USQ-nin gözlənilən əks-hücumu ərəfəsində maraqlı faktlar
Ukraynadakı hərbi əməliyyatlar son günlər hərbi-siyasi proseslərin ümumi fonuna əhəmiyyətli təsir göstərən bu və ya digər səs-küylü hadisə və qalmaqalların kölgəsində qalıb. Çoxları bunu Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin (USQ) vəd olunan əks-hücumuna hazırlıq prosesi ilə əlaqələndirir. Ukrayna Prezidenti V. Zelenski hərbi komandanlıq iclası keçirərək Baxmut istiqamətində əks hücum planını təsdiq edib. Bu hadisə Ukrayna tərəfinin nəinki uğurla müdafiə olunmaq, həm də hücum etmək gücündə olduğuna dair informasiya fonunun formalaşdırılması prosesinə yaxşı uyub. Görünən odur ki, Kiyev arzuladığı effekti əldə edə bilib.
Əks-hücum hazırlıqlarına start verilib
Əksər KİV diqqəti son həftələr Ukraynanın əks-hücum hazırlıqlarına diqqətin cəmləşdiyi bir vaxtda Rusiya ərazisində müxtəlif diversiya aksiyalarının baş verməsinə çəkir. Yalnız mayın 1-2-də Bryansk əyalətində dəmir yollarının partladılması nəticəsində 2 lokomotiv və 27 yük vaqonu yoldan çıxıb. Mayın 3-də Krasnodar vilayətinin Temryuk rayonundakı neft bazasında partlayış baş verib, nəticədə, neft çəni alışıb. Mayın 6-sı səhər isə Krımda partlayış olub. Ehtimala görə, partlayış Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sisteminin reaksiyası ilə baş verib. Ən ciddi rezonans yaradan hadisə isə təbii ki, mayın 3-də Kremlə edilmiş dron hücumudur. Rusiya bunu terror aktı, Ukrayna isə onun ərazisinə zərbələrin endirilməsinə əsas yaratmaq üçün qurulmuş oyun adlandırıb.
Rusiya tərəfinin versiyasını tənqid edənlər davamlı arqumentlər irəli sürür, suallar verirlər. Məsələ ondadır ki, Rusiya hökuməti hələ bir neçə ay əvvəl Müdafiə Nazirliyi üzərində və bütünlükdə Moskvadakı inzibati binalarda HHM qurğuları quraşdırırdı. Kreml isə dünyada ən ciddi mühafizə olunan hökumət binalarından biridir. Üstəlik, Rusiya-Ukrayna sərhədi də mühafizə altındadır. Belə bir vəziyyətdə dron, həqiqətən də, Ukrayna ərazisindən qalxıbsa, o, bu boyda məsafəni aşkarlanmadan necə qət edib? Həqiqətənmi Moskvanın müdafiəsində bu qədər ciddi boşluqlar var? Pilotsuz uçuş aparatı Kremlə necə yaxınlaşa bilər?
Bu dron hücumunun ardından Kiyev, Odessa, Xarkov və digər Ukrayna şəhərlərinə zərbələr endirilib. Ukrayna bunu gözlənilən hadisə kimi qiymətləndirib. Bununla yanaşı, paytaxt meri Vitali Kliçkonun sözlərinə görə, mayın 8-nə keçən gecə Kiyev müharibənin başlamasından bu yana ən şiddətli hücuma məruz qalıb.
Son dövrlərin ən səs-küylü hadisələrindən biri də rusiyalı siyasətçi və yazıçı Zaxar Prilepinə edilmiş sui-qəsddir. Hadisə mayın 6-da Nijni Novqorodda baş verib. Şəxsi avtomobilinə edilmiş hücum nəticəsində siyasətçinin sürücüsü hadisə yerində həlak olub, özü ilə qızı isə yaralanıb.
