Təl-Əvivin İranla bağlı hansı planları ola bilər?
İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahunun uğursuz məhkəmə islahatlarını elan etməsindən sonra başlayan və minlərlə narazı insanın etirazları ilə nəticələnən daxili problemlərin həlli ilə məşğul olmasına baxmayaraq, İran mövzusu hələ də İsrailin gündəmində birinci yerdədir. Rəsmi Təl-Əviv, təxminən 10 ildir ki, İranın nüvə silahı əldə etməyə yaxın olduğunu, buna görə də Tehran nüvə silahı əldə etməmişdən öncə bu ölkənin nüvə infrastrukturuna zərbələr endirəcəyini bildirir.
Qəribədir ki, bu məsələdə İsrailin qarşısında əsas maneə ABŞ olub, çünki İsrailin İranla müharibəyə girməsi Vaşinqton üçün Yaxın Şərqdə yeni cəbhənin açılması deməkdir. Məhz buna görə də İsrail hətta Donald Trampın dövründə də İrana hücum etməyə risk etməyib.
Ənənəvi metodun riskləri
Bu ilin fevralında ABŞ və İsrail ordusu Aralıq dənizində şərti olaraq İranın nüvə stansiyalarının hədəfə alınmasının həyata keçirildiyi təlimlər keçirib. Təlimlərdə hər iki ölkənin hərbi aviasiyaları bunkerləri dağıdan bombalardan istifadə edərək bir sıra hava hücumları həyata keçirib. Amma ekspertlərin fikrincə, bu təlimlər həm çəkindiricilik, həm də Tehranı nüvə danışıqlarına məcbur etmək məqsədi də daşıya bilərdi.
Bir çox ekspertlərə, o cümlədən ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (CİA) təhlilinə görə, İsraildə baş verən məhkəmə islahatlarına qarşı etirazlar B.Netanyahu hakimiyyətini zəiflədib. Bu da İrana hücumla bağlı planların təxirə salınmasına səbəb ola bilər. Bəli, Netanyahu hökuməti diqqəti hərbi əməliyyatlara cəlb etmək üçün İranın nüvə reaktorlarının bombalanması planına getmək istəyir. Lakin hökumət daxilindəki fikir ayrılıqları, başqa sözlə, hakimiyyətin zəifləməsi bu planın reallaşması qarşısında maneədir. Bu ehtimalı ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin fevralın 23-də hazırladığı və ötən ay İsrail mediasının əlinə keçən hesabatda da əks olunub.
O da aydındır ki, əgər İran uranın zənginləşdirilməsini nüvə silahı əldə etmək üçün kifayət edən 90%-ə çatdırarsa, o zaman yəqin ki, İsrailin İranın nüvə obyektlərinə zərbələr endirməkdən başqa çarəsi qalmayacaq. Bu baxımdan indi israillilərin İranla bağlı hərbi hazırlıqları İrandan daha çox ABŞ-ı narahat edir. Çünki İsrailin İrana hücumu paralel olaraq ABŞ-ın müharibəyə cəlb olunması deməkdir. Bu isə Vaşinqton üçün əlverişli deyil. Bu səbəbdən də, indi ABŞ hakimiyyəti İsrailin İranla bağlı addımlarını diqqətlə izləyir.
İsrailin İrana qarşı birbaşa hərbi müdaxiləsi ehtimalını zəiflədən daha bir amil isə Çinin başlatdığı Yaxın Şərq barışıq prosesidir. Xatırladaq ki, Çin hakimiyyətinin birbaşa vasitəçiliyi ilə martın 10-da Pekində 7 ildən çoxdur düşmən münasibətləri olan İran və Səusiyyə Ərəbistanını barışıb. Bir həftə sonra isə oxşar barışıq İran və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) arasında baş tutub. Bununla da son 7 ildə Yaxın Şərqdə siyasi münasibətlər sistemini müəyyən edən böyük düşmənçilik prosesi faktiki olaraq başa çatıb.
