ASİYASAYAĞI YENİLƏNMƏ
Rusiya-Ukrayna müharibəsinin yalnız beynəlxalq siyasi münasibətlər sisteminə deyil, planetin ayrı-ayrı regionlarındakı proseslərə də təsir göstərdiyi haqda fikirlər tamamilə əsaslıdır. Buna əmin olmaq üçün Mərkəzi Asiyada yaşananlara diqqət yetirmək kifayətdir. Bu mənada, ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinkenin sözügedən bölgəyə bu yaxınlarda etdiyi səfər, şübhəsiz ki, nümunəvi hadisə sayıla bilər.
Vaşinqton-Moskva dueli
Məlumdur ki, amerikalı ali qonaq Mərkəzi Asiyaya səfəri çərçivəsində bölgənin ən iri iki dövlətinə – Qazaxıstanla Özbəkistana baş çəkib. Burada o, Vaşinqtonun bu ölkələrin suverenliyi və ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini bir daha dilə gətirməklə, Rusiyadan gələn təhdidlərə eyham vurub.
Təbii ki, bu səfər Rusiyanın da diqqətindən kənarda qalmayıb. Məsələn, bu ölkənin həmin dövrdə Bakıda səfərdə olan xarici işlər naziri Sergey Lavrov bildirib ki, Moskva Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQFETM) təhlükəsizlik üzrə tamhüquqlu pan-Avrasiya strukturuna çevrilməsini, aktuallığını itirən ATƏT-i əvəzləməsini dəstəkləyir. Bu fikri müşavirənin təşəbbüskarı və əsas «siyasi sponsor»u olan Qazaxıstana tərəf reverans saymaq olar. Eyni zamanda Lavrovun bəyanatı amerikalı diplomatın səfərinin effektini azaltmaq cəhdi kimi də qiymətləndirilə bilər. Məlum olduğu kimi, Blinken səfər zamanı diqqəti daha çox Amerikanın regiondakı maraqlarına çəkib, Vaşinqtonun bölgənin aparıcı dövlətləri ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində görmək istədiyi işlərdən danışıb.
Digər tərəfdən, AQFETM-də ABŞ və NATO-nun digər aparıcı dövlətlərinin yer almaması da Moskva üçün vacibdir. Bu, platformanı pan-Asiya coğrafiyasında ŞƏT-in ideya və dəyərlərinin irəli çəkilməsi üçün daha effektiv hala gətirir. ŞƏT-də aparıcı rollardan birinin Rusiyaya məxsus olduğu isə sirr deyil.
Regionun yeni yaranan siyasi ekosistemində AQFETM kimi təşəbbüsə bütün iştirakçılar, ilk növbədə, Asiya ölkələrinin maraqlarının həyata keçirilməsi imkanı kimi baxır. Qazaxıstan üçün isə bu prosesdə vacib tərəfdaş ABŞ yox, Çin, Rusiya, Hindistan, Türkiyə və digər Asiya nəhəngləridir.
ABŞ-ın dövlət katibinin regiona səfərinə qayıdaraq qeyd edək ki, o, Qazaxıstanın parlament seçkisinə hazırlaşdığı dövrə təsadüf edib. Eyni zamanda bu, Amerikanın bir nömrəli diplomatının Kasım-Jomart Tokayevin Qazaxıstan prezidenti seçilməsindən sonra bu ölkəyə etdiyi ilk səfər idi. Ona müəyyən mənada Qazaxıstan rəhbərliyinin siyasətinə dəstək addımı kimi də yanaşmaq olar.
Astana ilə Daşkənd Rusiyanın Ukraynaya hücumunu dəstəkləməyib. Eyni zamanda onların hər ikisi Ukraynanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir. Lakin istər Qazaxıstan, istərsə də Özbəkistan Qərb-Rusiya qarşıdurmasına bilavasitə cəlb olunmaq istəmir və bundan qaçmağa çalışır. Onlar üçün Rusiyanın yalnız iqtisadi baxımdan deyil, regional təhlükəsizliyin digər aspektlərinin də reallaşdırılmasında oynadığı rolun Vaşinqton tərəfindən anlayışla qarşılanması vacibdir. Bu anlayış isə əsasən mövcuddur. Lakin Amerika bu anlayışı öz maraqlarına uyğun nümayiş etdirir. Məsələn, Vaşinqton Qazaxıstan neftini Rusiya ərazisi ilə Qərbə nəql edən Xəzər boru xətti konsorsiumunu sanksiyalardan azad edib. Eyni zamanda bu ölkələrin Rusiyaya tətbiq olunmuş sanksiya rejiminin əsas parametrlərinə əməl etməsinə çalışır.
