AZƏRBAYCANIN «YUMŞAQ GÜCÜ»
Əksər ekspertlərin bildirdiyi kimi, 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələri yalnız ərazi düzəninin dəyişməsi ilə məhdudlaşmır. Azərbaycan işğaldan azad etdiyi ərazilərinin bərpası prosesini tam gücü ilə davam etdirir, artıq orada hasil edilən «yaşıl enerji»nin ixracını belə, planlaşdırır. Bununla yanaşı, indi dünyanın aparıcı hərbi akademiyaları savaşda dronlardan istifadə, Şuşaya Cıdır düzünün qayalıqlarının aşılması ilə təşkil edilmiş hücumun təcrübəsini öyrənir.
Çoxlarının fikrincə, 44 günlük müharibə «keçmiş SSRİ ərazisindəki lokal münaqişələrin hərbi yolla həlli yoxdur» fikrini də darmadağın edib. Azərbaycan xüsusilə danışıqların nəticə vermədiyi halda hərbi həll yolunun olduğunu hər kəsə nümayiş etdirib.
İndi isə Azərbaycan hərbi zəfərin ardınca diplomatik həll yolunda da inamla irəliləyir. Bu yaxınlarda keçirilmiş Münhen Təhlükəsizlik Konfransında yaşananlar bunu bir daha ortaya qoyub. Daha konkret desək, söhbət konfrans çərçivəsində təşkil olunmuş «Dağları aşmaq? Cənubi Qafqazda təhlükəsizliyin qurulması» plenar iclasdan gedir. Bu iclas çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Ermənistan hökumətinin başçısı Nikol Paşinyan arasında canlı debat keçirilib.
«Mətləbdən mətləbə fərq var»
İlham Əliyev müzakirələr zamanı qırmızı xətləri konkret və birmənalı göstərib, danışıqlar trekinin hüdudlarını dəqiq ifadə edib. Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, «biz hamımız regionda vəziyyətə iki istiqamətli yanaşmanın zəruri olmasını başa düşürük. Birincisi, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh danışıqları istiqaməti, ikincisi, Azərbaycanın Qarabağdakı erməni əhalisi ilə əlaqələri». Dövlət başçısı deyib ki, «bu, iki istiqamətli həll faktiki olaraq bizim Ermənistanla danışıqlarımızı Qarabağdakı ermənilərlə əlaqələrimiz kimi daxili məsələlərimizdən ayırır. Həmçinin bizim beynəlxalq tərəfdaşlarımızla razılaşdırılıb ki, Qarabağdakı erməni azlığın hüquqları və təhlükəsizliyi ilə bağlı müzakirələr aparılacaq. Biz bunu etməyə hazırıq, lakin erməni icmasının Qarabağda doğulmuş və bütün ömrü boyu orada yaşamış nümayəndələri ilə, Qarabağda Rusiyadan rəhbər mövqe tutmaq üçün ixrac edilmiş şəxslə deyil. Ola bilsin ki, «ixrac edilmiş» düzgün ifadə deyil, mən yəqin ki, «gizli yolla keçirilmiş» ifadəsini üstün tutardım». Başqa sözlə, İlham Əliyev bir daha bildirib ki, Ermənistanla gələcək sülh müqaviləsində Qarabağın adı çəkilməyəcək. Mövzu qapadılıb və müzakirəyə açıq deyil.
