Rusiyanın hərbi əməliyyatların növbəti mərhələsinə hazırlaşdığı bir vaxtda, NATO hərbi yerləşdirmə üzrə yeni strategiyaya başlayır
Avropa İttifaqı, G7 və NATO-nun Rusiya ilə hərbi qarşıdurmada Ukraynaya ciddi yardımların göstərilməsi məqsədilə iyunun sonlarında növbə ilə Brüssel, Ellmau və Madriddə keçirilmiş sammitləri qlobal diqqəti yenidən bu mövzu üzərinə cəmləyib. Amma bütün bunlar dünyanı sülhə yaxınlaşdırmayıb. Bununla yanaşı, fövqəldövlət liderlərinin Qərbi Avropanın gözəl, səliqəli şəhərlərində toplaşaraq söhbətləşdikləri bir vaxtda müharibə davam edir, yeni dağıntılar və itkilər gətirirdi…
Ukrayna üçün Marşal planı
Ukraynada hərbi əməliyyatların davam etməsi, Avropada ictimai rəyin Rusiyaya qarşı getdikcə daha radikal xarakter alması Kiyev üçün Avropa İttifaqına üzvlük səylərinin reallaşdırılması baxımından əlverişli şərait yaradır. Avropanın aparıcı dövlətlərinin liderlərinin bu məsələ bağlı ilkin mövqeyini dəyişməsi və ya dəyişməyə başlaması da bunu təsdiqləyir. Amma onların çoxu əvvəlkitək, Kiyevin Aİ-nin tamhüquqlu üzvünə çevrilməsi üçün xüsusi, güzəştli şərtlərin tətbiqinin əleyhinədirlər.
Bununla yanaşı, müharibə Avropada «oyun qaydaları»nı ciddi şəkildə dəyişib və Ukraynanın siyasi və iqtisadi mühitinin Aİ-nin tələblərinə uyğun yenidən təşkil edilməsi üçün şərait yaradıb. Ehtimal olunur ki, Ukrayna üçün Marşal planının hazırlanması və reallaşdırılması Brüsselin Kiyevin iqtisadiyyatına və siyasətinə təsir imkanlarını artıracaq. Bu məsələdə Almaniya xüsusi fəallıq nümayiş etdirir. Xatırladaq ki, o, bütün mövcud çətinliklərə baxmayaraq, hələ də Avropanın əsas maliyyə-iqtisadi lokomotivi rolunu oynayır. Rəsmi Berlində düşünürlər ki, Almaniya Avropanın Ukraynaya yardımının avanqardında yer almaqla, nüfuzunu əhəmiyyətli dərəcədə artıra, Ukrayna və ümumilikdə Şərqi Avropaya uzunmüddətli təsir imkanlarını təmin edə bilər. Amma bununla yanaşı, müharibədən sonrakı tarixində ən ciddi enerji böhranı ilə üzləşmiş Almaniyanın özünün ciddi dəstəyə ehtiyacı var. «Qazprom» iyunda «Şimal axını» ilə qaz nəqlini 40% azaldıb – bu istiqamətdə sutkada 167 milyon kubmetr «mavi yanacağ»ın nəqli nəzərdə tutulurdusa, hazırda bu həcm 100 milyon kubmetrdir. Şirkət tədarük həcminin azaldılmasını «Siemens» şirkəti ilə planlı profilaktika ilə əlaqələndirir – o, təmirdə olan qazvurma aqreqatlarını Kanadanın sanksiyaları səbəbilə geri qaytara bilmir. Aİ Rusiyanın bu əməlini şantaj kimi qiymətləndirir, Berlin isə qaz sahəsində yaşana biləcək fövqəladə vəziyyət üçün hazırlanmış qəza planının ikinci mərhələsinə keçib. Plan ayrı-ayrı müəssisələrin təbii qaza məcburi qənaətini nəzərdə tutur. Ekspertlər hesab edirlər ki, yaxın aylarda vəziyyət dəyişməzsə, çox enerji işlədən istehsal müəssisələri kütləvi şəkildə bağlana, ümumilikdə isə öklədə iqtisadi durğunluq yarana bilər.
