Bakının səylərinə baxmayaraq, regionda və ondan kənarda münaqişənin tezliklə başa çatmasında maraqlı olmayan qüvvələr var
General Karl fon Klauzevitsin «Müharibə siyasətin başqa vasitələrlə davamıdır» fikri artıq klassikaya çevrilib. Hərbi vasitələrə əl atılmasının «son seçim» olması isə başqa mövzudur. Bütün başqa vasitələr – siyasi, hüquqi, diplomatik sınanıbsa və nəticə verməyibsə, bu halda hərbi yola əl atılmasının anlamı olur.
Bu gün Azərbaycan Qarabağ trekində məhz bu siyasəti nümayiş etdirir. Xankəndi-Turşsu yolundakı insident də bunun təsdiqidir.
RSQ-nin çətiri altında… təhlükəli qaçaqmalçılıq?
Yəqin ki, bu informasiyanın Qarabağ ətrafında postmüharibə proseslərinin gedişini «əvvəl» və «sonra» kimi iki hissəyə ayırdığını düşünənlər haqlıdırlar. Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin məlumatında bildirilir ki, «Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu torpaq yolundan istifadə edilməklə Ermənistan Respublikasından hərbi ləvazimatların, silah-sursatın və şəxsi heyətin Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərinə daşınmasının həyata keçirilməsi barədə operativ məlumatlar daxil olub.
Martın 5-də səhər saatlarında daxil olmuş məlumatın yoxlanması məqsədilə qanunsuz hərbi daşınmalar həyata keçirən nəqliyyat vasitələrinin Azərbaycan Ordusunun bölmələri tərəfindən saxlanılaraq yoxlanılmasına cəhd göstərilib.
Qarşı tərəfdən atəş açılıb və baş vermiş atışma nəticəsində hər iki tərəfdən həlak olan və yaralananlar var». Sonradan hadisənin detalları da məlum olub: Azərbaycan tərəfinin itkisi 2, Ermənistan tərəfininki isə 3 nəfər olub. İnternetdə və sosial şəbəkələrdə peyda olmuş video və fotomateriallardan isə Azərbaycan hərbçiləri tərəfindən saxlanılmış «UAZ» markalı maşının silah daşıdığı aydın şəkildə ortaya çıxıb – şəkillərdə maşının içərisində avtomatların və güllə yeşiklərinin olduğu aydın görünür.
Belə bir vəziyyətdə separatçılar dərhal öz versiyalarını ortaya atıblar: guya azərbaycanlılar «Dağlıq Qarabağ polisinin pasport-viza xidmətinin əməkdaşlarını atəşə tutub». Bənzər fikirlərə Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin (RSQ) press-rezilində də rast gəlinib. Bakının (o cümlədən başqalarının) sualları isə çoxlarını çətin vəziyyətə salıb. Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti yerləşdirildikləri ərazi ilə Ermənistan arasında əlaqə üçün Laçın dəhlizindən istifadə olunur və bu, Müdafiə Nazirliyinin açıqlamasında da xatırladılır. Öz tərəfimizdən onu da əlavə edək ki, bu yol humanitar daşımalar üçün açıqdır. Belə bir vəziyyətdə alternativ yoldan istifadə zərurəti nədən qaynaqlanırmış? Ermənistan dövlət nömrə nişanına malik avtomobilin Azərbaycan ərazisində nə işi var imiş? Üstəlik, söhbət silah-sursat daşıyan maşından gedir. Heç kimin tanımadığı separatçı qurumun hansı «pasport-viza xidməti»ndən söhbət gedə bilər?
