İsrail İrana Suriya ərazisində zərbə endirə bilər, amma...
“Prezident Bayden və mən razılaşmışıq ki, İsrail İranın nüvə təhlükəsinə çevrilməsi ehtimalının qarşısını almaq üçün lazım bildiyimiz kimi hərəkət etmək azadlığına malikdir”.
Bu sözləri İsrailin Baş naziri Yair Lapid ölkəsinin Hərbi Hava Qüvvələrinin 140-cı eskadronunu ziyarəti zamanı deyib. O, həmçinin əlavə edib ki, ölkəsi İrandan qaynaqlanan hər bir təhlükəyə hazırdır.
ABŞ və İran arasında nüvə sazişinin bərpasına bir addım qaldığı bir zamanda İsrailin narahatlığı təsadüfi deyil. Məsələ ondadır ki, Təl-Əviv üçün təhdid yalnız Tehranın nüvə silahına sahib olması deyil, həm də sanksiyalardan qurtulub neft və qaz gəlirlərini artırması, bunu Yaxın Şərqdə İsrail əleyhinə fəaliyyət göstərən qruplara ötürməsidir. Bu mənada narahatlıq nüvə sazişinin bərpası nəticəsində İranın sərt sanksiyalardan azad olması və dünya bazarına böyük miqdarda neft-qaz çıxarması ilə bağlıdır. Buna görə də nüvə sazişi Vaşinqtonun danışıqlar prosesini bərpa etməkdə qətiyyətli olmasına baxmayaraq, İsrail üçün az qala “qırmızı xəttə” çevrilib.
Vaşinqton israrlıdır
Hazırkı Ağ Ev administrasiyası 2015-ci ildə demokrat kabinetin imzaladığı nüvə sazişinə qayıtmaqda israrlıdır. Vaşinqtonun nüvə sazişini bərpa etməkdə məqsədi Tehranın nüvə fəaliyyəti üzərində beynəlxalq nəzarət əldə etmək, onun regiondakı fəallığını azaltmaq, həmçinin son illərdə güclənən Çin-Rusiya-İran xəttini “qırmaqdır”. Bayden administrasiyası düşünür ki, Tramp administrasiyası dövründə İrana qarşı tətbiq edilən ən sərt sanksiyalar belə Tehranı təslim olmağa vadar edə bilməyib. Əksinə, iranlılar anti-Qərb dalğasından məharətlə istifadə edərək ABŞ-ın region maraqlarına zərbə vurmaqda davam ediblər.
Digər tərəfdən Rusiyanın qlobal təcridi kampaniyasının davam etdiyi bir vaxtda Moskva üçün Şərq, xüsusilə İran ciddi əhəmiyyətə malikdir. Rusiyanın Qərb təcridinə qarşı əsas dəstəkçilərindən biri də Tehrandır. Nüvə sazişinin bərpası isə Vaşinqtona İranın bu istiqamətdəki fəaliyyətini balanslaşdırmaq üçün imkanlar verə bilər. Bu səbəbdən də, Ağ Ev İsrail və yəhudi lobbisinin, eləcə də daxildəki respublikaçı müxalifətin bütün cəhdlərinə baxmayaraq, İranla nüvə danışıqlarını davam etdirməkdə israrlıdır.
“Mühafizəkar” barışıq
İranın indiki on üçüncü hökuməti sərt xarici siyasətinə rəğmən, nüvə sazişi üzrə danışıqlar prosesini yerindən tərpətməyə hazır olduğunu nümayiş etdirir. Baxmayaraq ki, hazırkı iqtidar komandasının bundan əvvəlki Həsən Ruhani komandasına qarşı əsas tənqid mövzularından biri məhz Qərblə barışıq siyasəti idi. Amma siyasi-ideoloji baxış öz yerində, ölkənin də öz daxili şərtləri var. Sanksiyalar İran iqtisadiyyatını zəiflədir, dünyada davam edən ərzaq böhranı da bu ölkəyə ciddi təsir edir. Lakin dünya bazarında yaranmış enerji qıtlığı Tehran üçün xüsusi fürsətə çevrilib. Bu səbəbdən də, İbrahim Rəisinin qatı mühafizəkar komandası nüvə sazişinin bərpası üçün əlindən gələni edir. Məsələn, Tehran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) terror təşkilatları siyahısından çıxarılması tələbindən imtina edib. O, bu şərti əvvəllər özünün “qırmızı xətt”i elan etmişdi. İran rəsmiləri qarşılıqlı güzəştlərin labüdlüyündən bəhs edirlər. Mediada isə İranla sazişin olmadığı təqdirdə Avropanın bu qışda daha çox əziyyət çəkə biləcəyindən bəhs edir. Başqa sözlə, Tehran da sazişin bərpasına hazırdır.