Lakin Almaniya belə həyəcanlı perspektivi gözdən keçirməməyə üstünlük verir. Ukrayna üçün Marşal planını isə Berlin yalnız Kiyevə dəstək vasitəsi deyil, həm də Ukrayna iqtisadiyyatının gəlirli sahələrinə investisiyalarını artırmaq aləti kimi görür. Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski bu planını reallaşdırılması imkanlarını qiymətləndirərkən bildirib ki, «bu, təhlükəsiz həyata qayıdış, müasirləşmə və sosial inkişaf üçün texnologiyalar, mütəxəssislər və imkanlar deməkdir». Bundan başqa, o, Ukraynanın donoru olan ölkələrə müharibədən zərər görmüş ayrı-ayrı regionlar, şəhərlər və sahələr üzərində hamiliyi ələ almağı təklif edib. Bu isə Aİ və ya onun ayrı-ayrı üzvlərinin dövlət idarəçiliyində bilavasitə iştirakı anlamına gələ bilər.
Aİ-yə arzulanan «putyovka»
Hesab olunur ki, Ukrayna ilə bağlı miqyaslı donor fəaliyyətinə ən effektiv nəzarət vasitəsi Kiyevə Aİ üzvlüyünə namizəd statusunun verilməsi ola bilər. Məlum olduğu kimi, Aİ-nin tələblərinə əsasən, üzvlüyə namizəd Brüsselin praktik olaraq bütün sahələrlə bağlı tələblərini yerinə yetirməlidir. Ukrayna Aİ-yə üzv olacağı günü həqiqətən də, yaxınlaşdırmaq istəyirsə, bu tələblərə son dərəcə diqqətlə yanaşmalı, bütün şərtlərə əməl etməli, istənilən qeydi nəzərə almalıdır. Bu proses özü özlüyündə, Avropa İttifaqına faktiki olaraq Kiyevin davranış xəttini müəyyənləşdirmək, hətta onu istiqamətləndirmək imkanı verir. Bununla yanaşı, bu vəziyyət Ukraynanın arzuladığı vaxtda Aİ üzvü olacağına zəmanət vermir.
Ədalət naminə qeyd edilməlidir ki, Ukraynaya donor yardımlarının reallaşdırılması və Kiyevin Aİ-yə üzvlüyü ilə bağlı prosedur məsələlərin yerinə yetirilməsi hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə əhəmiyyətli dərəcədə bağlıdır. Müharibə və Ukraynada dağıntıların davam etməsi Aİ üzvlüyünə namizədin irəli sürülən tələbləri yerinə yetirməsini çətinləşdirir. Bu, xüsusilə iqtisadiyyatın bərpası ilə bağlı tələblərə aiddir.
Bu arada, gözləntilərin əksinə olaraq, iyunun 23-də sammitdə Aİ üzvlüyünə namizədlər siyahısının genişləndirilməsi ilə bağlı ciddi müzakirələr aparılıb. Səbəb bəzi ölkələrin, məsələn, Avstriyanın Bosniya və Herseqovinaya da namizəd statusunun verilməsini istəməsi olub. Kansler Karl Nexammer hesab edir ki, Avstriyanın Qərbi Balkan ölkələrinin taleyi ilə bağlı tarixi məsuliyyəti var. Onların böyük hissəsi Aİ üzvlüyünə namizəd olsalar da, proses əhəmiyyətli dərəcədə ləngiyib.
Lakin Vyananın israrına baxmayaraq, bu məsələni müsbət həll etmək mümkün olmayıb. Sammitdə Albaniya və Şimali Makedoniyanın quruma üzvlüyü ilə bağlı danışıqların başlanacağı tarix də açıqlanmayıb (buna Bolqarıstanın inadkarlığı imkan verməyib), Gürcüstan isə namizəd statusu ala bilməyib. Tirana, Skopye, Sarayevo və Tbilisi bu qərarı ədalətsizlik kimi qiymətləndirib.
Ukrayna və Moldovanın Aİ üzvlüyünə namizəd statusu almaları isə xeyli asan başa gəlib, çünki bununla bağlı konsensusa hələ sammitdən bir neçə gün əvvəl nail olunmuşdu. Ümumiyyətlə, Aİ-nin sammiti Ukrayna mövzusunun əsas mövzuya çevrildiyi ilk toplantı olub. G7 və NATO sammitlərində mövzunun hərbi-siyasi istiqamətlərinin müzakirəsi isə Qərbin Ukrayna ilə bağlı strateji fəaliyyətinin ümumi mənzərəsini formalaşdırmağa imkan verəcəkdi...