Bu suallar yalnız separatçılara yox, həm də rusiyalı sülhməramlılara ünvanlanır. RSQ-nin Xankəndiyə yerləşdirilməsindən iki ildən artıq vaxt keçməsinə baxmayaraq, niyə separatçıların silahlı birləşmələri mövcudluğunu hələ də davam etdirir? Laçın dəhlizində nəzarət-buraxılış məntəqələrinə malik RSQ niyə bu cür silah, sursat və mina tranzitinin qarşısını niyə almır? Sülhməramlıların təhlükəli qaçaqmalçılıqla məşğul olan erməni maşınlarını müşayiət etdiyini göstərən şok kadrları necə izah etmək olar?
Rəsmi Moskva isə Şuşada «İsgəndər» raketinin qalıqlarının tapılmasından sonra olduğu kimi, indi də susur. Amma bu, onu siyasi məsuliyyətdən azad etmir. Xüsusilə indiki şəraitdə.
Dialoq fonunda insident
Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu yolundakı insident Azərbaycan nümayəndəsi Ramin Məmmədlinin Qarabağ regionunun erməni icmasının təmsilçiləri ilə görüşündən dərhal sonra baş verib. Məlum olduğu kimi, ekspertlər həmin görüşə son dərəcə böyük diqqət göstərirdi və bu, tamamilə məntiqlidir. Belə ki, Ruben Vardanyanın istefasına nail olmuş Azərbaycan Qarabağın erməni icması ilə dialoqu bərpa edib və bu, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Münhen görüşündə səsləndirdiyi fikirə tam uyğundur. Dövlət başçısı həmin görüşdə danışıqların iki istiqaməti olduğunu bildirmişdi. Birinci istiqamət Ermənistanla sülh müqaviləsi üzərində aparılmalı olan müzakirələrdir ki, orada Qarabağdan söhbət getmir, ikinci istiqamət isə Qarabağ ermənilərinin Azərbaycan
Cəmiyyətinə inteqrasiyasını nəzərdə tutan dialoqdur. Bununla yanaşı, Bakı regiona «ixrac edilmiş» rusiyalı kriminal oliqarx Ruben Vardanyanla hər hansı təması rədd edirdi və artıq bu məsələdə istəyinə nail olub.
Görüşə gəlincə, gözlənildiyi kimi, o, vasitəçilər – istər Rusiya, istər ABŞ, həmçinin Avropa İttifaqı tərəfindən də alqışlanmışdı. Separatçılar arasında isə bu, çaşqınlığa səbəb olmuşdu. Əvvəlcə onlar ümumiyyətlə fasilə götürmüşdülər. Sonradan guya heç bir görüşün olmadığı görüntüsü yaratmaq cəhdləri başlamış, sonda, nəhayət, açıqlama verilmişdi: bəli, görüş olub, lakin orada inteqrasiya məsələləri müzakirə edilməyib! Azərbaycanlılar buna bənzər nələrisə müzakirə etməyə çalışıb, lakin bizim nümayəndələrimiz imkan verməyib!
Əlbəttə, 44 günlük müharibə dövrü ilə acı paralel aparmamaq, Artsrun Ovannisyanın «taktiki geri çəkilmə» ilə bağlı fikirlərini yada salmamaq, bu dəfə press-relizdə «taktiki geri çəkilmə»nin olub-olmadığı sualını verməmək də olar. Vacib olan bu deyil. Dialoqun bərpası Xankəndidə əhvalın nə qədər dəyişdiyinin göstəricisidir. Orada artıq anlayırlar ki, 1988-ci ilə qayıtmaq mümkün deyil, Bakının irəli sürdüyü şərtlərlə Azərbaycan cəmiyyətinə inteqrasiya, xüsusilə də «miatsum» layihəsinin üzərindən «yağlı xətt»in çəkilməsi qaçılmazdır. Millətçilər üçün ən pisi isə Xankəndidə, Ağdərədə, Xocavənddə bu variantı qəbul etməyə hazır olanların sayının kifayət qədər çox olmasıdır. Bəli, 44 günlük müharibə «miatsum»un üzərindən birdəfəlik xətt çəkib. Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi kimi gerçəkləşməsi mümkün olmayan arzu onsuz da lap əvvəldən güclə gündəmdə saxlanılırdı. İndi isə ağılla düşünmək, gələcəyi mənasız fantaziyalar üzərində deyil, reallıqlardan çıxış etməklə qurmaq vaxtıdır. Beləliklə, RSQ-nin nəzarətindəki ərazilərdə gizli təşviş hiss olunur. Çünki separatçıların rəhbərləri hadisələrin bu cür inkişaf edəcəyinə hazır deyildilər. İndi onlar bilmirlər nə etsinlər: Bakının ayağına getsinlər? Bəs, birdən elədiklərinin hesabı soruldu? Bəlkə öz xətlərini davam etdirsinlər? Amma bunun da cavabını vermək lazım gələgək. Xüsusilə son hadisələr fonunda.
