SURİYA SSENARİSİ İLƏ?
Getdikcə daha çox ekspert İrandakı hadisələri Suriyada 11 il əvvəl baş verənlərə bənzətməyə başlayıb. Təbii ki, nüanslar var. Siyasi, dini və bir çox başqa şərtlər hələ də fərqlidir. Amma iğtişaşların getdikcə daha çox zorakılaşması, terror aktları və silahlı hücumlar vətəndaş müharibəsi ilə bağlı narahatlıq yaradır.
Hakimiyyət vətəndaş müharibəsi ilə bağlı xəbərdarlıq edir
Bu ilin noyabrında İranın xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian “Twitter”də yazıb: “İranda vətəndaş müharibəsi, ölkəni dağıtmaq və parçalamaq planları hazırlayan İsrail rejimi və qərbli siyasətçilər bilməlidir ki, İran Liviya və ya Sudan deyil”.
Lakin bu açıqlamaya münasibət birmənalı olmayıb. Qərbdən olan bəzi ekspertlərin fikrincə, İran rəsmilərinin xarici qüvvələrin ölkədə vətəndaş müharibəsini yaratdığı barədə açıqlamaları əslində hakimiyyətin planıdır və bunun vasitəsilə Tehran etirazları zorakılıqla yatırmaq üçün zəmin hazırlayır. Ancaq artıq 3 aydır davam edən etirazların nəinki zəifləməməsi, əksinə daha da zorakı hal alması, xüsusən də hökumət məmurlarına qarşı silahlı hücumların artması, İran üçün həssas məkanlar olan ziyarətgahların hədəfə alınması vətəndaş müharibəsi riski barədə ehtimalları qüvvətləndirir.
Yeri gəlmişkən, oktyabrda Şiraz şəhərində Şah Çıraq ziyarətgahında törədilən terror aktından sonra Məşhəddə İmam Rza hərəm-kompleksini yandırmaq cəhdi, Xomeyn şəhərində İslam inqilabının lideri Ruhullah Xomeyninin evinin yandırılması, həmçinin noyabrın 23-də Tehran yaxınlığında Şəhri-Qüdsdə daha bir ziyarətgahı hədəfə almağa hazırlaşan intiharçı terrorçunun həbs olunması barədə məlumat yayılıb.
Hərbi müdaxilə vətəndaş müharibəsinin qarşısını alacaqmı?
Baş verənlərin fonunda İran hərbi birləşmələrinin etirazların və silahlı hücumların ən şiddətli şəkildə baş verdiyi kürd regionlarına, eləcə də İraqın şimalındakı kürd muxtariyyətinə yeridilməsi hakimiyyətin “risk ocaqlarını” söndürmək və diqqəti ölkə xaricinə çəkmək məqsədi daşıyır.
Məsələ ondadır ki, hər nə qədər İran etirazları ölkənin bütün bölgələrində, o cümlədən daxili fars əyalətlərində, Tehranda, hətta Məşhəd və Qum kimi dini-ideoloji “paytaxtlara” yayılsa da, əsas risk nöqtələri etnik qrupların yaşadığı şimal-qərb (kürd) rayonları, cənub-şərqdə Sistan-Bəlucistan əyaləti (bəluclar) və cənub-şərqdə Xuzistan (ərəb) əyaləti idi. Azərbaycanlılar İranda dördüncü etnik risk qrupu hesab edilir. Lakin İran İslam Respublikasının Azərbaycan əyalətlərində keçirilən etiraz aksiyaları əsasən dinc xarakter daşıyıb və silahlı münaqişəyə çevrilməyib.
Hakimiyyət isə əsas diqqəti kürd rayonlarına yönəldib. Məlum olduğu kimi, İranda hazırkı etiraz aksiyalarının baş qaldırmasının səbəbi kürd əsilli Məhsa Əmininin Tehranda baş örtüyü qaydasına əməl etməməsi ittihamı ilə polisə aparılması və burada halının pisləşməsi, az sonra isə aparıldığı xəstəxanada dünyasını dəyişməsi olub. İlk etirazlar da Əmininin vətəni kürd rayonlarında baş qaldırıb. Hazırda da ən şiddətli etirazlar və silahlı toqquşmalar kürdlərin sıx yaşadığı Kirmanşah, Elam və Qərbi Azərbaycan əyalətlərində davam edir.
