TEHRAN ƏR-RİYADA QARŞI
İran və ətrafında beynəlxalq fon közərməkdədir. Buna İran İslam Respublikası ilə Səudiyyə Ərəbistanı (SƏ) arasında gərginliyin getdikcə artması və artıq yeni miqyaslı regional müharibə riskinin yaranması səbəb olub.
«Daxili və xarici düşmənlər»
Hər şey Amerika KİV-nin Ər-Riyad və Vaşinqtondakı mənbələrinə istinadla yaydığı bir xəbərdən başlayıb. Məlumatda deyilirdi ki, İran Səudiyyə Ərəbistanı ərazisindəki hədəflərə raket zərbələri endirməyə hazırlaşır. SƏ-nin Birləşmiş Ştatlara verdiyi bu məlumata cavab olaraq, Amerikanın Yaxın Şərqdəki silahlı qüvvələri hərbi hazırlıq vəziyyətinə gətirilib. Hesab olunur ki, Tehran Ərəb krallığına təcavüz etməklə, vətəndaşların diqqətini daxildə getdikcə artan etirazlardan yayındırmağa çalışa bilər.
İran, həqiqətən də, islam dünyasının liderliyi uğrunda mübarizədə əsas rəqiblərindən olan Ər-Riyadı onun daxili işlərinə qarışmaqda günahlandırır. Ölkə rəhbərliyi bildirir ki, 22 yaşlı Məsha Amininin əxlaq polisi tərəfindən saxlanılan zaman ölməsi ilə başlamış və bütün ölkəni bürümüş etiraz aksiyalarının planlaşdırılması və reallaşdırılmasının arxasında ABŞ, Böyük Britaniya, İsrail və Səudiyyə Ərəbistanının xüsusi xidmət orqanları dayanır. Məsələn, sonuncu irandaxili hadisələrin rəsmi Tehranın maraqlarına zidd şəkildə SƏ mətbuatında və ya səudiyyəlilərin maliyyələşdirdiyi beynəlxalq KİV-də, həmçinin Londonun «Iran International» telekanalında yayımlanmasında təqsirləndirilir.
Beləliklə, İran-SƏ münasibətlərinin pozulması 2021-ci ildə başladılmış ikitərəfli əlaqələrə son qoyub. Halbuki o vaxt hər kəs tərəflər arasında normal dialoqun qurulması prosesinə başlanıldığını düşünürdü. Tehranla Ər-Riyad arasında davamlı şəkildə aparılan danışıqlardan belə görünürdü ki, tərəflər son illərdə yaşanmış problemlərə, onların səbəblərinə diqqət çəkməyi düşünmür. Belə hallardan biri Səudiyyə Ərəbistanında şiə vaiz Nimra əl-Nimranın edamı və 2016-cı ildə krallığın Tehrandakı səfirliyinə edilmiş hücum idi. Digər və daha ciddi hal başlanğıcını 2015-ci ildən götürürdü – o zaman Səudiyyə Ərəbistanının başçılıq etdiyi ərəb koalisiyası Yəməndə şiə qiyamçıları olan, İranın dəstəyinə arxalanan husilərə qarşı hərbi əməliyyat keçirmişdi. Münasibətlərdəki gərginliyin piki isə 2019-cu ilə təsadüf edirdi. O zaman husilərə məxsus pilotsuz uçuş aparatları SƏ-nin «Saudi Aramco» neft hasilatı kompleksinə hücum etmişdi.
İran-SƏ qarşıdurması ümumilikdə Tehranla Ər-Riyadın geosiyasi rollarından qaynaqlanır. İran özünü şiə, SƏ isə sünni mərkəzi kimi təqdim edir. Onların arasında Yaxın Şərqin müxtəlif cəbhələrində yaşanan münaqişələr də bu zəmində baş verir. Elə İraqda da Səudiyyə Ərəbistanının dəstəklədiyi sünni qruplaşmaları şiələrin başçılıq etdiyi hökumətə qarşı mübarizə aparırdı. Suriya da arxalarında müvafiq olaraq Tehran və Ər-Riyadın dayandığı şiə və sünni qruplaşmaları arasında qanlı mübarizə arenasına çevrilib.
