Türk xalqı mayın 14-də hansı hakimiyyəti seçəcək?
Türkiyədə ümumi seçkilərə (eyni vaxtda həm prezident, həm də parlament) çox az vaxt qalıb. Yaranmasının 100 illiyini qeyd edən cümhuriyyət mayın 14-də sadəcə bu və ya digər siyasi sinfin nümayəndələrini seçməyəcək, həm də ölkənin hansı inkişaf yolu ilə gedəcəyini müəyyənləşdirəcək. Bu, həqiqətən, taleyüklü seçimdə ciddi daxili və xarici amillər bir-birinə qarışıb. Türkiyənin aparıcı siyasi qüvvələri aralarındakı mübarizənin şiddətini də məhz onların bu amillərə fərqli münasibəti  müəyyən edir.
İqtisadiyyat «alyans» savaşının episentrindədir
Diqqətlər, ilk növbədə, prezident seçkisinə yönəlib. Halbuki, o, məhz parlament seçkisi ilə birlikdə sanki hakim komandaya etimad üzrə ümumxalq referendumudur. Söhbət, əlbəttə ki, dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğanın başçılıq etdiyi Ədalət və İnkişaf Partiyasından (ƏİP) gedir.
Əsas mübarizə iki güc mərkəzi arasında gedir. Birincisi, ƏİP-in illərdir koalisiyada olduğu Millətçi Hərəkat Partiyası (MHP) ilə yaratdığı «Cümhur ittifaqı»nın namizədi Ərdoğan, ikincisi, 6 aparıcı müxalifət partiyasından ibarət «Millət ittifaqı»nın namizədi, Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CXP) lideri Kamal Kılıçdaroğlu. Onlardan başqa, prezident seçkisində daha iki namizəd yarışır – «Ata» alyansından Sinan Oğan və Məmləkət Partiyasının lideri Məhərrəm İncə.
Daxili siyasi mübarizənin nə qədər qızışdığını müşahidə olunan kriminal hallar da təsdiqləyir. Məsələn, bir müddət əvvəl hakim ƏİP-in İstanbuldakı və Adana əyalətindəki ofisləri hücuma məruz qalıb.
Amma seçkiqabağı debatların əsas predmeti ölkənin iqtisadi inkişafı ilə bağlı problemlər və dəhşətli zəlzələnin nəticələridir. Müxalifət hökuməti iqtisadi siyasətin uğursuz olmasına görə tənqid edir, bu zaman inflyasiyanın həddinə diqqət çəkir (son il ərzində qiymətlər 50% bahalaşıb), Türkiyə lirəsinin dəyərini itirməsinin bu siyasətin nəticəsi kimi qiymətləndirir. Bu tənqid Ərdoğanın rəqiblərinə, həqiqətən də, müəyyən dividendlər gətirir, çünki o, xüsusilə ərzaq məhsullarının əhəmiyyətli dərəcədə bahalaşmasından yaranan sosial narazılığa əsaslanır. Ekspertlər hesab edir ki, bu amil hakim partiyanın baza elektoratının əhəmiyyətli hissəsinin ondan üz döndərməsinə səbəb ola bilər. Söhbət orta sinfin aşağı təbəqəsindən gedir, çünki inflyasiyadan ən çox əziyyət çəkən onlardır.
Lakin Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan ona qarşı irəli sürülən ittihamlara kifayət qədər tutarlı arqumentlərlə cavab verir. Hökumətin müəyyənləşdirdiyi aşağı faiz dərəcələri sayəsində ölkəyə böyük həcmdə investisiyaların yatırıldığına diqqət çəkən dövlət başçısı inflyasiyanı azaldacaqlarını, ərzaq məhsullarının qiymətini sabitləşdirəcəklərini bildirir. Ərdoğan ölkənin gələcək sosial-iqtisadi inkişafını onun enenrji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi ilə əlaqələndirir. Türkiyəyə Qara dəniz qazının nəqlinə başlanılması ilə bağlı Zonquldağ əyalətindəki «Filos» qaz emalı kompleksində keçirilmiş mərasimdə prezident bildirib ki, istehlakçılar bir il ərzində mətbəxdə, həmçinin su qızdırılması və evlərin isidilməsində istifadə olunacaq qaza görə pul ödəməyəcəklər. Onun anonsunu verdiyi sosial tədbirlər sırasında nikaha girən gənclərə faizsiz kreditlərin veriləcəyi də var. Bu kreditləri əldə edəcək ailələrə ödənişə başlamaları üçün müəyyən müddət də tanınacaq. Bununla yanaşı, evdar qadınlar pensiyaya çıxan zaman onların sığorta ödənişlərinin bir hissəsini dövlət qarşılayacaq.
