Rusiya-Ukrayna münaqişəsi Cənubi Qafqaz ölkələrinə necə təsir göstərir?
Gözlənildiyi kimi, Aİ-nin iyunun 23-də Brüsseldə keçirilmiş sammitində Gürcüstana bu təşkilata çoxdan gözlənilən «putyovka» təqdim edilməyib – o, Avropa İttifaqına üzvlüyə namizəd ola bilməyib. Ukrayna və Moldova isə əksinə, bu statusa sahib çıxıblar və artıq Avropaya inteqrasiya yolunda yeni keyfiyyətdə irəliləməyə başlayıblar. Əksər analitiklər bu qərarı Tbilisinin Rusiya-Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı nümayiş etdirdiyi mövqe ilə əsaslandırır. Məlum olduğu kimi, Rusiya ilə qarşıdurmadan qaçmaq istəyən Gürcüstan bu münaqişədə Kiyevə o qədər də aşkar dəstək vermir. Hətta Gürcüstan Prezidenti Salome Zurabişvili bir müddət əvvəl şikayətlənərək bildirmişdi ki, ölkə hökuməti Moskvanın qəzəblənəcəyindən ehtiyatlanaraq, onun Ukrayna və Moldovaya səfər etməsinə imkan verməyib.
Aydındır ki, Ukrayna müharibəsi qlobal siyasi gündəmə ciddi təsir göstərib. Münaqişə zonasına bilavasitə yaxın olan ölkə və regionlar üçün isə savaşın təsiri daha ciddidir. Cənubi Qafqaz yalnız ərazisində SSRİ-nin dağılması ərəfəsində münaqişə ocaqları yaranmış postsovet məkanı deyil. O, həm də keçmiş Sovet İttifaqı coğrafiyasındakı istənilən hərbi gərginliyin əks-sədasını özündə hiss edən bölgədir. Digər yandan o, həm də Qara dənizinə bitişik regiondur. Məlum olduğu kimi, hazırda Qara dəniz hövzəsinin şimal hissəsi savaş meydanına daxil olan ərazidir.
Gürcüstan-Ukrayna: çətin dialoq
Rusiya-Ukrayna müharibəsinin ilk həftələrində Gürcüstanın dolayısı ilə bu münaqişəyə cəlb olunacağı ehtimalı yüksək idi. Çünki o, bölgədə Ukraynanın əsas siyasi tərəfdaşı, məsləkdaşı sayılırdı. Tbilisi Kiyevlə birlikdə uzun müddət Amerikanın hərbi yardımının resipiyenti olub və NATO strateqləri onu Alyansın regiondakı dayaq nöqtəsi sayıb. Lakin Tbilisi münaqişənin ilk günlərindən Moskvanı sərt addımlar atmağa vadar edə biləcək əməllərdən uzaq durmağa çalışıb. Məsələn, o, Abxaziya və Cənubi Osetiya ilə inzibati sərhədində silahlı qüvvələr cəmləməyə ehtiyac duymayıb və ya bunu nümayiş etdirməməyə çalışıb. Ümumiyyətlə, Gürcüstan Moskvanın təhdid kimi qiymətləndirə biləcəyi hərbi xarakterli addımlardan çəkinib. Eyni zamanda o, Rusiyaya qarşı birtərəfli sanksiyaların tətbiqindən imtina edib, bunu mümkün belə addımların Gürcüstanın öz maraqlarına zidd olması ilə əsaslandırıb.
Bunun ölkə üçün nə qədər həssas məsələ olduğunu Gürcüstanla Rusiya arasındakı ticarət dövriyyəsinin həcmi də göstərir. 2021-ci ilin yekunlarına görə o, 1,6 milyard dolları aşıb. Bu, 2020-ci illə müqayisədə 23,2% çoxdur. Nəticədə, Rusiya Gürcüstanın ikinci ticarət tərəfdaşına çevrilib. Bundan başqa, Rusiyaya hazır gürcü məhsullarının ixracı milli iqtisadiyyatın real sektorunun inkişafına imkan verir. Bu gün Gürcüstan üçün bir çox istiqamətdə Rusiya bazarına alternativ yoxdur.