«Sünni-şiə» xətti üzrə bölünmə bu ölkələrin hər birində özünü konkret neft hasil olunan zonalarda hökmranlıq kimi, daxili məsələlərdə də göstərir. Məsələn, Səudiyyə Ərəbistanının Şərq əyalətində əsasən şiələr yaşayır və nəticədə hakimiyyət ənənəvi olaraq, bu bölgəyə İranın siyasi təsirinin artmasından narahatlıq keçirir. İranda isə Xuzistan bölgəsində əsasən etnik ərəblər məskunlaşıb. Tehran onları Ər-Riyada meyilli kütlə sayır.
Lakin bütün bu problemli məqamlara baxmayaraq, bir müddət əvvələdək İran-Səudiyyə Ərəbistanı münasibətlərinin normallaşması prosesi son dərəcə real görünürdü. Bu, İranda kütləvi etiraz aksiyalarının başlaması və Tehranın buna görə məsuliyyəti həm də Ər-Riyadın üzərinə atmasınadək davam edib. Yaranmış vəziyyət Yəmən istiqamətində də razılığa gəlinə biləcəyinə dair işartıları söndürüb: müəyyən müddət davam etmiş atəşkəs razılaşmasının uzadılması husilər tərəfindən rədd edilib, lakin onlar razılaşmanın pozulmasına görə məsuliyyəti Ər-Riyadın üzərinə atıblar.
Doğrudur, rəsmi Tehran Səudiyyə Ərəbistanına zərbə endirmək niyyəti haqda məlumatları təkzib edir. İran Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Naser Kanaani bu haqda fikirləri əsassız adlandırıb. Məsələyə İranın ali dini liderinin beynəlxalq məsələlər üzrə məsləhətçisi, sabiq xarici işlər naziri Əli Əkbər Vilayəti də son dərəcə konstruktiv tonda münasibət bildirib. «Biz Səudiyyə Ərəbistanı ilə qonşuyuq və hər ikimiz mövcud olmalıyıq. Problemlərimizin daha effektiv yollarla həlli üçün hər iki ölkədə səfirlikləri bərpa etmək lazımdır», - deyə o, qeyd edib.
Amma bu, İranla SƏ arasında müharibə riskinin aradan qalxdığı anlamına gəlirmi?
Amerikanın mövqeyi
İranın xarici düşməninə güc tətbiqinə əl atması ehtimalı, əlbəttə ki, var. Bu, ilk növbədə, hakimiyyətin yerli ictimaiyyətin diqqətini ölkəni bürümüş etiraz dalğasından yayındırmağa, «ümumi xarici təhdid»ə cəlb etməyə hesablana bilər. Eyni zamanda bu halda rəsmi Tehran «daxili düşmənlər»i əzmək üçün bütün yollardan və vasitələrdən istifadə etmək üçün ciddi arqument də qazanacaq.
Lakin İranın Səudiyyə Ərəbistanı ilə tammiqyaslı müharibəyə girəcəyinə inanmaq da olmur. İlk növbədə, nəzərə almaq lazımdır ki, onların quru sərhədi yoxdur. Odur ki, ehtimal olunan savaş başlayarsa, İran dronlardan istifadə, yaxud ərəb dövlətinin ayrı-ayrı infrastruktur obyektlərinə raket zərbələrinin endirilməsi ilə kifayətlənməli olacaq. Səudiyyəpərəst qüvvələrin mövqelərinə Suriya və İraqdakı İran proksiləri vasitəsilə zərbələrin endirilməsi də istisna deyil. Yeri gəlmişkən, ABŞ mətbuatında yer alan məlumatlarda deyilir ki, Ər-Riyadın təqdim etdiyi informasiyalarda İranın yalnız krallığa deyil, İraqdakı kürd muxtariyyətinin mərkəzi olan Ərbil şəhərinə də zərbələr endirə biləcəyi bildirilir. Səbəb yenə də həmin etirazlardır – İraq Kürdüstanının İrandakı hökumətyönlü üsyanların "kürd elementi"nə müvafiq təsiri ilə əlaqədar.
