DƏHLİZLƏR DİVARLA BİTİR
«Dəhlizlər divarla bitir, tunellər isə işığa çıxarır». Bir zamanlar Vladimir Vısotskinin ifa etdiyi mahnılardan birinin sözləri belə idi. Laçın dəhlizi sözün birbaşa və dolayı mənasında divarla bitmir! Amma bu yolda baş verən dramatik hadisələr Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin açıq-aşkar ləngiməkdə olan normallaşması prosesini həm «divara dirəyə», həm də «işığa çıxara» bilər.
Dekabrın 11-dən Cənubi Qafqazla bağlı əsas xəbərlər məhz buradan – Laçın dəhlizindən gəlir. Şuşanın yaxınlığından keçən yolda azərbaycanlı fəallar piketə başlayıb. Qarşı tərəfdə isə zirehli maşınlarla «silahlanmış» rus sülhməramlılarının kordonu. «Yol böhranı»nın səbəbinə gəlincə, bu, Azərbaycan üçün son dərəcə vacib və ciddi mövzudur – faydalı qazıntıların qanunsuz hasilatı.
Yeraltı sərvətlərin talanı və «açıq qapı» rejimi
Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərdə mis, molibden, qızıl, tikinti daşı və s. daxil olmaqla, zəngin faydalı qazıntı yataqlarının olduğu haqda Azərbaycanda hələ 44 günlük müharibədən xeyli əvvəl də danışılırdı. Dünyanın əksər ölkələrində yataqların qanunsuz istismarı ciddi cəzalar, mülki iddialar nəzərdə tutur – bu, nəticədə, ölkələrə dəyən maddi və ekoloji ziyanın miqyasından asılıdır. Lakin Azərbaycan resurslarının o cümlədən xarici şirkətlərin də iştirakı ilə talandığını sübut edən peyk çəkilişləri olsa da, qanunsuz hasilat davam edirdi.
Bakı Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarını erməni işğalından azad edib. Nəticədə, «Vecnəli» qızıl yatağına, həmçinin «Söyüdlü» («Zod yatağı») yatağının böyük hissəsinə və s. də nəzarət bərpa olunub. Bununla yanaşı, iki yataq – «Qızılbulaq» qızıl və «Dəmirli» mis-molibden yataqları Qarabağ iqtisadi rayonunun müvəqqəti olaraq Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində qalmış hissəsindədir. Müharibə zamanı yaranmış fasilədən sonra həmin yataqların istismarı bərpa edilib. Azərbaycan KİV-də orada aparılan mədən işlərinin, nəticədə əldə edilmiş materialları Laçın dəhlizi vasitəsilə Ermənistana daşıyan yük maşınlarının fotoları dəfələrlə dərc olunub və onların dəhliz ilə tam maneəsiz hərəkət etdiyi hər kəsə nümayiş etdirilib. Yeri gəlmişkən, Azərbaycan tərəfində Rusiya sülhməramlı kontingentinin fəaliyyəti ilə bağlı çoxsaylı suallar bunadək də yaranmışdı. Ölkənin istər Xarici İşlər, istərsə də Müdafiə Nazirliyi dəfələrlə bəyanatla çıxış edərək, sülhməramlıların komandanlığından öz press-relizlərində Qarabağ regionunun qəsəbələrinin adlarını doğru, Azərbaycan qanunvericiliyinə, inzibati-ərazi bölgüsünə uyğun göstərmələri tələb olunmuşdu. Yəni «Stepanakert» yox, Xankəndi, «Mardakert» yox, Ağdərə, «Madagiz» yox, Suqovuşan və s. Əvvəllər Bakının bu narahatlığı Rusiya hərbi komandanlığının diqqətinə konfedensianal kanallarla çatdırılırdısa, indi bu, açıq bəyan olunur.