Daha sonra dövlət başçısı İlham Əliyev azərbaycanlı jurnalistlərə müsahibəsində daha bir önəmli məqamı qeyd edib: Bakı Ermənistan-Azərbaycan sərhədində ikitərəfli qaydada nəzarət-buraxılış məntəqələrinin yaradılmasını təklif edib. «Mən bildirdim ki (ABŞ Dövlət Departamentinin rəhbəri və Ermənistanın baş naziri ilə görüşdə - red), yaxşı olar, Ermənistan və Azərbaycan ikitərəfli qaydada nəzarət-buraxılış məntəqələrini Ermənistan-Azərbaycan sərhədində yaratsınlar – həm Zəngəzur dəhlizinin hər iki başında, eyni zamanda Laçın rayonu ilə Ermənistan arasındakı sərhəddə», - deyə İ.Əliyev jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
Əslində, Azərbaycan Prezidenti danışıqlar prosesinin regionu münaqişəli vəziyyətdən daha çox uzaqlaşdırmalı olan yeni reallıqlarını ortaya qoyub. Qarabağın ayrıca qeyd edilmədiyi sülh müqaviləsi, tranzit yollarında sülhməramlı postları əvəzinə nəzarət-buraxılış məntəqələri – barışıqdan uzunmüddətli və dayanıqlı sülhü fərqləndirən məhz bunlardır. Azərbaycanlı ekofəalların piketi fonunda nəzarət-buraxılış məntəqələrinin yaradılması təklifi ən azı Laçın yolunda vəziyyətin sahmana düşməsinə imkan verərdi. Xüsusilə BMT Beynəlxalq Məhkəməsinin bu yaxınlarda qəbul etdiyi qərarı nəzərə alsaq, bu haqda detallı danışmaq lazımdır.
Qanun naminə!
BMT Beynəlxalq Məhkəməsinin Bakı və İrəvanın iddiaları ilə bağlı hökmlərinin mübahisə və diskussiyalara səbəb olacağı gözlənilən idi. Ermənistan dərhal guya qələbə qazandığı haqda danışmağa başlasa da, Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin açıqlamasından bəlli olur ki, məhkəmənin hökmü heç də İrəvanın xeyrinə deyil. Bakıda bildirirlər ki, Beynəlxalq Məhkəmə dərhal icra edilməsi tələb olunan heç bir hökm çıxarmayıb – o, sadəcə, çağırış edib. Hüquqda bu, ciddi fərqdir.
Ermənistan və vəkillərinin bütün müqavimətlərinə baxmayaraq, İrəvanın üç tələbindən ikisi rədd edilib – «Azərbaycanın etiraz aksiyası təşkil etməsi və onu dəstəkləməsi ilə bağlı müvəqqəti tədbirlər» və «təbii qazın verilməsinin dərhal və tam bərpası, eyni zamanda təbii qazın kəsilməsindən çəkinilməsi» haqqında. Yəni məhkəmə Laçın-Şuşa-Xankəndi yolundakı piketin Azərbaycan hökuməti tərəfindən təşkil və idarə olunmadığını, orada söhbətin vətəndaş aksiyasından getdiyini etiraf edib. Bu qərardan sonra Bakıya yolun açılması ilə bağlı ünvanlanan tələblər «havada qalıb». Doğrudur, Azərbaycan tərəfinə Laçın yolunda hərəkətin bərpası ilə bağlı çağırış edilib, lakin reallıqda Ermənistanın gözlədiyi deyildi. Bundan başqa, erməni tərəfinin Laçın yolunda «maneəsiz hərəkətin təmini» tələbi ilə bağlı yekun sənəddən «sərbəst» və «tam» sözləri də çıxarılıb. Yəni Ermənistan bu yol ilə istənilən yükü daşımaq hüququnu əldə edə bilməyib.
Beynəlxalq Məhkəmənin bu qərarı Azərbaycanın bölgədə nəzarət-buraxılış məntəqəsinin yaradılması ilə bağlı planına zidd deyil. Üstəlik, BMT Beynəlxalq Məhkəməsi iki ölkə arasında mübahisəni dərinləşdirəcək və ya böyüdəcək istənilən hərəkətdən çəkinilməsi çağırışını da təsdiqləyib. 2021-ci ilin dekabrında çıxarılmış qərara əsasən, Ermənistandan azərbaycanlılara qarşı irqi zəmində nifrətin yaradılması, qızışdırılması hallarının qarşısının alınması üçün təcili tədbirlərin görülməsi tələb olunur və bu tələb qüvvədədir.
Vardanyan da belə getdi
Erməni tərəfi üçün ən pis xəbər isə yəqin ki, separatçıların lideri Araik Arutunyanın «dövlət naziri» Ruben Vardanyanı istefaya göndərməsi xəbəridir. Söhbət Azərbaycanın danışıqlar aparmaqdan birmənalı imtina etdiyi rusiyalı kriminal oliqarxdan gedir.
