Bakı, Ankara və Aşqabad enerji və nəqliyyat məsələsinə xüsusi diqqət ayırmaq niyyətindədirlər
Azərbaycan, Türkiyə və Türkmənistan prezidentlərinin Avazda (Türkmənbaşı şəhəri) keçiriləcəyi bildirilən görüşü, nəhayət, baş tutub və üç dövlət arasındakı münasibətlərdə yeni mərhələnin başlanğıcına çevrilib. Bu, sadəcə söz yox, bu gün regionda və dünyada baş verən proseslərin çətin xarakterini əks etdirən reallıqdır.
İyirmi illik format
Qeyd edək ki, Azərbaycan-Türkiyə-Türkmənistan üçtərəfli əməkdaşlıq formatının uzun tarixi var. O, formalaşmağa 2000-ci illərin sonlarından başlayıb. Bununla yanaşı, üç ölkə liderlərinin ilk görüşü 2008-ci il noyabrın 29-da Xəzər sahilindəki Türkmənbaşı şəhərində keçirilib. O zaman Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədov, Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev və Türkiyə prezidenti Abdullah Gül iqtisadi-ticari əməkdaşlıq perspektivlərini, Xəzər dənizinin dibi ilə qaz kəmərinin çəkilməsi layihəsində iştirak imkanlarını müzakirə etmişdilər.
Lakin o vaxt mövcud olan siyasi və iqtisadi konyunktur, Xəzər dənizinin yekun siyasi-hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsi istiqamətində müzakirələrin davam etməsi, «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsinin işə düşməməsi üç ölkə arasında miqyaslı enerji razılaşmalarının reallaşdırılmasına müəyyən maneə yaradırdı.
Həmin illəri yada salsaq, görərik ki, o vaxt «Nabukko» qaz kəməri layihəsi diqqət mərkəzində idi. Məlum olduğu kimi, bu layihə bir sıra siyasi və iqtisadi səbəblərdən reallaşdırılmamış qaldı. Eyni zamanda, o vaxt Trans-Anadolu qaz kəməri layihəsi (TANAP) heç anons belə, edilməmişdi. Odur ki, Xəzər regionu ilə Avropanı birləşdirəcək magistral qaz xəttinin haradan keçəcəyinə, onun son nöqtəsinin haraya düşəcəyinə dair, həmçinin tranzit qiymətləri, tikinti xərcləri ilə bağlı davam edən mübahisələr iştirakçıları və potensial qaz istehlakçılarını daha çox narahat edirdi.
Amma istənilən halda, tərəflər artıq 2008-ci ildə iki əsas istiqamət – enerji və nəqliyyat sahələrində əməkdaşlığı fəal şəkildə inkişaf etdirəcəklərilə bağlı razılığa gəlmişdi. Yeri gəlmişkən, həmin vaxtdan başlayaraq, üç ölkə arasında yük daşımlarının həcmi sürətlə artmaqdadır. Bu işdə ötən illərdə yaradılmış nəqliyyat infrastrukturundan, məsələn, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolundan istifadə olunur.
Üç liderin daha bir görüşü 2014-cü il iyunun 5-də Bodrumda keçirilib. O, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının IV sammitindən sonra baş tutmuşdu. Həmin vaxt Aşqabad artıq diqqətini tamamilə Çindən qaz tədarükünə yönəltmişdi və Avropa istiqaməti onun üçün aktuallığını itirmişdi. Digər yandan Azərbaycanla Türkiyə tam gücləri ilə TANAP layihəsinin reallaşdırılmasına başlamışdı və Türkmənistan qazı onlar üçün vacib sayılırdı, Bakı ilə Ankara Türkmənistana hələ də Avropaya qaz nəqli layihəsinin potensial iştirakçısı kimi yanaşırdılar.
Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, müəyyən həcmdə Türkmənistan qazının Azərbaycan vasitəsilə Türkiyəyə, oradan isə Avropa bazarlarına nəqli hər il mütəmadi həyata keçirilib və bunun fonunda üç ölkənin enerji sahəsində əməkdaşlığı mövzusu aktuallığını heç zaman itirməyib.