Yeri gəlmişkən, İranın hökumət sözçüsü Əli Bahaduri Cəhromi deyib ki, rəsmi Tehran nüvə sazişi ilə bağlı bir sıra təminatlar istəyir. Buraya Vaşinqtonun sazişi yenidən ləğv etməyəcəyi ilə bağlı təminatı, müqavilədə obyektiv və praktiki yoxlamanın olması və sair daxildir.
O, həmçinin bildirib ki, İslam Respublikası əvvəllər olduğu kimi bundan sonra da danışıqlar prosesini tərk etməyəcək. Bunun isə bir neçə səbəbi var. Birincisi, İran üçün indi beynəlxalq sanksiyaların ləğv olunması, enerji bazarına geri dönmək ölkə daxilindəki iqtisadi vəziyyətin yaxşılaşması üçün vacibdir. İkincisi, rəsmi Tehran əvvəldən nüvə silahı əldə etmək planı olmadığını bəyan edib. Bununla, o, sazişə geri dönmək üçün hər hansı maneənin qalmadığını nümayiş etdirir. Eyni zamanda nüvə sazişinin bərpası İranın region ölkələri ilə iqtisadi və siyasi əlaqələrinin güclənməsinə imkan yaradacaq və qlobal təcriddən çıxacaq.
İsrail razı deyil
Nəzəri olaraq, Vaşinqton İsrailin beynəlxalq təhlükəsizliyinin qarantı olduğu üçün İsrail rəhbərliyinin İran-ABŞ barışığından narahat olmağa əsası yoxdur. Belə ki, iyulun 13-də İsrailə səfər edən ABŞ Prezidenti Cozef Bayden də bir daha bəyan edib ki, ABŞ İsrailin müdafiəsini təmin edəcək və bu, rəsmi sənədlərlə də möhkəmləndirilib. Heç kəs şübhə etmir ki, iqtidarda kimin olmasından asılı olmayaraq, İsrailə qarşı xarici hərbi müdaxilə olarsa bu zaman ABŞ hərbi qüvvələri dərhal dövriyyəyə girəcək.
Bəs İsraili nə narahat edir?
Qorxulu ssenari
Yəhudi dövlətini qorxudan İranın nüvə sazişini bərpa etdikdən sonra gizli şəkildə nüvə silahı əldə etmək riski deyil. Əksinə, sirr deyil ki, sazişin bərpası İranın nüvə fəaliyyətinə daha ciddi beynəlxalq nəzarət imkanı verəcək və bu, Tehranın nüvə silahı əldə etməsi ehtimalını kəskin şəkildə azalacaq. İsraildə bunu yaxşı başa düşürlər. Yəhudi siyasətçilər və hərbçiləri daha çox narahat edən İranın nüvə sazişinin bərpasından əldə edəcəyi qazancdır.
İsrailin Baş naziri Lapid açıq şəkildə bildirib ki, İranla nüvə sazişinin bərpası və sanksiyaların götürülməsi nəticəsində Tehran 250 milyard dollar qazanc əldə edəcək və bunun sayəsində nüvə fəaliyyətini və silahlanma işini gücləndirəcək. Söhbət İranın ballistik raket proqramı və Yaxın Şərqdəki silahlı qruplaşmaları maliyyələşdirməsindən gedir.