Prilepin Ukraynadakı hərbi əməliyyatlarda fəal iştirakı ilə tanınır. Hücum da bununla əlaqələndirilir. Sui-qəsdə görə məsuliyyəti Krım tatarlarının «Ateş» hərəkatı öz üzərinə götürüb. KİV xəbər verir ki, «Ateş» Prilemini ilin əvvəlindən izləyirmiş.
Yazıçıya edilmiş sui-qəsdi jurnalist Darya Duqinin, hərbi müxbir Vladlen Tatarskinin ölümü, həmçinin «Tsarqrad» telekanalının rəhbəri Konstantin Malofeyevə sui-qəsd cəhdi ilə bir cərgəyə qoyurlar. Bəzi versiyalara görə, Ukrayna savaşının ən fəal iştirakçılarının «ovuna başlanılıb» ki, bu da hibrid müharibənin bir hissəsidir.
Priqojin vs Şoyqu
Son zamanlar baş verən hadisələr içərisində ən əlamətdarı isə «Vaqner» özəl hərbi şirkətinin rəhbəri Yevgeni Priqojinin müraciətidir. O, rəhbərlik etdiyi şirkətə məxsus onlarla döyüşçünün cəsədi fonunda çəkdiyi videoda onların ölümünə görə Rusiya Müdafiə Nazirliyinin rəhbərliyini, o cümlədən nazir Sergey Şoyqu ilə Baş Qərargah rəisi Valeri Gerasimovu günahlandırıb. Cəbhə xətti yaxınlığında ətrafa səpələnmiş cəsədlərin üzərinə kiçik fənərlə işıq salan Priqojin bildirib ki, bütün bunlar cəmi bir gündə verilmiş qurbanlardır. Reallıqda isə ölənlərin sayı daha çoxdur. «Şoyqu, Gerasimov, silah və sursat hanı?», - deyə müdafiə naziri ilə Baş Qərargah rəisinə müraciət edən Priqojin sual verib.
Elə həmin müraciətdə o, müdafiə nazirinin sabiq müavini, bir müddət əvvəl komandir müavini kimi «vaqnerçi»lərə qoşulmuş Mixail Mizintsevi tərifləyib.
Rusiya qoşunlarının zəifləməsi fonunda Ukrayna münaqişəsində rolunu getdikcə artıran «Vaqner»in rəhbəri son aylarda özü də ön cəbhədə, xüsusilə Baxmut uğrunda gedən döyüşlərdə ciddi fəallıq göstərir.
Priqojinin müraciətini müəyyən mənada müharibənin həlledici məqamlarından biri saymaq olar. O, ilk dəfədir ki, 2022-ci ilin martında Rusiya qoşunlarının Ukrayna ordusunun hücumu qarşısında İzyumdan qaçdığını bildirib. Beləliklə, Priqojin Rusiya hərbçilərinin ilkin planının iflasa uğradığını etiraf edib.
Bundan başqa, onun açıqlamaları Rusiya elitasında dərin parçalanmanın olduğuna dair fikirləri daha da gücləndirib. «Vaqner» rəhbərinin prezident Vladimir Putin ilə sıx münasibətlərinin olduğunu nəzərə alsaq, güman etmək olar ki, o, Rusiya Müdafiə Nazirliyinin rəhbərliyi, hərbi elitası və digərləri üçün hələ uzun müddət ciddi başağrısı olacaq.
Priqojin Baxmuta hücumda ciddi səylər göstərib. İndi onun sərt bəyanatlarla çıxış etməsi göstərir ki, Rusiya qoşunlarının planları pozulub. Hər halda, Ukraynanın dövlət başçısı Zelenski deyirdi ki, Moskva mayın 9-dək şəhərə tam nəzarəti ələ keçirmək niyyətindədir. Bu planın yalnız qarşı tərəfin müdafiəsi yox, həm də hücum edən tərəfdə yaşanan maraqlar savaşı nəticəsində pozulması göstərir ki, Rusiya üçün hərbi əməliyyatların perspektivi heç də aydın görünmür.