Ciddi sual yaradan daha bir məsələ ilə rusların Laçın dəhlizinə keçiddə qurduqları nəzarət-buraxılış məntəqəsinin iş rejimi ilə bağlı idi. Bu işdə qüsurlar əvvəllər də qeydə alınırdı. Əldə edilmiş razılaşmaya görə, Ermənistan və Rusiya vətəndaşlarının buradan sərbəst keçmək hüququ var. Üçüncü ölkələrin vətəndaşları isə bunun üçün Azərbaycan hökumətindən icazə almalıdırlar. Lakin bir neçə ay əvvəl Fransa prezidentliyinə namizəd Valeri Pekress və Avropa Parlamentinin sabiq deputatı Eleni Teoxarus Xankəndiyə səfər ediblər. Bu azmış kimi, Qarabağa Vova Vartanov kimi terrorçular da ayaq basır ki, bu da Azərbaycanı haqlı olaraq, hiddətləndirir.
Nəhayət, 14 İran vətəndaşının Xankəndiyə səfəri Azərbaycanın səbrini tükəndirib.
«Dinc inşaatçılar», yoxsa diversantlar?
Azərbaycan mətbuatının məlumatına görə, noyabrın 24-də 14 İran vətəndaşı Xankəndiyə keçib. Lakin bunun üçün Azərbaycan tərəfindən heç kim icazə almayıb. Yəni qanunsuzluq ortadadır. Amma bu, aysberqin yalnız görünən tərəfidir. Bu 14 «fars qonağ»ın 12-si İranın Xuzistan əyalətinin, daha dəqiq desək, İzə şəhərinin sakinləridir. Burada əhalinin böyük bir hissəsini ermənilər təşkil edir, erməni dili isə əsas dillərdən hesab olunur. Ən maraqlısı isə bu şəhərdə İranın terror və diversiyalar üzrə ixtisaslaşmış xüsusi xidmət orqanlarının məxfi bazasının yerləşməsidir.
Bir sözlə, Xankəndiyə yollanmış iranlıların xalça və xurma satanlar olmadıqlarına heç bir şübhə yoxdur.
Bunun ardınca İranın Ermənistana səxavətlə verdiyi hədiyyələr haqda məlumatlar yayılıb. Rəsmi Tehran qonşusuna gizli şəkildə yerli istehsal olan 600 raket göndərib – 500 ədəd tankəleyhinə idarə olunan «Dehlaviyeh» və 100 ədəd «Almas». Tank əleyhinə bu cür raketləri mütəxəssislər «terrorçuların ideal silahı» adlandırır – onlar nisbətən kiçik və yüngüldür, onlarla tankla yanaşı, zirehli limuzini və ya sərnişin avtobusunu da vurmaq mümkündür. Sirli «fars qonaqlar»ın Xankəndiyə Qarabağın müvəqqəti olaraq Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində qalmış hissəsindəki terrorçu qruplara bu silahla davranma qaydalarını öyrətmək üçün yollandıqları istisna deyil.
Amma bu siyasi «dostluq» Azərbaycanda heç kimi təəccübləndirməyib. İran-Ermənistan əməkdaşlığının tarixi uzundur və bu, hər zaman özünü həm də xüsusi xidmət orqanlarının fəaliyyətində göstərib. Bəs sülhməramlılar iranlıları Xankəndiyə necə buraxıb?
Çoxları üçün gözlənilməz olsa da, İran vətəndaşları ilə bağlı məsələdə Azərbaycan «kəşfiyyat müharibəsi»ni də udub. Bakı Qarabağa yollanmış iranlıların sənədldərinin sürətini, həmçinin onların bu səfər zamanı istifadə etdikləri mikroavtobusun fotolarını yayıb. Rusiya sülhməramlılarının komandanı Andrey Volkov bu iranlıları «dinc inşaatçılar» kimi təqdim etməyə çalışsa da, ona heç kim inanmayıb. Qonşu Ermənistanda kifayət qədər kadr olduğu halda İrandan inşaatçı gətirilməsinə nə ehtiyac var? Qarabağda xarici mütəxəssislərin də iştirakını zəruri edən hansı miqyaslı tikinti işləri aparılır ki? Nəhayət, dekabrın 13-dək Xankəndidə qalmalı olan «inşaatçılar» niyə bu informasiya yayılar-yayılmız, tələsik şəkildə oradan çıxarılıblar? Bir sözlə, Azərbaycanın sülhməramlılara kifayət qədər iradı və iddiası var. Amma tətik rolunu bu oynamayıb.
