TEHRAN ƏR-RİYADA QARŞI
İran və ətrafında beynəlxalq fon közərməkdədir. Buna İran İslam Respublikası ilə Səudiyyə Ərəbistanı (SƏ) arasında gərginliyin getdikcə artması və artıq yeni miqyaslı regional müharibə riskinin yaranması səbəb olub.
«Daxili və xarici düşmənlər»
Hər şey Amerika KİV-nin Ər-Riyad və Vaşinqtondakı mənbələrinə istinadla yaydığı bir xəbərdən başlayıb. Məlumatda deyilirdi ki, İran Səudiyyə Ərəbistanı ərazisindəki hədəflərə raket zərbələri endirməyə hazırlaşır. SƏ-nin Birləşmiş Ştatlara verdiyi bu məlumata cavab olaraq, Amerikanın Yaxın Şərqdəki silahlı qüvvələri hərbi hazırlıq vəziyyətinə gətirilib. Hesab olunur ki, Tehran Ərəb krallığına təcavüz etməklə, vətəndaşların diqqətini daxildə getdikcə artan etirazlardan yayındırmağa çalışa bilər.
İran, həqiqətən də, islam dünyasının liderliyi uğrunda mübarizədə əsas rəqiblərindən olan Ər-Riyadı onun daxili işlərinə qarışmaqda günahlandırır. Ölkə rəhbərliyi bildirir ki, 22 yaşlı Məsha Amininin əxlaq polisi tərəfindən saxlanılan zaman ölməsi ilə başlamış və bütün ölkəni bürümüş etiraz aksiyalarının planlaşdırılması və reallaşdırılmasının arxasında ABŞ, Böyük Britaniya, İsrail və Səudiyyə Ərəbistanının xüsusi xidmət orqanları dayanır. Məsələn, sonuncu irandaxili hadisələrin rəsmi Tehranın maraqlarına zidd şəkildə SƏ mətbuatında və ya səudiyyəlilərin maliyyələşdirdiyi beynəlxalq KİV-də, həmçinin Londonun «Iran International» telekanalında yayımlanmasında təqsirləndirilir.
Beləliklə, İran-SƏ münasibətlərinin pozulması 2021-ci ildə başladılmış ikitərəfli əlaqələrə son qoyub. Halbuki o vaxt hər kəs tərəflər arasında normal dialoqun qurulması prosesinə başlanıldığını düşünürdü. Tehranla Ər-Riyad arasında davamlı şəkildə aparılan danışıqlardan belə görünürdü ki, tərəflər son illərdə yaşanmış problemlərə, onların səbəblərinə diqqət çəkməyi düşünmür. Belə hallardan biri Səudiyyə Ərəbistanında şiə vaiz Nimra əl-Nimranın edamı və 2016-cı ildə krallığın Tehrandakı səfirliyinə edilmiş hücum idi. Digər və daha ciddi hal başlanğıcını 2015-ci ildən götürürdü – o zaman Səudiyyə Ərəbistanının başçılıq etdiyi ərəb koalisiyası Yəməndə şiə qiyamçıları olan, İranın dəstəyinə arxalanan husilərə qarşı hərbi əməliyyat keçirmişdi. Münasibətlərdəki gərginliyin piki isə 2019-cu ilə təsadüf edirdi. O zaman husilərə məxsus pilotsuz uçuş aparatları SƏ-nin «Saudi Aramco» neft hasilatı kompleksinə hücum etmişdi.
İran-SƏ qarşıdurması ümumilikdə Tehranla Ər-Riyadın geosiyasi rollarından qaynaqlanır. İran özünü şiə, SƏ isə sünni mərkəzi kimi təqdim edir. Onların arasında Yaxın Şərqin müxtəlif cəbhələrində yaşanan münaqişələr də bu zəmində baş verir. Elə İraqda da Səudiyyə Ərəbistanının dəstəklədiyi sünni qruplaşmaları şiələrin başçılıq etdiyi hökumətə qarşı mübarizə aparırdı. Suriya da arxalarında müvafiq olaraq Tehran və Ər-Riyadın dayandığı şiə və sünni qruplaşmaları arasında qanlı mübarizə arenasına çevrilib.