Vəziyyətin düzgün təhlilinə ehtiyac var
Bütün bunlarla yanaşı, əks-cücuma hazırlaşan Ukrayna ilə bağlı da hər şey tam aydın deyil. Çexiya Prezidenti, istefada olan general, əvvəllər NATO hərbi komitəsinin rəhbəri olmuş Pyotr Pavel Kiyevi tələsik əks-hücumdan çəkinməyə çağırıb. O, prezident Vladimir Zelenski və baş nazir Denis Şmıqal ilə Kiyevdə keçirdiyi görüşlərdə bildirib ki, ötən il Xarkov və Xerson istiqamətində uğurlu əks-həmlə zamanı Ukrayna tərəfdəki gözlənilməzlik elementi bu dəfə olmayacaq.
Pyotr Pavelin sözlərinə görə, Ukrayna prezidenti ondan və slovakiyalı həmkarı Zuzana Çaputovadan çoxdan gözlənilən əks-hücum ərəfəsində Ukraynanın mexanikləşdirilmiş briqadasının silahlandırılmasını istəyib. «Görünür, onlar hələ uğurlu əməliyyat üçün lazım olan hər şeyə sahib olduqlarını düşünmürlər», - deyə Pavel qeyd edib: «Bu əks-hücumun iflasa uğraması Ukrayna üçün çox zərərli olar. Çünki onların ən azı bu il ikinci şansları olmayacaq». Çexiya prezidenti hesab edir ki, Ukrayna qoşunlarının sayından asılı olmayaraq, Kiyevin «dəhşətli itkilər» verməsi qaçılmazdır və o, hücumun iflasa uğramasına yol verə bilməz.
Yalnız siyasətdə deyil, hərbi sahədə də təcrübəsi olan Çexiya prezidenti NATO-nun şərq cinahının gücləndirilməsi ilə bağlı praktik işlərə şəxsən özü rəhbərlik edib. İndi o, bildirib ki, Qərb Ukraynaya kütləvi dəstəyin verilməsinə rəğmən, müharibənin mütləq qələbəsiz bitməsinə də hazır olmalıdır: «Düşünürəm ki, biz ukraynalıları ruhlandırmaq, onların uğur qazanmasına kömək etmək üçün bütün imkanlarımızı səfərbər etməliyik. Amma daxildə biz də təxminedilməz vəziyyətlərə hazır olmalıyıq».
Rusiya qoşunlarının Ukrayna ərazisinə mayın 9-da endirdiyi şiddətli zərbələri «təxminedilməz vəziyyət» adlandırmaq mümkün olmasa da, miqyasına görə o, əvvəlki hava hücumlarının hamısını geridə qoyub. Yəqin ki, məqsəd Rusiyanın raket arsenalının, pilotsuz uçuş aparatlarının tükənməkdə olduğuna dair məlumatlara rəğmən, Moskvanın hələ də uzaq hədəflərə zərbələr endirmək üçün kifayət qədər raket və digər silahlara malik olduğunu nümayiş etdirmək cəhdi idi.
«Storm Shadow», sanksiyalar və hücum gözləntisi
Ola bilsin ki, Böyük Britaniya USQ-yə 250 kilometrdən uzaq məsafəni vurmaq iqtidarında olan «Storm Shadow» qanadlı raketlərinin verilməsini məhz bu hadisə nəticəsində sürətləndirib. Ukraynalı hərbçilər onların köməyi ilə Rusiya qoşunlarının nəzarətində olan ərazilərin dərinliklərinə, o cümlədən Krıma zərbələr endirə bilərlər.
Gözlənildiyi kimi, Rusiya bu hadisəni son dərəcə mənfi qarşılayıb və onu «adekvat cavablar»la hədələyib. Moskva mayın 18-də Qərbdən Ukraynaya silah tədarükü, xüsusilə «Storm Shadow» raketlərinin verilməsi ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının iclasının çağırılmasını da istəyib. Qurumun baş katibinin rəsmi nümayəndəsi Stefan Dyujarrikin buna cavabı lakonik olub: təşkilat Qərb ölkələrinin Ukraynaya göndərdiyi hər silah partiyasına qiymət vermir.