Pozulmuş monitorinqin qiyməti
Dekabrın 3-də Azərbaycanın Ekologiya və İqtisadiyyat nazirliklərinin əməkdaşları, həmçinin «AzerGold» şirkətinin təmsilçiləri Daşaltıya yollanıblar. Bir neçə saat sonra orada general Volkov da peyda olub. Azərbaycan tərəfi «Qızılbulaq» və «Dəmirli» yataqlarında monitorinq aparmaq, onların qanunsuz işlənməsinə son qoymaq və aparılmış qanunsuz fəaliyyətin nəticələrini qiymətləndirmək niyyətini bəyan edib. Əldə olunmuş razılaşmaya əsasən, monitorinq dekabrın 10-da keçirilməli idi. Lakin adıçəkilən qurumların nümayəndələri mədənə yollanan zaman son dərəcə qəzəbli yerli ermənilər onların yolunu kəsib. Az sonra gəlişi ilə Xankəndidə vəziyyəti qarışdırmış məşhur rusiyalı oliqarx Ruben Vardanyan da onlara qoşulub. O, özünü «dövlət naziri» kimi təqdim edərək, danışıqlar tələbi irəli sürüb. Eyni mənzərə digər mədəndə də təkrarlanıb. Nəticədə, azərbaycanlı təmsilçilər Şuşaya qayıtmaq məcburiyyətində qalıblar. Məhz bu hadisəyə, yəni monitorinqin pozulmasına cavab olaraq, azərbaycanlı ekoloqlar Şuşa-Xankəndi yolunda etiraz aksiyasına başlayıb.
Dəhlizdən çıxış axtarışında
Piketçilərin tələbləri sadə və aydındır: general Volkov ilə görüş, mədənlərdə monitorinqin aparılması, ekoloji terrora son qoyulması. Bununla yanaşı, Azərbaycan tərəfi humanitar nəqliyyat vasitələrini buraxmağa, Xankəndi sakinlərinin humanitar problemlərini çözməyə hazır olduqlarını bildirirlər. Bunu rəsmi şəxslər açıq və birbaşa deyirlər. Hər şey qarşı tərəfin siyasi iradəsinə bağlıdır.
RƏY
XANKƏNDİ-ŞUŞAYOLUNDAKIVƏZİYYƏTİNBEYNƏLXALQ-HÜQUQİASPEKTLƏRİ
Azərbaycanınbubölgəsindəhadisələrinnecəinkişafetdiyinədairortayaçıxanəsassuallardanbiribudur: sülhədəstəkqüvvələri (SDQ) hansıaddımlarıatmalıdır?
Bizdəkivəziyyətinxüsusiyyətiilknövbədəondadırki, SDQvəMonitorinqmissiyasının (MM) təsdiülənmiş mandatı yoxdur vəqəbuledəndövlətləqarşılıqlıanlaşmamemorandumuimzalanmayıb. MissiyanınbölgəyəgəlişininhüquqiəsasıonunAzərbaycanınsuverenərazisindəfəaliyyətgöstərməsinəölkərəhbərliyininrahılığıdır. Bumənada, qeydolunmalıdırki, daxilihüquqiprosedurlarhələbaşaçatmayıb.
Missiyadaüçdövlətiştirakedir: qəbuledəntərəfkimiAzərbaycan, missiyadaözhərbikontingentləriiləiştirakedəniştirakçılarisəRüusiyailəTürkiyə. Birməqamıdavurğulamaqvacibdir: missiyanınmaliyyələşdirilməsihərüçdövləttərəfindənhəyatakeçirilir.