İran İnqilab KeşikçiləriKorpusunun (SEPAH) keçmiş komandirlərindən biri Məhəmməd Kövsəri noyabrın sonlarında bildirib ki, kürd separatçıları ilə mübarizə aparmaq məqsədilə kürd regionuna hərbi qüvvə göndərib.
Eyni zamanda xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian kürd rayonlarında 76 terrorçu və inqilab əleyhdarı qrupun fəaliyyət göstərdiyini, bu məqsədlə İsrail və ABŞ istehsalı silahların xaricdən göndərildiyini bildirib.
Noyabrın 20-22-də isə İran ordusu yenidən İraq ərazisini (kürdlərin yaşadığı rayonları) bombalayıb. Bundan əvvəl oktyabrda da İran ordusu kürd separatçı təşkilatlarına dəstəklədiyi iddiası ilə İraqın kürd muxtariyyəti ərazisindəki bəzi mərkəzləri bombalamışdı.
Əsas hədəflər isə Kürdüstan Azadlıq Partiyasına (PAK) aid məkanlar olub. İran ordusu rəsmisi İraq kürd muxtariyyəti əhalisinə müraciət edərək İrana qarşı müxalif mövqedə olan kürd partiyaları və onların binalarından uzaq olmağı məsləhət görüb. Eyni zamanda İran ordusunun İraqda quru əməliyyatlarına başlayacağı ilə bağlı xəbərdarlıq edib.
Niyə kürdlər?
Son etirazlarda İranda iki ən qaynar nöqtə yadda qalıb. Bunlardan biri bəlucların yaşadığı Zahedan şəhəri və kürdlərin yaşadığı şimal-qərb regionlarıdır. Zahidanda oktyabrda baş verən toqquşmalar çox sayda insan ölümü ilə nəticələnib.
Amma ən şiddətli hadisələr kürd rayonlarında baş verib. Qeyd edildiyi kimi, İranda ilk etirazlar kürd regionunda baş verdi. İndi isə artıq bu etirazlar kürd silahlıları ilə İran hökumət qüvvələri – ordu və polis arasında silahlı toqquşmalara çevrilib.
Bir çox xarici analitiklər aksiyaların zorakılığa çevrilməsini hökumət qüvvələrinin etirazçılara qarşı həddən artıq güc tətbiq etməsinin doğurduğu reaksiya kimi izah edir. Son həftələrdə baş verən silahlı toqquşmalar kürd regionunda vəziyyətin kritik olduğunu göstərir. Müstəqil mənbələrin məlumatlarına görə, təkcə noyabr ayında baş verən silahlı toqquşmalarda 98 kürd, 59 polis və hərbçi öldürülüb. Onların əksəriyyəti odlu silahlarla qətlə yetirilib.
Etirazlardan silahlı toqquşmalara keçid riski
Bir çox iranlı ekspertlərin fikrincə, son vaxtlar dinc etirazların səviyyəsində azalma və silahlı toqquşmaların sayında artım müşahidə olunur. Hakimiyyət isə öz növbəsində etirazları marginallaşdırmağa və hər birinə qarşı ayrılıqda xüsusi əməliyyat keçirməklə onları neytrallaşdırmağa çalışır.
Amma ölkənin, demək olar ki, bütün bölgələrində süst də olsa küçə etirazları davam etdiyi üçün bu, riskli addımdır. Bu isə o deməkdir ki, hətta ayrılıqdan hər hansı regionda keçirilən əməliyyatlar qəfildən kütlənin etirazı ilə qarşı-qarşıya qala bilər.
İranlı rəsmilər anlayır ki, etirazları zorakılıqla yatırmaq və prosesləri silahlı münaqişəyə yönəltmək ciddi risk daşıyır. Birincisi, kütlənin içində müxtəlif səbəblərdən hazırkı hakimiyyətdən narazı olan çox sayda insan var və bu insanların hər hansı mərhələdə hakimiyyətə qarşı qüvvələrə qoşulması riski yüksəkdir.