Bu arada, Brüssel Rusiyaya qarşı növbəti sanksiyaların tətbiqi məsələsini yenidən gündəmə gətirib. Söhbət sayca 11-ci sanksiyalar paketindən gedir. Bununla yanaşı, Avropa İttifaqı üzv dövlətləri Kremlin sanksiyalardan yayınmasına kömək edən dövlətlərə qarşı ticarət məhdudiyyətlərinin tətbiqinə də çağırıb.
Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen Kiyevə səfəri zamanı maraqlı bəyanatla çıxış edib. «Son zamanlar biz Avropa İttifaqı və bəzi üçüncü ölkələr vasitəsilə qeyri-adi ticarət axınlarının artımının şahidi oluruq. Sonradan həmin məhsullar Rusiyaya gedib çıxır», - deyə o, Ukrayna Prezidenti V. Zelenski ilə birgə verdiyi açıqlamada bildirib. Fon der Lyayen konkret ölkə adı çəkməsə də, Aİ rəsmiləri Çin, İran və Ermənistan vasitəsilə daşımalardan narahatlıqlarını bir müddətdir dilə gətirirlər. «Görsək ki, Avropa İttifaqından üçüncü ölkələrə gedən mallar sonradan Rusiyada peyda olur, üzv dövlətlərimizə həmin mallara sanksiyaların tətbiq olunmasını təklif edə bilərik», - deyə o, jurnalistlərə bildirib.
Daha əvvəl Almaniyanın xarici işlər naziri Annalena Berbok bildirmişdi ki, sanksiyalar ölkələr deyil, Rusiyanın silah istehsalçılarına vacib komponentlər, o cümlədən «ikili təyinatlı mallar» tədarük edən konkret şirkətlərə tətbiq olunacaq.
Bu, şübhəli idxal-ixrac əməliyyatlarında çoxdan iştirak edən Ermənistan şirkətlərinə də aid ola bilər. «New York Times» qəzetində bu yaxınlarda çıxmış məqalədə bildirilir ki, Ermənistan 2022-ci ildə ABŞ-dan 2021-ci ildə müqayisədə 51,5%, Aİ-dən isə 21,2% daha çox çip və prosessor idxal edib. Daha sonra Ermənistan həmin məhsulların 97%-ni Rusiyaya göndərib.
Lakin avropalı siyasətçilər tələbləri pozanların siyahısında Çinlə İranın adını tez-tez çəksələr də, İrəvanı gündəmə gətirməyə xüsusi həvəs göstərmirlər. Ukraynalı siyasətçilər və ictimai xadimlər isə Ermənistan rəhbərliyini dəfələrlə Kiyevə münasibətdə ikili standartlardan çıxış etməkdə günahlandırıb. Avropalı siyasətçiləri isə onlar kimin etibarlı tərəfdaş olduğunu müəyyənləşdirə bilməməkdə təqsirləndirir.
İstənilən halda, Ukraynada hesab edirlər ki, mövqeyin beynəlxalq birliyə çatdırılması üçün ən yaxşı arqument USQ-nin hazırlaşdığı əks-hücum əməliyyatıdır. Onların Baxmutdakı uğurlu hücum əməliyyatı göstərir ki, Kiyev bu hazırlığa start verib.

Recently, a series of high-profile scandals and events have significantly affected the overall background of military and political processes, thereby overshadowing the military operations in Ukraine.
Many believe it is because of ongoing preparations for a promised counterattack by the Ukrainian army. Ukrainian President Vladimir Zelensky held a meeting where he confirmed the successful counterattack by the Ukrainian army near Bakhmut. The event contributed well to creating an appropriate information background about Ukraine's readiness and ability to both successfully defend itself and conduct an offensive. Apparently, Kiev succeeded in producing the desired effect.