Diplomatik yenidərqurma
Ermənistan rəhbərliyi hərbi darmadağının ardınca diplomatik məğlubiyyətə uğradıqlarını anlayır. Azərbaycan Prezidenti Bakıda keçirilən qlobal forumda deyib: «Münaqişələrin həlli iki cür olur – dinc yolla və qeyri-dinc yolla. Biz Ermənistanla münaqişəni dinc yolla həll etməyə çalışırdıq». Dövlət başçısı bildirib ki, buna baxmayaraq Ermənistan BMT TŞ-nin Qarabağla bağlı qəbul etdiyi qətnamələrə məhəl qoymayıb, beynəlxalq hüquqa və dünya birliyinə hörmətsizlik edib. İlham Əliyev deyib ki, ATƏT-in Minsk qrupu isə vəziyyəti «dondurmağa» çalışıb: «Lakin biz bununla razılaşmadıq. Biz özünümüdafiə hüququmuzdan, BMT-nin Xartiyasından, xüsusən də onun 51-ci maddəsindən istifadə edərək düzgün olanı etdik. Biz öz ərazilərimizi güc tətbiq etməklə azad etdik. Bu, bizim legitim hüququmuz idi».
Bu gün Azərbaycan yenidən sülh yoluna üstünlük verir. Bununla yanaşı, indi Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesinə fəal şəkildə Rusiya, ABŞ və Avropa İttifaqı da qoşulur. Aİ-nin xüsusi nümayəndəsi Toyvo Klaar və onun amerikalı həmkarı Luis Bono regiona səfərlər edir, bu yaxınlarda isə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov da Bakıda olub. Həm Bono, həm də Klaar Laçın yolunun yalnız humanitar yüklərin daşınması üçün istifadə edilməli olduğu ilə razıdırlar. Onlar əmindirlər ki, Azərbaycanın yoldan qeyri-qanuni tranzit üçün istifadə olunmasını hiddətlə qarşılaması tamamilə məntiqlidir.
Nəhayət, indi gündəliyi Bakı müəyyənləşdirir və bunu vasitəçilər də yaxşı bilir. Azərbaycanın 44 günlük müharibədə qazandığı qələbədən sonra regionda geosiyasi yenidənqurma prosesi başlayıb, Bakının beynəlxalq arenadakı rolu və çəkisi artıb və bunu nəzərə almamaq mümkün olmayacaq.
Amma görünən odur ki, istər regionda, istərsə də ondan kənarda sülhdə maraqlı olmayan qüvvələr qalmaqdadır. Azərbaycanın NATO-dakı nümayəndəliiyinin rəhbəri Cəfər Hüseynzadə bildirib ki, Ermənistan Rusiya sülhməramlılarının dəstəyi ilə Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu yolu ilə Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonu ərazisində qoşun göndərməyə davam edir: «Üçtərəfli bəyannamənin <…> qəsdən pozulması hərbi əməliyyatların bərpasına yol aça bilər».

