin əvvəlində – yanvar hadisələrindən cəmi 2 həftə sonra prezident Kasım-Jomart Tokayev faciəvi hadisələrə zənginlərlə yoxsullar arasındakı «qəbuledilməz uçurum»un da yol açdığını bildirmişdi. O zaman dövlət başçısı «dərin transformasiya»nın, «real islahatlar»ın vacibliyini deyir, iqtisadi inkişafdan yalnız «məhdud elitanın faydalandığı» vəziyyətə son qoyulmasının önəmini dilə gətirirdi. Yeni şəraitdə vəziyyət əhəmiyyətli transformasiyaya uğrayacaq. Ölkədə artıq «toxunulmazlar»la bağlı səs-küylü məhkəmə proseslərinə start verilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, daha ciddi sosial problemlər əsasən regionlarda yaşanır. Orada bəzən xırda məişət problemi illərlə həllini tapmır. Belə olan təqdirdə, insanlar dəstəyi mərkəzdə axtarır. Çünki yerli hakimiyyət orqanları belə məsələlərin həllində fəallıq göstərmir. Mərkəz isə məlum səbəblərdən hər bir hala operativ reaksiya verə bilmir. Bununla da, problemlər üst-üstə yığılaraq, kritik həddə gedib çatır. Bu mənada, etirazçı çıxışların daha çox məhz regionlardan başlaması təsadüf deyil. Yerli hakimiyyət orqanları əhali və seçicilər qarşısında məsuliyyət hiss etmirdi. İndi dəyişikliklərdən sonra müxtəlif səviyyəli akimlərin seçki yolu ilə müəyyənləşməsi onlarda seicilər qarşısında məsuliyyət hissi yaradacaq, demək, yerlərdəki problemlərin əhəmiyyətli hissəsinin çözülməsi şansı yaranacaq.
Yeri gəlmişkən, referendumdan bir neçə gün əvvəl Qazaxıstan hökuməti Abay, Yeddisu və Ulıtauda hakimiyyətin formalaşdırılması haqqında fərmanının reallaşdırılmasına dair tədbirlər planını təsdiqləyib. Bu prosesin də yerlərdə administrasiyaların effektivliyini artıracağı, Qazaxıstanın inzibati-ərazi bölgüsü sistemini təkmilləşdirəcəyi gözlənilir.
Ümumilikdə yenidənqurmanın başında hakimiyyətin desentralizasiyası dayanır. Parlamentin güclənməsi, onun nəzarətçi funksiyasının artırılması, prezident institutu səlahiyyətlərinin bir hissəsinin parlamentə verilməsi də bu prosesin tərkibinə aiddir.
Referendum bütünlükdə islahatlar prosesinin legitimləşdirilməsi, xalqın aparılan kursa dəstəyinin nümayişi baxımından əsas şərtlərdən biri idi. Bu, xalqdan mandat aldığını və bu mandatı doğrultduğunu göstərmək istəyən hökumət üçün çox vacib idi. Eyni zamanda bu, Qazaxıstanın beynəlxalq arenada dayanıqlılığını da gücləndirən haldır.
Ukraynadakı savaş, bu müharibə fonunda tətbiq olunan sanksiyaların mənfi effekti müxtəlif ölkələrə, o cümlədən Rusiyanın qonşularına getdikcə daha çox təsir göstərir. Qazaxıstan isə Rusiya ilə həm siyasi, həm də iqtisadi baxımdan sıx bağlı olan dövlətlərdəndir. Qazaxıstanda öz maraqları olan Qərb ölkələrinin Moskva ilə müxtəlif dövlətlərin əməkdaşlığını məhdudlaşdırmağa çalışdığı bir vaxtda Nur-Surtan xarici oyunçuların yox, öz xalqının maraqlarına əsaslanan müstəqil kurs yürütməyə çalışır. Bu mənada, ölkədə keçirilmiş referendum Qazaxıstanın kiminlə və hansı istiqamətdə hərəkət edəcəyi sualına cavab da ola bilər.

REFERENDUM FOR PROMISING REFORMS
On June 5, Kazakhstan held a referendum on amendments to constitution. The total of 56 amendments to 33 articles of the constitution actually create the basis for the development of political institutions of the Second Republic, which will replace the First Republic, the brainchild of the country's first president, Nursultan Nazarbayev. The reform is, in fact, a dismantling of the former political structure and an attempt to build a new system of checks and balances based on the principle of separation of powers.
In particular, the constitutional changes are meant to shift the super-presidential republic to a presidential one, but with a strong parliament. At the same time, Nursultan Nazarbayev is stripped of most of his privileges, including the status of yelbasy (leader of the nation). Remarkably, Nazarbayev himself supported the amendments. The move is viewed as a political endorsement of his successor's course in exchange for, among other things, guarantees of immunity for the members of Nazarbayev’s family. The new amendments also prohibit relatives of the president from holding senior positions in state bodies, creation of the Constitutional Court, improve the status of the Human Rights Commissioner and introduce a blanket ban on the death penalty.
Path of reforms
The referendum was preceded by serious preparatory work and extensive public debates. At the same time, it is clear that the authorities are in a hurry to make sweeping changes that consolidate the new political situation in the country following the tragic events of January 2022.