Vardanyanın mümkün istefası haqda regionda çoxdan danışılırdı. Ekspertlər də hesab edirdilər ki, kriminal oliqarx fəaliyyətinin bütün istiqamətlərində iflasa uğrayıb. Ruben Vardanyan nəinki «qarabağlıları» birləşdirə bilməmiş, əksinə, yerli klanlar arasında düşmənçiliyi daha da dərinləşdirmişdi. Separatçılar üçün «pul kisəsi» sayılan Rubenyan bu sahədə də geriləməyə yol açmışdı – əhali artıq düyü və makaronu talonla alırdı. Bir sözlə, Qarabağ hərəkatına «ikinci nəfəs» əvəzinə, «gəyirmə» gəldi.
Vardanyanın əsas “kozır”ı da əldən çıxmışdı. Söhbət guya onun Moskva ilə çox ciddi əlaqələrinin olmasından gedir. «Dövlət naziri»nin bütün səylərinə və isterikasına baxmayaraq, Xocalı aeroportunun açılmasına, azərbaycanlı ekofəalların piketinin güc yolu ilə dağıdılmasına nail ola bilməməsindən sonra nəinki onun Xankəndidəki nüfuzuna zərbə dəymiş, bu şəxsin Ermənistanın siyasi meydanında ikinci İvanişvili olmaq şansının üzərindən də xətt çəkilmişdi.
Bir sözlə, Azərbaycan Vardanyanı elə vəziyyətə saldı ki, «Vardanyan layihəsi»nin müəllifləri belə, onu Xankəndidən mümkün qədər uzaq tutmaq qərarına gəldilər.
İndi Vardanyanın istefasının Ermənistan daxilində siyasi qüvvələr nisbətinə, eyni zamanda Xankəndidə müxtəlif klan və qruplaşmalar arasındakı balansa necə təsir göstərəcəyi ilə bağlı müxtəlif versiyalar irəli sürmək olar. Fakt isə faktlığında qalır: Azərbaycan Vardanyanı istefaya məcbur edib. Bu isə bütünlükdə Ermənistanın siyasi rəhbərliyinin imicinə ciddi zərbədir. Azərbaycanın «yumşaq gücü» o qədər təsirli olub ki, indi İrəvan, xüsusilə də Xankəndidəki separatçılar çox çətin vəziyyətdədir: yaranmış vəziyyəti necə şərh etmək lazımdır ki, ictimaiyyət onu az da olsa həzm etsin?
Rusiya diplomatiyasının «ələ keçirmə» əməliyyatı
Baş verənlər fonunda Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Bakıya səfər edib. Səfərin formal olaraq Qarabağla heç bir əlaqəsi yox idi – nazir Bakıya Moskva ilə müttəfiqlik münasibətlərinə dair bəyannamənin imzalanmasının 1 ilinin tamam olması münasibəti ilə gəlmişdi. Bununla yanaşı, bu gün Cənubi Qafqaz trekində Rusiya diplomatiyası Bakı ilə İrəvan arasında vasitəçilik təşəbbüsünü ələ keçirmək üçün ciddi səylər göstərir. Üstəlik, bu, Fransa və Ermənistanın sayəsində Aİ-nin vasitəçiliyinin faktiki olaraq iflasa uğradığı bir şəraitdə baş verir. Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri bir müddət əvvəl Münhendə şəm Əliyev, həm də Paşinyanla görüşsə də, üçtərəfli görüşün təşkili mümkün olmayıb. ABŞ-ın vasitəçiliyi də nəticə vermir. Belə bir vəziyyətdə Rusiya diplomatiyası liderliyi yenidən ələ keçirmək üçün yaxşı imkan qazanır. Üstəlik, bölgədə Rusiya sülhməramlıları da var. Lavrovun «qeyri-legitim» adlandırdığı qeyri-müəyyən avropalı müşahidəçilərdən fərqli olaraq, rusiyalı sülhməramlılar hər iki tərəflə əməkdaşlığa hazırdır. Amma yenə də çox şey Rusiyanın yenidən prosesi uzatmaq yolu seçmiş Ermənistanı danışıqlar masası arxasına əyləşdirə bilib-bilməyəcəyindən asılıdır.