«Sünni-şiə» xətti üzrə bölünmə bu ölkələrin hər birində özünü konkret neft hasil olunan zonalarda hökmranlıq kimi, daxili məsələlərdə də göstərir. Məsələn, Səudiyyə Ərəbistanının Şərq əyalətində əsasən şiələr yaşayır və nəticədə hakimiyyət ənənəvi olaraq, bu bölgəyə İranın siyasi təsirinin artmasından narahatlıq keçirir. İranda isə Xuzistan bölgəsində əsasən etnik ərəblər məskunlaşıb. Tehran onları Ər-Riyada meyilli kütlə sayır.
Lakin bütün bu problemli məqamlara baxmayaraq, bir müddət əvvələdək İran-Səudiyyə Ərəbistanı münasibətlərinin normallaşması prosesi son dərəcə real görünürdü. Bu, İranda kütləvi etiraz aksiyalarının başlaması və Tehranın buna görə məsuliyyəti həm də Ər-Riyadın üzərinə atmasınadək davam edib. Yaranmış vəziyyət Yəmən istiqamətində də razılığa gəlinə biləcəyinə dair işartıları söndürüb: müəyyən müddət davam etmiş atəşkəs razılaşmasının uzadılması husilər tərəfindən rədd edilib, lakin onlar razılaşmanın pozulmasına görə məsuliyyəti Ər-Riyadın üzərinə atıblar.
Doğrudur, rəsmi Tehran Səudiyyə Ərəbistanına zərbə endirmək niyyəti haqda məlumatları təkzib edir. İran Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Naser Kanaani bu haqda fikirləri əsassız adlandırıb. Məsələyə İranın ali dini liderinin beynəlxalq məsələlər üzrə məsləhətçisi, sabiq xarici işlər naziri Əli Əkbər Vilayəti də son dərəcə konstruktiv tonda münasibət bildirib. «Biz Səudiyyə Ərəbistanı ilə qonşuyuq və hər ikimiz mövcud olmalıyıq. Problemlərimizin daha effektiv yollarla həlli üçün hər iki ölkədə səfirlikləri bərpa etmək lazımdır», - deyə o, qeyd edib.
Amma bu, İranla SƏ arasında müharibə riskinin aradan qalxdığı anlamına gəlirmi?
Amerikanın mövqeyi
İranın xarici düşməninə güc tətbiqinə əl atması ehtimalı, əlbəttə ki, var. Bu, ilk növbədə, hakimiyyətin yerli ictimaiyyətin diqqətini ölkəni bürümüş etiraz dalğasından yayındırmağa, «ümumi xarici təhdid»ə cəlb etməyə hesablana bilər. Eyni zamanda bu halda rəsmi Tehran «daxili düşmənlər»i əzmək üçün bütün yollardan və vasitələrdən istifadə etmək üçün ciddi arqument də qazanacaq.
Lakin İranın Səudiyyə Ərəbistanı ilə tammiqyaslı müharibəyə girəcəyinə inanmaq da olmur. İlk növbədə, nəzərə almaq lazımdır ki, onların quru sərhədi yoxdur. Odur ki, ehtimal olunan savaş başlayarsa, İran dronlardan istifadə, yaxud ərəb dövlətinin ayrı-ayrı infrastruktur obyektlərinə raket zərbələrinin endirilməsi ilə kifayətlənməli olacaq. Səudiyyəpərəst qüvvələrin mövqelərinə Suriya və İraqdakı İran proksiləri vasitəsilə zərbələrin endirilməsi də istisna deyil. Yeri gəlmişkən, ABŞ mətbuatında yer alan məlumatlarda deyilir ki, Ər-Riyadın təqdim etdiyi informasiyalarda İranın yalnız krallığa deyil, İraqdakı kürd muxtariyyətinin mərkəzi olan Ərbil şəhərinə də zərbələr endirə biləcəyi bildirilir. Səbəb yenə də həmin etirazlardır – İraq Kürdüstanının İrandakı hökumətyönlü üsyanların "kürd elementi"nə müvafiq təsiri ilə əlaqədar.