Məqsədli blokada və ya göstərişlərin icrası
Rusiya ilə Qərb arasında Ukrayna savaşı üzündən davam edən münaqişə daha bir problemin meydana çıxmasına və dərinləşməsinə səbəb olub. İyunun 17-də Litva Dəmir Yolları İdarəsi Kalininqrad vliayətinə tranzitin iyunun 18-dən etibarən dayandırılacağını bəyan edib və Avropa sanksiyalarına düşən malların keçirilməsinə qadağa qoyub. İlkin qiymətləndirmələrə görə, bu, ümumi tranzit yükləri siyahısının 40-50%-i deməkdir. Bu zaman Vilnüs Avropa Komissiyasının 15 mart tarixli qərarına istinad edir. Həmin qərara əsasən, artıq qadağan olunmuş mallar siyahısında tikinti materialları, metallar, sənaye qurğuları, aviasiya və kosmos sahəsinə aid məmulatlar da daxildir. Üstəlik, ilin sonunadək tranziti qadağan olunan malların siyahısı davamlı olaraq böyüyəcək. Artıq iyulun 10-da sement, beton məmulatları, ağac məhsulları, boya və laklar, gübrələr, inşaat materialları, spirtli içkilər və kürü də tranziti qadağan edilmiş malların cərgəsində yer alacaq. Avqustun 10-dan sonra kömür, dekabrın 5-dən isə benzin və dizel yanacağı da bu siyahıya daxil olunacaq. Bundan başqa, Litva iyunun 21-də sanksiyalara düşmüş malların Kalininqrada yük maşınları ilə tranzitini də qadağan edib. Vilnüsdə bildirirlər ki, bu, birtərəfli məhdudiyyət deyil – qadağa Aİ-nin sanksiyalarına əsaslanır.
Bütün bunların ardınca Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi Nikolay Patruşev bildirib ki, Moskva yaxın vaxtlarda Vilnüsün Kalininqrad vilayətinin blokadası qərarına cavab verəcək. Onun sözlərinə görə, Litva əhalisi atılacaq addımların nəticələrini ciddi şəkildə hiss edəcək. Məlumata görə, cavab addımı kimi, Rusiyaya məxsus hərbi gəmiləri Klaypeda limanı ərazisində, Litva hövzəsi yaxınlığında patrul xidmətini gücləndirəcək. Bu, xarici gəmilərin Litvanın yeganə dəniz limanına girişini əngəlləyə və ya ciddi şəkildə çətinləşdirə bilər. Qeyd edək ki, əsas yüklər ölkəyə məhz bu liman vasitəsilə daxil olur.
Litvada isə bu ssenarini inandırıcı saymırlar və bildirirlər ki, ölkə tranzit qadağası ilə bağlı qərarından imtina etməyi düşünmür. İstənilən halda, yaşananlar göstərir ki, Rusiyanın Aİ ilə sərhədində Belarusla sərhəddə olduğu kimi, maneələr artacaq. Bu isə Rusiyanın tranzit rolunun əhəmiyyətli dərəcədə azalması deməkdir. Belə bir vəziyyətdə Moskva böyük həcmdə istər öz, istərsə də tranzit yüklərini cənub və cənub-qərb istiqamətinə yönləndirmək məcburiyyətində qalır.
Hərbi kampaniyanın yeni mərhələsi
Ukrayna müharibəsinin başlamasından düz 4 ay sonra – iyunun 24-də bəzi KİV Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Severodonetsk sənaye zonasının bir hissəsindən çıxdığını, faktiki olaraq şəhəri tam boşaltdığını yazıb. Mətbuatda yer almış məlumatlara görə, Britaniya kəşfiyyatı Rusiyanın şəhəri ələ keçirməsini «hədəflərin kiçilməsi çərçivəsində (söhbət Donetsk və Luqansk vilayətləri ilə sərhədə yönəlməkdən gedir) əhəmiyyətli uğur kimi qiymətləndirib». Lakin iddia olunur ki, «bu, Rusiyanın bütün Donbassı ələ alması üçün həyata keçirməli olduğu çətin vəzifələrindən yalnız biridir».
Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqu iyunun 26-da müharibə dövründə ilk dəfə Donbasa səfər edib. Nazir orada hərbi bölüklərə təlimatlar verib, komanda məntəqələrinə baş çəkib, mövcud vəziyyət, Rusiya qoşunlarının əsas istiqamətlərdə fəaliyyəti ilə bağlı məruzələri dinləyib. Güman etmək olar ki, Rusiya yaxın həftələrdə Donbasa tam nəzarəti ələ almaq üçün hərbi əməliyyatların yeni mərhələsinə hazırlaşır.
Belə bir vəziyyətdə Kiyevin atəşə tutulması həyəcan siqnalı sayıla bilər. Paytaxta zərbələrin endirilməsi nəticəsində dinc sakinlər həlak olub, yaşayış binaları dağılıb. Ukrayna tərəfi iddia edir ki, raket zərbələri «Xəzər dənizi ərazisindən təyyarələr vasitəsilə endirilib». Söhbət «Tu-95» və «Tu-160» strateji bombardmançılarından gedir. Onların Kiyevə raket atması üçün atəşin Ukrayna ərazisindən açılması vacib deyil. Bunun üçün sözügedənq təyyarələrin havaya qalxması və döyüş istiqamətinə yönəlməsi kifayətdir. Moskvanın versiyasına görə isə söhbət paytaxtın atəşə tutulmasından yox, Ukrayna Hava Hücumundan Müdafiə sisteminin yanlışından gedir. Ruslar bildirir ki, məhz bu səbəbdən Ukrayna raketi Kiyevdəki yaşayış binasına düşüb.
Bütün bunların fonunda NATO-nun yeni hərbi strategiyası hazırladığı haqda xəbərlər var. Onun miqyaslı silahlanma yarışına, mümkün təcavüzlərin qarşısının alınması üçün Şərqdə effektiv qalxanın yaradılmasına əsaslandığı bildirilir. Onun effektiv olub-olmayacağını, müharibəyə son qoyub-qoymayacağını indidən söyləmək mümkün deyil. Prezident Vladimir Zelenski hesab edir ki, hərbi əməliyyatların qışadək başa çatdırılması vacibdir. Onun fikrincə, bunun üçün Ukraynaya hava hücumundan müdafiə sistemləri əldə etməlidir. Demək, Ukrayna, Avropa və bütün dünya qızmar yaya hazırlaşmalıdır.

В то время как Россия готовится к очередной фазе боевых действий, НАТО приступает к новой стратегии военного развертывания
Саммиты ЕС, G7 и НАТО, прошедшие поочередно в Брюсселе, Эльмау и Мадриде  в конце июня с целью оказать действенную помощь Украине в войне с Россией, вновь заострили глобальное внимание на этой теме, но так и не приблизили заветного дня мира. Более того, пока лидеры мировых держав собирались и совещались в красивых и ухоженных городах Западной Европы, шла война, принося все новые потери и разрушения.
План Маршалла для Украины
Продолжение военных действий в Украине и радикализация общественных настроений в Европе по отношению к России создают Киеву благоприятные условия для реализации своих устремлений по членству в Евросоюзе. В этом можно убедиться на примере того, как лидеры ведущих европейских стран поменяли или меняют свою первоначальную позицию по возможной интеграции Украины в политическое и экономическое пространство Евросоюза. При этом многие из них по-прежнему выступают против разработки специальных мер, предусматривающих создание льготных условий для полноценного членства Киева в ЕС.
Между тем война существенно изменила «правила игры» в Европе и создала условия для переформатирования политического и экономического пространств Украины согласно требованиям ЕС. Предполагается, что разработка и реализация плана Маршалла для Украины позволят усилить влияние Брюсселя на экономику и политику Киева. Особую активность в этом демонстрирует Германия, которая, несмотря на все текущие сложности, по-прежнему выполняет роль финансово-экономического локомотива Европы. Официальный Берлин может рассчитывать, что, находясь в авангарде европейской помощи Украине, он значительно нарастит свой авторитет и сможет обеспечить долгосрочное влияние в Украине и Восточной Европе в целом.