İkincisi, xaricdən aşkar və gizli şəkildə bu qruplara dəstək verilir. Yəni indiki aksiyaların silahlı üsyana çevrilməsi etiraz əhvali-ruhiyyəsinin qəfil artmasına səbəb ola bilər. Son həftələrdə müsadirə edilən silah və sursatların həcmi açıq şəkildə ciddi kənar dəstəyin mövcudluğundan və İranda vətəndaş müharibəsi başlatmaq cəhdindən xəbər verir.
Zorakılığın artması, həddindən artıq güc tətbiqi ağır itkilərə və İrana qarşı sərt beynəlxalq sanksiyalara səbəb ola bilər. Tehran isə beynəlxalq dəstəyi tamamilə itirərək yekun təcrid vəziyyətinə düşmək istəmir. Bu səbəbdən, hakimiyyət etirazları yatırmaq üçün həddən artıq aşkar zorakılığa əl atmaq istəmədiyi üçün etirazların yatırılması nisbətən sakit templə davam edir.
Bir sıra ekspertlər hesab edir ki, Tehran, ilk növbədə, risk səviyyəsi yüksək olan əyalətlərdə etirazları yatırmağa çalışacaq. İlk mərhələdə kürdlər, ardınca bəluclar və nəhayət, iri şəhərlərdə etirazlar sıra ilə yatırılacaq. Çünki bu mərhələdə xarici düşmən amili, kürd və digər separatçı ocaqları daxildəki etiraz kütləsini tərəddüdə salacaq. Suriyadan fərqli olaraq, İranda milli dövlətçilik düşüncəsi daha dərindir və xarici müdaxilə, o cümlədən, xaricdən dəstəklənən silahlı separatizm hərəkatları daxildə birlik çağırışlarını gücləndirə bilir. Başqa sözlə, hakimiyyət ucqardakı kürd və bəluc üsyanını yatırarkən həm də mərkəzdəki böyük şəhərləri də sakitləşdirməyi hədəfləyir.
Amma bütün bunlarla yanaşı, risklər də qalır. Hadisələrin ilk hərbi müdaxilədən sonra nəzarətdən çıxması təhlükəsi qalır. Ordunun bu əməliyyatlarda həddən artıq güc tətbiq etməsi digər regionlarda etirazları alovlandıra, həmçinin Tehrana qarşı dünya miqyasında ciddi kampaniyaya səbəb ola bilər. Üstəlik, hazırda dünya mediasının diqqəti İrana yönəlib.
Ölkənin digər regionlarında kürd regionundakı əməliyyatlarla paralel aksiyalar baş verə və kütləvi itaətsizlik, silahlı üsyana çevrilə bilər. Nəticədə, hakimiyyət orqanları və ordu bu kütləviliyin qarşısında daha sərt addımlara gedə bilər ki, nəticədə, vəziyyət ölkə boyu nəzarətdən çıxa (Suriya variantı) bilər.
Başqa sözlə, İranda baş verənləri “ərəb baharı” adlanan dövrdə Suriya və digər ərəb ölkələrində baş verən analoji proseslərin gedişatı ilə müqayisə etsək, “inqilab”ın birinci mərhələsinin başa çatdığını deyə bilərik. İlkin mərhələdə müxtəlif səbəblərdən qəzəblənən əhali küçələrə çıxaraq hakimiyyətə etiraz edir. Bu zaman ilk günlərdə nisbətən loyal olan hakimiyyət qüvvələri etirazlar davam etdikcə daha da sərtləşir və bu da paralel olaraq etirazçılarla hakimiyyət qüvvələri arasında qarşıdurmaları daha da zorakılaşdırır. Növbəti mərhələ silahlı toqquşmalar və bunların sistemli hal alaraq vətəndaş müharibəsinə çevrilməsidir.
Artıq ilk silahlı toqquşmalar baş verir. Görünən odur ki, İran hakimiyyəti prosesin növbəti kütləvi itaətsizliyə və vətəndaş müharibəsinə çevrilməməsi üçün ölkənin kürd bölgələrindən gələn etiraz dalğasını yatırmağa başlayacaq. Bu prosesin sonrakı gedişi isə kürd regionlarında baş verənlərə reaksiyadan asılı olacaq.