İstənilən halda, İranın Səudiyyə Ərəbistanına mümkün hücumu haqda məlumata reaksiya verən ABŞ öz silahlı qüvvələrini yüksək hərbi hazırlıq vəziyyətinə gətirib. Ağ Ev, Dövlət Departamenti və Pentaqon Səudiyyə Ərəbistanının timsalında tərəfdaşlarını qeyd-şərtsiz və tərəddüdsüz müdafiə etməyə hazır olduqlarını bəyan ediblər. Halbuki budəfəki Tehran-Ər-Riyad gərginliyi Amerika ilə Səudiyyə Ərəbistanının münasibətlərində müəyyən böhranın yaşandığı vaxta təsadüf edib. Bu ilin iyulunda ABŞ prezidenti Co Bayden Səudiyyə Ərəbistanına səfər edərək, vəliəhd şahzadə Məhəmməd bin Salman ilə görüşüb. Halbuki o, seçki kampaniyası zamanı 2018-ci ildə qətlə yetirilmiş jurnalist Camal Qaşıqçının ölümünə görə məsuliyyəti Səudiyyə şahzadəsinin üzərinə qoymuşdu. Buna baxmayaraq, Bayden bin Salman ilə Səudiyyə Ərəbistanında neft hasilatının artırılması ilə bağlı razılığa gəlmək istəyirdi. Lakin oktyabrın əvvəlində SƏ OPEK vasitəsilə digər neft hasilatçıları ilə (o cümlədən Rusiya) birlikdə fərqli razılığa gəlib: Ər-Riyad sutkalıq neft hasilatı həcminin 2 milyon barelədək azaldılması qərarına «hə» deyib. Maraqlıdır ki, OPEK-in qərarı ərəfəsində Səudiyyə Ərəbistanı digər «G7» ölkələri ilə Rusiya neftinin qiymətinin üç mərhələdə azaldılmasına dair razılığa gəlmişdi. Belə bir vəziyyətdə Ər-Riyadın OPEK-in qərarı ilə razılaşması Birləşmiş Ştatlara meydan oxumaq kimi qiymətləndirilib. Bundan sonra ABŞ-ın siyasi dairələri Ər-Riyadın Moskva ilə sövdələşməyə getdiyini düşünməyə başlayıb və onunla strateji tərəfdaşlığın pozulmasına açıq çağırışlar etməyə başlayıb. Söhbət, ilk növbədə, əlbəttə ki, hərbi və hərbi-texniki əməkdaşlıqdan gedir (Səudiyyə Ərəbistanının istifadə etdiyi silah sisteminin təxminən dörddə üçünü Vaşinqton tədarük edir).
Amma İran ətrafında baş verənlər Vaşinqtonla Ər-Riyad arasında münasibətlərin hələ də kifayət qədər sıx olduğunu təsdiqləyib. Bu, bir şeyə şübhə yeri qoymur: İran Səudiyyə Ərəbistanı ərazisinə ballistik raketlər və ya dronlarla hücum etmək qərarına gələrsə, ABŞ bundan İslam Respublikasına cavab zərbələrinin endirilməsi üçün əsas kimi istifadə edəcək. İstənilən halda, Amerika Ər-Riyadı hərbi yardımla (o cümlədən İran obyektlərinə dəqiq zərbələrin endirilməsi şəklində) təmin edəcək. ABŞ Mərkəzi Komandanlığının Fars körfəzi regionundakı hərbi təyyarələrin «Birləşmiş Ştatlar və Səudiyyə Ərəbistanının ümumi yüksək döyüş hazırlığı vəziyyətinə gətirilməsi çərçivəsində» İran istiqamətində havaya qaldırılması haqda əmri də bunu göstərir. Söhbət artıq Səudiyyə Ərəbistanında olan «F-22» Amerika qırıcılarından gedir. Bundan başqa, SƏ-də təxminən 2500 amerikalı hərbçinin olduğu da məlumdur. Onlar yüksək texnologiyalı kəşfiyyat və təlim işlərində ərəb krallığı ilə əməkdaşlığa cəlb ediliblər.