İsrail rəsmiləri iddia edirlər ki, Tehranın sanksiyaların ləğvi nəticəsində əldə etdiyi neft və qaz gəlirlərinin bir qismi “Hizbullah” (Livan), “Həmas”, “İslami Cihad” (Fələstin) kimi radikal silahlı qruplara ayrılır və nəticədə, Yaxın Şərqdə gərginlik yüksəlir. Başqa sözlə, İsrailin narahatlığı İranın nüvə fəaliyyətindən daha çox sanksiyalardan qurtulub iqtisadi və paralel olaraq hərbi cəhətdən güclənməsidir.
Nəhayət, İranın güclənməsi Yaxın Şərqdə İsrailə qarşı mübarizə aparan silahlı qrupların “əl-qolunu” açacaq. Üstəlik, bu, iki ildir davam edən ərəb-İsrail barışığına maneə yarada bilər. Bu səbəbdən də, İranla ABŞ arasında “nüvə barışığı” İsrail üçün yolverilməzdir.
Lakin görünən odur ki, İsrail rəhbərliyinin bütün cəhdləri uğursuz olacaq. Avqustun sonlarında Vaşinqtona səfər edən İsrail rəsmiləri yüksək vəzifəli şəxslərin “tətildə olması” və ya digər səbəblərə görə onlarla görüşə bilməyib, görüş keçirilən bütün rəsmilər isə İsrailə yüksək səviyyəli təminat veriblər.
Son ümid
İsrail üçün indi İran-ABŞ sazişini pozmağın yeganə vasitəsi İranla hərbi qarşıdurma və ya İranı danışıqlardan imtinaya vadar edəcək addımlardır. Mövcud gərginlik artıq Tehran və Təl-Əviv arasında gizli və aşkar sui-qəsdin növbəti dalğası ilə nəticələnib. Demək olar ki, hər həftə “casus əməliyyatları”, müəmmalı sui-qəsdlər baş verir. Məsələn, sentyabrın əvvəlində İran xüsusi xidmət orqanları 12 bəhaini İsrailə casusluq etmək ittihamı ilə həbs edib. Bundan əvvəl isə kürdlər yaşayan bölgələrdə “casus qrupları” ifşa olunmuşdu. Belə görünür ki, İranda İsraildən təhlükə həssaslığı ən yüksək səviyyədədir. Bu, artıq dini qruplara da sirayət edir. Məlum olduğu kimi, 19-cu əsrin ortalarında İranda yaranmış Bəhai inancını lideri Bəhaullah daha sonra sürgün edildiyi Osmanlı imperiyasının Hayfa şəhərində dünyasını dəyişib və burada dəfn olunub. Bu səbəbdən də, hazırda dünyada sayları 10 milyona çatmayan bəhai inancı ardıcılları üçün Hayfa və orada yerləşən Bəhaullahın məzarı müqəddəs ziyarətgahdır. Görünür, bu səbəbdən də, iranlılar bəhailərin İsraillə əlaqələrindən ehtiyat etməyə, bu dini qrupun ardıcıllarının İsrail lehinə çalışacağından ehtiyat edir.
Bu arada, bir çox ekspertlərin fikrincə, İran və İsrail arasında qarşıdurmanın ünvanı Suriya ərazisi ola bilər. Bu ehtimalı gücləndirən əsas səbəblərdən biri İsrail aviasiyasının vaxtaşırı Suriyadakı mülki və hərbi obyektləri bombalamasıdır. Doğrudur, daha əvvəl əsasən hərbi obyektlər, xüsusən də İran hərbi qüvvələri və onların təsiri altında olan milis qrupları hədəfə alınsa da, son bir neçə ayda əsasən Dəməşq və Hələbdə, eləcə də digər regionlardakı mülki hava limanları, kimya müəssisələri vurulur. İsrail mülki təyyarələr vasitəsilə İrandan Suriyaya silahlar və silah istehsalı üçün lazım olan avadanlıq və texnologiyaların daşındığını iddia edir.
Bilindiyi kimi, xüsusən də Suriyada vətəndaş müharibəsinin kəskin dövründə İran Əfqanıstan, Pakistan, İraq və digər ölkələrdən könüllü qrupları toplayaraq Suriyada hərbi birləşmələr formalaşdırıb. Bu birləşmələr əsasən SEPAH tərəfindən təşkil olunur və daha sonra xüsusi zonalarda hərbi əməliyyatlara cəlb edilir. İsrail isə bu qrupların tədricən cənuba – ölkə sərhədinə doğru yönəldiyini, Suriya ərazisində raket zavodlarının yaradıldığını iddia edir. İsrailli rəsmiləri hesab edirlər ki, Suriyada formalaşdırılan bu qüvvələr daha sonra İsrailə onlara qarşı istifadə olunacaq.