İstənilən halda, nazirlərin mümkün üçtərəfli görüşü haqda danışan Lavrov bildirib ki, «ötən ilin dekabrında həmkarlarımızla Rusiyada növbəti görüşün təşkilinə dair razılığa gəlinib. Ceyhun Bayramov hadisələrin sonrakı gedişini xatırlatdı. Ermənistanlı həmkarlarımız bu tədbirdə iştirak edə bilməyəcəklərini bildiriblər. Biz isə belə görüşün təşkilinə hazır olduğumuzu təsdiqləmişik. Azərbaycan tərəfi də buna hazırdır. Ermənistan tərəfi deyir ki, buna etiraz etmir, lakin hələlik yekun razılığını da verməyib».
Ermənistan Rusiyanın vasitəçiliyini növbəti dəfə pozacaqsa, bunun İrəvan üçün siyasi nəticəsi kifayət qədər ağır ola bilər.

SOFT POWER OF AZERBAIJAN
Many experts point out that the outcome of the 44-day Garabagh war is not limited to a change in the territorial balance. Azerbaijan is actively restoring liberated lands, planning to export the green energy generated there. The world's leading military academies are studying the experience of using drones and the storming of Shusha from the rocky cliffs of Cıdır Düzü.
Among other things, the 44-day war also destroyed the myth that local conflicts in the former Soviet Union have no military solution. Azerbaijan was the first to demonstrate that a military solution was possible. Especially if negotiations do not yield any results.
Today many media outlets state that after the military victory, Azerbaijan is now confidently pursuing a new policy of diplomatic settlement of conflicts. It was demonstrated at the recent Munich Security Conference, in particular one of its panel discussions “Moving Mountains? Building Security in the South Caucasus”, a lively debate between the Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinian.
Dual-track solution
Ilham Aliyev clearly and unambiguously drew red lines, marking the course of negotiations. As he noted, “there is a shared understanding that there is a need for a dual-track approach to the regional situation. One of the tracks is peace talks between Azerbaijan and Armenia. The other one is Azerbaijan's relationship with the Armenian population of Garabagh.” As explained by President Aliyev, “this dual-track solution in fact separates our negotiations with Armenia from our internal issues, such as communication with Armenians in Garabagh. It has been agreed with our international partners that the rights and guarantees of the Armenian minority in Garabagh will be discussed. We are ready for this. But with those representatives of the Armenian community who have lived, who were born and have lived all their lives in Garabagh. Not with someone who has been exported from Russia to take a leadership position there. Perhaps ‘exported’ is not the right term. I would probably prefer ‘smuggled in’.” In other words, President Aliyev once again stressed that there would be no mention of Karabakh in a future peace treaty with Armenia. The issue is closed and is no longer negotiable.
And then, in his interview with Azerbaijani journalists, President Aliyev outlined another significant shift: Baku proposed the establishment of checkpoints on the Armenian-Azerbaijani border on a bilateral basis. "I said [at the meeting with the US Secretary of State A. Blinken and the Armenian Prime Minister Pashinian] that it would be better if Armenia and Azerbaijan established checkpoints on the Armenian-Azerbaijani border bilaterally—that is, on both ends of the Zangezur corridor and on the border between the Lachin district and Armenia," Aliyev said.
In essence, the Azerbaijani president has outlined the new realities of negotiation process, which should move the region even further away from the conflict situation. A peace agreement without a separate reference to Garabagh, checkpoints on transit roads instead of peacekeeping posts are what make a truly lasting and durable peace different from a ceasefire. The proposal to set up checkpoints amid the ongoing picket of Azerbaijani environmental activists would at least improve the situation on the Lachin road. This topic should be analysed in more detail, especially amid the recent decision of the UN International Court of Justice.
In the name of law!
It was expected that the verdict of the UN International Court of Justice on lawsuits put forward by Baku and Yerevan would cause controversy and debates. Armenia immediately tried to claim victory... However, the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs explained that the verdict was not actually in favour of Yerevan. The International Court of Justice did not rule anything that must be exercised immediately, it only urged. Legally, this is a huge difference.
