İMKANLARA YOL AÇAN FACİƏ
Təbii fəlakətin nəticələri Türkiyənin Ermənistan, Yunanıstan və İsraillə münasibətlərinə təsir göstərəcəkmi?
Türkiyənin cənub-şərqində fevralın 6-da baş verən güclü zəlzələ ölkənin 10 vilayətində geniş dağıntılara və 40 mindən çox insanın ölümünə səbəb olub. Bu, əsrin ən böyük təbii fəlakəti hesab olunur.
Humanitar fəlakət beynəlxalq səviyyədə misli görünməmiş birlik və həmrəyliyə səbəb olub. Faciədən sonrakı ilk günlərdə dünyanın 80-dən çox ölkəsi Türkiyəyə 7 mindən çox xilasedici göndərib. Zərərçəkmişlər üçün ərzaq, geyim və digər maddi yardımların toplanması üçün aksiyalar təşkil olunub. 100-dən çox ölkədən yardım təklifləri gəlib. Siyasi xadimlər Türkiyəyə bu ağır gündə dəstək olmaqla bağlı çağırışlar ediblər.
Zəlzələdən sonra Türkiyəyə yardım və xilasedici göndərən ölkələr sırasında dost ölkələrlə yanaşı, Yunanıstan, Ermənistan və İsrail kimi ölkələr də var idi. Onlarda müəyyən müddət ərzində Ankara ilə soyuq, bəzən də düşmən münasibət formalaşıb. Amma hadisədən dərhal sonra hər üç ölkə Türkiyənin zəlzələ bölgələrinə yardım və xilasedici qrupları göndərib. Bundan başqa, Türkiyə ilə son illərdə münasibətlərdə soyuqluğa rəğmən Avropa İttifaqı (Aİ) tarixində ən böyük humanitar yardım kampaniyası məhz Türkiyə üçün təşkil olunub.
Təbii ki, bu addımların ölkələr arasında siyasi əlaqələrə müsbət təsir göstərməsi ehtimalı var. Bir çox müşahidəçilərin fikrincə, zəlzələdən sonra Türkiyənin sadalanan ölkələrlə münasibətlərində yumşalma və barışıq cəhdləri daha da güclənəcək.
Tarixdə buna bənzər nümunələr var. Məsələn, 1999-cu ildə İstanbulda baş vermiş zəlzələ Yunanıstan-Türkiyə münasibətlərinə müsbət təsir göstərərək Afina ilə Ankara arasında gərginliyi azaldıb. Üstəlik, həmin il Türkiyə Aİ-yə tamhüquqlu üzvlüyə namizəd kimi seçilib. Odur ki, faciənin beynəlxalq ictimaiyyətin Türkiyə və türk xalqı ilə həmrəyliyini gücləndirəcəyini, şübhəsiz ki, siyasi münasibətlərə təsir edəcəyini gözləmək olar.
Yunanıstanla barışıq
Zəlzələdən dərhal sonra münasibətlərin yumşalmasının ilk əlamətləri Afina-Ankara əlaqələrində müşahidə olunub. Baş verənlərlə bağlı ilk məlumatı əldə etdikdən dərhal sonra Yunanıstan hökuməti Türkiyəyə xilasedicilər qrupu göndərib. Eyni zamanda ölkədə zərərçəkənlərə yardım aksiyaları təşkil edilib. Rəsmi Afina Türkiyəyə 40 min ton humanitar yardım və 67 xilasedici göndərib.
Yunanıstanın xarici işlər naziri Nikos Dendias Türkiyəyə səfər edərək türkiyəli həmkarı Mövlud Çavuşoğlu ilə birlikdə zəlzələ bölgəsinə yollanıb, dağıntıları müşahidə edib. O, bu mənada avropalı ilk rəsmi şəxs idi. Türkiyə tərəfi Yunanıstanın dövlət televiziyasında zəlzələ bölgəsindən kadrlar göstərməsini və türk musiqisi ilə müşayiət olunan xəbərlər verməsini müsbət qarşılayıb və yüksək qiymətləndirib.
M.Çavuşoğlu isə yunanıstanlı həmkarı ilə görüşdən sonra verdiyi açıqlamada yunan xalqı və hökumətinin göndərdiyi yardımları heç bir zaman unutmayacaqlarını və bunun iki ölkə arasında münasibətlərdə yeni səhifə açan bir hadisə olduğunu qeyd edib.