Başqa sözlə, İranla ərəb dövlətləri arasında barışıqla İsrail İrana qarşı ərəb müttəfiqlərini itirmiş olub. Təbii ki, mümkün müharibədə ərəb ölkələrinin İsrailə birbaşa dəstək verməsi mümkün deyil, lakin ABŞ-ın dəstəyi ilə formalaşan anti-İran cəbhəsini parçalanmış hesab etmək olar. Beləliklə, Çin Yaxın Şərqdə əsl aktiv oyunçuya çevrilib.
Hələ aprelin əvvəlində Çin və İsrailin xarici işlər nazirləri Qin Qanq və Eli Kohen arasında telefon danışığı olub və bu zaman israilli nazir Pekindən nüvə proqramını dayandırmaq üçün Tehrana təsir göstərməsini xahiş edib.
Bu, Çinin İran və İsrail arasında vasitəçilik səyləri ilə bağlı KİV-lərdə yayılan xəbərlərə cavab sayıla bilər. Yeri gəlmişkən, tərəflərdən heç biri bu iddiaları təkzib etməyib. Belə görünür ki, Çinin belə bir təşəbbüsü olub, amma bu proses baş tutmayıb. Lakin bu müraciətin özü belə Çinin artıq bu regionda nüfuzlu oyunçu olduğunu, İsrailin bu reallığı qəbul etdiyini göstərir.
Vaşinqton və Pekinin səylərinə baxmayaraq, İran-İsrail münaqişəsi getdikcə qaçılmaz olur. İsrailin Aralıq dənizində keçirdiyi hərbi təlimlərə paralel olaraq İran Suriyaya silah tədarük etməklə İsraillə silahlı münaqişəyə hazırlaşır. Keçən il region ölkələrinin mediasında İranın Suriyaya müxtəlif kanallar, o cümlədən sərnişin təyarələri vasitəsilə silah və texnika daşıması barədə xəbərlər yayılıb. İsrailin Dəməşq və Hələb hava limanlarına hücumlarının arxasında bu amilin dayandığı heç kimə sirr deyil.
Tehran isə İsrailin İran nüvə obyektlərinə mümkün zərbələrinə Suriya, Livan və Fələstin ərazisindən cavab verməyi planlaşdırır, vəziyyəti yenidən böyük Yaxın Şərq münaqişəsinə çevirməyə çalışır. Belə görünür ki, Təl-Əvivin İranın məhz bu planına qarşı vaxtaşırı Suriya ərazisindəki “Qüds” briqadasının bazalarını bombalamaqdan başqa hər hansı effektiv bir alternativi yoxdur. Martın sonlarında İranın dəstəklədiyi qüvvələrin ABŞ-ın Suriyanın Tənf rayonunda yerləşən bazasına hücumu İsrailin hava hücumlarının səmərəsizliyini və İranın Suriyada əhəmiyyətli potensialının olduğunu göstərib.
Hər kəs başa düşür ki, İranın nüvə obyektlərinə hücum cavab tədbirləri ilə nəticələnə və nəticədə böyük münaqişə və müharibə baş verə bilər. Ona görə də hadisələrin belə cərəyan etməsi hətta İsrailin sağçı hökumətləri üçün ən son variant kimi müzakirə olunur. Yəni İranın nüvə silahı əldə etməsi riski qarşısında İsrailin əl ata biləcəyi sonuncu vasitə İranın nüvə obyektlərinin vurulması və bununla da Tehranın nüvə fəaliyyətlərinin azı 10 il və ya daha uzun müddət geriyə salınmasıdır. 1981-ci ildə İsrail Hərbi Hava Qüvvələrinin İraqdakı OSİRAK reaktoruna qarşı həyata keçirdiyi əməliyyata bənzər hərbi əməliyyatı da İranda həyata keçirmək mümkündür. Lakin bu əməliyyat risklər daşıyır. Tehran birbaşa cavab zərbələri ilə yanaşı Yaxın Şərqdə dəstəklədiyi qüvvələr vasitəsilə İsrailə qarşı genişmiqyaslı cavab zərbəsi təşkil edə bilər. Buna görə də indi belə bir ssenarinin həyata keçəcəyi ehtimalı xeyli aşağıdır. Bu ehtimalı artıra biləcək yeganə məsələ İranın nüvə silahı əldə etməyə yaxın olması ilə bağlı təsdiqlənmiş məlumatdır. Amma hələ ki, belə bir məlumat daxil olmayıb.
