Bakının səylərinə baxmayaraq, regionda və ondan kənarda münaqişənin tezliklə başa çatmasında maraqlı olmayan qüvvələr var
General Karl fon Klauzevitsin «Müharibə siyasətin başqa vasitələrlə davamıdır» fikri artıq klassikaya çevrilib. Hərbi vasitələrə əl atılmasının «son seçim» olması isə başqa mövzudur. Bütün başqa vasitələr – siyasi, hüquqi, diplomatik sınanıbsa və nəticə verməyibsə, bu halda hərbi yola əl atılmasının anlamı olur.
Bu gün Azərbaycan Qarabağ trekində məhz bu siyasəti nümayiş etdirir. Xankəndi-Turşsu yolundakı insident də bunun təsdiqidir.
RSQ-nin çətiri altında… təhlükəli qaçaqmalçılıq?
Yəqin ki, bu informasiyanın Qarabağ ətrafında postmüharibə proseslərinin gedişini «əvvəl» və «sonra» kimi iki hissəyə ayırdığını düşünənlər haqlıdırlar. Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin məlumatında bildirilir ki, «Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu torpaq yolundan istifadə edilməklə Ermənistan Respublikasından hərbi ləvazimatların, silah-sursatın və şəxsi heyətin Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərinə daşınmasının həyata keçirilməsi barədə operativ məlumatlar daxil olub.
Martın 5-də səhər saatlarında daxil olmuş məlumatın yoxlanması məqsədilə qanunsuz hərbi daşınmalar həyata keçirən nəqliyyat vasitələrinin Azərbaycan Ordusunun bölmələri tərəfindən saxlanılaraq yoxlanılmasına cəhd göstərilib.
Qarşı tərəfdən atəş açılıb və baş vermiş atışma nəticəsində hər iki tərəfdən həlak olan və yaralananlar var». Sonradan hadisənin detalları da məlum olub: Azərbaycan tərəfinin itkisi 2, Ermənistan tərəfininki isə 3 nəfər olub. İnternetdə və sosial şəbəkələrdə peyda olmuş video və fotomateriallardan isə Azərbaycan hərbçiləri tərəfindən saxlanılmış «UAZ» markalı maşının silah daşıdığı aydın şəkildə ortaya çıxıb – şəkillərdə maşının içərisində avtomatların və güllə yeşiklərinin olduğu aydın görünür.
Belə bir vəziyyətdə separatçılar dərhal öz versiyalarını ortaya atıblar: guya azərbaycanlılar «Dağlıq Qarabağ polisinin pasport-viza xidmətinin əməkdaşlarını atəşə tutub». Bənzər fikirlərə Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin (RSQ) press-rezilində də rast gəlinib. Bakının (o cümlədən başqalarının) sualları isə çoxlarını çətin vəziyyətə salıb. Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti yerləşdirildikləri ərazi ilə Ermənistan arasında əlaqə üçün Laçın dəhlizindən istifadə olunur və bu, Müdafiə Nazirliyinin açıqlamasında da xatırladılır. Öz tərəfimizdən onu da əlavə edək ki, bu yol humanitar daşımalar üçün açıqdır. Belə bir vəziyyətdə alternativ yoldan istifadə zərurəti nədən qaynaqlanırmış? Ermənistan dövlət nömrə nişanına malik avtomobilin Azərbaycan ərazisində nə işi var imiş? Üstəlik, söhbət silah-sursat daşıyan maşından gedir. Heç kimin tanımadığı separatçı qurumun hansı «pasport-viza xidməti»ndən söhbət gedə bilər?
Bu suallar yalnız separatçılara yox, həm də rusiyalı sülhməramlılara ünvanlanır. RSQ-nin Xankəndiyə yerləşdirilməsindən iki ildən artıq vaxt keçməsinə baxmayaraq, niyə separatçıların silahlı birləşmələri mövcudluğunu hələ də davam etdirir? Laçın dəhlizində nəzarət-buraxılış məntəqələrinə malik RSQ niyə bu cür silah, sursat və mina tranzitinin qarşısını niyə almır? Sülhməramlıların təhlükəli qaçaqmalçılıqla məşğul olan erməni maşınlarını müşayiət etdiyini göstərən şok kadrları necə izah etmək olar?
Rəsmi Moskva isə Şuşada «İsgəndər» raketinin qalıqlarının tapılmasından sonra olduğu kimi, indi də susur. Amma bu, onu siyasi məsuliyyətdən azad etmir. Xüsusilə indiki şəraitdə.