Despite all resistance from Armenia and its lawyers, two of Yerevan's three demands - on "interim measures concerning accusations of Azerbaijan's organisation and support of protests" and on "immediate full restoration and refraining from disruption of natural gas supplies..." - were rejected. That is, the court recognised that the picket on the Lachin-Shusha-Khankendi road was not organised and controlled by Azerbaijani authorities, but was a civil action. After the verdict, the former demands to Baku to immediately open the road hung in limbo. Although there was an appeal to Azerbaijan to take measures to open the Lachin road, in reality this was not what Armenia was expecting. Moreover, the terms “free” and “all” were excluded from the final verdict on Armenia's demand for the opening of “unimpeded traffic” along the Lachin road. In other words, Armenia was not given the right to carry any cargo along the Lachin road.
The verdict does not contradict Azerbaijan's plans to install checkpoints. In addition, the International Court of Justice reiterated its call to refrain from any action that might aggravate or expand the dispute between the two countries. Under the December 2021 verdict, Armenia is still obliged to take urgent measures to prevent incitement and propaganda of racial hatred against Azerbaijanis.
Separatism minus Vardanian
The main bad news for the Armenian side is probably that separatist leader Araik Harutyunian dismissed state minister Ruben Vardanian, a Russian criminal oligarch whom Azerbaijan categorically refused to negotiate with.
Vardanian's possible resignation has long been discussed in the region. Experts believe that he has failed on all counts. Instead of consolidating the people of Garabagh, he has exacerbated the rivalry between the local clans. Instead of playing a role of a wallet for separatists and economic successes, he distributed pasta and rice coupons. Instead of reviving the so-called Garabagh movement, vulnerability to external pressure.
Vardanian's main trump card, the belief that he had very serious connections in Moscow, has also disappeared. After the state minister, despite all the cries and hysterics, could neither open the Khojaly airport, nor forcefully disperse the picket of Azerbaijani environmental activists, it only undermined his credibility in Khankendi and ruined his chances of becoming the second Ivanishvili in the Armenian political field. Azerbaijan put Vardanian in such a position that even the authors of the Vardanian project considered it best to remove their protégé from Khankendi.
We can make assumptions and put forward versions of how Vardanian's resignation will affect the internal political balance of power in Armenia itself and the balance of different clans and factions in Khankendi. But in fact, Azerbaijan pushed through Vardanian's resignation. This was the strongest blow to the prestige of the entire Armenian leadership. The demonstration of Azerbaijan's soft power was so convincing that now they find themselves in a very difficult position in Yerevan and even in Khankendi, as they wonder how they can explain and interpret the events in a more or less digestible form.
Operation Intercept of the Russian diplomacy
Amid the above developments, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov paid a visit to Baku. The formal occasion was seemingly unrelated to Garabagh - the first anniversary of the signing of the Moscow declaration on alliance cooperation. Meanwhile, Russian diplomacy in the South Caucasus is now making serious efforts to intercept the initiative to mediate relations between Baku and Yerevan, since the EU has effectively failed mediation efforts thanks to France and Armenia. In Munich, the EU President met with both Aliyev and Pashinian, but individually, no trilateral format. Washington is also trying to get involved in the mediation process, but it is not that active yet. In such a situation, Russian diplomacy has a good chance to take the lead again, especially since Russian peacekeepers are deployed in the region. Unlike the inarticulate European observers, which Lavrov called "illegitimate", both sides are ready to interact with the Russian peacekeepers. However, much depends on whether Russia can bring Armenia to the negotiating table, which has again opted for a tactic of delays in the negotiation process.
Either way, speaking about the possibility of a trilateral meeting of foreign ministers, minister Lavrov said that "last December an agreement was reached to hold another meeting of our colleagues in Russia. Jeyhun Bayramov recalled further developments. Our Armenian colleagues said they would not be able to attend. We have confirmed our readiness to hold such a meeting. The Azerbaijani side has also expressed its readiness. The Armenian side has stated that it has no objection to this, but has not yet given its final consent".
If Armenia derails Russian mediation efforts again, the political cost for Yerevan can be quite high.