Hökumətin iqtisadi siyasətinin effektivliyini şübhə altına alan müxalif fikirlərə Ərdoğana yaxın şəxslər cavab verir, prezidentin qərarlarının doğruluğunu ictimaiyyətə onlar çatdırır. Onlardan biri seçki kampaniyası zamanı dövlət başçısının komandasının əsas ruportarından birinə çevrilmiş daxili işlər naziri Süleyman Soyludur. Soylu Ərdoğanı «dəyərlərinə sadiq inqilabçı» adlandırır, onun Türkiyəni «hazır infrastruktura malik, sürətlə gələcəyə doğru hərəkət edən» Türkiyənin lideri hesab edir.
Soylunun səs-küylü bəyanatlarının bir hissəsi də kampaniya zamanı daxili siyasi məsələlər qədər kəskin müzakirə olunan xarici siyasətə aiddir. Bu diskussiyalar yalnız yerli deyil, həm də Qərb ekspertlərinin qarşıdan gələn seçkinin Ankaranın gələcək geosiyasi kursunu müəyyənləşdirəcəyi haqda fikirlərini təsdiqləyir. Ərdoğanın təkrar prezident seçilməsi Türkiyənin regional və qlobal siyasətin müstəqil güc mərkəzinə çevrilməsi kursunun davam etdiriləcəyi anlamına gəlirsə, Kılıçdaroğlunun hakimiyyətə gəlməsi ölkənin Qərbin, ilk növbədə, ABŞ-ın orbitinə qayıtması ilə nəticələnə bilər.
Əsas məsələ – «tam müstəqillik»dir
Soylu ABŞ-ı Türkiyənin yaşadığı çoxsaylı problemlərin əsas səbəbkarı olmaqda günahlandırıb. Buraya investisiyaların azalması, ölkədə etirazçı əhvalın yüksəlməsi və terror təhlükəsi də daxildir. Terror təhdidi dedikdə, daxili işlər naziri Birləşmiş Ştatların Suriya və İraqdakı kürd terrorçularına dəstəyini nəzərdə tutur. Ankara son illər ərzində onlara qarşı 4 miqyaslı hərbi əməliyyat keçirib.
Amma ümumilikdə Soylunun anti-Amerika bəyanatlarının məğzini ABŞ və bütünlükdə Qərbin Türkiyəni suverenlikdən məhrum etmək cəhdləri təşkil edir. Bu mənada nazir hesab edir ki, qarşıdan gələn seçkilər sadəcə ölkə rəhbərliyinə seçki deyil, həm də Türkiyənin siyasi müstəqilliyini qoruyub saxlaması məsələsidir.
«Biz indi Ərdoğanı yox, Türkiyənin gələcəyini, tam müstəqilliyini seçirik. Amerika, Avropa bu üzdən təzyiqləri dayandırmır», - deyə Soylu bildirib: «Allahın köməyi ilə Amerikanın, Avropanın və bütünlükdə şərin ağzı bağlanacaq. 50 qramlıq bülletenlər özünü dünyanın ən qüdrətlisi hesab edənlərə demokratiyanın nə olduğunu, onların demokratiyadan heç nə anlamadıqlarını göstərəcək». Süleyman Soylu seçiciləri «öz vətəninin övladı» olmağa, «xalqın fundamental dəyərlərini qorumağa» çağırıb.
Türkiyə rəhbərliyinin Vaşinqtonla onsuz da yaxşı olmayan münasibətləri ABŞ səfiri Ceff Fleykin Türkiyə prezidentliyinə müxalifətin namizədi Kamal Kılıçdaroğlu ilə görüşündən sonra daha da kəskinləşib. Amerikalı diplomatın bu demarşına kəskin reaksiya verən Ərdoğan bildirib ki, səfirin həmsöhbəti müxalifət lideri yox, Türkiyə Prezidenti olmalıdır. Müxalifət lideri ilə nümayişkaranə danışıqlar aparan səfirin bu hərəkətinə cavab olaraq, Ərdoğan onunla əməkdaşlıqdan imtina edib. «Bizim qapılarımız onun üzünə qapandı! O, artıq bizim qapımızdan içəri keçə bilməz!», - deyə Rəcəb Tayyib Ərdoğan qeyd edib.