Azərbaycanınrəsmimövqeyinəgörə, 28 ilərzindəATƏT-invasitəçiliyiiləçözülməliolan«DağlıqQarabağmünaqişəsi» həllinitapıb. BugünAzərbaycanınqarşısındabaşqahədəflərdurur:
- ErmənistanRespublikasınınAzərbaycanasilahlıtəcavüzününnəticələrinintamaradanqaldırılması;
- ErmənistanSilahlıQüvvələrinin 857 minAzərbaycanvətəndaşınaqarşıhəyatakeçirdiyitotaletniktəmizləməninnəticələrininaradanqaldırılması, qaçqınvəməcburiköçkünlərinlayiqlivətəhlükəsizşəraitdədaimiyaşayışyerlərinəqaytarılması;
- AzərbaycanRespublikasındakompaktyaşayanerməniəhalininölkəyəsiyasivəhüquqireinteqrasiyasınıntəmini.
SDQvəMMölkəyəməhzbuhədəflərənailolunmasıüçünköməkçialətkimidəvətolunublar.
Reinteqrasiyaprosesidövlətimizinhüquqimüstəvisinəreinteqrasiyaediləcəkəhaliyəhansısaxüsusihüquqiüstünlüklərinverilməsininəzərdətutmurvəbu, müzakirəmövzusudeyil.
Beynəlxalqtəcrübəyəəsasən, sülhməramlımissiyanınfəaliyyətimüəyyənmüddətüçünnəzərdətutulurvəqəbuledəndövlətonlarahansısasuverenhüquqlar, toxunulmazlıqsəlahiyyətlərivermir. Müvafiqolaraq, SDQvəMMkimihərbi-texnikialətinfəaliyyətiAzərbaycanındövlətstrukturlarınınfəaliyyətinəyardımçərçivəsiniaşabilməz. SDQvəMMrəhbərliyidəbunuanlamalıvəqəbul

КОРИДОРЫ КОНЧАЮТСЯ СТЕНКОЙ
«Коридоры кончаются стенкой, а тоннели выводят на свет», - пел когда-то Владимир Высоцкий. Лачинский коридор, строго говоря, не заканчивается стенкой как в прямом, так и в переносном смысле. Но драматические события, разворачивающиеся на этой дороге, могут и «упереть в стенку», и «вывести на свет» явно застопорившийся процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
С 11 декабря главные новости на Южном Кавказе приходят именно отсюда - из Лачинского коридора. На дороге у города Шуша пикет азербайджанских активистов. Напротив - внушительный кордон росмиротворцев с бронеавтомобилями и бронетранспортерами. А предшествовали «дорожному кризису» события, связанные с очень важной и серьезной для Азербайджана темой - незаконной добычей полезных ископаемых.
Грабеж недр и режим «проходного двора»
О том, что на территориях, оккупированных Арменией, находятся богатые месторождения полезных ископаемых, включая медь, молибден, золото, строительный камень и т.д., в Азербайджане говорили еще задолго до 44-дневной войны. Незаконная эксплуатация месторождений в большинстве стран мира влечет за собой серьезное наказание и имущественные иски - в зависимости от финансового и экологического ущерба. Несмотря на спутниковые снимки, доказательства участия, а точнее, соучастия зарубежных фирм в грабеже азербайджанских ресурсов, незаконная добыча продолжалась.
В результате Отечественной войны Азербайджан положил конец армянской оккупации своих земель. Был восстановлен также контроль над золоторудным месторождением «Веджнели», большей частью «Сейюдлю» («Зодский рудник») и т.д.
Между тем два месторождения - золоторудное «Гызылбулаг» и медно-молибденовое «Демирли» - находятся в той части Карабахского экономического региона, где временно размещены российские миротворцы. После военной паузы эксплуатация рудников возобновилась. В азербайджанских СМИ неоднократно публиковались фотографии и горных работ, и грузовиков, которые везут в Армению награбленный золотоносный колчедан через Лачинский коридор - причем совершенно беспрепятственно.