İstənilən halda, İranın Səudiyyə Ərəbistanına mümkün hücumu haqda məlumata reaksiya verən ABŞ öz silahlı qüvvələrini yüksək hərbi hazırlıq vəziyyətinə gətirib. Ağ Ev, Dövlət Departamenti və Pentaqon Səudiyyə Ərəbistanının timsalında tərəfdaşlarını qeyd-şərtsiz və tərəddüdsüz müdafiə etməyə hazır olduqlarını bəyan ediblər. Halbuki budəfəki Tehran-Ər-Riyad gərginliyi Amerika ilə Səudiyyə Ərəbistanının münasibətlərində müəyyən böhranın yaşandığı vaxta təsadüf edib. Bu ilin iyulunda ABŞ prezidenti Co Bayden Səudiyyə Ərəbistanına səfər edərək, vəliəhd şahzadə Məhəmməd bin Salman ilə görüşüb. Halbuki o, seçki kampaniyası zamanı 2018-ci ildə qətlə yetirilmiş jurnalist Camal Qaşıqçının ölümünə görə məsuliyyəti Səudiyyə şahzadəsinin üzərinə qoymuşdu. Buna baxmayaraq, Bayden bin Salman ilə Səudiyyə Ərəbistanında neft hasilatının artırılması ilə bağlı razılığa gəlmək istəyirdi. Lakin oktyabrın əvvəlində SƏ OPEK vasitəsilə digər neft hasilatçıları ilə (o cümlədən Rusiya) birlikdə fərqli razılığa gəlib: Ər-Riyad sutkalıq neft hasilatı həcminin 2 milyon barelədək azaldılması qərarına «hə» deyib. Maraqlıdır ki, OPEK-in qərarı ərəfəsində Səudiyyə Ərəbistanı digər «G7» ölkələri ilə Rusiya neftinin qiymətinin üç mərhələdə azaldılmasına dair razılığa gəlmişdi. Belə bir vəziyyətdə Ər-Riyadın OPEK-in qərarı ilə razılaşması Birləşmiş Ştatlara meydan oxumaq kimi qiymətləndirilib. Bundan sonra ABŞ-ın siyasi dairələri Ər-Riyadın Moskva ilə sövdələşməyə getdiyini düşünməyə başlayıb və onunla strateji tərəfdaşlığın pozulmasına açıq çağırışlar etməyə başlayıb. Söhbət, ilk növbədə, əlbəttə ki, hərbi və hərbi-texniki əməkdaşlıqdan gedir (Səudiyyə Ərəbistanının istifadə etdiyi silah sisteminin təxminən dörddə üçünü Vaşinqton tədarük edir).
Amma İran ətrafında baş verənlər Vaşinqtonla Ər-Riyad arasında münasibətlərin hələ də kifayət qədər sıx olduğunu təsdiqləyib. Bu, bir şeyə şübhə yeri qoymur: İran Səudiyyə Ərəbistanı ərazisinə ballistik raketlər və ya dronlarla hücum etmək qərarına gələrsə, ABŞ bundan İslam Respublikasına cavab zərbələrinin endirilməsi üçün əsas kimi istifadə edəcək. İstənilən halda, Amerika Ər-Riyadı hərbi yardımla (o cümlədən İran obyektlərinə dəqiq zərbələrin endirilməsi şəklində) təmin edəcək. ABŞ Mərkəzi Komandanlığının Fars körfəzi regionundakı hərbi təyyarələrin «Birləşmiş Ştatlar və Səudiyyə Ərəbistanının ümumi yüksək döyüş hazırlığı vəziyyətinə gətirilməsi çərçivəsində» İran istiqamətində havaya qaldırılması haqda əmri də bunu göstərir. Söhbət artıq Səudiyyə Ərəbistanında olan «F-22» Amerika qırıcılarından gedir. Bundan başqa, SƏ-də təxminən 2500 amerikalı hərbçinin olduğu da məlumdur. Onlar yüksək texnologiyalı kəşfiyyat və təlim işlərində ərəb krallığı ilə əməkdaşlığa cəlb ediliblər.
Beləliklə, ABŞ bütün vasitələrlə göstərir ki, onun Ər-Riyadla münasibətlərindəki problemləri İranın qarşısının kəsilməsi kimi strateji hədəfi kölgədə qoymur. Başqa sözlə, Vaşinqton Tehranın SƏ-yə qarşı istənilən təcavüz hərəkətinə cavab olaraq, birmənalı şəkildə İrana zərbələr endirə, bu zaman həm də İran-Rusiya hərbi əməkdaşlığına zərbə vurmaq məntiqindən çıxış edə bilər. Amerikalılar onu da düşünə bilərlər ki, Səudiyyə Ərəbistanı ilə müharibəyə girəcəyi təqdirdə İran Rusiyaya dron və raket tədarükünü dayandırmalı olacaq. Söhbət Rusiya ordusunun Ukraynaya qarşı istifadə etdiyi vasitələrdən gedir.
