Ərəb ölkələri Bəşər Əsəd hökuməti ilə niyə məhz indi yaxınlaşmağa başlayıb?
Bu ilin martında Suriya Ərəb Respublikasında (SAR) silahlı münaqişənin başlanmasından 12 il keçir. Görünür, bu il biz uzun müddətdir davam edən bu Yaxın Şərq münaqişəsinin gedişində ciddi dönüşün şahidi olacağıq. Belə ki, ərəb ölkələrinin liderləri artıq Suriya Prezidenti Bəşər Əsədlə barışıq prosesinə başlayıb. Doğrudur, bəzi ərəb ölkələri bu prosesə bir neçə il bundan əvvəl start verib.
Ekspertlər hesab edirlər ki, fevralın 6-da baş verən zəlzələdən sonra Suriya ətrafında vəziyyət kəskin şəkildə dəyişib. Bir sıra Avropa ölkələrində artıq B.Əsədin Suriya hakimiyyətinin rəsmi lideri kimi qəbul olunmasına və Dəməşqlə əlaqələrin bərpasına normal yanaşan qüvvələr var. Amma təbii ki, ərəb dövlətlərinin Suriyaya münasibəti həlledici əhəmiyyət kəsb edəcək.
Ərəb qardaşlar yola gəlir
Fevralın 6-da baş verən zəlzələdən sonra Bəşər Əsəd Misir dövlət başçısı Əbdülfəttah əs-Sisi və Əlcəzair Prezidenti Əbdülməcid Təbbunla telefonla danışıb. O, münaqişə başlayandan bəri ilk dəfə Omana yollanıb. B.Əsəd martın ortalarında BƏƏ-yə rəsmi səfərə gedib. Bu, onun Suriya münaqişəsi başlayandan sonra bu ölkəyə ikinci (birincisi 2018-ci ildə baş tutub) səfəridir.
Əgər ciddi bir hadisə baş verməsə, Bəşər Əsəd hökuməti mayın 19-da Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtı Ər-Riyadda keçiriləcək Ərəb Dövlətləri Liqasının toplantısına dəvət olunacaq. Krallığın xarici işlər naziri Faysal bin Farhan bu istiqamətdə Dəməşqlə danışıqlar aparıldığını açıqlayıb. Əlverişli şərait olarsa, Ərəb Liqasının sammitində ya prezident B.Əsədin özü, ya da Suriya hökumətinin digər yüksək rütbəli rəsmisi iştirak edəcək.
Bu arada, Suriya nümayəndə heyətinin Ərəb Dövlətləri Liqasının iclaslarına qaytarılması təşəbbüsü daha əvvəl, yəni Əlcəzairin sədrliyi dövründə elan edilmişdi. Bu təşəbbüsün əsas müəllifi isə hələ o vaxt Suriya ilə əlaqələrini kəsməyən rəsmi Əlcəzair idi. Lakin həmin vaxt ABŞ-ın təzyiqi və ərəb dövlətlərinin bəzilərinin bu məsələyə soyuq münasibəti bu prosesi ləngitmişdi. Amma indi vəziyyət, demək olar ki, tamamilə dəyişib. Ərəb qardaşlar Əsədlə barışıq üçün sıraya düzülüb.
Ərəb dünyasının mühüm ölkələrindən biri olan Misir də Suriya ilə barışıq prosesini sürətləndirib. Əslində, Misir-Suriya əlaqələri 2013-cü ilin yayında Misirdə baş verən hərbi çevrilişdən sonra yaxşılaşmağa başlayıb. “Müsəlman Qardaşlar” iqtidarının devrilməsindən sonra marşal Əbdülfəttah əs-Sisi Suriya ilə münasibətləri yumşaltmaq qərarına gəlib. Hətta o vaxt KİV-lərdə Misirin Rusiya ilə koordinasiyalı şəkildə Suriyanın sahilyanı bölgələrinə əməliyyat qrupu göndərəcəyi ilə bağlı məlumatlar yayılmışdı. Lakin daha sonra bu proses dayandırılıb. Bəzi ekspertlərin fikrincə, buna səbəb Misirin əsas “sponsorları” olan BƏƏ və Səudiyyə Ərəbistanının Qahirənin Dəməşqlə yaxınlaşmasına isti yanaşmaması idi.
Lakin indi vəziyyət dəyişib. Fevralın 6-da baş verən zəlzələdən sonra Suriyaya yardım göndərən ölkələrdən biri də Misir idi. O vaxt Prezident Əbdülfəttah əs-Sisi Bəşər Əsədlə telefonla danışmış, Misirin humanitar yardımları isə tez bir zamanda Laziqiyyə dəniz limanına çatdırılmışdı.