К этому моменту у азербайджанской стороны уже накопилось предостаточно вопросов по деятельности российского миротворческого контингента (РМК). И МИД, и Минобороны Азербайджана неоднократно выступали с заявлениями, где требовали от командования РМК указывать в своих релизах названия городов и поселков Карабахского региона соответственно азербайджанскому законодательству и административно-территориальному делению. То есть писать не «Степанакерт», а Ханкенди, не «Мардакерт», а Агдере, не «Мадагиз», а Суговушан. Если вначале обеспокоенность азербайджанской стороны доводилась до сведения российского военного командования по конфиденциальным каналам, то теперь об этом было заявлено открыто.
Не меньше вопросов накопилось и по такой деликатной теме, как режим пропуска через российский блокпост у въезда в Лачинский коридор.
Шероховатости по этому поводу возникали и прежде. Согласно достигнутым договоренностям, граждане Армении и России имеют право проезжать здесь свободно. А вот граждане и подданные третьих стран должны получать разрешение властей Азербайджана. Тем не менее в Ханкенди еще несколько месяцев назад «провезли» кандидата в президенты Франции Валери Пекресс, побывала здесь и экс-депутат Европарламента Элени Теохарус. Наконец, в Баку продолжают вызывать недоумение и вопросы, как в Карабах просачиваются террористы вроде Вовы Вартанова.
Переполнил же чашу терпения Азербайджана проезд в Ханкенди 14 граждан Ирана.
«Мирные строители» или диверсанты?
Как сообщили СМИ Азербайджана, 24 ноября в Ханкенди проследовали 14 граждан ИРИ. Никакого разрешения на такой вояж от Азербайджана не было - то есть налицо откровенное нарушение. Но и это не верхушка айсберга. 12 из этих 14 «персидских гостей» - выходцы из иранской провинции Хузестан, точнее, города Изех. Здесь армяне составляют значительную долю населения, а армянский язык считается одним из основных. Самое же примечательное, что в этом городе находится секретная база иранских спецслужб, специализирующихся на терроре и диверсиях.
Словом, сомнений, что прибывшие в Ханкенди иранцы вовсе не торговцы коврами и финиками, совершенно не было. Уже потом в прессу просочились сведения о щедром подарке Ирана для Армении. Официальный Тегеран тайно направил в Армению 600 ракет иранского производства - 500 противотанковых управляемых ракет типа «Дехжлавийе» и 100 «Алмас». Такие противотанковые ракеты специалисты называют «идеальным оружием террористов» - они сравнительно небольшие, легкие в обращении, а подбить ими можно как танк, так и бронированный лимузин, пассажирский автобус. Не исключено, что таинственные «персидские гости» прибыли в Ханкенди, чтобы обучить террористические группы в Карабахе, где временно дислоцирован РМК, использованию оружия иранского производства.
Такая политическая «спайка» никого в Азербайджане не удивила. Сотрудничество Ирана и Армении имеет долгую историю, в том числе в деятельности спецслужб. Но каким же образом миротворцы пропустили иранцев в Ханкенди?
Неожиданно для многих Азербайджан в истории с гражданами ИРИ выиграл и «войну разведок». В Баку располагали фотосканами удостоверений въехавших в Карабах иранцев, а также фото микроавтобуса, которым они  воспользовались. Командующий РМК генерал Андрей Волков попытался выдать иранцев за «мирных строителей», но ему ожидаемо не поверили. Зачем везти строителей из Ирана в Ханкенди, где предостаточно кадров из соседней Армении? Какие масштабные строительные работы ведутся в Карабахе, что это потребовало иностранного участия? Наконец, почему строителей, которые должны были пробыть в Ханкенди до 13 декабря, спешно убрали оттуда на второй день после того, как «всплыла» данная информация?
Одним словом, в Азербайджане накопилось достаточное количество претензий к миротворцам. Однако роль спускового крючка сыграло другое.