Silsilə sui-qəsdlər
Hazırda İsrailin İrana qarşı iki əsas “silahı” var: nüvə və hərbi obyektlərə hücumlar və rejimi daxildən zəiflədə biləcək etiraz aksiyalarının, etnik separatizmin və silahlı münaqişələrin təşkili. Son illərdə İsrail kəşfiyyatı İranda ölkənin nüvə və hərbi sənayelərini, xüsusən də raket və dron istehsal edən obyektlərini hədəf alan bir sıra əməliyyatlar həyata keçirib. Bu ilin yanvarında İsfahandakı dron zavodlarından birinə hücum təşkil edilib. İran Müdafiə Nazirliyi İran ərazisindən kiçik pilotsuz uçuş aparatlarının köməyi ilə bombardman edilməsi faktını təsdiqləyib, eyni zamanda əməliyyatın uğursuz olduğunu bəyan edib. Belə ki, hücumda iştirak edən 3 PUA-dan biri havada vurulub, ikisi isə sıradan çıxarılıb. Lakin ABŞ-dakı mənbələr hücumun effektiv olduğunu və zavoda ciddi ziyan dəydiyini təsdiqləyib. Ümumiyyətlə, son 10 ildə israillilər İrana qarşı bir çox kəşfiyyat əməliyyatları, o cümlədən iranlı nüvə mütəxəssislərinə qarşı sui-qəsdlər həyata keçiriblər.
İsrail və onun müttəfiqlərinin əlində olan ikinci təsirli silah İran rejimini daxildən zəiflətmək cəhdləri, o cümlədən qeyri-sabitliyi artırmaq üçün ölkədə narazı qrupların səfərbər edilməsi ola bilər. Bu halda, yəni birbaşa hərbi hücum variantından və müharibəyə başlamaq riskindən fərqli olaraq, müttəfiqlər İsrailə mane olmayacaq, əksinə, onu kəşfiyyat və informasiya dəstəyi ilə təmin edə biləcəklər.
Ötən ilin sentyabrında başlayan və İran vətəndaşı Məhsa Əmininin ölümündən sonra 3 aydan çox davam edən aksiyalar göstərib ki, daxildə çox güclü etiraz potensialı var və bu mənbələri hərəkətə gətirmək rejim üçün ağır nəticələrə səbəb ola bilir.
Doğrudur, son İran-Səudiyyə Ərəbistanı barışığından sonra İsrail bu məsələdə ciddi dəstəkçilərini itirmiş kimi görünür. Lakin İrana qarşı bu əks-hücum xəttinin Qərbin dəstəyi ilə davam edəcəyi aydındır. Sonuncu İran şahının oğlu Rza Pəhləvinin apreldə İsrailə dəvət olunması İsrailin yaxın illərdə İrana qarşı bu silahdan istifadə edəcəyini göstərir.
Düzdür, şah ailəsinin yenidən İranda hakimiyyətə qayıtması ehtimalının az olduğu deyilir. Amma son illərdə İranda mövcud rejimə qarşı etirazların əsas çatışmazlığı alternativ liderin olmamasıdır. Müxtəlif narazı qrupları bir araya gətirə biləcək və ya onları təmsil edəcək - ən azı etirazlar prosesində - vahid mərkəzə və liderə ehtiyac var. Bəlkə də elə buna görə də İsrailə Rza Pəhləvi indi lazım idi. Məlumdur ki, o, Təl-Əvivdəki danışıqlar zamanı İsrail hakimiyyətindən İran rejiminə qarşı etirazçılara dəstək vermələrini istəyib.