Qazaxıstanın xarici işlər naziri Muxtar Tleuberdi Blinkenlə birgə keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, bu sanksiyalara əməl edilməsi çətindir. Qazaxıstan və Rusiya iqtisadiyyatlarının «uzun illərdir bir-birinə bağlı olduğunu» xatırladan nazir onların hər ikisinin Avrasiya İqtisadi İttifaqında yer aldıqlarını xatırladıb.
«Sərhədsiz mal və xidmətlərin bu azad ticarətini necə təmin edə biləcəyimizi idarə etmək bəzən çox çətindir. Lakin bununla yanaşı, biz Rusiya və ya digər xarici şirkətlərin sanksiyalardan yayınması ehtimalından qaçmağa çalışırıq”, - deyə qazaxıstanlı nazir qeyd edib.
Mərkəzi Asiya üçün prioritetlər
Vaşinqtonla Mərkəzi Asiya «beşliyi» arasında əlaqələrin güclənməsi haqda ayrıca olaraq, Amerikanın dövlət katibinin region dövlətlərinin XİN başçıları ilə «5+1» formatında keçirdiyi görüşdə də danışılıb. Bu, hansısa dərəcədə formal görüş olub. Amma amerikalı qonaq orada da ölkəsinin xarici siyasi prioritetlərindən bəhs edib, ABŞ-ın region dövlətlərinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və müstəqilliyini dəstəklədiyini bildirib.
Dövlət katibinin Cənubi və Mərkəzi Asiya üzrə köməkçisi Donald Lu səfər ərəfəsində bildirmişdi ki, Dövlət Departamentinin «əsas hədəfi» «Rusiyadan fərqli olaraq, Birləşmiş Ştatların etibarlı tərəfdaş olduğunu nümayiş etdirməkdir».
Blinken isə qazaxıstanlı həmkarı ilə birgə mətbuat konfransında Astananın ötən ilin fevralında başlamış Rusiya-Ukrayna müharibəsindən qaçmış 200 mindən artıq Rusiya vətəndaşına qucaq açmasını, həmçinin Ukraynaya ərzaq, geyim və digər humanitar yardımlar göndərməsini alqışlayıb. Eyni sözlər son bir il ərzində on minlərlə rusiyalıya sığınacaq vermiş digər regional aktorlara da aiddir.
Amma ABŞ-ın bu regionla bağlı narahatlığının yeganə səbəbkarı Rusiya deyil. Vaşinqtonun buradakı digər geosiyasi əhəmiyyətli rəqibi Çindir. Odur ki, ABŞ Mərkəzi Asiya ölkələri ilə münasibətləri qurarkən Pekinin regiona iqtisadi təsirlərini azaltmağa çalışır, bu məqsədlə də bölgə dövlətlərinin iqtisadi planlarının həyata keçirilməsinə dəstək vəd edir. Lakin bu, Amerika şirkətlərinin fəal iştirak etdiyi sahələr, ilk növbədə, enerji sektoru istisna olmaqla, daha çox deklarativ xarakter daşıyır. Məsələn, ABŞ-ın dövlət katibi Daşkənddə xarici işlər naziri səlahiyyətlərini icra edən Baxtiyor Saidov ilə bu ölkəyə Amerika investisiyalarının artırılması imkanlarını da müzakirə edib. Özbəkistanda artıq bir neçə ildir ki, Özbəkistan ABŞ birgə müəssisəsi fəaliyyət göstərir. Burada öz nümayəndəliklərini açan Amerika firmaları isə əsasən avtomobil istehsalı, neft-kimya, inşaat materialları və xidmətlər sahəsində ixtisaslaşır. Amma ABŞ investisiyasının həcmi kimi, belə şirkətlərin sayı da çox deyil. Odur ki, Daşkəndlə Vaşinqton əməkdaşlıq tempinin artırılması yollarını öyrənirlər.