Amma digər tərəfdən Fars körfəzi regionunda miqyaslı müharibə yenə də Rusiya ilə qarşıdurma kontekstində ABŞ-ın maraqlarına tam cavab verə bilməz. Çünki İranla SƏ arasında tammiqyaslı savaş Fars körfəzindən dünya bazarlarına enerji resruslarının tədarükünə mütləq şəkildə əngəl yaradacaq. Bundan isə ən çox qazanan Rusiya olacaq. İran-Səudiyyə eskalasiyasının ümumi gedişi genişmiqyaslı daxili etirazlarla üzləşmiş İran ətrafında gərginləşən xarici fona uyğun gəlir.
ABŞ-ın Tehranın təcavüzünə məruz qalacağı təqdirdə Ər-Riyadı dəstəkləməyə hazır olduğunu nümayiş etdirməsi, Rusiyanın İran silahlarından istifadəsi kontekstində beynəlxalq arenada aparılan anti-İran təbliğatı, həmçinin əsas məsələ – İranın nüvə probleminin həlli istiqamətində heç bir irəliləyişin olmaması “mollakratiya” rejiminin getdikcə daha ciddi sınaqlar qarşısında qaldığını təsdiqləyir.

Is full-scale war between Iran and Saudi Arabia possible?
International events in and around Iran are heating up. Like the new escalation of tension between the Islamic Republic of Iran and the Kingdom of Saudi Arabia, which can lead to a major regional war.
Internal and external enemies
It all started with an American media report referring to sources in Riyadh and Washington, which mentions Iran's alleged preparations to hit the targets on the Saudi territory. The US military forces in the Middle East were put on alert in response to the information provided by Riyadh to Washington. The reason behind Tehran’s possible aggression against the kingdom is claimed to be the intention of the Iranian regime to distract the attention of fellow citizens from the growing protests within Iran.
Tehran is accusing one of its key rivals in the Islamic world of meddling with Iran's internal affairs. Iranian authorities are pushing the idea that US, British, Israeli and Saudi intelligence agencies are behind the planning and actual conduct of the protests that swept Iran after the death of 22-year-old Mahsa Amini in custody of the so-called morality police. Saudis are accused of publishing reports against the interests of Tehran through Saudi-owned or Saudi-sponsored global media outlets, including the London-based Iran International television channel.
The new aggravation of Iranian-Saudi relations has put an end to the intensification of bilateral contacts that began in 2021, which seemed to normalise the dialogue between Tehran and Riyadh. A series of negotiations initially demonstrated that the sides did not intend to focus on the course and causes of the latest phases of escalation. One of them was the execution in Saudi Arabia of the Shiite preacher Nimr al-Nimr and the 2016 attack on the kingdom's embassy in Tehran. The other, far more impressive and long-running, dates back to 2015, when the Saudi-led Arab coalition launched a military operation in Yemen against the Houthis, Shiite rebels backed by Iran. The escalation peaked in 2019, when Houthi-owned drones attacked Saudi Aramco's oil production facility in Saudi Arabia.
The Iranian-Saudi contradictions generally stem from the geopolitical roles of Tehran and Riyadh, with the former positioning itself as a Shiite centre and the latter as a Sunni centre. This is the main reason of the conflict between these two Muslim countries on various Middle Eastern fronts. In Iraq, Saudi-backed Sunni groups have fought against the Shiite-led government in Baghdad. And Syria has become the scene of a bloody confrontation, including between Shiite and Sunni militias, with Tehran and Riyadh respectively behind their backs.
The Sunni-Shiite division factor is also present in the confessional dominance over specific oil-production areas. For example, the Eastern Province of Saudi Arabia is predominantly populated by Shiite Muslims, and the Saudi authorities have traditionally been wary of Iranian political influence there. Iran's Khuzestan province is predominantly populated by ethnic Arabs often suspected by Tehran of being aligned with Riyadh.
Despite all these problems, the prospect of normalisation of Iranian-Saudi relations seemed quite real until the start of the protests in Iran, which Tehran primarily blamed on the Saudis. The current situation also nullifies attempts to ensure détente on the Yemeni scene. Thus, the ceasefire agreement in force for some time was not extended by the Houthis, who accused Riyadh of undermining the agreement.