Bu səfər həm də Rza Pəhləvinin bu mövzu üçün nə qədər uyğun olub-olmadığını öyrənmək məqsədi daşıya bilərdi. Lakin istənilən halda İranda rejim dəyişikliyinə səbəb ola biləcək etirazların qarşıdakı dövrdə daha da aktuallaşacağını demək olar. Əlbəttə ki, İranın nüvə məsələsində sürətli irəliləyişi qəfil müharibənin başlanmasına gətirib çıxarmasa.

THREE OPTIONS OF ISRAEL
Despite Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu's serious attempts to solve the domestic issues that have originated soon after the announcement of the infamous judicial reforms and resulted in protests with thousands of disgruntled people taken to streets in various parts of the country, Iran remains at the top of the Israeli agenda. Tel Aviv has for nearly a decade been stating pre-emptive strikes against Iran's nuclear infrastructure, given the latter's potential to acquire its own nuclear weapons soon.
Oddly enough, the main obstacle to Tel Aviv in this matter has been the US, because Israel waging war against Iran right now would mean Washington opening a new front in the Middle East. This is why Israel did not risk attacking Iran even under the Donald Trump administration.
Risks of the traditional method
In February 2023, the US and Israel conducted joint military exercises in the Mediterranean targeting Iranian nuclear power plants. In the course of the operation, military aircraft from both countries practised a series of air raids using bunker-destroying bombs. However, experts believe that the US-Israeli command could just as easily have hoped for an opportunity to deter and force Tehran to negotiate on the nuclear issue as part of that exercise.
According to many experts, including the recent Central Intelligence Agency (CIA) analysis, protests against judicial reform in Israel have weakened Netanyahu's power. As a result, Israel may well postpone its plans to attack Iran. It is true that Netanyahu would be happy to bomb Iran's nuclear reactors in order to divert public attention to a military operation. But divisions within the government, coupled with a weakening of his power, are seriously hampering the initiative. This view was also reflected in the February 23 CIA report leaked to the Israeli media last month.
It is also clear that should Iran succeed in enriching uranium to 90%, which is enough to obtain a nuclear weapon, Israel would probably have no choice but to destroy the relevant facilities of its adversary. In this respect, it is Washington that is more concerned with Israel's military preparations than Tehran. Because an Israeli attack on Iran will eventually involve the United States in the war as well, which Washington is reluctant to do, apparently. For this reason, the US authorities are monitoring every Israeli move related to Iran very closely.
Another factor weakening the possibility of direct Israeli military intervention is the Middle East reconciliation process initiated by China. On March 10, a landmark event took place in Beijing with the direct mediation of the Chinese authorities: the reconciliation of two Middle Eastern countries that have been at odds for more than seven years, Iran and Saudi Arabia. A week later, Iran announced reconciliation with the United Arab Emirates. We can safely assume that these two events effectively put an end to the process of great enmity that has defined the system of political relations in the Middle East over the past seven years.
The Iran-Arab reconciliation also resulted in Israel losing its Arab allies against Iran. It is unlikely that Arab countries will directly support Israel in a possible war, but the anti-Iranian front formed with US support can be considered to have disintegrated. China has thus become a real actor in the Middle East.
Back in early April, Chinese and Israeli foreign ministers Qin Gang and Eli Cohen had a telephone conversation in which the latter asked Beijing to influence Tehran to end its nuclear programme. This can be seen as a response to media reports circulating about Chinese mediation efforts between Iran and Israel. Incidentally, neither side has ever refuted them. Perhaps China have taken such an initiative, but it did not materialise anyway. But even the mere existence of such a request from the Israeli side indicates that China is becoming an influential player in the region, and Israel takes this fact for granted.
