DƏHLİZLƏR DİVARLA BİTİR
«Dəhlizlər divarla bitir, tunellər isə işığa çıxarır». Bir zamanlar Vladimir Vısotskinin ifa etdiyi mahnılardan birinin sözləri belə idi. Laçın dəhlizi sözün birbaşa və dolayı mənasında divarla bitmir! Amma bu yolda baş verən dramatik hadisələr Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin açıq-aşkar ləngiməkdə olan normallaşması prosesini həm «divara dirəyə», həm də «işığa çıxara» bilər.
Dekabrın 11-dən Cənubi Qafqazla bağlı əsas xəbərlər məhz buradan – Laçın dəhlizindən gəlir. Şuşanın yaxınlığından keçən yolda azərbaycanlı fəallar piketə başlayıb. Qarşı tərəfdə isə zirehli maşınlarla «silahlanmış» rus sülhməramlılarının kordonu. «Yol böhranı»nın səbəbinə gəlincə, bu, Azərbaycan üçün son dərəcə vacib və ciddi mövzudur – faydalı qazıntıların qanunsuz hasilatı.
Yeraltı sərvətlərin talanı və «açıq qapı» rejimi
Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərdə mis, molibden, qızıl, tikinti daşı və s. daxil olmaqla, zəngin faydalı qazıntı yataqlarının olduğu haqda Azərbaycanda hələ 44 günlük müharibədən xeyli əvvəl də danışılırdı. Dünyanın əksər ölkələrində yataqların qanunsuz istismarı ciddi cəzalar, mülki iddialar nəzərdə tutur – bu, nəticədə, ölkələrə dəyən maddi və ekoloji ziyanın miqyasından asılıdır. Lakin Azərbaycan resurslarının o cümlədən xarici şirkətlərin də iştirakı ilə talandığını sübut edən peyk çəkilişləri olsa da, qanunsuz hasilat davam edirdi.
Bakı Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarını erməni işğalından azad edib. Nəticədə, «Vecnəli» qızıl yatağına, həmçinin «Söyüdlü» («Zod yatağı») yatağının böyük hissəsinə və s. də nəzarət bərpa olunub. Bununla yanaşı, iki yataq – «Qızılbulaq» qızıl və «Dəmirli» mis-molibden yataqları Qarabağ iqtisadi rayonunun müvəqqəti olaraq Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində qalmış hissəsindədir. Müharibə zamanı yaranmış fasilədən sonra həmin yataqların istismarı bərpa edilib. Azərbaycan KİV-də orada aparılan mədən işlərinin, nəticədə əldə edilmiş materialları Laçın dəhlizi vasitəsilə Ermənistana daşıyan yük maşınlarının fotoları dəfələrlə dərc olunub və onların dəhliz ilə tam maneəsiz hərəkət etdiyi hər kəsə nümayiş etdirilib. Yeri gəlmişkən, Azərbaycan tərəfində Rusiya sülhməramlı kontingentinin fəaliyyəti ilə bağlı çoxsaylı suallar bunadək də yaranmışdı. Ölkənin istər Xarici İşlər, istərsə də Müdafiə Nazirliyi dəfələrlə bəyanatla çıxış edərək, sülhməramlıların komandanlığından öz press-relizlərində Qarabağ regionunun qəsəbələrinin adlarını doğru, Azərbaycan qanunvericiliyinə, inzibati-ərazi bölgüsünə uyğun göstərmələri tələb olunmuşdu. Yəni «Stepanakert» yox, Xankəndi, «Mardakert» yox, Ağdərə, «Madagiz» yox, Suqovuşan və s. Əvvəllər Bakının bu narahatlığı Rusiya hərbi komandanlığının diqqətinə konfedensianal kanallarla çatdırılırdısa, indi bu, açıq bəyan olunur.
Ciddi sual yaradan daha bir məsələ ilə rusların Laçın dəhlizinə keçiddə qurduqları nəzarət-buraxılış məntəqəsinin iş rejimi ilə bağlı idi. Bu işdə qüsurlar əvvəllər də qeydə alınırdı. Əldə edilmiş razılaşmaya görə, Ermənistan və Rusiya vətəndaşlarının buradan sərbəst keçmək hüququ var. Üçüncü ölkələrin vətəndaşları isə bunun üçün Azərbaycan hökumətindən icazə almalıdırlar. Lakin bir neçə ay əvvəl Fransa prezidentliyinə namizəd Valeri Pekress və Avropa Parlamentinin sabiq deputatı Eleni Teoxarus Xankəndiyə səfər ediblər. Bu azmış kimi, Qarabağa Vova Vartanov kimi terrorçular da ayaq basır ki, bu da Azərbaycanı haqlı olaraq, hiddətləndirir.
