XƏYALLAR VƏ REALLIQLAR
Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesinin vasitəçiləri dəyişə bilər, 44 günlük müharibənin mahiyyəti isə dəyişməzdir
Dekabrın 7-də Brüsseldə keçirilməli olan danışıqlar baş tutmayacaq. Bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev rəsmən bəyan edib. «Orta Dəhliz boyunca: geopolitika, təhlükəsizlik və iqtisadiyyat» mövzusunda beynəlxalq konfransın iştirakçıları ilə görüşdə o, deyib: «Növbəti görüş dekabrın 7-də Brüsseldə keçirilməli idi. Çünki son görüşdə biz noyabr ayında görüşməyə qərar verdik. Lakin sonra - oktyabrın sonunda Prezident Putin Soçidə görüş təyin etdi. Ancaq dünən Hikmət Hacıyev mənə məlumat verdi ki, Prezident Şarl Mişelin ofisindən onunla əlaqə saxlayıblar. Bildiriblər ki, Paşinyan görüşə bir şərtlə razılıq verib ki, Prezident Makron da orada iştirak etsin. Təbii, bu da o deməkdir ki, Praqadan sonra baş verənlər səbəbindən o görüş keçirilməyəcək. Praqa görüşü oktyabrın 6-da idi. Bir həftədən az müddət sonra Prezident Makron öz müsahibəsində Azərbaycana hücum edərək, etmədiyimiz işlərdə bizi günahlandırdı. Daha sonra Fransa Senatının tamamilə qəbuledilməz və təhqiredici məlum qətnaməsi qəbul olundu. Fransa Milli Assambleyasının daha bir anti-Azərbaycan qətnaməsi qəbul etməsi də gözlənilir. Bunun ardınca Fransanın Frankofoniya Sammitində bizə qarşı hücum cəhdi oldu». İlham Əliyev bu fikirlərinə belə yekun vurub: «Bütün bunları nəzərə alsaq, aydın olur ki, belə bir şəraitdə Fransa Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh danışıqlarında iştirak edə bilməz. Onları bu formatdan kənarlaşdıran biz yox, özləri oldu».
Paris xəyalları və Cənubi Qafqaz reallıqları
Azərbaycanın bu qədər sərt qərarı tamamilə əsaslıdır. Prezident İlham Əliyev «qırmızı xətt»i göstərib: biz vasitəçilik iddiasında olan dövlətlərin aşkar qeyri-obyektivliyi ilə barışmayacağıq. Fransanın Ermənistanla oyunları öz «nəticə»sini verdi: ortaya prinsipial mövqe qoyan Bakı Fransanın vasitəçiliyindən ümumiyyətlə, imtina etdi.
Aydındır ki, Paris Ermənistana «xüsusi diqqət» göstərir. Daha dəqiq desək, çoxsaylı fransalı siyasətçilər Fransada yaşayan etnik ermənilərin, həmçinin fransalı islamofobların səsini qazanmağa çalışır. Onlar üçün Ermənistanın Azərbaycana təşəbbüsü «yaxşı xristianlar»la «pis müsəlmanlar»ın müharibəsidir. Lakin dövlətlərin ali rəhbərliyində təmsil olunan şəxslər elektorat maraqları ilə ciddi siyasət arasında sərhədi müəyyənləşdirməyi bacarmalıdır. Onların vasitəçidən əsas tələbin neytrallıq olduğunu da unutmamalıdırlar. Ola bilsin ki, Paris Azərbaycanın yaşananları «udacağına» və «risk etməyəcəyinə» əmin imiş. Amma nəticədə o özü xarici siyasətdə növbəti iflasını «udmalı» olacaq. Bundan başqa, Paris Aİ-dəki tərəfdaşlarını da pis vəziyyətə salıb. Onun əməli ümumilikdə Avropanın kifayət qədər uğurlu təsir bağışlayan vasitəçiliyinə zərbə vurub. Bəli, görünən odur ki, Paris Azərğaycan Prezidentinin prinsipiallığını və qətiyyətini düzgün qiymətləndirə bilməyib.
Hadisələrin belə inkişaf etməsi nəzəri baxımdan Moskvanı ruhlandırmalı idi. Çünki Bakı ilə İrəvan arasında Brüsselin vasitəçi olmasını orada əvvəldən bəyənmirdilər. Amma bu, məsələnin yalnız nəzəri tərəfidir. Təcrübədə hər şey daha çətindir.