2017-ci ildə Aşqabad öz neftini Mahaçqala limanı vasitəsilə Novorossiyskə nəql etmək qərarı verdikdə tərəflər Bakı-Tbilisi-Ceyhan xətti ilə türkmən neftinin nəqlinin artırılması məsələsini detallı şəkildə müzakirə etməyə başlamışdı. Bu, həmçinin Türkmənistan qazının Azərbaycan və Türkiyənin tranzit infrastrukturundan istifadə edilməklə nəqli məsələsi prezident Q.Berdıməhəmmədovun Bakıya 2017-ci ilin avqustunda etdiyi səfər zamanı da diqqət mərkəzində olub. Lakin səfər çərçivəsində keçirilən görüşlərdə Trans-Xəzər qaz kəmərinin tikintisi məsələsinə toxunulmayıb. O vaxt bütün diqqətlər neft və qazın Türkmənbaşı limanından dəniz yolu ilə Azərbaycan paytaxtına, buradan isə ya Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməri, ya da Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun imkanlarından yararlanmaqla ixracı imkanlarına yönəldilmişdi.
19 aprel 2019-cu ildə İstanbulda Azərbaycan, Türkiyə və Türkmənistanın energetika nazirlərinin də görüşü keçirilib və görüşdə Türkmənistanın enerji resurslarının Avropaya nəqli perspektivləri bir daha müzakirə edilib. Amma bu görüş artıq tam fərqli şəraitdə baş tutub – o zaman artıq Xəzər dənizi ilə bağlı çoxdan gözlənilən siyasi-hüquqi konvensiya qəbul olunmuşdu, «Cənub Qaz Dəhlizi»nin yekun bəndi olan Trans-Adriatik qaz kəmərinin (TAP) tikintisi başa çatmaq üzrə idi. Aşqabadla Türkmənistan qazının Aİ-yə nəqli ila bağlı aparılan danışıqların əsas iştirakçısı olan Avropa Komissiyası isə bu ölkənin «Cənub Qaz Dəhlizi» infrastrukturuna qoşulmasına dair danışıqlar prosesini stimullaşdırmaqla məşğul idi. Bu isə öz növbəsində, Türkmənistan tərəfinin Azərbaycan və Türkiyə ilə enerji sahəsində əməkdaşlığa marağını artırırdı.
Yeni razılaşmalar, yeni perspektivlər
Lakin Türkmənistanın, ilk növbədə, «Cənub Qaz Dəhlizi» vasitəsilə böyük həcmdə «mavi yanacaq» nəql etməyə nə dərəcədə hazır olması böyük sual altında idi. İlk növbədə, ona görə ki, onun Avropaya nə qədər qaz təklif edəcəyi əvvəlkitək, məlum deyildi. Üstəlik, o, ixraca yönəltdiyi qazı praktik olaraq tam həcmdə Çinə göndərirdi. Bundan başqa, Türkmənistanın Pekinlə planlaşdırılan dördüncü boru kəməri marşrutunda əlavə qaz həcmi ilə bağlı da müqaviləsi var.
Odur ki, Avaz görüşünə yalnız Türkmənistan qazının Avropaya ixracı ilə bağlı razılaşma kontekstində yanaşılmamalıdır. Söhbət Türkmənistan-Azərbaycan-Türkiyə enerji dəhlizinin genişləndirilməsilə bağlı ümumi razılaşmadan gedir. Trans-Xəzər qaz kəmərinə gəlincə, o, Aşqabad üçün əvvəlkitək, perspektiv layihə olaraq qalır. Hələ onun layihəsi belə, hazır deyil, onun tikintisi ilə bağlı təşkilati işlərin necə həyata keçiriləcəyi hələ də bilinmir: layihənin işlənməsi üçün əməliyyat konsorsiumu yaradılacaqmı, oraya kimlər daxil olacaq, iştirakçıların payı necə bölünəcək və s.
Güman etmək olar ki, Aşqabad, Bakı və Ankara yaxın gələcəkdə diqqəti məhz bu məsələlərə yönəldə bilərlər, çünki qarşıdakı illərdə Avropanın qaza tələbatı yüksək olaraq qalacaq.
Eyni zamanda görüşün böyük siyasi əhəmiyyəti də var. Çünki o, ilk növbədə, Avropa Komissiyasına bu üç ölkənin üçtərəfli enerji əməkdaşlığı ideyasından vaz keçmədiyini, həcmi artmaqda olan Xəzər qazının Aİ-yə nəqli ilə bağlı mümkün layihələr üzərində çalışdıqlarını göstərir. Bununla yanaşı, görünən odur ki, tərəflər enerji sahəsində istər «üçlüy»ün özü, istərsə də Aİ üçün maraqlı olacaq başqa layihələr də təklif edə bilər. Bu mənada, Türkiyə prezidentinin Xəzər dənizindəki «Dostluq» Azərbaycan-Türkmənistan yatağının işlənilməsində Bakı və Aşqabadla əməkdaşlığa hazır olduqlarını deməsi maraqlıdır. Məlum olduğu kimi, əvvəllər bu yatağın işlənilməsinə Rusiyanın «LUKoil» şirkəti də xüsusi maraq göstərirdi. Lakin Rusiyanın üzləşdiyi sanksiyalar fonunda onun layihədə iştirakı yəqin ki, sual altındadır. Belə bir vəziyyətdə öz xidmətlərini təklif edən Ankara bu layihə ətrafında üçlüyün maraqlarını birləşdirməyi düşünür. Bu, enerji sahəsində üçtərəfli əməkdaşlığın əhəmiyyətini göstərən praktiki hadisə olacaq.