Bundan başqa, Rusiya vətəndaşları ölkənin turizm sektorunun inkişafında əhəmiyyətli rola malikdir. 2021-ci ildə Gürcüstana səfər etmiş turistlərin sayına görə Rusiya ikinci yerdə qərarlaşaraq, yalnız Türkiyədən geri qalıb. Pandemiyayadək isə Rusiya bu siyahıda birinci yerdə olub.
Hazırda Gürcüstana qeyri-müəyyən müddətə yollanmış müvəqqəti miqrantların sayına görə də Rusiya vətəndaşları ilk yerdədir. Üstəlik, Gürcüstan üçün ölkədən kənarda çalışan vətəndaşların pul köçürmələri əhalinin gəliri baxımından vacib yer tutur. Ən çox köçürmə isə ənənəvi olaraq məhz Rusiyadan həyata keçirilir. Rusiyanın üzləşdiyi iqtisadi çətinliklər, o cümlədən Rusiya banklarının SWIFT sistemindən kənarlaşdırılması köçürmə həcmini ciddi şəkildə azaltsa da, Gürcüstan üçün bu siyahıda o, hələ də liderlər sırasındadır. Bütün bunları nəzərə alan Gürcüstan hökumətinin Rusiyaya göstərdiyi münasibət anlaşılandır.
Bununla yanaşı, Gürcüstan hökumətinin başçısı İrakli Qaribaşvili ölkə parlamentində mayın 27-də etdiyi çıxışında bildirib ki, onun ölkəsi «sanksiyalarla (ABŞ və Avropanın tətbiq etdiyi) üzləşmiş hər hansı şirkət və ya individin Gürcüstan ərazisində qanunsuz fəaliyyətinə imkan verməyəcək, Gürcüstandan sanksiyalardan yayınmaq üçün istifadə etməyə çalışanların qarşısı kəsiləcək». Bu addımın atılmasında siyasi motivasiya isə daxili amillərdir. Birincisi, Gürcüstanın eks-prezidenti Mixail Saakaşvili və tərəfdarlarını dəstəkləyən Ukrayna hakimiyyəti ilə münasibətlərdə ziddiyyətlər var. Məlum olduğu kimi, Saakaşvili ölkə rəhbərliyinin əsas rəqibi sayılır. İkincisi, rəsmi Tbilisi münaqişəyə birbaşa cəlb olumaqdan, ölkənin növbəti dəfə Qərblə Rusiya arasındakı hərbi-siyasi qarşıdurmanın meydanına çevrilə biləcəyindən ehtiyatlanır. Burada 2008-ci il müharibəsini yaxşı xatırlayırlar və o zaman baş verənlərə görə ölkənin keçmiş rəhbərliyini günahlandırırlar. Hazırkı hakimiyyət hesab edir ki, o zaman məhz ölkə rəhbərliyinin hərbi ssenarinin gerçəkləşməsinə aparıb çıxaran siyasəti Tbilisinin ölkə ərazisinin 20%-nə nəzarəti tam itirməsinə səbəb olub. Odur ki, hazırkı hakimiyyət «eyni palçığa ikinci dəfə batmaq», ölkədə yeni münaqişənin başlamasına imkan vermək istəmir. Əlbəttə, Gürcüstan Aİ və NATO ilə yaxınlaşmaq, sonda isə hər iki quruma üzv olmaq hədəfindən imtina etmir. Lakin bununla yanaşı, vəziyyətə uyğun davranır və hadisələri sürətləndirmək istəmir. Mayın 20-də Tbilisidə «Müdafiə və əngəlləmə» təşəbbüsü konsepsiyası» imzalanıb. Sənəd yaxın 10 il üçün Gürcüstanla ABŞ arasında hərbi əməkdaşlığın konturlarını müəyyənləşdirir. Söhbət Tbilisinin Vaşinqtonla gələcək yaxınlaşması üçün addımların atılmasını təmin edəcək institusional və çərçivə sənədindən gedir.