Nəhayət, 14 İran vətəndaşının Xankəndiyə səfəri Azərbaycanın səbrini tükəndirib.
«Dinc inşaatçılar», yoxsa diversantlar?
Azərbaycan mətbuatının məlumatına görə, noyabrın 24-də 14 İran vətəndaşı Xankəndiyə keçib. Lakin bunun üçün Azərbaycan tərəfindən heç kim icazə almayıb. Yəni qanunsuzluq ortadadır. Amma bu, aysberqin yalnız görünən tərəfidir. Bu 14 «fars qonağ»ın 12-si İranın Xuzistan əyalətinin, daha dəqiq desək, İzə şəhərinin sakinləridir. Burada əhalinin böyük bir hissəsini ermənilər təşkil edir, erməni dili isə əsas dillərdən hesab olunur. Ən maraqlısı isə bu şəhərdə İranın terror və diversiyalar üzrə ixtisaslaşmış xüsusi xidmət orqanlarının məxfi bazasının yerləşməsidir.
Bir sözlə, Xankəndiyə yollanmış iranlıların xalça və xurma satanlar olmadıqlarına heç bir şübhə yoxdur.
Bunun ardınca İranın Ermənistana səxavətlə verdiyi hədiyyələr haqda məlumatlar yayılıb. Rəsmi Tehran qonşusuna gizli şəkildə yerli istehsal olan 600 raket göndərib – 500 ədəd tankəleyhinə idarə olunan «Dehlaviyeh» və 100 ədəd «Almas». Tank əleyhinə bu cür raketləri mütəxəssislər «terrorçuların ideal silahı» adlandırır – onlar nisbətən kiçik və yüngüldür, onlarla tankla yanaşı, zirehli limuzini və ya sərnişin avtobusunu da vurmaq mümkündür. Sirli «fars qonaqlar»ın Xankəndiyə Qarabağın müvəqqəti olaraq Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində qalmış hissəsindəki terrorçu qruplara bu silahla davranma qaydalarını öyrətmək üçün yollandıqları istisna deyil.
Amma bu siyasi «dostluq» Azərbaycanda heç kimi təəccübləndirməyib. İran-Ermənistan əməkdaşlığının tarixi uzundur və bu, hər zaman özünü həm də xüsusi xidmət orqanlarının fəaliyyətində göstərib. Bəs sülhməramlılar iranlıları Xankəndiyə necə buraxıb?
Çoxları üçün gözlənilməz olsa da, İran vətəndaşları ilə bağlı məsələdə Azərbaycan «kəşfiyyat müharibəsi»ni də udub. Bakı Qarabağa yollanmış iranlıların sənədldərinin sürətini, həmçinin onların bu səfər zamanı istifadə etdikləri mikroavtobusun fotolarını yayıb. Rusiya sülhməramlılarının komandanı Andrey Volkov bu iranlıları «dinc inşaatçılar» kimi təqdim etməyə çalışsa da, ona heç kim inanmayıb. Qonşu Ermənistanda kifayət qədər kadr olduğu halda İrandan inşaatçı gətirilməsinə nə ehtiyac var? Qarabağda xarici mütəxəssislərin də iştirakını zəruri edən hansı miqyaslı tikinti işləri aparılır ki? Nəhayət, dekabrın 13-dək Xankəndidə qalmalı olan «inşaatçılar» niyə bu informasiya yayılar-yayılmız, tələsik şəkildə oradan çıxarılıblar? Bir sözlə, Azərbaycanın sülhməramlılara kifayət qədər iradı və iddiası var. Amma tətik rolunu bu oynamayıb.
