«QƏRBƏ TABE OLMAYAN» MÜNASİBƏT
İran Prezidenti İbrahim Rəisinin Çinə dövlət səfəri bu iki ölkə arasında müttəfiqliyin gücləndiyi haqda danışmağa əsas verir. Amma Pekinlə Tehranın münasibətləri strateji müttəfiqlik səviyyəsinə qaldırdıqlarını söyləmək olarmı?
«Praktik əməkdaşlıq» nüansları
Çin-İran əməkdaşlığının genişlənməsi üçün obyektiv olaraq, yaxşı baza var. Məsələn, Çin İranın əsas ticarət tərəfdaşıdır və bu, əsasən enerji sahəsindəki əlaqələrdən qaynaqlanır. İki ölkə arasında 2021-ci ildə imzalanmış hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq sazişinin əsas maddələrindən biri Pekinin İrandan güzəştli qiymətlərdə böyük həcmdə neft alması, əvəzində, Çinin İran iqtisadiyyatına ümumilikdə 400 milyard dollaradək investisiya yatırmasını nəzərdə tutur. Bununla yanaşı, tərəflər arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi onları qane edəcək səviyyədə deyil. Çinin Baş Gömrük İdarəsinin məlumatına görə, 2022-ci ildə ölkənin ümumi xarici ticarət dövriyyəsinin yalnız 0,25%-i İranın payına düşüb. Odur ki, hər iki ölkənin liderləri əməkdaşlığın genişləndirilməsində israrlıdırlar. Çin sədri Si Cinpin başçılıq etdiyi hökumətin İrana investisiya yatıracaq şirkətlərə dəstək verməyə hazır olduğunu təsdiqləyib. Rəisi isə bildirib ki, onun ölkəsi Çinlə «qarşılıqlı hörmət, səmərə və ümumi fayda» prinsipi əsasında hərtərəfli əməkdaşlıq planını icra etməyə hazırdır.
Səfər çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlıq və anlaşmaya dair 20 sənəd imzalanıb. Sənədlərin detalları açıqlanmır. Lakin məlumdur ki, imzalanmış sazişlər həm də İranda Çin şirkətlərinin iştirakı ilə neft-qaz layihələrinin həyata keçirilməsini də nəzərdə tutur. Bununla yanaşı, tərəflərin İranın Qərbi Karun hövzəsinə aid «Yadavaran» yatağının işlənilməsinin ikinci fazasına dair də müzakirələr apardığı məlumdur. Yatağın işlənməsinin ilk fazasını Çinin «Sinopec» şirkəti həyata keçirib və o, 2015-ci ildə başa çatıb.
Maraqlıdır ki, Rəisinin Çin səfərinin əsas məqsədi kimi, 25 il müddətinə nəzərdə tutulmuş hərtərəfli strateji tərəfdaşlığın reallaşdırılması mexanizminin müəyyənləşdirilməsi üzərində işlərin tamamlanması göstərilirdi. Lakin bu sənədin Çinlə imzalanmış digər sənədlərlə dolayısı ilə əlaqəli olduğu ortadadır. Söhbət Çinlə Səudiyyə Ərəbistanı arasında imzalanmış strateji tərəfdaşlıq sazişindən gedir. O, 2022-ci ilin dekabrında Si Cinpinin Ər-Riyada səfəri zamanı imzalanıb və dünyanın siyasi dairələri tərəfindən Pekinin ərəb dünyasında nüfuzunu artırması istiqamətində adtığı ciddi addım kimi qiymətləndirilib. Elə həmin vaxt Çin-Körfəz Əməkdaşlıq Şurası sammitinin yekununda qəbul edilmiş birgə bəyanat və strateji dialoq üzrə fəaliyyət planı da bunu təsdiqləyib.