Цена сорванного мониторинга
3 декабря на перекресток дорог у Дашалты прибыли сотрудники Минэкологии и Минэкономики Азербайджана, а также компании AzerGold. После нескольких часов ожидания здесь появился и генерал Волков. Переговоры продолжились в Ханкенди, где 7 декабря состоялась еще одна встреча. Азербайджанская сторона объявила о намерении провести мониторинг рудников «Гызылбулаг» и «Демирли», прекратить их незаконную эксплуатацию и оценить ее последствия. Согласно достигнутым договоренностям, мониторинг должен был состояться 10 декабря. Но когда сотрудники упомянутых ведомств прибыли на рудник, дорогу им преградили весьма агрессивно настроенные местные армяне. Вскоре здесь же оказался и небезызвестный российский олигарх Рубен Варданян, с приездом которого в Ханкенди и начала накаляться обстановка. Сей персонаж представился «госминистром» и потребовал переговоров. Та же картина повторилась и на другом руднике. Поcле чего азербайджанские представители были вынуждены возвратиться в Шушу. И именно в ответ на этот сорванный мониторинг азербайджанские экологи начали акцию протеста на дороге Шуша-Ханкенди.
В поисках выхода из коридора
Требования пикетчиков просты и понятны: встреча с генералом Волковым, мониторинг рудников, прекращение экологического террора. При этом азербайджанская сторона выражает готовность пропускать гуманитарный транспорт и решать все гуманитарные проблемы жителей Ханкенди. О чем прямо заявляют официальные лица. Все упирается лишь в политическую волю другой стороны.
МНЕНИЕ
МЕЖДУНАРОДНО-ПРАВОВЫЕ АСПЕКТЫ СИТУАЦИИ НА ДОРОГЕ ХАНКЕНДИ-ШУША
Одним из главных вопросов, которые возникают в связи с тем, как развиваются события в этом регионе Азербайджана, является вопрос: какие действия должны предпринять Силы по поддержанию мира (СПМ)?
Прежде всего специфика нашей ситуации заключается в том, что у СПМ и Мониторинговой миссии (ММ) нет утвержденного участниками мандата и не подписан меморандум о взаимопонимании с принимающим государством. Далее, правовая основа развертывания этой миссии базируется на согласии руководства страны развернуть ее деятельность на суверенной территории Азербайджана. В этой связи следует отметить, что внутренние правовые процедуры еще не завершены.
Участниками миссии являются три государства: Азербайджан как принимающая сторона, Россия и Турция как страны-участницы, предоставившие свои воинские контингенты. Важно отметить, что финансирование этой миссии осуществляется всеми тремя участниками.
Согласно официальной позиции Азербайджана, «нагорно-карабахский конфликт», являвшийся на протяжении 28 лет задачей посреднической деятельности ОБСЕ, завершен.
Сегодня перед Азербайджаном стоят следующие задачи:
- окончательно устранить последствия вооруженной агрессии Республики Армения против Азербайджана;
- устранить последствия тотальной этнической чистки, осуществленной вооруженными силами Армении против 857 тысяч граждан Азербайджана, и обеспечить условия для достойного и безопасного возвращения беженцев и перемещенных лиц в места постоянного проживания;
- обеспечить процесс политической и правовой реинтеграции в Азербайджанскую Республику армянского населения в местах компактного проживания.
Именно для реализации этих целей в качестве вспомогательного инструмента были приглашены СПМ и ММ.
Процесс реинтеграции не предполагает обсуждения с кем-либо каких-либо тем, предполагающих особые правовые привилегии в отношении населения, реинтегрируемого в правовое поле нашего государства.
Согласно международной практике, деятельность миротворческих миссий носит ограниченный по времени характер и не предполагает передачу принимающим государством каких-либо суверенных прав и каких-либо экстерриториальных полномочий. Следовательно, деятельность такого военно-технического инструмента, как СПМ и ММ, не может предполагать каких-либо действий, выходящих за рамки вспомогательного содействия деятельности государственных структур Азербайджана. Та роль и исходящие из этой ситуации полномочия должны быть осознаны руководством СПМ и ММ и неукоснительно выполняться.