Reforms were announced in Kazakhstan on March 16 during the regular address to the nation by President Kassym-Jomart Tokayev. However, before that, on January 28 and March 1, the ruling party held two congresses. At the March 1 congress, Nur Otan was renamed Amanat. On April 26, following the congress and the decision on reforms, the party held another extraordinary congress, where President Tokayev announced his intention to leave the leadership of the party. Three days later, Tokayev announced the need to hold a referendum on constitutional amendments. A week later, on May 5, he signed a decree on holding a nationwide referendum, which was successfully held a month later. Perhaps it is the first time Kazakhstan introduced such rapid changes in its constitution since its establishment as an independent state.
Getting accustomed to new conditions
Meanwhile, constitutional reforms and the referendum on the adoption of constitutional amendments have considerably revived the political life in Kazakhstan.
The Amanat Party, which has retained its reputation as the ‘ruling party’, at least because it has a constitutional majority in parliament, has been at the forefront of the referendum campaign. It was estimated that party functionaries had held more than 5,000 events in towns and villages on May 24 alone. The country's largest political force has demonstrated its potential in practice. Incumbent chairman of the party, speaker of the parliament Yerlan Koshanov, had a chance to show his leadership potential, demonstrate his organisational skills and the party's ability to reform itself together with the country. Experts note the absence in Amanat party's propaganda activities of the previously practiced mass actions like speeches in full halls, concerts, etc. At the same time, local meetings allowed to determine the mood in masses, nature of requests for changes, which varied in provinces and regions.
Representatives of the parliamentary opposition, the Ak Zhol Democratic Party of Kazakhstan and the People's Party of Kazakhstan, were also active. In some cases, there were differences between the positions of the parliamentary opposition and Amanat, in particular on the issue of the state language. Ak Zhol is known to be in favour of drafting and adopting a new law on the state language.
The opposition National Social Democratic Party (NSDP) took a more categorical stance. But even it expressed support for the reform, underlining the advantages of introducing a mixed system of elections to the parliament and maslikhats, the election of akims and the restoration of the Constitutional Court. On the other hand, NSDP disagreed with the principle of voting for the entire package of constitutional amendments. Furthermore, among the party's radical proposals were the call to rename the capital back to Astana, the abolition of the Senate and the introduction of a mechanism for the election of judges.  However, it did not call for a boycott of the referendum, as other members of Kazakhstan's non-systemic opposition.
Aims and purposes of the referendum
Either way, Kazakhstan held the referendum supported by a significant part of the population. People voted for their future, including for projected socio-economic stability without any more shocks and with an objective to improve the quality of life.
Kazakhstan, like many other countries, has faced the challenges of economic recovery in the post-pandemic period, as well as the difficulties caused by the war in Ukraine. In earlier years, with a large and influential layer of untouchables in business, it was much more difficult to cope with such problems. Now there are new opportunities opening up for the country.
Earlier this year, just two weeks after the January events, President Kassym-Jomart Tokayev named the cause of the tragic events as the ‘unacceptable level’ of the gap between the rich and the poor. He noted the need for ‘profound transformation’, ‘real reforms’ and putting an end to the situation when ‘some elite groups’ benefit from economic growth.
In the new environment, the situation will undergo a significant transformation. There are already high-profile trials of the so-called untouchables.
As expected, the greatest concentration of social problems is in the regions, with a number of minor local issues remaining unsolved till this day. People have sought support from the centre, because the local authorities have been passive. And the centre, for obvious reasons, was simply unable to respond promptly. This led to the accumulation of problems, reaching a critical level.
Therefore, it is no coincidence that protests often started in regions of Kazakhstan. Local authorities did not feel responsible to the population and their voters. After the recent changes, as well as the election of akims at the various levels of the executive power, it is expected that they start feeling responsibility to the people who elected them. This means that there is a chance that a significant part of the current problems will be solved locally.
By the way, a few days before the referendum, the Kazakh government approved an action plan to implement the presidential decree on the establishment of provinces Abai, Zhetisu and Ulytau provinces. This move is also expected to improve the efficiency of local administration and the administrative-territorial division of Kazakhstan.
In general, at the heart of the ongoing reforms is the decentralisation of power. The strengthening of the parliament, its functions of control, and the redistribution of powers from the president to parliament are all part of this process.
The referendum has become one of the key conditions for the legitimisation of the entire reform process, an indicator of public support to the political course of the Kazakh leadership. It is very important for the authorities of the country, who clearly express that they have a mandate from the people for changes and that they justify this mandate. It is also significant in terms of increasing the stability of Kazakhstan in the international arena.
The war in Ukraine and the negative effect of sanctions have an increasingly negative impact on various states, including the neighbours of Russia. Kazakhstan is a country that is closely linked to Russia both politically and economically. While the Western countries with interests in Kazakhstan are trying to limit the cooperation of various states with Moscow, Nur-Sultan is interested in demonstrating an independent course based on the interests of its own people, rather than on the intentions of external players. Therefore, the recent referendum may be an answer to questions of with whom and in which direction Kazakhstan is moving.