Son illər, xüsusilə Birləşmiş Ştatların Əfqanıstanı tərk etməsindən sonra Özbəkistanın əfqan probleminin həllindəki rolu xeyli artıb. İndi Daşkənd Vaşinqton üçün həm də bu mövzuda mediator kimi maraqlı tərəfə çevrilib. Lakin Daşkəndin potensialından Əfqanıstan istiqamətində praktik istifadədən hələ ki, söhbət getmir.
Birləşmiş Ştatlarla Çin Xalq Respublikası arasında strateji rəqabətin artdığı dövrdə Əfqanıstanda mövqelərin itirilməsi Vaşinqtonun rəqiblərinin xeyrinə işləyə bilər. Dünyanın digər dövlətləri kimi, ABŞ və müttəfiqləri də Əfqanıstanın taliblərin başçılıq etdiyi hökumətini tanımır. Belə bir vəziyyətdə Pekinlə Moskva Əfqanıstanın yeni rəhbərliyi ilə fəal kommunikasiya qurur. Belə olan təqdirdə, Amerika məsələyə yanaşmasını dəyişə bilər və bu halda Daşkənd Əfqanıstan hökuməti ilə amerikalılar arasında siyasi dialoqun qurulmasında öz rolunu oynaya bilər. Ən azı ona görə ki, bu ölkədə İŞİD-in ayrı-ayrı qanadları hələ də qalmaqdadır və bu, ABŞ-ın Yaxın və Orta Şərqdəki maraqlarına təhdiddir.
Çəkisini artıran tandem
Bütün baş verənlər fonunda bir məqamı da diqqətdən kənarda qoymaq olmaz: indi Mərkəzi Asiya ölkələrinin özləri də dünya gücləri arasındakı çəkişmələrə səhnə olmaq istəmir və getdikcə ortaya daha ciddi mövqe qoyurlar. Martın 3-də Qazaxıstanın Çimkənd şəhərində Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev ilə qazaxıstanlı həmkarı Tokayev arasında görüş keçirilib. Rəsmi məlumata görə, tərəflər Kasım-Jomart Tokayevin Daşkəndə 2022-ci ilin dekabrında etdiyi səfər zamanı əldə olunmuş razılaşmaların reallaşdırılma vəziyyətini müzakirə edib. Məlum olduğu kimi, o zaman Özbəkistanla Qazaxıstan arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında müqavilə, həmçinin sərhədlərin demarkasiyasına dair razılaşma imzalanıb. Bu sənədlər onların hərbi-siyasi, iqtisadi və humanitar komponentlərdən ibarət ümumi təhlükəsizlik sistemi yaratmalarına imkan verir. Bir müddətdir ki, tərəflər birgə hərbi təlim formatını da reallaşdırmağa başlayıb. Güman olunur ki, yaxın illərdə iki ölkə arasındakı müttəfiqlik münasibətlərində hərbi sahə daha da inkişaf etdiriləcək.
Güclənən Qazaxıstan-Özbəkistan tandemi Mərkəzi Asiya siyasətinin aparıcı amilinə çevrilmək potensialına malikdir. Amma məsələ bununla məhdudlaşmır. Türk əməkdaşlığı çərçivəsində əməkdaşlığın iki şərti qütbü də yaranır: Xəzər sahilindən qərbdə Azərbaycan-Türkiyə, şərqdə isə Qazaxıstan-Özbəkistan tandemi. Beləliklə, türk inteqrasiyasının bu qütblərinin effektiv əməkdaşlığından həm də bu vacib regional geosiyasi formatın gələcəyi asılı olacaq.
Hazırda Özbəkistan-Qazaxıstan tandemi getdikcə güclənir və lazımi «infrastruktur»u yaradır. Söhbət ilk növbədə iqtisadiyyatda sıx kooperasiya əlaqələrinin yaradılmasından gedir. İndiki mərhələdə tərəflər qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artırılması, investisiyaların cəlbi, sənaye, enerji, kənd təsərrüfatı və nəqliyyat-logistika sahələrində kooperasiyaların inkişafı perspektivindən danışırlar. Ötən ilin yekunlarına əsasən, tərəflər arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 4 milyard dolları ötərək, rekord həddə çatıb. Bununla yanaşı, onlar bu tempin azalmasına imkan verilməməsi, əksinə, yaxın vaxtlarda bu rəqəmin 10 milyard dollara çatdırılmasına dair razılığa gəliblər. Bu, makroiqtisadi dayanıqlılığı təmin edəcək, iki ölkənin formalaşmaqda olan ittifaqının iqtisadi bazasını yaradacaq.