Beləliklə, Ərdoğan Türkiyəsi ilə ABŞ, daha geniş anlamda isə Qərb arasında özünü ƏİP-in hakimiyyətinin ilk illərindən göstərən qarşıdurma nəticəsi Türkiyənin gələcəyini müəyyənləşdirəcək hazırkı seçki yarışının gedişində də özünü göstərir.
Türkiyədəki daha bir «düyün» də elə bu ziddiyyətə bağlıdır. Ölkənin siyasi elitası sırf dünyəvi dövlət tərəfdarları ilə mühafizəkar ənənəçilərə bölünüb. Birincilər əsasən Atatürkçü CXP-nin, ikincilər isə mötədil islamçı mövqedən çıxış edən hakim ƏİP-in ətrafında cəmləşib.
Maraqlıdır ki, partiyalararası mübarizənin «dini» aspekti namizədlərin seçki kampaniyasının gedişinə də sirayət edir. Məsələn, Kamal Kılıçdaroğlu ölkənin cənub-şərqində yerləşən, zəlzələdən ciddi ziyan çəkmiş Adıyaman əyalətinə səfəri zamanı müqəddəs Ramazan ayının başa çatması ilə əlaqədar, bayram namazına qatılıb, Məhəmməd Peyğəmbərin silahdaşlarından birinin mavzoleyini ziyarət edib. Hər iki halda kütlə Kılıçdaroğlunu məzəmmət edib, onun «Fatihə» surəsini düzgün oxuya bilmədiyi», «müsəlman olmadığı» haqda şüarlar səsləndirilib, «bura onun yeri deyil» fikirləri səsləndirilib. Nəticədə, müxalifət liderinin səfərini tezliklə dayandıraraq Adıyamanı tərk etməkdən başqa yolu qalmayıb.
Türkiyədə həyati əhəmiyyətli seçkiyə gedən yolda əsas siyasi ştrixlər bunlardır. Hakim partiyanın namizədi Ərdoğan da bu seçkini «həyati əhəmiyyətli» hesab edir. Onun bu fikrini müxalif düşərgənin də bölüşdüyünə şübhə yoxdur. Amma bu, Türkiyə hökuməti ilə müxalifətinin eyni düşündüyü çox azsaylı məsələlərdən biridir. Əslində, onların hər biri Türkiyənin gələcəyini öz zəfərləri ilə əlaqələndirir. Sonda kimin qalib olacağını türk xalqı müəyyənləşdirəcək.
Seçki yarışının əvvəlində sosial araşdırmaların nəticələri Kılıçdaroğlunun Türkiyə Prezidenti seçilmək şansının daha çox olduğunu göstərirdisə, son sorğular Ərdoğanın vəzifəsində qalacağı ehtimalının artdığını nümayiş etdirir. Bununla yanaşı, araşdırmalar seçkinin ikinci tura qalacağını da istisna etmir.

Who the Turkish people elect in the forthcoming May 14 elections
The general presidential and parliamentary elections in Türkiye  are just a few days away. On May 14, the republic, which celebrates its centenary this year, will choose the representatives of political class who will take it to future. This truly momentous choice reflects serious internal and external factors. It is the different attitudes of the leading Turkish political forces that will mainly determine the intensity of struggle between them during the electoral process.
Economy as a determining factor in the battle of alliances
The public focus is primarily on the presidential election, although together with the parliamentary election, it is a kind of popular referendum on confidence in the ruling force - the Justice and Development Party (AKP) represented by President Recep Tayyip Erdogan.
The main struggle is between two centres of power. The first is Erdogan, who is the candidate of the Republican Alliance formed by AKP and its long-standing coalition partner, the Nationalist Movement Party (MHP).  The second is Kemal Kilicdaroglu, leader of the Republican People's Party (CHP), who is the joint candidate of the People's Alliance of the six leading opposition parties. In addition, the candidate of the Ata Alliance, Sinan Ogan, and the leader of the Homeland Party (Memleket Partisi), Muharrem Ince, are also running for president.
Criminal manifestations illustrate the high heat of internal political confrontation, like the attacks on the offices of the ruling AKP in Istanbul and Adana.
Meanwhile, it is the economic development and the aftermath of the devastating earthquake that draws the public attention in electoral debates. Opposition criticises the authorities for failures in economic policy, including high inflation (prices have risen by 50% over the past year) as well as the depreciation of the Turkish lira. This criticism earns certain dividends for Erdogan's opponents, since it is based on the growing social discontent due primarily to significant food price rises. Experts suggest that this factor alone can alienate a certain part of AKP's base electorate - the lower middle class, which suffers most from inflation.