Dialoq fonunda insident
Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu yolundakı insident Azərbaycan nümayəndəsi Ramin Məmmədlinin Qarabağ regionunun erməni icmasının təmsilçiləri ilə görüşündən dərhal sonra baş verib. Məlum olduğu kimi, ekspertlər həmin görüşə son dərəcə böyük diqqət göstərirdi və bu, tamamilə məntiqlidir. Belə ki, Ruben Vardanyanın istefasına nail olmuş Azərbaycan Qarabağın erməni icması ilə dialoqu bərpa edib və bu, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Münhen görüşündə səsləndirdiyi fikirə tam uyğundur. Dövlət başçısı həmin görüşdə danışıqların iki istiqaməti olduğunu bildirmişdi. Birinci istiqamət Ermənistanla sülh müqaviləsi üzərində aparılmalı olan müzakirələrdir ki, orada Qarabağdan söhbət getmir, ikinci istiqamət isə Qarabağ ermənilərinin Azərbaycan
Cəmiyyətinə inteqrasiyasını nəzərdə tutan dialoqdur. Bununla yanaşı, Bakı regiona «ixrac edilmiş» rusiyalı kriminal oliqarx Ruben Vardanyanla hər hansı təması rədd edirdi və artıq bu məsələdə istəyinə nail olub.
Görüşə gəlincə, gözlənildiyi kimi, o, vasitəçilər – istər Rusiya, istər ABŞ, həmçinin Avropa İttifaqı tərəfindən də alqışlanmışdı. Separatçılar arasında isə bu, çaşqınlığa səbəb olmuşdu. Əvvəlcə onlar ümumiyyətlə fasilə götürmüşdülər. Sonradan guya heç bir görüşün olmadığı görüntüsü yaratmaq cəhdləri başlamış, sonda, nəhayət, açıqlama verilmişdi: bəli, görüş olub, lakin orada inteqrasiya məsələləri müzakirə edilməyib! Azərbaycanlılar buna bənzər nələrisə müzakirə etməyə çalışıb, lakin bizim nümayəndələrimiz imkan verməyib!
Əlbəttə, 44 günlük müharibə dövrü ilə acı paralel aparmamaq, Artsrun Ovannisyanın «taktiki geri çəkilmə» ilə bağlı fikirlərini yada salmamaq, bu dəfə press-relizdə «taktiki geri çəkilmə»nin olub-olmadığı sualını verməmək də olar. Vacib olan bu deyil. Dialoqun bərpası Xankəndidə əhvalın nə qədər dəyişdiyinin göstəricisidir. Orada artıq anlayırlar ki, 1988-ci ilə qayıtmaq mümkün deyil, Bakının irəli sürdüyü şərtlərlə Azərbaycan cəmiyyətinə inteqrasiya, xüsusilə də «miatsum» layihəsinin üzərindən «yağlı xətt»in çəkilməsi qaçılmazdır. Millətçilər üçün ən pisi isə Xankəndidə, Ağdərədə, Xocavənddə bu variantı qəbul etməyə hazır olanların sayının kifayət qədər çox olmasıdır. Bəli, 44 günlük müharibə «miatsum»un üzərindən birdəfəlik xətt çəkib. Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi kimi gerçəkləşməsi mümkün olmayan arzu onsuz da lap əvvəldən güclə gündəmdə saxlanılırdı. İndi isə ağılla düşünmək, gələcəyi mənasız fantaziyalar üzərində deyil, reallıqlardan çıxış etməklə qurmaq vaxtıdır. Beləliklə, RSQ-nin nəzarətindəki ərazilərdə gizli təşviş hiss olunur. Çünki separatçıların rəhbərləri hadisələrin bu cür inkişaf edəcəyinə hazır deyildilər. İndi onlar bilmirlər nə etsinlər: Bakının ayağına getsinlər? Bəs, birdən elədiklərinin hesabı soruldu? Bəlkə öz xətlərini davam etdirsinlər? Amma bunun da cavabını vermək lazım gələgək. Xüsusilə son hadisələr fonunda.