Amma istənilən halda bu günə qədər baş verənlər göstərdi ki, İranda ciddi risk nöqtələri var və bu nöqtələr hər an alışa bilər. Kiçik marginal etirazların çox tezliklə ölkə boyunca kütləvi etirazlara və itaətsizliyə çevrilməsi riski yüksəkdir. Buraya vətəndaş müharibəsi də daxildir. Sonda onu da qeyd edək ki, etirazçılar hazırkı hakimiyyətdən narazıdırlar və bu da etirazların zorakı xarakter almasına ciddi təsir göstərir. Tarix göstərir ki, xırda etirazların silahlı toqquşmalara çevrilməsi riski yüksəkdir.

SYRIAN SCENARIO FOR IRAN?
The increasing number of experts have been pointing recently to similarities between the ongoing events in Iran and those that took place in Syria eleven years ago. But there are some nuances worth mentioning. Political, religious and many other conditions in these countries are different. But the fact that the protest action is becoming increasingly violent, with the growing number of terrorist acts and armed attacks in the country, raises fears of possible escalation of the conflict and the possibility of civil war.
Authorities warn of civil war
In November, Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian wrote on his Twitter account: "Israel and its Western allies have made plans for a civil war and the destruction and disintegration of Iran. But they must know that Iran is not Libya or Sudan.”
There were mixed reactions to Abdollahian’s statement. According to some Western experts, similar statements, where Iranian officials blatantly accuse foreign forces of starting a civil war, are in fact part of the government plan. That’s how Tehran is getting prepared for a forceful crackdown on the protests. However, the protests, now in their third month, have become more violent. The increasing number of armed attacks on government officials and holy places of worship of Iranians raise the likelihood of a civil war in the country.
Incidentally, following the October terrorist attack at the Shah Cherah Mausoleum in Shiraz, there were also reports of attempted arson attacks on the Imam Reza shrine in Mashhad and the home of Islamic revolutionary leader Ruhullah Khomeini. On November 23, it was reported of the arrest of a suicide bomber plotting an attack on another Iranian shrine in Shahr Quds near Tehran.
Will military intervention prevent a civil war?
Iranian military units are being deployed to Kurdish regions of the country, where protests and armed attacks are particularly violent, as well as to the Kurdish Autonomy in northern Iraq. Apparently, the Iranian authorities intend to extinguish flashpoints and divert the attention of the local public outside the country.
Although the protest wave has swept all regions of Iran, including the interior Persian provinces, Tehran and even religious and ideological centres like Mashhad and Qom, the northwestern and south-eastern provinces (Sistan-Baluchistan and Khuzistan) of the Islamic Republic mostly populated by ethnic minorities (Kurds, Baluchis and Arabs) remain the main risk areas.  Azerbaijanis are considered the fourth ethnic risk group in Iran. However, the protests in the Azerbaijani provinces of the country were mostly peaceful and did not escalate to the level of armed conflict.
Currently, the Iranian authorities are mostly focused on the Kurdish provinces. It is known that it was the death of Mahsa Amini, an Iranian citizen of Kurdish descent that cause the ongoing protests in the country. She was detained and taken to one of the police stations of Tehran on charges of failing to comply with the relevant dress code. Then Amini's condition worsened and she died on the way to hospital. The first protests began in Amini’s homeland, in Kurdish areas. Protests and armed clashes are currently most active in the Kurdish populated provinces of Kermanshah, Elam and West Azerbaijan.
In late November, Mohammad Qowsari, a former commander of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC), said he was dispatching armed groups to the Kurdish region of Iran to fight against local separatists. At the same time, Iranian Foreign Minister H. A. Abdollahian said that 76 terrorist and counter-revolutionary groups were operating in Iran’s Kurdish regions and received Israeli and American weapons from abroad.
On November 20-22, the Iranian army carried out another strike on the Iraqi territories mainly populated by Kurds. The previous attack, in October, targeted a few centres of Iraq's Kurdish autonomy, reported to provide support for Kurdish separatist organisations in Iran.
The main targets of the Iranian army are the facilities of the Free Life Party in Kurdistan (PJAK). Spokesman of the Iranian army addressed the population of Iraq’s Kurdish Autonomy advising them to stay away from Kurdish parties known to be in opposition to Iran and their facilities. At the same time, he warned of the start of ground operations in Iraq.