Belə bir təhlükəni aradan qaldırmaq üçün yəhudi dövlətinin hərbi-siyasi rəhbərliyi vaxtaşırı Suriya ərazisinə hava zərbələri endirmək əmri verir. Doğrudur, hələlik İran tərəfdən bu zərbələrə cavab verilmir, amma bir gün İsrail ərazisinin raket atəşinə tutulmayacağına kimsə zəmanət verə bilməz.
Maraqlıdır ki, Suriyada yerləşən Rusiya hava hücumundan müdafiə qüvvələri İsrail aviasiyasının zərbələrinə “göz yumur”. Doğrudur, zərbələr bir qayda olaraq Aralıq dənizi üzərindən endirilir və təyyarələr faktiki olaraq Suriya ərazisinə daxil olmur. Bu səbəbdən də, Suriyanın məhdud hava hücumundan müdafiə sistemləri atılan raketləri əksər vaxt vura bilmir.
Suriya kimi İranın əsas regional müttəfiqi olan Rusiya da İsrailin İran hərbi qüvvələrinə hücumlarına dözür. Görünən odur ki, Suriya ərazisində İsrail-İran toqquşması həm də Moskva üçün əlverişlidir.
Üstəlik, İran ərazisinin həddən artıq uzaq olması, hücum təyyarələrinin İran üzərində vurulması və geri qayıtmama ehtimalının yüksək olması, eləcə də ABŞ rəhbərliyinin İranın nüvə obyektlərinin vurulmasına qarşı çıxması İsrail rəhbərliyini Suriyadakı İran hədəflərinə daha çox hücum etməyə sövq edir. Çünki Suriyadakı İran hərbi birlikləri ABŞ üçün də leqal hədəflər hesab olunur. Üstəlik, bu, birbaşa İran ərazisi olmadığı üçün Vaşinqtonu narahat etmir.
Başqa sözlə, Suriyada qarşı-qarşıya gəlmək indi həm İran, həm də İsrail (eləcə də ABŞ) üçün ən uyğun variantdır. Bundan başqa, diqqətin Ukraynadan Yaxın Şərqə yönəldilməsi və qlobal qarşıdurma da Rusiyanın maraqlarına cavab verir.
Bir sözlə, bütün bunları, eləcə də son aylarda Suriyada İsrail bombardmanlarını nəzərə alsaq, növbəti qarşıdurmanın Suriya ərazisində olması ehtimalının yüksək olduğunu söyləyə bilərik. Amma Suriyadakı hərbi qarşıdurmanın miqyasının böyüməsi riski İsrailin həlledici addım atmasına mane olan əsas amillərdən biri olaraq qalır. Nüvə sazişinin bağlanmasının yaxın olması hücum riskini hər gün bir az da artırır.

"As agreed with President Biden, we have complete freedom to do whatever we deem necessary to stop the possibility of Iran becoming a nuclear threat," Israeli Prime Minister Yair Lapid said during his visit to the country's 140th Air Force Squadron. He added that "Israel is prepared for any threat and any scenario" from Iran.
At a time when the US and Iran are just one step away from restoring the nuclear agreement that has made enough noise over the past seven years, Israel's concerns are understandable. Tel Aviv believes that Tehran threatens it not only with the prospect of obtaining nuclear weapons, but it also wants to get rid of sanctions and increase its revenues from oil and gas exports later to be provided to anti-Israeli armed groups in the Middle East. That said, Israelis believe that the rehabilitation of the nuclear agreement will sooner or later free Iran from tough sanctions, ensuring that it can supply the world markets with large quantities of hydrocarbons. This is why the nuclear agreement is almost a red line for Israel, despite Washington's determination to restart the negotiation process.