Preparations for a counter-offensive underway
According to numerous media reports, there have been various kinds of sabotage and subversive actions in Russia amid exceptional attention to the Ukrainian counter-offensive.
On May 1-2, two locomotives and 27 cargo wagons derailed in the Bryansk region as a result of railway bombings. On May 3, there was an explosion at an oil depot in Temryuksky district, Krasnodar Krai, setting fire on an oil tanker. On May 6, there were explosions in Crimea, presumably due to an air defense system response. However, the most high-profile event was a notorious drone attack on the Kremlin on May 3. Russia called it a terrorist attack, while Ukraine called it a staged attack to justify strikes on Ukrainian territory.
Critics of the Russian version make their own arguments and pose questions. In fact, a few months ago Russian authorities began installing air defence systems on the Ministry of Defence and administrative buildings throughout Moscow. The Kremlin is one of the most heavily guarded government complexes in the world. Russia's border with Ukraine is also guarded. If the drones were launched from Ukraine, how could they fly such a distance unnoticed and not be detected? Does it mean there such obvious drawbacks in Moscow's defence? It is unclear how the drones managed to get so close to the Kremlin.
The drone attack was followed by a series of strikes on Kiev, Odessa, Kharkov and other cities. Ukraine described them as expected. Meanwhile, on May 8, Kiev suffered the most massive attack since the war, according to the mayor of the city, Vitaliy Klitschko.
One of the most high-profile recent events was the attempted assassination of Russian politician and writer Zakhar Prilepin, who was in his car with his driver and daughter. It happened on May 6 in Nizhny Novgorod. Prilepin and his daughter were injured in the blast, while the driver died at the scene.
Prilepin is known for taking an active part in military actions in Ukraine. This explains the reason behind the incident admittedly organised by the Atesh movement of Crimean Tatars. According to media reports, Atesh has been hunting Prilepin since the beginning of the year.
The assassination attempt on Prilepin is believed to continue the line of previous deadly assaults on journalist Darya Dugina and military reporter Vladlen Tatarsky, as well as the one survived by the head of Tsargrad TV, Konstantin Malofeyev.
Some claim that this is a hunt for the most active participants of the Russian-Ukrainian war, part of the ongoing hybrid warfare.
Prigozhin vs Shoigu
Perhaps the most iconic event of recent weeks was the address by Yevgeny Prigozhin, head of the Wagner PMC. He recorded a video in front of the dozens of dead Wagner fighters, blaming the leadership of the Russian Ministry of Defense, including Minister Sergei Shoigu and Chief of General Staff Valery Gerasimov, for their deaths.
He then turned on his small flash-light and pointed it on the corpses lying in the open air near the front line. Prigozhin said that these were the soldiers killed in just a single day. In reality, however, the death toll is much higher. "Shoigu, Gerasimov, where are the bullets?" Prigozhin asked, referring to the Minister of Defence and the head of the General Staff.
In the same video message, Prigozhin praised the former Deputy Minister of Defense Mikhail Mizintsev, who recently joined Prigozhin's team as deputy commander.
Prigozhin, whose mercenaries have become increasingly important in the Ukrainian conflict amid the weakening Russian army, has been very active on the front line in recent months, especially around Bakhmut.
To some extent, Prigozhin's address can be considered a watershed moment in the entire war. He stated for the first time that Russian troops fled Izyum in March 2022 because of advancing Ukrainian troops. He thus acknowledged the failure of the Russian military's initial plans.
In addition, his revelations reinforced popular beliefs about a deep breech in the Russian elite. Given the close relationship of Prigozhin with President Vladimir Putin, we can assume that he will be a serious problem for the leadership of the Russian Ministry of Defense, the Russian military elites and other government bodies for a long time.
Prigozhin made great efforts while advancing on Bakhmut. However, his harsh statements indicate that the plans of Russian troops have later been thwarted. Meanwhile, President Zelensky suggested that Moscow intended to ensure full control over the city by May 9.