Doğrudur, münasibətlərin tez bir zamanda yaxşılaşacağını söyləmək olmaz, çünki hər iki tərəf siyasi və iqtisadi xarakterli bir sıra ciddi məsələləri həll etməlidir. Türkiyə və Yunanıstan arasında soyuq münasibətlərin yaranmasının bir sıra səbəbləri var. Birincisi, sərhədlə bağlı problemlərdir. Əlbəttə, bu, yeni problem deyil, az qala Türkiyə Cümhuriyyətinin tarixi qədər, yəni bir əsrə qədər yaşı var. Bununla belə, onu da nəzərə almaq lazımdır ki, son yüz ildə sərhəd məsələlərində fikir ayrılıqlarının olmasına baxmayaraq, hər iki ölkənin kifayət qədər yaxşı münasibətlər saxladığı dövrlər olub. Başqa sözlə, Türkiyə və Yunanıstanın münasibətləri qaydaya salması mümkündür.
İki ölkə arasında gərginlik, adətən, radikal partiyaların millətçi çağırışlarının artdığı bir dövrdə müşahidə olunur. Yəni bu, bir qayda olaraq, siyasi səbəblərlə əlaqədardır.
Son gərginliyin ikinci əsas səbəbi Aralıq dənizinin şərq sahillərində karbohidrogen ehtiyatlarının kəşfi ilə bağlı fikir ayrılıqları, həmçinin onların istismarı və dünya bazarına çıxarılması ilə bağlı məsələlərlə bağlıdır. İki ölkə, xüsusən də Kipr adasının sahillərindəki neft-qaz yataqlarının bölünməsi, sahil xətlərinin müəyyən olunması və Avropaya dənizin dibi ilə boru kəmərinin çəkilməsi kimi məsələlərdə dil tapa bilmir. Daha doğrusu, onlar bir-birinə zidd cəbhələrdə idilər və münasibətlər silahlı münaqişə səviyyəsinə qədər pisləşmişdi.
Aydın məsələdir ki, iki ölkə münasibətlərində olan bu anlaşılmazlıq və problemləri radikal çağırışlar və ya müharibə vasitəsilə həll etmək mümkün deyil. Odur ki, tərəflər danışıq masası arxasında əyləşərək dil tapmalıdır. Bu mənada 6 fevral zəlzələsi iki tərəf üçün münasibətləri qaydaya salmaq, yenidən masaya qayıtmaq üçün şans yaradır. Görünür ki, hər iki tərəf yaranmış vəziyyətdən bunu anlayır.
Belə ki, Yunanıstan hakimiyyəti Türkiyəyə qarşı ciddi jest edib. Əvvəlcə xilasedicilər, yardım göndərilib, daha sonra Yunanıstan XİN başçısı Türkiyəyə gələrək zəlzələ baş verən ərazini gəzib və Türkiyəyə mənəvi dəstəyini bildirib. Üstəlik, Yunanıstanın Baş naziri Kiriakos Miçotakis Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana zəng edərək başsağlığı verib, dəstəyini ifadə edib.
Bütün bunlar barışıq üçün mühüm addım idi. Görünür, Afina da Ankara ilə gərginliyin yumşalmasında maraqlıdır. Türkiyə də bunu görür və yüksək qiymətləndirir. Təbii ki, hadisələrə rasional yanaşma, radikal şüar və çağırışlardan imtina olunarsa, bir araya gəlmək, dil tapmaq mümkündür.
Fevralın 20-də Avropa İttifaqı XİN başçılarının toplantısında Yunanıstan xarici işlər nazirinin üzv ölkələrdən Türkiyəyə dəstəyi artırmaq çağırışı bu istiqamətdə atılmış daha bir addım hesab oluna bilər. Bu baxımdan, qarşıdakı aylarda Afina və Ankara əlaqələrində müsbət ab-havanın yaranacağını gözləmək olar.
Türkiyə-Yunanıstan münasibətləri fonunda Kipr məsələsi
Şübhəsiz ki, iki ölkə arasında münasibətlərdə dərin iz buraxan ən ağrılı məsələ Kipr adasıdır. Gələn il Kiprin iki ayrı dövlət qurumuna - Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti və Cənubi Kiprə bölünməsinə səbəb olan adaya hərbi müdaxilənin tarixindən yarım əsr keçəcək. Adada formal olaraq Cənubi Kipr və Şimali Kipr Türk Respublikası adlı iki hakimiyyət mövcud olsa da, faktiki olaraq adanın şimal hissəsi Türkiyənin, cənub isə Yunanıstanın təsiri altındadır. Yunan Kipri isə dünya birliyi tərəfindən müstəqil dövlət kimi rəsmən tanınır.