Washington is relentless
The incumbent White House administration is determined to return to the nuclear agreement signed by the Democratic team in 2015. By doing so, Washington seeks to ensure international control over Iran's nuclear activities, reduce the Islamic Republic's activity in the region and cut off the growing ties of cooperation between Iran, China and Russia in recent years. The Biden administration believes that even the toughest sanctions against Iran imposed during the Trump administration have failed to compel Tehran to give up. On the contrary, the Iranians continued to attack the regional interests of the US, skillfully speculating on the anti-Western protest wave.
On the other hand, amid the ongoing campaign to isolate Russia globally, Moscow attaches serious importance to the East, especially to Iran. Tehran is one of Moscow's main supporters against Western isolation. The restart of the nuclear talks can give Washington an opportunity to balance Iran's actions in this direction. Therefore, the White House insists on continuing the nuclear talks, despite the best efforts of the Israeli and Jewish lobbies, as well as the domestic Republican opposition to cancel it.
Conservative reconciliation
The incumbent, thirteenth Iranian government, despite its hardline foreign policy views, has demonstrated a willingness to advance the negotiating process for the nuclear deal, although the policy of reconciliation with the West was one of the main issues that Ebrahim Raisi's team used against his predecessors and Hassan Rouhani personally. But, apparently, the political and ideological considerations matter less than all sorts of domestic circumstances. Sanctions are weakening Iran's economy along with the ongoing global food crisis. In this situation, the emerging global energy deficit plays into Tehran's hands, offering it a number of attractive opportunities. That is why the conservative Raisi team is doing everything possible to revive the negotiation process for a nuclear agreement. For example, Tehran has dropped its demand to remove the Islamic Revolutionary Guard Corps (Sepah) from the list of terrorist organisations—a pre-condition it had previously declared a red line. Iranian officials now say the mutual concessions are inevitable. Iranian media is relentless about the difficulties that Europe will have to face as early as this winter should the West refuse to renew the previous agreements with Iran. In other words, despite this relentless pressure, Tehran is signalling its willingness to reinstate the nuclear deal.
Iranian government spokesman Ali Bahaduri Jahromi said that official Tehran demanded a number of guarantees regarding the future nuclear deal, including Washington's pledge not to terminate the agreement, to ensure objective and expedient verification of compliance with the terms of the agreement, etc.
Jahromi also said that the Islamic Republic would not withdraw from the negotiation process, as it had not done before either. There are several reasons to consider. First, it is important for Iran to get international sanctions lifted and return to the energy market in order to improve the economic situation in the country. Secondly, Tehran has always stated that it had no plans to acquire nuclear weapons, thus demonstrating that there were no obstacles to the resumption of negotiations. At the same time, restoring the agreements would strengthen Iran's economic and political relations with the countries of the region ensuring the suspension of Iran’s global isolation.
Opposition from Israel
Theoretically, the Israeli leadership has no reason to worry about the expected Iranian-American reconciliation, for Washington is the international guarantor of Israel’s security. President Joe Biden, who visited Israel on July 13, 2022, reiterated that the US would provide Israel with proper protection and confirmed his statement by signing a number of official documents. Undoubtedly, no matter who sits in the Oval Office, the US armed forces will be mobilised immediately in the event of foreign military intervention against Israel. Then what’s the reason behind Israel’s concerns?
Dangerous scenario
What really scares the Jewish state is not the risk of Iran secretly acquiring nuclear weapons once the deal is restored. On the contrary, it is clear that the resumption of the talks after a seven-year pause would allow for tighter international control over Iran's nuclear activities, which in turn would drastically reduce the possibility of Iran obtaining a nuclear weapon. Israel understands this well. Jewish politicians and military officials are far more worried about the benefits Iran will gain by restoring the deal. Israeli Prime Minister Lapid has publicly stated that as a result of restoring the nuclear agreement and lifting sanctions on Iran, Tehran will get $250 billion that will strengthen its nuclear activities and military arsenal. This includes Iran's ballistic missile programme and funding for armed groups in the Middle East.
According to Israeli officials, some of the oil and gas revenues generated by Tehran as a result of the lifting of sanctions go to radical armed groups, including Hezbollah in Lebanon, Hamas and Islamic Jihad in Palestine, contributing to tensions in the Middle East. In other words, Israel is concerned that Iran, having escaped sanctions, may strengthen its economy and increase its military activities.