Beləliklə, ABŞ bütün vasitələrlə göstərir ki, onun Ər-Riyadla münasibətlərindəki problemləri İranın qarşısının kəsilməsi kimi strateji hədəfi kölgədə qoymur. Başqa sözlə, Vaşinqton Tehranın SƏ-yə qarşı istənilən təcavüz hərəkətinə cavab olaraq, birmənalı şəkildə İrana zərbələr endirə, bu zaman həm də İran-Rusiya hərbi əməkdaşlığına zərbə vurmaq məntiqindən çıxış edə bilər. Amerikalılar onu da düşünə bilərlər ki, Səudiyyə Ərəbistanı ilə müharibəyə girəcəyi təqdirdə İran Rusiyaya dron və raket tədarükünü dayandırmalı olacaq. Söhbət Rusiya ordusunun Ukraynaya qarşı istifadə etdiyi vasitələrdən gedir.
Amma digər tərəfdən Fars körfəzi regionunda miqyaslı müharibə yenə də Rusiya ilə qarşıdurma kontekstində ABŞ-ın maraqlarına tam cavab verə bilməz. Çünki İranla SƏ arasında tammiqyaslı savaş Fars körfəzindən dünya bazarlarına enerji resruslarının tədarükünə mütləq şəkildə əngəl yaradacaq. Bundan isə ən çox qazanan Rusiya olacaq. İran-Səudiyyə eskalasiyasının ümumi gedişi genişmiqyaslı daxili etirazlarla üzləşmiş İran ətrafında gərginləşən xarici fona uyğun gəlir.
ABŞ-ın Tehranın təcavüzünə məruz qalacağı təqdirdə Ər-Riyadı dəstəkləməyə hazır olduğunu nümayiş etdirməsi, Rusiyanın İran silahlarından istifadəsi kontekstində beynəlxalq arenada aparılan anti-İran təbliğatı, həmçinin əsas məsələ – İranın nüvə probleminin həlli istiqamətində heç bir irəliləyişin olmaması “mollakratiya” rejiminin getdikcə daha ciddi sınaqlar qarşısında qaldığını təsdiqləyir.

ТЕГЕРАН ПРОТИВ ЭР-РИЯДА
Международный фон событий в Иране и вокруг него продолжает накаляться. Проявлением этого выступает и чреватая большой региональной войной новая эскалация напряженности в отношениях Исламской Республики с Саудовской Аравией (СА).
«Враги внутренние и внешние»
Все началось с раскрытия американскими СМИ со ссылкой на источники в Эр-Рияде и Вашингтоне информации о подготовке Ирана к нанесению ударов по целям на территории Саудовской Аравии. В ответ на соответствующие данные, переданные СА Соединенным Штатам, приведены в боеготовность американские вооруженные силы на Ближнем Востоке. При этом мотивом возможной агрессии Тегерана против Арабского королевства называется стремление иранской муллократии отвлечь внимание сограждан от нарастающих протестов внутри самой ИРИ.
Тегеран действительно обвиняет одного из своих ведущих соперников за лидерство в исламском мире во вмешательстве во внутренние дела Ирана. Власти страны продвигают мысль о том, что за планированием и реализацией протестов, охвативших Иран после того, как в результате задержания полицией нравов погибла 22-летняя Махса Амини, стоят разведслужбы США, Великобритании, Израиля и Саудовской Аравии. В частности, последней инкриминируют идущее вразрез с интересами официального Тегерана освещение внутрииранских событий посредством принадлежащих или финансируемых саудитами мировых СМИ, включая базирующийся в Лондоне телеканал Iran International.