Nikol Paşinyan Makronun danışıqlarda mütləq iştirak etməsi ilə bağlı şıltaq tələb irəli sürməklə, yalnız müstəqil olmadığını növbəti dəfə nümayiş etdirməyib. Ermənistanın baş naziri Rusiyanın beynəlxalq arenada üzləşdiyi çoxsaylı problemlər fonunda «alternativ himayədarlar»ın dəstəyini qazanmağın əleyhinə deyil. Burada ilk yerdə gələn, əlbəttə ki, Ermənistana «xüsusi münasibəti» olan Fransa gəlir. Amma məsələ tək Fransa ilə məhdudlaşmır. Paşinyanın Moskvaya atmacaları da diqqətdən kənarda qalmır. Bu, özünü KTMT-nin İrəvanda keçirilmiş sammitində xüsusilə göstərib.
Dostluq ayrı, siyasət ayrı…
İrəvan ilk baxışdan hər şeyi doğru edib. Nikol Paşinyan Vladimir Putini qarşılamaq üçün aeroporta şəxsən yollanıb, Rusiya səfirliyinin qarşısında isə İrəvan-Moskva dostluğuna dəstək aksiyası təşkil edilib.
Lakin ümumilikdə atmosfer heç də dostluq atmosferi olmayıb. Rusiya ilə münasibətlərə dəstək aksiyaları ilə yanaşı, İrəvanda onun əleyhinə olan nümayişlər də keçirilib. Həmin aksiyalara qatılanlar əllərində Ukrayna və Avropa bayraqları tutub, Moskvanın ünvanına təhqir dolu şüarlar səsləndirib və s. KTMT sammiti ərəfəsində isə Paşiyan Ermənistana Aİ və ATƏT-dən olan müşahidəçiləri dəvət edib. Amma ən önəmlisi bu da deyil. Ermənistanda ən müxtəlif səviyyələrdə KTMT-nin guya Ermənistanı «satdığına», onu Azərbaycandan «qorumadığına» dair fikirlər səsləndirilməyə başlayıb. Paşinyanın səs-küylü demarşları artıq KTMT-nin sammitində yekunlaşıb – baş nazir məhz Ermənistana həsr olunmuş bəyanatı imzalamaqdan imtina edib. Sammitin yekununda çəkilən kollektiv fotoda isə Paşinyan Putinlə yanaşı dayanmamağa çalışıb.
Bütün bunlar necə başa düşülməlidir? Ermənistan xarici siyasətini həqiqətən dəyişmək fikrindədir? Yəni o, Rusiyanın nəzarətindən və nüfuz dairəsindən çıxmağa çalışır?
Qorxa-qorxa qapı çırpmaq…
Bəs Ermənistanın xarici siyasi xəttini Qərbə tərəf fırlatmaq niyyəti nə qədər real və təcrübədə nə dərəcədə mümkündür? Onun Moskvadan hərbi, iqtisadi və siyasi asılılığı davam edir. Ölkənin dəmir yolları, elektrik və qaz şəbəkələri, rabitə şəbəkəsi Rusiya şirkətlərinin mülkiyyətindədir. Ermənistan iqtisadiyyatı isə Rusiyadan neft və qazın daxili qiymətlərlə alınması hesabına «ayaq üstə» qalır. Bu da son deyil. Onun Türkiyə və İranla sərhədlərini rusiyalı sərhədçilər qoruyur, ölkənin təhlükəsizliyini Rusiyaya məxsus hərbi baza və ruslarla birgə quru qoşunları və HHM qüvvələri təmin edir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu günlərdə Ermənistanı əbəs yerə «Rusiyanın qulu» adlandırmayıb. Müşahidəçilər də Nikol Paşinyanın əvvəlcə Vladivostokda, Şərq İqtisadi Forumunda, daha sonra İlham Əliyev və Vladimir Putin ilə Soçi danışıqları zamanı Ermənistanı «yaddan çıxarmaması üçün» Moskvaya necə yalvardığını yaxşı xatırlayır.