Suriya xarici işlər naziri Faysal əl-Miqdad isə aprelin 1-də Qahirəyə səfər edib və misirli həmkarı Səmih Şükri ilə görüşüb. Danışıqlar zamanı tərəflər Misir və Suriya prezidentlərinin Ramazan ayından dərhal sonra aprelin sonuna planlaşdırılan görüşünü müzakirə ediblər. Bu o deməkdir ki, artıq Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ kimi Fars körfəzinin aparıcı ölkələri Suriya ilə barışığa yaşıl işıq yandırıb.
KİV-lərin məlumatına əsasən, Dəməşqlə hərtərəfli münasibətlərin bərpası Suriya münaqişəsinin siyasi həlli şəraitində mümkün olacaq. Qahirənin artıq Dəməşqlə barışıq prosesinə start verməsi isə Suriya ilə bağlı ümumi razılaşmanın olduğunu göstərir.
Bu arada, “ərəb baharı”nın ilk dəfə yayıldığı ölkə olan Tunis də ötən ilin payızında Suirya ilə diplomatik münasibətlərin bərpası barədə qərar verib.
Ərəblər Əsədlə niyə barışır?
İlk növbədə, Suriya münaqişəsinin uğursuz olması ərəb ölkələrini Dəməşqlə barışığa sövq edib. 12 illik silahlı qarşıdurma B.Əsədin iqtidardan getməsinə və Suriyada hakimiyyət dəyişikliyinə səbəb olmayıb. Suriya lideri Rusiya, İran və Çinin də dəstəyi ilə hakimiyyətini qoruyub.
İkinci vacib amil regionun ən strateji mövqeyə malik ölkələrindən biri olan Suriyada İran və Rusiyanın birgə təsirinin güclənməsi riski idi. Üstəlik, ərəb ölkələri arasında Suriya məsələsində fikir ayrılığının yaranması Əsədlə bağlı siyasətə yenidən baxılmasını şərtləndirən amillərdən olub. Xüsusən də Suriya iqtidarı ilə siyasi-ideoloji yaxınlığı olan Əlcəzair, Misir, İraq və daha bir neçə dövlət bu prosesi sürətləndirib.
Üçüncüsü, regional şərait dəyişib. Məlum olub ki, Suriyaya qarşı ən barışmaz mövqe ilə tanınan bəzi Avropa ölkələri və Türkiyə artıq Əsədin iqtidarda qalma reallığı ilə barışır. Suriyada rejim dəyişikliyinə dəstəyin azalması isə ərəb dövlətlərini bu ölkə ilə bağlı siyasətlərini yenidən gözdən keçirməyə vadar edib. Aydın olub ki, Suriyada vahid, güclü təşkilatlanmış müxalifət yoxdur. Radikal islamçı qruplar isə ərəb rejimlərinin özləri üçün də ciddi başağrısıdır. Başqa sözlə, onlar “pislərin” içində nisbətən az pis olanı seçməyə məcbur olublar.
Nəhayət, Çin və Rusiyanın Yaxın Şərqdə təsirini artırması. Xüsusilə, Çinin vasitəçiliyi ilə İran və Səudiyyə Ərəbistanı, daha sonra isə BƏƏ arasında münasibətlərin bərpasına dair mart razılaşması da regiondakı vəziyyəti dəyişib. Yəni Suriya hökuməti artıq ərəb hakimiyyətləri üçün ciddi təhlükə yaratmır.
ABŞ-ın barışıq prosesinə münasibəti
Ərəb ölkələri ilə Suriya arasında münasibətlərin bərpasının sürəti həm də ABŞ və Avropa İttifaqının mövqelərindən, daha dəqiq desək, Vaşinqtonun loyallıq dərəcəsindən asılı olacaq.
Maraqlıdır ki, ABŞ dövlət katibinin müavini Barbara Lif mart ayında Yaxın Şərq ərəb ölkələrinə səfəri zamanı Vaşinqtonun Suriya ilə barışıq prosesini dəstəkləmədiyini bildirmişdi. Ərəb dövlətlərinin KİV-lərinin məlumatına görə, o əlavə edib ki, ABŞ bu yolda heç bir maneə yaratmağa çalışmır.
Başqa sözlə, ABŞ Suriya ilə bağlı siyasətini ən azından açıq şəkildə dəyişmək istəmir. Eyni zamanda Vaşinqton ümid edir ki, Əsədlə barışıq ərəb ölkələri arasında birliyin qorunub saxlanılmasına və Suriyada müəyyən siyasi dəyişikliklərə gətirib çıxaracaq.