Правда, столкнувшись с беспрецедентным энергетическим кризисом за всю свою послевоенную историю, Германия сегодня сама нуждается в серьезной поддержке. В июне «Газпром» сократил поставки по газопроводу «Северный поток» на 40% - с плановых 167 млн. до 100 млн. кубометров в сутки. В госкорпорации снижение поставок связывают с плановой профилактикой и компанией Siemens, которая из-за канадских санкций не может вернуть из ремонта газоперекачивающие агрегаты. В ЕС действия России называют шантажом, а Берлин перешел на вторую ступень аварийного плана, разработанного на случай чрезвычайной ситуации в газовой сфере. Он предусматривает принудительную экономию газа для отдельных предприятий. Эксперты полагают, что если ситуация в ближайшие месяцы не изменится, то страну может ожидать массовое закрытие энергоемких производств, а в целом - экономическая стагнация.
Впрочем, столь тревожную перспективу в Германии предпочитают не рассматривать. А план Маршалла для Украины в Берлине видится не только как средство оказания поддержки Киеву, но и как инструмент для роста своих инвестиций в прибыльные отрасли украинской экономики.
Президент Украины Владимир Зеленский, говоря о своем видении реализации данного плана, заявлял, что «это технологии, специалисты, возможности для роста, которые необходимы для возвращения к безопасной жизни, модернизации и социального развития».
Кроме того, он предложил странам - донорам Украины взять шефство над отдельными регионами, городами и отраслями, пострадавшими в ходе боевых действий. А это может означать непосредственное участие ЕС или отдельных его стран в государственном управлении.
Заветная «путевка» в ЕС
Считается, что наиболее эффективным средством контроля за реализацией масштабного донорского содействия Украине может считаться предоставление Киеву статуса кандидата в члены ЕС. Как известно, согласно требованиям Евросоюза, кандидат на членство должен выполнять соответствующие требования Брюсселя практически во всех областях. И Украине, если она действительно намерена приблизить день своего членства в ЕС, придется следовать этим требованиям достаточно скрупулезно, выполняя все условия и реагируя на все замечания. Этот процесс сам по себе дает возможность Евросоюзу фактически определять линию поведения Киева, направлять его действия.
При этом данное обстоятельство вовсе не гарантирует, что Украина получит полноправное членство в желаемое для себя время.
Хотя справедливости ради следует отметить, что реализация донорской помощи Украине и выполнение процедурных вопросов по вступлению Киева в ЕС в значительной степени обуславливаются прекращением военных действий. Поскольку война и продолжающееся разрушение Украины затрудняют реализацию требований, выдвигаемых к кандидату Евросоюза, и тем более восстановление своей экономики.
Между тем, вопреки ожиданиям, 23 июня на саммите развернулись серьезные обсуждения по поводу расширения списка кандидатов на вступление в ЕС.
Причиной тому было желание некоторых стран, в частности Австрии, предоставить статус кандидата на вступление в ЕС также для Боснии и Герцеговины. Так, канцлер Карл Нехаммер считает, что Австрия исторически ответственна за судьбу стран Западных Балкан, большинство из которых являются кандидатами на вступление в ЕС, хотя этот процесс в значительной степени затормозился.
Несмотря на настойчивость Вены, положительного решения по данному вопросу достичь все же не удалось. Не назвали также дату начала переговоров о вступлении в ЕС (по причине непреклонной позиции Болгарии) Албании и Северной Македонии, Грузия же получила отказ в предоставлении статуса кандидата. В Тиране, Скопье, Сараево и Тбилиси эти решения назвали несправедливыми.
В то же время получить статус кандидата для Украины и Молдовы оказалось намного легче, поскольку консенсус в этом вопросе был достигнут за несколько дней до начала саммита.
Саммит ЕС был первым среди других, на которых украинский вопрос доминировал. Обсуждение этой темы на саммитах G7 и НАТО в военно-политическом преломлении позволит завершить общую картину стратегических действий Запада в отношении Украины.