Şübhəsiz ki, bütün bunları xarici oyunçular da izləyir. Mərkəzi Asiya regionunda nüfuzlarını artırmağa çalışan güc mərkəzləri üçün Astana-Daşkənd tandeminin güclənməsi onların bu tandemin «oyun qaydaları»na uymayan maraqlarının təmini yolunda maneəyə çevrilə bilər. Bu qaydaların bilavasitə region ölkələri tərəfindən müəyyənləşdiriləcəyinə əminlik isə getdikcə artır.

REFORMATTING CENTRAL ASIA
Dynamic developments in Central Asia demonstrate that the Russian-Ukrainian war has seriously affected both the system of international political relations and the processes in certain regions of the world. In this context, the recent visit to the region by the US Secretary of State Anthony Blinken was certainly remarkable.
Affaire d'honneur between Washington and Moscow
During his visit to Central Asia, the high-ranking American guest stopped in two major countries, Kazakhstan and Uzbekistan. He demonstratively reaffirmed Washington's commitment to support the territorial integrity and independence of these countries, hinting at possible threats from Russia.
Certainly, the visit did not go unnoticed by the Russian side. Russian Minister of Foreign Affairs, Sergei Lavrov, said during his visit to Baku that Moscow welcomed plans to transform the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA) into a full-fledged pan-Eurasian security structure, replacing the "irrelevant OSCE". These words can be considered a curtsey towards Kazakhstan, which is the initiator and main political "sponsor" of the meeting.
To some extent, Lavrov's statement can also be interpreted as an intention to diminish the effect of his American counterpart's visit to the region, who particularly emphasised on Washington's interests in the region to be pursued in partnership with its leading partners.
On the other hand, it is important for Moscow that the US and leading NATO states do not take part in the CICA, which makes the platform more effective for promoting the ideas and values of the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) in the pan-Asian geography, where Russia plays an instrumental role.
In the emerging political ecosystem of the region, all participants regard CICA as a platform for the materialisation of the interests of Asian countries in the first place. For Kazakhstan, important partners in this process are not the US, but China, Russia, India, Türkiye and other Asian giants.
The visit of the American secretary of state coincided with Kazakhstan's preparations for parliamentary elections and was the first since the re-election of Kassym-Jomart Tokayev as president of the country. To some extent, it was a demonstration of support for the political course pursued by the Kazakh leadership.
Astana and Tashkent have not supported Russian actions in Ukraine, preferring to support the latter's territorial integrity instead. However, they continue to distance from the risks of being directly involved in the conflict between the West and Russia.
For Kazakhstan and Uzbekistan, it is important that the US understands Russia's place and role not only in the economic agenda, but also in other aspects of regional security. This understanding is largely present, albeit with a focus on its own interests. For example, Washington has exempted from sanctions the Caspian Pipeline Consortium, which is transporting the Kazakh oil to the West through Russia. At the same time, the US insists that these countries must comply with the basic parameters of the sanctions regime imposed on Russia.
During a joint press conference with Blinken, Kazakh Minister of Foreign Affairs, Mukhtar Tleuberdi, noted the difficulties associated with sanctions. Stating that the economies of Kazakhstan and Russia "have been interconnected for a long time," the Kazakh minister said the two countries were part of the Eurasian Economic Union as well.
"Sometimes it is very difficult to manage how we can ensure free trade in goods and services without borders. Yet, we have tried to avoid sanctions being evaded by Russia or other foreign companies," the Kazakh minister said.
Meanwhile, Blinken noted that the US has made "significant success" in strengthening ties with Kazakhstan, particularly in recent years, and would look for practical ways to do more with other Central Asian countries.
Priorities for Central Asia
The strengthening of ties between Washington and the Central Asian Five was discussed separately in the traditional C5+1 meeting of the US Secretary of State with the foreign ministers of the region.