Çin-ərəb dövlətləri yaxınlaşması Fars körfəzi və bütünlükdə Yaxın Şərq regionunda Səudiyyə Ərəbistanı ilə ciddi nüfuz savaşı aparan İran tərəfindən ciddi narazılıqla qarşılanmışdı. Odur ki, İranın dövlət başçısının Pekinə səfərini Çinin islam dünyası daxilində bir-birilə rəqabət aparan regional tərəfdaşları ilə münasibətlərdə balans yaratmaq cəhdi kimi qiymətləndirmək olar. Amma Çin-İran dialoqu müasir qlobal siyasətin aparıcı konteksti nöqteyi-nəzərindən daha ciddi maraq doğurur. Söhbət, əlbəttə ki, çoxqütblü dünya düzəni uğrunda savaşan, ABŞ və Qərbin birqütblü hegemonluğu ilə mübarizə aparan güclərin yaxınlaşmasından gedir. Bu mənada, Si Cinpinin Çinlə İranın «dünyada çətin, əhəmiyyətli, tarixi dəyişikliklərin yaşandığı dövrdə bir-birini dəstəklədiyi, qarşılıqlı strateji inamı möhkəmləndirdiyi, praktik əməkdaşlığı inamla inkişaf etdirdiyi» haqda fikirləri diqqət çəkir. Amma eyni zamanda, reallıq ondan ibarətdir ki, Pekinlə Tehranın yaxınlaşmaq cəhdləri onların münasibətlərinin müttəfiqlik səviyyəsinə çatdığı və ya çatacağı anlamına gəlmir. Bunun da yenə də həmin geosiyasi düzənlə əlaqəli ciddi səbəbləri var.
Geosiyasi məsələlər
Şübhəsiz ki, istər Çin, istərsə də İran bir-birilə dostluq münasibətlərinə, ilk növbədə, strateji nöqteyi-nəzərdən yanaşır. Bunu Çinin «China Daily» qəzetinin dili ilə ifadə etsək, məqsəd Pekin-Tehran münasibətlərinin «Qərbə tabe olmadığını» göstərməkdir. Əslində, bu fikir Si Cinpinin açıqlamalarında da hiss olunur. O, bildirib ki, Tehranla Pekin «çoxqütblülüyün sarsılmaz tərəfdarları, birqütblülük və hecemoniyanın sarsılmaz əleyhdarlarıdırlar». Bu, Pekinin ABŞ və digər Qərb fövqəldövlətləri ilə mübarizədə İrana dəstək ifadəsi sayıla bilər. Cinpin Rəisi ilə görüşünün yekununda açıq şəkildə bildirib ki, Çin «milli suverenliyin müdafiəsi, birqütblülüyə, təhdidlərə müqavimət məsələsində İranı dəstəkləyir». Bundan başqa, Çin lideri «xarici qüvvələrin İranın daxili işlərinə müdaxiləsinə, onun təhlükəsizlik və sabitliyinin pozulması cəhdlərinə» qarşı olduqlarını da deyib. Bununla da, Cinpin Qərbin İranda son aylarda ciddi şəkildə güclənmiş etirazçı hərəkatın genişlənməsindəki roluna eyham vurub.
Bəs Pekinin Tehrana dəstəyi, onların ikitərəfli münasibətləri gücləndirməkdə maraqlı olması ABŞ və bütünlükdə Qərbə qarşı Çin-İran strateji ittifaqının yaradılması üçün kifayətdirmi? Görünən odur ki, ABŞ onsuz da ənənəvi dost olan Çinlə İranın yaxınlaşmasına Qərbə yeni meydan oxumaq cəhdi kimi baxır. O da maraqlıdır ki, Rəisinin Pekinə səfəri Çinlə ABŞ arasında qarşıdurmanın indiyədək görünməmiş həddə çatdığı vaxta təsadüf edib (bu iki dövlət son vaxtlar hətta qarşılıqlı olaraq öz sərhədlərində hansısa uçan naməlum obyektlər aşkarlayır və onları vurur). UNO ilə əlaqəli insidentin ABŞ-ın hava məkanında Çinə məxsus aerostatın peyda olması ilə başladığını nəzərə alsaq, Amerika siyasi elitasının Çini «bir nömrəli düşmən» elan etməsinin əsassız olmadığı ortaya çıxır. Belə bir vəziyyətdə Çinlə İran arasında strateji dialoqun Rəisinin Pekinə səfəri zamanı üzə çıxmış yeni elementləri ABŞ-ın diqqətindən qaça bilməzdi. Hər halda, Senatdakı respublikaçıların lideri Mitç Makkonnel aerostatla bağlı insidentdən danışarkən onu «Çinin ABŞ-ın əsas düşməni olduğunun göstəricisi» kimi qiymətləndirib. Çinlə İranın «birləşməsi» isə Makkonnelin fikrincə, «Ukrayna savaşında Rusiyaya dəstək vermək» məqsədi güdür.