BMT və Avropa İttifaqının ada hökumətlərinin vahid dövlətdə birləşdirilməsi ilə bağlı cəhdləri uğursuzluğa düçar olub. Təbii ki, bu məsələdə adanın türk və yunan əhalisinin qarşılıqlı münasibətlərindən daha çox Türkiyə və Yunanıstan hakimiyyətlərinin təsiri var.
Yeri gəlmişkən, fevralın 12-də Cənubi Kiprdə prezident seçkisinin ikinci turu keçirilib və nəticədə, ölkənin keçmiş xarici işlər naziri Nikos Xristodoulidis qalib gəlib. 51,09% səs qazanan yeni prezident qələbə çıxışında əsas hədəfinin adanı birləşdirmək olduğunu, Ankara və Kipr türklərini müzakirə masasına qaytarmağa çalışacağını bildirib. Lakin yeni prezidentin “adada türk işğalına son qoymaq” kimi ifadələrinin o qədər də xoş qarşılanmayacağı məlumdur.
Bir sıra ekspertlərin fikrincə, bu il Qərb ölkələri Kipr probleminin həlli üçün diplomatik səyləri gücləndirəcək. Amma bu istiqamətdə hər hansı irəliləyişi yalnız Yunanıstan və Türkiyədə bu il keçirilməsi nəzərdə tutulan seçkilərdən sonra gözləmək olar. Bu ilin fevralında hər iki ölkəyə səfər edən ABŞ dövlət katibi Entoni Blinken də buna eyham vurub. O, bəyan edib ki, bu ölkələrin siyasi liderləri seçkilər öncəsi sərt ittihamlardan çəkinməlidirlər. Hər iki ölkənin ABŞ-ın müttəfiqi olduğunu xatırladan dövlət katibi tərəfləri danışıqlara səsləyib və eyni zamanda zəlzələ sonrası yaranmış yumşaq ab-havanı müsbət qiymətləndirib.
Xatırladaq ki, Yunanıstanda seçkilərin aprel-may aylarında, Türkiyədə isə prezident seçkisinin hələ dəqiqləşməsə də, bu ölkənin qanunvericiliyinə əsasən may-iyun aylarında keçirilməsi planlanlaşdırılır. Bu o deməkdir ki, ən yaxşı halda hər iki ölkədə seçkilər vaxtında keçirilsə belə, payızdan tez Kipr məsələsi və ümumiyyətlə, Yunanıstan-Türkiyə danışıqlarından bəhs etmək mümkün deyil.
Digər tərəfdən zəlzələnin yaratdığı çətinliklərlə qarşı-qarşıya qalan Ankaranın Kipr mövzusuna, ümumiyyətlə, Aralıq dənizindəki enerji ehtiyatlarının istismarı kimi məsələlərə üstünlük verəcəyi inandırıcı görünmür. Yunanıstandakı seçkilərin və hökumətin formalaşdırılması prosesinin aylarla vaxt tələb edəcəyi ehtimalı da yüksəkdir. Çünki hazırkı baş nazir Miçotakisin partiyası sorğularda 30% civarında səs ala bilir. Yəni indiki hökumət qarşıdan gələn seçkilərdə uğur qazansa belə, koalisiya hökumətinin qurulması müəyyən vaxt aparacaq.
Bu mənada indiki əlverişli ab-havada Kipr mövzusu kimi ağır və “dibsiz quyuya” bənzəyən bir mövzunun Afina və Ankara danışıqlarında prioritet təşkil edəcəyi inandırıcı deyil.
Digər qonşular
İsrail və Ermənistanın Türkiyə ilə münasibətlərinin Yunanıstan qədər soyuq olmadığı məlumdur. İsraillə Türkiyə arasında 2010-cu ildə pisləşən münasibətlər ötən il Ankaranın da cəhdləri ilə ciddi şəkildə müsbətə doğru dəyişib. İki ölkə səfirliklərini bərpa edib, İsrail Prezidenti Türkiyəyə, Mövlud Çavuşoğlu isə İsrailə səfər edib. İsrail hakimiyyəti zəlzələ dövründə Türkiyəyə böyük xilasedici qrup göndərən ilk ölkələrdən biri olub. Əlbəttə, Ankara bu addımı alqışlayıb və güman etmək olar ki, iki ölkə arasında başlayan yaxınlaşma bundan sonra da davam edəcək.
Oxşar dostluq jestini Ermənistan hakimiyyəti də göstərib. Ankara İrəvanın Türkiyəyə xilasetmə qrupunun göndərilməsini müsbət qiymətləndirib. Türkiyə XİN rəhbəri Mövlud Çavuşoğlu normallaşma prosesini sürətləndirmək üçün İrəvanla razılaşdığını açıqlayıb. Lakin İsraildən fərqli olaraq, Ermənistan-Türkiyə münasibətlərində daha ciddi problemlər var ki, onların həlli daha çox vaxt və səy tələb edəcək.