Prezident Ərdoğan Ankaranın Türkmənistan və Azərbaycanla Türkiyəyə elektrik enerjisinin idxalı məsələsini də müzakirə etməyə hazır olduğunu bildirib. Bu təklifin praktiki əhəmiyyəti yalnız Türkiyənin özünün elektrik enerjisinə tələbatının artması ilə bağlı deyil. Bu halda onun enerjinin Avropa istiqamətində ötürülməsində tranzit ölkə rolu da artacaq.
Prezidentlər Avazda danışıqların məğzini ortaya qoyan kifayət qədər çoxsaylı təşəbbüslərlə çıxış ediblər. Məsələn, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ölkələri birləşdirən nəqliyyat dəhlizlərinin əhəmiyyətindən danışarkən Zəngəzur nəqliyyat dəhlizinin də əhəmiyyətini vurğulayıb. «Hazırda Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə fəal məşğuluq. Zəngəzur dəhlizinin Azərbaycan ərazisindən keçən hissəsində aparılan işlərin dəmir yolu xətti üzrə 40 faizi, avtomobil yolu üzrə 70 faizi icra olunub. Bütün işlər 2024-cü ildə tamamlanacaq və nəticədə yeni nəqliyyat dəhlizi yaranacaq», - deyə İlham Əliyev sammitdə bildirib.
Türkiyənin dövlət başçısı isə əsas hissəsi üç ölkənin hər birinin ərazisindən keçən «Lazurit dəhlizi» nəqliyyat layihəsini yada salıb. Məlum olduğu kimi, bu layihə Əfqanıstana və əksinə yüklərin daşınmasına hesablanmışdı və ona bu ölkəyə əsas yardım yollarından biri kimi baxılırdı. Lakin Əfqanıstanda «Taliban» hərəkatının hakimiyyətə gəlməsindən və dünya arenasında baş verən son hadisələrdən sonra layihəni yaddan çıxarmaq lazım gəlmişdi. İndi dünya birliyinin əfqan xalqına miqyaslı humanitar yardımın göstərilməsi haqda düşünməyə başladığı yeni şəraitdə Türkiyə, Azərbaycan və Türkmənistanın iştirakını da nəzərdə tutan bu layihə yenidən aktuallıq qazanır.
Bununla yanaşı, Türkiyə lideri enerji sahəsində əməkdaşlıq perspektivlərini xüsusi vurğulayıb, Türkmənistan qazının Xəzər dənizi vasitəsilə onun ölkəsinə ixrac ediləcəyinə ümidini bildirib.
Sammitin yekununda imzalanmış birgə bəyannamədə üç ölkə liderləri iqtisadi-ticari, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə birgə əməkdaşlığın vacibliyinə xüsusi diqqət çəkiblər. Son məqamın sənəddə yer alması heç də təsadüf deyil. Məsələ ondadır ki, bu üç ölkəni yalnız xalqların türk mənşəli olması birləşdirmir. Həm türkiyəlilər, həm azərbaycanlılar, həm də türkmənistanlılar türk dili ailəsinin eyni xəttinə – oğuzlara məxssdurlar. Türkiyə prezidenti sammitdəki çıxışında gələcək nəsillərin tərbiyəsi məsələsinə bu üzdən xüsusi diqqət çəkib. O, üç ölkə gənclərinin bir-birinin dilini, dinini, mədəniyyətini daya yaxşı bilməsinə imkan yaradacaq təşəbbüsün anonsunu da verib. Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib ki, Azərbaycanın Qəbələ və Türkmənistanın Avaz rayonlarında hər il gənclər üçün kurslar keçiriləcək. «Beləliklə, onlar həm Qəbələni, həm Avazı tanıyacaqlar, gənclərimizin dil, din və tarix bilikləri daha çox olacaq», - deyə Ərdoğan qeyd edib.