Bu gün Rusiya-Ukrayna müharibəsi mövzusu, həqiqətən də, dünya arenasında istənilən əhəmiyyətli geosiyasi prosesin mərkəzində yer alır. Çin-İran dialoqunun inkişafı da istisna deyil. Xatırladaq ki, onların hər ikisi özünü Rusiyanın strateji tərəfdaşı kimi təqdim edir, onun zəifləməsində maraqlı olmadıqlarını bu və ya digər şəkildə nümayiş etdirir, «Ukrayna böhranı»nın yaranmasına görə Qərbi günahlandırırlar. Praktik müstəvidə bu, özünü həm də İrandan Rusiyaya dron tədarükü, eyni zamanda Çinin Moskvaya mümkün hərbi yardımı ilə bağlı müzakirələrlə göstərir. Bütün bunlar göstərir ki, Çinlə İran ABŞ və bütünlükdə Qərbə qarşı yalnız ikitərəfli səyləri birləşdirməklə kifayətlənməyərək, perspektivdə digər anti-Qərb mərkəzləri ilə də bir araya gələ bilərlər. Güman ki, qlobal siyasətdə və iqtisadiyyatda Avro-Atlantik dünyanın hegemonluğuna qarşı mübarizə üçün əsas platformalardan biri Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı (ŞƏT) ola bilər. Xatırladaq ki, Rəisi ilə Si Cinpin 2022-ci ilin sentyabrında ŞƏT-in Səmərqənddə keçirilən sammiti zamanı da görüşmüşdülər. Çinin İran prezidentini Pekinə səfərə dəvət edəcəyi də o zaman bilinmişdi. Çinə səfər ərəfəsində isə Rəisi İranın ŞƏT-ə üzvlüyü haqda qanunu təsdiqləyib. Çinin siyasi ekspertləri hesab edir ki, ən önəmli neft və qaz hasilatçılarından olan Tehranın ŞƏT-ə qoşulması təşkilatın güclənməsinə təkan verəcək, qlobal enerji təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlığa ciddi təsir göstərəcək.
Pekinin Tehranı İranın nüvə proqramı məsələsində dəstəkləməsi də diqqət çəkir. Doğrudur, Çin İranın nüvə silahı əldə etməsinə qarşı çıxır ki, bu da onun problemin həlli ilə bağlı danışıqlarda iştirak edən 6 beynəlxalq vasitəçidən biri kimi, tutmalı olduğu mövqedir. Lakin eyni zamanda Pekin proqramın inkişafı üçün İranı təşviq etməklə də məşğuldur. Si Cinpin bildirib ki, Çin İranın «qanuni haqqını və maraqlarını müdafiə edərək», onun nüvə proqramı ilə bağlı hərtərəfli birgə fəaliyyət planının bərpasına çalışacaq.
Lakin Çinlə İran arasında əlaqələrin kifayət qədər güclü olduğunu göstərən bütün amillərə baxmayaraq, onların ən azı yaxın perspektivdə strateji ittifaq qura bilməyəcəklərini düşünmək üçün kifayət qədər əsas var. Bu, ən əsası Çinin mövqeyindən qaynaqlanır. Hər halda, Pekində anlayırlar ki, belə ittifaqın qurulması Qərbə birbaşa çağırış olmaqla, ciddi gərginlik yaradacaq. Çinin bu mövqeyində ciddi aspektlərdən biri, onun hər şeyə rəğmən, Qərblə münasibətləri təhlükə altına atmaq istəməməsidir. Bu, ilk növbədə, iqtisadi sahəyə aiddir – ABŞ və Aİ ilə əməkdaşlıq Çinin strateji maraqlarının nüvəsini təşkil edir.