Gürcüstanın Aİ-yə üzvlüyü ilə bağlı sorğusunun iki hissəsinin doldurulması proseduru haqda da eyni sözləri demək olar. O, Avropa tərəfinə mayın 12-də təqdim edilib. Avropa İttifaqının üzvü olmaq istəyini ortaya qoyan Tbilisi bununla yanaşı, istər Moskvanı, istərsə də Brüsseli qıcıqlandırmamaq üçün mövzunu «gözə soxmamağa» çalışır. Rusiya tərəfinin məsələyə mənfi reaksiya verəcəyini, Brüsselin isə skeptizmini nəzərə alan gürcülər özü üçün qızıl ortanı tapmağa, Qərb siyasətinin nüfuz dairəsində qalmaqla eyni vaxtda Rusiya ilə qonşuluqdan maksimum faydalanmağa cəhd göstərir.
Ermənistan. Variantlar olmadıqda
Ermənistan regionda müharibə başlar-başlamaz, Ukraynadan tamamilə uzaqlaşmıq, Rusiyanın bu ölkədəki əməllərinə açıq dəstək ifadə edən yeganə dövlətdir. Halbuki rəsmi səviyyədə İrəvan Ukraynanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir, Donbas və Krımı Ukrayna ərazisi sayır.
Bununla yanaşı, İrəvanın Ukrayna böhranı ilə bağlı mövqeyini nə Kiyev, nə Qərb tənqid edir. Ola bilsin ki, onlar Ermənistanın Rusiyadan birmənalı asılılığının ona fərqli davranmaq imkanı vermədiyini nəzərə alırlar. Ermənistanın xarici ticarət tərəfdaşları və investorları sırasında Rusiya ilk yerdədir. 2021-ci ildə tərəflər arasında qarşılıqlı ticarət dövriyyəsi bir il əvvəllə müqayisədə təxminən 13% artaraq, 2,6 milyard dollara çatıb. Ermənistanın Türkiyə və İranla sərhədlərini rusiyalı sərhədçilər qoruyur, ölkənin ərazisində isə Rusiya Silahlı Qüvvələrinə məxsus 102-ci hərbi baza fəaliyyətdədir. Ermənistanı təbii qaz və yanacaq-sürtkü materialları ilə də demək olar ki, tam həcmdə Rusiya təmin edir. Bu ölkədən Ermənistana pul köçürmələri ənənəvi olaraq, ölkəyə xarici daxilolmaların vacib hissəsini təşkil edir. İrəvanla Moskva arasındakı münasibətlərin xarakterini anlamaq üçün, yəqin ki, sadalananlar kifayətdir. Odur ki, Ermənistanın Kremlin düşmənlərilə bağlı siyasətində qırmızı xəttin harada olduğunu təxmin etmək mümkündür. Belə vəziyyətdə İrəvan Qərb və Rusiya ilə dialoqu xüsusi həssas mövzulara toxunmadan aparmağa çalışır. ABŞ və Avropadakı nüfuzlu erməni diasporu isə Ermənistan hökumətləri ilə Qərb ölkələri arasındakı dialoqda İrəvanın vəziyyətini izah edərək, fasilitator rolunda çıxış edir.Çünki Ermənistan bir tərəfdən Qərblə əməkdaşlığı dərinləşdirməyə, hətta Avropa İttifaqına ehtiyatlı inteqrasiya yolu ilə getməyə çalışır, digər tərəfdən isə hərbi və enerji təhlükəsizliyinin qarantı kimi, Rusiyadan yararlanmaq istəyir.
Erməni ictimaiyyətinin əhvalı da Ermənistanın siyasi elitasının əhvalına tam uyğundur. Burada həm Rusiyanın tərəfini tutanlar var, həm də Ukraynanın. Lakin Ermənistan regionda yeganə ölkədir ki, Rusiyanın tərəfdarları onun Ukraynada apardığı hərbi əməliyyatlara açıq dəstək ifadə edir. Bu, ölkədə yaxınları, qohumları Rusiyada yaşayan, işləyən şəxslərin çoxluğu ilə də əlaqəli ola bilər, sırf siyasi düşüncə ilə də. Məsələn, Qarabağdakı erməni separatçılarının Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti nəzarət bölgəsində qalmış qırıntıları açıq şəkildə «DXR» və «LXR»in müstəqilliyinin tanınmasını dəstəkləyirlər. Rusiyapərəst erməni müxalifətinin əsas hissəsi isə Rusiya ordusunun əməllərinə simpatiya ilə yanaşır. Bunu İrəvan və Xankəndidə Rusiyanın Ukrayna əməliyyatlarına dəstək olaraq keçirilən aksiyalar da təsdiqləyir.