Ultimately, Iran's reinforcement will unleash the armed regional groups fighting against Israel. It could also create an obstacle to the ongoing Arab-Israeli reconciliation. Thus, a ‘nuclear peace’ between Iran and the US is unacceptable to Israel.
But it seems that all attempts by the Israeli leadership to suspend the process of restoration of the infamous nuclear deal will fail. Israeli officials who visited Washington in late August failed to meet with senior US officials because the latter were on holiday or otherwise absent.
Last resort
Probably the only way for Israel to disrupt or even derail the Iranian-American reconciliation is through military confrontation with Iran or through actions that would force it to abandon negotiations.
The existing tension has already caused a wave of covert and overt assassination attempts between Tehran and Tel Aviv. News about spy operations and mysterious deaths appear almost daily. In early September, Iran's intelligence services arrested 12 Baha'is on charges of spying for Israel. Before that, spy cells were exposed in Kurdish areas. Iran is experiencing a peak of tension in constant anticipation of an Israeli threat. The state of anxiety is gradually spreading to religious groups as well. Baha-ullah, the founder and leader of Baha'ism, was born in Iran in the mid-19th century, died and is buried in Haifa, then part of the Ottoman Empire, where he was exiled for his apostate views. Haifa and Baha-ullahs tomb there are shrines to Baha'i followers, whose total number reaches nearly ten million. It is probably for this reason that Iranians are so wary of Baha'i connections with Israel, fearing that followers of this religious group will work for the latter.
According to many experts, Syria could be the site of a new confrontation between Iran and Israel. One of the strongest arguments in favour of this assumption is the periodic attacks on Syrian civilian and military targets by the Israeli Air Force. In the past they have targeted mostly military targets, especially Iranian military units and militia groups under their influence. In the last few months, however, we can see strikes on civilian airports and chemical plants in Damascus, Aleppo and other parts of the country. Israel claims that weapons, equipment and technology necessary for the production of weapons are being transported from Iran to Syria by civilian aircraft.
It is known that Iran recruited volunteers from Afghanistan, Pakistan, Iraq and other countries to form military units in Syria, especially during the acute period of the civil war in the country. The Iranian Sepah is mainly responsible for organising and further engaging these formations into combat operations in particularly tense conflict zones. Israel claims that these groups are gradually moving southwards towards the Israeli border and that missile plants are being built on Syrian territory. Israeli officials believe these groups will be used against Israel in the future.
To eliminate these threats, the Jewish military and political leadership periodically orders airstrikes on Syrian territory. It is true that Iran has not yet responded to them, but no one can guarantee that Israeli territory will not be subject to missile attacks.
Interestingly, Russian air defence systems deployed in Syria turn a blind eye to Israeli air strikes. However, they are usually launched from the Mediterranean Sea, and the aircraft do not actually enter the Syrian territory. Because of technical limitations, Syrian air defence systems are often unable to shoot down launched missiles.
Russia, which, like Syria, is Iran's main regional ally, is tolerant of Israeli attacks on Iranian armed forces. The conflict between Israel and Iran on Syrian territory also seems to benefit Moscow.
The distance of the Iranian territory from Israel, the high probability that the Israeli attack aircraft can be shot down over Iran, and the opposition of the US leadership to strikes on Iranian nuclear plants encourage the Israeli leadership to be more active in attacking Syria. In fact, Iranian military units in Syria are also considered legitimate US targets. Moreover, this fact does not bother Washington because these facilities are not directly on Iranian territory.
In other words, an open confrontation in Syria seems to be the best option for both Iran and Israel (and therefore the US). Among other things, a diversion from Ukraine to the Middle East and a global confrontation also serves Russia's interests.
Given the above, as well as the Israeli bombing of Syria in recent months, there is a high probability that the next military conflict will take place on the Syrian territory. This is also manifested by the rapidly progressing process reinforcing the likelihood of a new nuclear deal with Iran. But the risk of escalation of the military conflict in Syria remains one of the main factors inhibiting decisive Israeli action.