Новое обострение ирано-саудовских отношений положило конец начавшейся в 2021 году активизации двусторонних контактов, которые, казалось бы, ведут дело к нормализации диалога между Тегераном и Эр-Риядом. Серия переговорных раундов подводила к мысли о том, что стороны не намерены акцентировать внимание на ходе и причинах последних фаз эскалации. Одна из них была вызвана казнью в Саудовской Аравии шиитского проповедника Нимра аль-Нимра и нападением на посольство королевства в Тегеране в 2016 году. Другая - куда более внушительная и длительная - берет свое начало с 2015 года, когда возглавляемая Саудовской Аравией арабская коалиция развернула военную операцию в Йемене против хуситов - шиитских повстанцев, опирающихся на поддержку со стороны Ирана. Пик обострения пришелся на 2019 год, когда принадлежащие хуситам беспилотники атаковали нефтедобывающий комплекс Saudi Aramco в Саудовской Аравии.
Ирано-саудовские противоречия в целом вытекают из геополитических ролей Тегерана и Эр-Рияда, в контексте чего первый позиционирует себя шиитским, а второй - суннитским центром. На этой почве и базируется конфликт между ними на различных ближневосточных фронтах. В Ираке поддерживаемые Саудовской Аравией суннитские группировки боролись против возглавляемого шиитами правительства в Багдаде. А Сирия стала ареной кровопролитного противоборства, в том числе и между шиитскими и суннитскими формированиями, за спиной которых стоят соответственно Тегеран и Эр-Рияд.
Разделение по линии «сунниты-шииты» присутствует и в таком внутреннем для каждой из этих стран аспекте, как конфессиональное доминирование в конкретных нефтедобывающих зонах. Так, например, Восточная провинция в Саудовской Аравии населена в основном мусульманами шиитского толка, в связи с чем саудовские власти традиционно опасаются здесь роста иранского политического влияния. А в иранской провинции Хузестан проживают преимущественно этнические арабы, нередко подозреваемые Тегераном в ориентации на Эр-Рияд.
Несмотря на все эти проблемные нюансы, перспектива нормализации ирано-саудовских отношений казалась вполне реальной. Вплоть до начала иранских протестов, ответственность за разжигание которых Тегеран возложил, в том числе, и на саудитов. Ситуация свела на нет и проблески разрядки на йеменской площадке: остававшееся в силе некоторое время соглашение о прекращении огня не было продлено хуситами, сославшимися при этом на срыв договоренностей со стороны Эр-Рияда.
Правда, официальный Тегеран опровергает достоверность информации о намерении ИРИ нанести удары по Саудовской Аравии. Представитель МИД Ирана Насер Канаани назвал безосновательными заявления о подготовке Исламской Республикой нападения на Саудовскую Аравию. Более того, на эту тему во вполне, что называется, конструктивном ключе высказался советник по международным делам верховного лидера ИРИ, экс-глава МИД Али Акбар Велаяти: «Мы - соседи с Саудовской Аравией и должны сосуществовать. Необходимо возобновить работу посольств двух стран, чтобы решать наши проблемы более эффективным способом».
Однако означает ли это, что угроза войны между Ираном и Саудовской Аравией отсутствует вовсе?
Американская позиция
Вероятность осуществления Ираном силовой операции против внешнего противника, безусловно, существует. И связана она прежде всего с возможным намерением властей переключить внимание местной общественности, мощную волну протестов, охватившую страну, на «отражение внешней угрозы», а также заполучить веский аргумент для подавления «внутренних врагов» - всеми путями и средствами.
Однако трудно допустить, что Иран все же решится развернуть с саудитами полномасштабную войну. Прежде всего ввиду отсутствия сухопутной границы с Саудовской Аравией. Поэтому предполагаемая военная операция Тегерана в случае своей реализации ограничится, скорее всего, нанесением ударов с применением дронов или ракет по определенным инфраструктурным объектам арабского государства. Не исключены также удары по позициям просаудовских сил посредством использования иранских прокси в Сирии и Ираке. Кстати, в распространенных американскими СМИ сообщениях говорится о передаче Эр-Риядом данных о возможной иранской атаке не только на королевство, но и административный центр курдской автономии в Ираке - город Эрбиль. Все по той же «протестной» причине - из-за соответствующего воздействия Иракского Курдистана на «курдский элемент» проправительственных выступлений в Иране.