Pekinin Avrasiyada daha qlobal miqyasda anti-Qərb alyansı formalaşdırılması perspektivinə münasibətinə də bu kontekstdə yanaşılmalıdır. Söhbət yalnız Çinlə İrandan ibarət olmayan, Rusiya, Hindistan, həmçinin birqütblü dünya düzəninə bu və ya digər dərəcədə etiraz edən başqa dövlətlərin də yer alacağı birlikdən gedir. Pekinin yanaşmasına görə, belə alyansın formalaşdırılması ilə bağlı problem yalnız «daxili» ziddiyyətlər, məsələn, Çin-Hindistan münasibətləri deyil. Pekin anti-Qərb koalisiyasının qlobal təşəbbüskarı rolunda çıxış etmək istəmir.
Bundan başqa, artıq qeyd edildiyi kimi, Pekin Tehranla münasibətlərdə Asiyanın digər nüfuzlu oyunçularının, xüsusilə onunla münasibətləri daha ehtiyatlı şəkildə inkişaf etdirən dövlətlərin də mövqeyini nəzərə alır. Bu mənada söhbət yalnız Səudiyyə Ərəbistanından yox, həm də məsələn, İranla münasibətləri yumşaq desək, yaxşı olmayan Pakistandan da gedir.

NOT SUBJECT TO THE WEST
Iranian President Ibrahim Raisi's state visit to China hint at the strengthening of cooperation between the two countries. But can we assume that Beijing and Tehran are promoting their relations to a strategic alliance?
Nuances of practical cooperation
Objectively, Sino-Iranian cooperation has a good basis for expansion. In particular, China is Iran's key trading partner mainly based on energy relations. One of the main provisions of the 2021 Comprehensive Strategic Partnership Agreement between China and Iran includes major purchases of Iranian oil by Beijing at a reduced price in exchange for Chinese investment in the Iranian economy worth up to $400b.
Nevertheless, the current level of trade is not so high to make Beijing and Tehran extremely happy. For example, according to the Chinese General Administration of Customs, Iran’s share in Chinese foreign trade in 2022 was only 0.25%. Therefore, the leaders of both countries express their intention to intensify Sino-Iranian cooperation. Chinese President Xi Jinping reiterated the Chinese government's readiness to support companies that would invest in Iran. President Raisi said Tehran aims to implement a comprehensive cooperation plan with China "based on mutual respect, mutual benefit and common gain".
During the visit, Iran and China signed 20 documents on bilateral cooperation and mutual understanding. Details were not disclosed, including on oil and gas projects to be implemented in Iran with the participation of Chinese companies. It is known though that the sides have held talks on the second phase of development of Iran's Yadavaran field in the West Qaroon basin, which is one of Iran's most promising oil and gas provinces. Incidentally, the first phase of the project was completed by China's Sinopec back in 2015.
Remarkably, the main purpose of Raisi's visit to China was to finalise the mechanism for the implementation of the twenty-five-year Comprehensive Strategic Partnership Agreement. However, there is an indirect link between this document and another agreement signed by Beijing—strategic partnership between China and Saudi Arabia. It was signed in December 2022 during the visit of Xi Jinping to Riyadh, and was hailed by the global political community as an important step by Beijing towards expanding its influence in the Arab world. To prove this, the parties adopted at the end of the China-Arab Gulf Cooperation Council summit a joint statement and action plan on strategic dialogue.
The Sino-Arab rapprochement has caused considerable resentment in Iran, which is competing with Saudi Arabia for influence in the Gulf region and throughout the Middle East. Perhaps Beijing has so hastily organised Iranian president's state visit to China in order to balance relations with its regional partners, who act as competing power centres within the Islamic world. However, the Sino-Iranian dialogue is much more interesting in the context of the key trend of contemporary global geopolitics - the struggle between the advocates of a multipolar world versus the unipolar hegemony of the US and the rest of the West.
The emphasis by Xi Jinping that China and Iran "support each other, enhance mutual strategic trust and confidently advance practical cooperation under the difficult circumstances of global, epochal and historical changes" is remarkable. But in fact the mutual attraction of Beijing and Tehran does not yet mean they are moving closer to an alliance-level relationship. There are serious reasons of geopolitical character associated with this.
Geopolitical affairs
Undoubtedly, both China and Iran view their friendly relations with each other primarily from a strategic perspective. As expressed by China Daily, in essence, the relations between Beijing and Tehran are "not subject to the West".