The fact that these intentions were thwarted not only by Ukrainians but also due to conflicting interests within the Russian army gives rise to thoughts about the extreme uncertainty of the Russian military campaign.
Sober analysis necessary
Meanwhile, despite preparations for a counter-offensive, situation with Ukraine is not clear either. Czech President Petr Pavel, a retired general and former chairman of NATO's Military Committee, has privately warned the Ukrainian leadership against the possibility of a hasty counter-offensive.
In meetings held in Kiev with President Vladimir Zelensky and Prime Minister Denys Shmygal, Petr Pavel warned that they missed the element of surprise that contributed to the successful storming of Kharkov and Kherson last year.
Petr Pavel said the Ukrainian president had asked him and his Slovak counterpart Zuzana Chaputova that they arm a Ukrainian mechanised brigade before the long-awaited counter-offensive. "Apparently, they don't have everything to successfully launch the operation. If this counter-offensive fails, it will be extremely damaging for Ukraine because they will not have another chance, at least this year," Pavel said. He said Ukraine would inevitably have to face "terrible losses", regardless of the size of its armed forces, and it could not fail the counter-offensive.
The Czech president is a politician with an extensive military experience. He is one of the men who contributed to strengthening NATO's eastern flank. Pavel notes that despite massive support for Ukraine, the West must be prepared for an outcome without outright victory. "I think we must do our best to encourage Ukrainians and help them succeed. But internally we must also be prepared for other contingencies," Pavel said.
While the massive Russian strikes on Ukrainian territory on May 9 can by no means be categorised as a contingency, they clearly outstripped the scale of previous air raids. It was an attempt to show that, despite the speculations on Russia experiencing a shortage of missiles and drones, it has enough weapons to hit long-range targets.
Storm Shadow, sanctions and expected counter-offensive
Perhaps it was these strikes that prompted London to provide the 250km-range Storm Shadow cruise missiles to the Ukrainian army, which now will be able to strike deep into territories controlled by Russians, including Crimea.
As expected, Russia reacted extremely negatively to Britain's supply of long-range cruise missiles and threatened with an adequate response. Moscow even requested a UN Security Council meeting on May 18 over Western arms deliveries to Ukraine, in particular Storm Shadows. Official representative of the UN Secretary-General, Stephane Dujarric, responded succinctly that the organisation did not assess every arms delivery by Western countries to the Ukrainian army.
In the meantime, Brussels intensified discussions on additional anti-Russian sanctions, the 11th package. The EU called on its members to take measures against countries that help the Kremlin circumvent the sanctions.
European Commission President Ursula von der Leyen made a remarkable statement during her visit to Kiev. "Recently, we have seen an increase in very unusual trade flows through the European Union and some third countries. These goods then make their way to Russia," she said, standing next to Ukrainian President Vladimir Zelensky.
Von der Leyen did not name the countries, but EU officials have for some time expressed concern about certain flows of goods through China, Iran and Armenia. "If we see goods going from the EU to third countries and then entering Russia, we can propose to member states to impose sanctions against those goods," she told reporters.
Earlier, German Foreign Minister Annalena Berbock said that any sanctions would not target countries but rather specific companies that supply Russian arms manufacturers with critical components, including so-called "dual-use goods".
This also applies to Armenian companies, which have been very successful in dubious import-export operations. Recently, the New York Times published an article stating that Armenia imported 515% more chips and processors from the US in 2022 and 212% more from the EU than in 2021. Armenia then exported 97% of these products to Russia.
Moreover, European politicians prefer to mention China and Iran in the list of violators, while omitting Yerevan's significant contribution to overcoming the consequences of sanctions. Ukrainian politicians and public figures have repeatedly rebuked the Armenian leadership for its double standards towards Ukraine, and European politicians for being indiscriminate about who can be considered a reliable partner.
Either way, it is believed in Ukraine that the best argument to communicate Kiev's position to the international community is to launch a counter-offensive, which is currently underway. The successful attack of Ukrainian military in Bakhmut proves that preparations for the offensive are underway.