Как бы то ни было, США, реагируя на сообщения о возможном иранском нападении на Саудовскую Аравию, привели свои ВС в повышенную боевую готовность. Белый дом, Госдепартамент, Пентагон выступили с заявлениями о готовности без колебаний защитить интересы своего партнера в лице Саудовской Аравии. И это несмотря на то, что текущее ирано-саудовское обострение совпало по времени с определенным кризисом в отношениях между Вашингтоном и Эр-Риядом.
В июле нынешнего года президент США Джо Байден посетил Саудовскую Аравию, где встретился с наследным принцем Мухаммедом бин Салманом. Хотя и возлагал во время своей предвыборной кампании на саудовского принца ответственность за убийство журналиста Джамаля Хашогги в 2018 году. Несмотря на это, Байден хотел договориться с бин Салманом об увеличении добычи нефти Саудовской Аравией. Однако в начале октября Саудовская Аравия «пробила» через ОПЕК, совместно с другими нефтедобывающими странами, включая и Россию, решение о сокращении квоты на добычу нефти на 2 млн баррелей в сутки. Это было расценено, в известном смысле, как вызов Эр-Рияда Соединенным Штатам, которые в канун решения ОПЕК договорились с другими странами G7 о трехэтапном снижении цен на российскую нефть. После же того, как Саудовская Аравия поддержала снижение квоты на добычу нефти, политические круги США заподозрили Эр-Рияд в сговоре с Москвой и стали открыто выступать за сворачивание стратегического партнерства с СА. Прежде всего в сфере военного и военно-технического сотрудничества (Вашингтон - поставщик почти трех четвертей используемых саудитами систем вооружений).
Однако околоиранская ситуация подтвердила наличие все еще достаточно тесных отношений между Вашингтоном и Эр-Риядом. Это дает основание быть уверенным в следующем: если Иран все же решится атаковать баллистическими ракетами или беспилотниками цели на территории Саудовской Аравии, то США используют это как повод для ответного удара по ИРИ. Во всяком случае, американская военная помощь  саудитам будет обеспечена, в том числе и посредством нанесения точечных ударов по иранским объектам.
Об этом свидетельствует приказ Центрального командования США поднять в воздух боевые самолеты, базирующиеся в регионе Персидского залива, в направлении Ирана «в рамках общей повышенной боевой готовности Соединенных Штатов и Саудовской Аравии». Речь идет об американских истребителях F-22, которые уже находятся в СА. Кроме того, известно о нахождении в Саудовской Аравии почти 2500 американских военнослужащих, задействованных в сотрудничестве с Арабским королевством в сферах высокотехнологичной разведки и обучения.
Таким образом, США всячески дают понять, что их проблемы в отношениях с Саудовской Аравией не перевешивают стратегическую цель сдерживания Ирана. Реагируя на возможную антисаудовскую агрессию Тегерана, Вашингтон однозначно может ударить по ИРИ, исходя также из соображений опосредованного ущерба интересам ирано-российского военного сотрудничества. Расчет американцев может вполне строиться на том, что Иран в случае развязывания им войны с Саудовской Аравией вынужден будеть прекратить поставки беспилотников и ракет России, применяющей их против Украины.
С другой стороны, крупная война в регионе Персидского залива не может вызывать особой заинтересованности у США опять же по причине, прямо связанной с их противоборством с Россией. Ведь полномасштабная война между Ираном и Саудовской Аравией чревата также расстройством поставок энергоресурсов из Персидского залива на мировые рынки. Что, разумеется, не преминет использовать в своих интересах Россия.
Общий ход ирано-саудовской эскалации явно следует в русле усугубляющегося внешнего фона вокруг охваченного масштабными внутренними протестами Ирана. Демонстрация готовности США поддержать Эр-Рияд в случае агрессии со стороны Тегерана, антииранская пропаганда на международной арене в связи с широким применением иранского вооружения Россией, а также отсутствие прогресса по решению ключевой проблемы - развития ядерной программы ИРИ - на переговорах в Вене указывают на неизбежность усугубления переживаемых муллократическим режимом серьезных испытаний.