Azərbaycan. Maraqların balansı
Azərbaycan öz neytrallığını qoruyub saxlayır. Amma bu neytrallığın öz xüsusiyyətləri var. Rəsmi Bakı Ukraynanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə dəstəyini açıq şəkildə bəyan edir. Bundan başqa, aprelin sonunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ukrayna hakimiyyətinə açıq şəkildə tövsiyə verərək, onları ərazi bütövlüyünün müdafiəsində sonadək mübarizə aparmağa çağırıb. İlham Əliyev bu məsələdə Azərbycanın təcrübəsini nümunə də göstərib. Bundan başqa, Azərbaycan 3 Cənubi Qafqaz ölkəsindən Ukraynaya ciddi iqtisadi yardım göstərən yeganə ölkədir. O, Kiyevin yanacaq-sürtkü materialları ilə təchizatını da davam etdirir. Onun bu mövqeyi isə yalnız Kiyev deyil, Qərb tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir. Qərbdə Bakını tam müstəqil oyunçu sayır, onun addımlarını yalnız öz uzunmüddətli maraqlarına əsaslanaraq atdığını bilirlər. Azərbaycan Moskva tərəfindən təzyiqlə üzləşə biləcəyi ehtimalına rəğmən, belə davranır.
Amma bütün bunlar Bakı ilə Moskva arasında dialoqu istisna etmir. Məsələn, ikitərəfli hökumətlərarası komissiya çərçivəsində ticarət dövriyyəsinin artırılması, nəqliyyat-tranzit əməkdaşlığının fəallaşdırılması ilə bağlı planlar qurulur. Rusiya Azərbaycanın 3 əsas ticarət tərəfdaşından biridir, Ukrayna isə bu siyahıda ilk onluqda yer alır.
Yalnız onu vurğulamaq kifayətdir ki, Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsulları ixracının 70%-dən çoxu Rusiyanın payına düşür. Ölkəyə gətirilən ərzaq taxılının 90%-dən artığı isə Rusiyanın payına düşür. Ukrynaya gəlincə, 2021-ci ildə Ukraynaya ümumi neft ixracında Azərbaycanın payı 70,8% təşkil edib.
Bundan başqa, Azərbaycan tərəfi Qarabağ münaqişəsindən sonra qalmış məsələlərin həllində Moskvanı vacib tərəfdaş kimi görür. Bununla yanaşı, Bakı Ukraynadakı müharibə zəminində Qərblə Rusiya arasında qarşıdurmanın regional reallığa hər hansı ekstrapolyasiyasını, xüsusən də regionda hərbi qarşıdurma üçün ilkin şərtlərin yaradılmasını qəbuledilməz hesab edir.. Bu, yeni müharibə, yeni münaqişə riski yaradır, bu isə ümumilikdə Cənubi Qafqaz üçün böyük fəlakətlərə yol aça bilər.
Odur ki, rəsmi Bakı bütün qlobal və regional güc mərkəzləri ilə dayanıqlı dialoq siyasətinə sadiqdir. Regionda xarici oyunçuların maraqlarının balansını yaradan Azərbaycan münaqişələrin baş verməməsi üçün əsas tənzimləyici amil kimi çıxış etməyə çalışır. Bakı nə NATO-ya, nə Aİ-yə can atır, eyni zamanda KTMT və AAİ-yə də üzv olmağa maraq göstərmir. Bunun fonunda o, Qoşulmama Hərəkatındakı mövqeyini getdikcə gücləndirir.