Pozulmuş monitorinqin qiyməti
Dekabrın 3-də Azərbaycanın Ekologiya və İqtisadiyyat nazirliklərinin əməkdaşları, həmçinin «AzerGold» şirkətinin təmsilçiləri Daşaltıya yollanıblar. Bir neçə saat sonra orada general Volkov da peyda olub. Azərbaycan tərəfi «Qızılbulaq» və «Dəmirli» yataqlarında monitorinq aparmaq, onların qanunsuz işlənməsinə son qoymaq və aparılmış qanunsuz fəaliyyətin nəticələrini qiymətləndirmək niyyətini bəyan edib. Əldə olunmuş razılaşmaya əsasən, monitorinq dekabrın 10-da keçirilməli idi. Lakin adıçəkilən qurumların nümayəndələri mədənə yollanan zaman son dərəcə qəzəbli yerli ermənilər onların yolunu kəsib. Az sonra gəlişi ilə Xankəndidə vəziyyəti qarışdırmış məşhur rusiyalı oliqarx Ruben Vardanyan da onlara qoşulub. O, özünü «dövlət naziri» kimi təqdim edərək, danışıqlar tələbi irəli sürüb. Eyni mənzərə digər mədəndə də təkrarlanıb. Nəticədə, azərbaycanlı təmsilçilər Şuşaya qayıtmaq məcburiyyətində qalıblar. Məhz bu hadisəyə, yəni monitorinqin pozulmasına cavab olaraq, azərbaycanlı ekoloqlar Şuşa-Xankəndi yolunda etiraz aksiyasına başlayıb.
Dəhlizdən çıxış axtarışında
Piketçilərin tələbləri sadə və aydındır: general Volkov ilə görüş, mədənlərdə monitorinqin aparılması, ekoloji terrora son qoyulması. Bununla yanaşı, Azərbaycan tərəfi humanitar nəqliyyat vasitələrini buraxmağa, Xankəndi sakinlərinin humanitar problemlərini çözməyə hazır olduqlarını bildirirlər. Bunu rəsmi şəxslər açıq və birbaşa deyirlər. Hər şey qarşı tərəfin siyasi iradəsinə bağlıdır.
RƏY
XANKƏNDİ-ŞUŞAYOLUNDAKIVƏZİYYƏTİNBEYNƏLXALQ-HÜQUQİASPEKTLƏRİ
Azərbaycanınbubölgəsindəhadisələrinnecəinkişafetdiyinədairortayaçıxanəsassuallardanbiribudur: sülhədəstəkqüvvələri (SDQ) hansıaddımlarıatmalıdır?
Bizdəkivəziyyətinxüsusiyyətiilknövbədəondadırki, SDQvəMonitorinqmissiyasının (MM) təsdiülənmiş mandatı yoxdur vəqəbuledəndövlətləqarşılıqlıanlaşmamemorandumuimzalanmayıb. MissiyanınbölgəyəgəlişininhüquqiəsasıonunAzərbaycanınsuverenərazisindəfəaliyyətgöstərməsinəölkərəhbərliyininrahılığıdır. Bumənada, qeydolunmalıdırki, daxilihüquqiprosedurlarhələbaşaçatmayıb.
Missiyadaüçdövlətiştirakedir: qəbuledəntərəfkimiAzərbaycan, missiyadaözhərbikontingentləriiləiştirakedəniştirakçılarisəRüusiyailəTürkiyə. Birməqamıdavurğulamaqvacibdir: missiyanınmaliyyələşdirilməsihərüçdövləttərəfindənhəyatakeçirilir.
Azərbaycanınrəsmimövqeyinəgörə, 28 ilərzindəATƏT-invasitəçiliyiiləçözülməliolan«DağlıqQarabağmünaqişəsi» həllinitapıb. BugünAzərbaycanınqarşısındabaşqahədəflərdurur:
- ErmənistanRespublikasınınAzərbaycanasilahlıtəcavüzününnəticələrinintamaradanqaldırılması;
- ErmənistanSilahlıQüvvələrinin 857 minAzərbaycanvətəndaşınaqarşıhəyatakeçirdiyitotaletniktəmizləməninnəticələrininaradanqaldırılması, qaçqınvəməcburiköçkünlərinlayiqlivətəhlükəsizşəraitdədaimiyaşayışyerlərinəqaytarılması;
- AzərbaycanRespublikasındakompaktyaşayanerməniəhalininölkəyəsiyasivəhüquqireinteqrasiyasınıntəmini.
SDQvəMMölkəyəməhzbuhədəflərənailolunmasıüçünköməkçialətkimidəvətolunublar.
Reinteqrasiyaprosesidövlətimizinhüquqimüstəvisinəreinteqrasiyaediləcəkəhaliyəhansısaxüsusihüquqiüstünlüklərinverilməsininəzərdətutmurvəbu, müzakirəmövzusudeyil.