Sammitdə bu sənədlər imzalanıb: «Ticari-iqtisadi əməkdaşlıq haqqında hökumətlərarası Saziş», «2023-2025-ci illər üzrə elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığa dair hökumətlərarası Çərçivə Proqramı», «Gömrük əməkdaşlığına dair Birgə məşvərət komissiyasının yaradılması haqqında qarşılıqlı anlaşmaya dair Hökumətlərarası Memorandum», «Energetika sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi ilə bağlı qarşılıqlı anlaşmaya dair Qurumlararası Memorandum», «Nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi ilə bağlı qarşılıqlı anlaşmaya dair Qurumlararası Memorandum».
Bu sənədlərin qəbulu faktının özü yaxın vaxtlarda Azərbaycan-Türkiyə-Türkmənistan formatının konkret məzmun qazanacağını, türk dövlətlərinin əməkdaşlığının möhkəmlənməsində vacib elementə çevriləcəyini göstərir.

Baku, Ankara and Ashgabat to pay special attention to the energy and transport components of mutual cooperation
The meeting of the presidents of Azerbaijan, Turkey and Turkmenistan in Avaza (Turkmenbashi) announced a few weeks ago marked the beginning of a new phase of relations between the three states. This is a reality reflecting the complex nature of the ongoing regional and global processes.
Twenty-year old format of cooperation
The trilateral format of cooperation between Azerbaijan, Turkey, and Turkmenistan has a long history going back to the late 1990s. The first summit of the leaders of these countries took place on November 29, 2008 in Turkmenbashi, Turkmenistan where presidents Gurbanguly Berdymukhamedov, Ilham Aliyev and Abdullah Gül discussed the prospects of trade and economic cooperation and possible involvement in the construction of a gas pipeline thorough the Caspian Sea.
However, the political and economic environment of the time, ongoing negotiations on the final political and legal status of the Caspian Sea and the incompleteness of the Southern Gas Corridor posed certain obstacles to the implementation of ambitious energy agreements between the three states.
If we virtually travel back to that time, we can see that the Nabucco pipeline project was in the spotlight. However, for economic and political reasons it never materialised, while the Trans-Anatolian Pipeline (TANAP) project was not even announced. Therefore, the ongoing disputes over the expected route of the pipeline linking the Caspian region to Europe and the destination point, along with the issues of transit prices and construction costs were of much greater concern to participants and potential gas buyers.
Nevertheless, in 2008 the two countries agreed that they would actively develop cooperation in two main areas - energy and transport. Since then the volume of cargo traffic between the three countries has been increasing rapidly. The transport infrastructure created in previous years, in particular the Baku-Tbilisi-Kars railway, was used for this purpose.
Another presidential summit of the three countries took place on June 5, 2014 in Bodrum after the conclusion of the 4th Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States. By that time, Ashgabat had completely refocused on gas supplies to China and was not interested in supplies to Europe. In parallel, Azerbaijan and Turkey had been actively involved in the implementation of the TANAP project and viewed Turkmenistan as an important and potential participant in the gas transportation projects for Europe.
However, there had been regular supplies of Turkmen oil via Azerbaijan to Turkey and onwards to European markets, which supported the energy cooperation between the three countries.
In 2017, when Ashgabat decided not to transport oil through the port of Makhachkala to Novorossiysk, the parties discussed the details of increasing Turkmen oil supplies through the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline as well. In August 2017, this issue, as well as the transit of Turkmen gas using the transport infrastructure of Azerbaijan and Turkey, was the focus of President Berdymukhamedov's visit to Baku. However, the implementation of the Trans-Caspian gas pipeline was not discussed at the meeting. All questions focused around the maritime transportation of oil and gas from Turkmenbashi to Baku and then either through the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline or the Baku-Tbilisi-Kars railway.
On April 19, 2019, a trilateral meeting of the energy ministers of Azerbaijan, Turkey and Turkmenistan was held in Istanbul, where the participants discussed again the prospects for transporting Turkmen energy resources to Europe. Yet the context of the meeting was fundamentally different, with the long-awaited adoption of the Caspian Sea Political and Legal Convention and final preparations for the Trans-Adriatic Pipeline (TAP)—the final link in the Southern Gas Corridor (SAGC) system. The European Energy Commission, the main negotiator of the Turkmen gas supplies to the EU from Ashgabat, has also stimulated the negotiation process to connect the country to the Southern Gas Corridor infrastructure. This has increased the Turkmen interest in energy cooperation with Azerbaijan and Turkey.