The ideological background of this thesis was explained by Xi Jinping himself. He stressed that Tehran and Beijing are "stalwart supporters of multilateralism and steadfast opposers of unilateralism and hegemony", hence Beijing's expressed support for Iran in its confrontation with the US and other Western powers. Following talks with President Raisi, Xi Jinping explicitly stated that China supports Iran in "defending national sovereignty and resisting unilateralism and intimidation". Moreover, the Chinese leader regarded his country's position as "opposing external forces' interference in Iran's internal affairs and undermining Iran's security and stability." That said, he alluded to the West's role in the development of protest movement in Iran, which has taken on considerable momentum in recent months.
But can Beijing's support for Tehran, and mutual interest in strengthening bilateral relations, lead to a strategic alliance between China and Iran against the US and the rest of the West?
It is clear that the US itself sees the rapprochement of the already traditionally friendly China and Iran as a new challenge to the West. It is also noteworthy that Raisi's visit to China coincided with the development of an unprecedented confrontation between China and the US - the mutual detection and destruction of some unidentified flying objects near their borders. But the beginning of the UFO-related escalation with the appearance of a Chinese balloon in the US airspace has only strengthened the evidence of the US political elite against China as the “enemy number one”. Hence, the new elements of the Sino-Iranian strategic dialogue during Raisi's visit to Beijing have been duly assessed in the US. In particular, the Senate leader of the Republican Party, Mitch McConnell, referred to the balloon incident as an indicator that "China is a clear adversary of the US". And China's "alliance" with Iran, in his opinion, was aimed at "helping Russia to fight against Ukraine".
The Russian-Ukrainian war is indeed present in practically all significant geopolitical processes on the world stage. The development of the Sino-Iranian dialogue is no exception; both sides position themselves as strategic partners of Russia, more or less openly express their disinterest in weakening Russia and hold the West responsible for the emergence of the "Ukrainian crisis". In practical terms, this is manifested, inter alia, in the supply of drones to Russia from Iran, as well as in discussions on the possibility of providing Moscow with military assistance from China.
We can therefore expect a potential synergy between China and Iran, both with each other and with other anti-Western centres, in confronting the US and the rest of the West. The Shanghai Cooperation Organisation (SCO) appears to be one of the key platforms for organising this joint struggle against Euro-Atlantic dominance in global politics and economics.
Incidentally, Raisi and Xi met in September 2022 at the SCO summit in Samarkand. At that time it was announced that China had officially invited the Iranian president to visit Beijing. Ahead of his visit to China, however, Raisi approved a new law on Iran’s membership in the SCO. Chinese political experts believe that the accession of Iran, one of the most important oil and gas producers, to the SCO will contribute to strengthening the organisation and, in particular, will have a great impact on cooperation in global energy security.
Beijing also supports Tehran on its nuclear programme. While opposing Iran's development of nuclear weapons, which is in fact consistent with China's status as one of the six international negotiators on the issue of Iran's nuclear programme, Beijing nevertheless encourages it in the development of the programme itself. Xi Jinping has pledged that China will continue to participate in the negotiations on the renewal of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA), supporting Iran's "legitimate rights and interests".
However, despite all the factors that suggest a rather close Sino-Iranian bond, there are good reasons to believe that a strategic alliance between the two countries will not be achieved, at least in the short term, mainly due to China's position that it might seriously escalate a direct confrontation with the West.
An important aspect of this Chinese position is that Beijing, by all accounts, does not consider it appropriate to reduce relations with the West to a level that would jeopardise these relations in the economic sphere in the first place – this is the area where cooperation with the US and the EU continues is at the core of China's strategic interests.
Beijing's attitude towards the possibility of forming an anti-Western alliance on a Eurasian and more global scale should be considered in the same context—that is, with the participation of both China and Iran, as well as Russia, India and other countries that oppose a unipolar world in general. For China, problems with forming such an alliance are associated both with internal contradictions, such as, say, between China and India, and Beijing’s reluctance to act as a global leader of the anti-Western alternative, a hub combining forces opposing the Euro-Atlantic community.
In addition, as noted above, China in its relations with Iran also takes into account the interests of other influential Asian players, especially those that are developing no less substantial cooperation with Beijing than Tehran. This includes not only Saudi Arabia, but also Pakistan, which has its own "points of disagreement" with Iran.