Beynəlxalqtəcrübəyəəsasən, sülhməramlımissiyanınfəaliyyətimüəyyənmüddətüçünnəzərdətutulurvəqəbuledəndövlətonlarahansısasuverenhüquqlar, toxunulmazlıqsəlahiyyətlərivermir. Müvafiqolaraq, SDQvəMMkimihərbi-texnikialətinfəaliyyətiAzərbaycanındövlətstrukturlarınınfəaliyyətinəyardımçərçivəsiniaşabilməz. SDQvəMMrəhbərliyidəbunuanlamalıvəqəbul

WHEN CORRIDORS END WITH A DEADLOCK
"Corridors end with a deadlock, while tunnels take us back to light", Vladimir Vysotsky once sang. The Lachin corridor, however, does not end with a deadlock, both literally and figuratively. Yet, the dramatic events unfolding on this road can either end in a stalemate or bring back to light the stalled process of normalising relations between Azerbaijan and Armenia.
The Lachin corridor has become the main source of media headlines in the South Caucasus since December 11. There is a group of Azerbaijani activists on the road to Shusha. Opposite is an impressive bloc of Russian peacekeepers equipped with armoured cars and personnel carriers. In fact, the so-called road crisis was triggered by a series of events related to a very important and serious topic for Azerbaijan—illegal extraction of minerals.
Uncontrolled plundering of mineral resources
Even before the 44-day war it was well known that the Azerbaijani territories occupied by Armenia had rich deposits of minerals, including copper, molybdenum, gold, building stone, etc. Illegal exploitation of deposits in most countries of the world is subject to serious penalties and property claims depending on the volume of financial and environmental damage. Despite the available satellite imagery proving the involvement, or rather complicity, of foreign companies in the plundering of Azerbaijani resources, illegal extraction has continued.
With the Patriotic War, Azerbaijan ended the Armenian occupation of its lands. It restored control over the gold mines of Vejneli, much of Soyudlu (Zod), etc.
Meanwhile, two mines—Gizilbulag gold mine and Demirli copper-molybdenum mine—are located in the area of the Garabagh economic region currently controlled by the Russian peacekeeping contingent. Apparently, the exploitation of the mines resumed after the war. Azerbaijani media outlets have repeatedly published photos of both the mining operations and the trucks carrying looted gold ore to Armenia via the Lachin corridor completely unhindered.
Today Azerbaijan has enough questions about the activities of the Russian peacekeeping contingent (RPC). Both the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Defence have repeatedly demanded the RPC command indicate in its press releases the names of towns and settlements of Garabagh according to the Azerbaijani legislation and administrative-territorial division, i.e. Khankendi instead of Stepanakert, Aghdere instead of Mardakert and Sugovushan instead of Madagiz. If initially the concerns of the Azerbaijani side were conveyed to the Russian military command through confidential channels, this time they were stated openly.
There are many questions about another sensitive issue—the regime of passing through the Russian checkpoint at the entrance to the Lachin corridor.
There have been issues before. According to the agreements, citizens of Armenia and Russia have the right to pass through the checkpoint freely. Citizens and nationals of third countries, however, must obtain permission from the Azerbaijani authorities. Nevertheless, a few months ago they ‘smuggled’ into Khankendi the French presidential candidate Valérie Pécrès. And used the same method for the former European MP Eleni Theocharous. Finally, Baku is still wondering how terrorists like Vova Vartanov infiltrate Garabagh.
Finally, it was the passage of 14 Iranian nationals to Khankendi that breached the tolerance of Azerbaijan.
Peaceful masons or saboteurs?
Fourteen Iranian nationals travelled to Khankendi on November 24, reported Azerbaijani media outlets. Since they did not get permission from Azerbaijan, the incident was considered a blatant violation of applicable laws. Moreoever, 12 of these 14 Persian visitors are from the town of Izeh, Khuzestan (Iran) predominantly populated with Armenians, with the Armenian language considered one of the main languages of the province. Most notably, the town is home to a secret base of Iranian secret services specialising in terror and sabotage.
Undoubtedly, the Iranians in Khankendi were not ordinary merchants trading carpets and date. Information about Iran's generous gift to Armenia was later leaked to the press. It turned out that Tehran had secretly dispatched 600 Iranian-made missiles to Armenia, including antitank guided missiles Dehlavieh (500 pcs) and Almas (100 pcs). Experts call these missiles ‘an ideal weapon for terrorists’, since they are relatively small, easy to handle and can hit tanks, armoured limousines or passenger buses. It is possible that the mysterious Persian guests came to Khankendi to teach the terrorist groups in the RPC-controlled area of Garabagh how to use the Iranian weapons.