However, Tehran denies the reliability of information about Iran's intention to attack Saudi Arabia. Iranian Foreign Ministry spokesman Nasser Kanaani dismissed claims that the Islamic Republic was preparing an attack on Saudi Arabia as groundless. Moreover, Ali Akbar Velayati, foreign affairs advisor to Iran's Supreme Leader and former foreign minister of Iran, expressed quite constructive views on this topic: "We are neighbours with Saudi Arabia and must coexist. It is necessary to reopen the embassies of the two countries in order to solve our problems in a more effective way.”
But does this mean there is no threat of war between Iran and Saudi Arabia at all?
The American position
It is still possible that Iran carries out a military operation against its external adversary because of the possible intention of the Iranian authorities to shift the focus of local discontent to ‘repelling external threat’, as well as to get a strong argument for suppressing ‘internal enemies’ by all means.
However, it is difficult to assume that Iran would dare launch a full-scale war against the Saudis, primarily because of the absence of a land border with Saudi Arabia. Therefore, Tehran's proposed military operation, if implemented, will most likely be limited to drone or missile strikes against certain Saudi infrastructure facilities. Strikes against pro-Saudi positions through the Iranian proxies in Syria and Iraq are likely as well. By the way, the American media outlets report that Riyadh released information about a possible Iranian attack not only on the Kingdom but also on the administrative centre of the Kurdish autonomy in Iraq, the city of Erbil, because of the relevant influence of Iraqi Kurdistan on the Kurdish element of pro-government demonstrations in Iran.
In any case, the US reacted to reports of a possible Iranian attack on Saudi Arabia by putting its military forces on high alert. The White House, the State Department and the Pentagon made statements about their readiness to defend the interests of their Saudi partner, despite the certain crisis in relations between Washington and Riyadh.
In July 2022, President Joe Biden visited Saudi Arabia, where he met with Crown Prince Mohammed bin Salman. In fact, Biden had blamed the Saudi prince for the murder of the American-Saudi journalist Jamal Khashoggi back in 2018 during his presidential campaign. Nevertheless, Biden wanted to negotiate with bin Salman the increase of Saudi Arabia's oil production. Yet in early October, Saudi Arabia pushed through OPEC and together with other oil-producing countries, including Russia, a decision to reduce its oil production quota by 2 million bpd. This move was interpreted as Riyadh challenging the US, which just before the OPEC decision had agreed with other G7 countries to reduce Russian oil prices in three stages. After Saudi Arabia’s support for the reduction of its oil production quota, however, US policy circles suspected Riyadh of collusion with Moscow and openly advocated winding down the strategic partnership with Saudis, primarily in the military and technical cooperation (Washington supplies almost three quarters of the Saudi military arsenal).
However, the situation in Iran confirmed that the relations between Washington and Riyadh were still quite close. This makes it clear that if Iran does decide to attack Saudi targets with ballistic missiles or drones, the US will use it as a pretext to retaliate against Iran. In any case, American military assistance to the Saudis will be secured, including through targeted strikes on Iranian targets.
Thus, the US Central Command ordered air combat aircraft based in the Persian Gulf region to fly towards Iran "as part of the overall combat readiness of the US and Saudi Arabia". These include a fleet of F-22 fighter jets based in Saudi Arabia. In addition, Saudi Arabia hosts almost 2,500 US troops providing the Saudis with high-tech intelligence and training.
Washington makes it clear that its concerns with Saudi Arabia do not outweigh the strategic goal of containing Iran. Reacting to Tehran's possible anti-Saudi aggression, Washington may unambiguously strike Iran on the basis of considerations of indirect damage to the interests of Iranian-Russian military cooperation. The Americans may well assume that Iran, if it starts a war with Saudi Arabia, will have to stop supplying drones and missiles to Russia, which is using them against Ukraine.
On the other hand, the US may not be interested in waging a major war in the Gulf region because of its ongoing confrontation with Russia. After all, a full-scale war between Iran and Saudi Arabia would also have the potential to disrupt energy supplies from the Persian Gulf to world markets. And Russia will certainly use this possibility to its own advantage.
The overall course of the Iranian-Saudi escalation clearly follows the worsening external circumstances around a large-scale internal protest in Iran. The demonstration of Washington’s readiness to support Riyadh in the event of Iranian aggression, anti-Iranian propaganda in the international arena over Russia's extensive use of Iranian weapons, and the lack of progress on the development of Iran's nuclear programme at the Vienna talks indicate that the mullah regime of Iran will likely go through a series of series tests.