Ümumiyyətlə, Türkiyədə baş verən zəlzələ və ya türklərin özünün dediyi kimi “əsrin fəlakəti” Ankaranın regional siyasətinə təsir edəcək. Bu, bəşər övladının daha böyük və ağır sınaqlarla qarşı-qarşıya qala bildiyini, bunun müqabilində siyasi anlaşılmazlıqların aradan qaldırılmasının daha asan, hətta vacib olduğunu göstərib. Üstəlik, zəlzələ nümayiş etdirib ki, siyasi problemlər qlobal fəlakətlər qarşısında çox cılızdır, insan övladının qarşısında daha ciddi və taleyüklü mövzular var. Bu mənada 6 fevral zəlzələsi Türkiyənin regional siyasətinin yenidən formalaşması prosesini sürətləndirəcək.

TRAGEDY AS OPPORTUNITY
Powerful earthquake in southeastern Türkiye on February 6, 2023 caused widespread destruction in ten provinces and killed more than 40,000 people. The tragedy is considered to be the largest natural disaster of the century to date.
At the same time, the humanitarian catastrophe caused unprecedented unity and solidarity at the international level. During the first days after the tragedy, more than 80 countries dispatched more than 7,000 rescuers to Türkiye. There were campaigns for collecting food, clothes and other material aid for the victims. Türkiye has so far received offers of aid from more than 100 countries. Politicians in most countries have called for support for Türkiye on this difficult day.
In addition to friendly countries that dispatched aid and rescuers to Türkiye after the earthquake, there were also countries such as Greece, Armenia and Israel. They have maintained cold and sometimes hostile relations with Ankara over some time. However, immediately after the incident all three countries sent rescue teams to the disaster area. Furthermore, despite the cooling of relations between Ankara and the European Union in recent years, the latter launched the largest humanitarian aid campaign in its history for Türkiye.
Of course, these actions are likely to have a positive impact on political ties between the countries. According to many observers, after the devastating event, Türkiye will intensify efforts to reconcile and soften relations with the aforementioned countries.
There are similar examples in history. The 1999 Istanbul earthquake, for example, had a positive impact on Greek-Turkish relations, easing tensions between Athens and Ankara. In addition, in the same year, Türkiye was selected as a candidate for full membership of the European Union. It is expected that the recent tragedy also strengthens the international community's solidarity with Türkiye and the Turkish people, which will certainly have an impact on political relations.
Reconciliation with Greece
The first signs of softening of relations right after the earthquake were observed between the relations of Ankara with Athens. The Greek government sent a rescue team to Türkiye upon receiving first reports. At the same time, a number of relief actions have been organised in the country. Athens has so far supplied 40,000 tons of humanitarian aid and dispatched 67 rescue workers to Türkiye.
Greek Foreign Minister Nikos Dendias became the first European official to visit the disaster zone and tour the ruins of the destroyed houses with his Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu. The Turkish side welcomed and appreciated the news broadcast on Greek state television accompanied by footage from the earthquake zone and Turkish music.
In his statement following the meeting with Nikos Dendias, Mevlut Cavusoglu said that the Turkish people would never forget the help of the Greek people and government, an event that opened a new page in relations between the two countries.
However, one can expect these relations be resolved soon, as both sides have a number of serious political and economic issues. There are several reasons behind the cool relations between the two nations. The first one is border problems. In fact, the problem is almost as old as the history of the Republic of Türkiye. However, there have been many cases over the last hundred years in which the two countries have maintained fairly good relations despite disagreements on border issues.
In other words, it is possible to normalise the relations between Türkiye and Greece. Tensions between the two countries usually occur during a period of rising nationalist appeals by radical parties, that is, usually for political reasons.
The second main reason for recent tensions is disagreements over the hydrocarbon resources discovered on the eastern coast of the Mediterranean, as well as issues related to exploitation and supply of these resources to the world market. Athens and Ankara have yet to find  common ground on issues such as the division of oil and gas fields in the vicinity of Cyprus, the definition of the coastline and the laying of a seabed pipeline to Europe. Rather, both nations have been on opposite fronts, with relations deteriorating to the point of armed conflict.
That said, it is clear that these differences and problems cannot be resolved by radical appeals or war. At some point it will be necessary to sit down at the negotiating table and find a common language. Thus, the February 6 earthquake gives Ankara and Athens yet another chance to put things in order and get back to the negotiating table. And both sides seem to realise this.