Qeyd edildiyi kimi, əslində barışıq prosesi bir neçə il əvvəldən başlayıb. Vaşinqtonun indiki vəziyyətdə buna sərt müqavimət göstərməsi onun ərəb ölkələri ilə əlaqələrinə mənfi təsir göstərə bilər. Onsuz da OPEC+ ölkələrinin qərarları və İran-Səudiyyə Ərəbistanı barışıq prosesi Vaşinqtonun regiondakı nüfuzuna ciddi ziyan vurub. Lakin o da aydındır ki, ABŞ Suriya ilə bağlı siyasətini dəyişmək, xüsusən də bu ölkədəki hərbi kontingentini geri çəkmək fikrində deyil. Amma bu, ərəb ölkələrinin Suriya ilə yaxınlaşmasına mane olmur. Əksinə, güman ki, Vaşinqton İranın Dəməşqə təsirini azaltmaq üçün ərəb dövlətləri vasitəsilə ona müəyyən təsir göstərmək qərarına gəlib. Mart ayında aparılan Səudiyyə Ərəbistanı-Suriya danışıqlarında bu elementlər var idi.
Mediada yer alan məlumatlara əsasən, Səudiyyə Ərəbistanı Suriya ilə barışıq üçün bir sıra şərtlər irəli sürüb. Buraya BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2254 nömrəli qətnaməsi əsasında müxalifətlə danışıqların başlanılması, Konstitusiya dəyişikliyi, siyasi məhbusların azad edilməsi, İranla strateji razılaşmaların imzalanmaması, İrana bağlı silahlı qrupların Suriyadan çıxarılması, İordaniya sərhədində təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsi və sair daxildir.
Ümumiyyətlə, Səudiyyə Ərəbistanının əsas şərtləri regionun ərəb ölkələrinin təhlükəsizliyi ilə bağlıdır. Ər-Riyadla Tehran arasında barışıq prosesi başlasa da, Suriyada İrana bağlı silahlı qruplaşmaların olması regionun ərəb ölkələrini, xüsusən də Səudiyyə Ərəbistanını narahat edir. Əlbəttə ki, Dəməşqin Ər-Riyad ilə barışıq naminə bütün tələbləri icra edəcəyi inandırıcı deyil. Lakin o, güzəştlərə getməkdən tam imtina da edə bilməz.
Şübhəsiz ki, ərəb dövlətlərinin Suriya ilə barışmasını regionda yeni reallığın daha bir göstəricisi adlandırmaq olar. Lakin bu reallıq daha çox qlobal siyasət müstəvisində cərəyan edəcək. Yaxın Şərq arenasına yeni oyunçu – Çin daxil olur. Hələlik bu proses siyasi razılaşmalar və anlaşmalar formasında özünü büruzə verir. Lakin yaxın gələcəkdə onun regionda ABŞ və Çin arasında rəqabətin yeni kəskin mərhələsinə çevriləcəyinin şahidi olacağıq.

POLITICAL AFTERSHOCK
It has been 12 years since the start of the armed conflict in the Syrian Arab Republic (SAR). It looks like 2023 is the year that we will witness a major turnaround in the course of this protracted Middle Eastern conflict. The reason is the start of the reconciliation process between Arab heads of state and the Syrian President Bashar al-Assad. Although for some of them the process began several years earlier.
Experts believe that the situation around Syria has changed dramatically since the February 6 earthquake. There are forces in a number of European countries that do not mind the restoration of relations with Damascus and once again recognise Bashar al-Assad as the head of the Syrian state. But the most important issue is the the attitude of Arab states towards Syria.
Arabian reconciliation
Following the 6 February earthquake, Bashar al-Assad held telephone conversations with Presidents of Egypt and Algeria – Abdel-Fattah al-Sisi and Abdelmajid Tebboun. He also visited Oman for the first time since the conflict. Assad also paid an official visit to the UAE in mid-March. This is his second (the first was in 2018) visit to the country since the start of the Syrian conflict.
If everything goes smoothly, the al-Assad government will be invited to the summit of the League of Arab States (LAS) scheduled for May 19 in Riyadh, Saudi Arabia. The kingdom's foreign minister, Faisal bin Farhan al-Saud, has confirmed the ongoing talks with Damascus in this direction. Under favourable circumstances, either President Assad himself or another senior Syrian government official will attend the LAS summit.
Meanwhile, the initiative to return the Syrian delegation to the League was announced even earlier, during Algeria's presidency of the League. The main supporter of the idea was Algeria, which did not break off ties with Syria ever since. But the process was stalled because of Washington's pressure and the cold attitude of some Arab states towards the initiative. However, the situation now is almost completely different. Arab brothers have lined up for reconciliation with Assad.
Egypt, one of the important countries in the Arab world, also accelerated reconciliation with Syria. In fact, Egyptian-Syrian ties began to improve after the military coup in Egypt in the summer of 2013. After the overthrow of the Muslim Brotherhood, Marshal Abdel Fattah al-Sisi decided to soften relations with his Syrian neighbour. The media even leaked at the time that Egypt would coordinate with Russia and send a task force to Syria's coastal areas. However, this intention did not materialise. According to some experts, this was due to disapproval of the rapprochement between Cairo and Damascus by Egypt's main sponsors - the UAE and Saudi Arabia.