Diplomatik yenidərqurma
Ermənistan rəhbərliyi hərbi darmadağının ardınca diplomatik məğlubiyyətə uğradıqlarını anlayır. Azərbaycan Prezidenti Bakıda keçirilən qlobal forumda deyib: «Münaqişələrin həlli iki cür olur – dinc yolla və qeyri-dinc yolla. Biz Ermənistanla münaqişəni dinc yolla həll etməyə çalışırdıq». Dövlət başçısı bildirib ki, buna baxmayaraq Ermənistan BMT TŞ-nin Qarabağla bağlı qəbul etdiyi qətnamələrə məhəl qoymayıb, beynəlxalq hüquqa və dünya birliyinə hörmətsizlik edib. İlham Əliyev deyib ki, ATƏT-in Minsk qrupu isə vəziyyəti «dondurmağa» çalışıb: «Lakin biz bununla razılaşmadıq. Biz özünümüdafiə hüququmuzdan, BMT-nin Xartiyasından, xüsusən də onun 51-ci maddəsindən istifadə edərək düzgün olanı etdik. Biz öz ərazilərimizi güc tətbiq etməklə azad etdik. Bu, bizim legitim hüququmuz idi».
Bu gün Azərbaycan yenidən sülh yoluna üstünlük verir. Bununla yanaşı, indi Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesinə fəal şəkildə Rusiya, ABŞ və Avropa İttifaqı da qoşulur. Aİ-nin xüsusi nümayəndəsi Toyvo Klaar və onun amerikalı həmkarı Luis Bono regiona səfərlər edir, bu yaxınlarda isə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov da Bakıda olub. Həm Bono, həm də Klaar Laçın yolunun yalnız humanitar yüklərin daşınması üçün istifadə edilməli olduğu ilə razıdırlar. Onlar əmindirlər ki, Azərbaycanın yoldan qeyri-qanuni tranzit üçün istifadə olunmasını hiddətlə qarşılaması tamamilə məntiqlidir.
Nəhayət, indi gündəliyi Bakı müəyyənləşdirir və bunu vasitəçilər də yaxşı bilir. Azərbaycanın 44 günlük müharibədə qazandığı qələbədən sonra regionda geosiyasi yenidənqurma prosesi başlayıb, Bakının beynəlxalq arenadakı rolu və çəkisi artıb və bunu nəzərə almamaq mümkün olmayacaq.
Amma görünən odur ki, istər regionda, istərsə də ondan kənarda sülhdə maraqlı olmayan qüvvələr qalmaqdadır. Azərbaycanın NATO-dakı nümayəndəliiyinin rəhbəri Cəfər Hüseynzadə bildirib ki, Ermənistan Rusiya sülhməramlılarının dəstəyi ilə Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu yolu ilə Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonu ərazisində qoşun göndərməyə davam edir: «Üçtərəfli bəyannamənin <…> qəsdən pozulması hərbi əməliyyatların bərpasına yol aça bilər».

Despite Baku's efforts, there are forces in the region and beyond not interested in ending the conflict
General Carl von Clausewitz's famous statement "War is the continuation of politics by other means" has become a classic. However, the use of military means is a priori a last minute choice. It makes sense to resort to it when all other political, legal and diplomatic levers have proved to be ineffective.
This is the policy that Azerbaijan has been demonstrating in Karabakh. Like the events following the incident at the Khankendi-Turshsu road.
Dangerous smuggling... under the cover of the RPC?
Those who believe this information split the post-war phase of events in and around Karabakh into "before" and "after" are probably right. According to the Azerbaijani Ministry of Defense, "we received an operational report about the transportation of military equipment, ammunition and personnel from the Republic of Armenia to the territory of Azerbaijan temporarily hosting the Russian Peacekeeping Contingent (RPC) using the Khankendi-Khalfali-Turshsu road. In the morning of March 5, in order to verify the information, units of the Azerbaijani Army attempted to detain and check the vehicles carrying out illegal military operations. However, they came under fire from the opposite side. As a result of the exchange of fire, there were casualties on both sides. The details emerged later: two casualties on the Azerbaijani side and three on the Armenian side. Video and photo footage leaked online proved that an UAZ stopped by Azerbaijani soldiers was carrying weapons, including assault rifles and a box of ammunition.
Separatists were quick to launch their own version: bad Azerbaijanis fired at one of the vehicles of the passport and visa service of the Nagorno-Karabakh police. Something similar appeared in the press release of RPC. This raised questions both in Baku and beyond which many found uncomfortable. The Azerbaijani Ministry of Defense reminded that the communication between the zone of temporary deployment of RPC and Armenia is provided through the Lachin corridor. We just add that the same road is open for humanitarian traffic as well. Why did the UAZ take a different route? What was a car with Armenian plate number and laden with arms doing in Azerbaijan? And what about the alleged passport and visa service of the unrecognised separatist entity?