Thus, the Greek authorities made an eloquent gesture towards Ankara. First, a rescue team and humanitarian aid were sent to Türkiye, followed by the Greek foreign minister’s visit to the disaster zone to express moral support for the Turkish people. This was followed by a phone call from the Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis to President Recep Tayyip Erdogan expressing his condolences and support for Türkiye.
All these moves are in fact very important steps towards reconciliation. It seems that Athens is interested in easing tensions with Türkiye. Ankara acknowledges this. Of course, it is always possible to get together and come to an understanding—it’s enough to take a rational approach to events, abandoning radical slogans and appeals.
Greek minister Dendias' call for EU member states to increase support for Türkiye at the February 20 meeting of EU foreign ministers can also be seen as part of these moves towards reconciliation. We can assume that in the coming months we will feel a positive atmosphere in relations between Athens and Ankara.
The question of Cyprus amid Greek-Turkish relations
By and large, the most painful issue that has left a deep mark on relations between the two countries remains the question of Cyprus. Next year will mark half a century since the military intervention on the island, which led to the division of Cyprus into two separate states—the Turkish Republic of Northern Cyprus and South Cyprus. Formally there are two authorities on the island, with its northern and southern parts controlled by Türkiye and Greece, respectively. Greek Cyprus is officially recognised by the international community as an independent state.
UN and EU efforts to unify the island governments into a single state have so far been unsuccessful. Naturally, the Turkish and Greek authorities have more influence in this matter than the relationship between the Turkish and Greek populations of the island.
Incidentally, the second round of presidential elections was held in South Cyprus on February 12, with former foreign minister Nikos Christodoulidis winning the race. He will become the country's eighth president with 51.09% of votes. In his speech delivered immediately after the announcement of the election results, the new president said that his main goal was to unify the island, and he would try to bring Ankara and the Turkish Cypriots back to the negotiating table. However, the newly elected President Christodoulides is also credited with saying that "the Turkish occupation of the island must end".
According to a number of experts, Western countries will intensify diplomatic efforts to resolve the Cyprus problem this year. However, any progress in this direction can be expected only after the elections in Greece and Türkiye scheduled for this year. US Secretary of State Anthony Blinken, who visited both countries in February, also hinted at this. He said that the political leaders of these countries should avoid harsh accusations before the elections. Recalling that they are allies of the US, the Secretary of State invited the parties to talks, while praising the favourable atmosphere that has been created in the region since the earthquake.
Greece is planning to hold elections in April-May this year. According to Turkish laws, the elections are due to take place in May-June, although the exact date has not yet been announced. This means that even if elections in both countries take place as scheduled, it is not possible to expect the beginning of the negotiation process on the Cyprus issue, and in general between Greece and Türkiye, before the autumn.
It also seems doubtful that Ankara would prioritise the question of Cyprus as well as the exploitation of energy resources in the Mediterranean Sea amid the emerging situation after the quake. On the other hand, it is quite possible that the Greek elections and forming a new government will take months, as the level of public support for the party of incumbent Prime Minister Mitsotakis does not exceed 30%. In other words, if the current government succeeds in the upcoming elections, it will take some time to form a coalition government.
Even given the current favourable atmosphere in Greek-Turkish relations, it is unlikely that such a serious and somewhat bottomless issue such as the question of Cyprus becomes a priority in negotiations between Athens and Ankara.
What about the rest of Türkiye’s neighbours?
Compared to Greece, Israel's and Armenia's relations with Türkiye can hardly be called cold. Last year, thanks to Ankara's efforts, it was possible to put back on track the relations between Tel Aviv and Ankara, which had deteriorated in 2010. Both nations restored their embassies, the Israeli president visited Türkiye and the Turkish foreign minister visited Tel Aviv. Israeli authorities were among the first to send a large rescue team to Türkiye after the earthquake. Ankara certainly welcomed the move, and we can assume that the rapprochement between Ankara and Tel Aviv will continue.
A similar friendly gesture was shown by the Armenian authorities. Ankara praised Yerevan for sending a rescue team to Türkiye. Turkish Minister of Foreign Affairs Mevlut Cavusoglu announced an agreement with Yerevan to speed up the normalisation process. However, unlike Israel, there are more serious problems in Armenian-Turkish relations that will require more time and effort to resolve.
Overall, the earthquake in Türkiye, or "catastrophe of the century" as the Turks themselves call it, will affect Ankara's regional policy. It demonstrated once again that humanity can at any moment be challenged with far greater and harsher tests than those resulting from political disagreements, which can and should be solved by joint efforts. The earthquake clearly showed the futility of political problems compared to global cataclysms, the more serious and momentous issues challenging the humanity. In this sense, the February 6 earthquake will accelerate the redefinition of Türkiye's regional policy.