But now the situation has changed. Egypt was one of the countries that dispatched humanitarian aid to Syria after the recent earthquake. President Abdel-Fattah al-Sisi held a personal telephone conversation with Bashar al-Assad, after which Egyptian humanitarian aid was promptly delivered to the Syrian port of Latakia.
On April 1, Syrian Foreign Minister Faisal al-Migdad visited Cairo, where he met his Egyptian counterpart Sameh Shoukry. During the talks, the two sides discussed a planned meeting between the Egyptian and Syrian presidents at the end of April, just after Ramadan. This means that leading Gulf countries, including Saudi Arabia and the UAE, gave the green light for reconciliation with Syria.
According to media reports, the restoration of comprehensive relations with Damascus will be possible if there is a political solution to the Syrian conflict. The fact that Cairo has already started reconciliation with Damascus shows that there is a general agreement on Syria.
Last autumn Tunisia, where the infamous Arab Spring is known to have originated, also decided to re-establish diplomatic relations with Syria.
Why the Arabs are coming on terms with Assad
Firstly, it was the failure of the Syrian conflict that pushed the Arab countries towards peace with Syria. Twelve years of armed confrontation did not succeed in overthrowing Bashar al-Assad and the change of power in Syria. Assad retained his power with the support of Russia, Iran and China.
Secondly, no less important factor in the Arab rapprochement with Damascus was the risk of Iran and Russia's growing joint influence in Syria, which remains one of the most strategically important countries in the region. Moreover, there began disagreements over the Syrian issue among the Arab states, which is one of the reasons behind the revision of the policy towards Assad. In particular, Algeria, Egypt, Iraq and a number of other states with political and ideological affinity to the Syrian government accelerated the process.
Thirdly, regional conditions have changed. It appears that some European countries and Türkiye, known for their once intransigent stance towards Syria, are now accepting the reality of Assad's rule. In addition, declining support for regime change in Syria has forced the Arab authorities to reconsider their policies. It has also become apparent that Syria lacks a unified, well-organised opposition. Radical Islamist groups are a serious headache for the Arab regimes. In other words, they have been forced to choose the lesser evil.
Finally, the influence of China and Russia in the Middle East is increasing. In particular, the situation in the region was also changed by the Chinese-brokered agreement in March to restore relations between Iran and Saudi Arabia, and then the UAE. So, the Syrian government no longer poses a serious threat to the Arab authorities.
Washington's stance on reconciliation
How quick the relations between the Arab countries and Syria are restored will also depend on the positions of the US and the European Union, or rather the degree Washington's loyalty.
Notably, in March, during his Middle Eastern tour, the US Undersecretary of State Barbara Leaf stated that Washington does not support reconciliation with Syria. But according to Arab media reports, she also added that the US was not trying to create any obstacles in this path.
In other words, the US does not want, at least openly, to change its policy towards Syria. But at the same time, Washington hopes that reconciliation with Assad will lead to continued unity among the Arab countries and some political change in Syria.
As noted above, the rapprochement actually began several years ago. Washington's stiff opposition to it in the current situation, however, can have a negative impact on its ties with the Arab countries. The OPEC+ decisions and the reconciliation process between Iran and Saudi Arabia have already severely damaged Washington's influence in the region. It is also clear that the US is not going to change its policy towards Syria, let alone withdraw its military contingent from the country. But it does not prevent Arab countries from moving closer to Syria. On the contrary, it is quite likely that Washington has decided to exert some influence on Damascus through the Arab states in order to reduce Iranian influence on it. Elements of such outside influence could be seen in the Saudi-Syrian talks held in March.
According to media reports, Riyadh put forward a number of conditions for reconciliation with Damascus. It demands for negotiations with the opposition in line with the UN Security Council Resolution 2254, changes to the country's constitution, the release of political prisoners, refusal to sign strategic agreements with Iran, withdrawal of pro-Iranian armed groups from Syria, strengthening security measures on the Syrian-Jordanian border, etc.
Overall, the Saudis' main concerns are related to the security of Arab countries in the region. Despite the initiated reconciliation between Riyadh and Tehran, the presence of Iranian-linked armed groups in Syria worries Arab countries in the region, especially Saudi Arabia. Although it is unlikely that Damascus will meet all the conditions, but it cannot completely abandon compromise either.
Undoubtedly, Arab reconciliation with Syria can be called another indicator of the new reality in the region. But it will manifest itself even more at the level of global politics. A new player is entering the Middle East arena, China. So far, this process is limited to political understandings and agreements. But we can soon see its transformation into a new sharp phase of regional rivalry between the US and China.