Lakin indi Moskvaya təzyiq göstərməyə çalışan Paşinyan öz-özünü tələyə salıb. O, KTMT sammiti ərəfəsində ölkəsində ictimai rəyi həddindən artıq «qızışdırıb» və müttəfiqləri qarşısında əslində yerinə yetirilməsi mümkün olmayan tələblər qoyub. Hər halda, ermənilərin ərazi iddiaları uğrunda heç kim, xüsusilə KTMT-nin türkdilli ölkələrinin və ya Bakı ilə öz əlaqələri və tərəfdaşlıq münasibətləri olan Belarusun vətəndaşları ölmək fikrində deyil. Sammitdə Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko da elə bunu xatırladıb. Nəticədə, Paşinyan çətin dilemma qarşısında qalıb. O, Azərbaycan ərazilərini Ermənistan üçün yenidən ələ keçirmək vədinin yer almadığı bəyanatı imzalaya bilməzdi. Bu halda Moskvanın qəzəbi daxili siyasi çətinliklərin yanında «kölgədə qalardı». Bəli, o, sənədi imzalamayıb. Lakin dərhal avtomobildə Vladimir Putin ilə «uğurlu» müzakirələr apardığı haqda danışmağa başlayıb…
Vardanyandan «xəbərdarlıq»
Aydındır ki, Paşinyanın manevrləri KTMT üzvlərini hərbi addımlar atmağa sövq etməyəcək. Maraqlı olan başqa məqamdır – Moskva İrəvanın sürprizlərinə nə qədər dözəcək? Hər halda, onun Paşinyana daxili siyasi meydanda sarsıdıcı zərbə vurmaq imkanı kifayət qədər genişdir.
Bu mənada, qalmaqallı rusiyalı oliqarx, Azərbaycan Prezidentinin qeyd etdiyi kimi, hamıya yaxşı məlum olan gündəliklə Moskvadan gəlmiş Ruben Vardanyanın siyasi manevrləri xüsusi maraq doğurur. Heç kəsin tanımadığı separatçı «hökumət»də «dövlət naziri» postunu tutan Vardanyan müsahibələr verir, Xankəndidə Qarabağda separatizmin ilk dalğasının başladığı dövrlərdə olduğuna bənzər mitinqlər keçirir. Amma o, bununla kifayətlənmir. İstər Bakıda, istərdə İrəvanda ekspertlər bir məqama da diqqət çəkir: Vardanyan fəal şəkildə yeni «hökumət» qurmağa da çalışır, oraya Serj Sarqsyan və Robert Koçaryanın komandalarında olmuş şəxsləri də dəvət edir.
Amma bütün bu baş verənlər Azərbaycan üçün nəzəri cəhətdən belə, təhlükə yarada bilməz. Bu gün o, Cənubi Qafqazda siyasi, iqtisadi və hərbi liderliyini davam etdirir. Müharibədə qazanılan qələbə etinasız yanaşılacaq hadisə deyil, Azərbycanın getdikcə artan iqtisadi rolu da öz yerində.
Əslində, Ruben Vardanyan bu komandanı Nikol Paşinyana qarşı yığır, Ermənistan üçün «kölgə hökuməti» formalaşdırır. Amma Paşinyanı satqınlıqda günahlandıran bu hökumət də danışıqlarda darmadağın və məğlub olmuş Ermənistanın adından çıxış etməli olacaq. Vasitəçiləri dəyişdikdə müharibənin nəticəsi dəyişmir.

DREAMS AND REALITIES
There will be no meeting in Brussels on December 7, Azerbaijani President Ilham Aliyev officially stated. “The next meeting in Brussels was supposed to be held on December 7, because at the last meeting we agreed to meet in November. But then we had a meeting in Sochi organised by President Putin on the end of October. But yesterday (November 24) I got information from Hikmet Hajiyev that he was communicated from the office of President Charles Michelle that [Armenian] Prime Minister Nikol Pashinyan agreed to the meeting on a condition that President [Emmanuel] Macron should also participate. But that means that this meeting will not take place because of what happened after the Prague summit, on October 6. In less than a week after the summit, President Macron gave an interview where he attacked Azerbaijan and accused us of what we have not done. Then the French Senate adopted that famous resolution, which was absolutely unacceptable and insulting. Now there will be another resolution of the National Assembly of France of the same anti-Azerbaijani origin. Then there was an attempt of France to attack us through the Francophonie Summit… So, taking all that into account it is clear that under these circumstances, France cannot be part of the peace process between Azerbaijan Armenia. It was not us who cut them from this format but them,” President Ilham Aliyev said at the recent international conference Along the Middle Corridor: Geopolitics, Security and Economy.
Dreams of France and realities of South Caucasus
Apparently, the tough decision of Azerbaijan was fully justified. President Aliyev drew red lines: we will not tolerate the blatant partiality of a country claiming to be a mediator. France's flirting with Armenia led to what it should have led to—Azerbaijan’s principal and complete rejection of French mediation.
It is clear that France has a special focus on Armenia. Many French politicians are actively collecting the votes of ethnic Armenians living in France, as well as French Islamophobes. For the latter, Armenia's aggression against Azerbaijan is a war between the ‘good Christians’ and ‘bad Muslims’. But high-ranked government officials should be able to distinguish between the electoral interests and serious politics. Especially, they should not forget that the main demand for a mediator is neutrality. Perhaps in Paris they thought that Azerbaijan would get down with it. However, France itself will have to get down with another foreign policy failure. Moreover, Paris has undermined the positions of its partners in the EU risking the hitherto successful European mediation efforts. Paris clearly underestimated the determination of the Azerbaijani president.