Несмотря на усилия Баку, в регионе и за его пределами есть силы, не заинтересованные в скором завершении конфликта
Фраза генерала Карла фон Клаузевица «Война есть продолжение политики другими средствами» стала уже классической. Другое дело, что использование военных средств - это априори «выбор последнего момента». И прибегать к нему имеет смысл, когда испробованы все другие - политические, юридические, дипломатические рычаги.
Именно эту политику демонстрирует на карабахском треке Азербайджан. Что и показывают события вокруг инцидента на дороге Ханкенди-Туршсу.
Опасная контрабанда… под прикрытием РМК?
Наверное, правы те, кто полагает, что эта информация расколола послевоенный этап событий вокруг Карабаха на «до» и «после». Как сообщало Минобороны Азербайджана, «поступила оперативная информация об осуществлении перевозки военного оборудования, боеприпасов и личного состава из Республики Армения на территории Азербайджана, где временно дислоцируется российский миротворческий контингент, с использованием грунтовой дороги Ханкенди-Халфали-Туршсу. Утром 5 марта с целью проверки поступившей информации подразделениями Азербайджанской армии была предпринята попытка задержания и проверки транспортных средств, осуществляющих незаконные военные перевозки. С противоположной стороны был открыт огонь, и в результате перестрелки есть потери и раненые с обеих сторон». Потом стали известны подробности: с азербайджанской стороны погибли двое, с армянской - трое. В интернет и социальные сети просочились видео- и фотоматериалы, убедительно доказывавшие, что УАЗик «буханка», остановленный на дороге азербайджанскими военнослужащими, перевозил оружие - в объектив попали и автоматы, и ящик с патронами.
Сепаратисты оперативно запустили свою версию: дескать, плохие азербайджанцы расстреляли автомобиль «паспортно-визовой службы полиции Нагорного Карабаха». Нечто похожее появилось даже в пресс-релизе РМК. В Баку, и не только, начали задавать вопросы, без сомнения, очень неудобные для многих. Для сообщения между зоной временного размещения миротворческих сил России и Арменией используется Лачинская дорога, о чем напомнили в Минобороны. Добавим от себя: эта дорога открыта для гуманитарных перевозок. Зачем понадобилось ехать в обход? Что делал на территории Азербайджана автомобиль с государственными номерами Армении? Да еще и с грузом оружия? И что это за «паспортно-визовая служба» у никем не признанного сепаратистского образования?
Причем вопросы адресовались не только сепаратистам, но и российским миротворцам. Почему более чем через два года после развертывания РМК в Ханкенди продолжают действовать вооруженные формирования сепаратистов? Почему РМК, у которого на Лачинской дороге свои блокпосты, не пресекает такого рода незаконный транзит оружия, боеприпасов, мин? Как объяснить попавшие в прессу шокирующие кадры, где росмиротворцы сопровождают армянские грузовики с опасной контрабандой?
Официальная Москва молчит, как молчала и после обнаружения в Шуше осколков «Искандеров». Но это ни в коей мере не освобождает от политической ответственности. Тем более в нынешней обстановке.
Инцидент на фоне диалога
Инцидент на дороге Ханкенди-Халфали-Туршсу произошел вскоре после встречи азербайджанского переговорщика Рамина Маммедли с представителями армянской общины Карабахского региона. Той встрече эксперты уделили весьма пристальное внимание, что вполне логично. Добившись отставки Рубена Варданяна, Азербайджан возобновил диалог с армянской общиной Карабаха - в полном соответствии с заявлением Президента Ильхама Алиева на встрече в Мюнхене, где глава государства очертил два переговорных вектора. Первый путь - мирный договор с Арменией, где не будет никакого упоминания о Карабахе, второй - обсуждение вопросов интеграции в азербайджанское общество с армянами Карабаха. Азербайджан категорически отказался обсуждать что-либо с «экспортированным» в регион российским криминальным олигархом Рубеном Варданяном - и добился своего.