New agreements, new perspectives
However, Turkmenistan's readiness to supply significant volumes of gas primarily through the SGC remained questionable for good reason. For example, it was unclear what would be the volume of Turkmen gas offered for export to Europe, given that Ashgabat exported virtually all of its gas to China. In addition, Turkmenistan has an agreement with Beijing on the supply of additional volumes in the planned fourth pipeline route.
Therefore, the meeting in Avaza is important as an attempt to coordinate the options for expanding the Turkmenistan-Azerbaijan-Turkey energy corridor rather than the transportation of the Turkmen gas to Europe. As for the Trans-Caspian gas pipeline, it remains a promising project for Ashgabat. The pipeline has not even been designed yet, and it is still unclear how the construction works will be organised, whether an operational consortium will be created to develop the project, who will be the members of the consortium and how the shares of the owners will be distributed?
We can assume that Ashgabat, Baku and Ankara may focus on these issues soon, given the growing demand for gas in Europe.
Meanwhile, the meeting is also very important politically, as it is thought to demonstrate, primarily to the European Commission, that all three countries remain committed to the idea of trilateral energy cooperation and are working hard on the implementation of projects to supply increasing volumes of the Caspian gas to the EU. At the same time, the parties seem ready to propose other energy projects that could be interesting both to the troika and to the EU.
Notably, the Turkish president said that his country was ready to cooperate with Turkmenistan and Azerbaijan to develop the Azerbaijani-Turkmen oil and gas field Dostluk in the Caspian Sea. Earlier, the Russian company LukOIL was very interested in the development of Dostluk. However, amid the problems caused by anti-Russian sanctions, the Russian company’s involvement in the project seems to doubtful. By demonstrating its interest in the development of the field, Ankara hopes to make the project interesting for all the members of the troika, which would be an indicator of the practical importance of trilateral cooperation in the energy sector.
President Erdogan also expressed Ankara's readiness to discuss with Turkmenistan and Azerbaijan the issue of importing electricity to Turkey. This proposal seems quite feasible not only because of Turkey's growing demand for electricity, but also in the context of its increasing role as a transit country for electricity transmission to Europe.
Presidents made quite significant initiatives in Avaza, disclosing the essence of negotiations. In particular, President Ilham Aliyev noted the importance of transport corridors linking the countries and the Zangezur transport corridor. "Currently, we actively work on the development of the Zangezur corridor. In the Azerbaijani section of the corridor, the construction of railway lines and motor roads is complete by 40% and 70%, respectively. All these works will be completed in 2024, leading to the birth of a new transport corridor," Ilham Aliyev said at the summit.
The Turkish president recalled the Lapis Lazuli Corridor project, which mainly passes through the territories of all the three countries.
The project was initially designed for cargo transportation from and to Afghanistan and was seen as the main aid route for the country. However, after the Taliban’s raise to power in Kabul and the global events that followed, the project was forgotten. Now, as the international community considers the implementation of large-scale humanitarian assistance to the Afghan people, the project involving Turkey, Azerbaijan and Turkmenistan is becoming relevant again.
In addition, the Turkish leader hopes for perspective cooperation in the energy sector and the delivery of Turkmen natural gas to Turkey via the Caspian Sea.
The joint declaration signed by the three leaders after the summit placed a special emphasis on the need for joint cooperation in trade, economic, energy, transport and humanitarian spheres.
As far as the latter is concerned, it is not only the Turkic origin of the three neighbouring nations that unites them, but also the fact that Turks, Azerbaijanis and Turkmens all belong to the same branch of the Turkic language family, the Oghuz family.  Thus, President Erdogan particularly underlined the problems associated with the education of future generations of all three nations. He announced an initiative that would enable the youth of the three countries to know each other's language, religion and culture better. President Erdogan said courses will be held annually in Gabala in Azerbaijan and Avaza in Turkmenistan for youth. "This way they will get to know both Gabala and Avaza, have much more knowledge on language, religion, and history of our nations," President Erdogan said.
The three presidents signed the following documents at the summit: Intergovernmental Agreement on Trade and Economic Cooperation, Intergovernmental Framework Programme for Cooperation in Science, Education and Culture for 2023-2025, Intergovernmental Memorandum of Understanding on the establishment of the Joint Consultative Commission on Customs Cooperation, Interagency Memorandum of Understanding on Energy Cooperation Development, Interagency Memorandum of Understanding on Transport Cooperation Development.
The adoption of these documents shows that the format of cooperation between Azerbaijan, Turkmenistan and Turkey will be filled with concrete content and will tangibly strengthen the cooperation between the Turkic states.