Despite efforts by Washington and Beijing, an Iranian-Israeli conflict is becoming increasingly inevitable. In parallel with Israeli military exercises in the Mediterranean Sea, Iran is also preparing for a military conflict with Israel by supplying weapons to Syria. Last year, regional media outlets published information about Iran transferring various types and amounts of weapons and equipment (including drones) to Syria through various channels, including passenger aircraft. It is no secret that this factor is behind the Israeli attacks on Damascus and Aleppo airports.
Tehran plans to respond to Israeli strikes against Iranian nuclear facilities from Syria, Lebanon and Palestine in an attempt to redirect the situation into a major Middle East conflict. It seems that Tel Aviv has no effective alternative to this Iranian plan other than bombing Quds Brigades bases in Syria. The Tehran-backed attack at the end of March on a US military base in the Syrian district of Tanf showed the ineffectiveness of Israeli airstrikes and the presence of significant Iranian resources in Syria.
It is clear that an attack on Iran's nuclear facilities can lead to retaliation and eventually a major conflict and war. This turn of events is therefore seen as an exceptional option, even under a right-wing Israeli government. In other words, confronted with the risk of Iran acquiring nuclear weapons, Israel's last resort may be bombing the nuclear facilities of Iran to stall Tehran's activities in this direction for at least a decade or more. A military operation similar to the one carried out by the Israeli Air Force against the OSIRAC reactor in Iraq in 1981 is also possible. However, this operation is risky. In addition to a direct counterstrike, Tehran can organise a large-scale retaliatory strike against Israel through forces it backs in the Middle East. Therefore, the likelihood of such a scenario is very low right now. The only thing that might increase that probability is a confirmed information on Iran having nuclear weapons. But there is no such information available for now.
A series of assassination attempts
Israel currently has two main "weapons" against Iran - attacks on its nuclear and military facilities, and the organisation of protests, ethnic separatism and armed conflicts that can weaken the Iranian regime from within.
In recent years, Israeli intelligence has conducted a number of operations in Iran targeting the country's nuclear and military industries, particularly missile and drone manufacturing facilities. In January 2023, an attack was staged against a drone plant in Isfahan. The Iranian Defense Ministry confirmed the bombing with small drones from Iranian territory, while stating that the operation was unsuccessful. Thus, one of the UAVs was shot down in mid-air and two were disabled. However, American sources claim the success of the action, with the target having been seriously damaged. Overall, over the previous ten years, the Israelis had conducted numerous clandestine operations against Iran, including assassinations of Iranian nuclear specialists.
A second effective weapon of Israel and its allies can be the efforts to weaken the Iranian regime from within, including mobilising discontented groups in the country to increase instability. In this case, unlike the option of a direct military attack and the risk of starting a war, the allies will not obstruct Israel, but can instead provide intelligence and information support.
The unrest that began last September and lasted more than three months after the death of Iranian citizen Mahsa Amini revealed the presence of very strong protest resources in the country, the mobilisation of which could have serious consequences for Iran's ruling regime.
Despite Israel's apparent loss of its serious supporters following the recent Iranian-Saudi reconciliation, it is clear that this line of counter-offensive against Iran will continue with the support of Western countries. In April, Israel invited Reza Pahlavi, son of the last Shah of Iran, to the country, which indicates that he is likely to be another weapon of Tel Aviv against Tehran in the coming years.
Some claim that the Shah's family is unlikely to return to power in Iran. On the other hand, the main drawback of the movement against the current Iranian regime is the lack of an alternative leader – a person or a focal point that could unite or represent the various groups of the disaffected at least during the protests. Perhaps that is why Reza Pahlavi is needed now. It is known that during talks in Tel Aviv he asked the Israeli authorities to support the protesters against the Iranian regime.
Reza Pahlavi's visit to Israel might also clarify to what extent he fits the role of supposed leader. But in any case the protests against Iran's ruling regime will become more intense in the near future. Unless, of course, Iran makes a rapid breakthrough on the nuclear issue, which can lead to the outbreak of a sudden war.