Bakıda xatırladırlar ki, Qarabağ münaqişəsi zamanı Qərb ölkələri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün müdafiəsi məsələsində qəti mövqe nümayiş etdirməyiblər, eyni zamanda Bakının Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərini geri qaytarmaq haqqına da lazımi dəstəyi ifadə etməyiblər. Tanınmamış Donetsk, Luqans «xalq respublikaları» Vaşinqtonda, Brüsseldə və digər Avropa paytaxtlarında Ukrayna ərazisindəki qanunsuz qurumlar, Krım isə ilhaq olunmuş ərazi sayılırsa, Qarabağ separatçılarını tez-tez «öz müqəddəratını təyin etmək uğrunda mübarizə aparanlar» kimi qəbul edir, tanınmamış «DQR»ə bəzən Bakı ilə danışıqlar prosesinin gələcək iştirakçısı kimi yanaşırdılar. Lakin Azərbaycan uzun illər davam etmiş münaqişəni öz gücünə həll edib və indi qalan məsələlərin həllində istər Moskvanın, istərsə də Brüsselin vasitəçilik səylərini məmnuniyyətlə qəbul edir. Çünki indi Avropa diplomatiyası postmünaqişə reallıqlarını qəbul edir. Bununla yanaşı, rəsmi Bakı Avropa İttifaqının Ukraynaya münasibətdə tətbiq etdiyi meyarların Ermənistanla qalan problemlərin həllində də aktual olmasını istəyir və bunda israr edir.
Rusiya-Qərb qarşıdurmasında arenaya çevrilmək risklərindən qaçan Azərbaycan, eyni zamanda, özünün neft-qaz layihələrinin reallaşdırılması üçün təhlükəsiz mühitin yaranmasına da çalışır. Bu layihələrin əsasını isə Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri və «Cənub Qaz Dəhlizi» qaz borusu təşkil edir. Bu mənada, Azərbaycanın bu səylərinə Qərb də anlayışla yanaşır. Moskva isə Xəzər hövzəsində münaqişəli vəziyyətin region üçün hansı siyasi, iqtisadi və ekoloji fəsadlar yarada, bunun onun öz maraqlarına hansı təsirləri göstərə biləcəyini anladığından, Bakı ilə dialoqu çətinləşdirməməyə çalışır. Rusiyaya Azərbaycan ərazisindən keçən kommunikasiyalar da sərf edir və bu, dialoqda yaranan ziddiyyətlərin aradan qaldırılmasına öz təsirini göstərir.
Ümumilikdə, Cənubi Qafqazın hər üç ölkəsinin ictimaiyyəti Ukraynada və onun ətrafında yaşananları diqqətlə izləyir və şərh edir. Bununla yanaşı, insanların əhəmiyyətli bir hissəsinin Ukraynaya ürəyi yanır və onlar bu ölkə ərazisində gedən hərbi əməliyyatların mümkün qədər tez başa çatmasını istəyir.

Effects of the Russian-Ukrainian conflict on South Caucasus
As expected, Georgia did not get a license to become a full-member of the European Union, nor did it become a candidate for accession to the organisation at the EU summit in Brussels held on June 23. On the other hand, Ukraine and Moldova obtained the long-promised status and now continue their walk toward European integration.
Many analysts believe this happened due to Tbilisi’s position on Ukraine, which it doesn’t actively support to avoid confrontation with Russia. Earlier, Georgian President Salome Zurabishvili even complained that the Georgian government did not allow her to visit Ukraine and Moldova for fear of Moscow's angry reaction.
It is well known that the war in Ukraine has had a significant impact on the global political agenda. Especially, on the countries and regions in the immediate vicinity of the conflict zone. In addition to being a post-Soviet territory suffering from various conflicts remaining there since the collapse of the USSR, South Caucasus is also bordering with the Black Sea, with its northern part regarded as the current theatre of military operations.
Georgia-Ukraine: a complex dialogue
During the first weeks of the Russian-Ukrainian conflict, there remained a high probability of indirect involvement of Georgia, which is seen as Ukraine's main political partner and like-minded country. Same as Kiev, Tbilisi had long been a recipient of US military assistance and was considered by NATO strategists to be a stronghold of the alliance in the region. However, from the very first days of the conflict, Tbilisi chose to distance itself from any actions that could entail a harsh response from Moscow. Georgia did not start demonstratively building up its army on the border with Abkhazia and South Ossetia. Nor did it take any military action at all that Moscow could perceive as a threat. Tbilisi also refused to impose unilateral sanctions against Russia, stating they would be contrary to Georgia's interests.
The sensitivity of this issue for Georgia can be seen from the volume of Georgian-Russian trade turnover, which has increased 23.2% since 2020 reaching more than $1.6 billion in 2021. This makes Russia Georgia's second largest trade partner. Moreover, the export of Georgian finished products to Russia enables the development of the real sector of the national economy. There is currently no alternative to the Russian market for Georgia on a number of areas.