However, President Erdogan counters the arguments against him with equally strong arguments. Showing high investment with low interest rates under his rule, he promises to reduce inflation and stabilise food prices. He believes that further progress in the national socio-economic development depends on strengthening Türkiye's energy independence. During a ceremony at the Filos gas processing complex in Zonguldak to launch the supply of Black Sea gas to Türkiye, President Erdogan promised that within a year consumers would not pay for gas used in kitchens and for heating homes. He also announced social measures, including interest-free loans for newlyweds upon marriage without repayment for a certain period of time, as well as the state's payment of a portion of housewives' insurance premiums upon retirement.
Statements from the opposition camp, questioning the effectiveness of the government's economic policies, are countered by statements from people close to Erdogan, who prove the legitimacy of his actions. One of them is the Turkish Interior Minister Suleyman Soylu, who has become one of the main mouthpieces of AKP's election campaign. Soylu describes Erdogan as "a revolutionary with high virtues", a leader who has transformed Türkiye into "a country with a ready-made infrastructure, rapidly heading into the future".
Soylu has also made statements about Türkiye's foreign policy, which has been the subject of much debate in the election race. They confirm the view of many Turkish and Western experts that Türkiye's upcoming election will determine its future geopolitical course as well. While Türkiye will continue the transformation to a self-sufficient centre of regional and global politics with Erdogan's re-election, Kilicdaroglu's accession to power can bring the country back into the orbit of Western, primarily American, influence.
Full independence under risk
Soylu accused the US of being the root cause of Türkiye's many problems, including declining investment, rising protest sentiment and the threat of terrorism—the latter meaning the US support for Kurdish terrorist groups in Syria and Iraq, against which Ankara has conducted four major military operations in recent years.
However, the essence of Soylu's anti-American statements boils down to the US and the entire West trying to deprive Türkiye of its sovereignty. Therefore, the upcoming May 14 presidential and parliamentary elections are not just about re-electing the country's leadership, but about the country retaining its political independence.
"It is not Erdogan's choice, it is the choice of Türkiye's future generations, the choice of full independence for Türkiye. That is why both the US and Europe are pushing so vigorously," Soylu said. At the same time, he expressed confidence that "with God's help, the mouths of America, Europe and all evil will be closed. The 50-gram ballots will show those who think they are the most powerful in the world what the true democracy is and that they understand nothing about democracy." Soylu urged voters to be "faithful sons of their country" and "defend the fundamental values of the nation".
Turkish leadership's troubled relationship with Washington was further exacerbated after Kemal Kilicdaroglu, Türkiye's opposition presidential candidate met with the US Ambassador Jeff Flake. Erdogan reacted sharply to the incident, telling the latter that it is the president of the Republic of Türkiye who he should meet with. And as a punishment for the ambassador's insolence in holding talks with Türkiye's leading opposition figure, Erdogan announced his own refusal to deal with Flake. "Our doors are closed to him, he will no longer be able to enter," the Turkish president said.
Thus, the contradictions between Erdogan's Türkiye and the US, and in a broader sense the entire West, ongoing since the beginning of the AKP's rule, are also evident in the current electoral race. The outcome of elections will determine the future of the Turkish state. By and large, it is these contradictions that divide the country's political elite into the supporters of strict secularism and traditionalist conservatives. The former are mainly grouped around the Kemalist CHP, while the latter support the ruling power represented by AKP, which acts as a moderate Islamist organisation.
Remarkably, the religious background of inter-party struggle also affected the election campaigns. During Kilicdaroglu's trip to the southeastern province of Adiyaman, which also suffered from the earthquake, he joined prayers to mark the end of the holy month of Ramadan and also visited the mausoleum of one of the companions of Prophet Muhammad. Both events were accompanied by shouts from the crowd against Kilicdaroglu: "you do not know how to read the Fatihah correctly!" "you aren't a Muslim!" "you don't belong here!" The opposition candidate had no choice but to halt his campaign as soon as possible and leave Adiyaman.
These are the highlights of political action leading up to Türkiye's momentous general election. President and the ruling party candidate Erdogan considers them "decisive". This view is completely shared by the opposition. However, this solidarity of opinion is the only indicator bringing the Turkish authorities closer to the opposition. Both sides, however, believe that only their own expected triumph will determine Türkiye's future. But it is up to the Turkish people to decide upon the winner.
While the sociological surveys held at the beginning of the election race suggested higher probability for Kilicdaroglu to win the presidential race, recent polls indicate that Erdogan's re-election chances are increasing. However, surveys do not rule out a run-off.