This political tandem came as no surprise to anyone in Azerbaijan. Cooperation between Iran and Armenia has a long history, including through the security services of both countries. But how did the peacekeepers allow the passage of Iranians into Khankendi?
Unexpectedly, Azerbaijan won the ‘war of intelligence services’ in this incident with the Iranian nationals. Baku had photos of identity cards of Iranian visitors to Garabagh, as well as a photo of the minibus they used. General Andrey Volkov, commander of RPC tried to present the Iranians as ‘peaceful construction workers’, but nobody believed in his words. Why bring builders from Iran to Khankendi instead of hiring them from neighbouring Armenia? Was there large-scale construction work taking place in Garabagh that required foreign involvement? Finally, why were the same construction workers, who were supposed to stay in Khankendi until December 13, hastily removed from there two days after this information surfaced?
In short, there are enough complaints about the peacekeepers in Azerbaijan. Yet the trigger of events that followed was a different one.
The cost of disrupted monitoring
On December 3, officials from Azerbaijan's Ministry of Environment, Ministry of Economy and AzerGold arrived at the crossroads near the village of Dashalty. General Volkov turned up at the scene after several hours of waiting. The talks continued in Khankendi, also on December 7. The Azerbaijani side declared its intention to monitor the Gizilbulag and Demirli mines, to stop their illegal exploitation and assess the consequences of such exploitation. The sides agreed to hold the monitoring on December 10. However, when the representatives of the above Azerbaijani agencies arrived at the mine, they were blocked by very aggressive local Armenians. The group was soon joined by the well-known Russian oligarch Ruben Vardanyan, whose arrival at Khankendi stirred up the situation in the first place. This gentleman introduced himself as a state minister and demanded negotiations. The same situation took place at another mine, after which the Azerbaijani representatives had to return to Shusha. In response to this disrupted monitoring attempt Azerbaijani ecologists started a protest action on the Shusha-Khankendi road.
Looking for a way out of the corridor
Protesters demands’ are simple and straightforward: a meeting with General Volkov, monitoring of the mines, putting an end to environmental terror. In parallel, the Azerbaijani side expresses its readiness to allow humanitarian passage and to solve all the humanitarian problems of the people living in Khankendi. This was directly stated by the Azerbaijani officials. Everything now depends on the political will of the other side.
OPINION
INTERNATIONALLY BINDING ASPECTS OF THE SITUATION ON THE KHANKENDI-SHUSHA ROAD
One of the key questions amid the events unfolding in this region of Azerbaijan relates to the supposed actions of the Russian Peacekeeping Contingent (RPC).
First of all, the situation is specific in that both the RPC and the Monitoring Mission (MM) have no mandate approved by the participants. Neither is there a memorandum of understanding signed with the hosting state. Also, the legal basis for the deployment of this mission is based on the consent of the country's leadership to deploy it on the sovereign territory of Azerbaijan. It is worth mentioning that the local legal procedures have yet to be completed.
Three states are participants of the mission: Azerbaijan, as the host, as well as Russia and Turkey, as participating countries with respective military contingents. It is important to note that the mission is funded by all three participants.
According to the official position of Azerbaijan, the "Nagorno Karabakh conflict", which has been mediated through OSCE for 28 years, is over.
Today Azerbaijan has the following objectives:
- To eliminate the consequences of the armed aggression of the Republic of Armenia against Azerbaijan once and for all;
- To eliminate the consequences of the total ethnic cleansing committed by the Armenian armed forces against 857,000 citizens of Azerbaijan and to ensure the duly and safe return of refugees and internally displaced persons to their places of permanent residence;
- To ensure the political and legal reintegration of the Armenian population into the Republic of Azerbaijan in places of compact settlement.
RPC and MM have been invited to support the accomplishment of these objectives.
The reintegration process does not imply discussing with anyone any topics suggesting special legal privileges for the population reintegrated into the legal field of our state.
According to international practice, peacekeeping missions are limited in time and should not expect the transfer of any sovereign rights and extraterritorial powers by the host state. Therefore, the operation of such military-technical facilities as RPC and MM may not imply any actions that go beyond supporting the activities of the state bodies of Azerbaijan. The leadership of RPC and MM should understand and strictly implement this role and the obligations emerging from this situation.