Встречу, как того и следовало ожидать, приветствовали посредники - и Россия, и США, а также Евросоюз. А вот в стане самих сепаратистов она вызвала явное замешательство. Сначала там вообще взяли паузу. Потом попытались сделать вид, будто никакой встречи и не было. Затем все же выдавили из себя «релиз»: да, встреча была, но на ней не обсуждались вопросы интеграции! Азербайджанцы попытались что-то такое обсудить, но наши представители не позволили!
Можно, конечно, воздержаться от язвительных параллелей с 44-дневной войной, «тактическим отступлением» в заявлении Арцруна Ованнисяна и не интересоваться, имеет ли место «тактическое отступление» теперь уже в пресс-релизе. Важно другое. Возобновившийся диалог показывает, насколько изменились настроения в Ханкенди. Там уже понимают, что возвращения к 1988 году не будет. И что придется интегрироваться в азербайджанское общество на условиях Баку, то есть без административной автономии, и тем более можно поставить жирный крест на проекте «миацума». И самое неприятное для националистов, что в Ханкенди, Агдере, Ходжавенде предостаточно тех, кто такой вариант готов принять. 44-дневная война подвела черту под «миацумом». С самого начала все несбыточные мечты о присоединении Карабаха к Армении держались лишь на грубой силе. И сегодня, когда этот силовой аргумент исчез, пора уже браться за ум и строить свое будущее, исходя из реалий, а не чреватых фантазий. В результате в зоне временного размещения РМК ощущается скрытая паника. К такому повороту событий верхушка сепаратистов не была готова. И теперь здесь не знают, что делать: идти на поклон к Баку? А если спросят за все содеянное? Продолжать гнуть свою линию? Но каким будет ответ? Особенно на нынешнем фоне.
Дипломатическое переформатирование
Армянская верхушка не может не понимать, что страна вслед за военным разгромом терпит и дипломатическое поражение. Выступая на Глобальном форуме в Баку, Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил: «Конфликты можно разрешить двумя путями: мирным и немирным. Мы очень старались урегулировать конфликт с Арменией мирным путем». Однако, как подчеркнул глава государства, Армения проигнорировала резолюции СБ ООН по Карабаху, продемонстрировав неуважение к международному праву и сообществу. Отметив, что Минская группа ОБСЕ, как показалось Азербайджану, хотела заморозить ситуацию, глава государства продолжил: «Но мы с этим не согласились. Мы сделали то, что посчитали нужным сделать, используя наше право на самооборону, Устав ООН, в частности статью 51. Мы освободили наши территории силой. Это было наше законное право». Сегодня Азербайджан вновь выступает за мирный путь. Более того, сегодня к урегулированию отношений между Баку и Ереваном активно подключаются и Россия, и США, и Евросоюз. Спецпредставитель ЕC Тойво Клаар и его американский коллега Луис Боно совершают челночные вояжи по региону, не так давно Баку посетил также глава МИД РФ Сергей Лавров. И Боно, и Клаар согласились с тем, что Лачинская дорога должна использоваться только для перевозки гуманитарных грузов и что озабоченность Азербайджана в связи с незаконным транзитом вполне обоснована.
Наконец, и посредники это прекрасно понимают, в нынешней ситуации диктует повестку дня уже Баку. После победы Азербайджана в 44-дневной войне в регионе начался процесс геополитического переформатирования, роль и вес Баку на международной арене возросли, и это не учитывать уже не получится.
Но, судя по всему, и в самом регионе, и за его пределами есть силы, которые не заинтересованы в мире. Именно поэтому глава представительства Азербайджана в НАТО Джафар Гусейнзаде, заявив, что при поддержке российских миротворцев Армения продолжает переброску своих войск через альтернативную грунтовую дорогу Ханкенди-Халфали-Туршсу в Карабахский экономический регион Азербайджана, предупредил: «Умышленное нарушение трехстороннего Заявления <…> может спровоцировать возобновление боевых действий».