In addition, Russian citizens also play a significant role in the development of the country's tourism sector. In terms of the total number of trips made by Russian tourists to Georgia in 2021, Russia became the second country, behind Turkey. Before the pandemic, Russia was the first in terms of the foreign tourists visiting Georgia.
The number of Russian citizens who moved to Georgia for an indefinite period of time as temporary migrants has noticeably increased. Among other things, money transfers to Georgia from migrants working abroad are one of the most important sources of currency for the country and income for the population. The lion’s share of this money traditionally comes from Russia. Although the current economic difficulties in Russia and the disconnection of many Russian banks from SWIFT have significantly reduced the volume of money transfers, Russia is still a leading country in terms of the outflow of money remittances. Therefore, the position of the Georgian authorities towards Russia looks quite understandable.
Yet Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili, speaking in parliament on 27 May, stated that his country would not allow "any company or individual under [American and European] sanctions to operate illegally in Georgia, nor would they allow Georgia to be used to circumvent sanctions. Among the political motivation behind the move is an important internal factor. Firstly, there are contradictions with the Ukrainian leadership, which supports the former president of Georgia Mikhail Saakashvili and his supporters considered the main opponents of the current government. Secondly, Tbilisi is afraid of being drawn directly into the conflict, hence turning the country into yet another platform for a military-political confrontation between the West and Russia.
They remember well the lessons of the 2008 war and accuse the former leadership of the country of instigating a military scenario, which resulted in Georgia’s complete loss of control over 20% of its territory. Apparently, the Georgian authorities now consider it unacceptable to repeat the same mistake and provoke a new conflict. Obviously, Tbilisi is not going to abandon its strategy of rapprochement and then full membership of the EU and NATO. At the same time, it is acting according to the situation trying not to speed things up. On May 20, Tbilisi and Washington signed the Defense and Deterrence Enhancement Initiative (GDDEI) in Tbilisi, which defines the military cooperation between Georgia and the US for the next ten years. This is rather an institutional, framework document defining the implementation of further steps towards rapprochement between Tbilisi and Washington.
The same applies to the procedure for completing the two parts of the questionnaire on Georgia's accession to the EU, which was handed over to the European side on May 12. While demonstrating its desire to become part of the EU, Tbilisi is trying not to push the issue so as not to irritate both Moscow and Brussels. Considering the negative reaction of the Russian side, as well as the sceptical stance of Brussels, Tbilisi wants to strike a balance in order to go along the lines of Western policies, while at the same time to get maximum benefits from good neighbourly relations with Russia.
Armenia. When no options available
Armenia is the only country of the region that has completely distanced itself from Ukraine since the start of the conflict and openly expressed public support for Russia's actions in Ukraine. At official level though Yerevan supports the territorial integrity of Ukraine and considers Donbass and Crimea the Ukrainian territories.
At the same time, neither Kiev nor the West has rebuked Yerevan for its position on the Ukrainian crisis. Perhaps they realise that Armenia's exclusive dependence on Russia prevents it from making any obvious moves indicating a discrepancy in its approach to the Ukrainian issue.
Russia ranks first among foreign trade partners and investors in the Armenian economy. In 2021, mutual trade turnover between the two countries grew by almost 13% compared to 2020 and reached $2.6b. Armenia's borders with Turkey and Iran are guarded by Russian border guards, with the 102nd Russian military base located in the country. Russia almost entirely supplies Armenia with natural gas, fuel and lubricants. Money remittances from Russia to Armenia have traditionally been one of the most important sources of foreign income for the country. This fact is enough to get an idea of the nature of relations between Yerevan and Moscow. It also makes clear the limits of Armenia in pursuing a more convenient policy towards the Kremlin's political opponents. Under these conditions, Yerevan tries to engage in dialogue with the West and Russia without particularly touching on sensitive topics. And the influential Armenian diaspora in the US and Europe acts as a facilitator of dialogue between Armenian and Western governments, explaining the sensitivity of Yerevan's position. After all, Armenia is, on the one hand, trying to deepen its engagement with the West and even pursue a cautious integration with the EU and, on the other hand, is trying to exploit Russia's potential as a guarantor of the country's military and energy security.