Theoretically, these events should have encouraged Moscow. They were not enthusiastic about the Brussels mediation between Baku and Yerevan anyway. But in practice the situation is more complicated.
By making a fretful demand for Macron’s presence at the talks, the Armenian Prime Minister demonstrated once again his lack of autonomy and his intention to win the support of alternative patrons amid Russia’s suffering on the international arena. France, understandably, tops the list of supporters of Armenia thanks to special relationship with the latter. In parallel, Pashinyan sends sharp remarks to Moscow, particularly evident during the CSTO summit in Yerevan.
Friendship is all very well but...
It looks like Yerevan did everything properly. Nikol Pashinyan personally met Vladimir Putin at the airport. They even organised a rally In front of the Russian embassy to support the friendship between Armenia and Russia.
In general, however, the mood in Armenia was not well. In parallel with pro-Russian rallies Yerevan hosted anti-Russian rallies with Ukrainian and European flags, insulting slogans, etc. Just before the CSTO summit Pashinyan greeted observers from the EU and OSCE in Armenia. Most importantly, one could hear statements coming from various levels in Armenia that the CSTO allies had betrayed Armenia and failed to protect it from Azerbaijan.
Finally, Pashinyan made a loud demarche at the CSTO summit by refusing to sign the statement dedicated to Armenia. In the group photo made at the end of the summit, he tried not to stand next to Putin.
How should we understand this? Does Armenia seriously think of reorienting its foreign policy? Is it leaving Russia's sphere of influence?
Slamming doors with a frightened look back
How realistic and feasible are Armenia's prospects for reorienting its foreign policy towards the West is an open question. Yerevan’s military, economic and political dependence on Moscow is still there. Russian companies own Armenian railways, electricity and gas networks and mobile communication companies. Armenian border with Turkey and Iran is controlled by the Russian border guards, while the Russian military bases and the joint air and land forces are responsible for security. That’s why the Azerbaijani President Ilham Aliyev recently publicly called Armenia a ‘slave of Russia’. Observers also remember well how Nikol Pashinyan begged Moscow "not to forget" Armenia—initially at the Eastern Economic Forum in Vladivostok and then during the talks with Ilham Aliyev and Vladimir Putin in Sochi.
In his attempt to put pressure on Moscow, Pashinian in fact has trapped himself. He over-accelerated public opinion in Armenia on the eve of the CSTO summit and put forward unrealistic demands to his allies. No one is going to die for Armenian territorial claims, especially among the Turkic-speaking countries of the CSTO or in Belarus, which maintains strong ties and partnership with Azerbaijan. That’s exactly what Alexander Lukashenko reminded him at the summit. As a result, Pashinyan faced a difficult dilemma. Fearing political complications at home more than Moscow's wrath, he could no longer sign a statement where the CSTO member states would promise Armenia the Azerbaijani territories. Without signing the final statement, he immediately began telling stories about his ‘successful’ conversation with Vladimir Putin in the car.
‘Warning’ from Vardanian
It is clear that Pashinyan's manoeuvres are unlikely to force the CSTO member states to take military action. But it is interesting how long Moscow is going to tolerate Pashinyan's funny business. It has plenty of tools to deal Pashinyan a painful blow on the local political field.
At the same time, it is also worth watching the political manoeuvres of Ruben Vardanian, a scandalous Russian oligarch who arrived from Moscow with a known agenda, as the President of Azerbaijan reminded us. After getting the post of ‘state minister’ in the unrecognised government of the Garabagh separatists, he is giving interviews and organising rallies in Khankendi similar to those we know from the first wave of separatism in Garabagh. As experts in both Baku and Yerevan noted, Vardanian is also very active in forming a new government from the teams of Serzh Sargsyan and Robert Kocharian.
For Azerbaijan, all this rat race cannot even theoretically pose a danger. Azerbaijan retains its political, economic and military leadership throughout the South Caucasus. Victory in the war cannot be ignored, especially amid Azerbaijan's increased economic status.
In fact, Ruben Vardanian is forming his team against Nikol Pashinyan, which is not even a shadowy government for Armenia.
But this government, whose supporters are accusing Pashinian of treason, will still have to negotiate on behalf of the defeated Armenia. Yet reshuffling the mediators will not change the outcome of the war.