Despite the formal character of the meeting, Secretary Blinken could define Washington's foreign policy priorities, emphasising US support for the sovereignty, independence and territorial integrity of the states in the region.
Donald Lu, Assistant Secretary of State for South and Central Asian Affairs, said before the trip that the State Department's "primary objective" was to "show that the US was a reliable partner" as opposed to Russia.
At a joint press conference with his Kazakh counterpart, Blinken welcomed the country's acceptance of more than 200,000 Russian citizens who fled the country after the war began last February, as well as the delivery of food, clothing and other humanitarian aid to Ukraine. The same is true of other regional actors who have welcomed tens of thousands of Russian citizens over the past year.
However, Russia is not the only cause of US concern in the region. Another, no less important geopolitical competitor of Washington is China. Therefore, by building its relations with Central Asian states, the US seeks to reduce Beijing's economic influence in the region by promising support for the economic plans of the Central Asian states. However, this support is mainly declared, with the exception of those areas in which American companies are actively involved, primarily the energy sector.
In Tashkent, Blinken discussed with the Acting Minister of Foreign Affairs, Bakhtiyor Saidov, increasing US investment. Uzbek-American joint ventures have been operating in Uzbekistan for several years. American companies in Uzbekistan specialise in the automotive industry, petrochemicals, textiles and light industry, and the production of food, construction materials and services. Since both the volume of American investment and the number of US companies in Uzbekistan is low, Tashkent and Washington are exploring the possibility of increasing the pace of cooperation.
In recent years, especially after the US withdrawal from Afghanistan, Uzbekistan's role in Afghanistan has increased significantly. Washington is interested in Tashkent as a mediator on the Afghan issues. However, there is no talk yet about the practical use of Tashkent's potential in the Afghan direction.
Amid the increasing strategic competition between the US and China, losing ground in Afghanistan could benefit the US adversaries. Although the US and its allies, like the rest of the world, refuse to recognise the Taliban-led government, Beijing and Moscow are actively establishing communications with Afghanistan's new leadership.
The US may also have interests in the country in these circumstances. Therefore, Tashkent can be used as a platform for political dialogue with the new Afghan authorities or their representatives. After all, there are active ISIS cells in the country that pose a security threat to US interests in the Middle East and Central Asia.
The growing tandem
Certainly, the Central Asian actors are not going to become a battleground for the global power centres either. They articulate their position more loudly these days.
On March 3, the Uzbek President Shavkat Mirziyoyev met with his Kazakh counterpart Tokayev in Shymkent, Kazakhstan. According to official reports, the parties discussed the implementation of agreements reached following Kassym-Jomart Tokayev's state visit to Tashkent in December 2022.
The leaders of Uzbekistan and Kazakhstan then signed the Treaty on Allied Relations, as well as the Treaty on Border Demarcation. These documents create the basis for the establishment of a common security system with military-political, economic and humanitarian components.
Both sides have been implementing a joint format of military exercises for some time now. The military component of alliance between the two countries is expected to develop further in the coming years.
The strengthening Kazakhs-Uzbek tandem has the potential to become a leading factor in the Central Asian politics. Also, as part of the Turkic cooperation, we can see the emergence of two conventional poles of Turkic interaction: the Azerbaijani-Turkish tandem in the west of the Caspian and the Kazakh-Uzbek tandem in the east. Thus, the future of this important regional geopolitical format also depends on the effective interaction of these poles of Turkic integration.
At present, the Uzbek-Kazakh tandem is developing intensely, including in terms of infrastructure. Above all, it is about the establishment of close economic ties.
Currently, the parties are discussing the prospects for increasing mutual trade turnover, attracting investment, and developing cooperation in various sectors, including industry, energy, agriculture, transport and logistics.
Last year, the mutual trade turnover between these countries exceeded ₼4b, breaking a historical record. There is now an agreement not to slow down the pace, bringing trade turnover up to $10b in the near future. This ensures macroeconomic stability and contributes to the economic foundation of the emerging union between the two countries.
Undoubtedly, external players are closely observing the ongoing processes. For those centres of power that seek to strengthen their influence in Central Asia, the strengthening of relations between Astana and Tashkent can become an obstacle to their interests if they do not comply with the rules of the game being set by Astana and Tashkent. Apparently, such rules will be shaped directly by the countries of the region.