The general mood in the Armenian society mirrors that of the Armenian political elites. There are supporters of Russia's actions as well as those who support Ukraine. Moreover, Armenia is the only country in the region where supporters of Russia openly demonstrate their support for the Russian military operation in Ukraine. Perhaps because there are many Armenians whose relatives live and work in Russia, or those who are moved by purely opportunistic political considerations. For example, the remnants of the Armenian separatist regime in Garabagh, which temporarily hosts the Russian peacekeeping contingent, openly advocate the recognition of the independence of the so-called Donetsk and Luhansk People’s Republics. A significant part of the pro-Russian Armenian opposition is sympathetic to the actions of the Russian army. For example, they hold rallies in Yerevan and Khankendi in support of the Russian military operation in Ukraine.
Azerbaijan. Balance of interests
Azerbaijan also maintains neutrality. However, this neutrality has specific characteristics. Baku explicitly supports Ukraine's territorial integrity and sovereignty. At the end of April the President of Azerbaijan Ilham Aliyev recommended the Ukrainian authorities to defend its territorial integrity by all means as did Azerbaijan. Azerbaijan is the only of the three South Caucasus republics, which renders substantial economic assistance to Ukraine. Baku continues to provide Ukraine with fuel and lubricants. This move is appreciated not only in Kiev, but also in the West, which considers Baku a rather independent player, which coordinates its actions with its own long-term interests. Even if there is a possibility of pressure from Moscow.
Yet all these factors do not rule out a sustained dialogue between Baku and Moscow. In particular, the bilateral intergovernmental commission has plans to increase trade turnover and intensify transit-transport cooperation. Russia is one of Azerbaijan's top three trade and economic partners, while Ukraine ranks in the top ten.
More than 70% of Azerbaijan's agricultural exports go to Russia. At the same time, over 90% of wheat enters the country from the Russian Federation, while Azerbaijan's share in Ukraine’s total oil imports was 70.8% in 2021.
Furthermore, Azerbaijan sees Moscow as an important partner in resolving the remaining issues in Garabagh. Also Baku considers any extrapolation of the confrontation between the West and Russia on the basis of the war in Ukraine to be unacceptable to the regional reality, especially in terms of creating preconditions for a military confrontation in the region. This creates risks of a new war, a new conflict, which could have fatal consequences for the South Caucasus as a whole.
Therefore, Baku remains committed to its policy of sustainable dialogue with all global and regional centres of power. By balancing the interests of external interests in the region, Azerbaijan is trying to act as the main factor levelling the emergence of conflicts. Baku is not willing to join NATO or the EU, nor does it wish to become a member of the CSTO and the EEU, strengthening its position in the Non-Aligned Movement.
Baku makes it clear that in the case of the Garabagh conflict the Western countries were not so categorical in defending the territorial integrity of Azerbaijan and its right to liberate the lands occupied by Armenia. Washington, Brussels and other European capitals considered the so-called republics of separatists in Donetsk and Luhansk illegal entities within Ukraine and Crimea as the territory annexed by Russia, while calling the separatists of Garabagh as 'fighters for self-determination', sometimes viewing the unrecognised Nagorno-Karabakh Republic as a future participant in the negotiation process with Baku. Azerbaijan resolved the long-standing conflict through its own efforts and now readily agrees to mediation efforts by both Moscow and Brussels, given that European diplomacy accepts post-conflict realities. Baku also insists that the criteria applied by the EU to Ukraine should also be relevant to solving problematic issues with Armenia.
Avoiding the risk of becoming an arena of confrontation between Russia and the West, Azerbaijan is also trying to create a safe environment for the implementation of its oil and gas projects, with the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and the Southern Gas Corridor being the core initiatives. Therefore, the West acknowledges Azerbaijan's efforts. At the same time, Moscow realises the serious political, economic and environmental consequences of the conflict for the region and its interests in the Caspian Sea. Therefore, it is reluctant to complicate the dialogue with Baku. Russia also takes advantage of communication lines running through Azerbaijan, which help smooth out existing or perspective contradictions in the process of dialogue.
In general, the processes taking place in and around Ukraine are actively discussed in all the three South Caucasian countries. Most of the people wish the hostilities ended as soon as possible and express sympathy for the Ukraine.