The questions were addressed not only to the separatists, but also to the Russian peacekeepers. Why are the armed groups of separatists still operating in the region more than two years after the deployment of the RPC in Khankendi? Why do not the RPC prevent the illegal transit of weapons, ammunition and mines using its own checkpoints on the Lachin road? How can they explain the shocking footage of Russian peacekeepers escorting Armenian trucks with the dangerous load?
Moscow remains silent, as was the case after the fragments of missiles Iskanders were discovered in Shusha. But this in no way exempts them from political responsibility, especially under the current circumstances.
Incident amid dialogue
The incident on the Khankendi-Khalfali-Turshsu road occurred shortly after the meeting between the Azerbaijani negotiator, Ramin Mammadli, and representatives of the Armenian community of Karabakh. Experts closely observed the meeting, which is quite logical. After forcing Ruben Vardanian to resign, Azerbaijan renewed the dialogue with the Armenian community of Karabakh in full compliance with President Ilham Aliyev's statement at the Munich meeting, where the head of state outlined two vectors of expected negotiations. The first is a peace treaty with Armenia, where Karabakh is no longer mentioned; the second is the discussions on integrating the Karabakh Armenians into the Azerbaijani society. Baku categorically refused to discuss anything with the "exported" Russian criminal oligarch Ruben Vardanian and succeedeed.
As expected, the meeting was welcomed by mediators from Russia, the US, and the EU. However, it caused an obvious confusion among the separatists. They paused first, then tried to pretend that no meeting ever took place. Finally, they issued a press release confirming the meeting, but claiming the absence of any discussions on integration. As if the Azerbaijanis tried to discuss something like this, but their representatives did not allow it!
Well, we'll refrain from making nasty comments about the obvious parallels with a similar statement made by Artsrun Hovannisian during the 44-day war about the "tactical retreat". It is important that the renewed dialogue shows the change in the mood of Armenians in Khankendi. They start to realise that there will be no return to 1988. And that they will have to integrate into the Azerbaijani society on the conditions of Baku, that is, without administrative autonomy. Plus they can forget about the notorious Miatsum project once and for all. And the most unpleasant thing for nationalists is that there are a lot of people in Khankendi, Aghdere and Khojavand who are ready to accept this option. The 44-day war finally closed the question of the Miatsum. From the beginning all the dreams about annexing Karabakh to Armenia have been based only on brute force. Today, when this argument is no longer valid, it is time to get smart and build future based on realities rather than failed fantasies. As a result, there is a latent panic in the interim RPC zone. The separatist leadership was not prepared for such a turn of events. Now they do not know what to do except bowing to Baku. What if Baku holds them accountable for what they did? Shall they continue to insist on their position? But what will be the response then, especially today?
Reformatting diplomatically
The Armenian leadership realises that the country is suffering a diplomatic defeat following its military defeat on the battlefield. Speaking at the Baku Global Forum, President Ilham Aliyev said: "Conflicts can be resolved in two ways: peacefully and non-peacefully. We have tried hard to solve the conflict with Armenia through peaceful means". However, Armenia had ignored the UN Security Council resolutions on Karabakh, showing disrespect for international law and the community. Noting that Azerbaijan found the OSCE Minsk Group willing to freeze the situation, President Aliyev continued: "But we objected. We did what we felt we had to do, using our right to self-defense, the UN Charter, in particular Article 51. We liberated our territories by force. This was our legitimate right." Azerbaijan is advocating the peaceful means of conflict resolution today as well. Moreover, Russia, the US and the EU are also actively joining the settlement process between Baku and Yerevan. EU Special Representative Toivo Klaar and his US colleague Louis L. Bono make shuttle trips in the region, Russian foreign minister Sergei Lavrov visited Baku recently. Both Bono and Klaar agree that the Lachin road should only be used for the transport of humanitarian goods, and that Azerbaijan's concerns about illegal transit are well founded.
Finally—the mediators are well aware of this—Baku is dictating the agenda in the current situation. After Azerbaijan's victory in the 44-day war, the process of geopolitical reformatting began in the region, Baku's role and reputation in the international arena increased. These facts cannot be ignored.
But apparently, there are forces both within and outside the region that are not interested in peace. That is why Jafar Huseynzade, the head of Azerbaijan's representation to NATO, stated that Armenia was continuing to transport troops through the alternative Khankendi-Khalfali-Turshsu dirt road into the Karabakh economic region of Azerbaijan with the support of Russian peacekeepers and warned: "The deliberate violation of the Trilateral Statement … can provoke a resumption of hostilities."