Намеренная блокада или исполнение предписания
Продолжающийся конфликт между Россией и Западом из-за войны в Украине привел к возникновению и углублению еще одной проблемы. Так, 17 июня Литовские железные дороги уведомили, что с 18 июня прекращают транзит в Калининградскую область и из нее значительного перечня товаров, которые подпадают под европейские санкции. По предварительным оценкам, это от 40 до 50% всей номенклатуры транзитных грузов. При этом Вильнюс ссылается на решение Еврокомиссии от 15 марта. Согласно ему, в списке запрещенных грузов уже значатся стройматериалы, металлы, промышленное оборудование и изделия для использования в авиационной и космической сферах. Причем до конца года список запрещенных для транзита товаров поэтапно будет увеличиваться. Уже с 10 июля будет запрещен транзит цемента и изделий из бетона, древесины, лаков и красок, удобрений, стройматериалов, спиртных напитков и икры, после 10 августа - угля, а с 5 декабря - бензина и дизельного топлива. Затем, 21 июня, Литва распространила ограничения на перевозки санкционных товаров в Калининград и на грузовой автомобильный транзит. При этом Вильнюс подчеркивает, что не вводил односторонние ограничения, - такой запрет предусмотрен санкциями ЕС.
В ответ на эти действия секретарь Совета безопасности РФ Николай Патрушев заявил, что Москва в ближайшее время ответит на решение Вильнюса объявить транспортную блокаду Калининградской области, и жители Литвы серьезно ощутят на себе последствия этих мер. Предполагается, что в качестве ответной меры может быть усилено патрулирование российских военных кораблей близ литовской акватории в районе порта Клайпеда. Это может заблокировать либо серьезно затруднить заход иностранных судов в единственный морской порт Литвы, по которому в страну поступает основной поток грузов.
Впрочем, в самой Литве считают такой сценарий маловероятным и дают понять, что от своего решения не отступят. В любом случае ситуация позволяет прийти к выводу, что российская граница с ЕС, равно как и белорусская, будет усиливаться барьерными функциями. Что в значительной степени сокращает транзитную роль России, вынуждая перенаправлять существующие собственные и транзитные грузопотоки на южное и юго-западное направления.
Новая фаза военной кампании
24 июня, ровно через четыре месяца после начала войны в Украине, некоторые СМИ сообщили, что подразделения ВСУ покинули часть промзоны Северодонецка, фактически полностью оставив город.
По данным СМИ, британская разведка оценила взятие Россией города в качестве «значительного успеха в рамках ее уменьшенных целей войны (выхода на границы Донецкой и Луганской областей)». Однако утверждается, что «это только одна из ряда непростых задач, которые России придется выполнить для захвата всего Донбасса. Это, в том числе, наступление на Краматорск и поддержание основных цепочек поставок в Донецк».
26 июня министр обороны РФ Сергей Шойгу впервые за время войны посетил Донбасс, где проинспектировал группировку войск, посетил командные пункты, заслушал доклады о текущей обстановке и действиях российских войск на главных направлениях. Можно предполагать, что готовится новая фаза военных действий в течение ближайших недель для полного установления контроля над Донбассом.
Тревожным сигналом стал обстрел Киева, в результате которого погибли мирные жители, были повреждены жилые здания. Украинская сторона утверждает, что ракетный обстрел осуществлялся с «самолетов из района Каспийского моря». Речь идет о стратегических бомбардировщиках Ту-95 и Ту-160, которым необязательно запускать ракеты с территории Украины. Для этого им достаточно лишь взлететь и выйти на боевой курс. По версии Москвы, это связано не с обстрелом, а с ошибочными действиями украинских ПВО, в результате чего украинская ракета поразила жилой дом.
Между тем, согласно имеющимся сообщениям, НАТО готовит новую стратегию военного развертывания, базирующуюся на масштабной гонке вооружений и создании эффективного щита на востоке для отражения любой возможной агрессии.
Будет ли она эффективной и остановит ли войну, сегодня на эти вопросы нет однозначного ответа. Президент Владимир Зеленский считает, что боевые действия необходимо закончить до начала зимы. И для этого, по его мнению, стране необходимо получить системы противовоздушной обороны. А это значит, что Украине, Европе и всему миру следует готовиться к жаркому лету.