Why Kurds?
Currently, there are two hotspots of protests in Iran: the city of Zahedan mostly populated with the Baloch people, and the north-western predominantly Kurdish areas of the country. The October clashes in Zahedan claimed the lives of many people.
The most violent incidents took place in the Kurdish provinces of the country. As noted above, they are known as epicentres of first protests, which escalated into armed clashes between Kurdish fighters and the Iranian government forces, army and police.
According to foreign analysts, the change in the nature of popular resentment is a response to Tehran's excessive use of force. Events in recent weeks show that the situation in the Kurdish region is critical. According to independent sources, in November alone 98 Kurds and 59 policemen and soldiers were killed in armed clashes. Many of them were killed with firearms.
The risk of armed conflict
According to many Iranian experts, there has been a recent decline in peaceful protests and an increase in armed clashes. Now the authorities are trying to marginalise the protests and neutralise them through isolated special operations. But with street protests continuing in almost all regions of the country, albeit at a low level, this is a risky step. Even isolated special operations in any of the regions may provoke mass opposition.
Iranian officials understand that the violent suppression of protests and the emergence of armed conflicts entail the same degree of risks. Firstly, there are many people among the protesting crowd who, for a variety of reasons, are dissatisfied with the incumbent government. This has the potential to unite with anti-government forces at any stage of the popular uproar.
Secondly, these groups are supported from abroad either explicitly or implicitly. In other words, if the protest action turns into an armed insurgency this may lead to a sudden increase in protest sentiments. The number of weapons and ammunition confiscated in recent weeks clearly indicates the presence of serious external support and an attempt to unleash a civil war in Iran.
Escalation of violence, the excessive use of force can lead to more casualties and harsh international sanctions against Iran. On the other hand, Tehran does not want to end up in permanent isolation, completely deprived of international support. Therefore, the suppression of protests is carried out at a relatively calm pace, as the authorities do not want to resort to obvious violent measures to quell the protests.
A number of experts believe that Tehran will first try to suppress protests in high-risk provinces. It is likely that unrest among the Kurds will be suppressed gradually, followed by the Baluchis and, finally, in major cities. At the same stage the authorities are likely to try to cause discord among the internal protest masses using the factor of external enemy intervention through Kurdish and other separatist centres. Unlike Syria, Iran has a longer and deeper understanding of the statehood traditions and values. Therefore, the factor of foreign intervention in the internal affairs of Iran, including external support to the armed separatist movements in the country, may strengthen the calls for unity. In other words, while suppressing Kurdish and Baluch rebellions in remote parts of the country, the Iranian government also seeks to pacify the population in major central cities.
That said, there are still risks. There is a danger that events could spiral out of control after the first military intervention. The use of excessive force by the military can provoke unrest in other regions and also lead to an extended international campaign against Tehran, given that the global mainstream media is focused on Iran anyway.
Parallel to the ongoing events in Kurdish provinces of Iran, protest actions can start in other parts of the country threatening to escalate into mass disobedience and armed rebellion. As a result, the authorities and the army will take harsher measures to suppress the protesters, which can spin the situation out of control across the country and lead to a Syrian outcome.
Thus, if we compare the events in Iran with similar processes in Syria and other Arab countries during the so-called Arab Spring, we can say that the first stage of the ‘revolution’, when the population for various reasons takes to the streets and protests against the authorities, is behind. Authorities relatively loyal during the first days of popular indignation, become tougher as the protests progress, hence resulting in irreconcilable confrontation. The next stage is an armed conflict and its gradual escalation into civil war.
Today we can see the first armed clashes in Iran. It appears that the government authorities will start suppressing the protest wave in the Kurdish regions first to prevent the process from turning into another mass disobedience and civil war. Further development of events will depend on the response of protesters in the Kurdish regions.
In any case, there are serious flashpoints in Iran that can fire up at any moment. There is a risk that small-scale, marginal protests can rapidly escalate into mass protests and national civil disobedience, or even civil war. Finally, the protesters are obviously dissatisfied with the current authorities, which intensifies the violent nature of protest actions. As history shows, small protests always entail a risk of escalating into armed clashes.